De automobiel-tentoonstelling. Gistermiddag is de tentoonstelling vari de R. A. I. te Amsterdam geopend. Spoorwegen. De in de vergadering van ,19 October 1922 bij de interpellatie-van Braambeek opgesomde maatregelen ter bestrijding van bet spoor wegtekort zijn, voor zoover zij toen niet reeds genomen waren, sedert tot uitvoering geko men, met uitzondering van die, onder.no. 1,4 vermeld, waaromtrent de Kamer op 12 Octo ber t.v. de beslissing had uitgesteld. Zij heb ben,, aan dp verwachtingen beantwoord de exploitatiekosten waren over 1922 pl.m. 21.500.000 lager dan over 1921 en zullen, mede' dank zij de ^sedert getroffen nieuwe maatregelen, over 1923 opnieuw met ten min ste een dergelijk bedrag dalen. Zoodoende zal op, een totaal van exploitatie-uitgaven van 194 millioen in 1921. een bedrag van omstreeks 45 millioen of meer in twee jaar tijds zijn bezui nigd. Dat niettemin over i 923 eene sluitende rekening niet zal worden verkregen, is een gevolg van het verder terugloopén van de op brengsten deze teruggang bedroeg over 1922 pl.m. ƒ18.000.000 en over de maanden Januari lot en met September van 1923 opnieuw pl.m. 13.600.000. Eene sluitende rekening werd ten Vorigen jaré dan ook alleen in 'uitzicht gesteld voor het geval, dat de opbrengsten niet verder zouden terugloopen. Georganiseerd overleg personeel Rijkswaterstaat. De Minister van Waterstaat heeft ingesteld eene bijzondere Commissie voor Georganiseerd overleg in zaken, rakende het personeel van den Rijkswaterstaat en van den Dienst der Zuider zeewerken De aanleg van den spoorweg Alphen-Boskoop, Volgens de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betref fende de Walemtaatsbegrooting vereenigt de Minister zich mét het gevoelen van de .leden, welke van meening waren, dat de Regeering den aanleg van de lijn Alphen a. d. Rijn—Bos koopGouda behoort te blijven bevorderen. Vooral Boskoop kan, volgens den Minister, een goede verbinding mét het spoorwegnet niet langer ontberen. Begrooting van Financiën. Aan de Memorie van Antwoord van den mi nister van Financiën op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer betreffende zijn begrooting ord Iconen we nog het volgende T a b a k s a c c ij n s. Dat de heffing op de grondstof een eind zou maken aan de ontduiking, door middel van het bezigen van reéds gebruikte zegels, is onbe twistbaar; de vraag dient echter te worden ge steld öf zoodanige, heffing niet- fraude in an deren zin in het leven zou roepen, en deze vraag beantwoordt de minister zonder voorbehoud be vestigend. De perceptiekosten van de tabaksbelasting bedragen thans ruim 3 pCt. van de opbrengst. Accijns op gedistilleerd. De fraude is aanzienlijk achteruitgegaan voor zoover zij den invoer betrof van kleine hoeveelheden gedistilleerd. Voor liet overige maken de getroffen maatregelen het opsporen van fraude gemakkelijker dan vroeger en ver oorloven zij in te grijpen waar dit vroeger niet kon. Tot verlaging desnoods van den accijns over te gaan, schijnt den minister,, alles in aanmer- .king genomen, niet het voor de hand liggende middel tot' bestrijding der fraude. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Muziekschool. Vrijdag 15 Febr. a.s. viert in Musis" de Schied. Muziekschool der Afd. Toonkunst haar 50-jarig bestaansfeest met een keurig verzorgde, rijk-varieerende muzikale soirée. Kwellende pijnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanaparin-Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. 