BMGBLMD MOOR SCHIEDAM OMSTREKEN, FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Donderdag 31 Januari 1934.ia858 Bureau: K DENMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 38. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per P°f L/~ per partaai. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. TTpjjLoegezonuen. incassokosten worden berekend tcr".es van cen l"""1' ot H .lo..d mo bij verlies va, De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandse!» Nieuws. HET HERSTEL. ï&De eerste commissie van experts is gister ochtend te Berlijn in het te harer beschikking gestelde gebouw van den Economischen Rijks raad bijeengekomen. Allereerst is men begonnen met de vaststelling van een werkprogram. Met zou in de bedoeling liggen eerst de begrootings- kwestie te behandelen en daarna de kwestie van den gcldstandaard. Bij hot eerste punt zal vooral onderzocht worden de toestand van de spoorwegen en de opbrengst daarvan, alsmede de opbrengst van de belastingen, zoowel de persoonlijke als de bedrijfsbelastingen. In verband daarmede zal overwogen worden, of er sprake kan^zijn van verhooging van sommige verbruiksbelastingen. Eerst dan zal de kwestie der goudbiljettenbank aan de orde komen, in het bijzonder in verband met de vraag, welke aandeelen Duitsche en Buitenlandsche kapitalen daarin zullen hebben. I en aanzien van de werkzaamheden van de tweede commissie van experts welke gister- avond te Berlijn aankwam, verluidt, dat Mac Kenna, die met sir John Bradbury direct uit Londen is aangekomen, van de Duitsche re geering toestemming zal eisclien, om inzage te nemen van de balansen van verschillende groote Duitsche banken. Het doel daarvan zou niet in de eerste plaats zijn, na te gaan, welke inflatiewinsten gemaakt zijn, dan wel om te onderzoeken in welke mate de groote banken kapitalen in het buitenland hebben en in hoe verre deze kapitalen zouden kunnen worden betrokken bij de oprichting van een nieuwe Duitsche goudbiljettenbank. Gisteravond heeft de Rijkskanselier Marx de heeren ontvangen. Bij deze ontvangst waren ook tegenwoordig de ministers van Buitenland sche Zaken, Financiën en Handel. De rijkskanselier hield een begroetingsrede, waarin hij namens de regeering de commissie dank zegde, dat zij naar Berlijn is gekomen om ter plaatse den toestand van Duitschland te onderzoeken. Hij verzekerde, dat van de zijde der Duitsche autoriteiten alles zal ge schieden om de commissie in haar moeilijke en verantwoordelijke taak bij te staan. Haar wenschen en vragen zullen met den grootsten spoed en met volkomen openhartigheid worden behandeld en beantwoord. 'leneinde het zakelijk contract tusschen de commissie en de regeerings-instanties te ver gemakkelijken is aan de Kriegslastenkommis- sion de vertegenwoordiging van de Duitsche regeeiing opgedragen. Een van de leden dezer commissie zal steeds aanwezig zijn in het gebouw, waar de experts- commissie bijeen is, om alle hare wenschen in ontvangst te nemen. De voorzitter der experts- commissie, generaal Dawes, gaf daarna zijn voldoening te kennen, dat de commissie in de gelegenheid is gesteld, de leden van de Duitsche regeering te leeren kennen. Hij wees op de groote beteekeais van overeenstemming tusschen de geallieerden onderling en met de Duitsche re geering en sprak de hoop uit, dat deze overeen stemming zal worden bereikt. Deze procedure is, naar te Londen wordt opgemaakt, een alternatief op het 'vroegere voorstel der Britsche regeering, dat het Inter nationaal Hof te Den Haag verzocht zou worden, in deze kwestie van arbitrage te dienen en de