DAGBLADWQOR SCHIEDAMOMSTREKEN 47ste Jaargang. Zaterdag* 2 Februari 1924. No. 13860 Bmcau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Advertentiën: 15 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal onnementen per 3 maanden .'./O, per week 20 cent, franco por plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Pos kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbencht 10 ets. SJskfeiliO, toegezonden. - Incassokosten wqrden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 1500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies vaneen Z-CI^Les van een wijsvinger; f la bij verlies van eiken anderen vinger De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank tc Schiedam overd hebbenop het gebied van den humor'. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAÖ7 Binnenland. Het miiitairisine in Indie. Een komieke geschiedenis wordt in Indic vertoond We lezen n.l. in de „Locomotief" vanBandoeng het volgende verhaal „Het legerbestuur heeft de R.K. ,0.0. vereeniging „St. Ignatius" doen weten, dat de statuten van deze Vereeniging niet zul len worden goedgekeurd, indien daarin de be paling is opgenomen, dat de Vereeniging een geestelijk adviseur heeft. Nader vernemen wij, dat de vereeniging over dit verbod, hetwelk als hoogst teleurstellend wordt gevoeld door deze Vereeniging, die zich uitsluitend het behartigen der geestelijke belangen van den Katholieken onder-officier ten doel stelt, thans correspon deert met den bisschop." Is het niet kostelijk Dat klinkt alsof we een halve eeuw terug leefden. Een toelichting heeft het legerbestuur op de verbodsbepaling tegen St. Ignatius niet gegeven. Het blad verneemt echter, dat het legerbestuur geen geestelijk adviseur van deze R.K. Vereeniging wensch, omdat. .die geeste lijk adviseur, een pastoor, een burger zou zijn en men geen bemoeiing van burgers met leger- aangelegenheden verlangt. 't Is ijselijk, die geestelijke burgers zouden het leger leelijk kunnen besmetten. Jammer, dat er niet bij staat, wie de kleine potentaat is, die wil beletten, dat de onderofficieren geestelijk bij blijven. Maar er zijn gelukkig nog rechters in Den Haag, die voor dit malle gedoe wel gauw een stokje zullen steken. Het recht op den laeli. Mr. Van Rossum heeft in de „Groene" ge poogd, zijn laatste tooneelproduct „Het jubi leum van Venus", hetwelk uitmunt door ordi naire platheid, te verdedigen met een beroep op „het recht van den'Iach." Welke poging in het jongste nummer van het liberale weekblad wordt gewraakt door den redacteur der Charivaria, Dh. Nolst Trenité, die o.m. het volgende schrijft „Humor is een sprong. De sprong naar het onverwachte. Wie dien sprong, met lachsucces, weet te doen zonder hulpmiddelen, is de goede humorist.. Maar er zijn er die een polsstok noodig hebben: viezigheid of onzedelijkheid. Dit be wijst altijd gebrek aan voldoenden humor. Hier wordt de lach niet voortgebracht door het humorcentrum in de hersenen, maar door een ander centrum, dat ik niet nader aan zal duiden. De Fransche spotbladen bewijzen zoo hun in ferioriteit. Dit gebruiken bijna, altijd den pols stok, in tegenstelling met de Engelse he, die nooit eenig onwelriekend hulpmiddel noodig hebben en toch het wereldkampioenschap ver- Over Onderwijs en nog wat. Dezer dagen heeft men 't kunnen lezen, dat de regeering nu ook op de Onderwij s-begrooting gaat bezuinigen en uit al eerder gegeven berich ten, kon men afleiden, dat die bezuinigingsplan nen o.a. zouden verwerkelijkt worden door afschaffing van het 7e leerjaar en door verhoo ging van den leeftijdsgrens tot toelating voor het le leerjaar, welke voor dit jaar reeds is vast gesteld op 7 of tenminste fi1^ jaar, m.a.w. een kind zal voortaan zes maanden vóór den aan vang van het nieuwe schooljaar zes jaar moeten zijn geweest, om van de bewaarschool op de „groote" school geplaatst te kunnen worden. Deze laatstgenoemde wijziging schept wel een typische situatie daar toch dit jaar geen leer lingen voor de le klasse zullen kunnen worden aangenomen. 