vr.ou\y yl. is. zij geen gehuwde ambtenares. Het ontslag moet worden verleend aan hen voor wie dat het minst gevoelig is. Dat is het uitgangspunt geweest bij deze regeling. De Minister van Waterstaat, de heer Van S.w aa y, zegt dat cr reeds 160 schrijvers zijn ontslagen. Thgns is ontslag aangezegd aan 200 gehuwde vrouwelijke en 400 mannelijke ambte naren. JJej^ We ster man (V. B.) dient een motie in, waarin de regeering uitgenoodigd wordt een onpartijdige commissie voor appél in zake de twijfelachtige gevallen van kost winnerschap in te stellen. Mej. Groeneweg. (S. D.) dringt ook aan op een onpartijdige commissie voor beroep in geschillen omtrent kostwinnerschap. Zij zou wenschen, dat jonge ongehuwde mannen en vrouwen vóór de andere gehuwde ambtenares ging bij ontslag verleening. Ten slotte stelt zij een motie voor waarin handhaving van de geldende regeling in zake ontslagverleening wordt gevraagd. Mevr. BakkerNort (V. D.) betoogt dat het inkomen der vrouw vaak noodig is voor de opvoeding van de kinderen. Spr. begrijpt niet waarom de regeering een deel van het ad vies derCentr. Commissie niet overnam. De heer Schaper (S. D.) staat in het al gemeen op het standpunt der regeering, maar hij vraagt of het de bedoeling is ongehuwde ambtenaressen weer in dienst te nemen. Dat wil hij niet. Hij vraagt loyale toepassing bij het kostwinnerschap en hij is dus vóór de motie- Westerman. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland. De waterleidingkwestie. In de gisteravond gehouden drukbezochte vergadering van de organisaties van Haagsche huiseigernaren zijn de besturen tot het volgende besluit gekomen. Alvorens verder eenige handeling te doen zal de uitkomst van de procedure in kort geding worden afgewacht. De president van de rechtbank, mr. Du Mosch, heeft ten verzoeke van mr. v. Velzen, rechtsgeleerd adviseur van Het Eigendom, de behandeling van het kort geding, waarvan hier boven sprake is, bepaald op hedenochtend 11 uur, De opheffing van het marine commandemenl Zeeland. Op de vraag van het lid van de Tweede Kamer, den- heer Dresselhuys of het juist is dat de mi nister van marine op dit oogenblik krachtig de liquidatie doorzet van het comma ndem ent Zeeland, ondanks de onverdeelde afkeuring daarvan door de marine ter plaatse en het feit, dat- daardoor wordt vooruitgeloopen op eventu- eele reorganisatieplannen van zijn mogelijken opvolger, heeft de minister bevestigend geant woord. Gedcp. Staten van Zeeland. De Prov. Staten van Zeeland hebben gisteren tot gedeputeerde gekozen den heer G. v. d. Putte, (A. R.) met 29 stemmen. De heer Lin- deyer (Soc. Dem.) kreeg 4 stemmen, blanco waren er 7. Het Nederl. hoogovenbedrijf. Gisteren is het vuur in den eersten hoogoven ontstoken en daarmede het bedrijf officieel in werking gesteld. In de plaats van den directeur, ir. Wencke bach, die door ongesteldheid verhinderd was, hield ir. Ingenhousz een korte toespraak, waar bij hij in bijzonderheden de beteekenis van het bedrijf uiteenzette. Verlaging ambtenaarssalarissen. „Het Volk" verneerrit, dat het in het voor nemen der regeering ligt, de ambtenaarstracte- menten met ingang van 1 Juli a.s. te verlagen. Eveneens ligt het in de bedoeling, aldus het blad, ten spoedigste de schalen van het salarisbesluit te herzien. De forensenbelasting. Naar wij vernemen, heeft de regeering een wetsvoorstel voorbereid, volgens hetwelk de fore'nsenbelasting gescheiden zal worden van de gemeentelijke inkomstenbelasting en als een afzonderlijke opbrengstbelasting van de werk- en woonforensen zal kunnen worden ge heven. Het ontwerp is om advies gezonden aan de gemeentebesturen en kamers van koophandel. Het