Abonneer! U Te huur gevraagd Wyöerf Atort op k 1 Sc! Ct. STAND 28 Door uw naam dagelijks onder duizenden lezers le brengen kan succes nïel uil blijven. iiddgmoicusir. 35 41 Timmerwerk, in iedere gewenschte houtsoort Nieuwe IIaveu 91, Schiedam. De sleepboot Willem Barendsz is Woensdag van Rotterdam vertrokken ter assistentie van de Rondo en wordt vanavond in de nabijheid van het schip verwacht. Men meldt nu De ^sleepboot Humber, van L. Smit dfc Co'.s Internationale Sleepdienst heeft gistermiddag-verbinding met het stoomschip Rondo van de Stoomvaartmij. Nederland ge kregen en het te St. Nazaire binnengesleept. Vermist. Te Winterswijk wordt sedert 22 December een beambte van den particulieren nachtveiligheidsdienst vermist. Ongelukken. De werkman Laan, uit Lisscrbroek, die gistermorgen per schaats naar zijn werk wou gaan, is onder de Palbrug bij de Leidsche vaart bij Lisse verdronken. Gistermorgen is te Veendam het huis van mej. J. Kuilman, een 85-jarige vrouw, afgebrand. De oude vrouw is in de vlammen omgekomen. De brandweer vond haar verkoold voor de bed stede. Gister is ten huize van den heer H. v. W. in de Emmastraat te 's-Gravenhage, doordat een schoorsteenkleed had vlam gevat, een wieg, waar in een jongetje van 9 maanden lag, in brand geraakt. De moeder heeft het kind uit de wieg gehaald en daarbij brandwonden gekregen aan armen en beenen Zij is met het kind naar het ziekenhuis gebrachtde kleine is daar overleden. Het beslag niet opgeheven. De Nederlandsche schoener* „Zeehond" waarvan de kapitein en de bemanning, gelijk gemeld is, door den rechter te New York zijn vrijgesproken van de ten laste gelegde poging tot invoer van sterken drank, is, niet vrijgegeven. Ook ver beurdverklaring van de lading blijft gehandhaafd Een nieuwe civiele actie zal noodig zijn, willen de eigenaars het beslag opgeheven zien. De t ij dTer Prov. Griffie te Assen, waar sollicitanten, opgeroepen worden voor de betrekking van klerk, op een aanvangssalaris vai 1200, met 10 jaarlijksehe verhoogingen van 100, hebben zich niet minder dan ruim 300 liefhebbers(sters) aangemeld, o.w. verschillende jonge meesters in de rechten. De Holendrecht gezonken. Reu ter seint uit Londen Het Nederlandsche stoom- schipHolendrecht is gezonken dooreen aanvaring met het stoomschip Corea, ter hoogte van de Woolwick werf, de bemanning is gered. De Holendrecht was van Rotterdam op weg naar Londen. De Holendrecht is in 1918 bij J. Th. Wil- ming en Go te Groningen gebouwd en behoorde aan de N.V. Mij. Kustvaart. Het schip meet 468 ton. Het werd gebruikt voor de Noordzee vaart. Ongelukken: Eergisteren is een 10-jarige jongen te Alkmaar, die zich op onbetrouwbaar ijs waagde, in een wak geraakt en verdronken. Te Nieuwernhoorn is gistermiddag de 36- jarige molenaarsknecht Groeneweg, van den molenaar J. Haverkamp, door een molenwiek zoodanig getroffen, dat hij dadelijk dood was. De man laat een vrouw en een negenjarig doch tertje achter. Te Woerden is Dinsdag de bakker B. R. op het ijs gevallen en zeer spoedig daarna over leden. Gevecht op leven en dood. Naar het „Journal" uit Charleville meldt, is dezer dagen een konijnenjager te Termes, die zich in een plaatselijk bosch, Le Fond de la Barrière bevond een onaangenaam avontuur overkomen. Hij zag n.l. opeens in plaats van een weerloos konijntje, een geducht everzwijn voor zich, dat onmiddellijk op hem aanviel. De jager wist een der loopen van zijn