DAGBLAD WOOR SCHIEDAM OV FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Woensdag 16 Januari 1924. No. 13845. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 38. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerk bericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 50Ü bij levenslange geheele invaliditeitf 209 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een |fai^?j[>60J)qj^e£nesjTiua^eeiiAvijsv^ Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. In de gisterochtend gehouden vergadering van de eerste commissie van experts is besloten dr. Hjalmar Schacht, den president van de Rijksbank en deviezencommissaris, te ver zoeken de eerstvolgende vergadering van de commissie bij te wonen, ten einde inlichtingen te verstrekken over verschillende monetaire aangelegenheden, welke nadere toelichting ver- eischen. De Fransche pers ziet eenparig de begin- besprekingen in de commissie van deskundigen onder gunstig licht. De bladen van iedere rich ting brengen hulde aan de krachtige woorden van generaal Dawes. De „Echo de Paris" schrijft, dat zijn ope ningsrede allen Franschen welkom zal zijn. De Matin" zegt dat, met een man als Dawes op den voorzitterszetel, men binnen weinige weken een rapport over Duitschlands toestand zal hebben, dat definitieve voorstellen bevat. ENGELAND. In de troonrede, die de koning gister bij de opening van het Parlement heeft uitgesproken, wordt in de eerste plaats gewag gemaakt van de betrekkingen met de buitenlandsche mogend heden, die van vriendschappelijken aard bleven. De koning zegt, dat hij een definitieven voor uitgang kan vaststellen in de oplossing van de verschillende vraagstukken, die tot nu toe de wederzijdsche verstandhouding hebben belem merd en het herstel van de wereld hebben ver traagd. In dit verband herinnert de koning aan het tot stand komen van de commissie van onderzoek, die de zeer ernstige financieele vraag stukken bestudeert, welke bij den toestand van Duitschland betrokken zijn. Het Tangervraagstuk is geregeld. Een wetsontwerp zal worden ingediend om het verdrag van Lausanne te bekrachtigen. Zoodra dit verdrag geratificeerd is, zal een tijd perk van nieuwe vriendschappelijke en vrede lievende betrekkingen met Turkije worden geopend. Wat den binnenlandschen toestand betreft, zegt de koning, dat hij tot zijn genoegen kan vaststellen dat de plannen voor de bestrijding der werkloosheid, die thans worden uitgevoerd, in het afgeloopen jaar merkbaar uitwerking hebben gehad, zoodat het aantal werkelooz.en is afgenomen. Er blijft echter nog altijd een groot aantal dat geen werk kan vinden, wat reden tot ernstige bezorgdheid is. Ten einde de scheepsbouwnijverheid te steu nen zal aan het parlement een voorstel worden ingediend, tot onmiddellijken aanbouw van kruisers en hulpvaartuigen in afwachting van het marineprogramma. De toestand in den landbouw geeft reden tot bezorgdheid en de ministers zijn voornemens de leiders van alle partijen te raadplegen om tot een overeenkomst te geraken, ten einde den landarbeiders vast werk te verzekeren. Ten slotte worden ook maatregelen aan gekondigd om waarborgen te verleenen voor de leeningen van den Ierschen Vrijstaat. Nadat het Parlement door den Koning was geopend, gingen beide Huizen aan den arbeid tot het afdoen van huishoudelijke zaken. De eerste botsing tussclien de regeeringspartij en de oppositiepartijen deed zich voor in het Lagerhuis toen de regeering voorstelde om, zooals traditie is, twee leden der regeerings partij aan te wijzen als vice-voorzitters. De 12 Hoe vreeselijk, hoe ontzettend, mama. Een paar tranen rolden langs haar wangen. Zij veegde ze met een rijn kanten doekje aan stellerig af. Gravin Thea had geen tranen, haar oogen geleken nitgebluscht en levenloos. Het duurste bezit van haar leven was haar ontrukt geworden. Het was haar, of zij zelf gestorven was, alsof haar schaduw nog slechts op de aarde ver toefde. Susanne herstelde zich snel. Zij stond op en drukte een kus op de wang van haar schoon moeder. Wij moeten het samen dragen mama, het is zeer smartelijk. Als ik dat vermoed had, zou ik thuis zijn gebleven. Ik ben zeer ont roerd Wilt ge hem zien Dan breng ik u bij hem. Susanne schrok. Zij huiverde voor alles wat met den dood in verband stond. Is hij zeer veranderd stiet