DAGBLAD WQOB SCHIEDAM EN Nieuwjaarswenschen FEU ILLETON. 46ste Jaargang. Donderdag 27 December 1923, No. 13829. Butaan i KOEMARKT 4. Tele!o®« laïefeommanaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advsrtontiëni I5 ragi Is. 1.75 elke ngti daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekand, Ingezonden msdsdselingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertseren. Tarieven worden ep aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering500 l ij levenslange geheelc invaliditeitf209 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een 0*3 verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam In het nummer dat MAANDAG 31 DECEM BER verschijnt, zal wederom gelegenheid be staan tol het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN, a f 1.per annonce. Buitenlandsch Nieuws, .bare politieke leven deel te nemen al zijn po gingen zullen er op gericht zijn het normale leven in Griekenland te herstellen. DUITSCHLAND EN DE GEALLIEERDEN. Het eergister door den Duitschen zaakgelas tigde Von Hoesch, aan Poincarc overhandigde memorandum, zet het standpunt der Duitsche regeering uiteen omtrent de economische en bestuurskwesties in het bezette gebied, doch behandelt niet het herstel-probleem in zijn ge heel. Von Hoesch heeft het document voorgelezen en Poincaré heeft daarop om nadere toelichtingen verzocht. De Duitsche regeering. zou opheffing van de douanegrenzen wenschen. levens zou zij wen- schen samen te werken aan de oprichting van de Rijnsch-Westfaalsche Bank. Ook verlangt de Duitsche regeering de wederaanstelling van de uitgewezen beambten, terwijl zij aandringt op den terugkeer van de spoorwegarbeiders en Rijnschippers. De regeeringen te Parij - en te Brussel zul len onderzoeken, of de Duitsche voorstellen zijn ingegeven door het verlangen om de her vatting van het economische leven te verge makkelijken met, het oog op betalingen op reke ning van het herstel. UIT HET ROERGEBIED. De vertegenwoordigers van de mijnwerkers bonden hebben voor de bovengrondsche ar beiders den terugkeer tot den dagelijkscher. arbeidsduur van vóór den oorlog aanvaard. Jn de metaalindustrie neemt het aantal ar beiders dat zich weer komt aanmelden om tien uur 's daags te werken voortdurend toe. De economische toestand aan de Roer is sinds eenige dagen weer zeer opvallend verbeterd. De levensmiddelen stroomen rijkelijk toe, en de prijzen gaan aanmerkelijk omlaag. JOEGO-SLAVIE EN DUITSCHLAND. De interministerieel? conferentie heeft be sloten het Duitsche voorstel inzake de leveran ties in natura af te wijzen. De Duitsche regeering had aan Joego-Slavië, na het stopzetten van de leveranties in natura, een voorstel gedaan betreffende rechtstreek- sehe onderhandelingen met de Duitsche in- dustrieelen. De interministerieele conferentie heeft voor het oogenblik het voorstel van de herstelcom missie aanvaard betreffende het openen van directe onderhandelingen over de betalingen van Duitschland. GRIEKENLAND. Op de verzoeken van kolonel Plastrirag en generaal Danglis, om naar Griekenland terug te keeren, heeft Venizelos geantwoord dat hij besloten heeft niet langer zijn medewerking te zullen weigeren en aan de hem redane talrijke Verzoeken te zullen voldoen. Hij zal onmiddellijk naar Griekenland terug- keeren, doch zijn verblijf zal slechts van tijden- lijken aard zijn. Hij is niet voornemens zich aan het hoofd te stellen van een door hem te benoemen kabinet, of anderszins aan het open- Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. 35 In Alda's woorden, evenals' in haren blik, lag als iets verrukkends haar hart stroomde over van genoegen. Toen bemerkte zij dat Lelia vermoeid was en geleidde haar naar een met mos begroeide verhevenheid, in de dichte schadeuw van een reusachtigen kastanjeboom. Beiden zaten neer en het gedienstig meisje begon bloemkransen te vlechten en beproefde met een levendig gesprek de droefgeestigheid harer gezellin te verdrijven. Maar dit strookte niet met Lelia's lichaams- en zielsgesteltenis. Het Bretonsche meisje wekte haar belangstelling en nieuwsgierigheid op en niet zonder aandoening vroeg zij Ik bid u, Alda, verhaal mij eens uwe geschiedenis en ook de bijzonderheden uwer ontvluchting 't zal mij een genoegen doen. Alda aarzelde, om