399 5 We moeten katholiek zijn in heel ons leven in al ons doen en laten, opdat niet alleen wij zeiven inwendig genieten van onzen grooten schat, maar ook onze naasten- zich verlustigen in het schouwspel van onzen godsdienstigèn levenswan del. Dat zal in hen grooter liefde wakker roepen voor den eigep inwendigen schat en zoo ook de waakzaamheid in hen bevorderen, die daar even onontbeerlijk is als bij ons. En waar de propaganda voor het slechte juist door de daad het brutaalst is, daar moet onze levenspropagan- da zeker geen mindere zijn. Uit onza^goede daden nit ons principieel optreden moet de aange- vochtene zien en Voelen dat hij in de beoefening van het goede niet alleen staatons goede voor beeld moet het slechte, zooal niet verwinnen dan toch minstens neutraliseeren. Lezen we daarom eens ernstig overwegend het epistel vandaag. Als wij leeren medelijdend te zijn, geduld te oefenen, verdraagzaam en vergevingsge zind te zijn als wij de liefde bezitten en zoo trachten naar den vrede van Christus als wij, waar noodig durven spreken afkeurend of ver dedigend als wij door ons leven Gode dank brengen dan zal de zwakke broeder in ons zijn kracht hervinden. Dan zal de evangelie-predi- king van onze daad zielen winnen voor Christus en ons vertrouwen op Gods hulpe zal niet alleen onze eigen ziel ons doen redden maar ook de anders zeker verloren zielen van onze zwakke evenmenschen. Gemengd Nieuws. Ontploffing in een buskruit fabriek. Gisteravond omstreeks 9 uur hee(t er een ontploffing plaats gehad in een der ge bouwen van de buskruitfabriek De Krijgsman aan den Muiderstraatweg nabij Muiden. Per soonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Nader meldt men uit Amsterdam Toen wij ons gisteravond per auto naar Muiden hadden begeven, was het stadje reeds volkomen in rust, en bemerkte men nauwelijks meer aan iets welk een ontsteltenis hier nauwe lijks anderhalf uur tevoren geheerscht had. Wel was de slag hier buitengewoon zwaar geweest, maar in Muiden is nagenoeg geen materieele schade aangericht, hoewel toch de luchtdruk, door de explosie veroorzaakt, zoo geweldig was, dat hier en daar menschen tegen de muren der huizen gedrukt werden. Van ooggetuigen vernamen wij, dat de ont ploffing gepaard ging met een hooge vuurzuil, die echter op hetzelfde oogenblik verdwenen was. Te zes uur gisteravond waren de terreinen van de Nederlandsche springstoffenfabriek (de Krijgsman) als altijd door al het werkvolk ver laten. Na de ramp van 1883, waarbij nagenoeg de heele fabriek in de lucht is gevlogen, is zij weder opgebouwd volgens een stelsel, waardoor de kans, dat een explosie de geheele fabriek verwoest, aanmerkelijk verminderd is. Zij be staat namelijk thans uit. een aantal op het uit gestrekte terrein ver uiteenliggende fabrieks- gebouwtjes, die twee aan twee tegen elkaar aan de binnenzijde langs den zeedijk liggen. De muren van deze gebouwtjes zijn aan drie kanten, en wel naar de landzijde, waar ook Muiden ligt, buitengewoon zwaar de muren aan de zeezijde echter bestaan slechts gedeel telijk uit golfijzeren platen, gedeeltelijk nit glas. Uit dit lichte materiaal zijn ook de daken ge construeerd. De bedoeling van deze constructie ligt voor de hand de dunne muren bieden niet den minsten weerstand aan den druk der ex- plosiegassen, zoodat deze naar de minst-ge vaarlijke, d. i. naar de zeezijde vrijen uitweg hebben. De deugdelijkheid van dit stelsel heeft bij de ontploffing van gisteravond de proef uitmuntend doorstaan. De dikke muren van het gebouwtje XIV, waarin de ontploffing is gebeurd, zijn blijven staan en de ontploffing heeft haar grootte ontwikkeld recht opwaarts de lucht in, en naar de zeezijde. Alleen werd van het huisje van den dijkwachter, dat onder aan den zeedijk staat, de kap weggenomen. Het gezin van den dijkwachter is er echter ook met den schrik afgekomen. Onmiddellijk na de ontploffing begaf al het te Mniden woonachtige personeel van de fabriek overeenkomstig bestaand consigne, zich naar liet terrein van de buskruitfabriek, waar echter de meest volkomen nachtelijke rust heerschte. Ook de directie en de burgemeester van Muiden waren ter plaatse men kon onmiddellijk vast stellen dat slechts één der fabrieksgebouwtjes vernield was. In dit gebouwlje lag een hoeveel heid van 500 K.G. nog in bewerking zijnd, dus onverpakt zwart kruit. Hoe dit tot explosie is gekomen was in elk geval gisteravond nog een volkomen raadsel men kon er zelfs niet naar gissen. De directie verzekerde ons, dat zelf ontbranding uitgesloten is. Opgepast. Te Leiden zijn valsche zilver bons van 2.50 in omloop. Ze dragen het serie- merk F. S. 973341 en in plaats van Rijkskan toren staat er op rijskantoren. 