WsnterfssFiden Stads- en Gewestelijk Nieuws. Treurig ongeluk. Op den onbewaakten overweg aan den Kethel weg, nabij de schietbanen is gisteravond kwart voor tien weer een ontzettend ongeluk gebeurd, 't tweede nu reeds binnen de weinige maanden, sinds daar de afsluitboomen werden wegge nömen. De eerste maal viel de wielrijder .A. van Buiten als slachtoffer, nu betrof het een auto uit Rotterdam, waarin 4 personen gezeten waren, en die reed uit de richting Kethel naar Schiedam. Op het oogenblik, dat men de spoorbaan wilde passeeren, kwam de laatste trein uit Hoek van Holland aanrijden. De trein botste tegen den auto en wierp het lichte wagentje met volle kracht tegen het hek, dat de woning van den wegwerker A. Oorschot afsluit. Het hek werd verbrijzeld. De deerlijk ge havende auto werd in zijn vaart gestuit en bleef halverwege het erf liggen. De chauffeur Paul Nühlen, wonende Bajonetstraat 101b, Rotterdam, werd over de tochtruit geslingerd en raakte beklemd tusschen het hek en het spatbord. Mejuffrouw Kremer, wonende Tuindersstraat 15, Rotterdam, die naast den chauffeur zat, sloeg eveneens uit den auto en bleef liggen tusschen- het linker voorwiel van den auto en de spoor baan. Gewaarschuwd door den ontzettenden klap, waarmede het ongeval gepaard ging, kwam de wegwerker Oorschot onmiddellijk uit zijn woning om hulp te bieden. De trein stopte dadelijk. De chauffeur, Paul Nühlen, en mej. Kremer die zwaar gewond waren, werden inderhaast in den bagagewagen gedragen en naar Rotter dam vervoerd. Nühlen bleek vóór aankomst te Rotterdam te zijn overleden. Mej. Kremer werd in bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De beide andere inzittenden zijn er nogal goed afgekomen. Het zijn de heer De Boer, Volmarijnstraat 16, Rotterdam en mej. Annie Kimler, W. van Zuylenstraat, Rotterdam. Nadat dr. G. Sauer de eerste hulp had ver leend, werden zij naar het ziekenhuis alhier vervoerd, doch vandaar konden zij naar hun woning te Rotterdam worden gebracht. De burgemeester van Kethel, de heer J. L. Verveen, heeft het eerste onderzoek ingesteld. De auto is nagenoeg geheel verbrijzeld en lag hedenmorgen nog naast de spoorlijnen. t. Was nu toch wel te hopen, dat de spoorweg directie zoo spoedig mogelijk er toe overging, om de weggenomen afsluitboomen weer ter plaatse aan te brengen. De toestand van thans kan en mag niet meer voortduren. Nader vernemen we, dat mej. Kremer dezen nacht om half twee is overleden. 't Gezelschap maakte een autotochtje van Rotterdam over Delft, via Kethel en Schiedam weer naar hun woonplaats terug. Eerst hadden ze den geheelen middag schaatsen gereden. De heer De Boer, die in een weide werd geworpen en een tijd bewusteloos is geweest, kon zich van het ongeluk maar heel weinig herinneren. Op zeer korten afstand hadden ze den trein eerst bemerkt, toen was het. reeds te laat geweest. De firma Rohlman en Co., Dordrecht, demon streert „de wonderkeokpan" een kok zal hierin koken en braden, zoodat de huisvrouwen het nuttige zelf kunnen beoordeelen. De N. V. Farissa, te Dordrecht, komt met meelprodueten c-nz., alles hygiënisch verpakt. N. V. A. J. ten Hopes Handel Mij. zal een proefje aanbieden van Liebigs vlceschextract enz. De Levers Zeep Mij. zal de aan velen reeds bekende Twink demonstreeren|§3 De firma v. Veen en Co., vertegenwoordiger der firma Rowntree en Co. Ltd., te York (En geland), demonstreert Cakespoeders, delica tessen, enz. De ons welbekende Mij. Hydroleo zal zijn nieuwe vinding (vet in poedervorm) door koek en braaddemonstratie onder het.publiek bekend maken. Er zijn nog meer firma.s, waarover wij later nog iets zullen melden. Daar er op deze tentoonstelling veel firma's zijn die demonstreeren, een proefje van hun artikelen aanbieden, enz., zal het wel de moeite waard zijn op genoemde dagen een