zijn en zeer tijdroovend. Hangende dit proces is het onmogelijk zonder nadere voorziening in den nood te blijven. Hij geeft toe dat deze ontwerpen niet ideaal zijn, maar zij zijn een correctief op de extra- winstbelasting. Wat de Minister vraagt is slechts voor één jaar geldend en dus kunnen de bezwaren daar aan verbonden niet zoo groot zijn. Het gaat niet aan dat men deze belasting zou verwerpen, omdat men op andere bedrijven niet eveneens een belasting zou heffen. Vergadering verdaagt tot heden. Binnenland. Mei zeven jaar op school. Bij Kon. Besluit is uit overweging, dat het wenschelijk is den leeftijd, waarop de kinderen tot een school voor gewoon lager onderwijs mogen worden toegelaten, met één jaar op te schuiven, bepaald, dat art. 1 van het Kon. Besluit van 13 December 1920 wordt gelezen als volgt ,,De kinderen, die tot een school voor ge woon lager onderwijs worden toegelaten, moe ten bij het begin van het schooljaar of van den schoolcursus den leeftijd hebben bereikt van zeven jaren, verminderd met zooveel tijd als de helft bedraagt van den klasseduur dier school. Onder schooljaar of schoolcursus wordt ver staan de in het leerplan der school vastgestelde klasseduur." De walerleidingkwcstie. Gistermiddag 2 uur waren aan het bureau der Duinwaterleiding in Den Haag van circa 1/3 der betrokken huiseigenaren intrekkingen der opzegging ingekomen. Van de 600 afgesloten perceelen was bij ongeveer 300 gister de aanslui ting weer hersteld. Biografie-Noiens. Dh. D. Dans geeft in de „Vrijheid" een bio grafie van Mgr. Nolens in 6 hoofdstukken. We lezen „Hebt ge de evolutiën van den heer Nolens op het slap-gespannen koord der titulatuur al eens gevolgd Neen Dan noodig ik u even uit, de levensgeschiede nis, de ontwikkeling, de carrière van den heer Nolens te lezen. Je weet, dat deze begaafde en invloedrijke man onlangs is bevorderd tot Minister van Staat. Verdiend. Ik geloof, dat de heer Nolens aan onzen Staat vele diensten be wijst, die openbaar, maar ook vele die niet openbaar worden. En zélf geeft hij om die open baarheid niet. Zie hier echter z'n biografie 1W. H. Nolens. 2. meester W. -H. Nolens. 3. meester doctor W. H. Nolens. 4. Monseigneur meester doctor W. H. Nolens. 5. Monseigneur professor meester doctor W. H. Nolens. 6. Excellentie monseigneur professor meester doctor W. H. Nolens. Hoe vindt u dit filmpje Is het geen merk waardige levensbeschrijving En wij behoeven waarlijk niet aan te nemen dal de heer Nolens aan 't eind van z'n Latijn is. Niet zonder spanning tenminste wacht ik op de volgende aflevering van dezen boei enden tirel- roman." Uitvoer uit het bezette gebied. Het departement van buitenlandsche zaken deelt mee, dat, krachtens, besluit van de be zettingsautoriteiten, bij uitvoer van goederen uit het bezette Duitsche gebied naar Nederland langs den Rijn, geen cautie meer behoeft te worden gestort. Ter zake werden dezerzijds met deze autori teiten besprekingen gevoerd. Kon. Nederlandscli Landbouw-Comité. Een buitengewone algemeene vergadering van het Kon. Nederl. Landbouw-Comité zal worden gehouden op Dinsdag 18 Maart, te 's-Gra- venhage. Als eenig punt op de agenda voor deze verga dering zal worden behandeld het vraagstuk van vrijhandel of bescherming, hetgeen zal geschie den door het houden van twee inleidingen. Uit de textielnijverheid. Uil de oomité's van actie van de uitgesloten, niet-georganiseeide textielarbeiders in Twenthe heeft zich een centraal comité gevormd, bestaan de uit gedelegeerden van Enschede, Hengelo, Oldenzaal, Borne, Losser en Denekamp. Dit comité is gevestigd te Enschede; voorzitter is van de heer H. Smittenberg, aldaar, en secretaris de heer J. G. Zengcrink te Hengelo. Als represantant van dit comité is benoemd de heer A. B. Hommen t,$, Oldenzaal. Het comité zal een actie op touw zetten, om in geheel Nederland steun voor de uitgesloten, onge organiseerde textielarbeiders te verkrijgen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Executie A. Lans. B. en W. schrijven aan den Raad Zooals U bekend is, werd aan A. Lans, krach tens raadsbesluit van 15 April 1921 een premie groot 21.100.en