zij angstig uit. Een bitter lachje gleed langs den mond der oude vrouw. Heb geen angst, hij ligt als of hij slaapt, het oppositie kwam daar tegen op met het oog op de te wachten spoedige verandering van re geering. Na eenige besprekingen stemde de regeering er in toe, de bezetting van die ambten uit te stellen. Er was een groote, zeer belang stellende opkomst om het debat over de be antwoording van de troonrede bij te wonen. Het adres van antwoord was in het Lagerhuis ingediend door de conservatieve leden R. Mit chell Banks en lord Apsley. Ramsay Macdonald opende de]|bestrijding met een felle rede, waarin hij de regeering aan viel en van haar zeide, dat zij het vertrouwen had verloren van het Huis en van het land. Daarna formuleerde hij het amendement op de troonrede, voorgesteld door de arbeiders partij, hetgeen door de leden van die partij met luid gejuich werd begroet. In dit amendement wordt gezegd, dat de tegenwoordige raadgevers van de Kroon niet langer het vertrouwen van het parlement hebben. Na Ramsay MacDonald verkreeg Lloyd George het woord. Spr. begon met de belangwekkende mededeeling te doen, dat ook van liberalen zijde een amendement op het adres van ant woord op de troonrede zal worden voorgesteld. Vervolgens liet hij doorschemeren niet ongenegen te zijn met de huidige regeering samen te wer ken voor de uitvoering van de in de troonrede aangekondigde maatregelen. Spr. vroeg daar omtrent nadere inlichtingen. Voortgaande becritiseert Lloyd George scherp de bezetting van het Roergebied hierbij be sprak hij tegelijkertijd de separatistische be weging in Duitschland. Hij verklaarde, dat het een schandelijke inbreuk op het vredesverdrag zou zijn, indien een der geallieerden de sepa ratistische beweging zou aanmoedigen. De premier, Baldwin, daarna het woord ver krijgende, verklaarde, naderhand uitvoerig op de buitenlandsche politiek te zullen ingaar. Hij erkende, dat het afgeloopen jaar voor de verbetering van den toestand in Europa niet bijzonder gunstig is geweest. De pas geinstal- leerde commissie van experts doet aldus de premier de eerste stap op den weg naar ver betering. Vervolgens verklaarde de premier, dat de regeering, wanneer zij wordt uitgedaagd, niet ongeneigd is op de uitdaging in te gaan en dat zij met belangstelling zal afwachten, welke krachten zich zullen vereenigen om haar ten val te brengen. De regeeringspartij is bereid zoowel in oppositie te gaan als aan het bewind te blijven, doch ook als oppositie-partij zal zij streven naar bestrijding van de werkloosheid en verbetering van de toestanden op landbouw gebied, zoo mogelijk door gemeenschappelijk met andere partijen op te treden. ENGELAND EN GRIEKENLAND. De Engelsche vertegenwoordiger te Athene, Bentinck, heeft Venizelos er officieel van in kennis gesteld, dat de Engelsche regeering het grootste vertrouwen heeft in elke Grieksche regeering, welke onder zijn leiding wordt samen gesteld en verheugd zal zijn onmiddellijk de normale diplomatieke betrekkingen te her vatten. Bentinck heeft de Grieksche regeering verzocht om erkenning van zijne positie als zaakgelastigde en heeft gevraagd de diplomatie ke betrekkingen van den datum van deze mede deeling af als officieel hervat te beschouwen. De vertegenwoordiger drukte de hoop der En gelsche regeering uit, dat deze binnenkort in staat zal zijn een gezant voor Griekenland te benoemen. gezicht is niet verminkt. Maar als gij bang zijt, ga dan niet naar hem toe. Susanne trok zenuwachtig aan haar zakdoek. Later misschien, mama, ik ben nog zoo ont zettend ontdaan. En ik zou graag naar Lothar gaan. Ook heb ik nog geen zwarte kleeren aan. Vreeselijk, hoe kon ik het vermoeden Ik moet dadelijk eenige toiletten bestellen, ik zal niet meer dan één zwarte japon in voorraad hebben. Ontzettend, hoe kon ik zoo iets vreeselijks vermoeden. Zij vroeg nietHeeft hij erg geleden, heeft hij aan mij gedacht Vreemd en koel stond zij tegenover den doode, evenals zij tegenover den levende had gestaan. De zorg voor haar toiletten nam haar veel meer in beslag, dan het verlies van haar echtgenoot. En alleen het afgrijzen tegenover den dood maakte ee- nigen indruk op haar. Gravin Thea keek haar met een onbeschrijfelijke uitdrukking na, toen zij snel de kamer verliet. Zij zal er niet aan te gronde