DAGBLAD &GHBEOMM OMSTi FEUIL LET OM. Het familie-geheim» 47ste Jaargang. Woensdag 23 Januari 1924. No. 13851 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag yj toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ougevallenverzekering f 500 bij levenslange gehecle invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een f°M<en anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws, HET HERSTEL. De commissie van experts belast met het on derzoek naar de mogelijkheid der stabiliseering van de Duitsche valuta en het in evenwicht brengen van het Duitsche budget, heeft als haar meening uitgesproken, dat een goudbilletten- bank kan worden opgerichtprimo door aan wending van een deel der metaalvoórraden en de buitenlandsche deviezen, welke zich kunnen bevinden in handen van Duitschers en welke momenteel niet voor handelsdoeleinden worden aangewend en secundo met behulp van buiten landsch kapitaal. De commissie is van meening, dat de oprich ting van zulk een bank deel zal uitmaken van het geheele plan, dat ten doel heeft het Duitsche budget in de toekomst in evenwicht te brengen en de Duitsche valuta te stabiliseeren. Het komt der commissie voor, dat zekere onderdeelen van het door den president der Duitsche Rijksbank, dr. Hjalmar Schacht, uit eengezette pi an, te gelegener tijd mét vrucht zouden kunnen worden toegepast. De commis sie verklaarde met genoegen, dr. Schacht te hebben gehoord, aangezien diens ideeën de kiem bevatten voor een aantal maatregelen, welke men in hun geheel zou kunnen toepassen, of waaruit nlen een keuze zou kunnen doen. De commissie is er van overtuigd, dat het gewenscht is, dat, ten einde het succes van de bedoelde bank te verzekeren, buitenlanders in de directie der bank zullen zitting nemen. Met het oog op de urgentie van het nemen van een beslissing en de uitvoering daarvan, heeft de commissie dr. Schacht medegedeeld, dat zij op 30 Januari a.s. het definitieve plan van de commissie zal behandelen. De tweede commissie van deskundigen hoorde gisterochtend dr. Hjalmar Schacht, die in het bijzonder de middelen uiteenzette, welke zouden leiden tot de repatrieering van het naar het buitenland uitgevoerde Duitsche kapitaal. Het oflicieel communiqué van de zitting zou gister in den loop van den dag worden uitgegeven. LENIN OVERLEDEN. Officieel werd gister door de Russische delega tie te Londen aan het departement van buiten landsche zaken medegedeeld, dat Lenin Maandag is overleden. Bovenstaand bericht wordt bevestigd door een telegram van het Russisch telegraafagent- schap uit Londen en één uit Berlijn. Voor den twijfel dien men zou kunnen koesteren, na de verwarde berichtgeving over Lenin's ziekte schijnt dus geen reden van bestaan te zijn. Lenin was geboren op 10 April 1870 te Sim birsk. Zijn eigelijke naam is Wladimir lij it's Uljanof. Hij werd advocaat en leefde, als radi caal Marxist, tot 1917 meestal in het buitenland, in Zwitserland, Frankrijk en Duitschland. Bij de groote crisis die inl903een splitsing teweegbracht in de Russische socialistische partij, trad Lenin op als aanvoerder der Bolsjewisten. Als zoodanig speelde hij eene rol in de revolutie van 1905. In 1917, door Duitschland uit Zwitserland naar Rusland overgebracht-, wierp hij, in November de burgerlijk-socialistische coalitieregeering omver en stichtte de communistische radenrepubliek. Lenin werd voorzitter van den Raad van Volks commissarissen. De schepping van den bolsjewistischen staat 18 Het kind aan haar zijde had zooveel gelijkenis met haar, dat men in haar direct de moeder herkende. Slechts was de lieflijke schoon heid van het kind frisschei' en stralender. In 't ronde gezichtje stroomde het bloed snel en gezond, en de bruine oogen hadden een stra- lenden, goudachtig schitterenden blik. Het haar der kleine krulde in korte, dichte lokken, die een tintje lichter en goudblonker waren dan die van de moeder. Enkele dames en heeren keken nog eens belangstellend en groetend naar moeder en dochter om. Een echtpaar van gevorderden leef tijd trad op hen toe, toen zij den steiger ver laten hadden en bleven staan, in afwachting van een pakjesdrager. De oude heer nam zijn hoed af. Kan ik iets voor u doen, mrs. Warrens Dank u zeer, mr. Nobbs, gij hebt mij gedurende de