Gemeenteraad. jaren 't grondbedrijf die uitkeering van f 100.000 ervan overtuigd zullen zijn dat die verhooging volkomen gewettigd is en door de Gemeente niet kan worden gemist. Woningbedrijf. Voor de Gemeentewoningen wordt geen lmur- bon gegeven, zoodat de desbetreffende vraag vervalt. Verhooging der huren van de door het Woning bedrijf geëxploiteerde panden, lijkt ons niet mogelijk. Door de onderhoudskosten zooveel mogelijk te beperken, zal gestreefd worden naar een zoo voordeelig mogelijke exploitatie-uit komst. Reiniging. Volgens mededeeling van den betrokken dienst zouden bij invoering van den 48-urige werkweek twee werklieden kunnen worden ge mist. Openbare Leeszaal; Biblio theek. Wat de vragen over deze instelling betreft meenen wij niet beter te kunnen doen dan hier in zijn geheel het antwoord op te nemen, dat de "Commissie ons naar aanleiding daarvan deed toekomen. Dit luidt als volgt „In de vergadering van 11 December 11. heeft de Comm. voor de Ópenb. Leeszaal en Biblio theek zich bezig gehouden met de punten, die U nader onder haar aandacht wilde brengen in verband met de te behandelen begrooting der Gemeente. Er waren, kort geresumeerd, 5 punten* a. Verdeeling der subsidie tusschen de Openb. bibliotheek en de Roomsch Katholieke, b. verlaging van het uitgetrokken bedrag tot aanschaffing van boeken, c. het niet voorzien in een vacature, d. vermindering van onderhoudskosten, -e. verhooging der abonnementsgelden. a. Wat het le punt betreft, meent de Comm., dat de niet-subsideering der R. K. bibliotheek volstrekt niet met zich brengt, dat dan aan de Openb. bibliotheek de Rijkssubsidie zou ont trokken worden, aangezien het Rijk de subsidi- eering van nieuwe bibliotheken geheel heeft stop gezet. Om echter een blijk van welwillendheid te geven aan de zusterbibliotheek, stellen wij U voor-ons bedrag voor de aanschaffing van boe ken 5000.met 10% 500 te vermin deren en dit bedrag aan haar tot aanschaffing van boeken te geven. De vaklitteratuur en het studie-materiaal blijven toch ook ter beschik king van de leden der zuster-bibliotheek. De Comm. gaat tot dit voorstel slechts noode over, daar een bedrag van 5000.voor aanschaffing en vernieuwing bij de sterke slijtage, voor een bibliotheek, die nog in haar le ontwikkeling is, zeker niet ruim is. t. Wat 't derde punt betreft, meent de Comm. dat zij nog eens nader zal moeten overwegen of de bedoelde vacature zal vervuld worden, maar zij kan U de verzekering geven, dat er in geen geval uitbreiding van personeel zal plaats heb ben. d. Vermindering van onderhoudskosten zal .wel niet kunnen plaats vinden, daar de Comm. bij het opmaken der voorloopige begrooting met -het oog op de bezuiniging reeds alles geschrapt heeft, wat mogelijk was. e. Het verhoogen der abonnementsgelden acht de Comm. niet gewenscht. G e me entewerken. Wij merken op, dat de hier voorgestelde be zuinigingen uitgaan van een onjuiste voorstel ling, die men zich vormt van de begrooting van Gemeentewerken, waarvan de verhouding tot de gemeentebegrooting inderdaad ook niet zoo gemakkelijk is te begrijpen. Hier vraagt men nu naast de bezuiniging op de diverse werken in de Gemeentebegrooting genoemd nog eens bezuiniging op de kosten die Gemeentewerken voor die werken heeft te maken, waardoor deze dus tweemaal wordt berekend. Waar we reeds ons oordeel gaven over de bezuiniging op de verschillende werken, waar aan de hier bedoelde kosten worden besteed, meenen wij daarmede te kunnen volstaan. Inkomsten. Volgn. 