DAGBLAD VOOR SCHiEDAM OMSTREKEN. FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Vrijdag 1 Februari 1924, ft o. 13859. Buieau. K DENMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 38. Advert entiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal b o n n e m enten per 3 maanden '2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. 1'°^ LfjTT Pcl kwartaaL Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbencht 10 ets. SsSmmLM toegezonden. Incassokosten worden berekend. **SWm Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 209 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz. bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandseh ftieuws. HET HERSTEL. De tweede commissie van deskundigen, die Woensdagavond te Berlijn is aangekomen, is gister haar werkzaamheden begonnen m het gebouw van den oeconomischen rijksraad. De sub-commissie, die het vraagstuk van de begrooting en van den rriuntstandaard onder zoekt, heeft gisterochtend een aantal Duitsche financiers geraadpleegd, o. w. dr. Schacht, de president van de rijksbank. Deze heeft eenige inlichtingen verstrekt betreffende de emissie- bank en de stabilisatie van den Duitschen munt- standaard. Ook staatssecretaris dr. Fischer, de voorzitter van de Duitsche oorlogslastencommissie heeft in den loop van gisterochtend een onderhoud met een aantal deskundigen gehad. De tweede commissie heeft gistermiddag om 3 uur haar eerste zitting gehouden. Om 6 uur zijn de leden van deze commissie door den rijks kanselier ontvangen. VENIZELOS. Venizelos blijft bij zijn besluit ontslag te nemen als premier en Griekenland voorgoed te verlaten. Hij zal reeds over veertien dagen naar Parijs gaan om zich daar te laten behande len. Voor zijn vertrek zal hij een proclamatie tot het Griekselie volk richten, in den vorm van een politiek testament. Alle pogingen van de regeering om hem tot blijven te bewegen, zelfs de telegrafische ont bieding van prof. Abrami uit Parijs om hem te behandelen hebben Venizelos niet van zijn besluit kunnen afbrengen. Hij heeft verklaard datjrij het liefst dadelijk zou vertrekken, als zijn" gezondheidstoestand hem dat niet on mogelijk maakte. IN IIET BEZETTE GEBIED. Na langdurige besprekingen is thans tusschen de mijnen van het Roergebied en de Micum ook eeu overeenkomst tot stand gekomen betreffen de de afvalproducten. Deze is, evenals de Micum- overeenkomst, geldig tot 15 April. Aan de Micum moet een uitvoerpremie betaald worden van 7 voor teer en teerproducten, 3 voor benzol, 1 voor ammoniak en een verzendings premie van 2 Voorts moet 10 van de productie zonder betaling op rekening van de schadeloosstelling worden geleverd. Zoodra de overeenkomst door de Rijnlandcommissie is goedgekeurd, worden de in beslag genomen voorraden vrijgegeven. ENGELAND. De premier Ramsay MacDonald is gister avond te Lopden teruggekeerd na een kort verblijf in Schotland. Hedenochtend zou hij op het departement van Buitenlandsche Zaken den Fransehen gezant ontvangen die, zooals gemeld, hem een schrijven van Poincaré zal overhandigen in antwoord op het schrijven van MacDonald aan den Fransehen premier. Verwacht wordt, dat deze briefwisseling on middellijk daarna gepubliceerd zal worden. Verder zullen heden voor het kabinet be langrijke rapporten beschikbaar zijn met be trekking tot de kwestie van de hervatting der handelsbetrekkingen met Rusland, alsmede over 26 Dat zou ik inderdaad graag willen. Ik heb nog drie uur vóór het vertrek van den avond- trein. Zoolang zijt ge mijn gast. IkzaLervoor zorgen, dat op tijd een rijtuig voor u gereed staat. Zij schelde en beval den binnentredendeo bediende, in de kleine eetzaal zoo gauw moge lijk een diner te doen opdienen. Toon de bediende verdwenen was, wendde zij zich tot Volleer. Gij wilt misschien wel zoo goed zijn de Ham burger adressen, het hotel, den dokter en de kliniek voor mij op te schrijven. Intusschen ga ik even naar den rentmeester en haal het bedrag, dat ik gedacht had u te betalen. Excu seer mij voor een paar minuten. Snel en met veerkrachtigen tred verliet, zij de kamer. Men kon het haar aanzien, dat zij frisscher en opgewekter was dan alle vorige dagen sedert den dood van haar zoon. Immers zij zag thans haar taak