DAGBLADVOOt? SCHÊEDA MEN OMSTREKEN. FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Vrijdag 4 Januari 1924. No. 19835 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post. ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-OngevallenverzekeriDg f 500 bij levenslange gcheele invaliditeitf 209 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinder; f 15 bii verlies van eiken underen vimior. F>P. verzekenna wordt onwnnrhnrori rlnor Ho Hrdl Alo'om \Ferv Kankto SrhioHam ijËY'n0er? 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz.bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. DE ROERKWESTIE. Gisterochtend heeft Poincaré definitief den tekst van het Fransche ontwerp-antwoord op de Duitsehe§jnota van 2 December j.l. goed gekeurd. gg UjGister^noggzou het ontwerp naar Brussel wordenjgezonden. Aan hetj^Havas-bericht van gistermorgen kan nog worden toegevoegd dat in het Fransche antwoord alle aangelegenheden worden be handeld, welke in de Duitsche nota worden aangeroerd, terwijl voorts alle punten worden opgesomd, waaromtrent reeds eerder voldoening is gegeven aan de wenschen der Duitsche re geering. Het weder in dienst nemen der ambte naren duurt voort. Er wordt een onderzoek naar hun particulieren toestand ingesteld. De spoorwegarbeiders zijn in grooten getale weer teruggekeerd. Ook andere maatregelen zullen worden ge nomen door de plaatselijke autoriteiten naar gelang deze gerechtvaardigd worden door den toestand in de bezette gebieden. Er is echter alle reden te gelooven, dat een afschaffing van het stelsel van in- en uitvoer vergunningen, zooals door de Duitsche regeering wordt verlangd, niet wordt toegestaan. IN HET BEZETTE GEBIED. De hergroepeering der Fransche troepen in het Roergebied en het Rijnland wordt sedert 28 December jl. voortgezet.. Tot op heden zijn 7 infanterieregimenten teruggetrokken uit de bezette gebieden en zoodanige terugtrekking van troepen zal langzamerhand worden door gevoerd volgens aanwijzingen van generaal Degoutte. ENGELAND. Het Britsche kabinet hield gister in de offi- cieele woning van den premier een vergadering van ruim anderhalf uur. Vermoed wordt, dat hoofdzakelijk werd gesproken over den inhoud van de troonrede, welke de koning den löden dezer ter gelegenheid van de officieele opening van het parlement zal uitspreken, en van wier inhoud zeer veel afhangt, n.l. of de regeering reeds bij de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede door de oppositie ten val zal worden gebracht. Zeer waarschijnlijk zal de rede voorstellen tot verhooging der ouderdomspensioenen en uitbreiding der ziekteverzekeringen aankondigen misschien ook maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid. Dienaangaande verkeert de regeering echter in een moeilijk parket, want zij vroeg aan de kiezers een mandaat voor tariefhervorming als meest doeltreffend middel tot bevordering der binnenlandsche nijverheid en daardoor tot bestrijding der werkloosheid. Dat mandaat werd niet verkregen, zoodat de regeering volgens haar eigen meening met de werkloosheid verlegen zit. GRIEKENLAND. De premier kolonel Gonatas overhandigde gister aan den regent de officieele ontslagneming van het kabinet. De regent, die dit ontslag aanvaardde, verzocht Gonatas aan het bewind te blijven, totdat na aankomst van Venizelos over de samenstelling van een nieuw kabinet is beslist. 2 Hij was een voorname verschijning van onge veer veertig jaar. Uit. zijn fraai gesneden gelaat, straalden dezelfde diepblauwe oogen als die van zijn zoon. Ook hij had het donkere, cenigszin.s krullende haar, de lange, donkere wimpers. Maar zijn trekken waren iets te zacht, zachter nog dan het gelaat van zijn jongen zoon. Reeds nu lag om den mond en de kin van Lothar een karakte ristieke, krachtige trek, dien zijn vader geheel miste. Hoezeer vader en zoon bij den eersten blik ook op elkander geleken, zoo verschillend waren zij toch, als men hen nader bekeek. Graaf Joachim had een eenigszins onstand vastige natuur. Zijn gestorven vader een man als uit staal en ijzer gegoten, had dat reeds vroeg ingezien en daar voor hem elke zwakheid een onvergeeflijke fout was, beproefde hij deze in het karakter van zijn zoon er door overdreven gestrengheid uit te bannen. Maar hij miste zijn doel. In plaats van de lichtzinnigheid van zijn zoon te verbeteren, was