geweer op het woedende, dier af te schieten, doch dit stoorte zich niet aan het ontvangen schot, en wierp den man neer. Daarop volgde een verwoed gevecht, waarbij de jager door zijn honden geholpen werd. Een dezer lag weldra met opengereten buik op dtn grond te kermen. De man verdedigde zich zoo goed mogelijk met zijn jachtmes en met de tromp van zijn geweer, en op een gegeven oogenblik kon hij den tweeden loop in den bek van het razende dier afschieten. Daarna had hij het gevecht gewonnen en zijn leven gered. De aanvallen van den ever werden weldra zwakker en eindelijk zakte het dier op de knie- en en kon verder met het jachtmes afgemaakt worden. Zijn gewicht bleek niet minder dan 120 K.G. te zijn. Storm. Te Biarritz duurt de storm steeds voort en de tot nu toe aangerichte schade wordt geschat op zeven millioen francs. In den vroe gen morgen werd gister de borstwering over stroomd door een golf van wel 20 Meter hoog. De borstwering werd grootendeels weggeslagen. De benedenverdieping van het casino werd ge heel leeggespoeld. Tot dusver is de ondergang gemeld van 19 visschersbooten. Te St. Nazaire is gisteren tijdens den ge weldigen storm, een deel van de hoofdpier weggespoeld. Blokken steen met een gewicht van een halve ton, werden 100 meter en verder weggesleurd. Te Noyon werd een kleine stoom boot door de golven opgenomen en boven op den zeeboulevard gezet. De ramp van de „Dixmude." Het onderzoek naar de oorzaken van de ramp der „Dixmude" schijnt de veronderstelling te beves tigen, dat er een ontpoffing heeft plaats gehad door het inslaan van den bliksem. Havas deelt nog mede, dat nabij Kaap San Marco (Sicilië) drie aluminiumstangen, een telefoon en stukken draad zijn gevonden, als mede mensehelijke overblijfselen, welke vermoe delijk van de „Dixmude" afkomstig zijn. Goudschat op den bodem der zee. Bij de „Royal Bank of Canada" is dezer dagen een schat gedeponeerd, welke gevonden ïs op den bodem van de haven Van Nassau de hoofdstad van de Bahama-eilanden. Deze schat bestaat uit gouden doeblonen (Spaansche goud munt) en dateerde van het jaar 1790. De waarde er van wordt geschat op ongeveer 130.000 gulden. De schat werd gevonden door een film-actrice, die onder water dook voor een opname van de Onderzee-Film-Corporatie te New-York. Het meisje nam een „diepe" duik en zag op den bodem van de haven een handvat uit het zand opsteken. Zij deelde dit, boven gekomen aan den manager, J. Ernest Williamson mede, en nadat de kist aan boord van het jacht was ge bracht, vond men daarin den genoemden kost baren schat. In de twintig jaar, vóór 1790, heeft Nassau om beurten toebehoord aan de Engel- schen, de Amerikanen, de Spanjaarden en ten •lotte weer aan Engeland, onder welks kroon het in het jaar 1786 definitief werd geschaard. Nassau is een bekend winter-,,Kurort" voor de Amerikanen en de Ganadeezen. Men kan er uitmuntend de zeebaden gebruiken en het water is er zoo diep en helder, dat men er zeer goed onderzeesche films kan opnemen. Houten huurkazerne afgebrand Twee vrouwen en drie kinderen zijn omgekomen, en verscheidene anderen zijn ernstig gekwetst bij een brand in een houten huurkazerne te New York. Ontploffingsramp. Het aantal per sonen, dat te Peoria bij de ontploffing in de meelfabriek, ontstaan ten gevolge van gisting van een hoeveelheid kaf, om het leven is gekomen bedraagt thans 21, terwijl wordt aangenomen dat zich nog 20 lijken onder