DAGBLAD WOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Driekoningen. FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Zaterdag 5 Januari 1924. No. 19836 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger: f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. Binneuland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intereommiuiaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Advertcntiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Driekoningen of het feest der Verschijning des Heeren moet voor een rechtgeaard Katholiek, die dien titel in zijn eigenlijke wereld-omvattende beteekenis weet te waardeeren, een der schoon ste en blijdste feestdagen zijn van geheel het kerkelijk jaar. Dien dag herdenken we het groote gebeuren, toen, nu reeds zoo vele eeuwen geleden, een wonderbaar verschenen en fel fonkelende ster de blijde boodschap van Christus' wereld-redden- de geboorte aan de heidenen bracht en daarmee voor de eerste maal duidelijk toonde het breede doel van het Kerstmysterie, dat niet alleen voor de Joden, maar ook voor de heidenen, voor de geheele wereld was voltrokken. „Et vidimus stellam in Oriente" ,,erx wij zagen een ster in het Oosten" zoo zeiden de drie Wijzen, toen zij in Jerusalem bij Herodes kwamen, om van Hem meer over den nieuw geboren koning der Joden te vernemen. Wonder lijk was hun die ster verschenen en had hen door haar glans en vreemde baan op Gods genadig be stel genoopt, hun rijk te verlaten en in volle overgave dat hemelwonder te volgen, waar het hen ook zou brengen. Niets vreesden of telden zij meer, nu zij eenmaal wisten, dat hun de weg des heils werd gewezen, de weg naar de Waarheid, naar het eeuwige Leven, dat lag in de kribbe van Bethlehem. En feilloos door de ster geleid, be reikten zij ook, vermoeid en beladen met 'f kost baarste, wat ze konden bieden, den stal met de kribbe, waarin hun laatste doel de Almachtige God in de gestalte van een arm, hulpeloos Kind. „Dan ter aarde vallend, aanbaden zij het en offerden het goud, wierook en myrrhe". Eerst hadden de simpele herders hun blanke hulde dat Kind gebracht, thans wierpen zich de wijzen en grooten der aarde voor dat Wicht op de knieën, dat in zijn onbegrijpelijke wijsheid onder ons nederdaalde, om in nederigheid en reinheid de gansche wereld met zachten, zoeten drang, tot zich te trekken. De eeuwen zijn in zoo rassen gang voorbijge sneld en zoo velen hebben zich aan dien drang niet willen onttrekken en vonden in die teedere omhelzing hun ziele-geluk voor altijd, dat de drie wijzen eens in allerhoogste mate smaakten, toen zij in verrukkende adoratie in den stal voor het Kind van Bethelehm mochten neerknielen. Rijke geschenken brachten zij mede, maar hun goud, wierook en myrrhe waren de symbolen van hun diep-bewuste ziele-gesteldheid 'f goud, van hun edele, zuivere liefde,de wierook,van hun geurende dankbaarheid en de myhrrc, van hun krachtigen zin voor versterving en boete. De Kribbe-Koning vordert van de moesten van ons dat drietal kostbare stoffelijke gaven niet, maar wel van óns allen de geestelijke ziele- kracht, welke bereidwillig de verschuldigde liefde en dankbaarheid Hem bewijst en er niet voor terugschrikt, Hem ook het offer der versterving te brengen. DUITSL1IE RIJKSVERKIEZINGEN De „Democratische Zeitungsdienst" deelde gister mede, dat de verkiezingen voor den Rijks dag waarschijnlijk op 1 Mei a.s. zullen plaats hebben. IN HET ROERGEBIED. Naar de bladen uit Essen vernemen, hebben de bezettingautoriteiten aldaar 't stadsbestuur medegedeeld, dat met ingang van heden de gea lieerde passenbureaux in 't bezette gebied hun arbeid hebben stopgezet. De in- en uitreis naar en van het oude en het nieuw-bezette ge bied is derhalve van heden af zonder pas toege staan. Alleen een Duitsch persoonlijk identiteits bewijs is nog noodig. SAKSEN. De Saksische Landdag heeft gister met 51 stemmen van de 79, den scfciaal-democratischen afgevaardigde Heldt tot minister-president ge kozen. De soc. dem. linkervleugel had bij de stemming de zaal verlaten. Bij de opening van de vergadering deelde de ex-ministerpresident, Fal lisch mede dat een voorstel was ingekomen tot het uitschrijven van een referendum over