hij door zijn onverdraag zaamheid de oorzaak, dat de jongen in stilte allerlei dwaadheden bedreef. Hoe strenger zijn vader hem hield, des te buitensporiger handelde *"j> als hij de gelegenheid schoon zag. Toen Joa- ehim 24 jaar oud was, had zijn vader hem, zon- HetGrieksche stoomschip „Andros" met Venizelos aan boord, werd gisteravond verwacht. DE OPSTAND IN MEXICO. Te New Orleans ontvangen berichten melden, dat lluerta, de leider der opstandelingen in Mexico, een telegram heeft gezonden aan de regeering te Washington, waarin hij mededeelt, dat hij een kabinet zal vormen, daar de revr>- lutionnaire beweging in Mexico succes heeft. ALLERLEI. Uit Berlijn De staking van de metaalbewer kers heeft zich thans ook tot de groote bedrijven uitgebreid, zoodat thans ongeveer 100 bedrijven met circa 150 160.000 arbeiders stil liggen. Een gister gehouden conferentie heeft geen resultaat opgeleverd. Heden zal opnieuw confereerd worden ge- Binnenland. De crisis. De S.D.A.P.-fractie in de Tweede Kamer komt morgenochtend bijeen in verband met de crisis. Uit Parlementaire kring verneemt het Gen trum Is de Kabinets-l'ormatie-Koolen vooral mis lukt door de al te stramme houding der anti revolutionairen, de jongste poging, om alsnog naar een Kabinet der rechterzijde te streven, is voornamelijk spaak geloopen door den onwil- der Christclijk-Historischen. Behalve een for meel bezwaar, schijnt vooral hun weinige instem ming met de bezuinigingsvoorstellen van minister Golijn hierbij gegolden te hebben. Er is nu nog maar één mogelijkheid een èxtra-parlementair Zaken-kabinet, onder lei ding van een man als Gort van der Linden. Kan ook dit niet geformeerd worden, dan zal er niets anders opzitten, dan dat 'tKabinet-Ruys de Beerenbrouck aanblijft. Maar dan is terstond, of althans bij 't eerstvolgend échec in de Tweede Kamr, ontbinding dezer Kamer te wachten. Het zou dus wel eens kunnen gebeuren, dat we binnenkort voorhlgèxlïéAi? 'VörftiC2ih'£"komcia te staan. Uit het houtbedrijf. De beide patroonsbonden in het houtbedrijf, welke zich met 1 dezer vereenigd tot één werk geversorganisatie, hebben aan de werknemers bonden, waarmee tot 15 Februari een collectief contract is gesloten, meegedeeld, dat zij voor de afsluiting van een nieuw contract o.m. de volgende wijzigingen wenschen een werktijd verlenging tot 55 uur per week of een loons verlaging van 15 pet. (voor Leiden en Arnhem een grootere verlaging), gelegenheid tot werk- Lijdverschniving, vermindering van den bijslag voor overuren en voor nacht- en dagploegen gelijk loon. Corps diplomatique. De nieuwbenoemde zaakgelastigde van Hon garije, baron Forster, heeft vandaag aan den minister van buitenlandsche zaken zijn op wachting gemaakt ter overhandiging van zijn geloofsbrief. Jhr. Van Karnebeck heeft daarna tot gelijk doel ontvangen den nieuwen tijdelijk zaak gelastigde van Mexico, den heer de Rosenzweig Diaz. In Den Haag is aangekomen de heer M. K. Mofakham, buitengewoon gezant en gevol- der naar zijn wenschen te vragen, aan gravin Susanne Hagenau uitgehuwelijkt. Destijds was Joachim in een raadselachtige, geestelijk gedruk te stemming geweest, en had zich bijna willoos in alles gevoegd. Gravin Hagenau scheen in de oogen van den vader een passende levensge zellin voor zijn zoon. Ofschoon zij pas 18 jaar was, was zij reeds volkomen een vrouw van de wereld, wier koele zelfbebeersching hem voldoen de waarborg bood, dat zij zijn zoon volgens zijn wenschen zou beïnvloeden. Het scheen ook, alsof hij het bij het rechte eind had gehad. Joachim scheen na zijn huwelijk, ja, reeds gedurende zijn verlovingstijd, geheel an ders geworden. Wel had gravin Thea zich verzet tegen deze verbintenis. Zij kende haar zoon be ter en wist, dat hij met liefde eer te leiden was, dan met gestrengheid en koelheid. Van menige dwaasheid had zij hem afgehouden, door met liefde tot hem te spreken. Zij wist, dat Susanne een gevoellooze persoon was, en dat Joachim een hart had, dat behoefte had aan liefde. Maar haar verzet had niets uitgewerkt. Zoo was dit huwelijk tot stand gekomen. Graaf Joa chim was een ridderlijk echtgenoot, die zijn vrouw met des te meer kalmte in alles haar zin liet doen, daar zij weinig notitie van hem nam. De vader van Joachim was zeer tevreden geweest met het succes van zijn experiment. Er was onloochenbaar een groote verandering