een hypotheek groot 77.300 verleend, ten behoeve van den bouw van 12 midden standswoningen aan de Aloidastraat en Mariastraat. De op 1 Augustus jl. door den debiteur ver schuldigde bedragen aan rente en aflossing dezer hypotheek werden ondanks onze aan maning niet betaald, zoodat tot executie moest worden overgegaan. Wel heeft Notaris 'Hartong getracht onder de crediteuren een regeling Lot stand te brengen, doch toen was de zaak echter reeds te ver ge komen. Bovendien zou bij de voorgestelde regeling de Gemeente de aflossingen hebben moeten laten varen, terwijl de huren, welke dc woningen opbrachten, zoodanige regeling niet levens vatbaar maakten. Immers uit de huren, welke geïnd worden kon nauwelijks de rente worden bestreden, zonder nog te spreken van aflossing, onderhoud belasting, verzekering, enz. Doordat eenige woningen onverhuurd waren, beliep het totaal der huren slechts 4.440. Waar bij den openbaren verkoop de huizen zijn ingezet op 40.200.en het bedrag der ver strekte hypotheek 77.300.— beliep, hebben wij gemeend dat niet beneden f 60.000 mocht worden gegaan. Waar geen hooger bod werd gedaan moesten dc huizen voor de gemeente worden afgemijnd op 59.730. De huizen zullen thans door de Gemeente moeten worden geëxploiteerd. De wijze, waarop dit zal geschieden zal nader geregeld moeten worden. Ook zal met het Rijk overleg zijn te plegen omtrent deelneming van het Rijk in het geleden verlies. In het verCrouwen, dat Uw Rüad zich met onze handelwijze in dezen kan vercenigen, heb ben wij thans de eer U voor te slellen den aan koop in veiling formeel t.e willen bekrachtigen. Gemeenteraad. 2e Aanvullingsagenda. 3bis. Voordracht van B. en W. ter benoeming van een onderwijzer aan School F I (Hoofd de heer B. v. Bochove). Voorgedragen worden de heeren 1. G. v. d. Worp te Den Hulst a/d Dedems- vaart 2. I). J. Verkerk te Rhoon en 3. W. K. Rijsdorp te ITonselerdijk. 3ter. Voorstel van B. en W. om aan de St. Willibrordussiiediting de benoodigde gelden be schikbaar te stellen voor de verbouwing van hare G.L.O.School aan de Overschieschcstraat. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas. In de Vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas, welke ge houden werd Woensdag, 23 Januari j.l. in het Handelsgebouw te Vlaardingen, hield eerst de voorzitter, de heer J. H. van Linden van den Heuvell, de navolgende rede, waaraan 't volgen de is ontleend Allereerst deelde spr. mede, dat van de Com missie tot onderzoek der geloofsbrieven bericht was ingekomen, dat deze in orde zijn bevonden, zoodat besloten is tot toelating der zes gekozen leden van de afdeeling grootbedrijf en zes der afdeeling kleinbedrijf, en wenschte de heeren Houtman, Conijn, Figee, Jonckheer, Trouw, Hijman, Janse, Bot, Van Vliet, Don en De Willi gen geluk met hunne benoeming dat de kiezers in hen stelden. Het beeld,ging spr. voort, dat handel en indus- strie hier in 1923 te zien gaf, was verre van gun stig. De distilleerder ij en, welke voor de binnenlandsche consumptie werken, hadden te kampen met steeds scherper concurrentie, ge volg van het loslaten der prijsregeling. Bovendien werd de afzet steeds kleiner,een gevolg van smok kelhandel en van clandestien stoken. Ook voor. export is het bedrijf nog steeds verre van winst gevend. In den aanvang van 1923 heerschte er hoopvolle bedrijvigheid voor de Westkust van Afrika doch al spoedig kwam ook hieraan een einde en komen nog slechts kleinere orders binnen. Er zijn echter teekenen die wijzen op een verbetering in de toekomst, daar eenige landen voornemens zijn mildere bepalingen voor den invoer van gedistilleerd toe te passen. Frankrijk belet nog steeds den invoer van ge distilleerd, terwijl het Fransche gedistilleerd hier binnenkomt tegen een zoo gering invoerrecht 7.per 100 Liter 5 100 dat de goedkoope Cognacs uit Frankrijk met succes de concurrentie tegen ITollandsche Jenever in ons land kunnen opnemen. Het aloude Brandersbedrijf, leed in sterke mate door zeer gedrukte moutwijn- en spiritusprijzen, terwijl de spoeling in den winter van 1923 lager was dan in 1922. De gist bleef nog tamelijk op prijs, ofschoon