voornaamste bepalingen uit het verdrag van Versailles en de Rijnland-Conventie daarom trent, uit te leggen. Het Franseh-Belgische voorstel heeft echter in de Britsche pers geen zeer gunstigë ontvangst genoten. De „Daily News" zegt „Het is duide lijk, dat de openbare meening in Engeland den Gezantemaad niet beschouwt als een lichaam met het moreel gezag en de waarde van het Hof in Den Haag." HE ONTWAPENING TER ZEE. De Conferentie onder auspiciën van den Vol kenbond voor uitbreiding van de vlootverdragen van Washington zal naar thans is vastgesteld op 14 Februari te Rome worden gehouden. Verwacht wordt, dat ook Sovjet-Rusland vertegenwoordigers naar de conferentie zal zenden. onderzoek naar Rusland zou worden gezonden, met aan het hoofd O'Grady, die voor den Brit- schen gezantschapspost te Moskou is aange wezen. De „Daily Herald," het orgaan van de Labour- party, vond het gister noodig dit gerucht tegen te spreken op g.ond van het feit', dat zekere aanhangers van Labour ongeduldig worden over het dralen met de erkenning der Sovjet- regeering welke, naar men verwachtte, de eerste daad der Labour-regeering zou zijn. De „Daily Herald noemt het belachelijk, dat eei'st een commissie van onderzoek zou worden uitge zonden. Het blad schrijft, dat de regeering dit voornemen niet koestert en verklaart, vervolgens, dat de kwestie van de erkenning der Sovjet- regeering nog niet is beslist. RUSLAND EN ITALIË. De „Giustizia" meldt, dat Maandag a.s. het italiaansch-Russische verdrag zal worden ge- teekend, betreffende de erkenning de jure van Rusland. Jordankski zal tot Russisch ambassadeur te Rome worden benoemd. AMERIKA EN GRIEKENLAND. De Amerikaansche zaakgelastigde te Athene heeft de regeering medegedeeld, dat de Vereenig- de Staten bereid zijn, de normale betrekkingen met Griekenland die eenigen tijd afgebroken wa ren te heivatten. FRANKRIJK EN ENGELAND. De Londensche „Daily Telegraph" meldt, dat Macüonald in een aan Pöincarë gerichten brief heelt gezegd, in volkomen oprechtheid te meenen dat de Fransch-Engelsche betrekkingen niet meer zoo vriendschappelijk zijn als vroeger. MacDonald zegt bereid te zijn met Pöincarë te onderhandelen ten einde te komen tot een definitieve, volledige en nauwkeurige regeling der hangende kwesties. Hij hoopt, dat Frankrijk eenzelfden geest van verzoening zal aan den dag leggen als waarmede hij, MacDonald, zich voor stelt iedere kwestie in bespreking te nemen. De „Daily Telegraph" zegt dag Pöincarë* op ait schrijven geantwoord heeft in een in sym pathiek gestemde bewoordingen vervatten brief, op grond waarvan men mag hopen op een betere atmosfeer voor de bespreking der delicate problemen die op oplossing wachten. Het blad is van oordeel, dat de brief van Mac Donald de hervatting beteekent der directe on derhandelingen. DE PALTS-KWESTIE. Naar gemeld wordt, hebben de regeeringen van Frankrijk en België de Britsche regeering uitgepoodigd, het geschil omtrent de separa tistische beweging in de Palts en de ratificatie van de separatistische verordeningen door de Rijnlandcommissie, aan den Cezautenraud te Parijs voor te leggen. 