de puinhoopen bevin den. G o r r u p t i e-v e r s c h ij n s e 1 e n. De corruptieverschijnselen in de Duitsche sociaal-democratische partij nemen langzamer hand even groteske vormen aan als die in de communistische. De roode regeeringen der lan den blameeren zich hevig. Er komen allerlei mannen aan het bewind van den staat, die waar schijnlijk nog niet eens hun eigen huishouden kunnen beheeren. En er zijn „karakters" bij onder alle critiek. Men herinnert zich nog wel, dat de Rijks- regeering een paar maanden geleden gedwongen was, om de sociaal-democratische Saksische regeering af te zetten, omdat deze zich met de communisten had verbonden en in het kabinet communisten als ministers had opgenomen, die in het openbaar tot ongehoorzaamheid tegen den staat en het Rijk aanspoorden. Kort na die afzetting werd de minister-president van dat kabinet, dr. Zeiger, 's nachts in zijn bed gevangen genomen. Het was namelijk gebleken, dat deze zuivere politicus voor allerlei diensten geld en kleeren en natnralia had aan genomen. Hij zit in Leipzig in voorloopige hechtenis en de justitioneele autoriteiten hebben nog geen aanleiding gevonden, om hem, niet tegenstaande hij ziek is, voorloopig vrij te laten. Het geval van corruptie schijnt dus erg te zijn. In Thüringen heerscht reeds langen tijd een groote janboel. De Rijksregeering heeft eenige divisies Rijksweer naar dat schoone land moeten sturen, om de regeering, bestaande uit sociaal democraten en communisten, op de vingers te zien. Tot afzetting is zij nog niet overgegaan. Wel is men er toe overgegaan, om den minister van binnenlandsche zaken, die, meen ik, com munist is, in het gevang te steken en met hem een aantal sociaal-democratische en commu nistische hoogere ambtenaren. Het heele fraaie stel met den minister als chef aan het hoofd heeft oorkonden vervalscht. De roode heeren hebben namelijk naar Thü ringen alle mogelijke partij vriendjes gehaald, om hen met ambten gelukkig le maken. Of die menschen van Thüringsche origine waren, werd niet gevraagd. Waren zij lid van een der roode partijen, dan werden ze zonder meer toegelaten tot de Thüringsche staatsruif. Maar nu klimt, zooals men weet, het salaris met de vermeer dering van het aantal dienstjaren. De minister en zijn geestverwante raadgevers nu vonden, dat de aanvangsalarissen hunner arme partij- genooten te gering waren „Dom Verdienste seine Krone Wat gedaan Men nam gummi en mesje en veranderde in de acten verschillende datums, met dien verstande, dat men eenvoudig voor-dateerde. De officier van justitie was echter te achterlijk, om dit bedrijf toe te juichten en geleidde Zijne Excellentie en zijne staatsbeamb ten naar het roode dorp. De hoofden der communistische partij vinden het schouwspel van jattende ministers natuur lijk zeer verheugenswaard Voor deze menschen bestaat het mijn en dijn niet meer. De hoofden der sociaal-democratische partij, de bezadigde, deftige Duitsche Wibauts en Vlicgens:|in Ber lijn, zijn met dit schouwspel allesbehalve in genomen. Zij pogen de radikale elementen, van wien deze daden uitgaan uit de partij te zetten. Maar het lukt hun niet meer. Zij hebben hun mannetjes niet meer in de hand. Gisteren bleek dat weer in Saksen. Er werd een sociaal-demo cratische partijdag gehoudèn. Omdat Saksen nu eenmaal een regeering noodig heeft en er geen mogelijkheid bestaat, om er na al de schandalen er eene te vormen, wanneer niet