DAGBLAD 1fOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Het familie-geheim. p' 47ste Jaargang. Zaterdag 9 Februari 1924. No. 13866 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.-per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gekeele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duimjjjipjnj^v^li^ van^eenjpj^iügerj f j5Jnj_v^i^e^an eiken anderen vinger. De verzekering word t gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws. HET HERSTEL. Naar verluidt, heeft de tweede exportcom missie, welker leden gister Berlijn hebben veria- laten nog geen definitieve conclusies geformuleer in zake de kwestie van de kapitaalsvlucht. Zij heeft van de Duitsche regeering nog meer studie materiaal gevraagd, dat zij voor een gedeelte gister nog te Berlijn heeft ontvangen, terwijl de rest haar naar Parijs zal worden nagezonden. BEPERKING VAN RE WAPENING. Uit Genéve verluidt De Volkenbondscom missie voor de beperking der bewapening heeft haar zittingen beëindigd. Er is besloten de kwestie van de conventie van St. Germain en de ontwerpen, betrekking hebbende op het algemeene internationaal vervoer van wapenen en de regeling van de particuliere vervaardiging van wapenen en munitie naar de eerste sub-commissie te verwijzen. De sub commissie heeft, zooals gemeld, twee ontwerp- conventies voorbereid. Voorts heeft de commissie kennis genomen van den tegenwoordigen stand van het onder zoek in zake den oorlog met behulp van che mische middelen. Het secretariaat zal het ontwerp-memoran- duin in zake de beperking der bewapening door middel van regionale overeenkomsten voor bereiden. RUSLAND EN ENGELAND. Rakofsky, de vertegenwoordiger der Sovjet- regeering te Londen, is gister door MacDonald op het Foreign Office ontvangen. Hij bood het officieele antwoord aan van de Russische re geering, op de jongste Britsche nota, in zake de erkenning van Rusland. Het Russische antwoord geeft voldoening te kennen over de jongste Britsche nota waarbij de Sovjet-regeering wordt erkend en verklaart, dat de Sovjet-regeering bereid is alle nog hangen de kwesties op vriendschappelijke wijze te be spreken. De Russische regeering is daarom bereid binnenkort een gevolmachtigde naar Londen te zenden, wiens opdracht tevens zal betreffen, de regeling van alle hangende kwesties en ver plichtingen, alsmede de voorwaarden te bepalen, voor het herstel van Ruslands ciediet in G.oot- Biittannië. In de nota verklaart de Sovjet-regeering voorts het eens te zijn met het Britsche stand punt, dat wederzijdsch vertrouwen en ont houding van inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden noodzakelijke voorwaarden zijn, voor een versterking tusschen Rusland en Groot-Brittannië. Het antwoord eindigt met de verklaring, dat Rakofsky, in afwachting van de benoeming van een ambassadeur, als zaakgelastigde te Londen optreedt. ALLERLEI. Uit Christiania Het centraalbestuur van den Noorschen Bond van Werkgevers, heeft, wegens de onwettige staking, de uitsluiting van 36.000 arbeiders aangekondigd. Uiterlijk acht dagen daarna zal de uitsluiting van nog 24.000 man worden aangekondigd. 33 Bovendien ik zag juffrouw Grill met, een kind naar boven gaan. Wie is dan Hebt ge bezoek meegebracht informeerde Susanne, bepaald nieuwsgierig. Dat zal ik u naderhand allemaal vertellen, Susanne. Ik wil mij nu eerst verkleeden. Over een half uur kom ik bij u ik heb u veel te vertellen. Op hetzelfde oogenblik kwam Lothar binnen stuiven en vloog zijn grootmoeder om don hals. Ge zijt eindelijk weer terug, grootmama lieve grootmama Zij kusten elkander hartelijk en innig. Groote jongen, ge doet alsof grootmama van een reis om de wereld terugkwam spotte Susanne. Lothar wierp liet hoofd in den nek. Er lag iets trotscli in zijn oogen. O dat komt, omdat gij niet weet, wat het is zoo erg naar iemand te verlangen. Gravin Susanne haalde de schouders op. lp ieder geval houdt ik er niet van, mijn ge voelens zoo te toonen en gij zoudt beter doen, een voorbeeld aan mij te nemen. Dat kan ik niet, mama nooit Het „Arbeederbladet" deelt mede, dat de Landelijke Bond van Vakvereenigingen heeft besloten een sympathiestaking in de