DAOBlJiDVOOR SCHIEDA M FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Dinsdag 22 Januari 1924. No. 13850 Thn !lKT 4' 7 Te,ef?°n J^reomniunaal 85. - Postbus 39. Advertentiën: 1-5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maallj Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 'maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel.II met Officieel Kerkb'3 hl 1 nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën ™or herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op 1 v eriC 1J c s' toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 5U0 bij levenslange geüeele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een ij vei ïes van een wijsvinger; i lo bij verlies van eiken anderen vin nar. Tie vf>r/.ftkf>rinD- wnrHt rrp.waarhnro-H Hnor Ro Lïnli Ai™m Van Kanir toSohioRom anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz.bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws, TIET HERSTEL. Er werd, na het hooren gister van den presi dent van de Duitsche rijksbank, dr. Schacht, door de eerste commissie van experts geen enkele officieele mededeeling gedaan, maar volgens het zeggen van bevoegde personen zou Schacht veel cijfermateriaal aan de commissie hebben voorgelegd met betrekking tot de verschillende uitgiften van de rijksbank, alsmede inlichtingen hebben verstrekt over het geld, dat tegenwoordig in Duitschland in omloop is. Voorts zou hij zijn meening ten beste hebben gegeven ten aanzien van de stichting van een nieuwe bankinstelling, gebaseerd op internationaal goudkapitaal, welke bank belast zou zijn met de invoering van een nieuwen geldstandaard, welke allengs de ver schillende geldsoorten, op het oogenblik in Duitschland in omloop, moet vervangen. Deze nieuwe geldsoort zou een gedwongen koers waarde bezitten. De speculatie met buitenland- sche deviezen zou op die wijze tegengegaan kunnen worden en het zou mogelijk zijn te rekenen op een terugkeer van het gevluchte Duitsche kapitaal. De tweede commissie van de G. v. H., welke gister haar arbeid aanving, kwam om kwart voor twaalf bijeen. De voorzitter der G. v. H. Barthou hield de openingsrede en zette daarin de taak dezer commissie uiteen, welke zooals bekend, belast is met het onderzoek naar den omvang van het DuiLsche kapitaal belegd in het buitenland, en moet trachten, middelen te vinden om dit in het land terug te brengen. McKenna schaLte in December 1922 de waarde der Duitsche fondsen in het buitenland op 1 milliard dollar, en stelde voor deze fondsen te verkoopen aan de Duitsche regeering, ten einde haar in staat te stellen, ze aan de C. v. H. over te dragen. Spr. gaf verder uiting aan zijn hoop, dat de commissie bij haar arbeid zal worden gesteund door de regeering te Berlijn, wier meest bevoegde vertegenwoordigers herhaal delijk verklaard hebben, dat de grootst moge lijke daadwerkelijke steun zal worden verleend. Hij wees er ten slotte met nadruk op, dat de beide commissies nauw moeten samenwerken, doch niettemin haar arbeid zuiver gescheiden moeten houden. Het herstel van het gestoorde evenwicht in de geheele wereld, hangt voor een goed deel van het resultaat harer Jogingen af. Ook maak te spr. nogmaals met nadruk melding van het belang der deelneming van Amerikaansche burgers. Hij bood daarna het voorzitterschap der tweede commissie aan McKenna aan. ENGELAND. Baldwin gevallen. Het door de Labour-Party ingediende amen dement op het adres van antwoord op de troon rede is gister door het Lagerhuis aangenomen met een meerderheid van 72 stemmen. Daardoor is de regeering van Baldwin dus gevallen. Voor het Labour-amendement werden 328 stemmen uitgebracht en er tegen 256. In antwoord op een desbetreffende vraag deelde Baldwin mede, dat de voorzitter van het Lagerhuis in verband met de spoorweg staking, het Lagerhuis weer binnen zes dagen bijeen kan roepen. 