„Hot Hollandseh Tooiieel-Ensoinhle"'. Bovengenoemd gezelschap gaf gisteravond voor een niet al te groot, maar aandachtig publiek, een welgeslaagde opvoering van het bekende blijspel ,,De tante van Charley". De komische kracht van dit geestige tooneel- werk werd niet weinig ondersteund door het goede spel der medewerkenden, zoodat de lach niet van de lucht was en alle aanwezigen zich kostelijk vermaakt hebben de titelrol werd knap vertolkt door den heer Kieviet. De pianist heeft voor zijn spel ook een extra pluimpje ver diend. Een reuzen-konijn. Op de internationale tentoonstelling van pluimvee en konijnen, die te Amsterdam op de heide Kerstdagen werd gehouden, behaalde onze stadgenoot, de heer J. de Vries, met zijn inzen ding witte Vlaamsche reuzen-konijn,4 eerste- en eereprijzen, bestaanden uit 'n zilveren beker, dito lauwertak en twee medailles. Voor liefhebbers is het bekroonde konijn heden te bezichtigen aan het adres van den winnaar, Beierlandschestraat 63. De laatste dagen moest de po litie nogal eens optreden tegen de baldadige sneeuwballengooiers verscheidene proces- ver balen zijn daarvan het gevolg geweest. Een 4 3-jarig koopman van hier zou Maandag op het perron te Leiden in den reeds in beweging zijnden trein naar Rotterdam stappen. Terwijl hij het portier met de cene hand zou openen, stiet een koffer in zijn andere hand tegen den wand van den wagon, waardoor de man viel tusschen de treeplank en het perron door den trein werd meegesleurd over een af stand van pl.m. 25 M. Met ingedrukte borstkas is hij opgenomen en naar het Academisch Zieken huis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Volksbadhuis. In de week van 1622 December werden genomen 406 baden. lste Klasse kuipbaden 27, regenbaden 66. 2de Klasse: kuipbaden 31, regenbaden 275, kinderbaden 7. UIT ROTTERDAM. Prneïs temming. Bij de proefstemming, door de drankbestrijders georganiseerd om de gezindheid der bevolking vanSpangen te leeren kennen met betrekking tot het al of niet toelaten van verlofinrichtingen in hun woonwijk, zijn in totaal uitgebracht. 4311 stemmen. Daarvan waren er 413 blanco, ter wijl er 73 biljetten van onwaarde moesten wor den verklaard. Het aantal geldige stemmen bedroeg dus 3825. Hiervan spraken zich uit voor onbeperkte toelating 380, voor beperkte toelating 744 en tegen de toelating 2701. In percenten uitgedrukt, wordt dit resp. 9,9 pet. 19.5 pet. en 70,6 pet. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. de NEDERLANDSCHE GIST- EN SPIRITUSFABR1EK te Delft om vergunningtot oprichting van een timmerfabriek en een op slagplaats van onbewerkte kurk in het pand Noordvest 41, kadaster Sectie A. Nos. 930, 1234, 1235 en 1362, met 2 electromotoren van 25 P.K., 1 van 20 P.K., 2 van 10 P.K. en van 5 P.K,, drijvende diverse werktuigen en 2o. M. BOS om vergunning tot uitbreiding van de brandhoutzagerij in het pand Kethel- straat 27, kadaster Sectie A. No. 1416, met een electromotor van 5 P.K., drijvende een cirkel zaag, ter vervanging van den bestaanden elec tromotor van 3 P.K. Deze verzoeken zfjn rnet de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Donderdag 10 Januari a.s., des v.m. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoe ken in te brengen en die mondeling of schrifte lijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie, der gemeen te, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art.7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 27 December 1923. Gemengd Nieuws. Het Daghet....? Men schrijft ons uit Enschedé Het schijnt dat de opleving van de industrie in Duitschland zich thans ook in grensplaatsen openbaart. Verschillende fabrieken in de Duit- sche grensgemeenten nemen thans hun arbeiders aan en zelfs word ons van betrouwbare zijde medegedeeld, dat een 50-tal op de fabrieken te Enschedé werkende Duitschers hun werk heb ben opgezegd om weer op de fabrieken in hun vaderland in dienst te treden, waar de gulden thans slechts 1.50 goudmark waard is, of wel 20 cent minder dan vóór den oorlog. Wf DOOS 30, 60, 90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten 8038 8 Sigarettenzwendel. In Lobith, Tol kamer e.o. werkte sinds eenige dagen een han delaar in sigaretten, die de liefhebbers afliep en „reuzenwaar" aanbood. Een