DAGBLAD VOOR SOHIEDMMEN OMSTffiEKEM* DITJES EN DATJcS. 47ste Jaargang. Zaterdag 9 Februari 1924. fa. 13866. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen j wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering I 5U» bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Binnenland. De ongelijke „porties." Hoe is het te verklaren, dat een dwaalleer als het socialisme op de groote massa zooveel aantrekkingskracht heeft uiLgeoefend De ver klaring voor dit verschijnsel is ongetwijfeld te zoeken in het feit, dat de roode leiders aan vankelijk de kern van het socialisme voor de arbeiders zoo eenvoudig mogelijk hebben uiteen gezet. Het socialisme, zeiden de leiders, wil vol strekte gelijkheid en daardoor meer stoffelijke Welvaart voor allen. Met andere woorden onder socialistisch regime zal een gelijk deel van het maatschappelijk inkomen aan allen worden toe gekend. Dit is de socialistische levensvisie, schreef de roode propagandist G. J. Zwertbroek in „Het Volk" van 7 Januari 1922 die „in al hetgeen iemand meer bezit of meer geniet dan zijn broeder, onrecht ziet." De socialistische propaganda was en is geheel gericht op het verbreiden van deze „levens visie", op het prikkelen van de laagste instincten der massa, op het stelselmatig aankweeken van haat en afgunst bij de arbeiders. De bewijzen liggen voor het grijpen. Een enkel voorbeeld uit de socialistische „Voorwaarts!" „Ik zie daar juist een directeur in zijn auto naar de zaak rijden en door de sneeuw en modder baggert zijn kantoorlooper. Meneer heeft een inkomen van twaalf mille, de bediende van 30 gulden in de week. Meneer woont in een mooi, ruim huis en de arbeider drie hoog, waar zijn kinderen alleen op een balconnetje van twee vierkante meter lucht kunnen happen. Meneer heeft het gewicht van een dagelijks zeer goede tafel. De bediende zal nooit een vermagerings kuur ondergaan. Meneer laat zijn jongens stu- deeren. De arbeider is blij, als zijn jongens gauw een baantje krijgen en mee verdienen. Meneer reist iederen zomer in het buitenland en zijn looper reist eiken dag de stad door en zoo kah ik nog een heele kolom doorgaan." Onder socialistisch regime zal het anders gaan. De „directeur" en de „kantoorlooper" krijgen dan evenveel. Natuurlijk is het niet mogelijk alle arbeiders een inkomen van twaalf mille, een mooi ruim huis, een dagelijks zeer goede tafel te geven, plus het noodige om hun kinderen te laten studeeren en met geheel hun gezin iederen zomer in het buitenland te reizen. Maar de arbeiders zouden, werd de socialistische levensvisie toegepast, dan toch het genoegen smaken, dat alles wat in economischen zin boven hen staat, omlaag werd gehaald. In Rusland heeft men getracht deze socia listische „levensvisie" te verwezenlijken. Het resultaat is bekend. De waanzinnige droom is vervlogen. De niassa is gedupeerd. Thans beloven de sociaal-demo craten geen volstrekte gelijkheid meer. Zij heb ben die belofte verwezen naar de rommelkamer, waar reedsjzooveel^, primitief-socialistische be- De wereld is in rep en roer. Riep de Grieksehe wijsgeer „alles vloeit",wij kunnen veilig zeggen alles klopt - behalve dan de staats- en gebeente begrootingen. Zoo is het ook in Mexico weer eens revolutie, zonder dat er nu eigenlijk veel redenen voor zijn. Een oude Spaansche planter, die men laatst daaromtrent ondervroeg, haalde z'n schouders op, en sprak zooiets van „voor jaarsopruiming wegens overbevolking." De men- schen vinden 't daar nu eenmaal leuk om zoo af en toe hun landgenooten in de baren te vliegen en dan het „van dik hout zaagt men planken", toe te passen, 't Moet tot hun eer gezegd worden, dat ze niet zooals de meer be schaafde kemphanen en mannetjes-putters in ons werelddeel, met de naburen herrie zoeken, om hun vechtlust bot te vieren, neen, ze vegen elkaar de jas uit in een vertrouwelijk onder onsje zoo in den trant van „Tavenu." Vroeger tastte men, omtrent het ontstaan van zoo'n Mexicaanschen opstand, vrijwel in het duister, 't was net als bij de meeste branden oorzaak onbekend de- nieuwste ontdekkingen hebben echter aan 't licht gebracht dat het begin ta melijk eenvoudig is. In den slappen tijd, na den oogst krijgt de een of andere rancho-bezitter, die een paar avonden met een-en-twintigen ge luk gehad Weeft, een bevlieging van hoogmoeds waanzin, knipt zijn baard wat bij, stompt zijn hoed recht en laat zich op den dorschvloer,door zijn veedrijvers en paardenknechten, tot presi dent slaan. Den volgenden dag trekt zijn Excellentie, vergezeld van zijn getrouwen, een dorp binnen, maakt groote verteringen in een herberg, bestormt dan het raadhuis, roept de nieuwe republiek uit en zendt vervolgens een schouwingen en leerstellingen werden opgebor gen. Het socialisatie-rapport stelde reeds de in voering