de Engelsche cliëntee- le ook tengevolge van de hittegolf nog meer werd ingekrompen. De graanprijzen waren vooral tegen het einde des jaars stijgend. Wel namen de verschepingen uit Rusland langzaam toe, doch niet in die mate, dat zij concurrentie aan konden doen aan de Amcrikaansche markt. De toestand in 't S c h e e p s b e d r ij f was in algemeen gelijk aan 1922, toch meende men einde 1923 een kleine opleving te zien. Het. zou mij te ver voeren, wanneer ik hier in den breede den toestand der verschillende takken van Nijverheid in ons district besprak. Het bin nen kort uit te brengen jaarverslag is de plaats, waar men omtrent iedere industrie gegevens zal vinden. Slechts kan ik niet nalaten nrcde te dee- len, dat volgens tot ons gekomen berichten ver schillende bedrijven Legen het einde des jaars eenige opleving constateerden, zoodat als niet alle teekenen bedriegen niet 1923 de tijd van de zwaarste depressie in het zakenleven zal zijn afgesloten. Liep het aantal binnengekomen schepen in den Nieuwen Waterweg van 9452 in 1922, metende 13.522.30 netto register ton terug op 9194 met 12.776.021 ton, het aandeel van Schiedam hierin steeg van 93 met 172.716 ton tot 162 met 289.489 ton. Vlaardingen zag het aantal binnengekomen schepen dalen van 351 met 603.475 ton tot 338 metende 450.736 ton, terwijl voor Maassluis deze cijfers waren 53 in 1922 met 12.170 ton tegen 30 metende 12.001 netto register ton in 't afgeloopen jaar. De visschersvloot is hierbij geheel buiten be schouwing gelaten. Heeft de beugvisscherij over het geheel genomen geen onbevredigende resul taten opgeleverd, het verloop der haringvisscherij typeert wel zeer sterk den abnormale» toestand in 1923. Slechts een gedeelte der vloot voer uit, de aanvoeren waren aanvankelijk flink, maar weer te groot voor de consumptie, zoodat de haringprijzen, mede door de abnormale warmte, zoo sterk terugliepen, dat men in Juli het stil leggen der geheele haringvloot overwoog, een wel zeldzaam feit, in de geschiedenis der haring visscherij. Een besluit in die richting was nog niet, genomen, toen de toestand aanmerkelijk verbeterde. De vraag dringt zich op wat heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken gedaan om den zoozeer gedrukten economischen toestand in dit district te helpen verbeteren? Het antwoord moet luiden veel meer dan blijkt uit de notulen der openbare vergaderingen, welke het vorige jaar gehouden werden. Zeker, als gevolg van de besprekingen in deze bijeenkomsten werd met klem opgetreden, waar het gold verbeteringen, te krijgen in het functioneeren van verschillende verkeersmiddelen als de posterijen en de spoor wegen ook bereikte de Kamer dat belemmeringen voortspruitende uit de Wet op de Distilleertoe- stellen werden ondervangen en stond zij op de bres om voor den handel schadelijke invoer rechten te weren. Aan bepalingen der Arbeidswet welke volgens spr. de nijverheid direct benadee- len en haar concurrentievermogen ernstig ver minderen, wedde zij een omvangrijk adres, dat. in den lande van verschillende zijden instemming 'heeft gevonden het marktwezen had Uwe volle aandacht, en steun werd verleend aan verschil lende nuttige instellingen. Onze pogingen om te komen tot een directe telefoongemeenschap tus- schen Schiedam en Rotterdam zetten wij onver moeid voort en ik geloof zonder te groot opti misme te mogen zeggen, dat wij zullen slagen. Ik zal de laatste zijn om de waarde dezer ver richtingen te verkleinen, maar toch geloof ik, dat in het „stille werk" der Kamer een krachtige steun is gelegen voor handel en bedrijf. Het zal wel nimmer na te gaan zijn van hoeveel beteekenis in stilte door het secretariaat onzer Kamer aan buitenstaanders verstrekte inlichtin gen voor handel en industrie in ons district, zijn beter controleerbaar is het directe nut, dat de ingeschrevenen in het Handelsregister van de Kamer ondervinden. Ik ga voorbij het legio aan tal certificaten* van oorsprong en handelsver klaringen, dat voortdurend afgegeven wordt dit zijn slechts formeele faciliteiten, die de Kamer verstrekt. Daarnaast echter weet men, en ge lukkig, het secretariaat der