moet tevens de bedoeling zijn van de regeering, aan de leden van de Gedeputeerde Staten restitutie te verleenen van wat zij sedert 1921 aan deze belasting hebben betaald wat vermoedelijk aanleiding heeft gegeven tot het onjuiste en reeds op het eerste oog onwaarschijn lijke bericht van „Het Volk", dat de gelieele forensenbelasting zou worden afgeschaft met terugbetaling van 1921 af. De nikkelen stuivers. Een nota naar aanleiding van het verslag over het ontwerp tot regeling van de inkomsten en uitgaven van het Staatsmuntbedrijf over 1924 deelt mede, dat reeds maatregelen zijn genomen om de in voorraad zijnde nikkelen vijfcentsstukken in circulatie te brengen. Daar aan 's Rijks munt nog een voldoende hoeveel heid (plm. Voor oOO.OOO) van deze muntstuk ken aanwezig is, is een verdere aanmaak op dit oogenblik niet noodig. Hef schip der Nederland. De Société Anonyme des Atoliers et Chantiers de Ia Loire te St. Nazaire, de bouwmeester van het nieuwe mailschip voor de Maatschappij Nederland, heeft de compléte electrificatie van dit schip Opgedragen aan de firma Groencveld, van der Poll en Go. te Amsterdam. Een belang rijk onderdeel van dit werk (capaciteit ongeveer 1200 Kilowatt) zal dus toc-h door een Neder- landsche firma worden uitgevoerd. Dc afvloeiing. Binnenkort zullen, volgens de „N. R. Ct,.", ook een aantal directeuren en andere ambte naren, voortgekomen uit den commiesrang en meer dan 30 jaren dienst tellende bij het staats bedrijf der posterijen en telegrafie, voor af vloeiing in aanmerking komen. Doodelijk ongeluk. Gisteravond is in het spoorstation een treurig ongeluk gebeurd. Om ongeveer zes uur haalde de 64-jarige mejuffrouw A. d. B.d. H. haar familie van den trein een klein kind droeg zij op den arm. Halverwege de trap van het perron struikelde zij over een der stalen tredebanden, viel achterover en sloeg met haar hoofd tegen de steenen trap. Onmiddellijk werd de vrouw de wachtkamer binnengebracht, waar dr. Endlz die spoedig aanwezig was slechts den dood kon constateeren. Het kind heeft van den val geen letsel bekomen. hoogte in, een liftgat gevallen zij was onmiddel lijk dood. De moord te Culemborg. Te Roer mond is gisteren in een volkslogemcnt door de recherche aangehouden en naar Culemborg overgebracht zekere G. O. ervan verdacht be trokken te zijn geweest bij den dubbelen moord met roof te Culemborg. Verkeerde medic ij n e n. Voor twee zoontjes van den agent van Politie M. van het Gagelplein te 's-Gravenhage, die ziek waren, had de dokter verschillende medicijnen voorge schreven. In de apotheek zijn. echter de etiket ten verkeerd opgeplakt, zoodat het jongetje van 10 maanden het drankje te slikken kreeg, dat bestemd was voor het jongetje van 3 jaar. Za terdag is het jongste kind overleden. Nadat de vergissing ontdekt was, heeft een sectie op het lijkje plaats gehad. Gebleken is, dat vrij zeker bet kindje niet ten gevolge van het innemen van het verkeerde drankje gestorven is. Als doods oorzaak wordt nekkramp opgegeven. Tegen den assistent-apotheker, die de vergissing heeft begaan is proces-verbaal opgemaakt. A u t o-o n g e v a 1. Men meldt uit Oegst- geest Nabij Postenbrug heeft een ongeval plaats gehad met een Ford-auto. De auto, die uit den Haag kwam en in de richting Oegstgeest reed, kreeg waarschijnlijk plotseling een defect aan de stuurinrichting en begon slingerende bewe gingen over den weg te maken, zoodat hij tus- schen de tramrails terecht kwam, vervolgens bovenop den hoogen slootkant kantelde, waar na deze manoeuvre nogmaals herhaald werd, zoodat de wagen weer op zijn vier wielen kwam te staan. Doordat aan den kant houtgewas stond kwam de wagen