duidelijk voor zich af- geteekend. Zij wist, dat zij den wensch van haar zoon nu zou kunnen vervullen, dat zij iets kon goedmaken, zij het ook niet aan Horst zelf, dan toch aan diens dochter en kind. Een oogenblik daarna trad zij den salon weer binnen, waarin Völker zich bevond en reikte den arbeid der experts-commissies. Inmiddels zijn de ministers doende met het uitwerken van hun, plannen. Snowden, de kan selier van de Schatkist is werkzaam aan zijn begrooting. Naar veiluidt, is hij van plan om zoo mogelijk de persoonlijke belastingen wat te verminderen, terwijl hem ook het voornemen wordt toegeschreven, de belasting op suiker te verlagen, zoo niet geheel af te schaffen en eischt hij 'n bezuiniging van vijf millioen pond op de begrooting voor de vloot ten bedrage van 58 millioen pond. Deze eisch heeft bij de admi raliteit groote opschudding verwekt. HET TANGER STATUIT. Naar de diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." meldt, is de ratificatie van het Tanger-statuut door het Spaansche voorbehoud voorloopig van de baan. Men verwacht, dat Spanje spoedig een, beroep op den volkenbond zal doen. DF. IERSCHE GRENSKWESTIE. $|In antwoord op een vraag van een der Labour-leden uit de Dail-Eireann, betreffende de a.s. lersche grensconferentie, welke te Londen zal worden gehouden, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken verklaard, dat de Engel- sche regeering ten aanzien der grenskwestie hetzelfde standpunt als haar voorgangster in neemt. HET INT. ARBEIDSBUREAU. De Raad van het Int. Arbeidsbureau heeft zijn zitting te Genéve beëindigd, en zal eerst in April weder bijeenkomen. In gemeen oVerleg werd besloten de kwestie van de arbeidsvoorwaarden in het Saargebied. I)E VERKIEZINGEN IN ITALIË. De socialisten en communisten zullen niet aan de verkiezingen deelnemen. DE WERKTIJD IN BELGIE. De Belgische minister van Arbeid en Nijver heid heeft gister bij het bureau van de Kamer ingediend een wetsontwerp, waarbij de wet op den achturigeu arbeidsdag wordt gewijzigd. Bij deze voorgestelde wijziging krijgen de werk gevers vrijheid in noodzakelijke gevallen 120 uren per jaar te laten overwerken. In elk geval zal echter niet langer dan tien uur per dag ge werkt mogen worden, terwijl de werkgevers bij alle gevallen van overwerk den inspecteur van den arbeid vooraf moeten waarschuwen. BRITSCH-INDIE. Bij de opening van de Wetgevende Vergade ring zeide lord Reading, de onderkoning van Indië, o.rn., dat de regeering vast besloten is een einde te maken aan de gewelddaden en samenzweringen in Bengalen. Spreker waar schuwde de vergadering, den ontwikkelings gang niet te belemmeren. Gonstitutioneele ver anderingen zijn, zoo verklaarde lord Reading, zonder toestemming van het Britsche parlement niet mogelijk. JAPAN. Het Japansehe parlement is gister ontbonden. Door onbekend gebleven personen zijn pogin gen gedaan, om den trein, waarmede de leiders der oppositie naar Tokio terugkeerden van een door hen bijgewoonde demonstratie te Osaka, te doen ontsporen. Niemand van hen werd ge wond. hem een som gelds over. Hij keek haar met zekere verlegenheid aan. Maar dat is te veel, mevrouw, gij geeft mij veel meer dan ik verdien, zeide hij verward. Neem het toch aan neem het toch aan, drong zij aan. Ik alleen weet, wat uw dienst mij waard is. Ik hen zoo blij, dat ge mij de in lichtingen zoo snel gebracht hebt ander» ware het misschien te laat geweest. Kom nu, ik breng u zelf naar de eetzaal, opdat ge u wat kunt veri'risschen. Völker dankte met verheugd stralenden blik en stak het geld m zijn portefeuille. Wanneer ik niets als zulke opdrachten had, dan zou ik weldra millionair zijn, dacht hij. Daarop gaf hij de gravin het blaadje papier met de adressen, dat zij zorgvuldig bij zich stak. In de eetzaal overtuigde zij zich, of het Völker aan niets ontbrak. Zoo, mijn waarde heer Völker, thans moet ik afscheid van u nemen. Ik heb nog van alles in orde te brengen voor de reis. Wanneer ge nog iets te wenschen hebt, dan schelt ge wel. Het rijtuig zal op tijd klaar staan. En ontvang nog eens mijn hartelijken dank. Ik behoef u wel niet om discretie te verzoeken, nietwaar De discretie behoort tot mijn beroep, mevrouw zeide hij. Zij knikte hem nog eenmaal vriendelijk