belasting welke de raming met ruim 30 millioen overtrof, waaraan het tevens voor een groot deel te danken is geweest, dat de nadeelige verschillen in den loop der vorige maanden van dit jaar niet grooter geweest zijn. Wanneer men het resultaat der verschillende bronnen over de afgeloopen maand nagaat bemerkt men dat deze bijna alle minder op brachten dan het vorig jaar. Het nadeelig ver schil zou grooter geweest zijn ware het niet dat de successierechten een zeer gunstige figuur maakten. Zij brachten n.l. 5.5 millioen op tegen 3,6 millioen in December 1922, zijnde een ver meerdering van 2 millioen. Het was hieraan hoofdzakelijk gelegen, dat de maand December een veel beter figuur maakte van haar twee voorgangsters, toen n.l. in October aan succes sierechten 3V2 millioen en in November ruim 41/2 millioen minder ontvangen werden, waar bij tevens in aanmerking dient genomen te worden, dat deze maanden in 1922 buitengewoon gunstig zijn geweest wegens het openvallen van groote boedels. De ontvangsten der directe belastingen bleven alle bij verleden jaar December ten achter. De inkomstenbelasting, welke het geheele jaar een gewichtige rol speelde, wel is waar de raming verre heeft overtroffen, maar toch bijna 31 mill, minder opbracht dan in het haar 1922, bleef in December j.l. met 1.2 millioen ten achter, 6.47 millioen tegen 7.62 millioen in December 1922. De personeele belasting maakte in ver houding tot de inkomstenbelasting een ongun stiger figuur en bleef op een bedrag van 1.9 millioen in December 1922, ruim 1 millioen ten achter. De opbrengst der dividend- en tan- tiémebelasting liep van 1.00 millioen tot 610.259 terug de vermogensbelasting bracht 1.04 millioen op tegen 1.13 millioen, dus eveneens minder. Behalve de heffing op zout en op bier brachten de accijnsen alle minder op dan verleden jaar December. Het grootste gewicht werd uit deze schaal ontnomen door het accijns op tabak, hetwelk ruim S1/^ ton minder opbracht 1.3 millioen tegen ƒ2.16 millioen in December 1922. Vervolgens kwam uit het binnenlandsch ge distilleerd ondanks het sterk verhoogd accijns, bijna 6 ton minder in het laadje, wijl dit middel 4.88 millioen opbracht tegen 5.44 verleden jaar. Hét accijns op suiker liep met ruim 4V2 ton terug, ƒ3.19 millioen tegen ƒ3.66 millioen op wijn van 467.827 tot 421.242 op geslacht van 907.830 tot 843.624. De bronnen, welke met het zakenleven nauw verband houden, maakten ditmaal een tamelijk bevredigend figuur: de zegelrechten vorderden van ƒ1.25 millioen tot 1.298 millioen, terwijl de regi stratierechten bijna 3Va ton meer opbrachten 1.8 millioen tegen 1.494 millioen in December 1922, niet echter wegens bedrijvigheid op emis- siegebied en ruimere omzetten ter beurze. De rechten op den invoer bleven circa 2 ton ten achter en brachten 2.83 millioen tegen 3.00 millioen, niettegenstaande de loodsgelden van 278.416 tot 308.988 toenamen. Van de kleinere bronnen liep de belasting op gouden en zilveren werken van 74.740 tot ƒ66.306 terug, maar vorderde het statistiek- recht van 259.955 tot 305.558 en de Domeinen van 404.262 tot 523.971. Uit de O. W. belasting kwam ƒ240.935,13 binnen en cTe inkomsten ten bate van het lee- ningsfonds bedroegen 8.435 millioen, waarin de verdedigingsbelasting met 3.37 millioen het grootste aandeel had. „Tijd". De uitvoer uit het Roergebied. De Berlijnsche correspondent van het Hbd. meldt Men had aanvankelijk algemeen verwacht, dat met het oog op het geringe prestatie-ver- mogen der Fransche regielijnen de exporten uit het Roergebied veeleer den weg via Rotterdam en Amsterdam zouden volgen dan over Antwer pen. Dit is evenwel niet het geval, want de Bel gische bezettingsautoriteiten staan er op, dat alle op een speciale lijst geplaatste artikelen, zooals ijzer, staal, kolen, machines, draad, enz. slechts dan van de cautie ter hoogte van het volle bedrag zullen worden vrijgesteld, indien de goederen van Aken naar Antwerpen worden gezonden. Hulp aan Duitsehland. