FE U1L L E T olT Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Donderdag 17 Januari 1924. Na. 12846. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gelieele invaliditeitf 2Ö0 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; 160 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Zeer waarschijnlijk zal dr. Schacht, de presi dent van de Duitsche Rijksbank, in het begin der volgende week zoo niet eerder naar Parijs komen, ten einde inlichtingen te ver strekken aan de eerste Commissie van Experts. Men verwacht, dat Bergmann en andere Duit sche experts, onder wie ook Stinnes wordt ge noemd, dr. Schacht zullen vergezellen. AMERIKA EN DUITSCHLAND. Volgens berichten uit Washington verluidt in goed inge'ichte kringen aldaar, dat het vraag stuk van het verleenen van een levensmiddelen- crediet aan Duitschland tot een bedrag van 70 millioen dollar, op verzoek van België en Frankrijk uitgesteld is tot na afloop van het onderzoek der commissie, die over den finan- cieelen en economischen toestand van Duitsch land verslag moet uitbrengen. ENGELAND. Bij de gister in het Lagerhuis voortgezette debatten in zake het adres van antwoord op de troonrede, besprak de onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, de Britsche buiten- landsche politiek. Hij verklaarde, dat bij de buitenlandsche politiek dc continuïteit eer; hoofdrol speelt. De huidige regeering heeft de buitenlandsche politiek slechts gedurende wei nig meer dan twaalf maanden, gevoerd. Daarom ziju alle moeilijkheden waarmede zij te kampen had niet te wijten aan deze regeering, doch deze zijn de erfenis niet alleen van de onmiddellijk voorafgegane, doch van vele vroegere regeeringen Hij wees er op, dat Lord Grey, dc vroegere liberale minister van Buitenlandsche Zaken de tegenwoordige regeering nooit had gelaakt wegens haar buitenlandsche politiek. Die poli tiek was gericht op een optreden volgens letter en geest van het verdrag van Versailles. De regeering had haar best gedaan om dat verdrag te doen naleven en de entente en vriend schap met Frankrijk te handhaven, terwijl zij het tegelijkertijd aan haar Fransche geallieerde duidelijk maakte, dat zij niet haar goedkeuring kon hechten aan dc gevolgde methode ten op zichte van de herstelkwestie, zich aansloot bij het protest van Bonar Law tegen de Roer-actie en de gevolgen dier actie niet op zich kon nemen. Met betrekking tot de separatistische be weging in het bezette Duitsche gebied verklaar de McNeill dat de regeering het standpunt in neemt dat zij geen separatistische beweging kan sanctionneeren, welke het onafhankelijk veiidaren van staten, die deel uitmaken van het Duitsche rijksverband, ten doel heeft. Doch indien het niet ging om een afscheiding van het Duitsche rijk, doch om vestiging van auto nome staten binnen het Duitsche Rijksverband dan kon de Britsche regeering er zich niet in mengen, mits er duidelijke teekenen waren, dat het de wil van de bevolking zelf was. Het was voor een belangrijk deel te danken aan den invloed, dien de Britsche regeering heeft kunnen uitoefenen, daarbij gesteund door België, dat de separatistische beweging in het grootste gedeelte van het Rijnland is verloopen. Wat de Palts betreft, daar heeft deze beweging veel grooteren omvang aangenomen en de Brit sche regeering is tot de conclusie gekomen, dat, hoe de separatistische beweging in de Palts ook in den aanvang moge zijn geweest, zij thans 13 Lothar keek haar aan met een blik, alsof hij haar voor het eerst zag. En van af dit oogen- blik tobde hij vaak over het wezen van zijn moeder en sloeg haar onderzoekend gade. Maar nooit vond hij een spoor van warmte en ziele- grootheid, van goedheid en hartelijkheid. En daarom sloot hij zich te inniger bij zijn groot moeder aan. De begrafenis van graaf Joachim Wilden- feld was voorbij. Suzanne had er voor gezorgd dat bij deze gelegenheid alle mogelijke pracht ten toon werd gespreid Gravin Thea had zich om niets bekommerd, zij week niet van het lijk van haar zoon, voordat hetdeksel van de kist over hem gesloten werd. Susanne had gedu rende de begrafenis" de aandoenlijkste hou ding aangenomen. Zij zag er schitterend mooi uit in haar elegant rouwtoilet, dat het eenigs- zins vaalblonde van haar haar op zijn voor- deeligst deed uitkomen. En de koude oogen kregen