I lliltlï lie fi p I DM&BLMB WQ&M SCHIEDAM FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Dinsdag 5 Februari 1824, 13862, Bureau KOEMARKT <4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 38. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent, Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Ad vertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medcdeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallen verzekering f 508 bij levenslange gekeelc invaliditeitf 200 bij verlies van een hand. voet of oog i 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Yerz, bank te Schiedam iTHiprrrrr-trrmrriiTm^ir-'-Ti f mmm mm Buiteniandsch Nieuws, HET HERSTEL. De eerste Commissie van Experts liee't zich gister opnieuw beziggehouden met liet beffen van voorbereidingen voor de oprichting eener goudbiljettenbank. De sub-commissië voor de budgetaire aangelegenheden lieert de Duitsche begrooting voor het jaar 1924 onderzocht en aan de Duisshe regeering nadere inlichtingen h ierover gevraagd. Men is voornemens heden te zamen met Staatssecretaris Fischer, alsmede met verschillende Duitsche deskundigen, de a'zonderlijke debet- en creditposten van deze begrooting te bestudeeren. De tweede com missie van experts, welke voornemens was slechts eenige dagen te^Bèrlijn te vertoeven, hoopt einde dezer week met hare werkzaam heden te Berlijn gereed te komen. Naar alle waarschijnlijkheid zal zij aan het einde van de volgende week opnieuw te Parijs bijeenkomen. WILSON'S OVERLIJDEN. Heel Amerika is in diepen rouw gedompeld over den dood van ex-president Wilson. President Coolidge heeft een nationalen rouw van dertig dagen uitgevaardigd. Overal, in alle Amérikaansche steden, hangen de vlaggen half stok. Het congres verdaagde de zitting van gister ten teeken van rouw over den grooten doode, te wiens huize de stroom van condo leance-telegrammen blijft vloeien. Er is nog geen besluit genomen omtrent de plaats en de plechtigheden van de begrafenis. Mevrouw Wilson, is door de inspanning van de laatste vier dagen, welke zij, zonder uit de kleeren te zijn gekomen, aan het ziekbed van haar man heeft doorgebracht, alsmede ten gevolge van de vier jaren zware en moeder lijke toewijding aan haar echtgenoot, te zeer overspannen, dan dat iemand haar met vragen zou durven lastig vallen. Het congres is bereid, den doode alle mogelijke eer te bewijzen, en mocht het er in toestemmen, dan zal het lijk tijdelijk ten toon worden gesteld onder den koepel van liet Kapitool, zooals met president Harding het geval is geweest, om het daarna te Arlingtonter aarde te bestellen, naast de graftombe van den onbekenden soldaat. DE VOLKENBOND EN AVILSON. De openingszitting van de Tijdelijke Gemeng de Commissie van den Volkenbond is een ont roerende herdenking geworden van ex-president Wilson. De voorzitter, Sehanzer, hield een oificieele, doch eenigszins koele en hoofsclie rede. De woorden van Lord Robert Cecil daar entegen troffen door hun eenvoud. Spreker constateerde, dat de dood van Wilson een ver lies voor de geheele menschheid h et eek end e. De overledene beschikte over een zeldzame helderheid van geest, gepaard aan een groote intellectueele verbeeldingskracht en welspre kendheid. Boven alles bezat ex-president Wil son een on versaagden moed en een onwankel baar vertrouwen. Wij blijven hem steeds dank baar zijn arbeid zal niet vergaan, doch steeds sterker worden. Cecil besloot met te zeggen „Hoewel hij overleden is, wordt toch zijn stem nog gehoord." RUSLAND. Behalve Rijkof, die, zooals gemeld, tot voor zitter van den Raad van Volkscommissarissen is benoemd, zijn door het executief comité van de Unie van'Sovjetrepublieken nog de volgende benoemingen gedaan 29 Een glimlachje, dat de zuster het hart ver scheurde,. speelde om Annie's mond. Goede berichten Ach daar geloof ik niet meer aan. Maar laat, als 't u blieft, de dame binnenkomen. Zuster Magda zette de zieke wat hooger in de kussens. Waar is Jolinj* vroeg deze. Hiernaast bij mij, zij speelt met haar popje. Ik zal bij liaar blijven zoolang uw bezoek duurt. Dat is g'oed, zuster Magda, ik dank u. De zuster opende de deur en liet gravin Thea binnentreden, nadat zij het