ëkm OMSTKEKEN, FEUILLETON. Het familie-geheim 47ste Jaargang. Vrijdag 11 Januari 1924. No. 13841 Sa ®a i'ir Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. ês Q| SO, i «war a»/? Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen"! wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 6*0 bij verlies vau een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinuer. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieeïe af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 10 Januari 1924 het verzoek van B.Maij om vergunning tot oprichting van een electrische timmerfabriek in het pand Nieuwe Haven 91, kadaster sectie M. no. 3325, mt 4 electromotoren van 5 P.K., 2 van 4 P.K., 1 van 6 P.K., 1 van 2 P.K. en 1 van 1 P.K., drij vende diverse houtbewerkingsmachines, VER DAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 11 Januari 1924. Buitenlandsch Nieuws. DE ROERKWESTIE. Gistermiddag is te Brussel het bericht van de instemming van Poincaré met het ontwerp- antwoord van België op de jongste Duitsche nota ontvangen. De beide antwoorden zullen heden te Parijs en Brussel aan de resp. Duitsche zaakgelastigden worden overhandigd. De Bel gische en Fransche antwoorden verschillen alleen naar den vorm, doch in wezen zijn ze gelijk. IN DE PALTS. Sedert den moord op den separatistenleider Van de Palts Heinz te Spiers, in het restaurant „Wittelsbacher Hof", zijn nog moordaanslagen gepleegd op de separatistenleiders Weiss, Sand, Weigl en Furskeller, die allen gedood zijn, ter wijl tal van andere personen, onder wie zekere Lilienthal, ernstig gewond werden. De aanslag op de leiders van de separatisten geschiedde door een drietal mannen, die het lokaal, waarin de leiders zich bevonden, binnen drongen en den gasten toeriepen „Gij behoelt U niet beangst te maken, daar ons optreden slechts tegen de aanwezige separatistische leiders is bedoeld." In verband met de vermoording van den separatistenleider Heinz hebben te Spiers bloe dige botsingen plaats gehad tusschen de sepa ratisten en de bevolking, waarbij vijf personen gedood werden. Als gijzelaars voor de vermoording van de separatistenleiders in de Palts zijn tot dusverre gearresteerd de Oberregierungsrat dr. Pöllmann, Director dr. Lehmann, Oberlandesgerichtspra- sident Bilabel, Staatsanwalt König, burge meester Goehring, Ambtsrat Muller en Justiz- assessor Bilabel. Gedurende den nacht werd door de separatisten een strenge pascontröle uitgeoefend. IN HET BEZETTE GEBIED. Volgens mededeeling der bezettingsautori teiten zal, in overeenstemming met de inter- geallieerde Rijnlandcommissie, de geheele con- tröle over het vervoer van brandstoffen, als mede de geheele controle over den uitvoer daar van uit het oude- en nieuwbezette gebied worden opgeheven. Ten aanzien van het vervoer van bijproducten der steenkoolindustrie wordt geenerlei ver andering ingevoerd. ENGELAND. Het Lagerhuis is verdaagd tot Dinsdag a.s. op welken dag het parlement formeel door den koning zal worden geopend. De dag van gister 8 Zij keek naar hem op. Gij vreest, al zoo gauw De dokter keek ernstig en vol medelijden naar haar. Het kon zijn, een spoedig einde is hier niet buitengesloten. 'Zij drukte de handen op haar hart, om een smartkreet te onderdrukken. Haar gelaat scheen versteend door smart en leed. Daarna richtte zij haar blik weer op het ge laat van haar zoon. Geen tranen brachten haar verzachting. Het diepste leed heeft geen tra nen. Maar een tovermacht lag in de oogen der moeder. Zij riepen den doodelijk gewonde nog eenmaal in het leven terug. Joachim sloeg plotseling de oogen op, zijn blik dwaalde koortsachtig en zoekend rond en ontmoette dien van de gravin. Iedere moeder is in zulke oogenblikken een heldin. Ook gravin Thea had zooveel macht over zich zelf, dat zij haar zoon kon toelachen. werd eveneens in beslag genomen door de 'be lediging van de nieuwe leden. ITALIË. Naar de „Giornale d'Italia" meldt, moet de koning gistermorgen het