DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETO Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Vrijdag 18 Januari 1924. No. 13847. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. A li onnementcn per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 'o. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Oratis-OngevaüeBverzekering fM» bij levenslange gekeele invaliditeit126(1 hij verlies van een hand, voetol oog i 200 bii dood - HOU bii verlies van een js_vm9<snll5 bij verlies van eiken anderen vinger-De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl Algem.Verz. bank te Schiedam Bullenlandseli Nieuws. HET HERSTEL. De commissie van deskundigen voor het onderzoek naar de middelen tot het stabili- seeren van het Duitsche betaalmiddel en het herstel van het Duitsche budget, heeft Woens dag onder voorzitterschap van generaal Dawes twee zittingen gehouden. Van dr. Schacht, den directeur van de Rijksbank, was bericht in gekomen, dat hij hedenavond te Parijs zal aan komen en Zaterdag ter beschikking van de commissie zal zijn. Generaal Dawes is van meening, dat onge veer een week werken met de Duitsche ver tegenwoordigers noodig zal zijn, om zich een duidelijk beeld te vormen van den toestand van het Duitsche rijk op fiscaal en monetair gebied, en dat alsdan het oogenblik daar is om naar Berlijn te gaan en het noodige onderzoek ter plaatse in te leiden. DE ROERKWESTIE. De Duitsche zaakgelastigde te Parijs, Von Hösch, is gister te Berlijn aangekomen. De Duitsche zaakgelastigde te Brussel bevindt zich reeds sedert Zondagmorgen daar. Echter zijn geen mededeelingen te verwachten in zake de onderhandelingen, daar deze in hoofdzaak mondeling gevoerd zullen worden. ENGELAND. Groot gejuich van de liberalen en La hou r- leden weerklonk gister in het Lagerhuis, toen de liberale leider Asquit.h te kennen gaf, dat hij zou stemmen voor het amendement van de Labour-party op het adres van antwoord op de troonrede, en hij zijn vrienden aanried het zelfde te doen. Door deze verklaring is het, lot der tegenwoordige regeering bezegeld. Het gister aangevangen debat over het La- bour-amendement zal worden voortgezet tot. Maandagavond 11 uur, het tijdstip waarop dus de regeering ten val zal worden gebracht. Men verwacht algemeen, dat de premier Baldwin na dien Maandagavond, den volgenden dag aan den koning het ontslag van zijn kabi net zal aanbieden en dat daarop aan MacDonald opdracht zal worden gegeven tot het vormen van een nieuwe regeering. DE SEPARATISTISCHE ACTIE. Volgens de „Echo de Paris" werd in een on derhoud tusschen Poincaré en den Britschen gezant te Parijs besloten, dat de Rijnland- Commissie de verordeningen van de separatis ten niet zal erkennen. FRANKRIJK. De daling van de franc. In de gister gehouden interministerieele con ferentie is een bezuiniging overwogen van meer dan 600 millioen francs. Poincaré heeft gisteravond in tegenwoordig heid van den minister van Financiën De Las- teyrie de directeuren der voornaamste banken ontvangen, ter bepaling van de maatregelen tegen het plegen van fiscale fraudes Tevens gaf Poincaré een uiteenzetting van de regee- ringsmaatregelen om het budget van de verhaal bare uitgaven in evenwicht te brengen. In financieele kringen heeft men 'n zeer gun- stigen indruk gekregen van de regeeringsmaat- regelen en heeft men zich bereid verklaard de regeering den meest volledigen steun te ver- leenen. De oud-minister van financiën, Klotz, meent dat de franc slachtoffer is van een internationale omsingelingsbeweging en is van oordeel, dat niets in Frankrijks financieelen toestand op dit oogenblik een zoo ernstigen val als van het begin dezer week rechtvaardigt. De handels balans is in het voordeel van het land, en „in Frankrijk althans komt niet licht een arbeiders partij aan het bewind, na de verkiezing te heb ben gestreden met een kapitaalsheffing als leuze." Frankrijk moet met alle middelen, die het ten dienste staan, de internationale operatie bekampen, die een binnenlandsche paniek heeft veroorzaakt, waar niet de minste aanleiding- voor is. Hij dringt er bij zijn landgenooten op aan, kalm te blijven, en alles te doen om de regeering te helpen, de noodige maatregelen te verwezenliiken. 