toe en verliet toen de kamer. Boven in haar vertrekken aangekomen, liep zij een paar maal in gedachten op en neer. Toen DE STRIJD IN MEXICO. De verovering van Esperanza door de regee- ringstroepen en de daarop gevolgde desorganisa tie van de troepen vanDe LaHuerta worden door het departement van Oorlog beschouwd als het begin van het einde van den opstand aan de Golfkust. leveren gelijk sommige leden deden. Moeilijker is het echter de Regeering te helpen in heL zoeken van den goeden weg. De staking hij de spoorwegen was naar spr.' s oordeel terdege een communistische daad. De bom-aanslagen zijn eveneens communistische daden geweest be toogt spr., aan de hand van verschillende kran- tenberich ten De heer W ij n k o o p (C. Fr.) Ik zal u over het onderzoek wel inlichten. De heer ,8 c h cure r (A. R.) De heer Wijn koop schijnt er meer van te wéten. (Gelach). De heer Van D ij k (R. K.) acht ook de betere vorming van de ambtenaren noodig, om de corruptie te voorkomen. Vervolgens verdedigt hij een bétere beste ding van kapitaal voor de ondernemingen in Indië, speciaal voor landbouw. De Regeering zou hierbij meer medewerking kunnen ver- leenen, dan thans het geval is. De heer. W ij n k o o p (C. Fr.) betoogt dat de Regeering de pogingen om de begrooting sluitend te maken misbruikt om de reactie te dienen. Het groot kapitaal wordt niet aange pakt maar de Inlandsche bevolking wordt uit gebuit. De volkswelvaart gaat achteruit, meent hij, hetgeen o.a. blijkt uit het suiker-transport, dat verminderd is. De vergadering wordt verdaagd tot. heden één uur. Binnenland. ALLERLEI. Volgens een bericht uit Duitsche bron be vinden zich in het bezatte gebied in het geheel 143.000 Fransehe militairen of een vijfde ge deelde van het Fransehe leger. Het aantal Bel gische militairen in het bezette gebied bedraagt 21.000 of ongeveer een vijfde deel van het staan de Belgische leger. Duifsehland moet niet alleen door deze bezetting veroorzaakte uitgaven betalen, maar ook de loonen van de beambten van het Fransch-Belgisch spoorwegbeheer en het onderhoud van hun familie komen voor rekening van den Duitschen staat. Vóór de bezetting van het Roergebied be vonden zich in het bezette gebied 96.000 Fran- schen, 13.500 Belgen en 11.000 Engelschen. Uit Cairo Een van de machtigste vorsten van Midden-Arabië, de sultan Ibn-Said, die jaarlijks een bedrag van 60.000 Pond van de Engelsche regeering ontving, om den vrede te bewaren, is gisteren overleden. Uit Montreal Aan generaal Sir Arthur Cnrrie is de post aangeboden van eersten Cana- deeschen gezant te Washington. Staien-Geperaal. TWEEDE KAMER. Vergadering nan Donderdag, 31 Januari. Besloten wordt, na de afdoening van de In dische begrooting een aanvang te maken met de algemeene beschouwingen over de staats- begrooting voor 1924. Bij de voortzetting van de algemeene beraad slagingen over de Indische begrooting betoogt de heer Lovink (C. H) dat de financieele toestand van Indië niet ongunstig is Hij steunt de belastingpolitiek der regeering. Het ver heugt hem, dat deze een sluitende begrooting in uitzicht heeft gesteld Spr bepleit verder aandeel in de winst voor verhuurder van gron den, welke voor de suikercultuur worden aan gewend. Spreker komt op tegen de verregaande en onjuiste critiek op de gouvernementsonder nemingen en dringt aan op beknopter en beter bewerkte koloniale verslagen. De heer F eb er (R. K.) betoogt, dat de spoorwegstaking op Java een onmiskenbaar politiek karakter droeg. De Indische regeering heeft de staking geenszins geprovoceerd. Aan reactionair beleid maakt, zij zich niet schuldig. Spreker wraakt echter het haatzaaiende ge schrijf tegen inlanders m de Europeesche pers. Aan den ernst van de bezuinigingspolitiek van de regeering valt z.i. niet te twijpelen. Spr. bespreekt de corruptie bij de politie en hij meent dat de oorzaak daarvan hierin ligt J yangers hierdoor zeer zijn verminderd, dat er te weinig selectie plaats hee't bij de uit- zending. Een paar Haagsche inbrekers zijn b.v., in Indië politie-dienaar geworden. Het is dus Uier. te verwonderen dat dit mis loopt. De heer Scheurer (A. R.) meent dat de Regeering het ethisch beginsel moet hooghou den en krachtig tegen ondermijning daarvan moet opkomen. Het is gemakkelijk afbrekende kritiek te Jaarwedden der gemeente-ontvangers in Zuid-Holland. Bij Kon. Besluit is goedgekeurd de door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vast gestelde nieuwe regeling der wedden van de gemeente-ontvangers in gemeenten met minder dan 6000 zielen. De gemeenten zijn verdeeld in 7 klassen, waarvoor de volgende wedderege- ling is vastgesteld Klasse I 400600, 2 500 700, 3 650—/ 850. 