trale Sectie heeft besloten om hedenochtend te 11 uur de 23 wetsontwerpen op 30 Januari in gekomen en de 11 op 1 Februari ingekomen, in de afdeeiingen tc doen onderzoeken. Het ligt in zijn voornemen de Kamer over 14 dagen weder bijeen te roepen, indien de eindverslagen over deze wetsontwerpen tijdig zijn ingekomen en alsdan te beginnen met het afdeelingsonderzoek der Indische begrooting. De vergadering wordt verdaagd tot nadere bijeenroeping. TWEEDE KAMER. Vergadering nan Dinsdag. 5 Februari. Aan de orde is de begrooting van Nederlandseh Indië voor 1924. Minister de G r a a f f vult zijn rede aan. De korte verklaring van vanHeutsz is z.i. inder daad te scherp. Zij wordt echter milder door de toelichtende zelfbestuursordonnantie. De ver houding tot de zelfbestuurders wordt beter, naarmate het aantal ervaren ambtenaren groeit. Spr. antwoordt den heer Kleerekoper, dat de door hem bedoelde inspecteurs van politievan slechte reputatie niet naar Indië zijn gezonden. De heer A 1 b a r d a (S.D.) repliceert en hand haaft zijn motie. De heer W ij n k o o p (comm. dient twee moties in, waarvan de eerste de houding der regeering tegenover de staking en de volksbe weging scherp afkeurt, en het aftreden van den gouverneur-generaal en intrekking van de straf maatregelen vraagt. In de tweede wordt gecon stateerd, dat de Indische regeering de bevolking van Indonesië niet tegen willekeur beschermt. De Minister van Koloniën, de heer D e Graaft' antwoordt nog kort op eenige vra gen en zegt zijn oordeel ovr de ingediende moties. Over de bomaanslagen sprekend zegt de Mi nister het inzicht te hebben, dat deze aansla gen op zichzelf staande gevallen zijn en dat zij niets te maken hebben met communistische beginselen. De politiek der regeering is een evolution- naire politiek en alleen in tempo en omvang verschilt de regeering in den heer Albarda. De moties komen in stemming. De motie-Albarda (de antwoorden van den Minister zijn onbevredigend) wordt verworpen met 51 tegen 19 stemmen. De motie-Wijnkoop (maatregelen tegen wil lekeurige behandeling van de Inlandsche be volking) wordt verworpen met 50 tegen 14 stem men. De motie-Wijnkoop (vervanging Gouv.-Gen. en intrekking maatregelen tegen Indische be weging) wordt verworpen met 55 tegen 15 stemmen. De motie-Albarda (intrekking art. lölbis) wordt verworpen met 51 tegen 19 stemmen. Aan de orde komen nu de hoofdstukken. Hoofdstuk I wordt goedgekeurd. Hoofdstuk II afd. V. (Onderwijs, Eeredienst, Gezondheid). Mevr. De V r i e sB ruins (S. D.) be spreekt de kwestie van de instelling van ge zondheidsraden. De heer Gerhard (S. D.) houdt beschou wingen over de bevordering van onderwijs, dat hij in ons eigen belang noodig acht, als men Indië inderdaad behouden wil. De bevolking moet opgeleid worden tot een zelfstandige natie. Spr. motiveert deze opvatting met vele citaten, ook van Inlanders. Nog geen 10 pCL. van de bevolking geniet onderwijs. De heer F e b e r (R. K.) gevoelt het meest voor saneeringswerken (waterleidingen, afvoer- werken enz) en bepleit het instellen van een onderzoek naar de volkshuisvesting. Verder acht hij onderwijs noodig, dat den .godsdienst niet in het midden laat anders vervreemden Nederland en Inlander van elkaar. Noodig is het particulier initiatief op het gebied van het onderwijs te steunen. De vergadering wordt hierna verdaagd tot heden. Binnenland. Pater Magister Alfons Rijken O. P. f Pater Alfons Rijken werd 11 Jan. 1859 tc Utrecht, geboren uit zeer eenvoudige ouders. In 1876 trok de zeventienjarige Chef Rijken naar het klooster te Huissen en legde onder den naarn van frater Alfonsus een jaar later zijn H. Geloften af. Voorbeeldig volbracht hij zijn theologische studiën en werd te Utrecht priester gewijd op 15 Aug. 1886. Pater Rijken heeft al zijn