decreet, betreffend de ontbinding van de Kamer, hebben get eekend. Het decreet zou voor Zaterdag gepubliceerd worden. SPANJE EN DE TANGER-KWESTIE. Volgens de Fransche en Engelsche pers zou Spanje bereid zijn de Tanger-conventie te teeke- neo, indien de grensafbakening om Ceuta en Melilla ietwat uitgebreid wordt. GRIEKENLAND. Bij de samenstelling van het nieuwe Griek- sche kabinet worden reeds de eerste moeilijk heden ondervonden. De opdracht tot de vorming van het ministerie werd gegeven aan Roessos, den leider van de liberale republikeinen. Men liet hem de vrije hand met betrekking tot de kwestie van de dynastie. Venizelos zou de por tefeuille van Buitenlandsche Zaken aanvaarden. Vier andere nieuwe ministers zouden conser vatieve liberalen, de overige liberale republi keinen zijn. De conservatieve liberalen bleken echter sterk gekant te zijn tegen een premierschap van Roessos, zoodat deze gisteren door Dangis werd vervangen. Inmiddels zet Venizelos zijn besprekingen met de leiders der tegenpartijen voort. Venizelos verklaarde, dat de constitutioneele kwestie alleen door een referendum tot oplossing kan worden gebracht en hij was bereid, ieder voorstel in overweging te nemen om dit refe rendum in goede orde te doen plaats vinden. Voorts drong hij aan op de instelling van een senaat, door het volk gekozen om zoo noodig alle misbruik van de macht tegen te gaan. Zaimis verklaarde, dat zijn partij niet aan de verkiezingen heeft deelgenomen, omdat daarbij volgens hem geen persoonlijke vrijheid van keuze bestond. Hij zegde echter steun toe aan Venizelos voor het stichten van een verbond. DE OPSTAND IN MEXICO. De regeeringstroepen zijn opgerukt in de richting van Tuxpan en hebben Paloblanco ingenomen. De rebellen hebben zich terugge trokken. JAPAN. De excessen welke dezer dagen plaats vonden voor het keizerlijk paleis te Tokio, staan volgens een Reut er-bericht, ir. verband met den jongstcn aanval op den prins-regent, en duiden op een besliste revolutionnaire beweging. Zooals be kend, werd onlangs te Shanghai een Koreaansch complot ontdekt, dat ten doel had den regent op zijn huwelijksdag te vermoorden en veel' wordt gegist omtrent de drastische maatregelen, welke ongetwijfeld zullen worden getroffen om verdere aanslagpogingen te voorkomen. Men verwacht dan ook sensationeele ontwikke lingen. ALLERLEI. Uit Dusseldorp Aan den communistisch en oproep tot een algemeene staking is zoo goed als geen gevolg gegeven. De prins van Wales, die onder den naam graaf van Chester te Parijs vertoeft, heeft gister middag een bez,oek gebracht aan president Mille- rand. De prins heeft ook een bezoek gebracht aan de Seineoevers om de gevolgen van de jongste overstrooming in oogenschouw te nemen. Maar hij bemerkte desondanks de wanhoop, die zich achter dezen glimlach verborg. - Moeder mijn moeder, lispelde hij mat. Zij boog zich over hem heen. Haar lippen glimlachten nog steeds maar haar oogen brandden van smart. Mijn Joachim mijri lieve zoon spreek niet lig heel stil Hij dacht een oogenblik na, moest zich eerst herinneren wat er gebeurd was. Een gevoel, alsof zijn geest en lichaam scheiddenbeheersch- te hem. Maar desondanks besefte hij met zielige juistheid zijn tóestand. O nu weet ik het de boom ik kon niet meer uitwijken Fafner werd schichtig hoe is het met Fafner De zorg voor zijn paard scheen hem te drukken. Hij is goed en flink, in den stal, zei de gra vin glimlachend. Dat is goed och dokter als ik u verzoeken mag. Hij keek den dokter met groote oogen aan, toen deze zich over hem heenboog. Hoe lang nog dokter vroeg hij vast en duidelijk. i Mijnheer De oogen van Joachim trilden onrustig. Eerlijk, dokter, ik ben geen oude vrouw. De dokter haalde zwaar adem. Uit Munchea. De schriftelijke aanklacht tegen Hittler en zeven van zijn volgelingen is thans bij de Volksrechtbark te München inge diend. Zij worden beschuldigd van hoogverraad. Het proces zal waarschijnlijk eerst midden of einde Februari beginnen. B