4 800—/ 1050, 5 1100 1350, 6 1400—/ 1650, 7 1700—2000. Perio dieke verhoogingen worden toegekend na 2, 4, 6 of 8-jarigen dienst. Bovendien wordt een kinderbijslag van. 2l/2 pet. van het broto-salaris genoten voor elk kind beneden den leeftijd van 18 jaar. Tot klasse I behooren o.in. Nicuwland, Papekop, tot klasse 2 o.m. Abbenbroek, Bar- woutswaarder, tot klasse 3 Arkel, Bleskens- graaf, tot klasse 4 Ameide, Asperen, tot klasse 5 Dirksland, Gouderak, Lot klasse 6 Ter Aar, Bergambacht, tot klasse 7 Alkemade, Baren- drecht enz. enz. Van hun aanvankelijk voornemen orn deze nieuwe regeling te doen ingaan 1 Januari 1923 zijn Gedeputeerde Staten teruggekomen. Zij zal thans ingaan 1 Januari 1924. Door deze nieuwe regeling worden de bestaan de wedden aanmerkelijk verlaagd i. v. met het feit, dat de plaatselijke inkomstenbelasting niet meer door de gemeente, doch door het Rijk wordt geind en de werkzaamheden van de ont- De verzekeringsraad. Naar het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag verneemt, mist het, ook in ons blad overgenomen, bericht van De Telegraaf, als zou de regeering hel, voornemen hebben, den Ver zekeringsraad op te heffen, allen grond. zette zij zich aan haar schrijftafel en schreef het volgende telegram Lieve Susanne, ik moet morgen voor om bepaalden tijd op reis. Keer daarom alsjeblief zoo gauw mogelijk naar Wildenfels terug, opdat Lotliar niet te lang alleen blijve. Toen schelde zij haar kamervrouw. Toen deze binnentrad, stond gravin Thea haastig op. Grill, wij gaan morgen vroeg weer op reis -- ditmaal naar Hamburg. Annie Horst is ge vonden. Ik vertel u later alles wel. Laat nu direct dit telegram bezorgen en pak dan mijn koffer. Voor' hoeveel dagen wenscht, mevrouw goed mee te nemen vroeg Grill. Zij was zeer nieuwsgierig, wat naders te hoo- ren, maar als welopgevoed meisje wachtte zij, tot men haar meer vertelde. Gravin Thea dacht een oogenblik na. Voorloopig voor een week, Grill. Ik weet nog niet, hoe lang ik weg zal blijven. Maar ga nu hijken of mijn kleinzoon thuis is en stuur hem dan bij mij. Jonker Lothar is met den onderwijzer naar het meer gegaan. Dat is goed, Grill, zeg hem dan hij mij te komen, zoodra hij terugkomt. En ook mijnheer Wetzel. Grill ging haastig naar beneden, om de op drachten, die men gegeven had, uit te voeren. Haar meesteres bleef bewegingloos, in gedach ten verzonken, aan haar schrijftafel zitten en zag met een smartelijken trek op naar het zon nige gelaat van haar zoon. Wanneer hij had geweten, welk vreeselijk lot Horst en zijne familie getroffen had, hoeveel smartelijker zou hij hebben geleden onder het bewustzijn zijner schuld. Toen Lothar met zijn onderwijzer terug kwam, deelde de oude dame hem mede, dal zij voor onbepaalden tijd op reis ging en gaf den onderwijzer nog eenige wenken voor het geval, dat haar schoondochter niet direct terug zou komen. Lothar was zeer bcdiocid, dat grootmama al weer op reis wilde gaan. Maai toen de gouverneur de kamer verlaten had, nam de gravin hem bij beide schouders en zag hem vast in de oogen. Mijn lieve jongen, deze reis hangt samen met het werk. dat uw vader mij heeft opgedragen. Gij moet verstandig zijn, niet waaien het mij niet zwaar maken door uw bedroefdheid. Lothar kuste haar wangen en knikte. Gij zult geen reden tot klagen hebben, groot mama. al zou ik nu eerst ïecht graag met u meegaan om u te helpen. Zij streelde zijn haar. Ads ik terugkom Lothar dat beloof ik u dan rnoogt ge mij helpen. Alleen weer door te zwijgen, grootmama vroeg hij, weinig verheugd bij dit vooruitzicht. Neen niet daarmee. Dan zult ge een werke lijke laak krijgen. Maar het bewaren van ons geheim blijft toch het voornaamste. Daarop hebt gij mijn woord van eer, zeide de kleine man met waardigheid. Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1