DAGBLAD 1fOOR SCHI OmST. FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Woensdag B Januari 1924. No. 13839 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regeb 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen,^ wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale/conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheelc invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200'bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger, f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam wmmssm Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieicele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET, Ter Algemeene kennis wordt gebracht, dat bij Koninklijk Besluit van 27 December 1923, no. 16 met vernietiging van het besluit van Bur gemeester enWethouders van 29 Maart 1Q23,aan P. C. SLIEKER, alhier, en zijne rechtver krijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot uitbreiding van de inrichting tot het rooken en bereiden van vleeschwaren in het pand Lange Haven 8, kadaster Sectie C. no. 1278, met een slachtplaats van varkens. Schiedam, 9 Januari 1924. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 7 Januari 1924 ver gunning verleend aan lo. P. SOETERS tot oprichting van een smederij in het pand Hoofdstraat 87, kadaster Sectie L. No. 2465, met een electromotor van 2 P.K., drijvende een zaag-, een boor- en een slijpmachine en een electromotor van 15/100 P.K., drijvende een wan en 2o. de N.V. SCHIEDAMSCHE METAA.L- WARENFABR1EK tot oprichting eener metaal- warenfabriek in de panden Boterstraat 2830, kadaster Sectie N. No. 3112 met 9 electromo- toren van totaal 34 P.K., drijvende diverse werk tuigen. Schieda m, 9 Januari 1924. Buitenlandsch Nieuws, DE COMMISSIE VAN DESKUNDIGEN. De drie Italiaansche leden van de commissie van deskundigen zouden heden een onderhoud met Mussolini hebben. Zij vertrekken Zaterdag naar Parijs. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. De Berlijnsche bladen houden zich bezig met Rechberg en zijn besprekingen te Parijs. ,,Die Zeit", het blad van den minister van Buiten- landsche Zaken, dr. Stresemaau, zegt o.m. Men weet, dat het plan-Rechberg hierop neer komt, om Frankrijk voor 30 aandeel te geven in de Duitsche Naamlooze Vennootschappen. ,,Deze vorm is oppervlakkig beschouwd reeds daarom ongelukkig, omdat daardoor slechts een klein deel van den Duitschen eigendom zou worden belast, want, behalve de N. V., zijn er toch ook nog heel wat particuliere on dernemingen in Duitschland. Het is ten eenen- male onmogelijk, ook dit particuliere bezit in de herstelkwestie te betrekken en, laat ons zeggen: gelukkig! Aan den anderen kant is het ook volkomen onjuist gezien, dat slechts een gedeelte van den Duitschen eigendom zou worden belast en reeds op dit punt moet het plan-Reichberg vallen. Doch als men zich een idee vormt van de goudwaarde van de Duitsche „Aktiengesell- schaften", zal men inzien, dat het bedrag van het plan-Rechberg zeer laag is en daarin ligt een groot gevaar. Het enthousiasme waarmede het plan-Rechberg in Frankrijk is ontvangen, bewijst duidelijk genoeg, dat men aldaar niet zoo onverstandig is om een dergelijk aanbod, zelfs al is het nog maar particulier, af te slaan. Maar natuurlijk zal men de opbrengst van dit aanbod als toegift op de koopsom toenemen Een hevige wind was opgestoken. Grill moest, de ramen sluiten. Zij zag toen, dat de wolken muur spookachtig en angstig nader kwam. Gravin Thea was opgestaan en stond naast haar. Dat ziet er slecht uit, Grill, ik ga naar mijn zitkamer. Als ge wilt, kunt ge naar bed gaan. Maar mevrouw kan zich toch wel indenken, dat ik bij dit weer wakker blijf. Ge behoeft maar te roepen, als gc mij noodig hebt. Het is goed Grill. Gravin Thea ging naar haar zitkamer. Het was een tamelijk groot vertrek in stijl Louis XIV De prachtige damasten overtrekken dér stoelen en gordijnen in goudgele kleur gaven aan het vertrek een voornamen stempel. Boven den schoorsteenmantel hing een waardevolle gobelin. Midden in het vertrek stond op een zacht, grijs vloerkleed, een tafel met zwart mar meren blad op het midden waarvan een jardi- niére stond met donkerroode rozen. Aan het raam stond een schrijftafel en daarboven hing het levensgroote