de onderofficieren zeggen. De Regeering treft het verwijt dat zij aan deze onbillijkheid geen einde maakt. Op die wijze gaat Indië naar catastrophes. Alleen een krachtig ingrijpen der Regeering kan deze voorkomen. Er moet oen gansch nieuwe koers komen in het beleid. De Minister van Koloniën, de heer D e Graaf f wenscht nog eenige punten uit de interpellatie, te beantwoorden, omdat hij die vergeten heeft. Achtereenvolgens leest spr. weer uitvoerige antwoorden op de gestelde vragen voor. Uit die antwoorden blijkt een overzicht van de gehouden onderhandelingen. Voorzie ningen waren in voorbereiding toen de staking in Mei 1923 uitbrak. De leiders wisten dat. Intrekking of wijziging van art. 261bis acht spr. niet noodig. Het geeft duidelijk aan dat dit artikel alleen tegen revolutionaire da den gaat. De heer Gerritsen (V. B.) betoogt dat de Regeering met versobering alleen het finan cieel evenwicht in Indië niet zal kunnen her stellen. Krachtig ingrijpen zal noodig zijn om de schuldenlast van 1300 millioen te verminde ren. De depreciatie van den Indischen gulden acht spr. o.a. het gevolg van het betaalbaar stellen der Indische leeningen in Hollandsche guldens en dollars. De export dient vermeer derd te worden, maar de houding der Regee ring houdt dit tegen. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland. Opheffing van den verzekeringsraad. Het ligt in het voornemen van den Minis ter van Arbeid den Verzekeringsraad op te heffen, hetgeen een bezuiniging zou beteeke- nen van een ton. Dc werkzaamheden van den Verzekeringsraad zouden dan deels bij de Rijksverzekeringsbank, deels bij de Vereeniging van Raden van Arbeid komen. Oorspronkelijk waren er twee Verzeke ringsraden, een in 's-Gravenhage en één te Arnhem gevestigd. Laatstgenoemde is gelijk men weet reeds eenigen tijd geleden opgeheven. Het werk van den Verzekeringsraad welke samengesteld is uit acht onbezoldigde en zes be zoldigde leden, was heL toezicht te houden op de Raden van Arbeid. Ned. Centraal filmarchief. In de algemeene vergadering van het Nederl. Centraal Filmarchief is het jaarverslag van den heer D. S. van Zuiden en het verslag van den penningmeester goedgekeurd. De voorzitter, dr. H. Erfelder, deelde mede, dat het de bedoe ling is het de jaarverslag wat uitgebreider in druk te doen verschijnen dan tot dusver is geschied, o.a. door aanvulling met eenige artikelen en foto's. De loonsverlaging hij de Heemaf. De directie van de Heemaf te Hengelo heeft de aangekondigde algemeene loonsverlaging in getrokken. Er zal een tariefherziening plaats hebben. I)e Zomertijd. Blijkens mededeeling van den Voorzitter der Tweede Kamer, is bij die Kamer ingekomen een missive van de heeren Braai en de Boer, ten geleide van een voorste) van wet tot intrek king van de wet van 26 Maart 191.8 lot tijde lijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wettelijken tijd. Verkiezing Tweede Kamerleden. De afdeeling der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het voorstel van wet van mej. v. Dorp tot nadere regeling vn de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal door dc daartoe bevoegd verklaarde kiezers en de toepassing op die ver kiezing van het stelsel van evenredige vertegen woordiging de heeren Winlermans, Schaper, v. Vuuren, v.d. Heuvel en mej. Katz. Onze export van superphosphaaf. Op de vragen van den heer de Boer, betref fende den import van superphosphaat in Zuid- Afrika, heeft minister Aalbcrse geantwoord, dat hij niet zal nalaten met zijn ambtenoot van Buitenlandsehe Zaken overleg te plegen over het doen van stappen bij de Zuid-Afrikaansche re geering, als door de toepassing van haar maat regelen Nederlandsch superphosphaat bij dat van andere herkomst ten achter zou worden gesteld. De dividend- en tantiemebelasting. Het hoofdbestuur van de Algem. R. K. Ambte- naarsvereeniging heeft aan den voorzitter van den ministerraad een adres gezonden, waarin het aanbeveelt, voor