de groote coalitie tot stand komt, hadden 25 Saksische sociaal-democraten, onder j zegen van het Rijksbestuur der sociaal-demo- cratische partij, medegewerkt om een kabinet jj der groote coalitie te vormen. De partijdag nu I veroordeelde echter gisteren met groote meer- derheid de houding dier vijf en twintig, zette j de sociaal-democratische ministers af en deed al die vijf en twintig in de partijban. Dezen denken er echter niet aan, om zich te onderwerpen en ook de ministers willen hun baantjes niet afgeven, zoodat, er scheuring ont staat. Voorloopig kunnen de zegevierende radi- kalen niets doen, maar bij de eerste verkiezingen zullen zij de bezadigden wegvegen. En die ver kiezingen willen zij verhaasten door een volks referendum af te dwingen. Komt er dan een nieuwe radikale regeering aan het bewind dan krijgt de Rijksregeering weer werk. Niet alleen in den lande doen ministers en booge ambtenaren vreemde en rare dingen, maar ook afgevaardigden, die in Berlijn wonen of wijlen, maken zich schuldig aan handelingen, die kwalijk door den beugel kunnen en met de waardigheid van afgevaardigden niets meer uitstaande hebben. Zaterdagnacht te Berlijn in de Karlstrasse. Plaats der handeling een koekebakkerij. Twee heeren hebben zich zoo aan koek en drank te goed gedaan, dat zij ten slotte 23 billioenen moeten betalen. De heeren weigeren en beginnen woest en wild te schelden. De man van de koek jes ziet zich gedwongen, om de politie te halen. De heeren ontvangen de dienaren van den heiligen Hermendad eveneens met gehuil en gebrul en grepen hen aan. Er ontstond een groote worsteling. De heeren werden ten slotte, onder groote toeloop des volks, naar het bureau geleid. Dat ging niet gemakkelijk, want zij gaven op straat hun tegenstand niet op en vloekten en raasden. Op het bureau werd geconstateerd, dat de heeren waren de communistische landdagafgevaardigde Paul Neumann en de communistische Rijksdag afgevaardigde Heinrich Malzahn. Het zal mij benieuwen, of de heeren weer gewoon in het parlement zullen verschijnen en of de andere afgevaardigden met zulke koekhelden in een zaal wenschen te zitten. Het vredesplan-Bok. De „Morning Post" verneemt uit Washington, dat pogingen zijn gedaan, om de meening van president Coo- lidge te vernemen over Bok's vredesplan. In antwoord op deze pogingen werd verwe zen naar de boodschap van den president bij de opening van het Congres, toen Coolidge verklaarde, dat het land definitief geweigerd heeft, het Volkcnbondsverdrag goed te keuren. Er werd Le kennen gegeven, dat noch de presi dent, noch de Senaat, voornemens zijn deze politiek te wijzigen. Meer kon en zou niet ge zegd worden. Dit beteekent. blijkbaar, dat noch üe president, noch de republikeinsche leden van densenaat, het plan zullen bevorderen, dat Amerika's formeele toetreding tot den Volken bond omvat. Perzische kroonjuweelen. Zoo als reeds eerder gemeld, heeft de regeering van Perzic besloten een deel van de kroon-juweelen en andere kostbare stukken te verkoopen, om voor de opbrengst spoorwegen te laten aanleg gen. Eenige jaren geleden werden de kroonju weelen geschat op een waarde van zeven mil lioen pond sterling. Tot de kroonjuweelen be hoort o.a. een van de meest beroemde edelstee- uen, genaamd „Darya-in-Noor" (Zee van Licht). Voorts een kleed, geheel met zuivere paarlen bedekt, de met diamanten bezette epauletten van den Sjah een gouden globus