25 Ik ben bijna gereed met mijn verhaal. Den volgenden morgen zag ik de kleine weer buiten in de gang. Zij knikte mij reeds vertrou welijk toe. Zij speelde aan het venster met een aantal visitekaartjes, waarvan zij een sierlijk gebouw wilde optrekken. Dat mislukte echter en ik bood aan haar te helpen. Toen ik de kaart jes in de. hand nam, had ik bijna een vreugde kreet uitgestooten, want ik las wel tien of twaalf maal Annie Warrens, geboren Horst. Toen ik nog- in gedachten verzonken met de kaartjes speelde, kwam het kamermeisje naderbij en vertelde, dat het met Mrs. Warrens vandaag nog slechter stond en dat zij op eigen verantwoording een dokter wilde laten roepen. Haastig ontwierp ik een plan, om mij, zonder argwaan te wekken, met Mrs. Warrens in ver binding te stellen. Ik heb ik mijn jeugd eenpaar jaar in de medicijnen gestudeerd en zeide nu rustig tot het meisje, dat ik zelf dokter was en gaarne te harer geruststelling naar de zieke wilde komen zien Het meisje meldde mij aan en mét de kleine Johny aan de hand, trad ik de kamer binnen, waar Mrs. Warrens op den ENGELAND. De „Daily News" meldt, dat spoedig een ver klaring van de regeering is te verwachten over de vlootbasis in Singapore. De admiraliteit houdt vol, dat er behoefte is aan een moderne marine werf en andere inrichtingen, doch zij houdt niet halsstarrig vast aan het oorspronkelijk plan. Een tweede plan is, om het bestaande droogdok teSingapore te vergrooten of de twee doorDuitsch Jand uitgeleverde, groote, drijvende dokken, naar Singapore te doen sleepen. De admira liteit houdt echter wel vast aan den eisch van nieuwe werkplaatsen, magazijnen en petroleuin- tanks. VENIZELOS. Hoewel de ziekte vair Venizelos niet ernstig is, zijn hem twee weken rust voorgeschreven. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat hij het premierschap zal moeten neerleggen, in welk geval Kafandaris hem .waarschijnlijk zal opvolgen. Gisterochtend gevoelde de Grieksche premier zich eenigszins beter. Hij kon ten minste een buitengewonen ministerraad presidceren. Nader hand achtte de hem behandelende geneesheer het echter noodzakelijk, Venizelos volkomen rust voor ie schrijven. ENGELAND EN RUSL/YND. Er zijn vele tegenstrijdige geruchten in om loop omtrent het voornemen vair de Labour- regeering ten opzichte van de erkenning van Sovjet-Rusland. Zoo hebben verschillende bla den gemeld, dat er eerst een commissie van divan rustte. Johny liep op de mooie, bleeke vróuw toe. Haar teeder aan het hart drukkend, zag de moeder naar mij op. Het was een verhef fend en roerend schouwspel, de 'mooie, bleeke vrouw en het allerliefste kind. Mama daar is een oom dokter, die u weer gezond wil maken, zei de kleine. Werkelijk medegevoel deed mij bijna mijn rol vergeten. Ik zag bij den eersten blik, dat ik met een zwaar zieke te doen had. In mijn beroep neemt men scherp waar. Ik had geen dokter behoeven te zijn, om te bemerken, dat Mrs. Warrens hooge koorts had. Ik voelde slechts haar pols, die mijn waarneming bevestigde. Het was duidelijk, dat hier dringend medische hulp noodig was. Het gelukte mij het vertrouwen der arme vrouw te winnen. Gedeeltelijk uit eigen beweging, gedeeltelijk als antwoord op mijn voorzichtige, deelnemende vragen, Vertelde, zij mij alles, wat ik u zooeven heb meegedeeld. Alleen van Wil- denfels en van de ooi-zaak, die haar en haar ouders naar Amerika had gedi-even, repte zij met geen woord. Ten slotte bezwoer zij mij,haar heel snel weer gez< >.d en krachtig te maken, want zij mocht niet ziek worden, omdat zij voor zich en haar kind moest werken. Ik was diep geroerd, mevrouw. Er lag iets roerends in het wezen der jonge vrouw en ook het lieve, kleine meisje zag mij aan, alsof zij wilde zeggen Help nu snel mijn lieve moeder i DE STRIJD IN MEXICO. De Mexicaansche federale troepen hebben gisteren Orizaba, het voornaamste industrieele centrum in den staat Vera Cruz op de rebellen genomen. Het bevel van 24 Januari aan de Ameri kaansche oorlogsschepen om zich uit de Mexi caansche wateren terug te trekken, is herroepen. Men schrijft dit toe