het herstel van hel, financieele evenwicht de wet op de dividend- en tantieme- belasting 1917 zoodanig te wijzigen, dat niet op de uitdeelingen van winstvon naamlooze vennoot schappen, enz., maar op de zuivere winst van deze lichamen een belasting wordt geheven van 5 pet. met 33 opcenten. Adressant berekent de hoogcre opbrengst van deze gewijzigde belasting op ruim 23 millioen gulden. Beroep op Ged. Staten. De raad dor gemeente Ouddorp heeft op voor stel van B. enW. besloten, aan den laatst benoem den onderwijzer aan de O.L. school aldaar met ingang van 1 Mei eervol ontslag te verleenen daar het aantal leerlingen is gedaald en met één onder wijzer minder kan worden volstaan. De onderwijzer wenschle echter met zijn ont slag geen genoegen te nemen en is bij Ged, Sta ten van Zuid-Rolland in beroep gegaan. Uit de zuivclnijvetheid. De directeur-generaal van den arbeid heeft dc besturen der betrokken organisaties van werk gevers en werknemers uitgenoodigd tot bespre king over de toekomstige regeling van den ar beidstijd in de zuivelnijverheid, Mr. F. S. van Nierop. Uit Amsterdam wordt het overlijden gemeld, in den ouderdom van ruim 79 jaar van mr. F. S. van Nierop, oud-lid van de'Eerste Kamer der Staten-Genoraal, oud-directeur van de Amster- damsche Bank. Wijziging Boterwct, Het Nederl. Weekblad voor Zuiverbereiding en Veeteelt meldt, dat er op het departementvan binnenlandsche zaken en landbouw wordt ge werkt aan een ontwerp tot wijziging van dc Boterwet. Dr. van Cauwelaert te Utrecht. Dr. Frans van Gauwelaert burgemeester van Antwerpen, is gisteravond te Utrecht aangeno men ,waar hij heeft gesproken voor de R.K. ver eeniging Geloof en Moed, in hetJaarbeursgebouw. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Een nieuwe zaak. Hedenmiddag vier uur heeft de N.V. voorh. J. Mak, officieel haar derde zaak in onze stad ge opend en wel in liet pand Mariastraat 65, hoek Fabristraat. De ondernemingsgeest welke spreekt uit deze daad, verdient vooral tegenwoordig, werkelijk bewondering en gezien het koopman schap van de vennootschap, en de wijze waarop zij hare zaken drijft, twijfelen wij niet, of liet publiek zal ook deze nieuwe zaak evenzeer be gunstigen als de twee, die reeds langer bestaan. HeL winkelhuis, waar eerst de firma Wouden berg haar zaak dreef, is geheel van gedaante ver wisseld, en natuurlijk veel verbeterd. Etalages en vakvullingen zien er keurig en frisch uit, en bevatten alle artikelen die in dezen tijd in een moderne kruidenierswinkel aanwezig belmoren te zijn. Morgenmiddag 2 uur wordt de zaak voor het publiek geopend. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de annonce. UIT BOTTEBDAM. Het geheime voorstel. Mr. S. J. L. van Aalten heeft bij den gemeente raad het voorsLel ingediend, het voorstel tot het verleenen van medewerking ten behoeve van een opdracht voor buitenlandsehe rekening aan een scheepsbouwmaatschappij alsnog op te nemen in de verzameling gedrukte drukken. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij voor onderstaande een plaatsje in uw blad. Bij het, lezen van liet verslag van onzen Ge meenteraad heeft het mijn aandacht getrokken dat er nog zooveel te doen is geweest over het punt winkelsluiting. Daar waar er hier sprake is van verzuiming van één kwartuur wenschte ik gaarne even mijn meening mede te deelen. Uit den aard der zaak ben ik altijd tegen een wet telijke bepaling op winkelsluiting geweest, ten eerste omdat ik tegen eiken dwang ben, ten twee de omdat ik geen personeel heb en ik ben hetmet enkele heeren niet eens, dat niet één winkelier den ouden toestand terug zou wenschen in tegendeel er zijn er nog velen, die op dit terrein hun vrijheid terug wenschen. Wat evenwel 't nu voorgestelde betreft, hierin ben ik het vol komen met den heer de Bruin eens hetverruimen van een kwart-uur brengt ons evenver. De heer Scheffers zeide dat hij aanvankelijk in deze zaak niets had willen zeggen, maar