heer uit Tolkamer kocht 'n partijtje op 'n monster, dat goed smaak te maar toen hij het goed had ontvangen, belde hij dadelijk het hotel op, waar de sigarettenman logeerde. Of mijnheer nog even wou aankomen. Mijnheer stapte er vergenoegd op los mis schien nog een order, dacht hij. Maar toen hij bij zijn klant, die tusschen twee haakjes een pootig heerschap is, aankwam, had deze een stok achter de deur staan. Eerst werd de deur gesloten en gegrendeld, de stok kwam voor den dag, en mijnheer had te kiezen of dien rommel terugnemen en het geld teruggeven, of kennismaking met den stok. Mijnheer dacht er niet aan om het geld terug te geven. Tik. Ja, hij wilde 't wel overwegen. Tik, tik Laat mij 't gaan halen in 't hotel. Tik, tik, tik. Toen kwam de beurs voor den dag, werd 't geld terugbetaald en „de rommel" meegenomen. Kort recht. Gelukkige voetbalclub. De barr bier Franzen had een aantal loten, die hij voo- de Voetbalvereeniging Purmersteijn zou ver- koopen, teruggezonden, daar er geen navraag naar was. Bij het nazien bleek, dat onder deze teruggezonden loten was het nummer 3333, waar op de hoofdprijs is gevallen. De genoemde voet balvereeniging is dus eigenaar geworden van den Star-auto. Moord e"'n roof te Culemborg. Een kwartiertje buiten Culemborg woonde aan den Achterweg de 70-jarige A. van Wiggen en zijn ruim 6Q-jarige zuster, in een eigen ge doetje op ruim 100 M. van de naastbij zijnde boerderij. Het was bekend, dat de oudelui een flinken spaarduit hadden. En eenigen tijd ge leden is er een poging tot inbraak gedaan, welke mislukte. Toen Maandagochtend de postbode, de melk boer, de bakker enz. aanbelden, kregen ze geen gehoor en toen 's middags «Ie woning nog ge sloten bleef, waarschuwden de buren de politie, die om circa 3 uur er zich toegang verschafte. Ze vond Van Wiggen dood met drie wonden aan het hoofd, toegebracht met een spade. Zijn zuster, met een ander voorwerp ernstig aan het hoofd gewond, lag bewusteloos en was dit gisteravond nog. Een vrij groot bedrag aan geld was verdwenen. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. Wel weet men, dat Zondagavond om hij elf uur toen de bewoners zich nog niet ter ruste hadden begeven, twee personen zich aan de woning hebben vervoegd. In verband met den moord met roof bij den landbouwer van Wiggen is Maandagavond het parket van Tiel naar hier gekomen. Het on derzoek duurde dien nacht tot. half drie. De sec tie van het lijk, dat vreeselijk verminkt was, ge schiedde door dr. Hulst, uit Leiden, en dr. Hocke Hoogeboom, uit Culemborg. De heer van Ledden Hulsebos uit Amsterdam is tot Dinsdagmiddag half vier met het scheikundig onderzoek bezig geweest. Met behulp van een politiehond heeft men een belangrijke aanwijzing gekregen. In. een bed zijn geldswaardige papieren en sieraden gevonden en op de theetafel in de huiskamer is een doosje met 1820 gevonden. Toch meent men dat er een flink bedrag is gestolen. Heden, Donderdag, wordt Van Wiggen begraven. Zijn zuster is vanmorgen ook overleden. Drie personen zijn reeds in verhoor genomen. Een oudje. Eersten Kerstdag is mevrouw de Wed. Gudde-van Tichelhoven, te Zierikzee, 102 jaar oud geworden. Een geheimzinnige geschiede- n i s. Men schrijft ons uit Enschedé In het Duitsche stadje Rlieine, in de nabij heid van de Nederlandsche grens, heeft zich een geheimzinnige geschiedenis voorgedaan, die tot dusver nog niet geheel is opgehelderd. Sedert eenige dagen nl. is de zoon van den manufacturier Falk aldaar spoorloos verdwenen. Omtrent zijn tegenwoordig verblijf tastte men volkomen in het duister, totdat de heer Falk dezer dagen een dreigbrief ontving, waarin hij, wilde hij zijn zoon levend terugzien, werd aan gemaand in een auto met een snelheid van ten minste 40 K.M. per uur het traject Rheine- Münster-Osnabrück-Rheine te rijden. Op dezen weg zou iemand dan op den auto afkomen, waar na de heer Falk dan niets anders te doen zou hebben dan een pakket, inhoudende 25.000 goudmark, uit het voertuig te werpen. De heer Falk stelde onmiddellijk de politie van het. een en ander in kennis, waarop deze in twee auto's op den in den dreigbrief aangegeven dag op weg toog. Het resultaat was nihil.Wel waren eenige personen op den auto toegeloopen, maar bij nadering van