DMGBLAD VOOR SGHÏEOMM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Zaterdag 26 Januari 1924. 12854, KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2,70, per week 20 rent, franco per fe», plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededelingen 75 ct. per regel post ƒ3. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau met Officieel Kerkbericht 10 rts. Gratis-Ongevallen verzekering 500 hij levenslange geheele invalidileitt SOiJT.lJ verlies van een hand, voet of oog 1200 lii.i dood 1100 bij verlies iH™ii^a-Vcrl.es van een wgsvmger; 1 15 bi.l verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz. bank te S Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws, HET HERSTEL. De eerste commissie van experts zal waar schijnlijk Maandag naar Berlijn vertrekken, een dag later gevolgd door de tweede commissie. Naai' verluidt zullen de leden der commissie de gasten der Duitsche regeering zijn. ENGELAND EN RUSLAND. Volgens de „Daily Express" is MacDonald voornemens een commissie naar Moskou te zenden, die de hervatting der betrekkingen moet voorbereiden. O'Grady zal vervolgens naar Mos kou vertrekken als gezant. MacDonald bracht gisteren het grootste deel van den dag door op het Foreign Office, waar hij de Russische kwestie met de permanente ambtenaren besprak. O'Grady en Raknfsky, de Russische handelsgcdelegecrde, woonden de besprekingen bij. Volgens de „Daily News" zal Mac Donald Rusland waarborgen vragen ten aanzien van de propaganda. ENGELAND. Gistermiddag heeft Ramsey MacDonald op het Foreign Oliice ontvangen de gezanten van Spanje, België Brazilië, Japan, Duitschland, Frankrijk, Italië en de Vereenigde Staten. De gezanten der overige buitenlandsche mogend heden zullen Maandag aanstaande worden ont vangen. De nieuwe premier heeft geen tijd ver loren laten gaan om de Volkenbondsaangelegen heden op het Foreign Office onder te brengen. Lord Parmoor, de voorzitter van den staats raad in de nieuwe regeering, en die zal op treden als de eerste Britsche gedelegeerde in den Volkenbondsraad in de plaats van Sir Robert Cecil, zetelt reeds op het Foreign Office zelf. DE SPOORWEGSTAKING IN ENGELAND. De stand van de spoorwegstaking blijft op het doode punt, daar blijkbaar noch de directies, noch de bond van stokers en machinisten eenige verdere stappen hebben gedaan op den weg naar onderhandeling. Inmiddels doet de minister van arbeid namens de regeering. evenals^ de leiders der vakvereenigingen, alfes om een uit weg uit den doolhof te vinden. ITALIË EN J O EG O -SLAVIE De Joegoslavische premier Pasjitsj en de minister van Buitenlandsche Zaken, Nintsjitsj, zijn gistei te Rome aangekomen, waar het station te hunner eere met vlaggen was getooid. Te hunner ontvangst was Mussolini aanwezig, terwijl een compagnie carabinieri de eere-waeht vormden. De koning van Italië gaf gisteravond ter eere van de hooge gasten een gala-diner. Bij niet-ofl'icicele besprekingen tusschen Pas jitsj, Nintsjitsj en Mussolini zijn nog enkele kleine wijzigingen gebracht in het verdrag, welke echter geen wijziging brengen in de poli tieke strekking daarvan. Het verdrag zal waar schijnlijk heden worden onderteekend. DE STRIJD IN MEXICO. Volgens een bericht uit Washington is men daar in semi-officieele en parlementaire kringen 21 Zij wilde niet toegeven, zij wilde gezond worden om zich en het kind een bestaan Ie scheppen.Met de paar duizend mark zou zij niet ver komen, wanneer zij er niets bij ver diende. Op die wijze waren acht dagen voorbij ge gaan, toen het haar op een goeden morgen niet meer mogelijk was, zich verder voort te sleepen, dan van het bed tot aan de canapé. Bertha probeerde haar over te lialen, een dokter te raadplegen. Maar Annie wees dit angstig van de hand. Neen, neen, beste Bertha, ik hen immers niet ziek. Alleen een beetje moe en mat van de vele vermoeienissen. Ik behoef mij alleen maar een paar dagen rust te gunnen en niet uit te gaan. Johuy kan dan helaas een paar dagen niet naar huiten gaan. Maar dat moet maar gaan. Ik zal Johny meenemen, zij kan in de gang spelen, daar heeft zij meer ruimte en dan heeft mevrouw rust. Ik zal goed op de kleine letten, mevrouw behoeft zich daar niet bezorgd over