de ontbinding van den Landdag. Dit voorstel werd echter verworpen. RUSLAND. Heft verbod van het geven van onderwijs aan kinderen in particuliere inrichtingen, d.w.z. het geven van godsdienstonderwijs, elk verbod sedert langen tijd bestaat, is thans door een nieu we" beschikking uitgebreid. Dit nieuwe decreet verbiedt zonder meer ieder onderwijs behalve dat i.i communistische scholen. Alle particuliere scholen zijn derhalve verboden. Personen, onder wijzers of ouders, die op dezen maatregel in breuk maken, kunnen zwaar worden gestraft, voornamelijk als zij groepen van méér clan drié kinderen onderwijzen. In officieele Sovjet- kringen wordt als de bedoeling van dezen maat regel aangegeven de „bestrijding van den funes- ten invloed van anti-communistische opvoeding" De werkelijke oorzaak moet echter gezocht wor den in hel l'eit, dat particuliere scholen zoowel in Moskou als in alle provinciesteden in grooten getale voorkomen, daar de ouders gezamenlijk onderwijzers aanstellen om hun kinderen les te geven, ten gevolge- waarvan de communistische scholen zoo ongeveer ontvolkt worden. tegelijkertijd publiceerL de Sovjet-Regee ring de nieuwe statuten voor de Sovjet-scho len, waarin o.m. bestraffing, van welken aard ook, wordt verboden. 't Is fraai. SERVIE EN BULGARIJE. Rakitch, de Yoego-Slavische gezant te Sofia, is gister door de regecring te Belgrado terugge roepen in verband met den gespannen toestand Lusschen beide landen. Hij zal niet óp zijn post terugkeeren, tenzij Bulgarije volledige voldoening geeft. Een eskader Servische vliegtuigen'vloog gister over Berkovitsa en verscheidene andere Bul- gaarsche' grenspoaatsen.' Levendige troepen bewegingen van Joego Slavië worden gemeld in de richting van Pernik, de Bulgaarsche kolen velden. EEN VERKLARING VAN VENIZELOS. Naar een Reuter-bericht uit Athene méldt, heeft Venizelos in een interview verklaard, dat hij zou beproeven het land uit de moeilijk heden te helpen, doch dat hij niet lang te Athene zou blijven. 3 De armen om elkaar heen geslagen, gingen beiden de hal binnen. Nu moet ik weer naar de leerkamer, groot mama. Mijn geschiedenis is nog niet teneinde. Mijnheer zal wel wachten. Ga dan, mijn beste Lothar. Ik heb nog een uur Latijn na de geschie denisles. Maar dan ben ik vrij dan mag ik bij u komen, nietwaar Hij liep met snelle schreden de gang door naai de leerkamer. Vol liefde keek gravin Thea den knappen jongen na. Daarna ging zij peinzend de trap op naar de eerste étage, waar zich in den westelijken vleugel haar kamers bevonden. HOOFDSTUK II. Uit de stad teruggekomen, begaf graaf Joa chim zich naar het salon zijner moeder. Hij vond daar Lothar, en werd hartelijk door beiden be- groet. Zij dronken samen thee en Lothar zorgde j door zijn levendige overmoedigheid voor een i vroolijke stemming. Gravin Thea zag met innige l ITALIË. Het Stefaniagentschap publiceert de volgende mededeeling De minister-president heeft in de eerste^ dagen van December j.l. besluiten omtrent voldoening, dat haar zoon er opgeruimder uil- zag, dan in langen tijd het geval was geweest. Later gingen zij alle drie naar het meer. Op den weg daarheen stoeiden Lothar en zijn vader en eindelijk kwam het zoovel, dat zij om het hardst gingen Joopen. Met. een gelukkig gezicht keek de oude dame hen na. Diep haalde zij adem. Wat was het gezellig en goed als Susanne er niet bij was. Zij schrok van die gedachte, was echter niet in staat, zich daarvan te bevrijden. In het meer lagen twee roeibootjes en een zeiljacht. Tot, groote vreugde van Lothar werd tot een zeiltocht besloten. Joachim hielp zijn moeder met groote zorg hij het instappen en wikkelde een warmen doek om haar heen.In demeestgelukkige stemming, evenals kinderen, die vaeantie hadden, zeilden zij op de blauwe wateren van het meer. Toen zij na een uur weer bij de landings plaats terugkeerden, stond de gouverneur van Lothar aan den steiger te wachten. Mijnheer Wetzel was een sympatheke jongeman, wien men het niet kon aanzien, dat hij honger had geleden om te kunnen studeeren. Hij werd door graal Joachim en gravin Thea als een bekwaam en nauwgezet opvoeder zeer hooggeschat. Met Lothar stond hij op een zeer goeden, bijna kameraadschappelijken