nu hij het toch heeft gedaan, had hij volgens mijn bescheiden meening 't beter kunnen laten, want hij heeft de zaak voor den winkelier er niet beter opgemaakt. Genoemde heer zegt eerst, dat de politie béter toe moet zien op de naleving van de wet op de winkelsluiting en onmiddellijk daarna zegt hij, dat de politie er geen verstand van heeft om winkelzaken te beoordeelen dit hangt aan el kander als droog zand. Wel ja maakt het den winkelier nog maar wat moeilijker; wanneer men dan even voor 8 uur een kooper krijgt, kan men alvast een zakdoek nemen voor het angstzweet, waarlijk, M. de R., laat eiken winkelier wenschen, dat de goede houding van politie tegenover den winkelier zoo blijven niet één winkelier zal be weren, dat wij streng worden behandeld waar lijk eenige medewerking van deze zijde, heeft eiken winkelier noodig en dit geschied ook zonder dat de politie iets van haar prestige inboet. Laten wij daar dankbaar voor zijn. Met beleefden dank Sigarenwinkelier Gemengd Nieuws. Wraak is zoet. Nadat den avond te voren een politieagent te Ostende door Neder landers mishandeld was. die een spiegelruit had den ingegooid, hebben Donderdagavond, naar de Breskensche courant meldt, een politie-commisa- ris met vier agenten de Breskensche visschers P. C. v.d. PI., A. N., J. N. en H. F., die part noch deel aan dit voorval hadden kunnen hebben, daar zij toen op zee waren, op rijkelijk hardhandige wijze naar een politiebureau getransporteerd. Den volgenden dag zijn zij weer losgelaten. De zaak is in onderzoek. Van melkgeld tot water en brood. De melkrijder K. te Barneveld, die eenige dagen geleden met ongeveer 200 van zijn patroons is gevlucht, is door de politie aange houden en vandaag gevankelijk naar Utrecht overgebracht. Al het geld was verbrast,. V e r d r o n k e n. Gistermiddag is de eerste machinist v.d. W. van de opvarende vrachtboot Holland, van de reederij Konigsfeld, bij Tiel in de Waal gevallen en verdronken. Hij laat een te Rotterdam wonende vrouw en 4 kinderen achter. Een c o n f e c t i e-o o r 1 o g. Tusschen de firma G. en A. Brenninkmeijer en de N. V. Van Hasselt's Confectiemagazijnen, beiden geves tigd op den Nieuwendijk bij den Dam te Am sterdam, woedt reeds geruimep tijd een felle concurrentiestrijd. Naar de „Tel." verneemt is de fa. van Hasselt een civiel rechtsgeding begonnen ter verkrijging van een schadever goeding ad f 25.000. Ter motiveering van haar vordering geeft de fa. Van Hasselt de volgende lezing. De fa. Brenninkmeijer legt, er zich op toe het bedrijf van de fa. Van Hasselt beide maga zijnen van dames- en kinder-confectie-kleeding onmogelijk te maken, doordat zij er toe over ging een vijftal vrouwen in dienst, te nemen, die opdracht kregen regelmatig naar den winkel van Van Hasselt te gaan om er van alles en nog wat op te koopen. Eenigen tijd na die inkoopen zag de fa. Van Hasselt dat de bij haar ingekochte goederen in de étalages van Brenninkmeijer staan, lager geprijsd. De vrouwen, die zich voor dit werk leenden, kregen voor elk stuk, dat zij bij de fa. Van Hasselt kochten 1 be looning. Al spoedig leerde de fa. Van Hasselt die inkoopsters van-den-overkant, kennen en weigerde haar verder te verkoopen. De fa. Brenninkmeijer zou daarna de inkoop sters last hebben gegeven bij weigering van verkoop relletjes ia den winkel of voor den winkel van Van Hasselt te verwekken. Onder- lusschen groeide het opkoopersgilde uit tot, een legioen en zijn leden kochten karrevrachten goederen bij Van Hasselt weg. Een poging van de zijde van de fa. Van Hasselt om in kort geding van den president van de rechtbank de beslissing te krijgen, dat de fa. Brenninkmeijer haar massa-inkoop-methode moet staken, mislukte. De vordering van f 25.000 berust op schade, welke de fa. Hasselt zegt te lijden tengevolge van de volksoploopen voor haar pand, welke haar noodzaken de maga zijnen nu en dan te sluiten, terwijl de inkoopen van de fa. Brenninkmeijer