OA&BLMB W' SCHIEDAM 'EN F i y i L LIT O H. Het familie-geheim 47sS® Jaargang. Woensdag 6 Februari 1924 Na. 13863. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 05. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 50Ü bij levenslange geiieele invaliditeit200 bij verlies van een liand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken andereu vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holi. Algem.Yerz. bank te Schiedam Bij oi krachtens wetten o! verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. B. H. VAN BETERS om vergunning tot uitbreiding van de meubelmakerij in het pand Boterstraat 66, kadaster Sectie B. No. 1333, met een electromotor van 5 P.K. ter vervan ging van 2 electromotoren van resp. 1 en 2 P.K.— drijvende een gecombineerde vlak- en vandik- tebank, en 2o. de firma W. HASEKAMP CO. om vergunning tot oprichting van een electrische centrale in het pand Willemskade 25, kadaster Sectie L. No. 2128, waarin wordt geplaatst een stoommachine van 200 I.P.K., drijvende een dynamo van 150 Kilowatt, voor de opwekking van elecLrischen stroom. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente der. visie gelegd. Op Woensdag, 20 Februari a.s., des v.m. 11 uur zal ten raadhuize gelegenheid gegeven worden' om bezwaren tegen het toestaan van die verzoe ken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der 1 gemeente, van de schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet Lot beroep op een beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dicrWet voor heLGemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 6 Februari 1924. Buiteniandscli Nieuws, HET HERSTEL. Naar aanleiding van geruchten in de Engel- sche pers, dat de Commissies van Experts spoedig weer uit Berlijn zouden vertrekken, wijl zij aldaar niet voldoende medewerking van Duitsche zijde zouden ondervinden, wordt vernomen, dat de beide Commissies ten zeerste voldaan zijn over de samenwerking met alle vertegenwoordigers van de regeering en de financieele wereld, met wie tot nog toe samen werking noodig was. Men meent te weten, dat de leden der Commissies, bij hunne zeer des kundig gestelde vragen nimmer den onder vraagde voor de moeilijkheid hebben gesteld, door de beantwoording der gestelde vraag het bankgeheim te schenden, dat aan den anderen kant echter pok geen enkele vraag onbeant woord is gebleven. Ook indien aan de leden der Commissies géén geheimhouding ware opgelegd, zou het op het oogenblik zéér moeilijk zijn, antwoord te ver krijgen op de vraag, hoever de arbeid thans gevorderd is of welk resultaat die arbeid zal hebben. Zooals de minister van Buitenlandse!® Zaken, dr. Stresemann, in zijn te Stettin ge houden rede heeft gezegd, zijn de werkzaam heden in zake de Goudbiljettenbank zóó vlot verloopen, dat men op een positief resultaat mag hopen. Het is geen geheim, dat het plan van de deskundigen niet geheel overeenstemt met het ontwerp, door di. Hjahnar Schacht te Parijs voorgesteld. Er wordt echter thans aan ge werkt een compromis-ontwerp uit de beide schema's voor te stellen. In dit verband wordt voorts nog vernomen, dat gistermorgen ge voerde besprekingen tusschen leden der Eerste Commissie en den Rijksministei van Finan ciën en den president van de Rijksbank ten doel hebben gehad, uit de ontwerpen van dr. Schacht en de Commissie van Experts één ge heel te vormen. Het-schijnt vast te staan, dat zich daarbij geen onoverkomelijke bezwaren voordoen, daar de beide ontwerpen in principe niet veel van elkaar afwijken. De Commissie van beoordeeling van de Duit sche begrooting heeft gister hare besprekin gen met de Duitsche deskundigen voortgezet. DE PALTS-KWESTIE. Eric Philipps, de Britsche zaakgelastigde te Parijs, heeft gistermorgen de Peretti della Rocca don directeur van de afdeeling politieke aan gelegenheden van het ministerie van Buiten- landsche Zaken bezocht. In Fransche kringen is men thans van oor deel, dat de bijlegging van het Fransch-En- gelsche mceningsverschil omtrent de Palts kwestie, op den goeden weg