papier- en cellulose-iudustrie af te kondigen. Deze staking zal ongeveer 13.000 arbeiders omvatten. Uit Londen De nationale raad van den bond van werkgevers in het havenbedrijf heeft zich gisteren bezig gehouden met den eisch dei- bootwerkers in zake een loonsverhooging van. twee shilling per dag en een gewaarborgde werk week van zes clagen voor de losse havenarbeiders. De raad gaf aan de leiders van den bond de be voegdheid, de vertegenwoordigers der werk nemers tegen Maandag opnieuw te ontmoeten. Uit Londen De prins van Wales heeft bij een val van zijn paard een sleutelbeen ge broken. Uit Melilla. Door de ontploffing van een granaat werden drie soldaten gedood en één ernstig gewond. -- Uit Londen. De federatie van vakvereeni gingen van scheepsbouw-personeel heeft een loonsverhooging geëisoht van tien shillings per week voor alle arbeiders bij de scheepstimmerwer ven. Uit Londen. Nadat de staking van de Duitsche zeelieden in de Britsche havens meer dan drie weken heeft geduurd, hebben de sta kers gister het werk hervat op voorwaarde, dat de reeders onderhandelingen met den DuiUchen Zeeliedenbond zullen voeren. Zooals bekend, Waren er ongeveer 1200 man bij de staking be trokken. Sir Milne Cheetham, de Engelsche gezant te Bern, is benoemd tot gezant te Athene en wordt te Bern opgevolgd door Sperling, onder-staats secretaris aan het departement van buitenland- sche zaken. Binueuland. Burgemeester van Waalwijk. Naar uit Waalwijk wordt gemeld, komt de heer H. Stulemeyer, lid van de Tweede Kamel en oud-wethouder van Rotterdam, ernstig in aanmerking voor benoeming tot burgemeeste. van Waalwijk. De handelsbetrekkingen met Rusland. De Nederlandsche Landbouw-Iiandelskamer heeft tot de aangesloten vereenigingen de volgende vragen gericht Welke belangen had uw vereeniging bij den handel in landbouwproducten op Rusland, hetzij vóór of tijdens den tegenwoordigen re- geeriugsvorm in dat land Acht uw vereeniging het gewenscht, dat een actie wordt ingesteld, ten einde het regelen van de handelsbetrekkingen te bevorderen Heeft uw vereeniging bij een eventueele actie bijzondere belangen naar voren te brengen Emigratie. Woensdag heeft aan het departement van arbeid, handel en nijverheid een bespreking plaats gehad inzake emigratie naar overzeesche gewesten, waaraan hebben deelgenomen de heer A. Folmer, directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling F. H. J. Heringa, chef der afdeeling handel en nijverheid van het departement van arbeid, handel en nijverheid Walrave Boisse- vain, voorzitter der Stichting Emigratie-Centrale Holland, en vertegenwoordigers van de vak centrales. Ge zult nog veel moeten leeren. Hoe komt ge bovendien hier,, midden tusschen de lessen Het was juist een pauze, en ik wilde alleen maar grootmama begroeten. Goed, dat hebt ge nu gedaan, ga nu weer aan uw werk. Lothar kuste de oude dame snel nog eens. Ik kom straks bij u, grootmama. Ja, Lothar, daar verheug ik mij over, ant woordde de oude dame en toen hij weg was, ging zij, zich tot Susanne wendende, voort Wees niet boos op hem. Hij is hartstochte lijker in zijn gevoelens dan gij. Dat zit hem in het bloed. Het is de Wildenfelsche natuur. Susanne kneep haar lippen samen. Daarop zei ze rustig en gelaten Lij behoeft hem niet te verontschuldigen, ik ben niet boos op hem. Maar juist, omdat hij een hartstochtelijke natuur heeft, moet hij nu en dan eens beteugeld worden. Gij zijt wel af en toe boos op mij, dat mijn bloed wat lang zamer en voorzichtiger door mijn aderen vloeit, maar ik geloof, dat het Lothar geen kwaad doet, wanneer zich ook iets van mijn natuur met de hartstochtelijkheid der Wildenfelsen paart. Ik ben niet sentimenteel en gun Lothar zijn liefdes uitingen. Daartegenover moet ge mij echter emigen invloed op zijn opvoeding laten en mij niet tegenwerken in de plannen, die ik met hem heb. Dat zal ik zeker niet doen, Susanne. Ik dank Installatie Giro-commissie. Bij de installatie gisteren van de Commissie- König, welke tot opdracht heeft van advies te dienen omtrent de principieele vragen, welke zich voordoen bij de weder-openstelling van den postcheque- en girodienst, heeft de Minister