haar van tal van aan het publiek verkoopbare goederen berooven. Tegenover bovenvermelde lezing van het geval, staat die van de fa. Brenninkmeijer zelve, welke op het volgende neerkomt. De fa. Van Hasselt en Co. heeft bij de opening van haar zaak schuin tegenover die van de fa. Brenninkmeijer, er naar gestreefd bij het pu bliek de meening te doen postvatten, dat het te doen had met een filiaal van de fa. Brennink meijer, die vroeger in hetzelfde perceel ge vestigd was. Tot in de kleinste bijzonderheden werden de uitstalkasten van de fa. Brennink meijer nagebootst enz. Bovendien kreeg het personeel last het publiek niet uit den waan le helpen als het meende bij de fa. Brennink meijer te zijn. Een lichtreclame, soortgelijk aan eene van de fa. B. moest op rechterlijk bevel verwijderd worden. Voorts vernam de fa. Brenninkmeijer, dat Van Hasselt gelijksoortige artikelen als B. étalcerde, tegen veel lageren prijs tentoon stelde, doch weigerde die stukken nit de étalage aan de klanten te verstrekken. De fa. Brenninkmeijer besloot toen Van Hasselt er toe te dwingen, de artikelen tegen den étalage-prijs te verkoopen en stuurde een aantal vrouwen er op uit om bij Van Hasselt de goederen op te koopen. De op deze wijze verkregen goederen werden in den winkel herverkocht tegen denzelfden prijs, welken van Hasselt berekende den laat- sten tijd werden ze naar B.'s filialen buiten Amsterdam gezonden. Herhaaldelijk kwam het voor, dat de fa. Van Hasselt weigerde goederen uit de étalage te verkoopen, ook aan personen, die niets met de fa. B. uitstaande hadden en meer dan eens waren daarvan op den Nieuwendijk relletjes, waarhij de politie moest ingrijpen, het gevolg. De fa. B. ontkent evenwel haar opkoopsters last te hebben gegeven tot het verwekken van die relletjes zulks zou slechts den Nieuwendijk als winkelstraat in discrediet, brengen, mede ten nadeele van de fa. B. zelve. Het is er de firma Brenninkmeijer slechts om te doen de h. i. deloyale concurrentie van de fa. Van Hasselt en Co. de kop in te drukken en zij acht daartoe de opkoop-methode den eenig mogelijken weg. Dc president van de rechtbank besliste dan ook in kort geding, dat der fa. B. die actie niet kon worden verboden. Brand. Vannacht tegen 1 uur is er brandont- staan in een zagerij, in gebruik bij de N.V. Vree wijk in het Tuindorp Vreewijk. Bandieten. De bewoners van de hoeve van den heer V. te Absdole, nabij de gemeente Axel, werden Dinsdagnacht gewekt door het overgaan van de electrische schel die in verbin ding staat met het hek en verschillende gebou wen die bij de hofstede behooren. Een der bewoners ging met een geladen geweer naar buiten, doch nauwelijks had hij de deur ge. opend of een kogel floot hem over het hoofd- Hij ging weer naar binnen en begon door een raam in de richting van het kippenhok te schie ten, waar hij onraad vernomen had. Vier man nen namen hierop de vlucht. Bekend. De drogist B. V. uit Amersfoort, verdacht van een poging tot vergiftiging van zijn vrouw, heeft een bekentenis afgelegd. Zijn broer, die eveneens was aangehouden, is op vrije voeten gesteld. Overrede n. Te Boekelo is de arbeider G. van Elzen door den trein overreden. Zijn beide beenen zijn verbrijzeld. Bananen -boot in gevaar. De En- gelsche bananen-boot „Goronado", welke met van Kingston een groote lading bananen, als mede met enkele passagiers, huiswaarts keerde, is op een koraalrif geloopen. Er worden pogingen aangewend, de boot vlot te krijgen. Het schip verkeert echter in een hachelijken toestand. Een andere boot verleent assistentie, ten einde, zoo- noodig, de bemanning en de passagiers van de „Goronado" over te riemen. Vreeselijk drama. In de gemeente Winsen nabij Luneburg heeft de vrouw van een stoker tijdens de afwezigheid van haai man haar eenjarigen zoon en haar drie doch ters in den ouderdom van 3 tot 11 jaar opge hangen. Vervolgens pleegde zij zelfmoord. Toen de vader thuiskwam gaf alleen nog