is. 30 O spreek toch niet van schuld. Mijn vader wist, dat eenmaal zijn onschuld zou bewezen worden. Nooit heeft hij een wrok gekoesterd tegen graaf Wildenfels, wijl de ze hem ontsloeg. Hij kon. niet anders handelen, zei hij dikwijls tot ons. En gij, Annie, zijt hij niet boos gewor den op Joachim, dat hij u zoo liet vertrek ken Boos, ach neen. Ik had nooit gedacht, dat onze liefde iets anders zou mogen zijn dan een schoone lentedroom. Wel hoopte ik, dat hij, voordat ons schip afvoer, zou komen en probeeren mij terug te halen. Ik zou wel niet met hem zijn meegegaan, maar het zou mij bij al mijn leed, gelukkig hebben gemaakt. Hoe zeer ik nog van Joachim hield, bemerkte ik, toen ik zoo onverwacht het bericht van zijn dood las dat trof mij hard. Mijn arm, lief kind. Maar nu moet ge rust hebben, mijn dochtertje, ge naoogt geen woord meer spreken. Ik ga thans naar de andere kamer, naar Johny want ik moet toch •ook met haar wat op vertrouwelijken voet zien te komen. Als ge een beetje tot rust IN HET BEZETTE GEBIED. Volgens de „Daily Telegraph" zijn gister lo Londen, waarschijnlijk op instigatie van Fran sche zijde, vooraanstaande Fransche industriee ion aangekomen, ten einde do Britsche industri- ecle kringen te winnen voor de idee van gemeen schappelijke exploitatie van het Rijnland en het Roergebied. concessies te verleenen en trachten zal, de on- derteekening van het verdrag op de lange baan te schuiven. GRIEKENLAND. Dc nieuwe Grieksche premier, Kafandaris, zou heden worden beëedigd, terwijl Zaterdag a.s. het nieuwe kabinet in zijn geheel voor de Nationale Vergadering zal verschijnen. Men is algemeen van meening, dat de motie van vertrouwen zal worden aangenomen ten gevolge van de onderlinge partijtwisten bij de republikeinen en de liberalen. Kafandaris was minister van Binnenlandsche Zaken in liet kabinet-Venizelos van 1915, ter wijl hij in 't jongste-kabinet-Venizelos minister van Justitie was. Hij weigerde zijn medewerking aan generaal Danglis, leider der conservatieve liberalen, op grond van het feit, dat deze be hoorde tot uiterst rechts. De nieuwe premier heeft medegedeeld, dat de volksstemming over den staatsvorm op 9 Maart a.s. zal plaats vinden. BEIEREN. Het ontslag van von Kahr en von Lossow iaat nog steeds op zich wachten. De Beiersche volkspartij schijnt het te zijn, die de kwestie op de lange baan schuift. Beweerd wordt heden, dat alleen von Kahr zou heengaan, terwijl von Lossow aan het hoofd van de troepen der rijksweerbaarheid in Beieren zou blijven. Een Berlijnsch eorrcspondenliebureau be weert, dat in Beieren dc nationaal-socialistische organisaties weer iets in hun schild voeren.1 Leiders dezer organisaties zouden hebben vei- klaard, dat het proces-Hitier in geen geval mocht plaats hebben. Indien men op 9 Novem ber niet eensgezind was, zoo is men dit thans wel, nu Ehrhardt en Ludcndorff zich met elkaar hebben verzoend. BE VOLKENBOND EN DE ONTWAPENING. De Volkenbondscommissie voor de Ontwape ning heeft gistermorgen te Genève een besloten zitting gehouden, waarin een algemeene be- prelung werd gehouden over de kwesties van de ontwapening en den particulieren aanmaak van oorlogsmateriaal. De debatten over deze uwestics zullen in geheime zittingen plaats hebben. ITALIË EN RUSLAND. Met betrekking tot liet uitstel van de onder tekening van het Italiaansch-Russische har- delsverdrag wordt er op gewezen, dat Mussolini als tegenprestatie voor de aan Rusland geboden gelegenheid, om weer in de West-Europeesche diplomatie te worden opgenomen, vérstrekkende concessies heeft geëischt. Het is thans niet geheel onwaarschijnlijk, dat de Russische regeering, na de erkenning, door Engeland thans geen aanlei ding meer vindt, om aan Italië zulke belangrijke WILSON'S UITVAART. Het stoffelijk overschot van ex-president Wilson zal niet in het Kapitool worden tentoon gesteld. Evenmin zal een staatsbegrafenis plaats hebben. Heden zou in het sterfhuis een een- zoudige lijkdienst worden gehouden, welke zou worden bijgewoond door president Coolidge, de