niet in de sloot terecht, hoewel de schade vrij aanzienlijk is. De chauf- teur, die met een passagier al deze zonderlinge capriolen meemaakte, kwam met den schrik vrij. Zijn metgezel liep eenige ontvellingen op. Het conflict in de textielindustrie. In de raadsvergadering van Enschedé is als gevolg van den abnormalen toestand in het textielbedrijf ten behoeve der Provisorie voor de eerste twee maanden van dit jaar aan B. en W. een crediet toegestaan van 75.000. Over 1923 (4 weken) heeft de uitkeering aan de onge organiseerden ruim 21.450 bedragen, terwijl op 5 en 12 Januari pl.m. 15.500 is uitgekeerd geworden. Een der leden meende, dat B. en W. ook met het oog op de financieele belangen der gemeente, lijdelijke toeschouwers moesten blijven in het conflict en hij vroeg, of er voor B. en W. redenen aanwezig zijn om een weg te zoeken, welke kan leiden tot opheffing van het conflict. De burgemeester meende weinig over de zaak te kunnen zeggen. Kan het college in dezen iets doen, dan wordt zulks natuurlijk niet nagelaten, maar in het belang der zaak zelve, hoopt hij, dat er thans niet allerlei mogelijke bemiddelingsvoorstellen zullen komen en niet talrijke bemiddelaars zullen optreden, terwijl hij den raad geeft oin niets te doen buiten den Directeur-Generaal van den Arbeid om. Dc Duitsche deposito's in Nederland. Op de vragen van den heer van Ravesteijn betreffende het verstrekken van gegevens om trent de deposito's en andere opeischbare waar den, in het bezit van Duitsche particulieren en maatschappijen, welke zich bij hier te lande gevestigde bankinstellingen bevinden, heeft mi nister Colijn geantwoord, dat hij niet beschikt over gegevens omtrent de deposito's en andere opeischbare waarden, in het bezit van Duitsche particulieren en maatschappijen, welke zich bij hier te lande gevestigde bankinstellingen be vinden. Zonder een speciale wettelijke voor ziening zou het trouwens niet mogelijk zijn de bedoelde gegevens te verzamelen. Hij vindt geen aanleiding de indiening van een daartoe strek kende wetsvoordracht te bevorderen. Over het bescheid op verzoeken, welke bui- tenlandsche autoriteiten tot de Nedèrlandsche regeering mochten richten, zal eerst kunnen worden beslist, wanneer die verzoeken in con- creten vorm zouden zijn ingekomen. Aan de abonné's onzer Courant wordt drin gend verzocht bij verhuizing daarvan uitslui tend kennis te geven aan het bureau van ons blad Koemarkt 4. Ook voor klachten over de bezorging als anderszins wende men zich rechtstreeks tot het bureau van de Nieuwe Schiedamsche Courant. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Eerste lustrum van het St. Augustinus- Patronaat. Zondag 20 Januari vierde het St. Augustinus- Patronaat zijn eerste lustrum. De dag begon met een H. Mis en Algemeene IJ. Communie, waarna gemeenschappelijk ontbijt in het Patro naat. 's Avonds om 8 uur had de feestelijke bijeen komst plaats, wederom in het Patronaat. In een korte inleiding wees de ZeerEerw. Pastoor er op, met welke moeilijkheden, bij vijf jaar geleden dit Patronaat oprichtte, maar dank zij den grooten ijver der commissie, en ook in het bijzonder van den weleerw. kapelaan Berkemeijer, (destijds directeur) het Patronaat al spoedig in bloei toe nam en ook nu onder leiding van kapelaan Leesberg nog in grooter bloei is toegenomen. Nadat de Eerw. Directeur de leden had toe gesproken, volgde de installatie van 25 nieuwe leden waarna de dames zelatricen met de noo- dige versnaperingen rondgingen. Hierna wisselden muziek, zang en voordrachten elkander af, waarmee er den geheelen avond een vroolijke stemming werd ingehouden. Te water getrokken. De 31-jarige schipper