door de vele tranen een zachteren glans. Het was roerend om te zien, hoe zij na de plech tigheid haar schoonmoeder omarmde en haar steunend wegleidde. Niemand vermoedde, dat al haar doen en laten slechts berekend was op uiterlijk effect. Niemand dan gravin Thea voelde de leugen in het wezen van Susanne. geen zuivere volksbeweging is. De Britsche regeering heeft een vertegenwoordiger naar de Palts gezonden om een onderzoek in te stel len, doch tot hedenmorgen heeft zij nog geen rapport van dezen vertegenwoordiger ont vangen. McNeill sprak echter de hoop uit, dat dit rapport spoedig zal komen, waardoor de regeering in staat zou worden gesteld zich defi nitiever uit te spreken. Aan den minister van Handel, sir Phihp Lloyd Greame was de vraag gesteld, welke uit werking de overeenkomsten tusschen Fransche en Duitsche industrieelen op de Britsche be langen hebben gehad. De minister zeide, dat er Britsche belangen bij betrokken zijn met het oog op den verkoop van staal, hetzij recht streeks door de Fransche en Belgische regee ringen of indirect door te beschikken over voor raden in het bezette gebied. Deze voorraden zijn zeer aanzienlijk. De schattingen loopen uiteen tusschen twee en vier millioen pond ster ling. In het Lagerhuis is gisteravond een aanvang, gemaakt met de behandeling van het beslissende" amendement der Labour Party, waarin het vertrouwen van het Lagerhuis in de regeering wordt opgezegd, ten einde deze ten val te bren gen. Algemeen verwacht men, dat na de beide woordvoerders der Labour Party, Asquith ter stond de redenen zal uiteen zetten, welke den liberalen aanleiding geven hun stem vóór het amendement der Labour Party uit te brengen. Zooals bekend, verklaarde Asquith in zijn rede van 18 December, dat de tegenwoordige regeering moet vallen. bonden en dus geen invloed meer kan uitoefe nen op de stemming. DE LEENING VOOR HONGARIJE. De commissie van den Volkenbondsraad voor het herstel van Hongarije is gisterochtend te Londen bijeengekomen. Aan de vergadering namen o.a. deel Lord Robert Cecil (Gr.-Brit- tannië), Clauzel (Frankrijk) en Bonin Longaze (Italië). Hongarije en Tsjecho-Slowakije waren vertegenwoordigd door hun ministers van Bui tenlandsche Zaken, resp. graaf Bethlen en Benesj De besprekingen, die geheim zijn, zullen twee of drie dagen duren. IN HET BEZETTE GEBIED. Generaal Degoutte heelt de verordening in getrokken, welke tot dusverre het verkeer niet auto's- en motorrijwielen binnen het bezette gebied heeft beperkt. De bezitters van deze voertuigen heb tien thans alleen nog een rijbewijs van de autoriteiten noodig. GRIEKENLAND. Venizelos heeft gisteravond de buitenlandsche persvertegenwoordigers ontvangen. Hij ver klaarde hun, dat hij het heenzenden van den koning sterk afkeurde en het beschouwde als een slag in het aangezicht van het Grieksche volk. Hij voegde er evenwel aan toe, niet voor nemens te zijn, den koning terug te roepen alvorens de volksstemming heeft beslist over den regeeringsvorm in Griekenland. De in het buitenland verspreide geruchten dat er een nieuwe koning zal worden gekozen achtte Venizelos belachelijk, omdat de tegen woordige koning noch is afgetreden noch werd afgezet. Venizelos verklaarde, zoo min dictator te zijn als revolutionnair, maar alleen naar onderlinge verzoening der partijen te streven. De te houden volksstemming zal onder zijn eigen toezicht plaatsvinden ten einde een on partijdige telling der stemmen te waarborgen. Als controleurs zullen verder worden aange wezen twee royalisten, twee republikeinen en een rechter. Verder zeide Venizelos nog, dat hij voor zijn terugkeer naar Griekenland onder meer had bedongen, de ontbinding van den officieren- bond, hetgeen is geschied. Ook zal hij dc volksstemming twee a drie maanden opschorten om het volk gerust te stellen, dat deze organisatie inderdaad is ont- DE ARBEIDSTOESTANDEN IN IIET ROERGEGIED. In verband met de stakingen in het Roer gebied wordt bekendgemaakt, dat het aan de pogingen der niet-socialistische vakbonden te Gelsenkirchen vrijwel is gelukt, de partieelc- stakingen in de metaalindustrie tegen te gaan. Te Essen is het parool tot algemeene staking weer ingetrokken en is den arbeiders verzocht, weer aan het werk te gaan. In het Bochumer district zijn de arbeiders gisteren weer in grooten getale in