te maken. Goede Bertha, ik ben u van harte dank baar, dat ge u zooveel moeite geeft voor mij en Joliny. O, het kind is mij volstrekt niet tot last. vinger. van oordeel, dat de wereldstrijd om de olie-bron nen de oorzaak van de huidige troebelen Mexico is. Volgens berichten uit de stad Mexico, steu nen de relllen de Britsche olie-belangen, ter wijl de regeering van Obregon op de hand is van de groote Amerikaansche petroleummaatschap- pijen. ALLERLEI. Uit Londen. Volgens de „Westminster Ga- zette" heeft de regeering reeds besloten met het oog op de bezuiniging het Singaporeplan op te geven. Uit Berlijn De begrafenis van Lenin, welke eerst op heden was bepaald is tot Zondag uitgesteld. -Het Fransch-Tsjecho-Slowaaksche verdrag is gisteren te Parijs door Benesj en Poincaré geteekend. De Zwitsersche Bondsraad heeft besloten het jongste Fransche voorstel in zake de op lossing der zone-kwestie te verwerpen. Uit Pelrograd De Sovjet van Pctrograd heeft op voorstel-van den Moskouer besloten, den naam der stad om te doopen Leningrad. van een hoopt dat het overgroote deel der rekeningen weer in orde komt. Staten-GeneraaJ. TWEEDE KAMER. De Kamer besluit na de interpellatie-Boon over den postchéque- en girodienst de Indische begrooting te behandelen met de door den heer Troelstra aangevraagde interpellatie over de houding der Indische regeering tegenover de Indische volksbeweging en de spoorwegstaking, welke interpellatie door den heer Albarda zal worden gehouden. Het wetsontwerp tot verlenging van de Indi sche productenbelastingen tot over het jaar 1923 en tot invoering van een aardoliebelasting voor hetzelfde jaar wordt aangenomen met 52 tegen 13 stemmen. De wijziging van de Indische tariefwet wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. De heer Boon (V. B.) houdt daarna zijn in- terpellatie over de stopzetting van den post cheque- en girodienst. Spr. citeert de meening van Kamerleden en van oud-minister Konig, die centralisatie van de giro doodelijk achtten. Hij haalt tot in finesses de geschiedenis van de stop zetting op. Spr. stelt dertien vragen, o.m. waaraan de bevoegdheid tot sluiting was ontleend en door wien Gelooft de minister in ontwarring van den hopeloozen toestand Had het personeel schuld, en waarom is voor het onderzoek daarvan geen commissie benoemd Hoe groot is de d ooi- het rijk geleden schade Het publiek wordt van de giro vervreemd door de afschaffing van den vrijdom van port. Is afschaffing van rentever goeding niet gewenscht Verwacht de minister van den gecentraliseerden dienst niet een kwij nend bestaan Wil hij zoo spoedig mogelijk tot decentralisatie terugkeeren Minister van Swaay zegt zich ontzettend gergerd te hebben over den gang van zaken van den postcheque- en girodienst. Het is afschuwe lijk. Er is een gelegenheid geopend tot uitbetaling Van lieverlede is dat vlotter gegaan, en thans zijn er geen klachten meer. Er is 70 80 millioen uitbetaald van het totaal van 117 millioen. Spr. De schade, die door het Rijk is geleden, valt niet te schatten. Het renteverlies bedraagt 4J/2 ton aan meer personeel is ook geld uitgegeven, dat chter niet te berekenen is, doch wel enkele tonnen zal bedragen. Tegenover deze posten 'staat de winst bij den postwisseldienst van 682.000 gld. De heer Boon (V. B.) erkent dat de'Min. bedot is door de leiders en de Minister bedotte onwetend weer de klagers en de klagende Ka merleden. Spr. gelooft niet dat alles over twee weken zal gereed zijn. Spr. stelt een motie voor, betreurende de ont wrichting van den Girodienst, spreekt uit dat niet tot een gecentraliseerden dienst moet wor den overgegaan, vóórdat zekerheid is gekregen van een regelmatige werking van den dienst. De heer Van Vuuren (R. K.) voelt meer voor den gedeccntraliseerden dienst. Hij wil echter alleen zijn ergenis luchten over dc indo lente wijze waarop de Reg. zich tegenover deze zaak heeft gedragen. Een particulier zou ge heel anders gehandeld hebben dan de Staat en zou het publiek hebben ingelicht en geholpen. De heer Van Braambeek (S. D.) betoogt, dat er banken zijn die 2 pCt. rente ver goeden en alle transacties gratis'geschieden. De particuliere banken zijn bezig deze dienst kapot te maken en hij waarschuwt den Minister voorzichtig te zijn vooral met de opheffing der rentevergoeding. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. Bi n n e n I a n d. Het Rijksmuseum. Naar de Tel. verneemt, zal, wegens bezui- uigingsredenen, het directeurschap worden op geheven van het Nederlandsch Museum van Geschiedenis en Kunst te Amsterdam, onder deel van het Rijksmuseum directeur de heer M. van Nooten. Ook het onder-directeurschap van,het Rijks museum van schilderijen,thans bekleed door den door den heer W. Steenhoff, zal om redenen van bezuiniging worden opgeheven. tuehureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 25 Jan. in Nederland uitgesproken 109 faillissementen tegen 70 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 25 Jan. 1924 319 faillissementen tegenover 290 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De commissie-kwaal. Er wordt een commissie ingesteld, aan welke wordt opgedragen, een onderzoek in te stellen en advies uit te brengen ter zake van de ver antwoordelijkheid en de mate van aansprake lijkheid van het leidende en uitvoerende perso neel bij den Postchequé- en girodienst, voor het geen bij de voorbereiding en uitvoering van de centralisatie.de ontwrichting van dien dienst naar het oordeel van die commissie heeft ver oorzaakt of verergerd. Het Rijksarchief van Drenthe. Naar de Leeuw. Ct. verneemt bestaat het voornemen, ter wille van de bezuiniging, het Rijksarchief van Drenthe te Assen met ingang van 1 April onder beheer van dat van Gro ningen te brengen. De rijksarchivaris van Drenthe, dr. S. A. Waller Zeper, zal dan tot rijksarchivaris van Friesland te Leeuwarden worden benoemd, en den tegenwoordigen archivaris van Friesland, dr. H. A. Poelman, zal de functie te Groningen worden opgedragen. Zij is heel lief en zoet de kleine Johny. Ik doe het graag, mevrouw, rust maar eens flink uit. Met deze woorden verlieten Bertha en de vroo- lijk babbelende Johny de kamer. Annie zag hen met bedroefde oogen na. Het was hard op de barmhartigheid van een goedhartige dienstbode aangewezen te zijn. En toch dankte zij het lot, dat haar huist hier heen gevoerd had. HOOFDSTUK VII. Gravin Thea had zich reeds eenige dagen voor haar vertrek naar Berlijn in verbinding gesteld met den particulieren detective, dien men haar zoo had aanbevolen. Zij had hem om een onderhoud verzocht en gevraagd, of zij hem op een bepaalden tijd in haar hotel te Berlijn kon verwachten. De heer Anton Volker, de detedtive, had de gravin geantwoord, dat hij precies op den aangegeven tijd ter plaatse zou zijn. Gravin Thea had daarop haar vertrek op den volgenden morgen bepaald en was ook geheel volgens het program met haar dierbare Grill in Berlijn aangekomen. Den volgenden morgen, precies om elf uur, gaf Grill haar een eenvoudig visite-kaartje. j,Anton Volker." Laat mijnheer binnenkomen, Grill en blijf in de kamer hiernaast, opdat wij niet ge stoord worden, zeide Gravin Thea. Het zevende leerjaar. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp, inge diend, dat strekt tot het afzien tot 1930 van de invoering van het zevende leerjaar op de lagere scholen en van de uitbreiding van den leerplicht terwijl op de gemeentelijke en bijzondere scholen, welke het zevende leerjaar reeds hebben en er Uit 's rijks kas betaling voor genieten, het z.g. uitstervingssysteem zal worden toegepast. Faillissementen. Volgens mededeelmg van het Handelsinforma- Grill verdween en dadeijk daarna trad een goed gekleede man van nfiddelbare grootte en ongeveer veertig jaren oud, de elegante hotel kamer binnen. Gravin Thea zag onderzoekend naar zijn glad geschoren niet oninteressant ge zicht, waarin kin en neus hijzonder opvielen. De diepliggende grijze oogen hadden meer de uit drukking van een kunstenaar of een geleer den, maar af en toe werden zij zeldzaam helder en kregen dan een scherpe, snijdende uitdruk king. Vriendelijk en beleefd als een man van op voeding, hoog hij voor gravin Thea. Mevrouw de gravin Theodora Wildenfels? vroeg hij, met ri^tigat sympathieke stem. Die ben ik, mijnheer Volker, wilt gij als 't u blieft, plaats nemen. Ik moet uwe aan dacht voor een oogenblik in beslag nemen. Zij wees hem een