DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTf: Est EN. FEUILLETON. Het familie-geheim. De graaf glimlachte weemoedig. Die eerzucht heb ik niet, mama. Maar dat Lothar een ernstige studie ten einde brengt, is ook mijn wensch. En hij zelf heeft er lust, in. Wat hij later zal worden, daarover moet hij zelf beslissen. Deelt hij de eerzucht zijner moeder, nu, dan kan hij in het diplomatieke korps gaan. Is hij er echter mee tevreden, om, evenals ik, kalmpjes te heereboeren, dan is er ook niets, dat hem dit belet. Hebt ge nooit den wensch gekoesterd hem officier te zien worden Neen. Ik zelf ben slechts, omdat vader het wilde, soldaat geworden en na zijn dood heb ik Z. Ms rok met een gevoel van bevrijding uit getrokken. Indien Lothar lust had gehad, officier te worden, dan zou ik hem dat niet belet hebben. Ik zou hem nooit hebben gedwongen. Ik weet, hoe men naar lichaam en ziel te gronde gaat,' indien men steeds onder een druk leeft. De laatste woorden werden met een zekere verbittering geuit. Gravin Thea legde haar hand op zijn arm en keek hem bezorgd aan. Joachim Hij bracht haar hand aan zijn lippen en kuste die. Treurig keek hij in het goedhartige gelaafc der eu de vrnw. Ja, moeder ik ben een erbarmelijk men- schenkind geworden door aanleg en opvoe ding. Neen kijk mij niet zoo angstig en treurig aan. Gij hebt werkelijk gedaan wat gij kondt, 01 u mijn ziel vrij te maken, maar gij en ik wij waren te zwak.De ijzeren wil van vader hield ons vast. Joachim gij zijt ongelukkig, ik weet het reeds lang. Susanne is niet de rechte vrouw voor u. Ik heb mij tegen deze verbintenis verzet maar het mocht niet baten. Maak u daarover geen zorgen, moeder. Su sanne of een ander, ik zou toch niet gelukkig geworden zijn. Toen ik trouwde, was het reeds te laat toen was mijn leven reeds verwoest. Zijn moeder zuchtte diep. Ik heb het wel vermoed, mijn jongen. Gij weet, ik heb u dikwijls gevraagd, of ge mij niet zoudt wTen toevertrouwen, wat u drukt en martelt. Wilt ge het ook nu nog niet doen Op het gelaat van Joachim kwam een pijn lijke uitdrukking. Neen ik kan niet Iaat mij dat moet ik met mijzelf in orde brengen. Misschien hoort ge het toch nog eens op een zekeren dag raaar laat er ons nu over zwijgen. Ik zou u toch zoo graag helpen, mijn jongen. Het zou wel kunnen, dat ik u op zekeren dag aa uw woord hield. Doe het, ge zult mij sterk en bereid vinden tot alles, wat u vrede kan geven. Weer bracht hij haar hand aan zijn lippen. Toen zij het slot, bereikt hadden, trok Joachim zich in zijn kamer terug. Zijn moeder keek hem bezorgd na. Nu zou hij weer rusteloos op en neer loopen, zooals hij zoo dikwijls deed. Zij zuchtte diep en zwaar. Bij het avondeten kwam Joachim in de kleine eetkamer, die naast de groote hal gelegen was. Hier gebruikte de grafelijke familie de maal tijden als er geen of maar weinig gasten waren. Joachim zag bleek en afgemat. Hij moest zich de grootste moeite geven, om aan het ge sprek deel te nemen. De tegenwoordigheid van den onderwijzer, die altijd naast Lothar zat, 1 elette een vertrouwelijk gesprek. Het was zwoel en drukkend warm. Een onweer was op komst. Na tafel begaf men zich naar buiten op het terras. De knechts hadden de rood en wit ge streepte marquise® hoog opgehaald. De gemak kelijke moderne rieten stoelen noodigden tot plaats nemen uit. Lothar en zijn onderwijzer deden een beetje aan sterrenkunde en zochten met een verrekijker den hemel af. die nog niet door wolken was bedekt. Graaf Joachim rookte de eene sigaret na de andere en zijn moeder sloeg hem stilzwijgend met groote bezorgdheid gade. Om negen uur verwijderde de onderwijzer zich en ook Lothar zei vader en grootmama vroolijk goeden nacht. Nauwelijks was hij verdwenen, of Joachim stond op en beide. Mijn paard riep hij den knecht toe. Gravin Thea keek verschrikt op. Ge wilt nog gaan rijden, Joachim Hij keek langs haar heen in het stille park. Moeder dat doe ik zoo dikwijls. Zij zuchtte. Deze late ritten van haar zoon, die zich tot middernacht uitstrekten, en van welke hij zijn paard steeds afgejaagd en met schuim bedekt thuis bracht, waren voor haar reeds lang een reden van groote