de fabrieken verschenen. Tc Dusseldorp trachtten de arbeiders lang zamerhand weer aan het werk te gaan. In de Friedrich-Alfredhütte van Krupp, te Rhein- liausen bij Duisburg, is het werk op groote schaal hervat. Reeds 1300 arbeiders zijn daar weer aan het werk gegaan. Naar uit Elberfeld wordt gemeld, zijn de arbeiders werkzaam in de textielindustrie in het gebied van den rechter-Rijnoever wegen een loongeschil in staking gegaan. Alle bedrijven liggen stil. MEXICO. Naar verluidt, zouden de federale troepen van Mexico aan het front van Vera Cruz de opstandelingen bij Oaxaca hebben verslagen en de stad Tehuacan hebben bezet. Maar zij was er ternauwernood vertoornd over Susanne had Joachim nooit liefgehad, maar ook hij was zijn vrouw steeds vreemd geble ven. Steeds klonkeh haar de woorden in de ooren, die Joachim haar over de blonde Annie Horst had toevertrouwd ,,Ik heb haar liefgehad, zooals ik nog nooit daarvoor en daarna een vrouw liefgehad heb." En als haar gedachten eens afdwaalden van den geliefden doode, dan hielden zij zich bezig met de opdracht, die hij haar had achtergelaten en dwaalde zoekend in de verte naar Annie Horst en haar familie. Zij had Annie ook zeer goed gekend. Zij was een mooi, lieftallig schepseltje geweest, vol aanvalligheid en jeugdige frischheid, de doch ter van den vroegeren rentmeester Horst. Maar nooit had gravin Thea vermoed, dat er voor zijn huwelijk tusschen Annie en haar zoon een liefdesbetrekking had bestaan. Waar zou zij toeven zij en haar familie Uit de aau- terkeningen van haar zoon had zij opgemaakt, dat de rentmeester Horst destijds met zijn familie naar Amerika was scheep gegaan en zich daarna van de Vereenigde Staten had be geven naar Zuid-Amerika. Tot Venezuela had hij haar spoor gevolgd. Daar had hij het verloren en ondanks alle moeite en inspanning niet weer terug kunnen vinden. Eenige particuliere de tectives waren door hem belast met het onder zoek, maar geen enkele had eenig succes gehad. Nu moest zij zelf verder zoeken en zij zouhet doen en niet rusten, voordat zij de opdracht van ALLERLEI. Uit Berlijn Naar wordt gemeld heeft de Poolsche regeering thans definitief besloten tot vestiging van een gezantschap te Moskou. Uit Parijs Er loopen hier geruchten dat Trotzky door de Russische Tsjechen gearres teerd is. Uit Berlijn. Volgens een bericht uit Moskou heeft de centrale executive van den Bond van Sovjetrepublieken het doodvonnis tegen een groot aantal der veroordeelden socialistisch- revolutionairen veranderd in vijf jaar gevange nisstraf en strenge afzondering. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 16 Januari. Het verzoek van den heer Wijnkoop betref fende de interpellatie over de loonsverlaging voor het spoorwegpersoneel en den hall'slachtigen bedrijfsvorm wordt toegestaan. De interpellatie zal op 'n nader te bepalen dag worden gehouden. Dc regeeringsverklaring. Bij het debat over de regeeringsverklaring oefent de heer Dresselhuys (V. B.) kritiek op de herleving van het tooverkabinet-Ruys, waarop, blijkens beschuldiging in de Nederlan der, een der kabinetsleden willens en wetens zou haar zoon vervuld had en zijn schuld geboet. Denk er altijd aan, moeder, wat ge aan haar goed doet, dat doet ge aan mij. Zoo had hij tot haar gesproken, en deze woor den zouden in de toekomst al haar handelingen bepalen. Grootmama, lieve grootmama, heb mij lief, bedelde een bevende jongensstem naast haar. Zij schrikte op uit haar smartelijk gepeins en legde haar beide armen in innige liefde om haar kleinzoon. Mijn Lothar mijn lief kind nu heb ik u nog alleen op de wereld. Lothar omhelsde haar ontstuimig. Grootmama gij en ik wij behoo- ren nu bij elkaar, zei hij met verstikte stein. Zij bleven samen in de zitkamer van de gra vin Thea, terwijl Susanne zich met de gasten onderhield, die de begrafenisplechtigheid had den bijgewoond. Verscheidene der jongere, ongetrouwde heeren keken met buitengewone belangstelling naar de mooie, nog jeugdige we duwe. Zij was nu weer vrij en men wist, dat de gra ven Wildenfelds een vorstelijk vermogen be zaten. Hoofdstuk V. Oogenschijnlijk ging het leven in Wildenfelds zijn ouden gang. De bezitter van Wildenfelds hebben aangestuurd. Spr. vraagt nadere in lichtingen over deze verwijding van de kloof en legt alle verantwoordelijkheid voor