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft telegrafisch van het Nederl.- Indische Roode Kruis éen bedrag van 20.000 ontvangen, ten einde dit te besteden ten bate van de noodlijdenden in Duitsehland. Achterlijk. Het agitatie-comité inzake het ontslag van ambtenaressen, als tijdelijke federatie samenge steld uit eenige vrouwenvereenigingen, heeft aan de Koningin een adres gericht met het ver zoek, het daarheen te leiden, dat het recht der Nederlandsche vrouw op arbeid, hetzij zij ge huwd of ongehuwd is, onaangetast blijve. Dies volgens vraagt het, dat de ambtenares bij geen enkel besluit worde ontslagen, omdat zij vrouw is. Vereeniging van gemeenten. Naar het Eindh. Dagblad uit zeer betrouw bare bron verneemt, zal de samenvoeging van de gemeenten Valkenswaard en Dommelen op 1 Mei a.s. een feit zijn. In verband daarmede zal in Mei of Juni de gemeenteraadsverkiezing voor de nieuwe gemeente Groot-Valkenswaard gehouden worden. Rijkswerklieden. De heer Heemstra, lid der Tweede Kamer heeft den minister van oorlog verzocht het ontslag van 500 rijkswerklieden op te schor ten totdat de Tweede Kamer gelegenheid heeft gehad zich over dat ontslag uit te spreken. Internationale bloemen ten toons teliin g In het voorjaar van 1925 zal vanwege de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen-Cul tuur te Haarlem in het park Groenendaal een internationale bloemententoonstelling worden gehouden. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft daarvoor een terrein van 8 H.A. beschik baar gesteld. De tentoonstelling zal van 13 Maart tot 21 Mei duren en in die periode zullen zes tijde lijke tentoonstellingen van bloeiende bolge wassen, snijbloemen, enz. worden gehouden. Nederlandsche spoorwegen Naar de „Rsb." verneemt, heeft ook de ver goeding toe te kennen aan de geneesheeren, een vermindering van 10 pet. ondergaan. Invoer van schoenwerk. De minister van arbeid, handel en nijverheid maakt bekend, dat door hem is bepaald, dat, met ingang van 18 Januari, invoer van schoen werk, waarvan bet bovenstuk grootendeels van leder is vervaardigd, zal kunnen worden toege staan, indien daartegenover, een aankoop van schoenwerk van binnenlandsch fabrikaat staat tot een tweevoudige waarde van het inte voe ren schoenwerk. De loonsverlaging bij de spoorwegen. Naar de „Tel." verneemt zullen de onder handelingen over de bezuinigingsvoorstellen tusschen de directie der Nederlandsche Spoor wegen en de vertegenwoordigers der vakbonden, die Maandag werden afgebroken, doordat beide partijen niet tot overeenstemming konden komen weder worden opgevat. Zaterdag a.s. zal opnieuw een conferentie plaats hebben. Landverhuizing. B. en W. van Amsterdam stellen den germ ente raad voor, aan de Emigratiecentrale Holland, gevestigd te 's-Gravenhage, een renteloos voor schot te verleenen van ƒ25.000 onder voorwaar de dat dit bedrag aan de gemeente Amsterdam wordt terugbetaald, naar gelang de financieele toestand van de instelling haar daartoe in staat stelt. Voorts stellen B. en W. den raad voor, hen te machtigen, Amsterdamsche ingezetenen, die door tusschenkomst van de Emigratiecentrale Hol land en het bemid delingsbureau voor transatlan tische Emigratie wenschen te emigreeren en tot betaling van de daarvoor noodige kosten niet in staat zijn, daartoe financieel in staat te stel len. Ter toelichting van dit voorstel schrijven B. en W. het volgende De Emigratiecentrale Holland heeft tot doel, menschen, die hier geen bestaan kunnen vinden, in de gelegenheid te stellen te emigreeren, voor namelijk naar Canada, ofschoon andere landen, o.a. Australië, niet uitgesloten zijn. De bedoeling is, deze centrale te doen zijn een particuliere instelling onder toezicht van de regeering, die reeds een financieele bijdrage heeft gegeven en een