zorg. Zij had haar schoondochter in stilte verzocht. Joachim van deze woeste ritten ai' te houden. Maar Su sanne had haar uitgelachen. Maar, mama, deze ritten, zijn het eenige, waar bij Joachim nog eenige energie vertoont. Hoe i- net mogelijk dat ge u daarover bezorgd maakt f li is toch bij de cavalerie geweest. Wilt ge hem dn:i maar alleen in chambereloak en op pan- t it'els zien Hij kan heusch wel wat energie gebruiken. Ik zal het wel laten, hem daarvan terug le houden. ,)at was haar antwoord geweest. Maar daar- -O was de zorg van gravin Thea er niet minder o, geworden. Ge gaat, helaas, altijd zoo laat uit rijden. i' vandaag moest ge het werkelijk niet doen Ji ehim. Er dreigt een onweer, zei ze bijna smee- kend (Wordt vervolgd). Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale^conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Oratis-ünyevallenvnrzckeriuQ f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een fluim; f bU bij verlies van een wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz.bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws. DE MILITAIRE CONTROLE. Volgens de Matin" zullen de werkzaamheden van de militaire controlecommissie in Duitsch- land op 10 Jan. hervat worden. De Gezantenraad heeft in zijn bijeenkomst van Zaterdag kennis genomen van de gunstige beschikkingen der Duitsche regeering, welke in den loop van den avond te Berlijn werden be vestigd bij een officieuze nota, waarin er de nadruk op wordt gelegd, dat het, ten einde ieder incident, waarvoor de Duitsche regeering aansprakelijk zou zijn, te voorkomen, de voor keur verdient, dat de leden der commissie hun onderzoek niet in uniform verrichten. ENGELAND. Daar van een samengaan van liberalen en conservatieven thans geen sprake meer is, verwacht men, dat de regeering twee dagen na opening van het parlement, n.l. op 17 Jan., zal vallen. De conversatiezaal en de kleedkamer Van het parlementsgebouw worden voor de damesleden in gereedheid gebracht, zoodat deze de beschikking zullen hebben over spiegels, kaptafels en een garderobe. partij verklaart, dat de revolutionnaire troepen thans tien staten bezet houden tegen de federale troepen aeht staten. Ook beweren de rebellen, dat zij zeven zeehavens, met inbegrip van Vera Cruz, in handen hebben. Naar Reuter verneemt, bestaat het eenige officieele bericht omtrent den toestand in Mexico, in een telegramuet de stad Mexico waar in wordt verklaard, dat de rebellen Tuxpan, de haven van het gelijknamige petroleum gebied, hebben bezet. FRANKRIJK EN HET VATICAAN. De „Petit Parisien" meldt, dat de besprekin gen tusschen Frankrijk en het Vaticaan ge ëindigd zijn. De Paus heeft de nieuwe besprekin gen inzake de rechtspositie der Katholieke Kerk in Frankrijk goedgekeurd. Het Vaticaan zal spoedig het officieele document publiceeren. FRANKRIJK EN JOEGOSLAVIË. De „Neue Freie Presse" deelt mede, dat onderhandelingen tusschen Frankrijk en Joego Slavië de navolgende punten betreffen': lo. De voorwaarden van de vredesverdragen moeten gehandhaafd blijven 2o. Frankrijk en Joego-Slavië zullen steeds verhinderen, dat de Hohenzollern weer op den Duitschen troon komen 3o. Oostenrijk moet onafhankelijk blijven en het verdrag van Trianon nakomen 4o. De generale staven van beide landen zullen in nauw contact met elkaar treden 5o. Alle conflicten tusschen de beide landen moeten voor een scheidsgerecht worden gebracht en 60. Alle politieke verdragen tusschen.de beide landen m'oeten worden gepubliceerd en bij den Volkenbond geregistreerd. VENIZELOS TE ATHENE. Venizelos is met 345 van 385 stemmen tot voorzitter van de Nationale Vergadering ge kozen. Volgens de bladen, heeft Venizelos onmiddel lijk na zijn bezoek aan den regent politieke besprekingen geopend met de leiders der ver schillende partijen. Volgens een Havas-bericht zou hij aan een door Gouatas aangeboden diner in een rede het werk der revolutie hebben geloofd, waardoor het sluiten van een eervollen vrede mogelijk is geworden. JAPAN. Volgens een bericht uit Tokio heeft graaf Isjii in het nieuwe kabinet-Kijoera de portefeuille van Buitenlandsche Zaken. Minister van Oorlog is Fakoeda