electrische licht had aangestoken. Achter de oude dame langs verliet zij de kamer. Gravin Thea trad dicht aan het bed. Bij den aanblik van de roerende gestalte vermocht zij niet direct te spreken. De beide vrouwen zagen elkander met een langen blik aan. Annie's gezicht verried een ongelooflijke verwondering. Eindelijk nam gravin Thea haar smalle hand. Annie, kent ge mij De groote, mooie oogen van de zieke werden nog verbaasder. Tsjitsjerin, tot Volkscommissaris van Buiten- la ndsche Zaken. Trotski, tot Volkscommissaris van Oorlog. Krpssin, tot Volkscommissaris voor den Han del met het Buitenland. FRANKRIJK. In de Kamer las gister de voorzitter liet eerste artikel voor van het wetsontwerp betreffende de bezuinigingen en de schepping van nieuwe belastingbronnen, dat de regeering machtigt de uitgaven in 1924 met 1 milliard ten minste te verminderen, bij middel van verordeningen, die aan de goedkeuring van het parlement onderworpen moeten worden binnen zes maan den, indien zij wijziging der bestaande wetten eisclien. Men verwacht dat de Kamer de wet zal ver werpen. TIBET. De „Daily Telegraph" meldt uit Tibet, dat in^ vele steden aldaar een revolutionnaire be weging is uitgebroken. Naar verluidt, zou de Dalai-Lama de geestelijke en wereldlijke lieerscher in Tibet ten gevolge van den op stand zijn gevlucht. ENGELAND. Gister heeft er een zitting van den minister raad plaats gehad, waarin zoowel de buiten- landsche aangelegenheden als de vraagstukken van binnenlandschen aard zijn besproken. Van deze laatste zijn, naar verluidt, voornamelijk de woningnood en de werkloosheidskwestie door de ministers besproken. Men verwacht, dat heden als liet parlement bijeenkomt, de ministers van Arbeid en Openbare Gezondheid belangrijke verklaringen in zake beide onder werpen zullen afleggen. Algemeen wordt in de pers verklaard, dat de regeering met den bouw van lichte kruisers, door de vorige regeering ter bestrijding dei- werkloosheid voorgesteld, op het oogenblik niet zal voortgaan. Naar verluidt, geeft de re geering er de voorkeur aan, de werkloosheid te bestrijden door het doen verrichten van ander productief werk, waarvan zij den omvang nog overweegt. De regeering zal op de jaarwedden een jaar- iijksch bedrag van ca. 13000 bezuinigen. Zooals bekend, bekleedt Ramsay MacDonald de dubbele waardigheid van eerste Lord van de Schatkist, een zuiver titulaire post, en van premier en minister van Buitenlandsche Zaken. Voor ieder dezer beide functies is een jaarwedde vastgesteld van 5000 Pond, doch MacDonald heeft besloten, hiervan slechts de helft te aan vaarden. Lord Haldane, voorzitter van het Hooger- iiuis, waaraan een jaarwedde van 10.000 Pond is verbonden, besloot hiervan 4000 Pond te laten vallen en zal als Lord Rechter van Appél, een jaarwedde van 6000 Pond behouden. GRIEKENLAND. lvafandaris, de minister van Justitie, heeft gistermiddag in de Nationale Vergadering het aftreden van het kabinet-Venizelos aange kondigd. Zooals gemeld, is Venizelos gister ochtend door 4 geneesheeren, onder wie de Parijsche specialist dr. Vaqucz, onderzocht. Zij rapporteerden naderhand, dat het hart van den zieke organisch geheel in orde is, doch dat j Bezoldigingsbesluit hij de zware taak van premier dient op te geven en rust moet nemen. Dientengevolge heett Venizelos den regent zijn ontslag aangeboden, nadat hij van Kafan- daris de verzekering had ontvangen, dat deze een kabinet zal kunnen vormen, hetwelk op steun in de Nationale Vergadering kan rekenen- ALLERLEI. Uit Keulen De staking in het Rijnlandse lie bruinkoolgebied duurt onveranderd voort. De belangrijkste bepalingen van de thans doomden Rijksminister van .Arbeid, van kracht verklaarde scheidsrechterlijke uitspraak in zake den arbeidstijd in het Rijnlandsche bruinkool- gebied, zijn de wederinvoering van den tien- urigen arbeidsdag en de betaling van de twee uren overwerk. Uit Mainz In den afgeloopen nacht heb ben de separatisten het alhier gevestigde dis trictsgebouw ontruimd. Uit Rome Uit welingelichte bron wordt gemeld, dat het Vaticaan, nadat het vernomen had, dat de Britsche regeering voornemens was de Sovjet-regeering te erkennen, door middel van den Britschen gezant