kloosterjaren door gebracht in het Moederhuis te Huissen, waar hij om zijn helder verstand en degelijke kennis onmiddellijk na zijn wijding in aanmerking kwam voor het professoraat. Het kenmerkende van Rijkeri's glasheldere lessen was, dat hij het gedachtenleven van zijn leerlingen niet tot de middeleeuwsche sfeer beperkt- hield, maar hen ook in contact bracht met de groote vragen, welke het moderne geestes leven, vooral op economisch en sociaal gebied, beheerschen. Steunend op den hechten grond van de scholastieke Thomistische beginselen, paste bij zich makkelijk bij de nieuwe ver schijnselen, aan, greep er onmiddellijk de kern van en wist met een wonderbare lenigheid van geest het valsche van de waarheid, het voorbij gaande van het blijvende te onderscheiden. Terwijl hij, verhinderd als hij in zijn be wegingen was door zijn pijnlijke jichtziekte, zelden in het openbaar sprak, deed hij zijn in vloedrijk werk in hoofdzaak door zijn parti culiere correspondentie en zijn persoor lijk con tact op de spreekkamer in het klooster. Hoeveel honderden brieven met de meest waardevolle adviezen zou Rijken in de bijna veertig jaren van zijn Dominikaansch priesterleven wel ge schreven hebben Hoeveel goede gedachten heeft hij niet geïnspireerd, uitgelokt, geleid en heipen zegevieren Vooral met dr. Ariëns was Rijken verbonden als voorman in de katholieke drankbestrijding. Ariëns zelf heeft aan het ziekbed van zijn ver- knochten vriend erkend, wat die heilzame beweging aan den klaren kop en het warme hart van den Apostel Rijken heeft te danken. Jaren lang heeft hij Ariëns als hoofdredacteur van „Sobriëtas" vrijwel het werk uit de handen genomen. Overigens voerde hij, hoewel eenigszins angst vallig voor de publicatie van zijn meeningen, in veelbesproken kwesties gaarne de pen. ,,De Tijd" en „Het Centrum" heugen zich, hoe Rijken in vraagstukken van algemeen kiesrecht, criminaliteit, renterecht, kindertoeslag enz. enz. als een verhelderend licht zijn artikelen aan droeg, die dan ook met gretigheid werden ge lezen, hoezeer ze van alle stijlsier waren ont daan. In Rijken klopte een democratisch hart zonder aan overdreven eischen voet te wi'len geven, voelde hij alles voor den rechtgeaarden werkman, kwam hij op tegen economische mistoestanden. Pater Rijken is niet oud gewordenmaai hij heeft, zoo ziekelijk en gebrekkig hij was, enorm veel gedaan. Daarom zal zijn heengaan bij honderden als een ernstig verlies worden gevoeld, zoowel bij zijn Ordebroeders als bij zijn vele vrienden. R.I.P. Leeftijd van toelating lagere school. De Minister van Onderwijs heefs aan de inspecteurs van het L. O. medegedeeld, dat er geen onzekerheid behoeft te bestaan omtrent het tijdstip van de inwerkingtreding van het K. B., waarbij de leeftijd, waarop kinderen tot eene school voor gewoon lager onderwijs worden toegelaten, een jaar opgeschoven is. Dit K. B. is geen algemeene maatregel van bestuur, die, tenzij anders bepaald, 2U dagen na de afkondiging m werking treedt, zoodat dit besluit reeds in werking is getreden op den dag zijner afkondiging, n.l. 19 Januari 1924. Een benoeming. De heer J. F. W. van dei Meulen is benoemd tot directeur van onderwijs en eerediensten in Nederl.-Oost-Indië. Diplomatie. Naar wij vernemen, is thans bij Koninklijk besluit benoemd tot Buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister te Athene, de heer C. D. Schuller tot Peursum, Gezant te Belgrado. Belgische onderscheidingen. Uit Brussel seint men aan de ,,Msb." In aansluiting op het bericht -betreffende de Belgische onderscheidingen aan Nederlanders deelde men ons op het Ministerie van Buiten- landsche Zaken mede dat ditmaal de lijst der voor een onderscheiding in aanmerking ko mende personen niet officieel zal gepubliceerd worden, maar dat de geinteresseerden