portret van haar zoon. Hij droeg nog de uniform van zijn regiment en kon hoogstens drie en twintig jaar zijn, toen het gemaakt werd. en het niet beschouwen als een]|dekking-van de herstelbetalingen van Duitschland. Juist, daarom heeft men zich er in Duitschland steeds' voor gewacht in Frankrijk den lust op te wekken naar zulk een vet. brok en wij zullen het waar schijnlijk aan den heer Rechberg te danken hebben, wanneer ons in de naaste toekomst de eisch zal worden gesteld, om, bij wijze van toegift" aan Frankrijk voor 30 aandeel in het Duitsche aandeelenbezit te verleenen. Daarbij komt nog, dat in het plan-Rechberg een element zit, dat voor iederen ook maar eenigszins zeifbewusten Duitscher een slag in het aangezicht is en daarom is dan ook iedere discussie over het plan-Rechberg uitgesloten. .'■iH ENGELAND. Het nieuwe Engelsche Lagerhuis is gister bijeengekomen voor het kiezen van een vooi*- zitter. Voor dat doel en om de afgevaardigden den eed van trouw te doen afleggen werd het parlement formeel in naam van den koning geopend door een commissie. De officieele opening zal eerst over een week door den koning plaats vinden. De voorste bank van de linkerzijde, welke voor de oppositieleiders is bestemd, was dicht bezet. Lloyd George, die zich in het vorige par lement met een minder aanzienlijke plaats moest vergenoegen, zit thans als een leider van de hereenigde liberalen ook op de voorste oppositiebank vlak naast Ramsay MacDonald. Bij het kiezen van een voorzitter voor het Lagerhuis wordt de partijstrijd tijdelijk opzij gezet. Naar gewoonte, werd ook thans de af getreden voorzitter, Whitley, met algemeene stemmen herkozen op voorstel van een der ministerieele afgevaardigden, gesteund door een afgevaardigde der Labourparty. Nadat deze verkiezing had plaats gehad, hielden de verschillende partijleiders lofreden op des voorzitters onpartijdigheid en daarmede was deze eerste zitting gesloten. Heden heeft de eedsaflegging door de afgevaardigden plaats. Aanstaande week, na de officieele opening, zal over het lot der tegenwoordige regeering worden beslist. FRANKRIJK EN HET VATICAAN. Havas seint uit Rome aan de Fransche bla den In verband met een mededeeling uit Fransche bron (de „Petit Parisiën") volgens welke het Vaticaan het statuut der diocesane vereenigingen zou hebben geratificeerd en de notificatie in een binnen enkele dagen ver schijnend document officieel zou worden mede gedeeld, verklaart men op het Vaticaan dat een definitieve oplossing van het vraagstuk nog niet rijp is en dat derhalve geen onmiddellijke publicatie van een dergelijk document over dit onderwerp overwogen wordt. VENIZELOS WEER HERSTELD. Venizelos is hersteld en had gister een confe- rentie met twee leiders van zijn tegenstanders, nl. E'taxias en Gallilaos. Deze wezen beiden op de noodzakelijkheid van het herstel van de monaichie en den terugkeer vSn den koning, terwijl volgens hen de pas gekozen Nationale Vergadering diende te worden ontbonden. Morgen zal de liberale partij opnieuw ver gaderen om te beraadslagen over de keuze van een leider. Venizelos handhaaft zijn besluit, dat de liberalen een anderen leider moeten kiezen, doch de liberalen beweren, dat een scheuring in de partij alleen voorkomen kan worden, indien Venizelos als leider optreedt. Gravin Thea ging voor het raam staan. Haar blik keerde zich naar de kamer en naar het portret van haar zoon. Ja, destijds was hij nog vroolijk en gelukkig geweest. Juist in dien tijd was het geweest, alsof er een zonneglans over zijn trekken lag. In gedachten stond zij daar en tobde, als reeds zoo vaak, over zijn veranderde stemming. Plotseling keek zij verschrikt op. Een schrille bliksemstraal flitste door de lucht, daarna volgde een ontzettende donderslag, die de ramen deed rinkelen. Het was alsof dit het sein was geweest, om alle elementen te ont ketenen. Een storm als een orkaan brak met plotseling geweld los. De*reuzenboomen in het park werden als zwak riet heen en weer bewogen. Flet kraakte en knetterde onophoudelijk, alsof alles, wat zich tegen den storm verzette, ten ondergang was gedoemd. Bliksemschicht volgde op bliksemschicht en donderslag op donderslag daartusschen huilde de storm en viel een op een wolkbreuk gelijkende regenbui vermengd