aan de mogelijkheid van een hotsing tusschen de regeeringstroepen en de opstandelingen in den omtrek van Vera Cruz. ALLERLEI. Uit Berlijn. De Pruisische landdag behandelde gister het communistische voorstel tot opheffing van den staat van beleg, hetwelk door Dr. Meyer nader werd gemotiveerd. Het voorstel werd met de stemmen der communisten, sociaal-democraten, democraten en centrum aangenomen. Uit Bombay Het aantal stakers in de jatoenfabrieken is tot 140,000 gestegen, 75 fabrieken zijn gesloten. Voor het overige is de toestand hetzelfde gebleven. De staking is aan vankelijk begonnen wegens het niet uitkeeren van een bijslag aan het personeel van de fa brieken Standard. -Uit. Keulen De particuliere scheepvaart °P den Rijn, welke geruimen tijd geheel ge staakt is geweest, begint thans te herleven. -Uit Genève. Het Int. Ai-beidsbureau heeft gister een motie van de arbeidersgroep behandeld, waarin wordt geeischt een krach- Ege actie ten behoeve van de ratificatie dei conventie van Washington betreffende den achturendag. Met name heeft de verlenging van den ar beidsdag in Duitschland het onderwerp van bespreking uitgemaakt. De regeeringsgedelegeerde van Duitschland verklaarde, dat Duitschland geen ander middel ter beschikking staat, om zich te herstellen en te betalen, dan langer te werken. Uit Londen. De Nationale Raad van den bond van werkgevers in het scheepvaartbedrijf, heeft gister het voorstel van den transportar beidersbond aangenomen, om verdere besprekin gen te voeren over den toestand, welke in het leven is geroepen door de Iooneischen der arbeiders uie zooals gemeld bij niet-vervulling dezer eischen 16 Februari in staking zullen.gaan. Uit Pirmasens. Gistermiddag is een troep separatisten van een andere plaats het stadhuis alhier binnengedrongen en heeft alle politiebeambten gevangen genomen. Zij zijn naar Spiers overgebracht. Eenige politie agenten, die op straat dienst deden, zijn zwaar mishandeld. Uit Washington. President Coolidge heeft de senaatsleden Gregory (democraat) en Strawn (republikein) benoemd als openbare aanklagers in de zaak der 1 ea Pot olieconcessies, waarbij de vroegere minister van Binnenlandscbe Za ken Fall, de minister van Marine Denby, en andere hooge ambtenaren zijn betrokken. Sta ten-Generaal. Geloof mij, ik ben zelden zoo gelukkig met de vervulling van een opdracht geweest als in dit geval, aangezien ik wist, dat ik werkelijk hulp bracht, in den hoogsten nood. Aannemend, dat ik in uw geest zou han delen, heb ik mij Veroorloofd, reeds eenige maatregelen te nemen. In de eerste plaats deelde m de zieke mede, dat ik, helaas, denzelfden dag Weer moest vertrekken, maar dat ik haar een mij goed bekend dokter zou sturen, die de be handeling zou overnemen. Ik stelde haar voorts, wat de financieele kwestie betrof, gerust, door haar te vertellen, dat. deze dokter rekening hield met de financieele draagkracht van zijne cliënten. Wanneer zij spoedig gezond wilde worden, zou zij het beste doen, zich in de kli niek van den dokter te laten opnemen ik nam het op me, ervoor te zorgen, dat dit haar niet meer zou kosten, dan zij voor het verblijf in het hotel zou hebben moeten betalen. Zij spar telde Legen, omdat zij meende, dat zij zich van 't kind zou moeten scheiden. Ik stelde haar daar omtrent gerust en beloofde haar, dat zij Johny hij zich zou mogen houden. In ieder geval was het noodig, dat zij mijn voorschriften opvolgde, anders zou zij nog zieker worden. Zuchtend stemde zij er in toe, dat ik de noodige stappen zou doen. Zij dankte mij zóó innig, dat ik mij schaamde, daar deze dank mij