bezoek aan het gebouw „Eendracht" te brengen. Gevaarlijk ijs. In hun eigen belang worden alle liefhebbers (sters) van de ijsspor} ervoor gewaarschuwd, dat de z.g. Boezem (bij het Roode Hek) niet vol doende draagt en 't dus zeer gevaarlijk is zich daarop te wagen. Sehoonrijden. De Schiedamsche IJsvereeniging heeft tegen a.s. Donderdag een wedstrijd uitgeschreven in het sehoonrijden voor paren. Men zie desbetreffende annonce. Calderon. Evenals de beide vorige malen, is ook gister avond Calderon's auto-sacramentale „De ge heimen der LI. Mis" weer voor 'n uitverkochte Volksbond-zaal en met schitterend, grootsch succes opgevoerd. Den 20sten Jan. a.s. zal het Schiedamsche gezelschap van hetzelfde stuk een opvoering te Delft geven. R. K. Vrouwenbond. Wij herinneren er aan, dat morgenavond te 8 uur de eerste voordracht van den moeder cursus zal plaats hebben voor de leden van den R. K. Vrouwenbond, in het patronaatsgebouw aan de Lange Haven. Nieuwe zaak. Gelijk velen reeds zullen weten, is in pand Hoogstraat 81 een nieuwe winkel geopend van de N. V. Vischconservenfabriek „Holland" Behalve diverse conserven en zalm en allerlei soorten zeevisch, welke voor eerste kwaliteit en versehheid steeds worden gegarandeerd, biedt de firma haar cliënten het nieuwe Ameri- kaansche product, het z.g. popcorn, dat voor aller oogen in de etalage machinaal wordt ge fabriceerd en zeer smakelijk is. Tevens iederen dag versch-gebrande olienooten. Men zie ook de advertentie in dit blad. 86 10 LIT ROTTERDAM. De verdwenen jongens. Nagenoeg midden op de Kralingsche Plas, waar het ijs nog zeer onbetrouwbaar is, werd Zaterdagmiddag de ijsmuts gevonden van den o-jarigen S. C. L., die sedert Oudejaarsdag, met zijn kameraadje, den 10-jarigen J. P., vermist werd. Ter plaatse waar de muts gevonden is, heeft men gaten in het ijs geboord en de visscher J. de H. slaagde er in, het lijk van een jongen boven water te brengen. Het bleek echter dat van J. P. te zijn. Het zoeken naar het lijk van den anderen jongen werd ter plaatse voortgezet. Gisteravond had men het nog niet gevonden. Woonschip gezonken. Een in de Rotte voorbij de begraafplaats liggend woonscheepje is hedennacht plotseling gezonken. De bewoners konden zich nog tijdig in veiligheid brengen. Een- gedeelte van het huisraad kon eveneens worden gered. INGEZONDEN. Luxor. In het Luxor-theater komt het tweede ge deelte van de geweldige film „Sodom en Go- morrha „de Straf In dit filmwerk doet de enormiteit der regie ons vol bewondering staan. Schitterend zijn de tooneelen van opzet vooral de verwoesting der zondige steden, de vuurregen e.a. zijn werkelijk zeldzaam getroffen. Een aardig bijprogramma vult den avond verder aan. Een alleszins aanbevelenswaardig programma. Toonkunst. De leden der afdeeling zullen op 10 Januari a.s. in de gelegenheid zijn drie jonge, vooi- treffelijke kunstenaars: Mej. Jet Troostwijk (piano), Mej. Mien Wagenaar (zang) en de heer J. Garel van Leeuwen Boomkamp (cello) in een solisten-concert te hooren. Waar deze jonge kunstenaars ook zijn opgetreden, overal hebben zij bij publiek en pers een zoo groot succes ver worven, dat men van een groot kunstgenot op 10 Januari verzekerd kan zijn. De Musis- zaal leent zich bij uitstek voor zulke intieme concerten, het is te hopen, dat niet alleen alle leden der afdeeling aanwezig zullen zijn, maar dat ook vele niet-leden van de aangeboden gelegenheid, om hët concert tegen een kleine entree te kunnen bijwonen, gebruik zullen maken. Nederl. Vereen, van Huisvrouwen. De afd. Schiedam van de Ned. Ver. van Huis vrouwen zal, gelijk men reeds weet, van 14 tot en met 19 Januari a.s. een tentoonstelling met demonstratie houden in de zalen van het gebouw „Eendracht", alhier. Enkele demonstranten, waarmede wij ver leden jaar reeds kennis maakten, zooals