127. Belasting naar het inkomen. In onzen geleidebrief gaven ook wij te kennen, dat men zelfs bij een vermenigvuldigingscijfer van 1.2 dat wel het hoogste zou zijn dat kan worden aangenomen, op verre na nog niet zou komen tot de opbrengst die verkregen zou moe ten worden. In verband daarmede geven wij te kennen dat wij ons nog nader moesten beraden over de eventueel te nemen voorzieningen, waar mede wij nog den tijd hadden tot de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer in het volgende voorjaar. Tenslotte leggen wij hierbij over een kort overzicht van de wijzigingen in de ingediende begrooting, waaruit zal blijken, dat de lasten in totaal verminderd zijn met 13.000.zoo dat de post inkomstenbelasting van 1.235.000—- kan verlaagd worden tot 1.222.000. Overplaatsing personeel O.L. Scholen. B. eh W. schrijven aan den Raad Teneinde de openbare lagere scholen in deze gemeente spoediger aan de bij de Technische Her ziening gewijzigde Lager Onderwijswet 1920 te doen aanpassen, is het gewenscht de scholen BI, en El, elk met één klasse te verminderen, waar door deze scholen, wat betreft het aantal ver plichte onderwijzers, aan art. 28 der Lager On derwijswet, zooals dit thans luidt, voldoen. In velband hiermede hebben wij de eer U voor te stellen le. Mej. A. M. RIJNTEN met ingang van 1 September 1923 met haar klasse over te plaat sen van School B 1 naar School A 2 2e. Mej. A. M. VERVEEN met 1 September 1923 van School El naar School Cl over te plaatsen. (Het is de bedoeling dit voorstel in de verga dering van heden, te behandelen). Uit den Uaad. Op meer dan droevige wijze, waarvoor ab soluut geen reden bestond, werd hedenmiddag de artikelsgewijze behandeling der begrooting begonnen. De S.P.'ers Collé en Kramer Freher hadden n.l. 't. kinderachtige idee, om obstructie te voeren, door over ieder artikel stemming te vragen. Ze kregen echter niet geheel hun zin, om den kostbaren tijd zonder reden te verknoeien, daar beslot en werd, alleen over de artikelen, waarover het woord werd gevraagd, te laten stemmen. Lezing. Wegens plaatsgebrek, kan het verslag van pater v.d. Sande's lezing, eerst morgen opge nomen worden. Verlaging broodprijzen. In aansluiting op het Dinsdag geplaatste be richt betreffende de broodprijsverlaging, kunnen wij nog mededeelen, daL de heer H. Wijsbroek Hoogstraat 67, zijn broodprijs met 3 ct. verlaag de en dezen dus bracht op 18 ets. waarop nogecn korting van 10 pet. verleend wordt. De heer W. acht een dergelijke verlaging ab soluut noodzakelijk, om de concurrentie van de Vlaardingsche bakkers die slechts 16 ct. vragen, het hoofd te kunnen bieden. De hroodprijzen. Prof. J. G. Ch. Volmer, die als accountant op verzoek der bakkerspatroons enD.E.S. een onder zoek heeft ingesteld naar den kostenden prijs van het w ittebrood bij eénige goed geoutilleerde bedrijven, rapporteert hierover o.m.'t volgende 1. bij de bepaling van den kostenden prijs is hij uitgegaan van de gangbare bloemprijzen gedurende de week, waarin hij zijn onderzoek uitvoerde. Vrij aan huis Schiedam werd toen be taald voor inlandsche patenten 16.50^en voor Amerikaansche patenten 17.25. Min dere bloemsoorten werden in de betr. bakkerijen voor wit-waterbrood niet gebruikt. 