'tVolgend jaar natuurlijk wel weer, maar dan zal er, gelijk een ieder duidelijk zal zijn, •weer geen tweede klasse bestaan, daar dan de kinderen, die dit jaar 't tweede leerjaar ingingen, in 1925 reeds het derde, zullen ingaan. (Wat er dan gebeuren moet met achterblijvende kinde ren is ons niet erg duidelijk). Een dergelijke toe stand van 'n ieder jaar telkens hoogere openblij vende klasse zal blijven bestaan, totdat de in 1925 op school gekomen kinderen in 1930 het zesde leerjaar zullen intreden. Van 192930 zal dus de zesde klasse onbezet zijn waarna ver volgens de zes-ldassen-bezetling weer zonder onderbrekingen en hiaten trapsgewijze is gere geld. Dat in dit plan, evenals in de afschaffing van het 7e leerjaar werkelijk bezuiniging steekt, zal wel niemand willen ontkennen, daar dan toch niet zooveel, personeel-benoemingén meer noodig zullen zijn; een andere vraag is echter, of in deze gevallen de beoogde bezuiniging geen moreele nadeelen verwekt, m.a.w. of de jeugd er geen geesLes- of zicleschade van ondervindt. Dat behoeft o.i. niet 't geval te zijn, daar 't toch De heer Van Rossum zal het niet tegen, preken. Op het tooneel is het niet anders. Er is drieërlei lach. De goddelijke, de men- schclijke en de duivelsche. De goddelijke is b.v. de lach, die opgewekt wordt door een grapje als het in de vorige Groene uit de Punch over genomen, van het kind dat van de koekjes had gesnoept. Het kinderlijk onbeholpene, onlogische met een subliemen achtergrond van groot-rnen- schelijk berouw. Deze lach is zeer na verwant aan ontroering. De menschelijke lach is de lach om het potsierlijke, b.v. van den opgeblazen heer wiens hooge hoed afwaait, of om de gees tige woordspelling en zooveel meer. De duivel sche lach ik spreek daar nu maar niet over Maar inr. Van Rossum haspelt ze allemaal door mekaar onder het motto „als ze maar lachen." Ons land heeft weinig oorspronkelijke hu moristen men denke aan alle mislukte po gingen om een humoristisch weekblad samen te stellen, en van blijspelschrijvers willen me ook niet veel namen te binnen schieten. Mr Van Rossum heeft in sommige van zijn stukken getoond, dat hij verstand heeft van zuiveren humor, en zou misschien een voortreffelijk blijspel kunnen schrijven. Maar dan moet hij het standpunt verlaten, dat hij tevreden js met den lach, dien „vijfhonderd première-be zoekers" laten klinken. Zoo leidt hij het pu bliek niet, maar wordt hij geleid door het vulgus wat altijd onwaardig is, en zijn stuk wordt slecht' Ons tooneel en cabaret geven genoeg schunnigs. Dat behoeft niet gekweekt, maar moet bestreden worden. openlegging van Noord en West Nieuw Guinea. Omtrent het resultaat van die besprekingen kan de Ind. Ct. nog het volgende melden Het ligt in de bedoeling een Nederlandsch- Duitsch kapitaalkrachtig concern te vormen. Het doel van het concern is voornamelijk handel te drijven met de bevolking en met het buitenland, terwijl bovendien de parel- visscherij een object van exploitatie uitmaakt. Ook hoopt men in het in exploiteeren gebied delfstoffen aan te treffen, vooral goud. En wat te zeggen van de andere mogendheden? Zoo is er nu reeds een economisch conflict, het welk thans reeds in volle kracht woedt in en om den Stillen Oceaan, en veel kans loopt in een militair conflict te eindigen. uitzichten van dc wereldpolitiek zijn hieromtrent verre van bemoedigend. In elk geval zal de verdediging van N.O.I. zonder uitstel moeten ter hand genomen wor den,wil Nederland baas in eigen huis blijven, wat o.i. zeer zeker in het belang is van ons land en van den wereldvrede. 