D. v. G. uit Rotterdam, die met een vaartuig voer in de Schie, onder Kethel, is door een lijn van een aan den anderen kant komend vaartuig over boord getrokken. De man verdween onmiddellijk in de diepte. Toen hij korten tijd later werd opgehaald, was hij reeds overleden. Hij laat een vrouw met twee kinderen achter. Ontslageu personeel. Door het lid van den Gemeenteraad, den heer LI. van der Kraan is aan B. en W. de vraag gesteld, in de eerstvolgende zitting van den Gemeenteraad te willen mededeelen, de regeling welke getrokken is voor het ontslagen personeel van Gemeentewerken. Ontwerp Zomerdienstregeling. Ten Bnreele der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas te Vlaardingen ligt ter visie een ontwerp Zomerdienstregeling aanvangende 1 Juni 1924, van de Nederlandsche Spoorwegen. Opmerkingen betreffende dat ontwerp be lmoren vóór of op 31 Januari a.s. aan den Hoofd inspecteur Generaal der Spoor- en Tramwegen te 's-Gravenhage ingezonden te worden." Gev. en verk. onroer. goederen. Notaris H. B. E. B 1 a i s s e. Afslag 23 Jan. Een huis en erf, te Kethel, Wijk A. No. 34, groot 80 centiaren. In veiling 1100, verkocht voor f 1550 Opleving Naar het schijnt, komt er den laatsten tijd wel eenige opleving in de situatie van verschil lende groote bedrijven in onze stad zoo heeft men o.rn. op 't oogenblik bij Wilton's Droogdok- Mij. flink werk en eveneens op de werf „Gnsto". Gelijk men weet, is het echter met de glasindus trie nog alles behalve florissant gesteld. UIT ROTTERDAM. Schipbreukelingen. Gistermiddag is het stoomschip Grootendijk van de HollandAmerikalijn, alhier, aangeko men. Aan boord bevindt zich de bemanning van den schoener Annie M. Parker, te St. John (New Foundland) thuis behoorende. Deze schoener is door de Grootendijk in de Atlantischen Oceaan in nood verkeerend aan getroffen. De uit zes personen bestaande be manning werd gered. Het stoomschip Grootendijk heeft ligplaats genomen in de Maashaven. Alle verkeer met het schip en de bemanning is voorloopig door den gemeentelijken geneeskundigen dienst ver boden. Een van de schipbreukelingen is aan boord overleden. Het stoomschip heeft te Maassluis quarantaine-onderzoek gehad. Drie schipbreukelingen van den schoener Annie M. Parker, zijn lijdende aan pokken. Zij worden vermoedelijk vandaag naar de barakken aan de Waalhaven overgebracht. Het stoomschip Grootendijk is onder de be waking van de rivierpolitie gesteld. UIT DELFT. Auto-ongeluk. Maandagavond zijn nabij de Zweth, tenge volge van den dichten mist, twee auto's tegen elkaar gereden en zwaar beschadigd. De lading van een der voertuigen, een partij eieren, werd voor een groot gedeelte vernield. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. J. PENNING om vergunning tot oprich ting van een broodbakkerij in het pand Noord- molenstraat 62, kadaster Sectie A. No. 1060, met een heeteluchtoven en 2o. de N. V. M. COHN'S WIJN- EN SPIRI- TUAHENHANDEL te Rotterdam om vergun ning tot oprichting van een wijnkooperij in de panden Nieuwe Haven, 105109, kadaster Sectie M. nos. 3088, 3089 en 3090, met 5 electro- motoren van elk 1 P.K. waarvan één vervoer- bare drijvende 2 spoelbakken, 1 welwater- pomp en 1 advocaatmachine en 1 electromotor van 5 P.K., drijvende een lift. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 6 Februari a.s., des voor middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge dc Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 23 Januari 1924. BURGERLIJK ARMBESTUUR. Het Burgerlijk Armbestuur noodigt allen, die over den dienst 1923 iets van deze in stelling te vorderen hebben uit, hun rekening uiterlijk vóór 10 Februari a.s. aan den Directeur van genoemde instelling in te zenden. Schiedam, 23 Januari 1924. Gemengd Nieuws. Ongelukken. Gistermorgen is de heer Diepenbeek uit Soest onder Soesterberg van zijn fiets gevallen. Hij was dadelijk dood. Te Exterveensche kanaal dronk het 2- jarig zoontje van den heer B. R. uit een flesch carbol. Het kind werd naar het ziekenhuis ver voerd en verkeert in levensgevaar. Sanders uit Aalst is gisteravond door een vrachtauto overreden, en gedood. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. Te Amsterdam is de vrouw van een con cierge door eexi misstap van een aanzienlijke Gasverstikking, Maandagmorgen is de pl.m. 40-jarige landbouwer B. Bont te Egmond aan Zee door gasverstikking bedwelmd in zijn woning gevonden. Hoewel direct een dokter werd geroepen en door middel van een zuurstof apparaat gepoogd werd de levensgeesten op te wekken, mocht dit niet baten. B. was thuis bij familie, maar sliep steeds in zijn eigen woning. Vergif tigings geval. In aanvulling op het bericht over de poging' tot gasvergiftiging te Amersfoort kan nog worden meegedeeld, dat de politie in de slaapkamer niet alleen een gas- kraantje vond open staan, maar tevens dat de raamkoorden waren doorgesneden, zoodat op schuiven vrijwel was verhinderd. De dienstbode is na verhoor weder op vrije- voeten gesteld. De echtgenoot werd heden morgen naar de justitie te Utrecht overgebracht. Smokkelen. De kommiezen te Zevenaar hebben aangehouden een paard met wagen waarop bazalt. Onder de bazalt was 504 liter jenever verborgen. Het ongeluk bij Batli. Gisteren is het Parket uit Middelburg naar Bath vertrok ken om onderzoek in te stellen inzake het on geval met de Ba to X, uit Rotterdam, waarhij de vrouw van den schipper en vier kinderen verdronken zijn De oudste Nederlander. Het „Dag- bi. v. N.-Br." meldt dat Zondag te Rijsbergen overleden is Jan Mathijssen, die ruim 104 jaar oud geworden is. Gesnapt. In de cavaleriekazerne te De venter miste men sedert gernimen tijd herhaal delijk goederen, die op de rustkamers werden geborgen, wat het instellen van een wacht, al daar noodzakelijk maakte. Maandag zag de bewaker, die zich in de betrokken rustkamer verdekt had opgestald, daar den 19-jarigen vrijwilliger-huzaar van B. van B. van LI. binnen sluipen en een militaire jas ontvreemden. De bewaker sprong te voorschijn, maar werd op hetzelfde oogenblik door den dief bedreigd, die een revolver, in een wapenrek aanwezig, greep en dit wapen op den bewaker richtte, om daarna een goed heenkomen te zoeken buiten de ka zerne. De dader van den diefstal werd evenwel later gearresteerd en overgeleverd aan de mi litaire politie, die thans een nader onderzoek instelt. Door een trein gedood. De „Petit Parisien" verneemt uit Agen, dat dezer dagen een tragisch ongeluk heeft plaatsgevonden op de lijn van de Express du Midi, tusschen het station Colayrae-Saint-Cirq en het station Agen. De sneltrein M 149, komende uit Bordeaux is in volle vaart ingereden op een afdeeling spoor wegarbeiders, -die op de lijn bezig waren de rails en dwarsleggers, welke in slechten staat ver keerden, te vervangen. Het ongeluk kostte aan zeven arbeiders het leven, terwijl 'n tiental gewonden te betreuren valt, voor het grootste deel van Spaansche na tionaliteit. R i v i e r b r n g ingestort. De hulp brug óver de Main, welke in plaats van de oude brug Frankfort met Sacksenhansen verbindt, is gisteravond ingestort ten gevolge van den ijsgang op de Main. Er hadden geen persoon lijke ongelukken plaats. A u t o-o n g e v a 11 e n. Liet Ned. Tijdschr. voor Geneeskunde publiceert enkele gegevens

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2