Hero Conserven „Breda", de Melkinr. van Vereen. Zuivelb: reiders (voorheen de Kon. Confederatie), N. V. Stijfsclfabriek „De Bijenkorf", zullen weder in prachtige stands hun artikelen demonstreeren. De meeste firma's zijn echter voor ons minder bekenden, b.v. de firma R. Bakhuis en Zn. te Olst demonstreert zijn Olba-conserven, fijne vleeschwaren, enz. M. H. Klein, te Hilversum, toont iets niéuws op electrisch gebied, n.l. een electrische bed- wai mer, waardoor onze ouderwetsche water kruik wordt verdrongen. Feestavond O. B. K. Zaterdagavond heeft het Harmoniegezelschap „Oefening baart kunst" zijn feestavond ge houden in de gehoorzaal van den R. K. Volks bond, die tot in de hoekjes gevuld was met de donateurs en hun dames. Onder leiding van den kranigen directeur, den heer H. v. Gent, heeft O. B. K. zijn goeden naam hoog gehouden en weer eens laten hooren waartoe het in staat is. Van contra-bas tot piccolo, zoowel de houten als de koperen instrumenten zij werden allen zoo goed als feilloos bespeeld. De verschillende nummers, waaronder zeer zware, werden schitterend vertolkt melodieus klonken de instrumenten tegen elkander op zuiver en beheerscht was de uitvoering van pianissimo tot fortissimo. Een bijzondere vermelding verdient de xylo- phoon-solo van den heer W. Straatman Jr., die zoo goed in den smaak viel, dat het publiek een toegiftje wist af te dwingen Als een komische afwisseling traden de snarenzangers op, die met voordrachten en 'n geestig tooneelstukje den lach deden op- klateren. Alles hij elkaar een prettige en prachtig ge slaagde feestavond. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden die tot hoofdprijs een olieverfschilderij had, er waarvan de inzet was, een fonds te vormen om het andere jaar het zilveren feest van O. B. K waardig te kunnen vieren. Bij de in December te Rotter dam gehouden examens Engelsche Handels correspondentie, is geslaagd de heer H. M. J. Meijer van hier. In de Gerrit Ver boonstraat, hoek Westvest, had Zaterdagmiddag een aan rijding plaats tusschen een auto en een met een paard bespannen wagen. Het paard liep met zijn kop doodde voorruit van den auto en werd door de glasscherven ernstig verwond, t Diet- is vervoerd naar het terrein van de gemeente- reiniging', waar door een veearts de wonden zijn gehecht. UIT VLAARDINGEN. Het Handelsgebouw. De burgemeester hec-ft de raadsleden, J. Buis, M. de Heer, A. Maarlevdd Az., G. Niemants- verdriet en F. J. A. J. M. IJzermans benoemd Lot leden van de raadscommissie ad hoe voor liet onderzoek naar de mogelijkheid om in het Handelsgebouw de verschillende afdeelingen der gemeentesecretarie onder te brengen. Als secretaris van die commissie is benoemd do heer O. J. -Köhnen, administrateur van het Handelsgebouw. Tweede spoorwegongeluk tusschen Schiedam en^Ketliel. Aangaande het diep treurig ongeluk, hetwelk gisteravond heeft plaats gehad, diene Om ongeveer tien minuten voor half tien ging ik van den heer Bosch (Damlaan 33) vandaan, naar mijn nieuw tehuis, schilders atelier Villawijk, bij de Halve Maan. Bij den overweg Schiedam-Kethel keek ik het geheeJe terrein over niemand in den omtrek te zien 's middags een chaos van schaatsen rijders en kijkers, nu alles stil en verlaten. Ik was dus momenteel geheel alleen In de verte doemden twee kleine olielampjes (zoo te zien) op, aanvankelijk dacht ik, dat het twee fietsrijders waren, doch daar zij zoo zuiver naast elkander zich bewogen, begreep ik, dat het iets anders moest zijn. Naderbij geko'meA, ik week uit op den vlonder bij de autogarage van den heer Van Dam,zag ik, dat het een kleine reisauto was met overdekte grijze kap en een paar kleine lichten op. Volgens mijn inzicht zaten (ik zag het slechts bij het licht der over liggende woning) vier personen in genoemden kleine auto, twee dames