2. inde productiekosten zijn begrepen de salarissen van directeuren van die ondernemingen welke werken in den vorm van coöperatieve ver- eepiging of naamlooze vennootschap. Om tot gelijkwaardige cijfers te komen is voor de overige bedrijven in de productiekosten een post opgenomen als vergoeding voor den arbeid van den bakker-ondernemer. Voor eene bakkerij van 50 zak bloem per week is dat gesteld op 2600.per jaar. 3. in den kostenden prijs is niet begrepen de ondernemerswinst tot dekking van het aan de onderneming eigen risico. De gevonden^cijfers^varieeren, mede door de samenstelling der gebruikte bloemmengsels tus schen 17,2 en 18 cent per brood van 8 hectogram. De kostende prijs was gemiddeld 17.65 cept. Dit cijfer is volgens prof. Volmer niet hoog. Omdat nagenoeg zonder uitzondering het brood verkocht wordt met 10% korting, is een verlaging van den broodprijs met meer dan 1 cent per brood van 800 gram in strijd met een gezonde prijsstelling en alleen mogelijk, indien mener. toe mocht overgaan een minder soort bloem te verwerken, en de loonen aanmerkelijk te verlagen. Door de bloem te_gebruiken, die voor 14.25 per 100 k.g. wordt aangeboden, zou de kostende prijs van het dan ook minder goede brood dalen met 1.37 ct., terwijl bij een daling van het loon met 10 die prijs ongeveer 0.5 c. lager gesteld zou kunnen worden. De prijzen waartoe thans te Vlaardingen het brood verkocht wordt, zijn „Kampfpreise" en met de eischen, waaraan een goede broodvoor ziening moet voldoen, in strijd. Bovenstaand rapport werd ook aan B. en W. gezonden, met een begeleidend schrijven, waar in o.m. wordt gezegd Het Bestuur der Coöp. bakkerij en Verbruiks- ver. D.E.S. en het Bestuur der Bakkerspatroons- vereeniging alhier hebben de eer U ingesloten te doen toekomen een afschrift van het rapport van professor Volmer, dato 15 Dec. 1.1., inzake broodprijs te Schiedam, welk rapport den 17en Dec. in ons bezit kwam. Uit dat rapport zal U blijken dat een broodprijsverlaging van 1 cent voor waterbrood mogelijk ls, waargm wij dan ook reeds met ingang van 18 Dec. 1.1. den prijs voor het waterbrood hebben gesteld op 20 cent, zooals wij U in ons vorig schrijven in uitzicht stelden. Het spijt ons zeer, dat U niet door aanwijzing van een accountant van Uwe zijde, aan het Lot standkomen van dit rapport hebt willen mede werken. Door U werd het standpunt ingenomen, de prijs van het brood kan met 3 centen ver laagd worden, dus het moet, terwijl uit het rap port van Prof. Volmer het tegendeel blijkt. De te Vlaardingen woedende bróodstrijd, uit een commercieel oogpunt niet te verdedigen, had in Schiedam zijn invloed doen gelden, (laai de Vlaardingsche bakkers hun debiet trachtten uit te breiden, teneinde door grooteren omzet het verlies ter plaatse te verminderen. Dit was voor U aanleiding ons ter verantwoording te roepen, hoewel wij hierdoor reeds gevoelige verliezen hadden te boeken.' De wijze waarop U zich met den broodprijs bemoeide was echter van dien aard, dat U ook de publieke opinie tegen ons keeTde'. Wij constateeren daarom dat U mede hebt geholpen om inzake de broodkwestie de pu blieke opinie in verkeerde banen te leiden. Over de juistheid van een dergelijk standpunt spreken wij liever ons oordeel niet uit. De kostprijs van het brood te Schiedam is 17.65 cent. De verkoopprijs is nu 20 cent met 10% korting of netto 18 cent, zoodat er over blijft voor ondernemersrisico en winst een be drag van 0,35 cent per brood, welk bedrag toch zeker wel zeer laag mag worden genoemd. Wij voor ons achten hiermede verdere be sprekingen over den broodprijs tusschen Uw college en onze besturen overbodig. Oom Cor. Den 1 sten Kerstdag komt Oom Cor weer in Musis" met Tripje en Liezabertha. Hij brengt zelfs kerstgeschenken mee. Men zie ook de „kleine annonce" in dit blad. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Notaris: D. Bod deüs. Veiling 21 Dec. Een heerenhuis met erf, gang en tuintje, daar bij thans in gebruik, staande en gelegen aan de Lange Niedwstraat nr. 105a-b, groot ca. 2 A. Geveild voor 12.200. Een terrein, gelegen aan de Lange Nieuwstraat gedeeltelijk ook achter Perceel I, strekkende tot de Nieuwe Haven, met de daarop aanwezige op stallen, bestaande in kantoor (Lange Nieuwstraat 101), twee woningen, stal, pakhuizen en berg plaatsen, samen groot ca. 18 A. 43 c.A. Geveild voor 26.600. Afslag 28 Dec. Toen de 59-jarige H. uit Rot terdam, hedenmorgen half negen de ruiten waschte van heL café Centrum op de Broersvest, gleed plotseling de ladder waarop hij stond uit, waardoor de man achterover tegen de straat sloeg. Dr. Endtz, die spoedig aanwezig was, constateerde, dat de man eenige inwendige kneuzingen had opgeloopen en gelastte zijn overbrenging naar het Gemeente-Ziekenhuis. Gisteravond reed de 28-jarige G. N. v.d. Velde uit 's-Gravenhage, als chauffeur en eenigst inzittende, met een luxe-auto op den Rotterdamschen dijk in de richting van Rotter dam. Ter hoogte van het Pompstation raakte de stuurinrichting van de auto onklaar, waarop de chauffeur niet beter wist te doen dan ijlings uit zijn wagen te springen één oogenblik later tuimelde de wagen van den berm naar beneden, waar hij hedenmorgen nog lag. De' Rotterdamse he Gemeente raad benoemde gister tot leeraar in de Fransche taal en letterkunde en handelscorrespondentie aan de 2de handelsschool, den heer S. Been hakker alhier. UIT ROTTERDAM. Rotterdam's haven. Een groot deel der middagzitting en de ge- heele avondzitting heeft de gemeenteraad gister gewijd aan het voorstel van B. en W. in zake de onteigeningen voor de uitvoering van het haven plan-Pernis. Vooral de leeningpolitiek is bespro ken. Het voorstel is aangenomen met 31-10 stem men. Gemeentebegrooting 1924. Algemeene beschouwingen. Middagzitting 19 Dec. Aanwezig 26 leden. Afwezig de heer Kavelaars. Weth. v. V e 1 z e n sluit zich aan bij de verdediging van weth. Boddeüs en zal zich ver der meer op eigen terrein bewegen. Weth. vindt 't goed, dat men eens bij de begrooting zijn principes getuigt, doch men moet hierover niet lang spreken, daar een ander toch niet van zijn eigen principes is af te brengen. Weth. wil zoo ondeugend zijn om den anti-militairistischen heer Dinkelaar bij den verkenningsdienst in te lijven, maar hij heeft daar zijn post niet erg goed vervuld daar hij de tegenstelling in het politieke kamp slechts heeft gezien als conservatief en democraat. Weth. echter ziet die antithese juist als de heer Evers, die terecht er op heeft gewezen, dat de koers sinds de laatste stembus, in christe lijke richting is gegaan. De socialisten, zegt weth., doen verkeerd, met alleen oog te heb ben voor de arbeidersbelangen, waardoor het algemeen belang wordt geschaad. Principieel Ook zullen rechts én rood nooit bij elkaar zijn te brengen. De uitlating van den heer Dinkelaar, als zou 't* College reactionnair zijn, noemt weth. woordenspel. Maar is dan b.v. afschaffing van den kindertoeslag zooals de S.D.A.P. wil, een bewijs van democratie, juist tegenovergesteld, meent weth. En daarom was het ook onjuist, katholieke arbeiders-afgevaardigden van reactie te beschuldigen, toen ze om gezonde redenen te gen verhooging van de cokesprijs-reducties stemden. Weth. kan niet met den heer Slaven burg meegaan, die beweert, dat in den raad altijd practische politiek