de hun toegekende decoratie, zonder dat er publiciteit aan worde gegeven, eerstdaags langs den ge wonen diplomatiek®® weg zullen ontvangen. De publicatie, enkele maanden geleden van de eerste lijst, was een uitzondering op den regel, Waar deze proeve tot veel klachten aanleiding heeft gegeven, heeft men voor deze nieuwe gelegenheid van dat procédé afgezien. Fusie der Plattelanders. Van verschillende zijden worden pogingen aangewend, om een fusie tot stand te brengen tusschen den Plattelandersbond (Braat) en de Plattelands Partij (Teenstra) ten einde bij de eerstvolgende verkiezingen meer kracht te kun nen ontwikkelen. Binnenkort zullen hieromtrent nadere besprekingen woden gehouden. De Ileemskerck en de Tromp. De Jacob Fleemskerck en de Tromp zijn gis terochtend, begVoet door saluutschoten, te Napels aangekomen. De geweren van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Bij het innemen der wapenen van den bijzon- deren vrijwilligen landstorm is, volgens de Avp. gebleken, dat deze in zeer.verwaarloosden toe stand verkeeren en een grondige herstelling ver- eischen om weer in bruikbaren toestand te wor den gebracht. Zeer waarschijnlijk zal de regeering niet meer tot uitreiking van wapenen aan deze burger militairen overgaan. Het blijkt te kostbaar te zijn. De Zomertijd. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft in de zitting van gistermiddag meegedeeld, dat de heer btaalman c.s. een wetsvoorstel heeft inge diend met de strekking om den zomertijd te be perken tot de maanden Juni, Juli en Augustus. Mr. Kolkman. De toestand van oud-Minister Kolkman blijft bedenkelijk zegt de Rsb. Bij een nieuw onder zoek gaven de dokters gister nog niet alle hoop op. Overal bescherming behalve Volgend merkwaardig artikeltje lezen we in het socialistische „Volk" „Het klassieke land van den vrijhandel neemt ook bijzondere maatregelen om zijn scheeps werven te beschermen legen de concurrentie der landen met lage valuta. De regeering verstrekt crcdieten aan de op drachtgevers en wel aan Èngelsche tot 100 pCt. van de bouwsom, aan andere een van 50 pCt„ waarbij alleen het te bouwën schip als garantie genomen wordt. Een kalmecrend middel dat U rust en kalmte schenkt en een verkwik- kenden slaap, dat gejaagdheid en onrust doet ophouden is een koker Mijnhardt's Zenuw tabletten. Prijs 75 ct. Bij apoth. en drogisten. 361 6 In Frankrijk, het land met een totaal van 399 ondersteunde werkloozen, subsidieert de regeering door beschikbaarstelling van mate riaal onder marktprijs, hoewel de lage loonen reeds een voorsprong geven. In Duitschland denkt niemand er aan, trou wens evenmin in Frankrijk of in Engeland, om een bestelling aan een buitenlandsche werf te doen. Nu den Zweden, Noren en Denen een lage inschrijvingsprijs in Frankrijk en een crediet in Engeland wenkt, zullen de Hollandsche werven zich bestellingen uit die landennatuurlijk zien ontgaan. Alles past zich aan de sterk gewijzigde ver houdingen in en tusschen de omringende landen aan. Alleen de Hollandsche economen en financiers niet. Tegenover de buitenlandsche concurrentie weten onze Treub's en Heldring's één probaat middel klop de arbeiders maar eens ferm den luien pels uit. Wij zijn wel gelukkig met onze leidende economen, financiers en ondernemers. De textiel-industrieelen beoorlogen elkaar op een uitsluitend Nederlandsche markt en sluiten 20000 arbeiders uit, die niet willens zijn er toe mede te werken, dat door loonsverlaging deze onderlinge strijd op een nog iets lager prijsniveau kan worden voortgezet. De machten, die onze grootindustrie beheer- ochen, saboteeren de Nederlandsche werven om werktijdverlenging en loonaftrek te for- ceeren." 