gaan, o neen eenige elegante rouwtoiletten zullen haar gees telijk evenwicht weer herstellen, dacht zij bitter en daarna verborg zij haar gelaat zuch tend in haar handen. Mijn zoon, mijn Joachim. Zij stond vermoeid op en liep naar de groote zaal, waar men het lijk van graaf Joachim had neergelegd. Ieder oogenblik dat zij maar kon vrijmaken, zou hem toebehooren, zoolang hij DE FIUME-KWESTIE. De basis van de Italiaansch-Joegoslavische overeenkomst wordt, naar verluidt, door de volgende punten gevormd lo. Italië verplicht zich alle bepalingen van het verdrag van Rapallo te vervullen en alle met den vroegeren Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken Sforza gesloten over eenkomsten na te komen. 2o. Joegoslavië staat aan Italië volle vrij heid toe, wat de organisatie van den vrijstaat Fiume betreft. 3o. Aan Joegoslavië wordt voor een tijdvak van 50 jaar recht op het gebruik van de haven van Fiume verleend. 4o. Italië en Joegoslavië zullen een handels verdrag sluiten. In een officieuze mededeeling wordt vanuit Rome gewaarschuwd tegen de minder juiste berichten omtrent een spoedig te verwach ten overeenkomst tusscben Italië en Joegosla vië in zake de Fiume-kwestie. In de mededeeling wordt alleen geconstateerd, dat men in bevoegde kringen verklaard heeft, dat er in principe over eenstemming is bereikt en dat tot tevredenheid van beide partijen elk motief voor een geschil tusschen Italië en Joegoslavië verdwenen is. PALESTINA. De politieke vertegenwoordiger van de Palesti- nensische Zionistische Executieve, Kolonel Kisch heeft van Sir Herbert Samuel nogmaals de uit drukkelijke verzekering ontvangen, dat hij er niet aan denkt zijn post als Britsche Hooge Commissaris van Palestina te verlaten. ALLERLEI. Uit Berlijn In het café „Josti", op den Pots- dammerplatz, is gister een voormalig officier gearresteerd, onder verdenking, dat hij een aanslag wilde plegen op generaal Von Seeckt. Naar verluidt, zullen nog meer arrestaties volgen. Sta ten - Generaal TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 15 Januari. De vergadering is bijna voltallig. De ministers zijn tegenwoordig, op de heeren Colijn en de Visser na. De loges, de gereserveerde en de publieke tribune, zijn eivol. Geïnstalleerd wordt het nieuwbenoemde lid, de heer De Groot. De voorzitter verleent daarna het woord aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, den heer R u y s de Beerenbrouck, om namens den raad van ministers dc reeds gister gegeven regeerings- yerklaring af te leggen. De voorzitter stelt na voorlezing van de regeeringsverklaring voor, morgen om 1* uur de beraadslagingen daarover te beginnen, waar toe wordt besloten. Het verzoek van mej. Westerman om een interpellatie te houden betreffende het ontslag aan gehuwde ambtenaressen worden toegestaan. De interpellatie zal worden gehouden op een nader te bepalen dag. De heer Wijnkoop vraagt verlof tot het houden van een interpellatie betreffende de loons verlaging van het spoorwegpersoneel, de ver nietiging van het overleg in den loonraad, en het beleid der directie. Hierover zal later worden beslist. De Kamer gaat over tot het trekken der Af- deelingen. Benoeming Commissielid. In de plaats van mr. Visser van IJzendoorn nog niet aan de aarde was toevertrouwd. Gravin Suzanne zocht haar kamer op en verwisselde haar reiscostuum voor een zwart japon. Daarna schreef zij haastig een telegram aan een modemagazijn. Nadat zij haar kame nier, die intusschen gekomen was, nog aller hande bevelen had gegever, ging zij naar de kamer van liaar zoon. Lothar zat op een stoel en had zijn gelaat in zijn handen verbolgen, die op de tafel rust ten. Een heftig snikken schokte zijn lichaam. Iu tegenwoordigheid van zijn grootmoeder had hij zich bedwongen. Nu hij zich echter alleeD waande, brak al de jammer over het verlies van zijn geliefden vader met geweld los. Hij had zijn moeder niet hooren binnen komen en ook niet bemerkt, dat zij bij hem binnentrad. Toen zij haar hand op zijn schouder legde, schrok hij. Mama, och mama, snikte hij en wierp zich weer neer op de tafel. Zij boog zich over hem heen. Lothar, houdt u bedaard. Men moet dragen, wat het noodlot brengt, zei ze half troostend, half berispend. Lothar richtte zich plotseling op en keek haar verwijtend aan. Och gij gij hebt