Kamer te vinden voor het vragen van alle mogelijke handelsin lichtingen, die gaarne en meestentijds dadelijk worden beantwoord. Het feit, dat dezelfde firma's herhaaldelijk tot ons komen met verzoeken over elders geheven invoerrechten, handelsadi-essen, economische toestanden in vreemde landen, enz. bewijst, dat men tevreden is over het. verschafte materiaal. Toch is deze zoo belangrijke tak van dienst der Kamer nog niet. algemeen genoeg bekend, waarom ik er hier speciaal de aandacht vestig. Weet men, dat wij in het bezit zijn van vele tclegraaf-codes, zoodat wij ieder die een cod' -telegram ontvangt of moet verzenden, kun nen helpen In de eerste plaats is dit gemakkelijk voor kleinere handelaren, die zich geen dure codes kunnen aanschaffen, maar hoe vaak komt het ook niet voor, dat groote zaken een telegram ontvangen, gesteld, in een code, die zij juist niet bezitten! Weet men voorts, dat wij handels adres boeken van nagenoeg de geheele wereld bezitten Niet ieder is er zoo van overtuigd, dat. wij goed gedocumenteerd zijn, als die handelsman, die even telefonisch het adresboek van Londen vroeg en hoogst verbaasd bleek, dat we dit toen niet bezaten. Tot zijne en mogelijk anderer geruststelling zij thans medegedeeld, dat ook het deze maand uitgekomen adresboek 1924 van Londen hier te raadplegen is. Uit deze uiteenzetting moge blijken, dat onze Kamer er naar streeft om datgene te zijn, waartoe de wet haar in het leven geroepen heeft, n.l. de vertegenwoordiging vanden handel en van de nij verheid. Als zoodanig ligt een, ik zou haast zeg gen onbegrensd arbeidsveld voor U, mijne hee ren, open. Moge gezondheid en voorspoed in Uwe zaken zoowel als in Uwe gezinnen U in 1924 steunen om met opgewektheid de taak, waartoe Gij geroepen zijt, te volvoeren. Namens de Kamer dankte de heer Jansen don Voorzitter voor zijn mooi verslag en wenschte hem in het jaar 1924 geluk in gezin en zaken toe. Hierop werd tot voorzitter der Kamer her kozen de heer J. H. van Linden van den fleuved, die vervolgens mededeelde dat als Voorzitters der Afdeeling Grootbedrijf en Afdeeling Klein bedrijf, eveneens herkozen waren respectievelijk de heeren LI. J. Jansen en W. Brouwer Pzn. Na de verkiezing der vaste Commissie werd naar aanleiding van een adres der Kamer van Koophandel voor Zwolle als punt der agenda be- handeldCautie en cessies door aannemers,"waar bij men algemeen van oordeel was, dat het te bezwaarlijk zou zijn de aannemers teverplichten cauties te stellen tot zekerheid, dat zij alle leve ranciers zouden betalen. Voorts openbaarden zich twee stroomingen. De eene achtte het wenschelijk de cessies der desbetreffende aannemers in uitbetaald, alvorens zij de betaling van alle leveranciers bewezen hadden en dat ingeval in de bestekken niet deze clausule wérd opgeno men een verplichte inschrijving in het Handels register van de cessies der desbetreffende aan nemers werd wenschelijk geacht. Na ampel over leg werd besloten alvorens een beslissing in dezen te nemen, het advies in te winnen der Vereeni- ging van Handelaren in bouwmaterialen in Nederland te Amsterdam. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat het streeknet voor telefoongemeenschap tusscben Schiedam en Rotterdam goede voort gang had. Spr. wees er op, dat hij met den Secre taris bezig was alle veelsprekers te Schiedam te bezoeken, en dat thans reeds onderscheidene fir ma s voor 10000 geteekend hadden, gedurende 5 jaren achtereenvolgens te voldoen. Spr. merkte op, dat het persoonlijk bezoek uit den aard der zaak veel tijd in beslag nam, doch dat ook de voorbereidende maatregelen van het hoofdbe stuur der posterijen ten telegrafie tijd vorderden, zoodat de Kamer zeer zeker niet. te laat zou zijn. De heeren tloutman en Hijman betuigden hierop hun hulde aan den Voorzitter die in het belang der Schiedamsche Nijverheid zich gaarne de grootste moeite getroost om het Streeknet tot stand te brengen, bij welke huldebetuiging zich De Kamer eenparig aansloot. Kinderbescherming. De heer L. W. Kramers, secretaris van de Afd. Kinderbescherming der Sint Vincentius Vereeniging, alhier schrijft Bij den aanvang