bij den Llci- ligen Stoel de Britsche regeering verzocht heeft bij de Sovjet-regeering aan te dringen op i i- vrijheidsstelling van den aartsbisschop Gieplak en andere geestelijken. Uit Bombay De staking in de katoen spinnerijen neemt een ernstige wending aan. In een drietal districten werd met steenen naai de treinen en trams geworpen. Met stokken gewapende stakers hebben een Europeesch magistraatspersoon, die in een auto voorbij reed, ernstig gewond. Binnenland. Dc zomertijd. Het Stbl. bevat een Kon. besluit van 31 Januari ji. waarbij wordt bepaald; dat in 1924 de vervroeging met een uur van den wettel ij ken Lijd, zal aanvangen den dertigsten Maart en zal eindigen den vijfden OcLober. Het centraal bestuur van den Nederl. Tuin- bouwraad heeft besloten, met kracht te gaan werken voor de.afschaffing van den zomertijd. Mochten de pogingen daartoe falen, dan zal men trachten den zomertijd beperkt te krijgen van 15 Juni tot 31 Augustus. De bezuinigingen. Naar aanleiding van de memorie van antwoord op hoofdstuk I der SLaatsbegrooting heeft het hoofdbestuur der Algem. R.K. Ambtenaars- vereeniging Zaterdag te Amsterdam een spoed vergadering gehouden, waarin het voorloop ig standpunt van de vereeniging, wat betreft de. beraamde bezuiniging van 35.000.000, is vast gesteld, en verschillende maatregelen werden besproken die tot bezuiniging zouden kunnen leiden, zonder de salarissen en art. 40 van het aan te tasten. BRITSCH-INDIE. De regeering te Bombay heeft last gegeven den nationalisLischea leider Gandhi in vrijheid te steilen. Dat neen dat is toch niet mogelijk - niet mogelijk en toch mevrouw Gravin •,v ildenfels De oude dame knikte. Ja., Annie ik ben het. Maar blijf, wat ik u bidden mag, rustig en wind u niet op. Annie sloot voor ecu oogenblik haar oogen. Een smartelijke trek lag om haar mond. De gravin zette zich op een stoel naast het bed. Haar knieën knikten van opwinding. Gij komt bij mij bij de dochter van den rentmeester Horst, die onder zoo zware ver denking op Wildenfels werd ontslagen vroeg Annie zacht en ongeloovig. Ja Annie lieve' Annie ik ben gekomen, om u te zeggen, dat we thans weten, hoe on schuldig uw vader was. Annie richtte zich half op, haar gezicht was plots ding verhelderd. De halsketting is gevonden, nietwaar Ja, ik zelf had ze bij vergissing op een plaats gelegd, waar ik ze eerst veel later terugvond ie laat, om aan uw armen vader goed te maken, wat wij aan hem hadden inisdaan. En en is graaf Joachim nog te weten ge komen, dat mijn vader onschuldig was vroeg Annie met trillende stem. Gravin Thea streelde haar hand. Ja, mijn lieve kind hij hèeft nooit nooit daaraan getwijfeld. En hij was zeer ongelukkig, De snoeplustige gemeente. Men zal zich herinneren, dat de gemeente Heumen op haar secretarie een ambtenaar had, die zijn best deed, schippers ertoe te brengen, hun domicilie te kiezen in Heumen. Daar is eenigen tijd geleden het een en ander over te doen geweest, en het gemeentebestuur van Heu men heeft toen toegezegd, dat het met die pro- poganda uit zou zijn. Het aantal zielen van de gemeente Heumen schijnt er intusschen heel wat door gegroeid te toen hij bij zijne thuiskomst hoorde, onder welke omstandigheden gij allen van Wildenfels had moeten weggaan. Maar eerst op zijn sterfbed heeft hij mij gezegd, dat hij navorschingen naar u had doen houden, zij het ook zonder eenig spoor te kunnen vinden. Annie gij hebt mijn zoon lief gehad, niet waar De zieke richtte haar oogen met een aan grijpende uitdrukking op de oude dame. Ja ik heb hem liefgehad meer dan vader en moeder, meer dan mijn le.en. De gravin kuste haar innig op het voorhoofd. Mijn zoon heeft het mij in zijn stervensuur gezegd. En hij is slechts volkomen gelukkig' geweest in den tijd,toen gij hem uw liefde schonkt Toen ge weg waart, moest hij, op verlang, n van mijn man, een vrouw van gelijken stand trouwen. Hij is niet gelukkig geweest in dat huwelijk. Zijn eenige troost was zijn zoon. Hij heeft u niet vergeten, Annie, zelfs in zijn ster vensuur niet Heete tranen rolden over Annie's wangen. Heeft hij zwaar moeten lijden vroeg zij zacht. Gravin Thea streek zich met de hand over het voorhoofd. Hebt ge iets omtrent zijn