i n n e n I a n d. De oplossing van de kabinetscrisis. Ook aan den voorzitter der Eerste Kamer heeft de minister-president vandaag schriftelijk bericht, dat de redenen, welke noopten tot het verzoek tot schorsing van de werkzaamheden, waarbij de tegenwoordigheid van leden van het kabinet vereischt werd, als vervallen kunnen worden beschouwd. „Voorwaarts" logica. Ook d.e „Voorwaarts" ziet in de genomen beslissing een daad der Kroon, die niets anders is dan „een slag in het aangezicht van de Kamer meerderheid en van de demoeratie. Het is het rondweg aansturen op een conflict met. het volk en de volksvertegenwoordiging." Het blad schrijft verder nog „De eerste de meest-logische en volkomen- democratische (mogelijkheid) is de weg door onze partijleiding gewezen de vorming va een democratisch bloc. Deze weg gaat de Kroon niet." Met andere woorden als H. M. een opdracht had gegeven aan een sociaal-democraat tot vorming van een Kabinet, steunende op een democratisch bloc in de Tweede Kamer, dan was de zaak volkomen in orde geweest. Zulk een oplossing ware logisch, democratisch, par lementair, constitutioneel. Nu is het een publiek geheim, dat er in de Tweede Kamer hoogstens 27 leden bereid zijn, aan zulk een „democratisch" Kabinet steun te verleenen. Wij zeggen hoogstens, want het is nog twijfelachtig, of de vijf vrijzinnig-demo craten, met de twintig sociaa'-democraten en twee communisten zouden willen in zee gaan. Als het nu waar is, wat „Het Volk" als zeer waarschijnlijk veronderstelt, dat de heeren Colijn en Nolens de Kroon naar deze beslissing hebben „gedreven", dan mag men toch wel aannemen, dat het aanblijven van het huidige Ministerie door de Katholieke en Anti-Revo- lutionnaire fracties, dus door 48 Tweede Kamer leden, als de eenig mogelijke oplossing wordt beschouwd en aanvaard. En dan is het tevens voor een ieder duidelijk, dat deze oplossing a fortiori logisch, democra tisch, parlementair en constitutioneel is. Laten de heeren van „Volk" en „Voorwaarts" de zaak nog eens rustig bezien. Nadat zij van hun teleurstelling een beetje zijn bekomen, zullen zij vermoedelijk ontdekken, dat, bij hun eerste beschouwingen over de oplossing dei- crisis, de partij drift wat al te sterk heeft ge sproken Zóó sterk, dat zij onbewust met de logica een loopje hebben genomen. „Tijd." Zij acht het immers zeer waarschijnlijk, dat de Koningin hier slechts het werktuig is van drijvende machtenter rechterzijde, namelijk van de heeren Colijn en Nolens. Dat is een tweede opvatting. Doch deze tweede is er een, die, als zij juist mocht blijken, de eerste opvatting volstrekt uitsluit. Want als de Kroon „het werktuig" mocht zijn geweest van „drijvende machten" uit de volksvertegenwoordiging, dan kan men toch niet tegelijkertijd volhouden, dat de Koningin „een persoonlijke politiek" voert en de volks vertegenwoordiging negeert. Twee tegenstrijdige beweringen volhouden is onzir. Weldadigheidszegcls. Naar aanleiding van desbetreffende vragen van het publiek deelt het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie mede, dat de voorraad Weldadigheidszegels van 2 en 10 ct., welke na 15 dezer onverkocht mochten zijn gebleven, vernietigd zullen worden. Van elk der beide soorten is een oplaag aan gemaakt van 500.000 stuks. Spoorweg Gennep Wezel. Aan het geheele Duitsche personeel van de spoorlijn GennepWezel is ontslag aangezegd met uitzicht op wachtgeld. De lijn zou voor rekening der Ned. Spoor wegen geëxploiteerd worden „Het Volk" is in de war. Hoe zeer de meemngen over deze twijfel achtige „quaestie" uiteen loopen, blijkt wel zeer duidelijk uit het oordeel van „Het Volk." Het blad ziet het ministerie-Ruys als een Koninklijk Kabinet. En het voegt er bij, dat een „hoogst ernstige toestand door de persoon lijke politiek der Koningin is geschapen." Dat is een opvatting. Het merkwaardige is echter, dat de „Volk"- redactie deze, haar eigen opvatting afbreekt. Waar leven is, is hoop, zei hij zacht. De