voet. Mijn- lieer Wetzel had de winstgevende plaats als huisonderwijzer aangenomen, om zich de mid den politieken toestand genomen, welke onher- roepiijk zijn. Deze besluiten zullen in de maand Januari gepubliceerd worden. DE OPSTAND IN MEXICO. Volgens mededeeling uil. het hoofdkwartier der opstandelingen te Vera Cruz zijn thans alle petroleumvelden van Mexico in handen der re bellen. ALLERLEI. Uit El Paso Het stoomschip der Mexicaan- sche rebellen „Progresso" op weg naar Vera Cruz met voorraden en troepen aan boord, is tusschen Progresso en Vera Cruz op de rotsen geloopen, en verkeert in gevaar. Mexicaansche regeeringstroepen hebben gehoor gegeven aan de noodseinen en zijn op weg naar de plaats waar de „Progresso" zich bevindt. Het „Berl. Tagebl." verneemt uit Rome, dat, de Grieksche minister Mikakopoelos aan de „Tribuna" verklaard heeft, dat Venizelos het monarchistische beginsel zal handhaven en het Grieksche koningspaar uit Roemenië zal laten terugkeeren. Uit Berlijn De metaalbewerkersstaking is weer eenigszins uitgebreid. Heden zullen de onderhandelingen worden hervat. Minister Colijn niet verlof. De minister van financiën, de heer Colijn, is voornemens, in het midden van de \olgende week voor een maand met verlof naar het buiten land te gaan. De werkloosheidssteun. Zooals bekend, heeft de regeering aanvankelijk bepaald dat tegen 1 Januari 1924 de Steun- comité's voor de Crisiswerkloosheid zouden worden opgeheven. De crisiswerkloozen zouden voortaan als armlastigen beschouwd, en naar de burgerlijke armbesturen worden verwezen. Thans verneemt het „Hrlbl." dat de regeering, op daartoe tot haar gerichte dringende verzoeken o.a. door de vertegenwoordigers der vier groote gemeenten, den duur der bestaande regeling heeft verlengd, voorloopig slechts voor een maand, omdat zij het haar opvolgend kabinet niet wil binden. De kans is echter zeer groot, aldus het „Hhdh", dat daarna de bestaande toestand zoo lang zal worden voortgezet, tot de op te treden nieuwe regeering haar standpunt zal hebben bepaald. Verzoek. De Nederl. Middenstandsbond, de Nederl. R. K. Middenstandsbond en de Vereeniging van den Christelijken handeldrijvenden en industrieelén Middenstand in Nederland hebben in een adres aan de Koningin verzocht, het daar heen te leiden, dat de uitvoering van de Vleesoh- keuringswet en Warenwet blijft berusten bij de afdeeling volksgezondheid en dat deze afdeeling wal genoemde wetten betreft, blijft onder liet departement, waaronder de afdeeling handel ressorteert. Paspoorten. In verband met de wijziging van het tarief van de visumkosten voor vreemdelingen van Duitsche nationaliteit (ƒ6 voor 1 maand, 10 voor 3 maanden, 18 voor 6 maanden en ƒ21 voor 1 jaar), verzoekt de administrateur van het rijkspaspoortenkantoor, bij de toezending van het visum behalve het doel, ook steeds den termijn aan te geven, waarvoor de verlenging- delen te verschaffen tot verdere studie. Hij zou hij Lothar blijven, totdat deze naar de hooge- school ging en dus nog vier jaar op zijn minst op Wildenfelds blijven. Zonder dat het hem werd verzocht, hielp hij hij de landing der zeilboot. Graaf Joachim en gravin Theo begroet ten hem vriendelijk, Wilt ge ook een watertochtje maken vroeg Lothar. Ja, ik zou wel een uurtje willen roeien. O dan help ik mee. Mag ik, papa Als mijnheer het goed vindt, dat ge mee gaat Gaarne, mijnheer von Wildenfelds. O, heerlijk. Kom, mijnheer, dan maken wij de boot, los. Vaarwel papa, vaarwel, grootmama, riep Lothar.Hij sprong in de diehlstbij liggende roeiboot en zijn onderwijzer volgde hem. Dade lijk daarop roeiden zij weg. Graaf Joachim en zijn moeder bleven nog een poosje staan en keken de boot na. Toen keerden zij langzaam naar het slot terug. Zij spraken over den onder wijzer en prezen de uitnemende manier, waarop 'jij met Lothar omging. Susanne kan hem, „onbegrijpelijkerwijze niet goed uitstaan zei Joachim in den loop van het gesprek. Gravin Thea lachte fijntjes. Zij beweert, dat hij democratische denk beelden heeft en is bang, dat hij in deze richting invloed op Lothar zal uitoefenen. gevraagd wordt, en daarbij het verschuldigde bedrag, benevens de frankeerkosten voor terug zending van het paspoort in te