11. C. De geachte inzender loopt o.i. wel wat op de zaak vooruit. Als er een van overtuigd is, dat verdediging van Indië noodig is, dan is het de regeering, maar deze heeft thans belooft niet eerder met een nieuw vlootontwerp te komen, totdat de finantieele toestand van ons land nauwkeurig en zakelijk onder de oogen is ge- INGEZONDEN. De Verdediging van ons insuiiude en de II. K. Kiezers*. De verdediging van ons Insulinde is zeer zeker een belangrijk vraagstuk, dat meer belangstelling en voorlichting*noodig heeft voor ons R.K. Kie zersvolk. De belangstelling van ons Nederlan ders voor den parel van den Jndischen Oceaan, is wel zeer gering te noemen, van daar dan ook, dat bet Nederlandsche volk niet weet wat het weten moet n.l. het defenise-vraagstuk voor N.O.I. Vooral door onze Indische broeders wordt die geringe belangstelling ons zeer kwalijk ge nomen. Ja, zelfs in 's lands vergaderzaal dringt het besef van onzen kolonialen rijkdom zoo weinig dqor. Met de belangen van ons Insulinde wordt dan ook door de volksvertegenwoordigers weinig of geen rekening gehouden, en dit alleen overgelaten aan de z.g. Indische specialiteiten. Anders, ls dit echter het geval met het buiten land vooral de Duitschers zijn ons weer eens fijn hier in voorgegaan. Een persbericht maakt melding van de be sprekingen van den hertog Adolf van Mecklen- >urg met den landvoogd,betreffende de mogelijke Vooral de ligging onzer O.I. bezittingen maken zien. Intusschen is voorlichting op defensie- de kans voor Nederland groot in dit conflict te worden betrokken.. Wij zijn dan als zelf standige natie, verplicht onze zelfstandigheid te verdedigen en onze neutralitiit te bewaren. Gouverneur-generaal Wood der Amerikaan- sShe Philippijnen zeide bij zijn bezoek aan Indië, heel sterk te vreezen, dat een conflict in de Pacific onafwendbaar is, in welk geval Ned. Indië tijdelijk door een der oorlogvoerende mogendheden zal worden bezet. Weerloos heid schept voor ons dus gevaren, en zal de wereldvrede verstoren. Dit werd dan ook dooi de regeering ten volle begrepen, en zij diende het bekende ontwerp Vlootwet in. Dit wekte een storm van verontwaardiging in het kamp van „geen man, geen cent." Ook een gedeelte onzer R.K. kamerfratie dacht er anders over dan de reeering. Waren onze volksvertegenwoordigers welvoldoénde op de hoogte omtrent het verdrag van Washington en Genéve dat ons land totaal geen verzekering gebied door bekwame mannen zeker aan te raden. Red. Gemengd Nieuws. „Rechts houden." Wij lezen in een Romeinsch bericht van de „Daily Ghron." Van-de 1085 wetten, welke, sinds Mussolini aap bet. hoofd der regeering staat, zijn aan genomen is een wel zeer onpopulair te Rome. Deze wet is die, welke bepaalt, dat de voet gangers in deze stad rechts moeten houden. De trottoirs in het centrum der stad zijn zoo smal, dat elk stilstaan voor een étalage of het aanknoopen van een praatje tussc.hen enkele vrienden een stopzetten van het ver keer beteekent. De Romeinen zijn daaraan niet gewoon zij waren gedurende eeuwen gewend om te gaan en te staan waar zij zulks verkozen. Het toenemend verkeer met zijn honderden auto's beteeken.de natuurlijk een toename van bood, wat betreft onze onafhankelijkheid En het aantal straat-ongevallen, het is toch hekend hoe kort geleden Jhr. Loudon wel zeker is, dat die nadoelen niet behoeven te bestaan, wanneer 't te geven onderwijs maar een beteren, dieperen invloed op het verstand en hart der kinderen uitoefende. Och, aan de mogelijkheid, om een kind verstandelijk te ont wikkelen ontbreekt het niet, ook de in toekomst niet, wanneer het 7e leerjaar zal zijn vervallen andere inrichtingen van uitgebreid lager onderyvijs zijn er immers voldoende en ook zal een jaar meer bewaarschoolonderwijs niet schaden, vooral als 't in