dat zij vooraf wist, dat er in haar verhaal vele zaken waren, die Lelia onvermijdelijk pijn zouden doen maar deze drong aan en Alda dacht haar te moeten bevredigen. De voorheen zoo fiere. Romeinsche prinses BULGARIJE. Op den eersten Kerstdag is in het Bulgaarsche parlement een heftig debat gevoerd over de binnenlandsche beroeringen. De minister van Binnenlandsche Zaken deelde mede, dat de Bulgaarsche communisten, in vereeniging met agrariërs en Joegoslavische communisten, een nieuwen opstand hadden voorbereid. In de pro vincie hebben talrijke arrestaties plaats gevonden DE PAUS EN DE VREDESACTIE. Bij de aanbieding van de Kerstwenschen van het college van kardinalen heeft de Paus een toespraak gehouden, waarin hij met dankbaar heid gewaagde van het voldoen aan zijn verzoek inzake den terugkeer van de uitgezetten en de vermindering voor de gestraften uit het Roer gebied. SPANJE. In een communiqué van de centrale recherche wordt mededeeling gedaan van de ontdekking eener wijdverlakte samenzwering. Op 26 Decem ber zou tegelijkertijd in Spanje en Portugal een revolutionnair-conamunistische opstand Uit breken. Te Madrid en in dc provincie zijn tal rijke personen gearresteerd. Ook is een groot aantal documenten in beslag genomen. De secretaris van het hoofdbestuur der communistische jeugdorganisatie te Madrid is naar Frankrijk uitgeweken. MEXICO. De Temps" verneemt, dat de rebellen zich gereorganiseerd hebben en een poging zqllen doen Puebla op de federale troepen te heroveren. ALLERLEI. Ramsay Mc Donald verklaarde in een rede te Elgin in Schotland, dat Labour eventueel haar aangeboden ministerzetels zal aanvaarden. Tusschen Engeland en Amerika zijn be sprekingen gevoerd over de bijeenroeping eener internationale conferentie tot beperking der bewapening in de lucht. In het Schupo-proces is tegen dr. Gritzner de doodstraf geëischt. Tegen de andere, niet verschenen beklaagden Beyer, Borenstein en Esser werd levenslange tuchthuisstraf geëischt. Binnenland. Werkkoloïiie. Binnenkort zal hier te lande een „werkkolonie" voor t.b.c.-patiënten worden gesticht, naar het voorbeeld van de Engelsche farmsettlements. Transportarbeiders. De Federatie van Transportarbeiders is, blij kens mededeeling op de algemeene vergadering te Rotterdam, bereid voortaan deel te nemen aan een eventueele collectieve arbeidsovereenkomst. Het tijdschrift voor de patronaten. Met het verschijnen van de Decemberafleve ring houdt op te bestaan, het bekende maand blad Het- Patronaat", uitgegeven door het Centraal Comité der R. K. Jongenspatronatcn. In plaats daarvan zal verschijnen een nieuw tijdschrift „Jeugdleiding", Tijdschrift voor be sturen van R. K. Jeugdorganisaties. Dit nieuwe tijdschrift stelt zich ten dienste van alle R. K. Jeugdorganisaties in Nederland. Uit dc textielnijverheid. Na een te Flengelo gehouden conferentie tus schen den burgemeesters van Borne, Eibergen, Goor, Haaksbergen, Hengelo, Neede, Oldenzaal en Winterswijk eenerzijds en de commissie uit de fabrikantenvereenigingen en afgevaardigden van de textielorganisaties anderzijds hebben ter beëindiging van het hangende conflict de bur gemeesters aan de werkgevers- en arbeiders organisaties de volgende regeling ter beoor deeling toegezonden 1. een overeenkomst wordt aangegaan voor een jaar 2. de loonsverlaging wordt teruggebracht tot 5 pet. 3. in het jaar, waarin de overeenkomst van kracht is, mag het aantal werkuren met 154 worden uitgebreid 4. gedurende ten minste 26 weken mag niet meer dan 48 uur per week gewerkt worden 5. aan de arbeiders worden 3 vacantiedagcn in dat jaar gegeven met behoud van loon. Van de zijde der arbeidersorganisaties is daarop schriftelijk geantwoord, dat zij bereid waren deze voorstellen als basis van onderhande ling tusschen haar bestuur en de besturen der werkgeversorganisaties te aanvaarden. Alhoewel zij meenden er op te moeten \vijzen, dat sinds het uitbreken van het conflict de toestand in het textielbedrijf zich huns inziens in gunstigen zin gewijzigd heeft en dus naar haar meening loons verlaging of werktijdverlenging nog minder noodzakelijk kan worden geacht. Van werk geverszijde werd een afwijzende houding tegen over de ter beoordeeling toegezonden regeling aangenomen, onder mededecl;ng, dat de