van Waterstaat, de heer van Swaay, een rede uitgesproken. Spoorwegpersoneel. A.s. Maandag zal tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en de vertegen woordigers van de personeelsorganisaties weer een conferentie inzake de loonsverlaging plaats hebben. Een jaar later op school. Over den genomen maatregel, waarbij is bepaald, dat de kinderen één jaar later op school zullen komen is de redactie van het „Kath. Schoolblad" goed te spreken. Na gewezen te hebben op de vele bezwa ren, welke het te vroeg op school komen der kinderen met zich brengt, vervolgt het blad ,,l)ank zij de noodzaak der bezuiniging, is nu een maatregel genomen, die aan alle klachten van deze soort een einde maakt niet alleen, maar ook tevens het peil van 't onderwijs ver- hoogt. Immers de kinderen komen nu één jaar later op school, wat niet beteekent, dat zij een jaar minder onderwijs zullen genieten. Want naast de afkondiging van het Koninklijk Be sluit valt de indiening te vermelden van een wetsontwerp, waarbij, als wij goed zien, de zevenjarige leerplichtig wel tot 1930 wordt te ruggebracht tot een zesjarige, maar niet tot een vijfjarige, zooals bij doorvoering der z.g. soe pele toepassing het geval zou geweest zou zijn. Practisch zullen de kinderen dus zes jaren on derwijs blijven genieten, maar één jaar later op school komen. Waar nu tengevolge van hun leeftijd bij het te school komen, de geschikt heid tot het opnemen van leerstof grooter is geworden, daar kan zelfs met weinig profeti sche gave voorspeld worden, dat het resultaat in die toekomstige zesjarige leerperiode groo ter zal zijn, dan het voorheen was. ,,Wij begroeten om die reden het Konink lijk besluit met vreugde. Natuurlijk zullen zich ook nu bezwaren voordoen. Onze bewaarscho len komen voor nieuwe vraagstukken te staan, maar de oplossing dier kwesties is niet zoo ur gent als die van 't vraagstuk der toelating tot de school, dat zoo nauw verband houdt met de stijging van 's Rijks uitgaven en ligt ten slotte op den weg van het particulier initiatief en dei- gemeentelijke bemoeiingen." Overheidsbedrijf. Prof. Treub zeide in een rede te Arnhem onder meer ,,De socialisatie is zoo dood als een pier. Het denkbeeld van het gemeenschapsbe drijf heeft voor ieder, wanneer men niet let op de practische mogelijkheid, iets zeer aan trekkelijks. Hoe dat echter met den bedrijfs- staat gegaan is, leeren Duitschland en Rusland, waar men langzamerhand practisch geheel in de banen van het kapitalisme teruggekomen is. Men dient er namelijk rekening mee te houden, dat zelfs de beste menschen geleid worden door eigen belangengelukkig dat het zoo is Is een bedrijfsleider een goede ondernemer, dan is hij ook practisch genoeg om te zorgen, dat hij zelf en degenen die het geld beschikbaar stellen, baat vinden bij zijn werk. Dat is het voordeel van u,clat ge mij zijn liefde guntik kan ze waarlijk wel gebruiken. Gij hebt mij voor niets te bedanken. Maar ik wil u thans niet langer ophouden. Gij wilt u verkleeden. Daarna mag ik u dus verwachten. Gravin Thea ging de trap op. Er kwam toch een heimelijke angst over haar. Wat zou de koel denkende Susanne zeggen, wanneer zij vernam, dat zij de kleindochter van den vroege- ren rentmeester Horst als huisgenoot, als doch tertje, op Wildenfels wilde opnemen Zij mocht haar immers niet de geheele waarheid zeggen. Zij mocht niet meer te weten komen dan dat zij aan Grill en aan den detective gezegd had. Boven in de kamer vond zij Grill met Johny bezig. De kleine sprong haar tegemoet. O, lieve grootmama, hoe mooi is het bij u thuis. Het is nog duizendmaal mooier clan op de plaat boven grootpapa's bed. Gravin Thea trok haar hartelijk naar zich toe. Het bevalt u dus hier O heerlijk. En hebt ge ook al uw nieuwe jurk aange trokken dat is goed. Ja, Grill heeft het gedaan. Zij heeft ook al mijn haar geborsteld, die goede Grill. Kijk maar - ik zie er nu ordentelijk uit. Denkt ge, dat mama in den hemel daarboven blij zal zijn Daar zal zij heel blij om zijn, mijn krullebol. Het meest verheugd zal zij échter zijn, wanneer ge blij en vroolijk zijt. het particuliere bedrijf en daarmee wordt tege lijkertijd uitgesproken