't Is nog niet heel lang geleden, dat de Sociaal democraten niets van bescherming moesten hebben, 't Kan verkeeren Maar beter laat dan nooit. Weg niet gezag, bijbel en. .preek. Het ontbindingsproces van het Nederlandseh Protestantisme heeft zijn toppunt wel bereikt in het Noord-TIollandsche dorpje Nieuwe Nie- dorp, dat de bekende anarchistische predikant ds. Schermerhorn tot voorganger heeft. Deze predikant verstaat de „uitbreiding van Gods'Ko- ninkrijk" waarvoor hij is aangesteld, op zijn wijze. Zijn prediking wordt er een van de aller nieuwste soort, aldus de „N. R. Crt." van 22 Jan. „Deze zal nu niet meer zijn, zooals gewoon lijk, de predikant op den kansel, doch men zal de bijeenkomsten houden als cursussen. Ieder een kan over de onderwerpen, welke aan de orde gesteld worden, meepraten. Zoo staan op het programma verhandelingen over Kerkge- scheidenis, Christendom, Protestantisme, Boed- hisme, Mohammedanisme, Cultuurgeschiede nis, geschiedenis Romeinsche rijk, het tijdperk der middeleeuwen, idem tijdperk der renais sance, wijsbegeerte, dichtwerken, enz. Ook zullen er bijeenkomsten gewijd worden alleen aan orgelspel, ook andere aan muziek, terwijl men tracht een kerkelijk zangkoor te stichten. A.s. Zondag wordt een begin gemaakt, met deze nieuwe regeling." Goddank, dat er nog één gemeente-lid was, die bij de bespreking van deze Volks- universiteit-in-de-kerk de nuchtere opmer king maakte „onze kerk heeft geen behoefte aan een nieuwen dienst, maar aan een nieuwen dominee Inderdaad, maar wie kan ds. Schermerhom bevelen heen te gaan Hij gelooft noch in een persoonlijken God, noch aan een Openbaring, laat staan aan de bovennatuurlijkheid van het Christendom. Maar hij is en blijftpredikant der Ned. Herv. Kerk 1 Iedereen en Niemand uitgezonderd, dient voor het verzorgen van elke plek der huid, welke ruw is of opengesprongen, stuk of ontstoken, gebrand of verwond, —ge bruik te maken van Purol. Doozen 30, 60 en 90 cent. Bij Apoth. en Drogisten. 362 7 Stads- en Gewestelijk Nieuws. R. K. Volksbond. Morgenavond houdt de R.K. Volksbond zijn jaarvergadering tevens cursus. Kapelaan Paulus- sen zal spreken over het a.s. Eucharistisch Congres te Amsterdam. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand Januari 1924. Inlagen 192.135.— Terugbetalingen 195.235,34. Aantal inleggers 1 Januari 15844 Nieuwe deelnemers 1'87 16031 Geheel afgeschreven deelnemers 52 Aantal inleggers 31 Januari 15979 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 31 Januari 1924 4.453.912,40. Gem. Zangver. „Polyhymnia." Men verzoekt ons mede te deelen, dat op den door bovengenoemBen Vereeniging georganiseer- den feestavond, welke gehouden zal worden op Zaterdag 9 Februari a.s. in de groote zaal van den R.K. Volksbond, en welke uitsluitend toegan kelijk is voor leden en donateurs, alsmede voor hen die zich nog als zoodanig opgeven, behalve de verschillende amusementen die geboden zul len worden, een operette in twee bedrijven zal worden opgevoerd,waaraan uitsluitend leden hun medewerking verleenen. Hoog water. Gistermiddag liep door den N.W. storm het water in de Maas tot 1.70 M. boven A.P. op, vannacht steeg het zelfs tot 2.04 M„ zoodat 't tegen de huizen kwam te staan en de vloedplan ken moesten worden uitgezet. Door de sterke strooming van het water, zijn weergedèelten van de kade bij het Hoofdverzakt. UIT ROTTERDAM. Haven- en kadegeld. De Rotterdamsche Kamer van Koophandel vraagt in een adres aan burgemeester en wet houders verlaging van de haven- en kadegelden tot het vóór-oorlogsche peil. Waterwegen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam, heeft aan den Minister van Waterstaat, een adres gezonden, ten aanzien van de waterwegen in Limburg. UIT VLAARDINGEN. De liuurcommissie. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben het besluit van den gemeenteraad tot opheffing der hum-commissie goedgekeurd. De datum van opheffing is door B. en W. bepaald op 1 Maart. Gemengd Nieuws. Ongelukken. Te Gendringen waren de gebr. V. bezig met het vellen van boomen, waar bij de een den ander met een bijl zoo op de han den sloeg, dat de verwonde direct naar Arnhem moest worden overgebracht. Van het te Vlaardingen uit Narwik bin nengekomen stoomschip Sir Ernest Cassel (Zwe den) is tijdens een zwaren storm onder de Noor- sche kust de Zweedsche stuurman Kinell over boord geslagen en verdronken. In de Staatsmijn Emma zijn Maandag twee mijnwerkers door een instortende mijnzoldering bedolven. De eene, zekere H., werd dood opgenomen; de tweede, zekere P., stierf kort na zijne overbrenging naar het hospitaal. Verduistering. Te Rheden heeft de inspecteur van een levensverzekering-maat schappij bij de politie aangifte gedaan, dat een agent zijner maatschappij gelden töt een be drag van ongeveer 500 zou hebben verduisterd. Meevallertj e. Eenige dagen geleden werd op een boeldag te Dalen (Dr.) een oude Statenbijbel van het haar 1636 verkocht voor slechts 1.60. De kooper heeft dezen thans weer verkocht voor 150. Goed afgeloopen. Te Delft heeft eer- gisterochtend omstreeks halftwaalf op den spoorwegovergang aan de Binnenwatersloot weer bijna een zeer ernstig ongeval plaats gehad. Na het passeeren van een sneltrein uit de richting 's-Gravenhage werden reeds de afsluitboomen geopend, toen ongeveer gelijktijdig uit de rich ting Rotterdam een trein naderde. De overweg wachter sloot, dezen trein te laat bemerkend, wederom snel de boomen, zoodat een aantal per sonen, alsmede het gespan van een vrachtbode, zich bij het passeeren van den goederentrein tusschen de afsluitboomen op de spoorbaan be vond. Gelukkig wisten allen zich nog juist in vei ligheid te brengen op het vrije spoor, terwijl het paard van den bode, door een burger ge grepen, handig door den koetsier werd uitge haald, zoodat een botsing met het gespan, welke anders onvermijdelijk ware geweest, werd voor komen. Een wachtende auto, waarvan de motor bij het eerste ophalen van de boomen reeds was aangezet, kon terstond worden gestopt en bleef nog voor den overweg. Onderwijl passeerde de trein in volle vaart. De politie heeft terstond een onderzoek ingesteld en proces-verbaal tegen den overweg wachter opgemaakt. Brand op de Burgerdijk. De Bur- gerdijk van de Holland-Amerika Lijn is gister nacht met brand in de lading den Nieuwen Wa terweg binnengekomen en heeft des' ochtends ligplaats genomen in de Maashaven te Rotterdam Donderdagnacht omstreeks 3 uur ontdekte men aan boord den brand. Het stoomschip, dat met een lading tabak in vaten, tabaksstelen in balen en graan uit Norfolk kwam, bevond zich toen in den Atlantischen Oceaan, 700 mij len van de Scily-eilanden. De brand, welks oorzaak aan broeiing wordt toegeschreven, werd ontdekt in het shelterdek, boven het tus- schendek, tusschen de machinekamer en het ketelruim, en liet zich ernstig aanzien. Het schot in de machinekamer, dat de scheiding is met het ruim van het shelterdek, waar de brand ontstond, was weldra roodgloeiend, zoodat het op den vloer liggende houtwerk vlam vatte. Met eenige slangen op de scheepspomp wist men het vuur meester te worden. Toen gisterochtend de ruimen voor de los sing geopend werden, en er lucht bij de nog smeulende lading tabaksstelen kwam, wakkerde de brand weer aan. Nicotinedampen, waarmee de shelterruimen gevuld waren, stegen op en het duurde niet lang of de drie mannen van de reddingsbri gade, die, voorzien van rookbrillen, met een slang op de waterleiding in het ruim afdaal den om den vuurhaaid op te sporen, geraak ten bedwelmd ten gevolge van het inademen van deze dampen. Zij werden aan dek gebracht en vervangen, doch ook deze moesten afgelost

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2