on-» derwerpelijke strijd niet gaat over verlenging van den werktijd, doch uitsluitend om 10 per- -cent loonsverlaging. In de Maandag gehouden conferentie van genoemde burgemeesters met, de besturen dei- voornoemde arbeidersorganisaties hebben deze laat.sten, na uitvoerige bespreking, te kennen gegeven, dat zij met genoegen hebben vernomen dat de werkgevers blijkbaar geen prijs meer stellen op verlenging van den werktijd en de strijd alleen gaat over loonsverlaging en dat zij te allen tijde bereid zijn deze loonsverlaging als een punt, van bespreking te aanvaarden, waar bij dan een langer werktijd en vacantiedagen buiten beschouwing worden gelaten. Een nieuw bankbiljet. De directie van De Nederlandsehe Bank maakt bekend, dat zij na 27 dezer een nieuw model bankbiljet van 100 in omloop zal bren gen. Met uitzondering van aanduiding van serie- letters en nummers is het biljet gedrukt in blau we kleur op een uit roode lijnen samengestelden ondergrond. was zeer aangedaan door het eenvoudig en hartroerend verhaal der jeugdige Bretonsche en bij bet einde ervan vroeg zij bedeesd Hoe is 't mogelijk, Alda, dat gij mij al de beleedigingen en de slechte behandelingen vergeeft, die gij van mij te verduren hadt. Och, zuster, ik wilde, dat de herinne ring daaraan geheel uit uw geest verdre-ven ware, voor mij zijn ze voor eenwig vergeten, antwoordde Alda, terwijl zij haar de hand drukte. Diep getroffen door dezer edelmoedige open hartigheid, vertrouwde Lelia haar ook de reden van haar verdriet. O, mijne dochtergevoeldet gij niet de hand Gods in die droeve dingen, die zoozeer op uw hart wegen, zei de daareven, aan gekomen Aurelius, die, onvrijwillig genoeg van de samenspraak vernomen had om de reden van Lelia's smarten te begrijpen. Beschaamd sloeg deze de oogen ten gronde en weende voort in stilte. De ouderling zette zich naast haar en hare hand in de zijne nemend, sprak hij Gij zijt bedroefd, en weigert getroost te worden over het verlies van hetgeen u door den hemelschen Vader in zijn almogende wijsheid en barmhartigheid ontnomen werd. Geloof mij, mijn kind, de tijd is niet ver meer, dat gij de nietswaardigheid zult erkennen van hetgeen gij 193.5Q en 387.50. Een wagon tomaten van 10 duizend kilo van Poeldijk of Naaldwijk naar Rotterdam kostte nu aan spoor- en tramvracht 31.20 en na 1 Januari 20.50. Als dus onze han del niet gaat bloeien komt dit stellig niet door hooge vrachten. Landverhuizing. Uit schriftelijke en mondelinge mededeelin- gen is den directeur van het Informatiebureau van de Nederlandsehe Vereeniging „Landver huizing", Bezuidenhoutscheweg 97, te 's-Gra- venhage, gebleken, dat cr door de „Irrigation Council of Alberta", of althans met gebruik making van den naam van die instelling, pro paganda wordt gemaakt in Nederland voor emigratie naar Canada, door advertenties in verschillende couranten. De werver, die achter die advertentie schuilt tracht dan de personen, die er op schrijven, te misleiden door toezending van een afschrift van een al of niet gefingeerden brief van een al of niet bestaanden Nederlander in Canada, in welken brief beweringen voorkomen waar de leugens of overdrijving een duim dik opliggen. Er wordt sedert eenige maanden hier te lande weer een zeer drukke en zeer gevaarlijke, want niet betrouwbare, propaganda gevoerd, voor Canada en voor enkele landen buiten Europa, o.a. ook door kolonisatiemaatschappijen, die grond trachten te verkoopen op zoogenaamd gunstige voorwaarden. De directeur van gemeld Informatiebureau acht het daarom in het algemeen belang drin gend noodig wederom'tegen die propaganda te waarschuwen. Canada biedt alleen kansen aan personen, die bekend zijn met eenigen tak van landbouw (tuin bouw, veeteelt, enz.) en aan huishoudelijke krachten. Naar verschillende andere landen moet ver trek in bet algemeen worden ontraden. Niemand besluite daarom tot verhuizing naar een overzcesc.h land, welk ook, zonder eerst inlichtingen te hebben gevraagd aan hooger- genoemd Informatiebureau, dat die inlichtingen volkomen belangeloos verstrekt en daardoor kan behoeden voor misleiding cn daaruit voort spruitende ernstige teleurstelling en ellende. Onze brandweer. De Kon. Nederl. Branclweervereeniging heeft in verband met haar voorgenomen reorganisatie alle