reis reeds zoovele diensten be wezen, evenals uwe lieve vrouw. Och, daar praten wij niet over, lieve mrs. Warrens, bracht de oude dame in het midden. Het was maar heel weinig, dat wij voor u konden doen. Het spijt ons, dat wij u thans moeten verlaten. Maar gij weet, dat wij nog verder moeten reizen. geschiedde naar zijn inzichten. Men kent zijn politiek, het fanatieke Marxisme, dat den kapi- j talistischen staat in elkaar trapt en al wat I „bourgeoisie" mag heeten, tracht uit te roeien t met wortel en tak, men kent zijn streven naar het ontketenen van de wereldrevolutie en men j kent de aanvankelijke resultaten van zijn werk, 1 hongersnood allentwege, het land van zijn voor- 1 naamste hulpbronnen beroofd en een terrein waarop welig een nieuw kapitalisme, dat van diefstal en woeker tiert. Aan den ernst van zij n fanatisme heeft niemand ooit getwijfeld, maar zelf moet hem eens de bekentenis ontlokt zijn dat van zijn vurigste aanhangers er van dé honderd 30 schelmen zijn, 69 onnoozelen en 1 bolsjewiek. In de sombere dagen van de bolsje wistische revolutie is Lenin onder zijn taak bezweken, het langzame herstel, slechts door verzaking van de voornaamste bolsjewieksche beginselen mogelijk gebleken, heeft hij slechts van zijn ziekbed aanschouwd. Naar men zeide volgde hij den gang van zaken zoolang het hem vergund was met den meesten aandacht, doch een rol van beteekenis heeft hij de laatste jaren niet meer gespeeld. Zijn naam als grondlegger van het bolsjewisme eerst, van den sowjet-staat nadien, zal niettemin bewaard blijven. HET NIEUWE ENGELSLHE KABINET. De gebeurtenissen op politiek gebied volgen elkander snel op. Nauwelijks is eergisteravond het conservatieve kabinet-Baldwin verslagen, of Ramsay MacDonald, de Labourleider, komt reeds met zijn ininisterlijst voor den dag. Het afgetreden kabinet heeft gistermorgen om halfelf zijn laatste bijeenkomst gehouden. Te zelfder tijd kwam de parlementaire Labourfractie in een der zalen van het Lagerhuis bijeen. Om half- twaalf begaf Baldwin zich naar het Buckingham- palace om den koning het ontslag van ket kabi net aan te bieden. Kort daarop werd Mac Do nald ten paleize ontboden. De voornaamste figuren uit het nieuwe Brit- sche Labour-kabinet zullen zijn MacDonald, treedt als premier op, terwijl hij daarnaast de portefeuille van Buitenlandsche Zaken voor zijn rekening zal nemen. Clynes, de fractieleider in het Lagerhuis, wordt Lord-zegelbewaarder. Lord Parmoor wordt voorzitter van den Staatsraad. Lord Ilaldane wordt Hord-kanselier. Snowden treedt op als kanselier van de Schat kist. Henderson wordt minister van Binnenland- sche Zaken. i homas neemt Koloniën voor zijn rekening. Stephan Walsh wordt minister van Oorlog. Sir Sydney Olivier krijgt het departement voor Indië. Thomson, Luchtmacht. Viscount Chelmsford, Marine. Sydney Webb, Handel. Moei Bucton, Landbouw. Wheatley, Openbaar Welzijn. Adamson, Minister voor Schotland. Trevelyan, Onderwijs. Thomas Shaw, Arbeid. Vernon Hartshorn, Posterijen. Kolonel Wedgwood, Kanselier van het graaf schap Lancaster. Jowett. Openbare Werken. De Labour-regeering zal wel afhankelijk zijn van den steun der liberalen, die van een kapi taalheffing, een der hoofdpunten van het La- O, laat u als 't u belieft niet langer door mij ophouden, anders mist ge uw aansluiting nog. Och, op eenige minuten komt het niet aan. Daar is juist uw bagage, kom laat ons gaan, wij brengen u nog tot aan het rijtuig, zeide mr. Nobbs. Het gesprek werd in de Engelsche taal ge voerd. Hebt ge heelemaal geen familieleden in Duitschland meer, mrs. Warrens vroeg mr. Nobbs deelnemend. Neen, antwoordde de blonde vrouw treu rig. Och, dan hadt gij toch verstandiger ge daan in Amerika te blijven, zeide mrs. Nobbs levendig. Mrs.Warrens zag de oude dame met een diep- treurigen blik aan. Ik kon niet, gij weet het, in Amerika heb ik alles moeten afstaan, wat mij lief was in het leven, op een vreeselijke, wreede manier. Ik heb geen moed meer in de wereld daar, te leven. En mijn dochtertje wilde ik tenminste in het oude vaderland in veiligheid brengen zij is 't eenige wat mij nog is overgebleven. Mr. Nobbs streelde haar hand. Arm, lief kind, uw lot was wel bard. Maar Amerika is groot. Gij hadt niet in het land behoeven te blijven, waar de