met hagel. Gravin Thea was ontsteld teruggegaan in de kamer en liet zich-op een stoel neervallen. Doodsbleek staarde zij voor zich uit en vouwde de handen. Waar zou Joachim wel zijn in dat ontzettende noodweer Kwam hij nog niet thuis Zij luisterde angstig naar buiten en bad voor haar zoon. Weer volgde 'n ratelende donderslag. Vader in den hemel, bescherm mijn zoon, fluisterde zij met bevende stem. DE OPSTAND IN MEXICO. De Berlijnsche bladen publiceeren een tele gram van de Mexicaansche regeering aan het Berlijnsche gezantschap, waarin o.m. wordt medegedeeld, dat de regeeringstroepen de re bellen herhaalde malen hebben verslagen. De regeering heeft volgens dit telegram tal rijke gelukwenschen ontvangen wegens het reit, dat zij den eersten termijn van de buiten- landsche schuld ten bedrage van dertig mil- lioen Pesos geheel heeft kunnen terugbetalen. Voorts maakt het telegram gewag van de uit stekende verhouding tusschen de Mexicaansche regeering en die der Vereenigde Staten. ALLERLEI. Uit München Het onderzoek ingesteld tegen hen, die betrokken zijn geweest bij den Hitler- Ludendorff-Putsch heeft een zoodanigen om vang aangenomen, dat tegen ongeveer honderd personen pen aanklacht is ingediend. Volgens een mededeeling van de „Regensburger Nach- richten" zal het proces waarschijnlijk niet in München zelf worden gevoerd, daar men vreest voor zeer ernstige rustverstoringen, waartegen de politie niet zal zijn opgewassen. Voorloopig komen in aanmerking Landberg aan de Lecli en Augsburg. Men verwacht, dat de behande ling van deze zaak voor de rechtbank eenige weken in beslag zal nemen. Uit Washington De Amerikaansche re geering heeft een decreet uitgevaardigd, waar bij de uitvoer van wapenen van Amerika naar Mexico voor de opstandelingen verboden wordt. Dit is een logisch gevolg van het besluit, onlangs door president Goolidge genomen, om het over tollige oorlogsmateriaal in Amerika aan de regeering van president Obregon te verkoopen. Dit besluit wordt in Amerika over het algemeen door de publieke opinie goedgekeurd, daar de beweging van generaal Huerta als reactionnair wordt beschouwd. Uit Boekarest wordt gemeld, dat de Roe- meensche regeering bereid is, op de aanstaande conferentie te Salzburg de Russische Sovjet- regeering te erkennen en af te zien van haar aanspraken op het Roemeensche goud, hetwelk gedurende den oorlog naar Moskou werd ge zonden, evenwel op voorwaarde, dat Rusland afstand doet van alle aanspraken op Bessarabië. Binnenland. De kabinclscrisis. Het Nederlandsche Correspondentiebureau in Den Flaag meldt Naar aanleiding van vragen, van verschillende zijden gesteld, omtrent het al dan niet aanblijven van enkele ministers,meenen wij te kunnen mede- deelen dat het kabinet zijn werkzaamheden zal blijven voortzetten in dc samenstelling, zooals die was op het tijdstip, waarop de ministers onthef fing uit hun ambt verzochten. De heer Gort van der Linden heeft, naar het Hbld. kan melden, gedacht aan de moge lijkheid van een nationaal ministerie, welks voornaamste taak zou hebben moeten liggen in het herstel der staatsfinanciën. In die richting ging zijn advies, Zaterdag, aan de Koningin uitgebracht. Het jongste advies aan de'Koningin van den lieer de Savornin Lohman (die, hoewel dat niet naar buiten is gebleken, meermalen werd geraadpleegd), wees eveneens in die rich- ring. UiL de weigering van het ontslag der zit ting hebbende ministers mogen wij intusschen Maar, terwijl dit gebed ten hemel steeg, lag graaf Joachim Wildenfels reeds bedekt met bloed onder zijn paard op den straatweg. Een boom, die door den storm ontworteld was, had paard en ruiter onder zich bedolven. Het paard Was dood en graaf Joachim lag zwaar gewond en bewusteloos onder het lichaam van het dier. HOOFDSTUK III. Het onweer had uitgewoed. Even snel en ontzettend als het was opgekomen, even snel was het voorbij getrokken. De maan scheen reeds weer vredig tusschen de doorgebroken wolken. Gravin Thea had met angstige onrust den terugkeer van haar zoon verbeid. Haar onrust nam elke minuut toe. Nog steeds hoopte zij dat hij in het dorp zou hebben geschuild. Maar dat hij dan na het on weer dadelijk zou terugkeeren, om haar gerust te stellen, daarvan was zij zeker. Maar hij kwam niet. Nu hield