het nadeel van het open baar bedrijf. Wanneer er namelijk geen stimulans is' om hard te werken, dan werkt 70% van het menschdom ook niet hard. De gemiddelde mensch werkt om voor zich zelf en de zonen een behoorlijke positie te verkrijgen en hierop stran den alle socialistische theorieën. Uit Drie Brieven. Onder dit hoofd vraagt het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis ons plaatsing van het volgende over den nood, die onze land- genoolen in Duitschland lijden Eerste Brief Wij kunnen onze kinderen niet meer naar school sturen, want ze hebben geen kleeren meer. Onze bedden kunnen we niet meer ver- schoonen. Wat verdiend wordt, en dat is zoo weinig, gaat aan brood en andere eetwaren op. Tweede brief Er zijn hier zooveel Hollandsche fa milies die voor hun kinderen geen eten, drinken, kleeding of schoenen hebben wij zitten te huilen, dat ze de kinderen niets geven kunnen.Wij moeten onze kinderen uit de school houden, omdat ze geen kleeren of schoenen meer hebben Derde brief Ik zelf ben ook werkloos mijn onder steuning is 4 gulden.Maar ik heb 4 kleine kinde ren en de levensmiddelen zijn veel duurder dan in Nederland. Melk krijgen mijn kinderen niet te zien; droog brood mét een droogen aardappel, dat is onze kost. Aan kleeren is niet te denken. Twee van mijn kinderen zijn altijd ziek Dat de schrijvers dezer brieven, Nederlan ders in Duitschland woonachtig, den toestand niet erger voorstellen dan hij werkelijk is, blijkt uit de volgende woorden, genomen uit een brief van den Nederlandschen Consul te K. „Teekenaar dezes is er eenige malen getuige van geweest, dat Nederlandsche noodlijdenden door den honger zoo uitgeput waren, dat zij voor ons ondersteuningsbureau in elkaar zakten." Het HoofdbesLuur van het Nederlandsche Roode Kruis wenscht nu een afzonderlijke actie te beginnen voor de in nood verkeerende Ne derlanders in Duitschland van verschillende zijden heeft men hetzelve dit gevraagd en het acht het oogenblik daartoe thans gekomen. De ingekomen gelden en goederen zullen speciaal voor dit doel worden aangewend, mits zij ons toegezonden worden naar Princessegracht 27, den Haag onder het motto „voor Hollanders". Dat intusschen giften voor de Duitschers in Duitschland even welkom zijn als tot dusver, zal wel geen betoog behoeven. De weg Den Haag - Rotterdam. De aanleg van oen weg voor gewoon verkeer van 's-Gravenhage via Delft naar Rotterdam acht Minister Van Swaay, blijkens zijn memorie van antwoord, zeer noodig, terwijl het werk ongetwijfeld zou kunnen strekken tot bestrij ding van de werkeloosheid. De uitvoering zal vooreerst kunnen beperkt worden tot de gedeelten HoornburgDelft (Oostsingel) en Delft (Wippolder)Rotterdam. De kosten daarvan zijn geraamd op rond 5 millioen. Het werk kan in gedeelten worden uitgevoerd, waardoor de kosten over acht tot tien jaar kunnen worden verdeeld. Hij ver trouwt, dat de stukken ter zake van een ont- werp-onteigeningwet voor dezen weg de Volks vertegenwoordiging spoedig zullen bereiken. Johny knikte, trok haar schouders hoog en ademde diep, alsof zij iets zwaars van zich af wilde zetten. ja daar zal ik altijd aan denken. Maar rretwaar, 's avonds, wanneer ik in mijn bedje lig en zoo erg naar mama verlang, dan mag ik nog wel een beetje treurig zijn dan ziet mama het toch niet. De gravin sloot het kind vast in haar armen en wisselde een roerende blik met Grill over het blonde kopje heen. Kleine, dappere Johny, dat zal ook wel gauw beter worden Waar hebt gij nu den grooten jongen, waar van gij zooveel houdt Die is nu op school. Straks komt hij bij ons. O daar ben ik blij om. Gravin Thea glimlachte. Ik wed, dat hij ook blij zal zijn. Maar kom nu Grill, ik wil mij verkleeden. Straks moet ik 'met gravin Susanne praten. Gij houdt Johny bij u, tot ik u laat roepen. Dan brengt ge ze naar de kamer van mevrouw, opdat ik ze aan mijn schoondochter voorstelle. Lothar had het boudoir van gravin Susanne de blauwe grot gedoopt. Het was in mooie, diepblauwe kleuren gestoffeerd. De wanden, de kleedfin, het overtreksel der meubels en de zoldering, alles had dezelfde kleur. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1