vanoOe.M. diameter, bezet met 50.000 gekleurde edelsteenen, welke de verschillende landen omgrenzenmet ju- weelen bezette tapijten en een aantal andere zeer kostbare schatten. In de kroon van den Shah bevindt zich een onbewerkte robijn ter grootte van een kippenei. Alleen de genoemde globus wordt geschat op een waarde van één millioen pond. De „Zee van Licht" weegt 186 karaat (evenals de Koh-i-Noor, toen deze nog niet gekloofd was.) Telegrammen. DE GERAMDE L 24. LONDEN, 12 Jan. (draadloos) Alle hoop op redding van de bemanning van den onder- eeër L 24 is opgegeven. Uit een onderzoek viel af te leiden, dat de L 24 wel een groot gat heeft .•pgeloopen, zoodat de 42 koppen der beman ning moeten zijn verdronken. Kerknieuws. Portvrijdom opgeheven. Vanwege het Ministerie van Financiën werd Ons medegedeeld, dat met ingang van 1 Ja nuari 1924 alle portvrijdommen zijn opgehe ven bijgevolg kunnen de dienstdoende Gees telijken en Oversten van kloosters met Ons niet meer portvrij correspondeeren. Alle brie ven en stukken, ook over dienstzaken, moe ten voortaan gefrankeerd naar het Bisdom worden verzonden. De van Ons en Onzen Vicaris-Generaal uit gaande dienststukken kunnen echter onge- frankeeid verzonden worden. Onze Geestelijken en Oversten gelieven der halve er aan te denken, dat zij alle aan Ons gerichte brieven en stukken frankeeren. Voor de geregelde afdoening van zaken lijkt het Ons echter gewenscht, dat het adres van dienststukken worde voorzien van het woord „Dienst" en van den naam van den afzender. f AUGUSTINUS JOSEPIIUS. Bisschop van Haarlem. VOETBAL. Alle NV. B.-wedstrijden zijn voor morgen afgelast. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan. 9. Reina d.v. M. Jurgens en C. C. Kraamer, Aleidastraat. 10. Pieter z.v. P. C. van Hartingsveldt en C. Neef, Anthonie- Muysstraat. Overleden: Jan. 10. Roelfina Frida Klijn, oud 10 jaren, Kortlandstraat. Adrianus van Rijn, oud 55 j. en 7 mnd, Prins Frederik Hen drikstraat. Leger en Y7loot. Instructiebataljon en centra le curs u s. Officieel wordt thans \ernomcn, dat te Kampen het Instructie-bataljon wordt opgeheven en dat de Centrale Cursus naar Breda wordt verplaatst met ingang van 1 October a.s. Sekeepvaart» Hoog water te Hoek vwa Holland, 12 Jan. v.m. 6.16, n.m. 6.28. 13 Jan. v.m. 6.95 n.m. 7.15. 14 Jan. v.m. 7.47, n.m. 8.10. 15 Jan. v.m. 8.43, n.m. 9.18. SCHIEDAM, 11 Jan. Vertrokken: s.s. „Al- chymist", tank, kapt. William Miller, ledig naar Huil. LIVERPOOL, 8 'Jan. Vertrokken tankzee- lichter „Frisia", met olie naar Schiedamjjper zeesleepboot „Donau". Hauddsbertaklea. Spoeling. Noteering van de Coop. Sp jelmgvereen iging Heden f 2.60 per ketel. Vereen. Schied. exposeert een keur van zuiver Linnen en Linnen Damast. 12 Modern ondergoed en echte Kant voor Gor dijnen, en a n d e r e KANTWERK EN f J ACQUELINE REU SEX. ROTTERDAM. 138 13 een Huis of Winkelhuis met opgaaf van prijs en waar gelegen Franco brieven no. 158, Bureau Nieuwe Schiedamsche Courant. 9 Vraagt U ook eens aan voor Uw wjj leveren U prima werk tegen billijke prijzen. Beleefd aanbevelend, Firma B. MAY. Eleetrische Timmerfabriek. 155 16 Telefoon 746. Uw stem blijft steeds onver moeid, helder en krachtig door regelmatig gebruik van de aangenaam verfriaschcod* Verkrijgbaar bij alle Apothe kers en Drogisten In blauwt doozen ft 45 en 80 Ctt. Let óp tet fabrieksmerk 0<ba» 140 21 art UÈ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3