sluiten. Tevens wordt in herinnering gebracht, dat brieven met geldwaarde aangeteekend moeten worden ver zonden. Catholica leguntur Begint er eindelijk iets te veranderen en worden ook katholieke schrifturen gelezen en op prijs gesteld De Leidsche hoogleeraar prof. R. Casimir houdt in het democratisch tijdschrift „De Opbouw" beschouwingen over „vrije uiting als levensvoorwaarden der democratie." De hoogleeraar komt ook over de Nederland- sche pers te spreken en hij is er voldaan over, zéér voldaan. Ook over de katholieke pers, althans over „De Tijd" en „De Maasbode". Hij zegt o.a. „Ik heb bijv. zoowel in „de Tijd" als „Maas bode" prachtig Nederlandsch proza gevonden. Uit den laatsten tijd herinner ik mij het gespierde hoofdartikel van de „Tijd" over de opening der Katholieke Universiteit, het aangrijpende stuk van de „Maasbode," over do gebedsnovene." De „Nieuwe Eeuw" vestigt op dat citaat de aandacht en drukt het over „om onzen pers broeders een genoegen te doen." En eigenlijk ook nog om iets .anders. Want dezelfde professor die, daar zijn we het nu wel over eens, ten opzichte van ons onbevooroordeeld is maakt ook opmerkingen over de politiek „Men kan zegt hij scherp zijn en van meening met een, ander verschillen en toch waardig. Onze politiek geeft er gelukkig schoone voorbeelden van. Als ik een voorbeeld buiten de Kamer zou mogen noemen, zou ik willen wijzen op de bonding van Mr. de Geer zeer beslist, zeer precies, zeer overtuigd, met volle ruimte voor critiek en verdediging en toch steeds zoo voornaam en waardig van toon, zoo beheerscht, dat men ongetwijfeld groote be wondering voor een dergelijke persoonlijkheid gaat koesteren. En dan vervolgt de heer Casi mir „In de Kamer vond men, dunkt mij, in de rede van Mevr. Bronsveld iets dergelijks men zou die kleine verklaring (bedoeld is de door haar afgelegde verklaring inzake het vloot- wetsontwerp) een kabinetsstukje kunnen noe men." Wij meenen, dat een deel der eigen pers minder vriendelijke dingen over mevrouw Brons- veld's verklaring heeft gezegd. Des te meer apprecieeren wij dit oordeel van prof. Casimir, die huiten onze familietwisten staat en die zie boven ten opzichte van onze pers zoo welwillend gezind is. De gelimvde ambtenares. Onderstaande „Open Brief" is door Dh. D. Hans gericht aan het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond „In verschillende vergaderingen en conferen ties, waar geprotesteerd wordt tegen het voor genomen ontslag van gehuwde ambtenaressen, treden liberalen op, die het doen voorkomen, alsof de Vrijheidsbond zich tegen zulk een maat regel heeft uitgesproken. Mij is, als lid van den Bond, van een derge lijke uitspraak niets bekend. Het punt van ons program, waarin gesproken wordt van de eco nomische gelijkstelling van man en vrouw, kan hier, naar mijn stellige meening, niet van toe passing worden verklaard. Hetzij mij vergund, openlijk uit te spreken, „dat ik van den bewusten maatregel (onder de Een schaduw gleed over het gelaat van Joachim. Mijn vrouw is in dit opzicht zeer klein zielig. Mij bevalt juist die eenigszins democra- lische neiging van den onderwijzer. Ik wensch det, dat Lothar zich aan den geest van zijn tijd onttrekt Verscheidene van onze standgenooten zijn nog zeer achterlijk. Ik voel, wat een mensch is en praesleert, dan hoe hij toevallig geboren is. Gravin Thea knikte peinzend. Het kan zijn, dat ge gelijk hebt. Intusschen, uw vader zou zulke denkbeelden niet hebben moeten hooren. Joachim trok zijn voorhoofd met zekere ont stemming samen. Vader was een verstokt aanhanger van de oude school, hij geloofde aan de rechten van de bevoorrechte klasse. Maar wij zijn ook slechts mensehen. En het is mij zeer aangenaam, dat Lothar een vrijere opvatting van hel leven krijgt, dan ik. In ieder geval heb ik ervoor gezorgd, dat Wetzel de teugels van de opvoeding van Lothar in handen houdt, totdat hij naar de hoogeschool gaat. Zijn contract, bindt hem en ons. En ge wilt, dat Lothar in de rechten studeert Joachim haalde de schouders op. Susannewil beslist, dat hij diplomaat wordt. Haar eerzucht ziet hom reeds in de hoogste amb ten van het land. En gij, Joachim (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1