in den aard van Joachim te bemerken. machtigd minister van Perzië, geaccrediteerd bij de Nederlandsche regeering. Mr. F. D. Graal Schimmelpenninck. f Overleden is mr. F. D. graaf Schimmelpen ninck, kamerheer in buitengewonen dienst van de Koningin oud-Gommissaris der Koningin in de provincie Utrecht. De loonsverlaging bij de spoorwegen. Naar de „Tel." verneemt, is het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel door de directie van de Nederlandsche Spoorwegen uitgenoodigd tot een conferentie op Maandag 7 dezer, om na te gaan, of .eventueel op andere wijze dan door 10 loonsverlaging bezuinigingen kunnen worden toegepast. Het hoofdbestuur zal op deze conferentie een eigen program van bezuinigingen overleggen, doch het zal geen enkele verplichting op zich nemen. Na afloop der conferentie zal het hoofd bestuur den daLum van het buitengewoon con gres der Nederlandsche Vereeniging vaststellen, waarop door de leden een uitspraak omtrent het resultaat van de conferentie zal worden gedaan. Soiree ten llove. Gisteravond heeft ten Koninklijke Paleizc in Den Haag de aangekondigde groote soiree plaats gehad, waartoe een 800 dames en heeren, die den wensch hadden te kenne gegeven,hun opwachting hij de Koningin te maken, waren uitgenoodigd. Met de Koningin en den Prins nam de Koningin- Moeder aan deze ontvangst deel. De postcheque- en girodienst. Het aan sommige schrijvers, die tijdelijk bij de directie van den postchequé- cn girodienst werk zaam gesteld waren, aangezegde ontslag wegens ongeschiktheid,zal niet direct uitgevoerd worden, Zij, die niet totaal ongeschikt zijn bevonden, zullen nog een kans krijgen om hun geschiktheid voor genoemden dienst te bewijzen. Men neemt in aanmerking dat de beoordeelingen niet geheel juist zijn geschied, als gevolg an de moeilijke omstandigheden, waarin de postchequé- en girodienst ten tijde van de ontslagaanzegging verkeerde. Rijksbureau onderzoek van handelswaren. De minister van arbeid, handel en nijverheid maakt bekend, dat bovengenoemd Rijksbureau van vandaag af zijn werkzaamheden geleidelijk hervat. Flet Rijksbureau is thans gevestigd te 's-Gra- venhagé, Bezuidenhout 171, telefoonnumer B 19 1943. Nederland en 8o\ jet-Rus land. De heer van Ravesteijn heeft den Minister van Buitcnl. Zaken er op gewezen, dat een be langrijke groep van Engelsche, Ganadeesche en Nederlandsche transportondernemingen een over eenkomst heeft aangegaan met de regeering van de Unie der Socialistische Sovjet-Republieken, ter ontwikkeling van het overzeesch verkeer van reizigers van en naar Rusland en op de mededee lingen van Russische zijde, waaruit blijkt, dat Maar zijn moeder had deze verandering niet bevredigd. Integendeel, in stilte maakte zij er zich bezorgd over. Ook had zij alleen opg< merkt, met de scherpe bezorgde oogen eener moeder, dat Joachim reeds kort vóór zijn ver loving anders was geworden. Ongelijkmtig en gedrukt, niet meer uitbundig vroolijk gelijk voorheen, bijna verlegen en onrustig scheen hij haar toe. Zij had hem eenige malen met groote liefde gevraagd, of hem wat scheelde, of iets hem drukte. Daarna had hij zich steeds een tijd lang" beheerscht, zonder ooit op haar vragen een juist antwoord te geven. Joachim was haar eenig kind. Hij was zoo echt van het begin af aan een kind geweest, dat zorg behoefde. Met zorg peilden haar oogen telkens en telkens weer z'n trekken. De vader van Joachim had het nog beleefd, dat hem een kleinzoon geboren werd. Hij ver langde er naar, ook bij deze zijn opvoedingstheo rieën in practijk te brengen. Maar voor hij er toe kwam, invloed op den jongen uit te oefenen, was hij gestorven. Sedert zijn dood had Joachim zich inniger dan ooit tot zijn moeder aangetrok ken gevoeld, terwijl de verhouding tot zijn vrouw steeds vormeiijker werd. Met zijn moeder en zijn zoon leefde hij in hartelijke gemeenschap. In zijn hart was zijn vrouw een vreemde voor hem. Graaf Joachim hielp zijn vrouw in den auto, Lothar stond naast hem en drukte een Werkloozenkassen. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft voor de werkloozenkassen van de land arbeidersbonden het subsidie over 1924 vast gesteld op 125 pet. van de ontvangen bijdragen van de leden. Over 1923 bedroeg dit subsidie 175 pel. Nederland reeds een van de voornaamste export- Janden van de Unie der S.S.R. is geworden, ter wijl daarentegen de import uit Nederland nog zeer gering is. Verder wijst hij op den steeds grooteren aandrang, die er bij de Ned. industrie, den Ned. handei cn onze groote kapitalistische kringen is waar tc nemen om met de U.S.S.R. weer regel matige verbindingen op handels- en diplomatiek gebied te verkrijgen en hij heeft verder gevraagd te willen mededeelen of er thans onderhandelin gen gaande zijn om tot een herstel der normale handels- en diplomatieke betrekkingen met de U.S.S.R. te geraken, en, zoo neen, of dan alles in het werk zal worden gesteld om zoo spoedig mogelijk in zulke onderhandelingen te treden. Vermindering uitgaven. Aan de memorie van toelichting tot het wets ontwerp tot wijziging van het VII e hoofdstuk B. der staatsbegrooting voor 1922 wordt het volgende ontleend De verhoogingen in het wetsontwerp bedragen in totaal /9.781.895.97l/itterwijl daarentegenover verminderingen zijn aangebracht tot een totaal van 22.093.409.971/2, zoodat het eindcijfer der begrooting 12.311.514 lager kan worden ge steld. Het spoorwegverkeer Nijmegen - Kleef. Waarschijnlijk zal nog in de eerste helft dezer maand, het spoorwegverkeer Nijmegen Kranenburg—Kleef worden hersteld. Er hebben onderhandelingen plaats gehad, welke er toe ge leid hebben, dat een aantal Nederlandsche machi nisten wordt beschikbaar gehouden voor het rijden van de treinen tot Kleef. De spoorwegre gie aldaar heeft maatregelen voor het herstel van den ouden treinenloop naar Frankfort a.M. genomen. De laatste dagen liepen op het baan vak NijmegenKleef al weer goederen-convooi- en. Bier en thee. Aan het Voorloopig Verslag op het wetsont werp tot verhooging van den accijns op bier cn van hel invoerrecht op bier en thee ontleenen we, dat verscheiden leden verklaarden tegen de voorgestelde verhoogingen in het bijzonder be zwaar te hebben, omdat zij indirecte belastingen betreffen en omdat zij zullen leiden tot verhoo ging van den prijs van twee volksdranken, welke in'ons land zóó ingeburgerd zijn, dat zij voor ve len tot een levensbehoefte zijn geworden, in liet bijzonder wat betreft thee.Deze led en vreezen,dat de te verwachten prijsstijging van thee toeneming van het gebruik van sterken drank tot gevolg zou hebben. Vele andere leden zijn bereid aan deze maat regelen mede te werken. Gezien den weinig gunstigen toestand van 's lands financiën ach ten zij deze verhoogingen alleszins gerecht vaardigd. Daar in enkele jaren het verhoudings- cijfer van de indirecte belastingen tegenover de directe zeer is toegenomen (1913 resp.55 en 45pCt 1921 resp. 29 en 71 pGt.) kan kwalijk bezwaar worden gemaakt tegen deze indirecte belasting, die een matige verhooging van de belasting op enkele gebruiksartikelen beteekent. Bovendien vordert zij geen nieuwe perceptiekosten, zoodat het zuiver bedrog per inkomsten in de schatkist vloeit. Thee en bier zijn nog niet tot onmisbare levensbehoeften geworden. Andere leden achten de voorgestelde verhoo gingen te belangrijk om ze aanstonds in haar ge heel in te voeren daartoe moet men meer gelei delijk geraken. kus op de hand zijner moeder. Zijn vader daar entegen omhelsde hij hartelijk, ofschoon deze slechts naar het station reed. Toen stapte Joachim zeil in en de auto reed weg. Lothar zag hen een poosje na. l'oen sprong hij met twee sprongen de stoep op. Boven onder de portiek stond gravin Thea, Lothar omhelsde haar stormachtig. Zoo was ook Joachim, toen hij kind was, dik wijls naar haar toegekomen, liefde vragend Hel de gevend. Even impulsief had hij uitdrukking gegeven aan hetgeen er'in zijn hart omging. Zij drukte Lothar vast tegen zich aan en zag hem ernstig in de oogen. Vindt u het- niet naar, dat mama vele weken op reis gaat Och, grootmama, als mama thuis is, heb ik ook niet veel aan haar. Soms zie ik haar ter nauwernood aan de maaltijden. Als papa mee op reis ging, dan zou ik heel wat bedroefder zijn. Ik heb u toch en papa. Deze woorden gaven genoeg te kennen, welke plaats gravin Susanne in het hart, van haar zoon innam. Hij voelde, zooals kinderen dat doen, heel precies, dat zijn moeder niet veel liefde voor hem had. Ilaar koude, spottende manier, deed hem zich terugtrekken, als hij haai' met liefde wilde naderen. Zoo zocht hij bij grootmoeder en vader de liefde, die hij noodig had. En die vond bij in rijke mate. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1