de crisis op de coalitie, die gedurende de laatste maanden al haar fouten heeft getoond. Partijbelang, niet het landsbelang, heeft op den voorgrond gestaan. De minderheid der kamer is ook bij het advi- seeren aan de kroon voortdurend geminacht. Spr. vraagt publicatie van het accoord tuschen coalitie en kabinet. Het groote wantrouwen in de coalitie heeft deze slechtste oplossing ten gevolge, die een basisloos kabinet zet tegenover een meerderheid in oppositie en die een oplossing dbor het samengaan van een rechterpartij met een deel van links heeft onmogelijk gemaakt. Spr. beschouwt dit kabinet als een met volle verantwoordelijkheid voor verleden en toekomst. Het is een noodzakelijkheids-kabinet, omdat de vrienden van het kabinet een andere oplossing onmogelijk maakten. Daar het financieel her stel vóór onze martitieme verdediging zal gaan, heeft de kroon het inzicht der Kamer aanvaard, waardoor Kamerontbinding overbodig is gewor den. Spr. verklaart zich bereid om tot het fi nancieel herstel samen te werken. De heer Troclstra (S. D.) oordeelt de ondernomen pogingen tot een rechtsche kabi netsformatie volmaakt overbodig na de perti nente verklaring bij de behandeling van de Vlootwet! Spr. vraagt mededeelingen betreffende de onmogelijkheid van de vorming van een nieuw rechts ministerie en betreffende een oplossing door dc heeren Golijn en Ruys de Beerenbrouck. De vergadering duurt voort. De Keer M a r chant (V. D.) heet het Mi nisterie welkom en waardeert het dat het blijft nu er niets anders te vinden was. Niemand kan aannemen, dat de Ministers het voor hun ge noegen deden en daardoor verdienen zij dank. Onzinnig acht spr. het, dat een Minister zich er op beroepen zou dat hij niet weg mocht gaan. Ieders Minister blijft verantwoordelijk omdat hij geen soldaat is die te gehoorzamen heeft. Dit Kabinet acht spr. een noodkabineR een nationaal Kabinet, dat moeilijk steun zal vinden. Rechts en Links staan thans gelijk te genover dit Kabinet en spr. begrijpt uit de slotsom der regeeringsverklaring, dat, de regee ring er ook zoo over denkt.. Voorop gaan nu de bezuinigingen en het fi nancieel herstel. Spr. gelooft, dat dit wel zoo veel tijd in beslag zal nemen, dat de Vlootwet voor 1925 niet teruggezien zal worden. De wijze waarop het Kabinet is teruggekeerd acht hij wel vreemd, maar niet verkeerd, omdat daar door het verband niet het vorige Kabinet-Ruys is doorgesneden. Spr. geeft het Kabinet gaarne de verzekering dat hij bereid is tot overleg indien de militaire departementen niet buiten de bezuiniging wor den gesloten, een overleg zelfs over maatre gelen die in normale tijden niet te aanvaarden waren. De heer Van R a v e s t e y n (C. F.) ziet in alle crisisgebeurtenissen het fiasco van het par lementaire stelsel en het kapitalisme dat dit Kabinet wilde houden. Voorts keurt hij het af, dat na 26 October de agitatie is stopgezet. Met aandringen op Kamerontbinding kwam men niet verder. De vergadering wordt verdaagd tot heden éón uur. was thans eigenlijk Lothar, maar zoolang hij minderjarig was, stond hij onder de voogdij van zijn moeder. Gravin Thea en haar schoondochter hadden eenige conferenties met den rentmeester en met den boekhouder. Het waren inenschen, op wien men staat-kon maken zij bleven op hun post. Alles zou zijn gewonen gang gaan. De fi- nancieele omstandigheden waren schitterend. Niet alleen, dat de uitgestrekte goederen, aan zienlijke inkomsten opleverden, maar er lag ook een groot vermogen aan geld in dé schat kamer van het slot, goed belegd in solide pa pieren. Gravin Thea bezat persoonlijk een vermogen van anderhalf millioen mark. Wel had tiaar schoondochter geen noemenswaard huwelüksbezit meegebracht, maar als weduwe van graaf Wildenfelds had zij een schitterend inkomen. Lothar zou heer zijn over uitgestrekte landerijen en bezitter v.an een ontzaglijk ver mogen.' Maar daarmede was de eerzucht van gravin Susanne nog niet bevredigd. Haar streven was, haar zoon in de wereld een rol te doen spelen. Daarom besloot zij dan ook dat hij voor de diplomatie zou worden opge- leid. Zij vond het zeer onaangenaam, dat haar gestorven echtgenoot den heer Wetzel voor eenige jaren tot leeraar en opvoeder van Lothar had aangenomen. (Wordt vervolgd) BHBSfflXU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1