aan de orde is, volgens weth. moeten de princüpes steeds voorop staan en dat zullen hem allen wel willen toegeven. De heer Dinkelaar heeft gezegd, dat zijn levens beschouwing bestaat in 't verwachLen van een beteren toestand in een andere maatschappij en deze verwacht hij eerder wanneer de loonen hoog blijven en de werktijd korf, maar deze op vatting noemt weth. oppervlakkig, daar ze geen rekening houdt met de stabiliseering van het geld, waarmee men zorgen moet, de betalings balans in juiste verhouding van grooter export dan import te houden. En zou dit laatste kun nen door eenige verlenging van arbeidstijd in sommige vakken, dan zou weth. hiermee gaarne accoord gaan. De heer Hijman denkt wel wat al te gemakkelijk over de gronden van het water leidingbedrijf, meent weth., want door dadelijk verbruiken van de opbrengst daarvan «makt de gemeente zich direct weer zooveel armer. En winst behoeft men toch ook niet direct op te maken. Ook denkt de heer Hijman te losjes over de annexatie van onze stad Moor Rotter dam we moeten zeker ons niet laten annexeer* n, nu de toestanden hier niet zoo gunstig zijn, wel moet het gemeentebestuur zijn regiem zoo in richten, dat er bij eventueele inlijving zoo weinig mogelijk moeilijkheden ontstaan. De bronnen van welvaart noemt weth. den grond, deri arbeid en het kapitaal en niet alleen den arbeid, zooals de heer Collé heeft beweerd. Weth. is er tegen, dat zooals de heer Collé deed, men zich bemoeit met de samenstelling van de andere raadsfracties en hun doen en laten. Zoo b.v. met de verkiezing van weth. dc Bruin. Had de heer Collé soms liever een anderen misschien wel een rcchtschen wethouder gehad. Overigens waren er voor weth. redenen genoeg, om, naar evenredige verhouding een wel te gebruiken socialistischen wethouder te herkiezen. Tenslotte maakt weth. er attent op, dat in den raad met geen enkel woord over de woning- politiek is gerept en toch meent hij, dat hierin nog een moeilijker tijd zal aanbreken, wijl de woningen, gebouwd in tijd van hoog-conjunc- tuur, thans die waarde reeds niet meer hebben, en hij vertrouwt dat de raad voor 't vervolg deze zaak objectief zal beschouwen. Weth. de Bruin heeft het verheugd, dat de debatten zoo in groote lijnen zijn gehouden, en weinig over kleine dingen is gezegd. Alleen de heer Collé heeft eenige vragen tot weth. ge steld, o.m. of 't B. en W. bekend is, dat 't. B. A. soms verzoeken om steun onbeantwoord laat, wat echter B. en W. niet is bekend. Ten aanzien van de schoolvoeding en -kleeding wenscht weth. nog eens te wijzen op het doel ervan, dat niet anders is, dan het schoolgaan der kinderen te bevorderen en niet armenzorg. Weth. is verder tegen het verstrekken van warm eten aan die kinderen, die dan in hongeroptochten naar een centrale keuken zouden moeten trekken, Kinde ren, die 's morgens honger hebben, zijn ook be ter te voeden met brood, dan met warm eten. 't Komt ook niet veel voor, dat een kind honger heeft, wat anders is 't met de kleeding. Weth. had van den heer Collé wel verwacht, dat hij hem als de verpersoonlijking van de betitelingen inde N. Schied. Crt. zou houden, Collé's sympathieën zijn nooit zoo groot voor weth. geweest. Weth. ontkent, dat de heer Dinkelaar zou ge tracht hebben de rechtsche arbeiders met zoet gefluit naar de S.D.A.P. te lokken, maar toch zullen zich de democraten van rechts en links dikwijls moeten vinden, wanneer het gaat tegen -de reactie. Zelfs acht weth. 