hem zeker niet liefg-e- had, grootmama en ik, wij beiden zijn zoo vreeselijk bedroefd wij hadden hem zoo liet. Mijn arme, beste papa wordt benoemd tot lid der Commissie v. Huis houdelijke Aangelegenheden de heer Dressel- huys. De vergadering wordt voor een half uur geschorst en daarna heropend. De Voorzitter deelt mede, dat be noemd zijn tot voorzitters der afdeelingen de heeren Rutgers, Marchant, Nolens, Schok king en van Wijnbergen en tot ondervoorzitters de heeren van Sasse van Ysselt, v. Gijn, Snoeck Henkemans, v.d. Molen en Gerhardt. De voorzitter stelt voor Woensdag 23 Januari in de afdeelingen te onderzoeken een serie wetsontwerpen. Conform besloten. De Voorzitter stelt daarna voor de volgende week te behandelen de interpellatie- Westerman in de Indische Productenbelasting en de interpellatie-Boon over den Postcheque- en Girodienst. De heer Hiemstra (S. D.) vraagt de wijziging van de Land- en Tuinbouw-onge- vallenwet alsnog aan de orde te stellen. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. De vergadering wordt verdaagd tot morgen één uur. Binnenland. Yrajjen aan den Minister van Arbeid. Het Tweede Kamerlid Kuiper heeft aan den Minister van Arbeid de volgende vragen gericht Wil de minister mededeelen of het juist is, dat de regeering om een nieuwe mailboot voor de maatschappij „Nederland" in ons land te kunnen doen bouwen een subsidie heeft toe gezegd tot hoogstens 30 van het te verwerken loon-bedrag, ten bedrage van ongeveer '150.000 en zoo ja, of en in welke mate ook de gemeente Amsterdam tot dit bedrag zou bijdragen Heeft de minister kennis genomen van het geen de directeur-generaal van den Arbeid omtrent de opdracht van den bouw van ge noemde mailboot aan een buitenlandsche onder neming in het „Handelsblad" heeft mede gedeeld speciaal van wat daar wordt gezegd van andere kwesties, die aan deze zaak vast zitten, en waaromtrent de directeur-generaal zich niet gerechtigd acht mededeelingen te doen. Is de minister niet van meening, dat het om het groote belang der zaak voor onze Neder- landsche industrie en om de publieke belang stelling, welke de zaak daardoor heeft getrokken, wenschelijk is, dat omtrent het ontgaan dezer belangrijke order aan onze nationale nijverheid, de grootst mogelijke helderheid wordt verkregen? Zoo ja, is de minister dan bereid aan de Kamer volledig mededeeling te doen van hetgeen bij de onderhandelingen omtrent deze zaak is ge bleken en speciaal ook van de andere kwesties, waarvan de directeur-generaal heeft gewaagd Ook het Kamerlid Van den Tempel heeft aan den minister vragen over de kwestie gesteld, speciaal o.a. wat betreft de bemoeiingen van regeeringswege in deze zaak. De posterijen iu 1923. Het staatsbedrijf van de posterijén, dc tele grafie en de telefonie heeft over de maand De cember opgebracht f 5.509.399 (v. j. 5.139.236). De opbrengst over 1923 bedraagt 65.974.109. Het vorige jaar (1922) was dit cijfer 65.823.985 De opbrengst is over 1923 dus 150.124 grooter geweest dan over het voorafgaande jaar. De raming voor 1923 was 73.773.700. De Op het gelaat van Susanne kwam een blos van ontstemming over den eenigszins oproeri- gen toon en misschien ook wijl zij voel de dat Lothar gelijk had. „Gij hebt hem zeker niet liefgehad." dat klonk als een scherp ver wijt uit den mond van haar kind. Zij klem- de haar lippen op elkaar. Neen, zij had hem niet liefgehad, had hem slechts getrouwd om dat haar ouders het zoo wilden en omdat hij de rijkste partij was voor de niet zeer vermo gende dochter van een graaf, die een schitte rend leven lief had en het reusachtig vermogen en de groote bezitting van de graven Wildenfels zeer wist te waardeeren. Maar ook hij had haar niet liefgehad, ook hij had zich slechts gevoegd naar den wil van zijn vader. Een zwakkeling was hij geweest ja een zwak keling die haar door niets had geïmponeerd. Had °'zij hem een liefde' moeten opdringen, naar welke hij nooit had verlangd Neen, daarvoor was zij te trotsch. En daarmede sprak zij zich vrij het verwijt van haar kind kon haar niet dieper treffen. Je mag nooit meer zoo dwaas spreken, Lothar, anders maak je me boos. Vandaag zal ik niet streng tegenover je zijn. Maar bedenk wel men mag met zijn gevoelens niet te koop loopen. (Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1