regeeringsvertegenwoordiger heeft aangewezen. Gewaarborgd is, dat zij, die emigreeren gedurende een jaar bij boeren te werk gesteld worden. Voorts zal de Emigratie centrale Holland met de landverhuizers voeling blijven houden en er voor waken, dat zij niet in handen vallen van personen, die hen zouden willen exploiteeren. Voor het scheppen van deze organisatie en administratie meent de Emigratiecentrale Hol land voorloopig de beschikking te moeten heb ben over 200.000, waarvan ƒ25.000 van niet- ofl'icieele zijde is gewaarborgd, terwijl van de vier groote gemeenten Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht voor het ontbrekende gedeelte een renteloos voorschot wordt gevraagd, waarvan Amsterdam 25.000 zou moeten bijdra gen. Voorts vraagt men van elke gemeente voor iederen daaruit over te brengen landverhuizer een voorschot van 400 a 500 voor overtocht, uitrusting en eerste behoefte in het vreetnde land. De instelling zal door middel van haar over- zeesche organisatie den landverhuizers de ver plichting opleggen, die geleende gelden terug te betalen om ze aan de gemeenten te restituec- ren. Schriftelijke cursus in Staatsinrichting. Naar het Centraal Bureau voor de K.S.A. in Ned. te Leiden mededeelt, bestaat er thans nog gelegenheid tot deelname aan zijn schriftelijken cursus in Staatsinrichting. Den cursisten wordt een geordende kennis bijgebracht van de begin selen der Nederlandsche Staatsinrichting op het einde van den cursus, omstreeks Februari en Maart 1925 kunnen de deelnemers zich onder werpen aan een mondeling examen. Een nieuwe cursus zal eerst weder aanvangen in het voorjaar van 1925. Door het Bureau wordt op aanvrage een prospectus toegezonden. Voor studie en praelijk. Dit bijvoegsel van „Katholiek Nederland" gaat thans zijn derden jaargang in. De redactie, het Centraal Bureau der K.S.A. te Leiden, deelt mede, dat het periodiek voortaan acht maal per jaar zal verschijnen, terwijl tevens de abonne mentsprijs is verlaagd. Deze uitgave wil zoowel door inhoud, alsook door de manier van uitgeven een handige vraag baak zijn voor eenieder, die in het openbare leven werkzaam is of daarin belangstelt. Het verschaft korte origineele verhandelingen over allerlei sociale onderwerpen en voorts actueele documenten, juridische wenken van belang voor het vereenigingsleven, statistieken en in het algemeen alles, waaromtrent aan documentatie, overzicht of voorlichting behoefte bestaat. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Tentoonstelling Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Het ging er gisteravond in gebouw „Eendracht weer prettig en gezellig toe. Het bezoek was bevredigend, maar niet overdruk, zoodat ieder opperbest de gelegenheid had, alles goed te bezichtigen. Mevr. Juriaanse kreeg als 50ste bezoekster een alluminium keteltje en mevr. Hijmans als 100ste een beschilderd drijfglas ook voor hedenavond zijn weer cadeaux be schikbaar gesteld. De prijsvraag uitgeschreven door standhouder Klein, voor het mooiste ge dicht op een Molly-bedwarmer, werd gewonnen door standhouder Hesselink, die het vers op een bekend wijsje en onder groote vroolijkheid vanaf het balkon voordroeg. Een der bestuurs leden deelde ons mede, dat zij de laatste dagen tot haar voldoening nogal eens nieuwe leden voor de vereeniging had mogen inschrijven. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand December 1923. Inlagen 134.322.