16 Gravin Tliea zuchtte zacht. Destijds was hij nog jong en zorgeloos. Later was er veel, dat hem drukte. Lothar nam haar hand. Grootmama, ik moet voortdurend na denken over de woorden, die vader gesproken heeft, toen ik 's nachts aan zijn bed stond. Wat waren dat voor woorden informeerde de gravin onrustig. Lothar keek peinzend voor zich uit. Toen zeide hij met bijna vromen eerbied Wees sterk en standvastig, mijn zoon en trouw aan u zelf. Dat zei hij tegen mij. Die woorden heb ik goed verstaan en ik wil er steeds aan denken en daarnaar handelen. Maar daarna zei hij nog iets over mij tegen u. Wat bedoelt ge Hij zei Als ge het werk niet kunt vol brengen, moeder, daii moet Lothar alles weten dan moet hij goedmaken. En nu wilde ik u vragen, of ik u nu reeds niet kan helpen bij het werk, dat. papa u heeft opgedragen. Gravin Thea streelde zijn haar. Haar blik ver somberde opnieuw. Ge zijt immers nog een kind, lieve Lothar. DE SPOORWEGSTAKING IN ENGELAND. De eerste dag der staking van treinmachi nisten en stokers heeft reeds nieuwe bewijzen gebracht voor de tweespalt, welke er bestaat i tusschen den bond van machinisten en stokers en den nationalen .bond van spoorwegpersoneel, lhomas, de hoofdleider van den nationalen bond, welke niet aan de staking meedoet, ver klaarde, dat de staking naar zijn verwachting op 'n fiasco zal uitloopen. Het beste bewijs achtte hij hiervoor het aantal treinen, dat gister morgen nog kon rijden. Daarentegen verklaarde Bromley, de secre taris van den machinistenbond, die de staking heeft georganiseerd, dat het gevolg, hetwelk aan den oproep is gegeven, de verwachtingen zelfs overtrof. Hij was verder van oordeel, dat de positie der stakers na twee of drie dagen nog sterker zou worden en dat de staking Donderdag wellicht haar grootste kracht zal hebben. Een volledig fiasco, zooals Thomas verklaar de, schijnt de staking dus niet te zijn geworden. Dat bewijst ook .de ingekrompen dienst der Great Eastern. De boottrein Londen-Harwich is echter gister van Londen vertrokken, zoodat de post wel tijdig te Hoek van Holland zal aankomen. Verschillende locale verbindingen zijn zeer ingekrompen en sommige treinen rijden slechts slechts eenmaal per uur. De toestand was gister echter nog wat ver ward, omdat de maatschappijen niet precies wisteil, hoeveel man van haar personeel in staking waren gegaan. POLITIEKE PROPAGANDA Edward Bok, de uitlover van den prijs voor het vredesplan, is voor een Amerikaansche Senaatscommissie geroepen, onder beschuldi ging van propaganda gevoerd te hebben en te voeren, welke ten doel heeft het Congres in zake de buitenlandsche politiek te beinvloeden. De commissie moet bepalen, of er eenigerlei betrek king bestaat tusschen den Bok-prijs en de or ganisaties, welker doel is, Amerika te doen toe treden tot den Volkenbond. DE STRIJD IN MEXICO. De Amerikaansche kruiser „Richmont" is te Vera Gruz aangekomen. Dit optreden der Vereenigde Staten is een waarschuwing voor de opstandelingen, dat dezen bij de voorgenomen blokkade van Tampico de Amerikaansche sche pen met rust moeten laten. De la Huerta heeft gedreigd, de eigendommen van een Mexicaansehe petroleummaatschappij te Tampico te verwoesten, indien niet een bedrag van 400.000 dollar aan belastinggeld vooruit aan de rebellen wordt betaald. Aan vertegen woordigers der maatschappij is door het Ameri kaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken aangeraden, dezen eisch in te willigen, zoodra de rebellen door inbeslagneming van de eigen dommen hun voornemen laten blijken, het aangekondigde plan uit te voeren. Naar de commandant van de Amerikaansche vlootmacht te Vera Cruz meldt is de voorge nomen blokkade van Tampico door de rebellen uitgesteld. Volgens marine-experts zal het plan in het geheel niet worden uitgevoerd, en heeft de waarschuwing van Amerika, waaraan kracht werd bijgezet door de tegenwoordigheid van het Amerikaansche vlooteskader, afdoende uitwerking gehad. ALLERLEI. Uit Berlijn In antwoord op het schrijven O, ik begrijp al heel veel en misschien is het voor u alleen te zwaar. Wel, ik beloof u, dat ik het zal zeggen, wanneer ge mij kunt helpen, maar ik ben bang, dat het te zwaar voor je is. Lothar zette een hooge borst. Zijn oogen schitterden. Des te beter het moet erg moeilijk zijn. Welnu, ge moet tegen iedereen zwijgen over de woorden, die ge toen reeds gehoord hebt. Lothar keek teleurgesteld. O, dat is niet moeilijk. Gravin Thea lachte weemoedig. Mijn lieve jongen, er is af en