14 - Wetzel was haar te zelfbewust, zijn oprecht karakter en zijn vrijmoedige toon waren haar te democratisch, gaarne zou zij hem van Wil- denfelds hebben verwijderd. Maar behalve de beschikkingen van haar man was ook de ingenomenheid van haar schoonmoeder die „merkwaardig zacht" over den „democraat" oordeelde en hem meer dan noodig was, in den familiekring opnam, oorzaak, dat Wetzel bleef. Toen Susanne haar op zekeren dag zei Het is mij onaangenaam, in zoo'n in tieme aanraking met den onderwijzer te komen, had gravin Thea, met haar onverdraaglijk rustigen blik, geantwoord Ik voor mij ben van oordeel, dat wij zoo intiem mogelijk met hem verkeeren moeten, want hij heeft den geest en de ziel van uw kind in zijn handen, en hij mag daarom voor ons niet slechts een betaalde ondergeschikte zijn. Daarmede was Susanne eens en voor goed tot zwijgen gebracht. Maar in stille was zij zeer tegen den candidaat ingenomen, omdat hij er Lothar steeds op wees, dat het veel meer bc- teekende een goed en degelijk mensch te zijn dan een .graaf Wildenfelds. DE OPSTAND IN MEXICO. Uit Washington verluidt Er is weinig be trouwbaar nieuws omtrent den opstand inMexico. De spoorwegverbinding tusschen Laredo en de hoofdstad blijkt niet te zijn verbroken. Het departement van Oorlog alhier vertrouwt, dat een gedeelte van het oorlogsmateriaal, waar onder zich ook vliegtuigen bevinden, in het bezit der Obregon-regeering is gekomen, zoodat dit kan medehelpen tot beslechting van den strijd. Intusschen baart de stand van zaken in, het oliegebied een groote zorg. De oliebronnen zijn in handen van de rebellen, die het vervoer van olie naar Tampico en andere havens geheel afsnijden. Ingevolge een ontvangen bericht zijn de opstandelingen in de oliestreken zeer populair en men verwacht derhalve dat de onderbreking van het olievervoer naar de kust ondanks do protesten van het staatsdeparte- ment te Washington, nog langen tijd kan duren. ALLERLEI. Uit Ghristiania. De staking der havenarbei ders in alle Noorsche havens heeft een aanvang genomen. De onderhandelingen tusschen werk nemers en werkgevers om een staking te voor komen, hebben sinds November geduurd en zijn thans afgebroken. Deze havenarbeiders- staking zal waarschijnlijk gevolgd worden door een algemeenc staking onder de transportar beiders. Uit Aken. Te Aken begint 't weer onrustig te worden. Groote troepen werkloozen trekken door de straten en houden betoogingen, ondanks het verbod der politiek. Ook de separatisten beginnen zich weer te roeren. Op aanplakbil jetten maken ze bekend dat ze binnenkort weer terug zullen komen. Uit Parijs. De „Echo de Paris" verneemt uit Stockholm, dat Trotski uit het bestuur van de Communistische partij is getreden. Het triumviraat Kamenef, Zinowjef, Stalin, tracht hem als opperbevelhebber te vervangen door den cavalericchef Boedjenny. Uit Londen. Naar uit Sofia gemeld wordt, is de terugkeer van ex-koning Ferdinand, naai Sofia uitgesteld tot na de verloving van zijn dochter, prinses Nadejda met prins Albert van Wurtemberg, welke deze week te Wurtem- berg plaats heeft. Uit Londen Officieel wordt meegedeeld, dat de spoorwegstaking Zondag om middernacht zal uitbreken. Henderson zet echter zijn pogin gen tot bemiddeling voort, en heeft gister te Londen den geheelen dag met de spoörwegdirec ties onderhandeld. Een week was sedert de begrafenis van graaf Joachim verloopen, toen de beide da mes met elkaar in den middag op het terras de Ihee gebruikten. De deuren naar de rijk en voornaam gemeubelde vertrekken stonden alle open, om de warme zomerlucht te doen binnenstroomen. Zij kwamen alle op het terras uit. dat langs den geheelen voorgevel van het slot liep. De dames spraken maar weinig met elkaar. Lothar hield de hand van zijn groot moeder vast in de zijne en streelde die zoo nu eïi dan, alsof hij haar wilde troosten. Susanne zag het wel, maar het hinderde haar niet liefkozingen lieten haar koud. Na een tamelijk lange stilte zei gravin Thea plotseling Ik ga morgenochtend naar Berlijn, Su sanne kan ik misschien wat voor u bezorgen Susanne keek verbaasd op. Gij naar Berlijn, mama, nu midden in den zomer Een lichte blos bedekte het voorhoofd van gravin I hea onder den kouden, vorschenden blik. Ja, ik heb eenige boodschappen te doen, zei ze kalm. Neem mij mee, grootmama, verzocht Lothar. Neen, mijn beste jongen, dezen keer niet. Ik behoef er ook maar slechts twee dagen te blijven. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag17 Januari. De heer Nolens (R. K.) zegt, dat het aan blijven van het kabinet niet de meest gewenschte oplossing van de crisis is. Rechts heeft daarop niet aangestuurd, liet kabinet blijft verantwoor delijk als rechts ministerie. De plicht van rechts tegenover het kabinet kan niet geheel worden ontkend. De samenwerking tusschen de recht- sche groepen is niet van de baan, daar die rust op een gemeenschappelijke levensbeschou- Wat de crisis betreft, de katholieke fractie in haar geheel is bereid geweest tot samenwer king met andere rechtsche fracties, en niet bereid tot samenwerking met de sociaal-demo craten. Kamer en kabinet zullen voorloopig moeten samenwerken. Spreker verwacht overleg van het kabinet met de geheele Kamer en medewerking van deKamer tot financieel herstel. Mej. V a n Dorp (lib.) acht dit partijkabinet zwakker dan een nationaal kabinet. De heer Schokking (G. H.j acht het aanblij ven van het kabinet-Ruys niet de gelukkigste oplossing. Samenwerking tusschen de rechtsche groepen blijft bestaan, op grond van gemeen schappelijke beginselen, maar hangt grootendeels van links af. Spreker verklaart nadrukkelijk, dat de christeiijk-historischen geen sabotage hebben gepleegd. Tusschen dit kabinet en rechts bestaat geen geheime afspraak, maar regeeren volgens de hoofdbeginselen zal ook beteeke- nen verdere ontwikkeling van de defensie. Spreker verwacht overleg tusschen kabinet en elk zijner leden met de geheele Kamer. De heer Wijnkoop (comm.) bespreekt de regeeringsvcrklaring en legt nadruk op de ver klaring van den heer Nolens, dat de roomsche fractie niet met de S.D.A.P. wil samen- wei ken. De heer R u t g e r s (A. R.) zegt met zeker genoegen het oude Kabinet terug te zien. De Regeering aanvaardt de beslissing van 26 Oc tober. Zij kan moeilijk anders doen. Het Ka binet heeft indertijd verklaard dat het de ver antwoordelijkheid voor de verwerping van de Vlootwet niet kan dragen. Nu het toch weer zit, is er iets abnormaals in. Het draagt de verantwoordelijkheid slechts ten deele en legt een deel daarvan op de Kamer. Dat is een merkwaardige constitutioneele toestand. De heer'Schaper (S. D.) zegt, dat de Kamer door de redevoeringen van rechts niet. wijzer is geworden. Misschien zal het Kabinet nu mededeelingen doen. Spr. wil weten waarom dit Kabinet er weer zit. Het is de voordeur uitgegaan en de achterdeur weer in gekomen. Het bewijs, dat het niet anders kon, is niet geleverd. Waarom hebben de Ministers de weigering niet afge wezen Het was onmogelijk dat ze bleven na de weigering der antirev. fractie. Spr. had andere pogingen willen wagen en wilde weten of die andere pogingen niet zijn gedaan. Overigens bestrijdt hij de rede van den heer Schokking en vraagt meer licht over de gan sche crisis. Waarom is de Kamer niet naar huis gestuurd Minister Ruys heeft daarmede gedreigd. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Becrenbrouck, interrumperend zegt, dat dit onwaar is. De heer Schaper (S. D.) zegt, dat het mis schien niet in de Handelingen staat, maar ge zegd is het en meer dan eens zelfs. Tenslotte verdedigt hij Kamerontbinding. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Becrenbrouck, dankt, de afgevaardigden die het wederopfreden van het Kabnet welwillend bespraken. Na de beslissing van 26 October dacht geen der Ministers aan de noodzaak, dat zij de verantwoordelijkheid weer op zich moesten nemen. De steun des heeren Marchant en Dresselhuys geeft moed om de regeeringstaak weer op te vatten. Gaarne wil spr. antwoord geven op de vragen die ge steld zijn. Veel daarvan echter val buiten het gebied van 's Ministers verantwoordelijkheid. Om te beginnen het geheele verloop der crisis. Het Kabinet is daar buiten gebleven. Als een lid geraadpleegd is door de Koningin dan is dit niet als lid der regeering geschied. Op de vragen of een ander Kabinet mogelijk was, kan spr. niet antwoorden. Wat een nationaal Kabinet is, weet spr. niet. Op 7 Januari heeft de Koningin meegedeeld het ontslag niet te kunnen aanvaarden. Over leg heeft vooraf niet plaats gehad. Dit Kabi net kan zich niet onttrekken aan den plicht en het was volkomen in overeenstemming met goede constitutioneele gebruiken. Spr. neemt dus de volle verantwoordelijkheid weer op zich en is bereid rekenschap te geven van zijn ge drag. Overleg van het accoord van 1922 kan spr. niet toezeggen. In de troonrede 1922 is het program geopenbaard. Wat het Kabinet wil heeft het in de ver klaring gezegd. Het is niet lot de meening van den heer Dresselhuys bekeerd, maar aan vaardt de beslissing van 26 October als feit. Het bezuinigingsplan zal in hoofdzaak gehand haafd blijven. Overleg met de Kamer zal spr. op hoogen prijs stellen. Ontbinding van de Kamer is niet noodig, onniat niets doet vermoeden dat over leg met de Kamer onmogelijk is. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. BI n n c n 1 a n d. Zal ik met u meegaan, mama ZijL ge nu wel in staat om zoo alleen te reizen vroeg Susanne met grooten ijver. Een reis naar Ber lijn zou in ieder geval eenige afwisseling gegeven hebben. Neen, neen, Susanne. ik dank u. Grill gaat met mij mee, dat is voldoende. Lichame lijk voel ik mij ook sterk genoeg. Blijf gij maar liever bij Lothar. Lieve God, mama, hij is toch waarlijk oud genoeg, om eens een paar dagen alleen op Wildenfelds te blijven riep Susanne drif tig. Dat wel, Susanne. Maar vergeet niet, wat een verschrikking hij heeft doorgemaakt, Ik vind het prettiger, als u bij hem blijft. Ik zou anders ook allerlei in Berlijn te doen hebben gehad. Dan kunt ge misschien op reis gaan, als ik terug ben gekomen. Dat was Susanne nog veel aangenamer. Zij was zeer voldaan, dat zij nu een voor wendsel had, eenigen tijd naar Berlijn te gaan. Nadat de dames thee gedronken hadden, nam Susanne haar zoon voor een wandeling mee. Hij stond als een welopgevoede jongen dadelijk op. Maar daarna omhelsde hij gravin Thea met teederheid. Gaat ge niet mee, grootmama Neen, Lothar, ik heb nog een en ander klaar te maken voor de reis Hoewel de ontvangsten der Rijksschatkist in December j.l. bij die dor overeenkomstige periode van het vorig jaar ten achter bleven, maakte de staat van rijksmiddelen een gunsti ger figuur dan zijn voorgangers in November en October. In October j.l. daalde de ontvang sten aan gewone middelen tot 36.05 millioen tegen 47.80 millioen in dezelfde periode van 1922; een vermindering derhalve van 11.76 millioen. In November was het nadeelig ver schil 10.75 millioen, toen 40.17 millioen ont vangen werd, tegen 50.92 millioen in 1922. De ontvangsten in December j.l. beliepen 34.000.307 tegen 37.348.922 in dezelfde maand van het jaar daarvoor. De achteruitgang was dus ƒ3.34 millioen, een aanzienlijk verschil derhalve bij de mindere ontvangsten in twee daaraan voorafgaande maanden. De opbrengst in December is voorts in zooverre als gunstig te beschouwen dat zij de raming 33.78 mil lioen) met ruim 2 ton overtreft. De opbrengst over het geheele jaar 1923 bedraagt 428 mil lioen of 39.9 millioen minder dan in 1922 toen ƒ468.769 mill, werd opgebracht. Maar daar tegenover staat weer het gunstig feit dat de op brengst van het afgeloopen jaar de raming (ƒ405.455 millioen) met ruim ƒ23.4 millioen overtreft. Dit gunstig verschijnsel is in hoofd zaak te danken aan eenige bijzondere mee vallers als bijv. de opbrengst der inkomsten- Maar ik mag toch straks nog bij u komen Graag, Lothar. Moeder en zoon wandelden naar het park. Lothar sprak beleefd met zijn moedor, maar het was meer het conventioneele gesprek van twee menschen, die elkaar vreemd zijn, niet een har telijk.gesprek tusschen moeder en zoon. Gravin Thea was naar boven gegaan naar haar vertrekken. In het voorvertrek zat Grill, bezig met een naaiwerkje. Zijt ge haast klaar, Grill vroeg de gra vin. Gril hief haar hoedhartig gezicht op en keek haar meesteres over- haar brilleglazen aan. Nog maar een paar steken. Hebt ge iets voor mij te doen Ja, GrillAls ge klaar zijt, kom dan bij mij. Zij ging haar zitkamer binnen. Grill keek haar met een bezorgde uitdrukking na en zuchtte diep. De trouwe ziel nam deel aan het leed van haar geliefde en geachte meesteres. - Haastig voltooide zij haar werk aan een van de kleedingstukken van gravin Thea. Daar na bracht zij het in de kleedkamer en borg het in een groote kast in de muur. Zorgvuldig ver wijderde zij een paar zwarte draadjes van haar boezelaar en ging de zitkamer binnen. (Wordt vervolgd) - AUH r-.rv.-vr....- -..•v-tt- .J— De rijksmiddelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1