— Terugbetalingen ƒ151.104.94. Aantal inleggers 1 December 15787 Nieuwe deelnemers 90 15877 Geheel afgeschreven deelnemers 33 Aantal inleggers 31 December 15844 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 31 December 1923 4.457.012,74' De gezonken schepen. Nog steeds is men er niet in geslaagd de sche pen te lichten.De stroppen die onder de^'upper" bevestigd waren zijn bij het optakelen afgeknapt, zoodat eerst weer nieuw materiaal van Rotter dam moet komen voor men het bergingswerk voort kan zetten. Een ware lijdensgeschiedenis Gev. en vork. onroer. goederen. Notaris D. Erdman ('s-Hage.) en D. Boddeüs (Schiedam). Afslag, 18 Jan. Een nieuwgebouwd, naar de eischen des tijds ingericht hotel annex café-restaurant,met schaft lokaal, autogarage en aanhoorigheden, staande en gelegen aan de Admiraal de Ruyter straat No. 5 in het Sterrebosch, nabij het eta blissement der New Waterway Shipbuilding Company en op korten afstand van de Rivier de Nieuwe Maas, met het erfpachtsrecht van den grond. In veiling 64.300, verkocht voor 73.069.85 (invent, inbegrepen). Notaris B o d d e s. Afslag 18 Jan. Zes afzonderlijk te veilen nieuw gebouwde beneden- en bovenhuizen met erven en open grond aan de Aleidastraat Nrs. 150,152,154,156, 158 a-b en aan de Mariastraat Nr. 125 a-b. In veiling respect, ƒ6100, ƒ6600, 7100, 7200, 7300, 5900. Gecombineerd verkocht voor f 59730. Perceel I. Een gunstig gelegen, hecht en sterk pand, bestaande in twee pakhuizen, boven- en benedenwoning met erf en open grond gelegen aan de Noordvest Nrs. 18 en 20, onmiddellijk aan diep vaarwater. Samen groot drie aren 92 centiaren. In veiling 13.000. Opgehouden. Peiceel IIVII Zes afzonderlijk te veilen huizen met erven, tuintjes en gang, aan de Puttershoekschestraat Nrs. 53, 55, 57, 59, 61 en 63, samen groot 3 aren 69 centiaren. In veiling respect, ƒ4100, ƒ4100, ƒ4000, ƒ4000, ƒ4000, ƒ4000. Opgehouden. Perceel VIII. Een woonhuis met een gang en open grond aan de Hagastraat, 57. In veiling ƒ2900. Perceel IX. Een pakhuis met erf, gang en open grond aan de Hagastraat Nr. 59, naast het vorige perceel. De perc. VIII en IX zijn even diep en samen groot 2 aren 31 centiaren. In veiling 2700. Perc. 8 en 9 gecomb. ver kocht voor f6160. Notaris P. R. v a n E 11 e c o m. Veiling 18 Jan. Perceel I Een huis met open grond en erf gelegen te Schiedam aan den Rotterdamschen- dijk no. 51, groot 2.90 Aren. Geveild voor 6900. Perceel II Een huis en erf met open grond te Schiedam aan de Bakkersstraat no. 214 L groot 79 centiaren. Geveild voor 750. Afslag 25 Jan. Gisteravond, even voor tienen, bespeurde een nachtwaker van Hoek's machine fabriek aan de Havenstraat, dat er vonken waai den van het dak der werkplaats rond de kachel pijp die op het dak uitmondt was het gaan smeu len. De brandweer die dadelijk werd gealarmeerd was vlug ter plaatse, maar behoefde niet in te grijpen, daar het vuur door den waker en 'n politie-agent met behulp van eenige emmers water reeds gebluscht was. Het is onbegrijpelijk hoe de pijp die over een lengte van 25 M. door de fabriek loopt voordat zij 't dak bereikt, daar nog gloeiend kon staan en aldus een begin van brand veroorzaakte. Te Leiden is geslaagd voor het candidaats-examen in de geneeskunde, de beer M. Witkamp van hier. UIT ROTTERDAM. Verkeersongeval. Gistermorgen te negen uur kwamen op den Nieuwen binnenweg een motorwagen van lijn 8 van de R.E.T.M. en een auto in botsing. De auto werd op zij geduwd en liep tegen een licht mast op, welke aan den onderkant werd be schadigd. Van de tram is het voorbalcon in gedrukt. Van den auto zijn eenige ruiten ver nield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het tramverkeer ondervond ongeveer drie kwartier vertraging. Verdronken. Gistermorgen te zeven uur is de 18-jarige schippersknecht H. de Roode, wonende te Lei den, door de gladheid van zijn schip gegleden en in het Steiger gevallen. Eerst na twintig mi nuten slaagde men er in den drenkeling op het droge te brengen. Men kon slechts den dood constateeren. INGEZONDEN. R. K. S. V. „Exclsior". Mijnheer de Redacteur, Zoudt U onderstaand stukje, in Uw blad van heden onder „Ingezonden stukken" willen op nemen Bij voorbaat dank ik U voor de moeite. Wanneer men in deze tijden van malaise en ontwrichting der maatschappij nog kan spreken van moed en durf, dan kan men dit zeker op de