de beangste moeder het niet langer uit. Zij snelde naar de voorkamer. Daar stond ook Grill, die met bleek gelaat naar buiten keek. Gril] roep de bedienden bijeen Er moet mijn zoon een ongeluk zijn overkomen, anders zou hij reeds thuis zijn, stiet gravinThea adem loos uit Grill snelde, zoo gauw zij maar kon, de trap af. opmaken, dat die gedachte niet uitvoerbaar bleek. De Kamerfractie der S.D.A.P. heeft gister middag in het gebouw der Tweede Kamer vergaderd tot voortzetting van de besprekingen overflde vraag, of het initiatief zal worden geno men tot een bijeenroeping der Tweede Kamer. Van deze vergadering is een officieel communiqué opgesteld, dat in het Volk zal worden gepubli ceerd Minister Aaiberse. De Neder. Hanze verneemt, dat minister Aaiberse in de hoofdredactie van Het Centrum zal worden opgenomen. Directe belastingen en vereenigingscontributie. Zaterdag 5 Januari hebben de inspecteurs der directe belastingen bericht ontvangen, dat de mededeeling van den betrokken minister, dat de vakvereenigingscontributie mag worden af getrokken, op een vergissing berust en wettelijk niet mogelijk is. Een dergelijke aftrek moet zijn grondslag vinden in de wet. VVerkloozenkassen. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft over 1924 het subsidie voor de werkloozen- kassen van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders en van den Algem. Ned. Bouwarbeidersbond vastgesteld op 100 pet. van de bijdragen der leden. Over 1923 was dat subsidiepercentage resp. 200 en 125. Het paelitvraagstuk. Het tweede deel van het verslag van de staats commissie voor het pachtvraagstuk verschenen. Wijziging in de Schoolwet In den gemeenteraad van Dordrecht heeft wethouder van Oven meegedeeld, vernomen te hebben dat er een wet in voorbereiding is, die het oprichten van scholen door vereenigingen .zal bemoeilijken. Werkverschaffing. Bij Kon. besluit van 5 dezer zijn de heeren dr. L. G. Kortenhorst, M. Triebeis, K. Kruithof, F. van der Walle en dr. I. M. J. Vos opnieuw voor den tijd van één jaar benoemd tot leden der Rijkscommissie voor advies voor werkverschaf fing. Graag op baantjes." „Katholiek Nederland" gaat door met haar statistiek. Thans schrijft het o.a. over „de burge meesters in Zuid-Holland. „Dit gewest telt 183 gemeenten, waarvan Alkemade, Berkel, Lisse, Monster, Nieuwkoop, Noordwijkerhout, Sassenheim, Schiedam, Schip luiden, Stompwijk-Veur, Voorhout, Warmond, Wateringen en Zoaterwoude een RK. burgemees ter hebben. Al deze gemeenten zijn overwegend R.K., Behoudens Berkel c.a., waar hun percentage 49.24 bedraagt en Schiedam, waar zij 35.18 pCt. der bevolking uitmaken. De bevolking der provincie is voor 24.02 pGt. R.K. Ook de navolgende Zuid-Hollandsche gemeen ten behoorden een Katholiek burgemeester te hebben Ter Aar (56.25 pCt. R.K.) Hillegom (o5.09 pGt. R.K.) Wassenaar (52.49 pCt. R.K.) Zevenhoven (52.16 pCt. R.K.). Enkele oogenblikken later waren alle dienst boden in de groote hal verzameld. Gravin Thea gaf met bevende stem den huismeester bevel, de bedienden van fakkels te voorzien om de omgeving af te zoeken. Zoo snel mogelijk werd aan het bevel voldaan. De huismeester zelf ging aan het hoofd van den stoet on verdeelde buiten de lieden in verschillende groepen. Het duurde niet lang, of men had den gewonde gevonden. Luide kreten klonken door den nacht. De bedienden kwamen weer bijeen. Het kostte veel moeite, den boom en het doode paard zoover op zijde te krijgen, dat de graaf bevrijd kon worden. Een zacht kreunen bewees den neder- knielenden huismeester, dat zijn heer nog leefde. Gelukkig was het niet ver van het slot Eenige der lieden werden door den huismeester terug gezonden. Eén moest gravin Thea voorbereiden, een ander onmiddellijk naar den dokter rijden. De anderen kregen de opdracht een draagbaar te halen, want zonder die kon men den gewonde niet vervoeren. Gravin Thea's onrust was tot het hoogste gespannen, toen de ontzettende boodschap kwam. Een oogenblik wankelde de oude vrouw on Gi ill sprong verschrikt toe. om haar te steunen Maar slechts een oogenblik duurde deze zwak heid toen liep de ongelukkige moeder de duis ternis in. Grill volgde haar als een trouwe scha duw. (Wordl vervolgd). 6

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1