en twee heeren of een heer met den chauffeur. Een der dames hoorde ik iets zeggen (de auto ging met een slakkengangetje) en de andere lachte er om. Zóó gingen zij dus, een halve minuut later, den dood in Ik liep door en bij de eerste villa van den heer Martijnsen (jongste der broeders) hoorde ik plotseling een gekraak, alsof er iets zeer zwaars op ijzeren banden stuitte. ik keek om en plotsclihg begreep ik alles. De trein,zooeven nog nergens te zien, was zonder eenig fluitsignaal den overweg gepas seerd en had de kleine auto gegrepen Wat zich daar afspeelde in een oogenblik, was diep tragisch. Slechts een kreet heb ik ge hoord, toen het gebeurde een vreeselijk angstig vrouwengeluidO Godo God. Dit weet ik zeer zeker. De trein stond oogenblikkelijk stil, portieren werden opengeworpen, geroep en kreten van alle zijden. Ik ging direct den heer Martijnsen halen en waarschuwen (eerste hulp bij ongeluk ken) die met zijn verbandtrommel direct mede ging. Ontzettend was de toestand aldaar. Dit is reeds bekend, alleen diene, dat zelfs in den trein geen verbandtrommel aanwezig was en die van den heer Martijnsen dienst heeft gedaan. Nog ditLaat, nu de afsluutboomen weg zijn genomen, - ook de ncvemstaande hekken weg nemen en de wielen der treinen van gutta percha handen voorzien, zoo kunnen er nog nieuwe slachtoffers gemaakt worden. tweemaal daags reeds gedurende elf weken passeer ik dezen zeer, zeer gevaarlijken overweg en tijden heb ik meegemaakt, met den sneeuw- ssorm enz. en ben er zelf bijna eenmaal onder gekomen, toen ik, nadat een trein onder een massa witte stoom was gepasseerd, nog jui3t voor een tweede, die tegelijk daar weer achter vandaan kwam, kon uitwijken. Waarom hebben zij nu (de machinisten) gisteravond nadien en vanmorgen vroeg fluit signalen gegeven Laat men nu eens begrijpen, dat er verande ring in den toestand moet komen. A. VAN DER SCHOUW, Kunstschilder. Na lang praten, zegde de direcLie toe de ver slechterde arbeidsvoorwaarden niet te zullen invoeren. De andere grieven (er zijn er zoovele) moesten schriftelijk worden ingezonden. Kortom er zou niet getornd worden aan loon en werktijd, al vorens niet de organisatie te hebben onderhandeld. Zooals afgesproken, bereikten de direcLie de op schrift gestelde verlangens. Vrijdagmorgen telefoneerde de directie ons, dat de inhoud van den brief hen niet aanstond. Alles was van a tot z onjuist. Aldus.de directie. 's Middags weer een telefoontje „er werd mede gedeeld dat Zaterdagmorgen het loon zou worden verlaagd, de werktijd mei 2 uur p. w. verlengd. Zonder eenig beboorliyk overleg, wat eerst was afgesproken. Men had te slikken, en daarmede basta. Na het beëindigen der werkzaamheden werd de arbeiders een z.g. contract aangeboden waarin de verslechterde arbeidsvoorwaarden waren ver vat. Met de mededeeling erbij „dat de organisa- tie's er alles van wisten Men trachtte dus den schijn te wekken alsof ook de organisaties zuiks hadden goedgekeurd. Niemand teekende, men wilde eerst de besturen raadplegen. Volkomen naar de regelen der or ganisaties dus. Vrijdagavond te half zeven, besloten de ar beiders ter vergadering, met 70 van de 70 stem men den arbeid niet te hervatten. Deze stemming geschiedde geheim. Ieder had dus naar eigen inzicht en geweten zich kunnen uitspreken. Laten wij nog even mededeelen dat daags na de conferentie, de directie één zijner arbeiders mededeelde Ik zal jullie nu wel dubbel nemen. Geachte redactie gezien de opgedane ervarin gen dus, verbaasde het ons niet dat de directie U onjuist inlichtte. Onjuist, omdat niet „eenige losse krachten weigerden te werken, (ieder is los aan Schieveem) doch allen. Onjuist, omdat het door de directie bedoelde contract in Januari 1923 was geteekend toen er geen organisatie bestond, bovendien van het toenmalige personeel