't goed mogelijk, dat iemand socialist en tegelijk goed katholiek kan zijn (gelach rechts). (De heer Kavelaars komt ter vergadering). Weth. betreurt 't dat een rechtsche meerder heid van 60 tegen 40 na de verwerping der vloot wet 't niet klaar kan spelen een regeering te vor men; in Engeland heeft men volgens hem een idieeler politieke scheidingslijn, die louter op politieke inzichten en verschilpunten is geba seerd en niet op verschil in godsdienst. Nog eeni- gen tijd gaat weth. door op 't gebied der buiten- landsche politiek en zegt lid van de burgerwacht te zullen worden, als de bolsjewisten hier in ons land de baas zouden worden. Tenslotte ageert weth. tegen den heer Sla venburg, die den 10-urigeri arbeidsdag wil en zegt van de G.H. niet verwacht te hebben de lijst van bezuinigingen, die ze gister hebben in gediend. Toch heeft men er bijna nog geen woord van gezegd en weth. acht 't onmogelijk al deze punten bij de afzonderlijke begrootingen te behandelen. Weth. kan ze dan ook niet au serieux nemen, daar men ondoordacht en onwille keurig zonder bewijzen is te werk gegaan. Zoo wil men b.v. op het bewaarschoolonderwijs 39% bezuinigen, wat practisch onmogelijk is. (Dg heer Slavenburg dat is niet onze bedoeling, we vragen niet op alle posten eenzelfde bezuini ging, straks zal ik er verder op in gaan). Weth. zal dan met belangstelling die nadere toelichting afwachten. Volgens weth. geven slechte salarissen ook slechte wethouders, hij vind ƒ3000 voor onze stad, zeker niet te veel en daarom, besluit weth. is de verlaging z.i. niet gemotiveerd. Over de transactie met Rotterdam wil weth. alleen zeggen, dat hij 't niet gewenscht vindt,die gelden in 't grondbedrijf te steken. Weth. H Putman wil geen politieke be lijdenis afleggen en direct de begrooting aan pakken. Steeds, zegt weth., heeft hij getracht al het mogelijke te bezuinigen en meent,dat thans niet meermp zijn gebied bezuinigd kan worden Dan komt weth. tot de transactie met R'dain ten opzichte, waarvan de grootste meerderheid van B. en W. de winst van de gronden van de waterleiding (groot 4^ ton) bij bet grondbe drijf willen trekken. Weth. kan dit verdedigen als volgt 't Kapitaal van 't grondbedrijf be draagt 11 millioen, waartegenover echter een bijna even groote schuldenlast staat. De commis sie voor 't Grondbedrijf dient dus wel bij een dergelijke verantwoording groot vertrouwen te genieten. Alleen door het grondbedrijf is het mogelijk geweest, de laatste 10 jaren de groote werken uit te voeren, die in Schiedam tot stand zijn gebracht. Ieder jaar is er door de finan ciering van bet grondbedrijf bijna voor* 1 mil lioen verwerkt. Door dit financieren is echter de schuld van ƒ11 millioen ontstaan, zoodat dus in verhouding tot de totale gemeenteschuld 14.345.000) het grondbedrijf wel een ge wichtige positie inneemt. Weth. voelt zich dan ook als voorzitter van de grondbedrijfcommis sie den procuratie-houder van den weth. van financiën. Toch is het grondbedrijf nog gezond, omdat men niet heeft gespeculeerd, vooral in de laatste jaren, nu R'dam zoo stilstaat, moest men voorzichtig zijn. Men weet er nu nog niets van, hoe de toekomst zal zijn, maar weth. durft 't niet aan, aan een zoo schommelend bedrijf als het grondbedrijf de voldoende waarborgen te onttrekken, terwijl dan ook de rente van die bedragen zou verloren gaan, welke thans als een post van 100.000 ieder jaar van uit het grondbedrijf in de gemeentekas wordt gestort, 't Is dus wel zaak, dat ook voor de volgende

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2