volstrekt niet toekwam. Ik dacht bij mijzelf, dat gij, mevrouw, zeer TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 30 Januari. Bij de Indische begrooting interpelieert de heer A 1 b u r d a (S. D.) over de houding der Indische regeering tegenover de Indische volks bewegingen en de spoorwegstaking. De staking was door allerlei oorzaken van te voren tot een hopelooze mislukking gedoemd. Daarom had de regeering tegemoetkomend moeten zijn. Zij heeft echter, meent spr., de staking bevorderd. De belofte van salarisver betering werd niet gehouden. Zelfs werden duurtebijslagen inge trokken. Spr. wijst er verder op, dat de regeering Semaoen arresteerde wegens een spreekdelict, maar inderdaad ter verhaasting van de staking, omdat anders de suikercampagne zou worden verstoord. Spr. laakt dit. De totstandkoming van artikel 261 bis van bet Strafwetboek be teekent practisch een verbod van staking, lijn recht tegen bet stakingsrecht van bet spoorweg personeel in. Spr. vraagt publicatie van het rapport van den verzoeningsraad, en stelt 8 vragen. Minister de G r a a ff legt nadruk op het feit, dat de regeering door duurtebijslagen tot een totaal van f 70 niilliocn 's jaars belangrijk aan de wenschen is tegemoet gekomen. De houding van het personeel bij bet overleg was niet ernstig. Men wenschte alleen inwilliging van onberaden eischen. De heer Albarda (S. D.) wijst er op dat er vroeger is gezegd dat de Inlandschc bevol king niet geschikt was voor organisatie, om dat zij geen geld kan beheeren. Thans staan de Nederlanders bij tientallen terecht wegens corruptie. Wat een indruk moet dat maken Ten slotte behandelt hij de kwestie van de houding der Regeering tegenover de militaire organisaties". Spreker deelt zelfs mede, dat de katho lieke militaire organisatie werd verboden een geestelijk adviseur aan te stellen en dat onder officieren een uur in de houding moesten blij ven staan bij het voeren van besprekingen met meerderen. Officieren daarentegen praten straf feloos en zeggen dingen die veel erger zijn dan zeker geen kosten zoudt bespaard hebben, om de ongelukkige vrouw te helpen. Daarom zocht ik een vrouwenarts op, die aan het hoofd van een kliniek staat. Ik vertelde hem zooveel, als beslist noodzakelijk was, opdat hij den toestand zou kunnen begrijpen, en ik stelde mij borg voor alle kosten, die eventueel zouden kunnen ont staan. Het. kind wilde hij eerst niet opnemen, maar toen ik er hem op wees, dat men hem alles rijkelijk zou vergoeden en dat het doodeenvoudig een plicht der menschelijkheid was, stemde hij toe. Morgenmiddag zal de zieke, wanneer de dokter dit, na het. onderzoek noodzakelijk oor deelt, naar de kliniek worden gebracht. Ik ben onmiddellijk afgereisd, om u hiermee in kennis te stellen. Gravin Thea drukte lcm zwijgend de hand. Daarop stond zij op n wandelde eenige malen de kamer op en neer, teneinde haar -zelfbe- heersching terug.Ie krijgen. Eindelijk bleef zij voor Volker staan, haar oogen schitterden. Ik dank u ik dank n duizendmaal. Met geld alleen kan ik u daarvoor niet be- loonen. Dat een gelukkig toeval uw taak ver licht heeft, maakt uw verdienste niet geringer. Ik reis direct morgen vroeg naar Hamburg om de jonge vrouw onmiddellijk te bezoeken. Maar nu moet gij u in de eerste plaats eens wat ver- frisschen en iet1- gebruiken. Wilt gij vandaag nog naar Berlijn lerugkeeren (Wordt vervolgd) CHIEDAMSCHE COURANT I 4-. E ^lpfnnn Tnmnnnn 1 OK Tl oo m lEllBlanlonrlcnli 1VT2 tv mmMJII i,"3QTP*'l^TIWWWfiiirfT'rtirnr'Tfiirrirr -nmnmiTTnTii'nini-« i-i n.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1