en minister van Marine Kiosjinai. DE OPSTAND IN MEXICO. Het agentschap te Washington van de Huerta- ALLERLEI. Uit Berlijn. Zaterdag is de wet aangenomen, waarbij wordt bepaald, dat een directeur van de Rijksbank slechts voor den tijd van zeven jaar kan worden benoemd. Zooals bekend, kon een Rijksbankdirecteur voordien voor zijn gehee le leven worden aangesteld. De zelfstandigheid van de Rijksbank blijft echter door deze nieuwe bepaling volkomen gehandhaafd. Uit Berlijn. Het conflict in de metaal industrie is opgeheven. De onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers hebben n.l. tot een gunstig resultaat geleid. De werkzaam heden zullen zoo spoedig mogelijk worden hervat. -Uit Tokio. Gedurende een demonstratie voor het keizerlijk paleis alwaar de keizerlijke familie op dat oogenblik niet vertoefde is er door een Koreaan een bom geworpen, die echter niet ontplofte. Naar verluidt, zijn in 's mans woning nog drie bommen gevonden. Uit Parijs. De „Petit Parisien" meldt uit Berlijn, dat Ebert de benoemingen geteekend heeft van Von Hoesch tot gezant te Parijs en van Von Keiler tot gezant te Brussel. De laatste is momenteel gezant te Belgrado. Binnenland. Spoorwegen. Naar de „Volkskr." verneemt, is het door Mr. Visser uitgebrachte advies over het tusschèn de directie der Ned. Spoorwegen en St. Raphael en P.G.B. gerezen geschilpunt over de met 1 October ingevoerde herclassificatie, voor de organisaties ongunstig en blijft derhalve de vierde klasse met een aftrek van 16 bij de spoorwegen gehandhaafd. Uit de Textielindustrie. De Bontweverij „Bengalen" te Neede zal wegens gebrek aan grondstoffen tengevolge van het conflict in de textielindustrie op 12 Januari a.s. worden stopgezet. Koninklijk bezoek aan Zeeland. De Koningin heeft zich gaarne bereid ver klaard, in den zomer van dit jaar een bezoek aan Zeeland te brengen, mede in verband met de feesten ter herdenking van de 350-jarige onafhankelijkheid van Middelburg. De postcheque- en girodienst. De directeur van de postcheque- en girodienst heeft aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor het Land van Maas en Waal be richt, dat omtrent het tijdstip van de heropening van den dienst nog niets kan worden meegedeeld. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 31 Dec. in Nederland uitgesproken EBUOY ZEEP Bij aankoop van een doosje zonder verzekenngsbiljeÊ, zal Uw winkelier U dit binnen enkele dagen verstrekken 62 faillissementen tegen 71 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 31 Dec. 1923 4292 faillissementen tegenover 3153 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het scheepvaartbedrijf. Het bestuur van de Scheepvaart Vereeniging Zuid heeft aan de vakorganisaties in het trans portbedrijf te Rotterdam per brief medegedeeld dat, in verband met de nieuwe arbeidsvoor waarden, moet worden vastgehouden aan ver lenging van den arbeidstijd in de machinale bedrijven. Over de bepaling van het arbeids loon wenscht de Scheepvaartvereeniging eerst te spreken nadat de vakvereenigingen de ver lenging van den arbeidstijd hebben aanvaard. Voor 14 dezer wordt antwoord verwacht. Intern, tenloonslelling. Het uitvoerend comité van de Intern. Ten toonstelling voor Handel en Industrie te Tilburg is samengesteld als volgt voorzitter Fred. Mutsaers, lid van den gemeenteraad secretaris II. C. van Beurden, voorzitter van Tilburg Vooruitpenningmeester drs. R. J. de Groot, Leraar H. B. S.A. van Arendonk, lid van den g 'ineenteraad Jos. van der Schoot, handels agent, allen te Tilburg. De Kamer van Koophandel en Fabrieken en de Tilburgsche Fabrikantenvereeniging zullen nog een of meer vertegenwoordigers aanwijzen. De commissie van advies is samengesteld uit de voornaamste deskundigen op het gebied van handel en industrie. OJ VJWAU, J 1UUUI ■■■■«■I na- ■■■■«■■SIHBBSSlBSWllllBBIUaBI IOIIIIMHIII f LI Sedert 1 December pakken wij in elk dooeje LIFEBUOY ZEEP een g'atia verzekeringa-poiis bij. Circulaire met volledige inlichtingen wordt op aanvrage gratia vcretrckl door Uwen winkelier of door jya* DE LEVER S ZEEP Mij. VLAARDINGEN.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1