ongeluk gelezen Ja. Nu dan weet ge, dat zijn einde vrec'selijk was. Ik moest bidden bidden om den dood zijn bet is in 1923 gestegen van 2159 tot 3104, - een stijging dus op zijn Amerikaansch met haast 50 percent, welke voor Heumen niet een natuurlijk accres lijkt. Uit het bakkersbedrijf. De besturen van de gezellen-organisaties in het bakkersbedrijf hebben van den Nederl. Bak kerspatroonsbond bericht ontvangen,dat er geen eenstemmigheid tusschen de vertegenwoordigers van de werkgevers-organisaties over de afsluiting van een landelijke arbeidsregeling is bereikt,en er van verdere onderhandelingen over een landelij ke overeenkomst moet worden afgezien. De betrokken afdeelingen zullen vergaderingen uitschrijven, zoodra dit noodig wordt geacht. Naar Hongarije. Reeds eerder is melding gemaakt van het plan om een aantal pleegouders van Hongaarsche kinderen, die hier te lande vertoefd hebben, de zen zomer een reis naar Hongarije Le laten maken. Het initiatief hiervan wordt in de Hongaarsche pers toegeschreven aan den heer I. Verhoog Lu Leiden. Reeds hebben zich talrijke Hongaarsche families bij het secretariaat van de Hongaarsch- Nederiandsche Vereeniging te Boedapest aange meld en logies voor de Nederlandsche gasten aangeboden. Spoorwegpersoneel. Het eergister te Utrecht gehouden congres van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel, dat dit jaar druk was bezocht, heelt onder voorbehoud de voorstellen der di recte tot loonsverlaging aanvaard. Na een uitvoerige gedachtenwisseling is met 1519 tegen 476 stemmen aangenomen een motie, waarbij bet congres aanvaardt de wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden, waarbij echter aan een drietal bezwaren zal moeten worden tegemoet gekomen. Naar wij vernemen, is ook op het gister te Utrecht gehouden huishoudelijk congres van den R.K. bond van spoor en tramwegpersoneel St. Raphael besloten de voorstellen der directie inzake de loonsverlaging te aanvaarden, nuts het karakter van art. 36 R. d. B. onaangetast blijft en overeenstemming verkregen wordt inzake de afronding der uurloonen en der perio dieke verhoogingen. Samenwerking. De Nederlandsche R.K. Boerenbond en de Belgische Boerenbond stellen een Nederlandsch- Belgisciie economische commissie in voor we- derzijdsehe economische hulp. Ontslag bij dc registratie en domeinen. Volgens hel Centrum zouden aile adjunct inspecteurs bij de Registratie en Domeinen met ingang van 1 Mei ontslagen zijn. Oud-minister Kolkman. Naar de Res. Ijode meldt, is de toestand van nm M. K. G. M. Kolkman, die reeds eenige maan den ziek was, zoodat bij zijn werk in Kamer en Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland niet verrichten kon, den laatsten tijd geleidelijk ver ergerd. Zondag liet de toestand zich bedenkelijk aanzien, zoodat bij van de laalsle H.II. Sacra menten is voorzien. Onmiddellijk gevaar is er niet, zoodat er nog hoop is op beterschap. De Haagschc tram. Gistermiddag hebben conferenties plaats ge- van mijn eenig kind. Gravin Thea vertelde in korte bewoordingen, wat er sedert den tijd, toen Annie Wildenfels verliet, gebeurd was. Toen vertelde zij het sprookje van het vinden der halsketting en van haar opdracht aan Völker. Ook hoe deze die had uitgevoerd, vertelde zij aan de ademloos toehoorende zieke. En zoo ben ik nu hier, mijn arm, lief kind. Dat ik tegenover uw ouders niets pieer kan goedmaken, dat drukt mij zeer. En daarom wil ik dat aan u en aan uw lieve kleine doen. Ik heb de kleine Johny al gezien, hiernaast bij zuster Magda. Och, wat een allerliefst schep seltje. Ik zal haar in liefde koesteren, Anme. Gij en uw kind zullen mij sis eigen kindereu zijn lk blijf bij u tot go gezond z.ijt en dan neem ik u beiden meer naar Wildenfels, voor altijd. Naar Wildenfels o dat zou te heerlijk z5jn en te heerlijk om waar te zijn. Met zal waarheid worden, Annie. Mijn zoon heeft mij een heilige taak nagelaten, lk rnoest hem zweren, voor u als een dochter te zullen zorgen. En het zal voor mij een weldaad zijn, die gekitte te houden. Alleen daardoor kan ik mijn schuld goedmaken. Wordt vervolqd). mrirrrirr wfin-wnnMnaniB-i-i iriiwjiir

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1