verhouding tot den leeftijd wordt gewijzigd, maai de hoofdzaak is, dat een kind tegelijk met zijn verstand, ook zijn hart,zijn zieleleven, zijn geheele innerlijke wezen ontwikkelt, zoodat 't opgroeit in volkomen evenwichtigheid tot het ideaal van een geheelen raensch in den vollen,eigenlijken zin des woords. hn in deze zware taak schieten in menig opzicht het onderwijs en ook de leiding der ouders tc kort. t Is niet onaardig en tevens leerzaam orp eens te lezen, hoe de Spotternij of Sotternij-schrijver dezer dagen in de „Tel." met ons huidig onder wijs en onze tegenwoordige opvoeding, den draak weet te steken „We zijn nu toch eindelijk op dén goeden weg, schrijft hij. Men gaat voor twaalf en een half millioen op het Onderwijs bezuinigen. Het moest er van komen. Het had er al lang van moeten komen. Want ons volk wordt op den duur veel te geleerd. En geleerd zijn beteekent in 99 van de 100 gevallen pedant of eigenwijs en dus dom zijn. Het overblijvende, percent is verstrooid en dus onschadelijk. Wat heelt een nuchter volk als het onze aan al die schoolgeleerdheid Onze Vaderen kenden het a. b. e„ schreven het met hanepooten, maar duidelijk ge.nocg, wisten zonder mankeeren een plaats in den Bijbel te vinden en als zij zich ui hun optellen en afLrekken somtijds Vereisten, vvas het altijd aan den goeden kant. En nooit was. er gelukkiger volk. Het waren rustige tijden. Het proletariaat namens de kleine mogendheden bij den Volken bond protesteerde tegen de garantie-verdragen, die dreigden het werk van den Volkenbond in een verkeerd spoor te leiden,dat zou voeren naar de oude, en terecht veroordeelde „defensieve militaire verbonden." Dit al werd door de Volksvertegenwoordiging niet begrepen, met het bekende gevolg, de ver werping der vlootwet. Dat had een regeerings- crisis ten gevolge,die eerst onlangs werd opgelost. Maar wat nu De regeering zal zeer zeker weer met het ontwerp-vlootwet voor de Ka mer komen. Reeds nu, stookt men van de andere zijde de arbeiders in fabrieken en werk plaatsen op tegen de regeering. En nu is het de taak van bekwame mannen op het gebiedvan kolonisatie en defensie van Indië de kiezers in te lichten, dan zal ons volk begrijpen wat ons heerlijk Insulinde voor Nederland beteekent. Laat de R.K. Staatspartij hierin het voorbeeld geven, dat^zul de taak onzer regeering verlichten als zij weet dat. liet grootste gedeelte van het Nederlandsche Volk achter haar staat. Wij katholieken stellen ons ook op de ont- Wapeningsgedaehte des Pausen, maar de voor wist niet dat het „proletariaat" heette en ver trapt werd en de „rijkdom" wist ook niet beter of zoo hoorde het. Toen kwam de gezegende politiek en begon zich met het volk te bemoeien, het „bewust", dat wil zeggen tot kiezer te maken. Het is haar prachtig gelukt. Nu hebben wij een proletariaat, dat vertrapt wordt nu hebben wij een rijkdom, die het uitbuit nu hebben wij arbeiders-af gevaardigden, die er voor betaald worden dit, dagelijks, eenige malen hardop te bidden en we hebben ook kranten gekregen, die het volk- politiek opvoeden. En dat is allemaal de schuld- van het onderwijs. En nooit was men links en rechts ontevredener. Dat is het beginsel van alle wijsheid, heb ik eens hooren zeggen. Maar wordt men op deze wijze wijs Ga tot het volk en aanschouw wat het on derwijs gewrocht heeft. Het kan nu de krantjes lezen over het boksen, het wielrennen en het voetbal het is groot gebracht bij de Marxis tische krachttermen en is bezig al zijn nuchter heid, dat wil zeggen, zijn filosofie te verliezen, die stelselmatig weggeonderwijsd wordt. En ik ben zoo vrij" te betwijfelen ol' de innerlijke beschaving van ons volk, vergeleken met die van ons vorig geslacht, er op vooruit is gegaan. Ons naaste voorgeslacht dronk misschien een paar borrels meer en in een dronken