'Tram op hol. Te Haarlem werd de wagenvoerder van een eenmanswagen, toen de tram in de Jansstraat was, ter hoogte van het gouvernementsgebouw, plotseling onwel. Hij viel achterover, en de tram reed door. De consternatie onder de passagiers was groot. Op het Spaarne gelukte het een passagier, de tram tot stilstand te brengen. De wagen voerder werd toen naar het St. Elisabeth Gast huis vervoerd. Branden. Te Kapel-Avezaath bij Tiel is gisteren de arbeiderswoning van Joh. van Dijk geheel afgebrand. Alles was verzekerd. Te Langeraar is gisteren de boerderij van A. Kempenaar geheel afgebrand. Ongeveer l00 stuks hoornvee en varkens, die in den stal Gemeenteraad. Den Gemeenteraad van Schiedam vergadert op Vrijdag 15 "Februari a.s. des n.rri. 2 uur. De agenda vermeldt o.m. 1. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een lecraar in Duitsche taal en Handelscorrespondentie aan den Gemeentelijken Hhndelsavondcursus. Aanbevolen worden de heeren 1. C. M. Knopper, Hoofd van de Bijzondere School voor Lager en Uitgebreid Lager Onderwijs van de Véreëniging tol, bevordering van Christelijk Onderwijs, alhier 2. A. Noordhoek, te Vlaar- dingen. 2. Voorstel van B. en W. om gunstig te beschikken op het verzoek van de St. Willi- brordusMichting om toekenning van de vergoe ding bedoeld in art, 100 der L.O. wet wegens het, in 1921 aanwezig zijn van overtollig personeel aan hare M.U.L.Q. School aan tie Westmolen straat. 3. Beantwoording van de vragen, gesteld door het lid van den Gemeenteraad, den heer J. Ingelse, inzake emigratie van Schiedamsche werkloozen naar Canada. 4. Schrijven van B. en W. betreffende het verleenen van een tegemoetkoming aan de we gens inkrimping van werkzaamheden ontslagen losse werklieden en voorstel tot het treffen vah "èen regeling voor de niet in het Pensioenfonds opgenomen werklieden, die na ten minste 7-jari- gen dienst reeds werden ontslagen en bij het ontslag den 65-jarigen leeftijd hadden bereikt. 5. Voorstel van de Commissie voor de plaat selijke strafverordeningen tot wijziging van de Verordening op de winkelsluiting te Schiedam (Gemeenteblad no. 53 van 1916 en no. 17 van 1919,) ,.De Hanze.'' Dihsdagavönd 8 1/4 uur hourdt de R.K. Mid- dimslandsver. ;..l)e Hanze", afd. Schiedam, in Maison v.d. Heyden haar jaarvergadering. Huygen en Vincent. Bovengenoemd^, firma, zal hedenmiddag twee uur, haar bekende, nu geheel gerestaureerde zaa}c Lange Haven 2 bij de Koemarktbrug wedéjr openen, met een geheel nieuwe en uitgebreide sorteering kleeding, lingerie, fournituren en?. Vooral de dames kunnen wij een bezoek aan raden. 1 Waarschuwing. De Commissaris van Politie waarschuvvt de ingezetenen er aan te denken, in geval mep buiteUlandsch personeel in huis heeft, hieryan zoo spoedig mogelijk de politie kennis te geven. Spaarbank R. K. Volksbond. Op 31 October* 1923 bedroeg het ingelegd Kapitaal ƒ321.521,18 Bijgeschreven renté - 12.046,91 Van 1 Nov. 1923 tot 31 Jan. Ontvangen Terugbetaald Op 31 Jan. j.l. aan Inleggers verschuldigd ƒ333.568,09 - 45.905.70 379.473,79 - 34.931,84 344.541.95 Pandora. Het programma' van Pandora deez' week wordf groótendeels ingekomen door de 8 acten langé hoofdfilm „De ontembare vrouw." Op een eenzaam eiland, alleen achtergebleven, groeit Gratia Pearl White aan rotsige kust onder wilde-weelderige plantengroei op. Haar Speelgenooten zijn apen en leeuwen. Geen won der, dat dit meisje teruggebracht in de beschaaf de wereld, een katje is, hetwelk niet zonder handschoenen kan worden beetgevat hierdoor ontstaan de grappigste situatie.'s Een keurig in scene gezette film, meesterlijk, uitgebeeld en groots van bewerking. Vanaf Dinsdag gaat als hoofdnummer ,,Het; wonderkind der vlakte". Een kluchtspel in 5 acten. De hoofdrol vervult de excentrieke potsen-, maket „Bud", hetwelk genoeg zegt. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie) op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags 2 sleuteltjes, 2 stukken lood, sleutel', fust, linok- garnituur,' rozenkrans, teekenpapier, lederen portemonnaie met inh.,- moer, damesportret,L zwarte kous, kindercollier. Bij vinders geit, G. van Zellem, Rozenburger- str. 24 papieren geld, B. G. Vogt, Gasstr. 9 bronzen medaille, S. Zonneveld, Kethelstr. 1 bruin lederen kinderportemonnaie met inh, G. de Pater, Munnekenbuurt 4 zakportefeuille, Leins, Rott. Dijk 180 witte kat, W. Verschoor, Hoofd-; str. 207/5 (muilkorf, H. Marreve, Rott. Üijkl9/l lj rozenkrans, J. Schefferï,- Ged. Broersvest' 58b ;j gouden ringen, G. van Uitert, Schie 72 dames-I, portemonnaie met inh, J. Levie, Hoofdstr. 158 papieren geld, J. Sprong, Pernisschestr. 12 portemonnaie met inh., J. van Ek, Nieuwsticht ZZ 33 doublé lorgnet, F. de Vet, Westfr. str. 65a reticule, inh. portemonnaie met, geld, L. v. d. Ree, Beijerlandschestr. 31 doublé lorgnet, J. hemmen, Hoofdstr. 81/2 2 kussensloopen, W. de! Veld, Singel 57 vulpenhouder, D. Bek, L. Nieuwstr. 151/2 sleutel, Brugwachter, Appel markt kinderportemonnaie met: inh., A. Zeeuw,: Oversehieschestr. 85 rozenkrans, W. Vreeswijk,; Hoofdstr. 31/32 ;-. rozenkrans, Gokke, Fabristr.; 37b naaldenkoker, met inh. J. de Winter, Haga-: str. 72 zwenghaak, H. van Steijn-, Broersveld 38 bruine das, G. v. Katwijk, Fabristr. 27a gummi bal, M. Bassing, lc Tuinsingel 13"; alpacca beurs jemet inli., M. Korpel, lluijsma'nstr. 38 zilveren' rozenkrans, W. van Heiten, Fabristr. 61 kin derhandschoen, A. Nolet, Gr. Markt 5a kinder- taschje, ,1. Preinj/Anth. Muijsstr. 37 ceintuur, J. Sterenborgj L. Nieuwstr. 69. nieuws heeft gegeven brengt „De galante kapi tein en vroolijke Fransje" de lachspieren danig in beweging. De zeer mooie film „Prinses Suwarin" sluit het eerste film gedeelte, Waarna de Deteros Trou pe bun buitengewone behendigheid op de motor fiets doen zien. De hoofdfilm is „Laagland". Bewerkt naar de bekende opera „Tiefland" van Eugén d'Albert. De schitterende tafereelen van natuurschoon, waarin deze filmbeelden 'iijn opgenomen, maken het tot een lust deze film te zien. Wij bevelen een bezoek dan ook gaarne aan. INGEZONDEN. De St. Vincëntius-collecte. Met behulp van Uw veel gelezen blad, wil ik trachten een praatje te weerleggen, hetwelk mij dezer dagen ter oore kwam, maar aanleiding van de te houden collecte op a.s. Zondag 10 dezer ten bate der Vereeniging v.. d. H. Vincëntius van Paulo, alhier. Dat deze te houden collecte, nu reeds wordt besproken kan op zich zelve zeer goed zijn, men wordt daardoor nog eens in herinnering gebracht met gevulde beurs kerkwaarts te gaan maar te verkondigen, dat de opbrengst der collecte, naar den Haag gaat (men bedoeld hiermede zeker naar den Hoofdraad onzer Vereenigig) is niet alleen een grove onwaarheid, maar kan veel nadeel doen aan 't goede doel. De leden der St. Vine. Ver. weten helaas, maar al te goed, dat de penningmeesters onzer liefde werken, zelfs met veel zorg en moeite, de zaak niet drijvend kunnen houden en wij, jammer genoeg wegens den slechten toestand der kas, onze noodzakelijke uitgaven zouden moeten in krimpen. Aan hem of hen, die in de veronderstelling leven, dat 'n deel der collecte voor den Haag is bestemd kan ik, de geruststellende verzekering geven, dat zulks niet waar is. De gelden Zondag ingezameld, en ik durf hopen dat 't bedrag groot zal zijn, gaan niet naar den Haag, maar worden alleen gebruikt ten bate on zer bezochte gezinnen en tot delging der nadee- lige kas saldi onzer liefdewerken. Adrtaan Zoetmulder. Secretaris van den Bijz. Baad. Liturgie. Giste ra vond arriveerde bi er in de Wilhelminahaven hetNoorsch s.s. ,.l let-old-, hout" om vandaag de reis weer verder naar Amerika voort te zetten. Bij een onderzoek