de jong ste dochter teekenen van leven. Oneenig- heid in het gezin schijnt de oorzaak van dit drama te zijn. Bom geworpen. Gedurende een opera voorstelling te Kowno, welke dóór talrijke hooge staatsambtenaren werd bijgewoond, is op het opera-gebouw een bom geworpen. Noodlottige ontploffing. In de gemeente Wijtschaete heeft een droevig onge luk plaats gehad. In een berghok met afval was de 55-jarige Henri Barbez, woonachig aldaar, met zijn 15-jarig zoontje bezig, verroeste meta len afvalstukken van het koper te ontdoen, dat. zich daaraan bevond, toen plotseling het geluid van een geweldige ontploffing den grond deed daveren. Bij het afrukken van het koperen sluitstuk van een oude granaat was dit oorlogstuig ge sprongen, overal zijn doodende scherven heen slingerend. Toen men het berghok binnendrong, vond men daar den vader geheel aan stukken gescheurd liggen, en in de nabijheid van het bebloede lijk van zijn zoontje. Flinke vangst. Te Praag en te Weenen zijn door eenzelfde bende op klaarlichten dag twee allerbrutaaiste beroovingen gepleegd. In Weenen is een bediende van de Oostenrijksche Spaarbank van een tasch met 92 millioen Oos tenrijksche kronen beroofd de daders ver oorzaakten een kunstmatig oploopje door bil jetten van geringe waarde rond te strooien', waarvan zij beweerde dat de bankbediende ze verloren had. Toen deze zich ernaar bukte, ontrukten zij hem zijn tasch. Om de politie op een dwaalspoor te brengen lieten zij een tasch met eenige Hortgaarsche kranten achter. Te Praag werd een bediende van het ban kiershuis Petsjek door een voorbijganger er opmerkzaam op gemaakt, dat zijn jas vuil was toen de man zich omdraaide ging de voorbij ganger er met zijn geldtasch vandoor. Eer hij gearresteerd was, had hij de tasch al aan een paar handlangers overgegeven en was er een andere, ditmaal met Russische kranten, voor in de plaats gekomen. De aangehoudene bleek een Italiaan, die een visum voor de terugreis naar Weenen had. De politie te Praag, ver moedend dat ook de handlangers dit visum zouden hebben, liet de grensstations naar Oos tenrijk waarschuwen aldus hield men 's nachts te Gmünd twee andere Italianen aan die in het bezit waren van 10,000 dollar, 35,000 Tsjccho- kronen en zes millioen Oostenrijksche kronen. Te Weenen werd hierop nog een Italiaan ge arresteerd die 40 millioen Oostenr. kronen bij zich had. Het viertal heeft bekend. De moord te P a r ij s. Ondanks het ijverig politie-onderzoek, heeft de recherche tot nog toe niet veel aanwijzigingen omtrent de inbraak op de place Vcndöme, waarbij de Nederlander Limburg als slachtoffer viel, ver kregen. De tweede gewonde bediende van de firma Ostertag, die naar het ziekenhuis was overgebracht, heeft verklaard, dat de aanvallers drie in getal zijn geweest. De heer Ostertag meent zich te herinneren, dat sedert eenigen tijd zijn zaak werd bespion- neerd. Hij gelooft echter niet, dat een zijner vroegere bedienden bij deze inbraakpoging is betrokken geweest. De heer Ostertag zal voor het vinden van de daders een premie uitloven. Telegrammen. GRIEKENLAND. ATHENE, 31 Jan. (draadloos) Op verzoek van Venizelos zal het kabinet heden Gaphandaris, den minister van justitie tot zijn opvolger be noemen. DE STRIJD IN MEXICO. NEW YORK, 31 Jan. (draadloos) Een bericht uit Mexico-city.meldt, dat de rebellen door op blazing van een gedeelte spoorweg, dc verbinding tusschen Mexico-city en do Ver. Staten hebben verbroken. ENGELAND EN AFGAHNISTAN. MOSKOU, 31 Jan. (draadloos) Er wordt ge meld dat de verhouding tusschen Engeland en Afghanistan opnieuw zeer gespannen is.Engelsche militairen zonden te Gaboul een zeer dreigende houding hebben aangenomen. In Afghanistische regeerings-kringen wordt de toestand Zeer ernstig geacht. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matigen Z, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven J. M. VOORHOYZKN.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2