eene opstano op den anderen volgt. Er zijn ook daar rustige» vreedzame streken. Dat is wel waar, maar overal elders zou bour-program, niet moeten hebben. Men kan daarom verwachten, dat MacDonald het be staan van zijn kabinet wel niet in gevaar zal brengen door het indienen van voorstellen, die door de liberalen bestreden zullen worden. Veeleer zal hij zich beperken tot meer neutrale voorstellen, welke de werkloosheid betreffen, alsmede den landbouw, ziekteverzekering, ou derdomspensioenen, enz., waartegen de conser vatieven zoomin als de liberalen bezwaren kun nen hebben. DE SPOORWEGSTAKING IN ENGELAND. De spoorwegdirecteuren hebben aan den bond van machinisten en stokers medegedeeld dat zij aan hun vroeger gedane voorstellen nog steeds vasthouden, doch dat deze de uiterste grens vormen, waartoe de spoorwegmaatschappijen kunnen gaan. De directeuren gaven vóórts hun bereidwil ligheid te kennen, het uitvoerend comité van den bond te ontvangen, indien een onderhoud door dezen gewenscht wordt geacht. De toestand is gister niet veel veranderd, hoewel men in de kolenmijnen de eerste gevolgen van de staking begint te gevoelen. Reeds zijn eenige duizenden mijnwerkers buiten werk geraakt. Ook in enkele staal- en blikfabrieken is het werd noodgedwongen stopgezet. HONGARIJE. De gister gehouden eindzitting van de Volken bondscommissie voor het herstel van Hongarije heeft met algemeene stemmen het Hongaarsche reconstructieplan aangenomen en twee proto collen van het leeningsschema aan de C. v. II. aangeboden. HET VATICAAN EN TURKIJE. Naar uit Rome wordt gemeld, heelt de PI. Vader een specialen Pauselijken gedelegeerde naar Angora gezonden, teneinde met de Turk- sche regeering aldaar de eventueele vestiging van een nuntiatuur te Constantinopel en de instelling van een Turksch gezantschap bij den li. Stoel te bespreken. DE STRIJD IN MEXICO. Staatssecretaris Hughes, heeft aan den re- bellen-leider Huerta doen weten, dat Amerika de noodige maatregelen zal némen ter bescher ming van den handel, indien in de Mexieaansche havens mijnen mochten worden gelegd. De Ame- rikaansche is van meening, dat het leggen van mijnen in de Mexieaansche havens veelmeer is een daad van vijandigheid tegenover de bui tenlandsche naties, dan wel tegenover de re- gecring Obregon. Amerika acht zich, als be schermer van den wereld-handel, geroepen tegen dergelijke maatregelen op te treden. JAPAN. De Japansche Landdag is gister bijeengeko men. De premier en de minister van Buitenlandsche Zaken hielden redevoeringen ten gunste van het nieuwe kabinet, welke echter een slecht onthaal vonden in het Lagerhuis. Het schijnt, dat het nieuwe kabinet een verpletterende nederlaag zal lijden. ALLERLEI. Uit KeulenDe staking in het bruinkool- gebied duurt onveranderd voort. Thans werkt ik een nieuw leven hebben moeten beginnen en daarom verlangde ik naar Duitschland, waar ik een gelukkige jeugd heb doorgebracht. Maar nu wil ik u toch werkelijk niet. langer ophou den. God zegene u en uw lieve kleine Johny. Adieu, mijn lieve kleine schat. Mrs. Nobbs boog zich naar de kleine en kuste haar. Het kind knikte haar lachend toe, terwijl Mr. Nobbs haar in het rijtuig hielp. Deze hielp ook Mrs. Warrens instappen en sloot vervolgens het portier van het rijtuig. De wil,kiel had intusschen de bagage reeds op geladen. Mrs. Warrens gaf den koetsier den naam van het hotel op, dat men haar had aanbevo len. Toen reden zij weg. Nog een laatste groet werd gewisseld en mr. Nobbs en zijn vrouw ver dwenen uit het gezicht. Mrs. Warrens zuchtte diep. Thans was zij geheel alleen met haar doehterjte, gescheiden van alles, wat haar nog aan het vreemde wereld deel bond, waarin zij slechts graven en een ver woest, waardeloos stuk land had achtergela ten. Mrs. Warrens kwam uit Venezuela. Bij een opstand waren haar ouders en haar man om het leven gekomen en was haar geheele grond bezit verloren gegaan. Niets dan haar eigen leven en dat van haar dochtertje, en een kleine som gelds had zij uit de mine van haar geluk kunnen redden. Verschrikkelijke beelden hadden zich op de vlucht in haar brein vastgezet. Zonder de hulp van een ouden trouwen dienaar waren ook in dit geheele gebied nog slechts één mijn. J De op instigatie van het rijksministerie van j Arbeid, onder voorzitterschap van den daartoe benoemden scheidsrechter, plaats gehad heb bende onderhandelingen in zake de arbeids verhoudingen in het Rijnlandsche bruinkolen- gebied, hebben geen resultaat opgeleverd. De beslissing ligt thans bij het rijksministerie van Arbeid. De Paus heeft opnieuw een millioen lire geschonken voor de Duitsche armen zonder on derscheid van gezindte. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 22 Januari. De motie-Troelstra, waarbij onmiddellijke Kamerontbinding werd geëischt, is verworpen met 65 tegen 18 stemmen. Voor stemden de sociaal-democraten en de communisten. De motie-Van Ravesteijn houdende scherpe afkeuring van de houding van de regeering en de Kroon, is verworpen met 81 tegen 2 stemmen. Vervolgens werd een aantal wetsontwerpen van geringen omvang zonder discussie en zonder stemming goedgekeurd, waarbij een tot verhoog- ging van de uitkeering aan het weduwen- en weezenfonds van de militairen beneden den rang van officier bij de koloniale troepen. Bij de wijziging van de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet 1922 verdedigt de heer Hiem- stra (S. D.) een amendement om de coöpera- tievevereenigingen en de op coöperatieve grond slag werkende instellingen verzekeringsplichtig te maken. De heer B r a a t (Plattel.) is tegen het amen dement wegens verzwaring van de lasten voor den land- en tuinbouw. De heer Beumer (A. R.) heeft juridische bezwaren, waaraan de heer Iliemstra te gemoet komt. Minister Aalberse heeft geen bezwaar. Het amendement wordt z. h. st. aangenomen. Aan de orde is de interpellatie van mej. Wes terman betreffende het verleenen van ontslag aan gehuwde ambtenaressen. Spr. wil ook een enkel woord zeggen over het besluit van de huwende ambtenaressen. De voorzitter zegt dat dit punt buiten, de grenzen van de interpellatie valt. Mej. Westerma n (V. B.) meent dat deze aangelegenheid ten nauwste verband houdt met de andere kwestie. Als zij thans dit punt niet mag behandelen, zal zij morgen weer een in terpellatie aanvragen. De heer S c h a p e r (S. D.) zegt, dat deze punten in elkaar overgaan en dat het dus ge wenscht is beide punten te behandelen. Hij wenseht die uitbreiding te geven aan de inter pellatie. De Voorzitter kan daaraan niet voldoen. Het zijn gansch verschillende punten. Het gaat alleen orn de wijze van afvloeiing van gehuwde ambtenaressen. De Minister van Justitie, de heer H e e m s- k e r k, antwoordde. De kwestie die aan de orde is heeft met crisis en demissionair Kabinet niets te maken. Het eenige punt, dat aan de orde is, is de pijnlijke noodzakelijkheid van be zuiniging. Wanneer het niet ontslag verleenen aan een gehuwde ambtenares tot gevolg heeft, dat een gehuwde ambtenaar moet worden ont slagen, dan treft dat de vrouw van dien ge huwden ambtenaar en die vrouw is ook een zij en het kind verloren geweest. Rillend was zij met het kind de gruwelen ontvlucht van een land, waar bloedige partijhaat zonder er barmen alles vernielde, wat hem in den weg trad. In haar verlatenheid en ellende was het verlangen naar den ouden geboortegrond in haar ontwaakt. Zij had op een stoomboot, die naar Duitschland voer, voor zich en haar kind plaats genomen. Hier wilde zij probeeren met de bescheiden som, die baar was overgebleven zich zelf en het kind een nieuw bestaan te schep pen. Hoe zij dat zou doen, dat wist zij zelf nog niet. Onder de vreeselijke opwindingen en ver moeienissen, de angst en de zorg, het dagenlang kampeeren in de open lucht en de smart om het verlies der geliefden, had haar gezondheid, die sedert jaren zeer delicaat geweesL was, zwaar geleden. Zij voelde zich ongelooflijk moede en ellendig, en zoo moedeloos, dat zij voorloopig niet in staat was, plannen te maken. Eenige we ken rust zouden haar echter, naar zij hoopte, weer in zooverre haar evenwicht teruggeven, dat zij in staat zouzijn te denken en te handelen. In het eenvoudige maar zeer goede en zindelijke hotel, dat haar door haar medereizigers was aan bevolen, dacht zij zich eenigen tijd op te houden. Juist hier in de groote, drukke stad, hoopte zij later het gemakkelijkst iets te vinden, waardoor zij in de levensbehoeften van zich en haar kind zou kunnen voorzien. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1