gemeentebesturen in de provincie Zuid- Holland opgeroepen tot een vergadering, die 9 Januari a,s. te Rotterdam gehouden zal worden, om te komen tot oprichting van een provincialen brandweerbond Zuicl-Holland. Verlaging der vrachttarieven. Er komt I Jan. een belangrijke verlaging- in het vervoer van bestel-, ijl- en vrachtgoed, zoowel stukgoed op de lijnen der Ned. Spoor wegen en op de Westlandsche Stoomtram Mij. Wij hebben oude en nieuwe tarieven eens vergeleken cn kwamen toen tot de ervaring dat de besparing zeer groot is, b.v. bestelgoed van Deventer naar Naaldwijk groot 10 K.G. kost nu nog 1.65 en na 1 Jan. maar 1.15. Met vrachtgoed is het evenzoo. 300 K.G. van Rotterdam naar Poeldijk kost nu nog 5.65, na 1 Jan. 5.20. De brandstoffenhandelaars vooral zullen er van profiteeren. Wagonladingen steenkolen van 1045 en 100 ton van Simpelveld, dus van de mijnen, naar Loosduinen kost nu resp. ƒ56.60, ƒ238.50 en 497.50, maar na Nieuwjaar 46.50, nu beweent, en, laat mij het u zeggen, het be weende kon nooit de verlangens uwer onsterfe lijke ziel bevredigen. Aurelius haaldedan de H. Schrift te voor schijn en las er eenige der schoonste geschiede nissen uit voor, om Lelia's droevige gedachten te verdrijven en tevens om de twee vriendinnen over godvruchtige zaken te onderrichten. Beiden luisterden met de meeste aandacht naar Aurelius'lezing. Toen hij de schoone, hart roerende geschiedenis van Jozef en diens broeders voorlas, weenden zij overvoedige tranen, voor namelijk toen zij boorde hoe Jozef met engel achtige goedheid jegens zijne plichtige, maar be rouwhebbende broeders zei Weest niet meer bedroefd en verwijt liet u zeiven niet, dat ge mij naar hier gezonden hebt God Reeft mij op uwe wegen geplaatst om n het leven te redden. Alda, die met eenzelfde gevoelen bezield was, trok de bedroefde Lelia tegen zich aan en drukte een warmen kus op hare bleeke, met tra nen bevochtigde wangen en zeide Gaat bet niet evenzoo met ons, lieve zuster Ween dus niet meer en beschuldig u niet langer van hetgeen in het verleden tusschen u en mij is geschied. Tranen waren Lelia's eenig antwoord. Aurelius bevestigde met vreugde, dat zijne lezing de gewenschte uitwerking had. Toen hij de geschiedenis van Jozef gelezen had, legde hij Loonsverlaging spoorwegpersoneel. I Men meldt, dat de minister van waterstaat zijn goedkeuring heeft gehecht aan de verlaging van de tractementen en loonen van het spoor wegpersoneel op 1 Januari met 10 procent. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Eervolle benoeming. Als opvolger van Prof. Mr. Dr. Ch. Raaijma- kers S.J. is tot Provinciaal der Jesuieten in Nederland benoemd onze oud-stadgenoot de FIoogEerw. Pater E. Beukers S.J. Pater Beukers, die reeds eerder een twaalf tal jaren dezelfde functie heeft bekleed, maakte nadien voor zijn orde, inspectie-reizen in Ameri ka en Europa het laatste halfjaar vertoefde hij te Rome. aan Lelia de troostende leer van het katholiek geloof uit en deed haar de voorwaarden kennen, waarop de vrijkooping der zonde en de eeuwige zaligheid den menschen beloofd zijp. Terwijl zij naar de woorden van den eerbied- waardigen herder luisterde, voelde Lelia een levendige hoop in haar lrart ontwaken. Tot, hier toe was vermaak de eenige streving van haar leven geweest en gelukkig-zijn haar eenig doel nu besefte zij, dat zij dit alles gezocht had waar het niet was te vinden. Zij had aan den beker van eerzucht en wereld- sche grootheid gedronken en niettegenstaande de smaak haar zoet geschenen had, was de drank tocli bitter. Als prinses was zijvoorheenmetmacht bekleed en met luister omgeven toen kon ze met beide handen in de schatten haars vaders putten en tocli vond zij er nu geen voldoening in, het verleden voor haren geest terug te roepon. Voor de eerste maal zag zij nu den dageraad van het licht, hij welks klaarte zij den weg ten hemel kon vinden en zij groette hem als de lichtbaak, die haar eindelijk den vrede zon geven. Gerustheid volgde op de droefheid, die het hart der jeugdige Bretonsche verteerde. Zij zou zich schikken naar den wil van den hemel schen Vader en schuilen aan den voet des krni- ses, om daar de gerustheid des harten te vinden, welke de wereld nooit geven kan. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1