familieleden van den overledene en enkele intieme vrienden. Daarna zou het stoffelijk overschot worden vervoerd naar de SL. Pieter en St. Paul cathedraal, welke op een heuvel is gebouwd en een der schoonste gebouwen in den omtrek is. Als slippendragers fungeerden 24 officieren, die aan den grooten oorlog hebben deelgenomen. Onder de honoraire slippendragers bevonden zich verscheidene leden der vroegere regeering en van het Congres, alsmede eenige persoon lijke vrienden van den doode. President Coolidge en de loden van het ka binet waren de eenige officieele vertegenwoor digers van de regeering. In bet geheel namen ongeveer 500 personen aan de begrafenisplech tigheden deel. In de beide Huizen van het Congres zijn gis teren door de leiders van beide partijen lof redenen gehouden op den overleden president. I)E STRIJD IN MEXICO. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Mexicaansche rebellen-leider, Huerta, met zijn staf de stad Vera Curz per stoomboot heefl verlaten, met onbekende bestemming. Tevens wordt gemeld, dat de troepen der opstande lingen Vera Cruz hebben ontruimd. Volgens de laatste berichten uit Mexico-City, bevinden zich de federale troepen op minder dan vijf mijlen afstand van Cordoba (60 mijl ten, Z. W. van Vera Cruz) en verwacht men, door de bezetting van die plaats, de rebellen in de straat van Vera Cru/, te isoieeren. gekomen zijt, kom ik met haar bij u. Mevrouw uw goedheid Niets daarvan ik ben uw moeder, mijn kind. Probeer nu uit te rusten. Zij kuste Annie op het voorhoofd en ver liet dc kamer. In de andere kamer zat Grill en hield Johny op haar schoot, gravin Thea kwam op hen toe. Hebt ge al vriendschap met Johny ge sloten, Grill Ja, mevrouw zal niet gelooven, hoe lief het kind is en hoe verstandig. Het is mij, als zag ik-haar moeder weer voor mij. Die was ook zoo'n allerliefst kind, toen ik op Wildenfels •.wam. Gravin Thea boog zich over Johny heen ■n kuste haar met tranen in de oogen. Zacht .mieterde zij tot Grill Grill, uw hart krimpt ineen, wanneer ge ze thans ziet. Heeft mevrouw ze zoo ziek aangetroffen Ziek en levensmoe. En toch zoo mooi n zoo lie", zooals zij altijd geweest is. Ge moet ze straks eens zien. Ga lyi en pak onze koffers uit. Kom, kleine Johny, rm blijpt ge bij mij. Johny gleed handig van Grill's schoot af en legde haar armpje vertrouwelijk op den schoot der gravin. Zij babbelden een tijdje met elkander en Johny verzekerde zich met ieder woord en iederen blik een vaster plaats in het hart der TIBET. Gister maakten we er, naar aanleiding van revolutiegernchten uit Tibet, melding van, dat de Dalai-Lama, de hoogepriester van Lhasa, gevlucht zou zijn. Uit verschillende hnitenlandsche bladen blijkt nu, dat het bericht over de vlucht van den Dalai-Lama op een vergissing berustte. Niet hij, doch de Tasji-Lama, d.i. het geestelijk hoofd van Zuid-Tibet, schijnt gevlucht te zijn, en wel naar sommigen zeggen ten einde hulp oude dame. Zuster Magda had zich intusschen met de patiënte bezig gehouden en kwam juist weer uit de kamer. Is Mrs. Warrens tot rust gekomen, zuster Magda Ja, eerst heel, zij geweend van vreug de, naar zij zeide, en nu had zij graag, dat mevrouw en Johny bij haar kwamen. Wilt gij met mij naar mammie gaan, Johny De kleine knikte en nam haar hand. Kom, lieve dame. Annie lag hal* opgericht met schitterende oogen in. bed. Johny liep snel naar haar toe en moeder en dochter omarmden elkander i ceder. -Johny, mijn lief, Hef kind. Lieve mama, hebt ge uw drankje ge nomen en zijt ge nn weer gauw gezond. Gauw, heel gauw. Kijk, Johny, die lieve goede dame, die wil ons helpen en heeft al zoo veel goeds voor mij gedaan. Heb ze maar erg liep daarvoor. Johny knikte met een sehalkschen glimlach ia de richting der gravin. - Ja, ik weet het, dat zij erg lief is, zij hee't net zulke lieve, goede oogen als grootmama. Gij zijt zeker ook grootmama, hc Deze knikte en trok het kind naar zich toe. Ja, grootmama van een grooten jon- t.e halen in Mongolië en daarmee de regeering van Lhasa te bestrijden, volgens