het voertuig had men zich ijlings teruggetrokken. Na dezen inspectietocht deed een inwoner van Rheine een lugubere vondst. In een van de straten werd nl. een aete-map gevonden, welke bij onderzoek een afgehakten menschenvoet bleek te bevatten. De politie bracht eèn en ander met elkaar in verband en eenige uren later bleek, dat zij juist gezien had. De heer Falk ontving nl. een twee den dreigbrief, waarin men er zijn aandacht op vestigde, dat het den schrijvers ernst was. Do gevonden voet moest dienen als bewijs, dat men niet van halve maatregelen hield. Den geadres seerde werd daarom aangeraden op len Kerstdag nogmaals den aangegeven autotocht te maken en ditmaal een bedrag van 50.000 goudmark mede te nemen. Tevens raadde men hem aan de politie buiten de zaak te laten, daar een inmen ging van deze toch doelloos zou zijn. Intusschen kon worden vastgesteld, dat de gevonden voet geen lichaamsdeel was van den jongen Falk. De politie vatte verdenking op tegen zekeren Louis Kramer, een 20-jarig jong- mensch, dat nog eenige veroordeelingen te goed had. Inderdaad gelukte het der politie dezen Kra mer, toen hij op weg was van Rodde naar Rhei ne, te arresteeren. Hij gaf voor van Hannover te komen en te Rodde te zijn uitgestapt, omdat hij met genoeg geld had voor een kaartje naar Rheine. Bij fouilleering vond men evenwel nog voldoende geld op hem. Hoewel het onderzoek nog niet is afgeloopen, meent de justitie toch met den schrijver van de brieven te doen te hebben. KrSmer heeft reeds tal van veroordeelingen achter den rug. De laatste maal is hij tot eenige maanden gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij, na 24 uur ge trouwd geweest te zijn, zijn jonge vrouw opwater en brood in een kamer heeft opgesloten, om in tusschen haar gehee'e bezit te verkoopen. Brand te Leiden. Maandagavond om streeks half tien is te Leiden een felle brand uit gebroken in de banketfabriek De Bij, gelegen aan de Roomburgerstraat achter den Hoogen Rijn dijk. Toen de brandweer ter plaatse kwam, stond de geheele fabriek in lichtelaaie en het liet zich aanzien, dat er van het gebouw weinig gered zou worden. Omstreeks één uur was de brand weer het vuur meester. Slechts de niuren waren overgebleven. De oorzaak van den brand kan nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Verzekering dekt de schade. Schaatsenrijden. Te Wedderveen (Gr) zijn Dinsdag de ijsbanen geopend. Aanvaringen. Op de rivier nabij Rot terdam heeft Maandag een aanvaring plaats gevonden tusschen de Heen en Weer 8 en de sleepboot Goede Verwachting, die nog voor de veerboot wilde passeeren, terwijl het wagenveer het uitzicht belemmerde. De sleepboot li p op de veerboot in, die aan de Veerkade wilde aan leggen, waardoor de Heen en Weer aan stuur boord een gat boven de waterleiding kreeg. Van de Goede Verwachting bekwam het berghout en het dek schade. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. Ten hoogte van de Rijnhaven te Rotterdam is gistermiddag op de rivier, doordat de schepen verkeerd manoeuvreerden, het motorschip Maria op het sleepschip Rival geloopen, dat boven de waterlijn een groot gat aan bakboord bekwam bij de roef, waarvan de ruiten vernield werden. Flet drie-jarig kind van den schipper J. N. be kwam door de scherven verwondingen aan het hoofd. De Rival moest door een sleepboot naar de Zalmhaven gebracht worden. De Maria, die met steen geladen was en schade aan het berg hout had opgeloopen, kon zijn weg vervolgen. Sneeuwstormen. In Denemarken heeft gedurende de Kerstdagen een hevige sneeuw storm gewoed, waardoor over het geheele land het spoorwegverkeer veel vertraging ondervond. Op tal van plaatsen werd de sneeuw door den wind vele meters hoog opgehoopt. Aan de West kust strandden verscheidene schepen. Een massa-moordenaar. Aan de Kriminalpolizei te Berlijn is het, in samenwer king met die te Leignitz, gelukt, den 42-jarigen arbeider Karl Scheibner, uit Berlijn, in Glogau te arresteeren. Scheibner heeft niet alleen een groot aantal belangrijke inbraken gepleegd, maar ook meer dere roofmoorden bedreven. Zijn vrouw en ook zijn 16-jarig stiefzoontje plachten bij zijn mis daden „op den uitkijk" te staan. Uit het voorloopig verhoor is gebleken, dat Scheibner hoogstwaarschijnlijk in den zomer