toe niets, dat moeilijker is, dan te moeten zwijgen. En ge doet daarmee veel voor de zaak. Begrijpt ge,geenmensch mag iets van die woorden weten. Het moet een diep geheim blijven tusschen ons beiden. Wilt ge mij dat beloven Lothar knikte energiek en gaf haar met een vlugge beweging de hand. Mijn woord van eer, grootmama. Zij kuste hem, geroerd door zijn jeugdig vuur. Ik dank u, mijn kind. Weet ge, wat ik zou willen Nu? Ik zou willen, dat ge te zwak waart om het werk te volbrengen. Ik zou zelf zoo vreeselijk graag den laatsten wensch van papa vervullen, van den minister van Financiën, dr. Luther, in zake noodzakelijke verlaging der loonen in de particuliere industrie, en tijdelijke opheffing der scheidsgerechten, aan zijn collega van Ar beid, dr. Brauns, heeft laatstgenoemde geant woord, dar hij tot de doorvoering van de door dr. Luther voorgestelde maatregelen zijn mede werking niet kan verleenen. Dr. Brauns geeft in dit schrijven als zijn meening te kennen, dat een opleving van de industrie niet moet worden gezocht in een verlaging van de loonen, doch in de verhooging van de binnenlandsche koop kracht. Uit Beuthen De staking in de Opper- Silezische ijzerindustrie is geëindigd. De arbeid j is overal op de door de werkgevers gestelde j voorwaarden hervat. Binnenland. Bezuiniging op het rijksarcliiefwezen. De minister van onderwijs, kunsten en weten schappen heeft, naar het Hdbl. meldt, aan eenige wetenschappelijke ambtenaren bij het rijksax-- chiefwezen met ingang van 1 April eervol ont slag gegeven. Alleen in Den Haag zullen daar- door zes vacatures ontstaaan, die niet aange vuld worden. Ook heeft een wetenschappelijk ambtenaar van het Bureau der Rijks Geschiedkundige Publicaties eervol ontslag ontvangen. Quitantiediensl. Enkele postkantoren hebben onderzocht of in den quitantiedienst besparing kan worden bereikt door op bepaalde dagen van de week slechts in een bepaalde wijk van de stad qui- tantië aan te doen bieden, zoodat in elke wijk in het algemeen slechts tweemaal per week aan bieding van quitantiën plaats vindt. Nederlanders in Mexico. De Directie der Bataafsche Peti-oleum Maat schappij deelt mede dat zij bericht heeft ont vangen uit Tampico (Mexico), dat het personeel aldaar werkzaam bij de Corona zich in goeden welstand bevindt en op het oogenblik voor heix geen gevaar bestaat. Verbond van Aetualistcn. De Staatscourant van 18 en 19 Januari be vat de, bij Kon. besluit van 1$ December goed gekeurde statuten van het Verbond van Actua- listen, gevestigd te 's-Gravenhage. Volgens art. 2 stelt de vereeniging zich ten doel lo. in ruimen kring de gedachte ingang te doen vinden of te verstei'ken, dat de ware vrij heid voor de individuen in een tijd als dezen alleen bestaanbaar is bij een krachtig eenhoofdig bewind, op den grondslag van het Koningschap van het Huis van Oranje, en 2o. de bestrijding in het bijzonder van het orde-ontwi-ichtende streven der socialisten en hunner geestverwanten. De leiding der vereeniging berust bij een centralen raad, ten hoogste uit 15 en ten min ste uit 3 leden bestaande. „Het rood-roomsch verbond." Onder dit hoofdje schrijft de (anti-rev.) „Rotterdammer." Bij het debat over de regeeringsverklaring kenmerkte zich de korte rede van dr. Nolens door een rondborstige gulheid, die wij van den roomsch-katholieken leidsman niet gewoon zijn. Niet zelden vermeit hij zich in het benutten omdat ik anders niets meer voor hem doen kan. Mijn liefste jongen, mijn schat. Wordt gij maar een goed sterk mensch, dan bewijst ge daarmee u vader genoeg liefde. Dat wil ik heel zeker. Vraag 't mijnheer Wetzel maar eens, die is heel tevreden over mij. Dat verheugt mij. Mijnheer Wetzel is een uitstekend mensch, doe maar altijd wat hij wenscht. Hij voedt u geheel op in den geest van uw vader. Maar, denk eens, grootmama, mama is heelemaal niet tevreden over hem. Zij zeide mij zooevcn in het park, dat hij niet eerbiedig genoeg tegenover haar was. Kunt ge dat be grijpen Gravin Thea schudde het hoofd Neen, hij is een oprecht mensch, die zich zijn waarde bewust is. Mama zal wel een beetje nerveus en slecht gehumeurd geweest zijn, toen zij dat van hem zeide, antwoordde