van 1924 strekte de Sint Vincentius Afdeeling van Kinderbescherming haar zorg uit over tachtig van die beklagens waardige steunbehoevende kinderen. Dat reeds zoo buitengewoon zorgvol werk wordt thans nog verzwaard door bijna onover komelijke financieele moeilijkheden. De door de Regeering toegepaste zuinigheids maatregelen treffen ook ons Liefdewerk op zoo danige wijze, dat wij zonder krachtige finan cieele hulp niet verder kunnen. Breng dus Uw gave, Uw aalmoes, Uw krachti- gen geldelijken steun naar de Afdeeling Kinder bescherming van de St. Vincentius Vereeniging te Schiedam. Wij kunnen Uw hulp niet missen Nood dringt Wij inoefen vragen Onze beschermelingen, waarvoor wij moeten blijven zorgen, waarvoor wij Uw krachtige hulp inroepen, zullen U door hun gebeden voor Uwe gaven in ruime mate zegeningen brengen. Het jubilé van Dr. Koene. Men verzoekt ons mede te deelen, dat morgen middag de receptie ten huize van Dr. Koene, niet van 2 tot 4 u., maar van 3 tot 4x/2 u. zal worden gehouden. De „Willy." Hedenmorgen ongeveer 10 uur is men er ein delijk ingeslaagd de „Willy" aan de oppervlakte te brengen. Terstond werd een aanvang gemaakt met het uitpompen, zoodat het schip al vlug drijvend was. Het eerste onderzoek gold natuur lijk de kajuit, waar de lijken van den schipper en zijn vrouw echter niet weiden gevonden. Ver moedelijk zijn toen het ongeluk gebeurde, de echtelieden wel uit de kajuit naar het dek van het schip kunnen vluchten, maar te laat om den wal te bereiken, door het snelzinkende vaartuig naar de diepte gezogen naar hun lijken zal nu wel gedregd worden. Deskundigen worden be noemd om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het ongeluk. het Handelsregister te doen inschrijven, tenzij in de bestekken de clausule werd opgenomen dat, twee laatste termijnen der aannemingssommen niet eerder aan de aanhemers zouden worden uitbetaald, alvorens zij de betaling van alle leveranciers bewezen hadden, De andere, op het laatste allen nadruk leggend, wenschte aldus te formuleeren „dat het aanbeveling verdiende in de bestekken de clausule op te nemen, dat de tweelaatste termijnen der aannemingssommen niet eerder aan de aannemers zouden worden Gev. en verk. onroerende goederen. Notaris :P.R.van Elleco m. Afslag 25 Jan. Perceel I. Een huis met open grond en erf gelegen te Schiedam aan den Rotterdamschen- dijk, no. 51, groot 2.90 Aren. In veiling 6900 niet verkocht. Perceel II. Een huis en erf met open grond te Schiedam aan de Bakkerstraat no. 2141, groot 79 centiaren. In veiling ƒ750; niet verkocht. Inbraak. Toen gisteravond de familie B. v. R„ Burg. Knappertlaan 34, niet thuis waren, hebben die ven van die afwezigheid gebruik gemaakt om hun slag te slaan. Aan de achterzijde van het villatje hebben de inbrekers, door het uitsnijden van een ruit zich toegang verschaft tot de keuken en zijn toen naar boven gegaan. Met behulp van een valschen sleutel hebben zij daar een kast weten open te sluiten en zich meester gemaakl van gouden en zilveren voorwerpen ter waarde van ongeveer 1000. Toen er boven niets meer te halen was hebben zij beneden nog pogingen aan gewend om een buffet te forceeren bij deze karwei zijn zij echter blijkbaar door deterugkomst van de familie, wat ongeveer half elf gebeurde, Van de dieven is tot nu toe geen spoor ont dekt. Mogelijk dezelfde „heeren", hebben bij mevr. M„ Burg. Knappertlaan 98, die eveneens niet thuis was, een poging tot inbraak beproefd, door een glazen ruit in de deur te verbrijzelen. De bedoeling was blijkbaar om door de ontstane ope ning het touw te bereiken waarmee de deur kan worden opengetrokken; doordat echter het nacht slot was omgedraaid mislukte de opzet en moes ten de individuen onverrichterzake afdeinzen. Nieuwe Fabriek. Naar wij vernemen worden in het Sterrebosch aan het eindpunt van de Wilhelminahaven thans proefpalen geslagen voor de beheiing van een aldaar eventueel te bouwen fabriek. Hierdoor zou de Breede laan langs de haven komen te vervallen en een nieuwe toegangsweg naar de Scheepswerf Nieuwe Waterweg moeten worden gelegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2