aan boord bleek, dat zich in de kolenbergplaatsen van het schip een drietal z.g. blinde passagiers,, Duitsche zeelui, hadden verstopt. Dezen mor gen zijn ze van boord gehaald en zal de politie verder zien wat liaar in dit geval te doen staat. De heer G. uit de Bo terstraat, heeft hedenmorgen aangifte gedaan vah een bij hem gepleegden diefstal van een jongens- rijwiel uit een afgesloten poort aldaar. UIT ROTTERDAM. De leening van tien millioen. De 6 pet. leening Rotterdam is ruim over- teekend, zoodat een belangrijke reductie op de in-chrijvingen moet plaats hebben. Dc spoorbrug over de Koningshaven. De minister van waterstaat deelt in de memo rie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van water staat voor 1924 mee, dat nagegaan wordt of uit een oogpunt van werkverschaffing als nog behoort te worden overgegaan tot uitvoering van de vervanging van de draaibrug over de Koningshaven door een hefbrug. W. B. Wanneer het Journaal het laatste wereld- VIJFDE ZONDAG NA DRIEKONINGEN. Waakzaamheid in de verzorging van onzen ziele-akker predikt ons de liturgie vandaag. Hier hebt gij geen goed zaad op uwen akker gezaaid Van waar dan het onkruid Die vraag dringt zich zoo dikwijls naar voren! Men schen uit onze onmiddellijke omgeving, wier brave ouders wij hebben gekend, wier degelijk- godsdienstige opvoeding wij hebben bewonderd, misschien wel benijd, zien we afdwalen van den goeden weg zien we lijnrecht staan tegenover de Kerk, die zij eens als hun moeder liefhadden zien wij de beginselen bestrijden, waaruit de eerste ontwikkeling van hun zieleleven zooveel vrucht beloofdeHoe dat kwam „Terwijl de menschen sliepen kwam de vijand en zaaide onkruid onder de tarwe." Onvoorzichtigheid tegenover den grootsten schat van het heilig geloofonderschatting der gevaren, die men in overschat zelfvertrouwen gemakkelijk meent te kunnen overwinnen terughoudendheid tegen over hen, voor wie we geen geheimen moesten hebben, zij zijn de slaap,waar de vijand misbruik van maakt om het- onkruid te zaaien op onzen nog goed-verzorgden zieleakker En als niet spoedig ontwaken volgt dan loopen we groot gevaar, dat het goede zaad zal worden verstikt, zoodat ten dage van den oogst de eigenaar onzer zielen te vergeefs vrucht zal zoeken te vergaren van den veelbelovenden grond. Daar is onzer zijds maar eene remedie aan te geven om dat grootste aller onheilen te voorkomen, dat ons leven worden zou een eeuwige mislukking. En dat is de diepe overtuiging van ons absoluut onvermogen in het goede, waarop we bouwen een mateloos vertrouwen op Gods alvermogende kracht. „Hij is de God, dien de Engelen aan bidden voor wiens heerschappij de aarde jni che." „Omdat Hij Sion heeft opgebouwd (d. i. onze ziel gemaakt heeft tot Zijne veste) en Hij in Zijne heerlijkheid daar wordt aanschouwt, daarom o Heer zullen de heidenen Uwen Naam vreezen en alle koningen der aarde Uwe heerlijk heid." Als we dus maar God in ons laten werken dan zullen geen dreigende gevaren ons kunnen overweldigen hoe groot ook, hoe talrijk en hoe sterk de ons omringende vijanden zijn, in het vertrouwen op Gods kracht blijft ons jubel lied klinken „De rechterhand des ITeeren heeft kracht geoefend, de rechterhand des Heeren heeft mij verheven ik zal niet sterven maar leven en de werken des Heeren verkondigen Stellen we ons daarom vandaag zonder voor behoud in de machtige hand van God en bidden we Zijn voortdurende bezorgdheid over ons af, „opdat wij, die alleen op de hcmelsche genaden ons vertrouwen stellen, door Zijne bescherming mogen beveiligd worden." Vragen we dat „om het offer der verzoening wat wij God opdragen, Hij onze zonden moge kwijt schelden en onze wankele harten gelieve te be stieren." Als we voor ons zeiven zoo de gevaren zoo gering' ïTiogelijk en de overwinning zoo zeker als 't kan hebben gemaakt, dan moeten we als goede Christenen ook denken aan onze broeders. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2