stoel. Volker zette zich daarop neder en beschouwde met, discrete be langstelling het door smart gelouterde, vriende lijke gezicht der voorname aristocrate. Mijn tijd is geheel te uwer beschikking, mevrouw. Gelieve geheel daarover te beschikken. Hoe uitvoeriger gij mij uwe wenschen toever trouwt, des te beter zal ik in staat zijn u van dienst te zijn. Gravin Thea haalde diep adem en begon daarna te vertéllen van de voor vijftien jaren verdwenen halsketting. Zij schilderde precies de omstandigheden, welke aanleiding hadden ge geven tot het ontslag van den rentmeester Horst, en zeide, dat haar man er destijds alleen daarom De St. Pieterspenning. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem mocht van 's Pausen staatssecretaris, volgens de „St. Bavo" het volgend schrijven ontvangen Uit het Vaticaan, 10 Jan. 1924. Doorluchtige £1 oogwaardigheid, Ja, Uwe goede geloovigen weten wel goed, onder aandrang van U en Uw geestelijkheid, hoevele en hoe groote werken van geloof en liefde onder de geheele wereld door den Apos- tolischen Stoel moeten worden onderhouden onlangs immers hebben zij daarom eerbiedig 20.000 gulden voor den St. Pieterspenning ge zonden Dit behaagde zeer den Doorluchtigen Opper priester, dewijl Hij daarin erkende een uiting van vereering en toewijding jegens den ver heven Plaatsbekleeder van Jezus Christus. Daarom brengt de Vader aan allen verschul- digden dank, zoowel aan Uwe Hoogwaardig heid als aan de verschillende gevers en naar de mate van dit eerbetoon voor U van God een milde vergelding afbiddend, geeft Hij als onder pand van hemelsche zegeningen en van Zijn vaderlijke toegenegenheid, U en geheel de kud de, die aan Uwe zorgen is toevertrouwd,vol liefde den Apostolischen Zegen. En terwijl ik U dit overbreng maak ik gaar ne gebruik van de gelegenheid, U de gevoelens mijner hoogachting te betuigen, met welke ik hen en met vreugde verblijf Van Uwe Hoogwaardigheid de zeer toegene- gene P. KARD. GASPARRI. De kosten van het levensonderhoud. Als bijlage bij het Maandbericht van het Bureau van Statistiek der gemeente Am sterdam is verschenen de opgave van den stand der kosten van het levensonderhoud bij arbeidersgezinnen daar te stede in December 1923. Het indexcijfer der totale kosten van het levensonderhoud vertoont sedert Maart 1920 een daling van 16.9 pCt. Indien men laatstgenoemde maand op 100 stelt, bedraagt het dus 83.1. Waar dit cijfer bij de vorige driemaandelijk- sche periode 81.0 of een daling van 19.0 pCt. heneden het peil van Maart 1920 bedroeg, heeft zich sedert September 1923 een niet onaanzien lijke stijging voorgedaan, en wel van 2.6 pCt. Sedert September 1920, in welke maand de duurte haar hoogtepunt bereikt met een stij ging van 6.8 pCt. boven het peil van Maart van had afgezien de zaak aan te geven, omdat Horst reeds sedert vele jaren de betrekking ver vulde en overigens steeds een uitstekend employé was geweest. Bovendien zou het hem onaange naam geweest zijn, met de politie in aanraking te komen. Ook had ik uit medelijden met de familie van Horst, zelf mijn man daarom gevraagd, zon der te weten, dat ik zelf de schuld was van het verdwijnen van de halsketting, vervolgde zij Volker, die haar verhaal tot dusverre zonder merkbare ontroering had gevolgd, zag haar hij deze woorden met een van zijn zeldzame, uit- vorschende blikken aan. Gij zelf vroeg hij zelf opmerkzaam. Ja, ik zelf. Gij kunt u mijn schrik voorstel len, toen ik voor eenige dagen de halsketting in een geheime lade van mijn schrijftafel terugvond, waar ik ze destijds in verstrooidheid zelf had nedergelegd. Weder trof haar een doordringende blik. Gij verder, als 't belieft, vergenoegde hij zich zelf te zeggen. Gravin Thea schilderde hem daarop haar onrust en haar gewetenswroeging, dat door haar slordigheid zooveel leed en smaad over een eerlijk man en zijn familie was gekomen. Zij had z.ich reeds dermate in de gedachte ingeleefd, dat het werkelijk zoo was, zooals zij het vertelde, dat zij bijna niet 't gevoel had, een onwaarheid ta vertellen (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT in """WfSraWMM in Vergadering van Vrijdag, 25 Januari.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1