blik van Joachim kreeg iets straks. Maar daarna glimlachte hij weemoedig. Dus het einde arme moeder. ITij lag een oogenblik met gesloten oogen. Gravin Thea zat, met in elkaar geklemde han den, als levenloos ter neer en keek hem aan. Dadelijk daarop sloeg de gewonde de oogen weer op. Doker ik heb nog iets te regelen het is noodzakelijk. Hebt ge iets nog maar een uur kracht en helderheid van geest geef het mij dan als 't u blieft De dokter begreep hem. Hij nam uit zijn vestzak een fleschje en telde eenige druppels op een lepeltje. Dat reikte hij den zieke toe. Deze dankte met een blik. Laat mij nu alsjeblieft alleen met mijn moeder. Ik blijf in de buurt voor het geval dat ge mij noodig hebt. Over een uur kan ik u deze druppels nog eens geven, zei de dokter en verliet het vertrek. Nu waren zij alleen moeder en zoon Joachim keek zijn moeder een oogenblik zwijgend aan. Daarna vroeg hij zacht Niet glimlachen moeder uw glimlaci: doet mij pijn. De gravin viel op de knieën en drukte een Het kamerlid Gerretson. De toestand van het Tweede Kamerlid den heer B. J. Gerretson (Ghr. Hist.) maant nog altijd tot voorzichtigheid, zoodat hij waarschijn lijk de eerstkomende Kamerzittingen niet zal kunnen bijwonen. Postpakketten naar Oost-Indie. De douaneverklaringen, behoorende bij post pakketten, bestemd voor Ncd.-Indië moeten zoo nauwkeurig mogelijk worden ingevuld. Elk der voorwerpen, waaruit de inhoud van een pakket bstaat, behoort afzonderlijk en on der de juiste benaming op de douaneverklarin gen tc worden vermeld. Ook de waarde van elk soort der voorwerpen is afzonderlijk te ver melden. Onvolledige of onjuiste invulling van de douanevorklaringen kan verbeurdverklaring van de pakketten ten gevolge hebben. De loonsverlaging van hel Spoorwegpersoneel. 9 Januari had te Utrecht in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht onder leiding van J. Helle- inons, een zeer druk bezochte vergadering van Hoofdbestuur en afdcelingsbesturen en ver trouwensmannen van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" plaats, ter bespreking van hetgeen aan de toe passing der inhouding per 1 Jan. 1924 van 10% der bezoldigingen vooraf is gegaan en de na de goedkeuring door Minister van Waterstaat ontstane situatie. De Voorzitter deed in zijn openingswoord o.m. uitkomen dat het Spoorwegpersoneel met recht bitter mocht klagen over de vooral van de Regeering ondervonden behandeling. De ontstemming is des te sterker, doordat de Re geering telkens opnieuw en in strijd met door vooraanstaande regeeringspersonen gedane toe zeggingen het Spoorwegpersoneel slechter be handeld dan het Rijkspersoneel. Het niet na komen van gegeven toezeggingen vernietigt kus op zijn hand. Toen legde zij een oogenblik haar hoofd met gesloten oogen naast het zijne. Joachim haalde zwaar adem. Verman u, moeder wees sterk gij hebt al zooveel voor mij gedaan nu ook dit nog. Ik heb uw hulp noodig, moeder Gij moet goedmaken wat ik misdaan heb. Gij wildet altijd weten, wat mij zoo veranderd heeft. De schuld de schuld nu wil ik biechten Gij zult vergeven gij goede moeder gij zult alles weer goedmaken. De gravin hief het hoofd op en keek hem aan. Spreek niet als het u pijn doet, smeekte zij. Neen, noen een weldaad ik nioet anders is het te laat. Beloof mij dat gij zult goedmaken, ik smeek het u Ik beloof het u, mijn zoon bij mijn onbe grensde liefde voor u zweer ik, dat ik alles zal doen wat ge van mij verlangt. Hij haalde diep adem. Toen vroeg Hij zacht Waar is dc jas, dien ik droeg in den borst zak zit een kleine sleutel. De sleutel ligt reeds bij al het andere, wij hebben alles uit uw zak genomen. Neem den sleutel moeder en ga in de kamer hiernaast in mijn schrijftafel, links boven is een vak. Doe het met dezen sleutel open en breng mij de kleine casette, die ge daar zult vinden. (Wordt vervolgd) Sf tti'. ISiKS® «■"■■SaaWeBaHSaBaB&gKgHBmEaadifW-.-^iaHBBIEaCBagBCgaSMMaWBB^^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1