bui bakke leide liet zeer onwetenschappelijk met de politie ze gapten, maar deden het minder geraffineerd dan onze boeven en of ze zooveel meer moord en doodslager» op hun geweten hadden, be twijfel ik. Een dezer dagen had ik liet genoegen in de provincie Utrecht in een lokaaltreintje tc rei zen, dat voor het grootste deel bezet was door jongelui van beiderlei kunne. Al deze jongelui hadden onder de leerplichtwet onderwijs ge noten vele hunner hadden na den schooi- pliehtigen leeftijd nog avondscholen bezocht en ik verklaar, met de hand op mijn democra tisch hart, dat ik hetgezelschap wan de pot- In het drukke district van de Corco zijn nu de politieagenten begonnen den voetgan gers te leeren, waar zij moeten loopen. Zaken- menschen beklagen zich echter over dit rechts- houden-geroep, daar zij vreezen, dat dé han del zal lijden, wanneer (ie étalages niet meer voldoende bezichtigd worden. Sommige voet gangers protesteerden tegen een dergelijk in breuk maken op hun vrijheid. Er was zelfs een heele scène, toen op een gegeven oogenblik een Romeinsch burger weigerde aanl Iermandads zoon te gehoorzamen. Er ontstond een oploop, waarbij alle rechtshouders van de overzijde kwamen gesneld om hun protest van den voet ganger, kracht bij te zetten. Het, verkeer was gedurende een half uur gestremd. Leuven. Er wordt te Leuven flink voort- gewerkt aan den herbouw van de in Augustus 1914 in de asch gelegde wijken, zoodat het zich laat aanzien, dat dit groote werk nog vóór het einde van het jaar voltooid zal zijn. Hel aantal in 1914 le Leuven totaal vernielde huizen bedroeg naar men weet 1081.Thans zijn er reeds 931 her steld en weer bewoond. Er blijven dus slechts nog 150 huizen weder op te bouwen. verteeronde Jordaansohc vischclub „De Rooie Dobber," een veertig jaar geleden, verkozen zou hebben boven dit t gezelschap van zoute- looze, onbeschofte woestelingen, wien alle chris telijke en maatschappelijke deugden waren bijgebracht. Men zong schunnige liedjes de schoone maagdelijns het hardst men was Onhebbelijk en in alles onbeschaafd, waar een onbeschaafd volk van nature beschaafd in is. Over eenige jaren zijn deze dames cn heeren voortreffelijke kiezers* en ik geef toe dat, in dit verpolitiekte landje, dit resultaat zeer schoon is. Het is jammer van de menschen en daarom geloof ik dat het goed zou zijn het onderwijs een eeuw stop te zetten en dan opnieuw te beginnen, maar dan te trachten van den Neder lander een beetje-behoorlijk mensch te maken en niet alleen een goed geschoold kiezer." Laat déze rake ontboezeming nu hier en daar wat overdreven zijn, men zal toch niet kunnen ontkennen, dat er veel, zeer veel waars inschuilt. Bij onze jeugd zijn bijna alle idealen zoek, ge voel voor 't schoone, 't goede, 't ware, is er bij de meesten niet meer te vinden zeker, men wil wel studeeren en als 't moet wel hard ook, maar leg hun overigens niet te veel in den weg, want flinke tijd voor vermaak, T liefst 't. flauw ste soort vermaak moet er nog over blijven. Meer eischt men doorgaans niet, dan een positie met flink inkomen en plezier, zooveel mogelijk. Bij ons, katholieken, zijn bij vele die idealen van geest- cn zielsverheffing gelukkig nog niet ticheel verdwenen, maar toch zal men moeten toegeven, dat er ook velen onder ons worden gevonden, die voor een loszinnig, genot-najagend leven hun besten tijd zoekbrengen en verkwisten. Wie van dit alles de schuld draagt Zonder twijfel ook de gebrekkige, tekort-schietende, le- licht-opgevatte opvoeding eri het in verkeerden geest ingerichte onderwijs, dat vóór alles, op de eerste -plaats er voor heeft te zorgen, niet de kinderen geleerd, maar hen verstandig en goed te maken. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) $j0F" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5