er hoogstens nog een tien tal werken. Onjuist, omdat niet het groepje „laatslge- komenen" heeft „opgezweept," doch ieder ar beider zich in 't geheim heeft kunnen uitspreken. Onjuist, omdat de directie het „ontslagen personeel", eiken avond ontslaat, en ze 's mor gens zoover noodig weer aanneemt. Dit was ook een der grieven, omdat het veelvuldig voor kwam dat uren gewacht moest worden voor men aan den arbeid kon gaan, zonder één cent ver goeding. Redactie, ziehier zonder eenige overdrijving het relaas van het gebeurde, en bij voorbaat dank voor de plaatsing. Achtend, v./d. Centrale Bond van Transportarb. B. Kersen, (Willemshof 1 Gemengd Nieuws. Redactie, mag ik naar aanleiding van het bericht in uw blad van Zaterdag j.l. conflict „Schieveem" eenige ruimte Maandagmorgen 31 Dec. werd aan de cp „Schieveem" werkzame arbeiders medegedeeld, dat vanaf 2 Januari, het loon met 21/2 cent per uur, de werktijd met 2 uur per week zou wordi n verlengd. Niet één arbeider ging Woensdag aan den arbeid. Toen in de loop van den dag met de menschen werd vergaderd, kwam een baas mede deelen, dat 's middags te 1 uur, op de oüde voor waarden aan het werk kon worden gegaan. Door de organisaties werd dit aanvaard, mits de directie ons een conferentie toestond. Zulks jeschiedde dan ook 's avonds om 5 uren. Bij de eene vrouw, een 75-jarige weduwe, die op de tweede verdieping van hetzelfde per ceel woonde, kon geen hulp meer baten. Zij was reeds overleden. De tweede vrouw, de be woonster van het benedenhuis, gaf nog teekenen van leven en is naar het gasthuis vervoerd. De vermoedelijke oorzaak van het ongeluk is dat een gummislang los heeft gelaten van de gasleiding. Aanranding. Aan den Steenbergschen weg, onder Dinteloord, werd eergisteravond laat zekere v. I. door een drietal gemaskerde individuen aangevallen en mishandeld. Dat de mishandeling van minder ernstigen aard was, is vermoedelijk daaraan te danken, dat de aan randers spoedig zagen, dat zij niet den door hen gezochten persoon te pakken hadden. Een in gesteld onderzoek bleef tot heden zonder resul taat. Een mislukte inbraak. Gisternacht zijn te Amersfoort in het station der stoomtram twee inbrekers K. en van der L. gearresteerd, die zich na het breken van een ruit toegang tot de wachtkamer hadden verschaft. Er is niets ontvreemd. Van der L. stond in hét politieblad gesignaleerd voor inbraak en diefstal te Leiden. Overreden. Eergisterochtend is de 30- jarige werkman A. Kloeg op den Burgwal te Delft door een auto overreden. Zwaar gewond is de man naar het gasthuis vervoerd zijn toe stand was hoogst ernstig. Huiselijk drama. Gistermiddag tegen drie uur heeft zich te Amsterdam op de tweede verdieping van perceel van Hogendorpstraat 231 een allertreurigst drama afgespeeld. De bewoner, zekere Reyenga, van beroep los werk man, had meermalen twist met zijn vrouw gehad. Ook gisteamiddag, toen hij een borrel op had kreeg het tweetal ruzie over een huiselijke aan gelegenheid. De man ging hevig te keer. Op het oogenblik dat zijn vrouw uit het raam naaj de straat keek, trok hij plotseling een revolver, richtte die op de vrouw en haalde den trekker over. De kogel trof haar in den rug ter hoogte van de longen. Daarna keerde hij het wapen tegen zichzelf en schoot zich in de borst. Qesprong Apothekers Drogisten ^Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) F" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven. Gasv er stik king. Toen eergisteren een commensaal, die in de Spuistraat 11 huis, te Amsterdam woont, thuis kwam, rook hij een zeer sterke gaslucht. In een vertrek," waar de gaskraan openstond, vond hij twee vrouwen, die reeds bewusteloos waren. Dadelijk werd de hulp van de politie en van den Geneeskundigen Dienst ingeroepen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2