anderen om een toevlucht te zoeken in Britsch-Indië, zoo als de Dalai-Lama dat reeds eens vóór hem heeft gedaan, nl. in 1916. ALLERLEI. Naar via Berlijn uit Weeuen wordt gemeld, zou Oostenrijk weldra Sovjet-Rusland de jure erkennen. Ook gaan geruchten o verbeen ^spoe dige erkenning der Sovjets door Roemenië, terwijl volgens een vermoedelijk door de Rus sische handelsdelegatie te Christiania geïnspi reerd bericht in de communistische pers aldaar Noorwegen deze voorbeelden binnenkort zal volgen. PUit Washington: Naar wordt gemeld heeft president Coolidge het Congres verzocht, onmiddellijk over te gaan tot machtiging van een uitgave van 13 millioen dollar, teneinde de Ainerikaansche kustwacht uit te breiden en te moderniseeren, in verband met den strijd tegen de dranksmokkelaars. Uit Dusseldorp Bij de Mannesmann- werken hebben de werkwilligen de stakers ge dwongen, hen weder aan den arbeid te laten gaan. Ook in andere bedrijven, zooals bij Rhein- metall, gingen de werkwilligen, tegen de stakers in, aan het werk. Uit Londen: Er bestaan aanwijzingen, dat Baldwin's leiderschap der conservatieve partijvergadering van Maandag a.s. wel gehand haafd zal blijven, ondanks de critiek en on tevredenheid, welke in de partij bestaat wegens zijn beroep op het land om protectieuiaatregelen in te voeren, hetgeen noodlottig voor de con servatieve regeering is geworden. Naar verluidt, zal het Italiaansche ko ningspaar in Mei een bezoek brengen aan En geland. Ook de Roemeensche en Joegoslavische koningsparen zullen in den voorzomer Engeland bezoeken. Uit Brussel Gister is hier bericht onl- vangen van een Zondagavond j.l. te Sterkrade (in het bezelte gebied) gepleegde» aanslag op een Belgisch officier van het bezettingsleger, den 27-jangen Beek. Deze werd aangevallen door drie mijnwerkers en door dolksteken ge wond. De aanleiding hiertoe was, dat Beck was opgetreden, ten, einde de orde in ëen bioscoop te handhaven. De officier werd gewond aan het hoofd, de handen en in het gezicht en in zeer ernstigen toestand naar het gasthuis ver voerd. De drie aanranders werden gearresteerd en naar de gevangenis te Duisburg overgebracht. Na de onderhandelingen, gisteren gevoerd, inzake het conflict met de Britsche dokwerkers, bestaat er hoop, dat de dreigende dokwerkers- staking in Engeland alsnog zal word"n vermeden. Uit Chita wordt gemeld, dal generaal Pepeliaev, de adjudant van Kolichak en twintig andere officieren van het witte leger ter dood zijn veroordeeld. Staten-Gencraal. EERSTE KAMER. Vergadering ran Dinsdag, 5 Februari. De Voorzitter deelt mede, daL een aan tal door de Tweede Kamer aangenomen wets ontwerpen is ingekomen, waarvan reeds onder dagteekening vn 30 Januari en 1 Februari aan cle leden is mededeeling gedaan. De heer Janssen (R. K.) brengt rapport uit over verschillende ingekomen verzoek schriften. De Voorzitter deelt mede, dat de Cen- gen. Ilé, waar is die Hebt ge hem net méege- bracht Neen,' hij is thuis gebleven, op het kasteel Wilden'els. Het kasteel Wilden'els O, dat ken ik al. Grootpapa had een plaat, boven zijn bed handen, waarop het kasteel Wildencels te zien was? En grootpapa en grootmama en ook mama zeiden altijd Ons geboorteland, wanneer wij naar de plaat keken. Annie's oogen vulden zich met tranen en Johny snelde naar haai toe. Niet huilen, mama, niet huilen, als t u belie't, smeekte zij f eeder. En zich tot de gravin wendende, vervolgde zij Mama bunt altijd, als ik van papa op van de grootouders spreek nadat zij van ons zijn weggegaan. Maar ik huil iet Ze rijn immers in den hemel en grootmama zei dat het daar nog mooier was dan in het iaderland. Nietwaar, dan moesten wij toch ei- jenlijk Wij zij»- Wij komen latei ook in den be nei, als wij zoet zijn. Gravin Thea kuste geroerd de geloovige km- deroogen. Zeer zeker, Johny, het is daar heel mooi. Johny knikte haar moeder toe. Ziet gc wel, mama. Annie probeerde te glimlachen. Mijn schat, dat weet ik wel. Let maar niet op mijn'tranen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1