zij en nam zich voor, eens een ernstig woord met Susanne te spreken. Door zulke uitvallen tegen di n onderwijzer, ondermijnde zij diens autori teit bij Lothar en dat mocht niet gebeuren. Hoofdstuk VI. Er was een groote stoomboot aangekomen. van enkele diplomatieke zinswendingen, die voor verschillende uitleggingen vatbaar, het bewandelen van meer dan één Weg veroor loven. Die sombere ingetogenheid heeft haar voor deden. Ook haar nadeelen. De nadeelen openbaarden zich, toen bij de begrootingsdebatten in 1921 onder het eerste kabinet-Ruys over het samengaan van roomsch- katholieken en sociaal-democraten in zoo vage termen werd besproken, dat alle houvast werd gemist. Dat gebrek aan beslistheid heeft toen naar ons oordeel bij den verkiezingsstrijd in 1922 aan de oppositie wapenen geschonken, die bij duidelijke verklaring haar zouden zijn onthou den. Het heeft ook de strubbelingen van de Nieuw-Katholieke partij, stellig tegen het be doelen van den doctor in, bevorderd. Daarom deed het zoo goed thans in ondub belzinnige termen te hooren uitspreken, dat saamgaan met de sociaal-democraten niet door één lid der roomsch-katholieke Kamerfractie wordt begeerd. Het fabeltje van het roomsch-rood verbond kreeg een Hinken tik. Tot de zuivering van de atmosfeer werkt dr. Nolens' speech niet onbelangrijk mee. Mond- en klauwzeer. De Zuid-Hollandsche Bond van veehandelaren heeft gistermiddag, onder voorzitterschap van den heer N. de Haas, een druk bezochte buiten gewone algemeene vergadering gehouden, in hoofdzaak ter behandeling van de vraag of het al of niet gewenscht is, het mond en klauwzeer te schrappen van de lijst der besmettelijke ziek ten. Overeenstemming is nog niet bereikt. Een Japansch geschenk aan de Koningin. De Koningin heeft gisteravond 6 uur, in parti culiere audiëntie ontvangen den Japanschen ge zant in Nederland, den heer Harakaza Nagaoka, die namens den keizer van Japan in verband met het regeeringsjubileum namens den keizer van Japan een geschenk kwam aanbieden. Het geschenk bestaat uit twee zeer kostbare vazen. Waterleidingkweslie. 15 Dec. hebben 277 huiseigenaren in Deo Haag tegexx 1 Januari 1924 hun contract voor waterle vering opgezegd. Dat er pl.m. 6000 perceelen bij betrokken zijn, vindt zijn oorzaak in het feit dat er onder de opzeggers enkele groote lichamen zijn. Gemeenschappelijk Eigendom en Nationaal Grondbezit zegden op voor te zamen plm. 1800 perceelen. Van deze 277 hebben er 73 gebruik gemaakt van de hun door B. en W. 4 Jan. verleende fa ciliteit om vóór of op 19 Jan. de gedane opzeg gingen in te trekken. Gisteren zijn nog slechts plm. 150 perceelen van den watertoevoer afgesloten. Geregeld zal met de afsluitingen worden voort gegaan. Heden zullen pl.ru. 200 perceelen worden afge sloten. Aan de gedeputeerde bewoners wordt op be paalde plaatsen van gemeentewege water ver strekt. Over den steiger kwam een stroom van menschen. Er ontstond een.onrustig haasten en jachten van aankomenden en vertrekkenden, van pakjes dragers, bedienden en scheepsvolk, verwelkoming en afscheid der reizigers onder elkander. Men had op de lange reis vriendschap met elkander gesloten, hier en daar werd een afspraak ge maakt voor latere ontmoeting omhelzingen, kussen, zakdoekzwaaien alles liep, holde, lachte en weende door elkaar. De witkielen vloekten, wanneer iemand hun in den weg liep, de koetsiers riepen luidkeels hun rijtuignummers, langzaam verminderde de drukte en slechts en kele groepen stonden nog bij elkaar in levendig gesprek. In den stroom der aankomenden op den steiger bevond zich ook een jonge vrouw met goudblond haar en een bleek gezicht. Zij droeg rouwkleeren van eenvoudigen snit en hield een allerlieft klein meisje van ongeveer zes jaar aan de hand. De jonge vrouw zag er uit, alsof zij niet jeugdig was en alsof zij de frischheid der jeugd door een hevig lichamelijk lijden verloren had. Desniettegenstaande was haar fijn gesneden gezicht altijd nog zeer schoon te noemen, en van haar droevig starende oogen ging nog steeds een eigenaardige betoovering uit. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Baasi-iME

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1