van het vorig jaar op de Landstrasse in de buurt van Marzdorf hij Waldenburg, 'n koop man vermoord en beroofd heeft. Een tweede misdaad, waarvan hij beschul digd wordt, is een dubbele moord, die in No vember van het vorig jaar te Dittersbach in Silezië, op een molenaar en zijn vrouw gepleegd werd. Daarbij komt nog een moord op een café houder en een handelaar in Leignitz. Een bijzonder barbaarsche moord werd op een vrouw gepleegd. Zij werd op een aard appelveld met een stamper, voor het aardap- pelpoten gebruikt, zoo hard op het hoofd ge slagen, dat de spits van den pootstok uit haar mond Weer te voorschijn kwam. In April werden een zekere Backer en een zekere Starkhoff, toen zij een inbreker, ver moedelijk den beklaagde verrasten, door de zen doodgeschoten. Scheibner heeft bekend, de diefstallen, die hem ten laste gelegd werden, gepleegd te heb ben, doch ontkent zijn schuld aan de moorden. de Jammerbocht tusschen Blockhus en Loekken gestrand. De equipage van 18 man werd met groote moeite door de reddingsboot van Blockhus aan land gebracht. Vors tel ij ke gift van een kardi naal, Van een treffende daad van naasten liefde, door een kerkvorst van het zelf door zoo veel nood en kommer bezochte Oostenrijk ge steld maken Duitsche bladen melding. Kardinaal-aartsbisschop Piffl, die dezer da gen te Weenen mevrouw Harriet Kreisler, de echtgenoote van den wereldbekenden violist professor Frits Kreitser in audiëntie ontving heeft namelijk, bewogen door de berichten over de vreeselijke ellende in Duitschland, tien millioen kronen voor de hongerlijdende kinderen van Berlijn beschikbaar gestel. Deze middelen zijn afkomstig uit een fonds, dat kardinaal Piffl te Weenen voor de in nood verkeerende Duitsche bevolking bijeengebracht heeft. Nieuw katholiek blad. Te Brussel is heden een nieuw katholiek blad, La Groix de Belgique, verschenen. Vreeselijk drama. Een krankzinnige te Coopernills (Amer). heeft zijn vrouw, die zich van hem had laten scheiden vermoord, benevens haar beide zusters, de vrouw van den sherif van de plaats en diens zoon. Daarna schoot hij zich zelf door het hoofd. Overal winter. Te Rome heerscht een ongewoon strenge vorst. De openbare fonteinen zijn zelfs bevroren. Vergiftige worst. Te Rotterdam heb - ben zich in het gezin van J. van Vessem, wo nende Atjehstraat, vijf ernstige vergiftigings verschijnselen voorgedaan, Na het eten van worst werd een vijftal leden van het gezin, man, vrouw en drie kinderen, ongesteld. Op last van Dr. Bijlsma, wiens hulp was ingeroepen, is een hoeveelheid worst in beslag genomen. Rattenplaag. Te Den Up (gem. Ilpen- dam) was een premie gesteld op het dooden van ratten. Wegens gebrek aan de noodige gelden is nu het geven van een premie stop gezet. Dat er nog genoeg ratten zijn, moge hieruit blijken, dat bij een inwoner op een huiserf in één week 148 ratten zijn gevangen, hoofdzakelijk door honden. Postwissels voor Duitschland. Postwissels naar Duitschland zijn thans toege laten tot een bedrag dat de tegenwaarde in marken van f500 niet overschrijdt. Paketten uit Duitschland kunnen zijn heiast met een verrekenbedrag in marken ten hoogste de tegenwaarde van f 250 vertegenwoordigende. Telegrammen. Gestrand. In den Kerstnacht is de Duit sche viermastschoener Herman Felds uit Ham burg op weg van die haven naar Christiania, in NIEUWE AARDBEVING IN JAPAN. LONDEN, 27 Dec. (draadloos) Uit Tokio wordt gemeld dat een nieuwe aardbeving aldaar een paniek heeft veroorzaakt, de schade is echter onbeduidend. RUSLAND. PRAAG, 27 Dec. (draadloos) De pogingen van Rusland om met de staten van Midden- Europa in aanraking te komen, hebben tot ge volg gehad, dat zoowel Joego-Slavië als ook Roemenië, nieuwe onderhandelingen met de vertegenwoordigers van de Sovjet in Januari zullen beginnen. Gesprongen Handen Phorm Fabriek A. Mijnhardt - Zeist EEN ADVERTENTIE IN DIT BLAD IS DE BESTE RECLAME VOOR ELKEN WINKELIER ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN DE NIEUWE SCHIED. COURANT IS HET MEEST GELEZEN DAG BLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ADVERTEERT IN ONZE RUBRIEK KLEINE ADVERTENTIËN DOOR UWE NAAM DAGELIJKS ONDER DUIZENDEN LEZERS TE BRENGEN KAN SUCCES NIET UIT BLIJVEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2