eerste plaats getuigen van de nog jonge doch niettemin energieke R.K. Sportbeweging „Excelsior" hier ter stede. Ongeveer 4 jaar geleden, werd deze vereeniging opgericht, met als eenig doel, de beoefening der voetbalsport, waarin zij alreeds haar sporen heeft verdiend. Door 'n grooten aanwas van leden en gestagen arbeid van het bestuur werd het niet alleen noo- dig, de voetbalbeweging uit te breiden, doch kwam men tot 't initiatief, de vereeniging om te zetten in 'n sportvereeniging, m.a.w. meerdere takken van sport te gaan beoefenen. Aldra was 't idee 'n feit geworden en stichtte men 'n Athle- tiekafd., waarin die sport wordt beoefend, welke het meest geschikt is en het hare er toe kan bij dragen voor 'n juiste en degelijke uitoefening der voetbalsport. Nauwelijks, was deze afdee- ling geregeld (en men kan zeggen, met succes, getuige den 11. zomer gehouden OnderlingeAthle- tiekwedstrijden) of men hoorde stemmen opgaan, voor oprichting van 'n gymnastiekafd., zijnde het ideaal der sportmenschen. Ook dit bleef niet bij schoone woorden, maar werd spoedig in 'n daad van groote beteekenis voor de vereeniging, omgezet. Het bleek dan ook al spoedig, dat men niet had misgetast, want, 'n stroom van leden, zoowel dames als heeren, zoowel senioren als junioren gaven zich voor genoemde afd. op, met het verblijdend gevolg, dat er momenteel een 85 tal dames en 'n 70 tal heeren, serieuse gymnasten zijn. Teneinde nu een ieder in de gelegenheid te stellen, zich van de capaciteiten dezer laatsten, op de hoogte te stellen heeft bovengenoemde vereeniging ge meend, ondanks het nog korte bestaan harer gymnastiekafd. een alleszins waardige uitvoering te doen geven. De uitvoering zal plaats hebben op Zondag 3 Febr. e.k. in het gebouw v.d. Ned. R.K. Volksbond, alhier. Op dezen avond, hebben leden en donateurs, op vertoon van hun lidmaatschaps- of donateurs- kaart vrijen toegang, zonder introductie, ter wijl voor niet-leden of -donateurs kaarten ver krijgbaar zijn in het Sigarenmagazijn van den heer G. Janse, Koemarkt 2, alhier en 'B avonds a/d Zaal, tot den billijken prijs van ƒ0.80 voor len rang en ƒ0.60 voor den 2en rang (met inbe grip van stedelijke belasting). Het bespreken der plaatsen kan geschieden op Zaterdag 2 Febr. e.k. 'o nam. 56 uur in het Bondsgebouw alhier a 0.15 per plaats. Laat men nu deze wakkere vereeniging 'ns toonen, haar streven op hoogen prijs te stellen, door deze uitvoering bij te wonen. Men late zich dus niet afschrikken, doch kome zich dezen avond overtuigen, van datgene wat in zoo korten tijd onder zeer bekwame leiding van div. Leera ren is tot stand gebracht. Moge de Volksbond zaal geheel gevuld zijn, tot verwezenlijking van veler wensch. Nivaba. Gemengd Nieuws, De moord te E L t e n. Het Dag. v. N. Brab. verneemt, dat een man uit het Heike ook was aangezocht om den roofmoord mede te plegen, doch deze man ging op het aanbod niet in. Deze man zou de justitie in kennis hebben gesteld met hetgeen hem indertijd was voorge slagen. Naar men het blad mededeelde zouden drie personen de inbraak en den moord hebben ge pleegd, terwijl er twee op post stonden, nabij de hoeve van Naalden. Het moordplan moet reeds geruimen tijd ge leden zijn beraamd. Auto in brand. Door een onbekende oorzaak raakte op den Bodengraafschen straat weg onder de gemeente Waddinxveen de vracht auto van den heer SI. uit Rotterdam in brand. De auto brandde geheel uit. Muur ingestort. Te Delft is in de Bagijnensteeg een brok tuinmuur van den be woner de firma K. omlaag gestort. De loop knecht P. K. werd door het neerstortend puin aan hoofd en handen verwond, zoodat hij in „Bethel" moest worden verbonden. Vroede vaderen. Dinsdag is de raad van Heer (L.) voltallig bijeengeweest in spoed- eischende vergadering op verzoek van vier leden ter bespreking van willekeur der wethouders (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2