van het stukwerk dat beteekent niet ieder evenveel, maar ieder volgens eigen praestatie in het uitzicht en beloofde den bedrijfsleiders ook onder oocialistisch regime een grooter aandeel van het maatschappelijk inkomen, dan hetgeen aan de arbeiders zal worden toegekend. lntusschen is dezer dagen een aanvulling van liet socialisatie-rapport gepubliceerd, dat speciaal handelt over bedrijfsorganisatie en medezeggenschap, zooals de sociaal-democraten deze willen zien verwezenlijkt. En daarin wordt volmondig toegegeven, dat onder socialistisch regime de ongelijkheid moet en zal blijven be staan. De heer F. M. Wibaut schrijft over dat rapport onder meer („Het Volk" van 30 Januari J-1-): „De socialistische voortbrenging zal uiterlijk veel gelijkenis hebben met de kapitalistische. „In de socialistische voortbrenging zal als onafwendbaar gevolg van die uitleving der techniek voor een groot aantal werkers in de voortbrenging de dagelijksche arbeid even een tonig zijn als hij ooit in het kapitalisme is ge weest. „In de socialistische voortbrenging zullen, evenals in de kapitalistische, leiders en volgers zijn. Op de plaat*. van de leiders zullen wij de allergeschiksten, de allerbekwaamsten hebben te brengen, die er zullen bestaan. Met groote verantwoordelijkheid en met groote zelfstandig heid, die door deze verantwoordelijkheid wordt geboden." Natuurlijk zullen deze allerbekwaamsten en allergeschiksten voor de groote verantwoorde lijkheid, die zij dragen, zich laten betalen. En van de „socialistische levensvisie" komt dan in de practijk niets terecht. De arbeiders krijgen dan wel een stukje medepraatschap. Maar de „porties" zijn en blijven ongelijk. INGEZONDEN. De nood der Katholieke Missie in Zweden. Aan de katholieken van Nederland. Op verzoek van Z. D. H. Mgr. Dr. J. Mülier, bisschop van Zweden, doe ik hierbij een beroep op Uwe milddadigheid ten bate van de Missie in Zweden, hopend dat U, vooral met het oog op de groote moeilijkheden, waarin deze Missie verkeert, zooals ik hieronder in het kort zal uiteenzetten, aan mijn oproep gehoor zult geven. De Zweedsche Missie werd vroeger hoofdza kelijk gesteund door Duitsehland. Zooals men ecter gemakkelijk zal kunnen begrijpen, is dit, in verband met de slechte toesLanden aldaar, thans niet meer het geval, tengevolge waarvan deze Missie momenteel zoo goed als van allen steun is beroofd. En zooals U zult zien, is spoedige hulp niet alleen gewenscht, doch ook dringend noodzake lijk. koerier naar de hoofdstad, met de mededeeling voor de regeering, dat zij afgezet is en dat het leger der rebellen oprukt om den nieuwen president en zijn paard, in het oude gouverne mentsgebouw te in-stal-leeren. Ondertusschen verschaft de versche macht hebber zieh de hulp van wat luierende vrienden, wiens afkeer van opstaan, hij weet Le overwinnen, door hen van boer tot generaal om te wentelen, huurt wat werldooze cowboys voor een ritmees ter-titel en voorziet zijn officieren van onderhoo- rigen, door een aantal struikroovers en spitsboe ven, als manschappen aan te werven. Gewoonlijk worden dan door 't korps eenige baldadigheden begaan, en wanneer de onder neming niet reeds in 't begin, wegens gebrek aan contanten, gestaakt wordt, of de vruchtbare samenwerking verdort tot muiterij, omdat de troepen meer neiging toonen hun slechte ge woonten dan hun generaals te dienen, volgt als slot een ontmoeting met de regeeringstroepen, die de rebellen verslaan. De overwonnenen, voor zoover niet geplom beerd met een loodje, naar andere gewesten ver zonden, beleven dan de tweede omwenteling de president keert als boer naar zijn hoeve terug, de ritmeesters Worden gelijk te voren cowboys en de manschappen wandelen wederom als struik roovers en spitsboeven rond. Dezen keer duurt de geschiedenis wat langer, omdat de oorlogsvlam door petroleum gevoed wordt, maar over een paar weken zal het wei weer voor een half jaar rustig zijn. 't Is een raar land Toch kunnen de Mexicanen nog van geluk spreken dat bij hen niet het gebruik inheemsch is, om na iederen gewonnen krijg, een partij standbeelden op te richten. Te Orskarstrom, niet ver van Halmstad, wer ken op een wolfabriek 150 katholieken en te Tor sa, ongeveer 6 uur van Stockholm, pl.m. 100. Voor deze armen menschen wordt maar 1 maal per maand de H. Mis gelezen en in een zaal van de fabriek. Den avond te voren hoort de pater daar biecht en wordt er door de menschen zelf een eenvoudig altaartje opgeslagen. Daar moeten beslist kerkjes komen, met pastorie en school en moeten vaste priesters kunnen worden aan gesteld. Indien dit niet het geval is, dan verslapt het volk in zijn godsdienstige overtuiging en raakt dan helaas maar al te vaak van den goeden weg af. Alleen reeds om te behouden, wat wij daar hebben, is spoedige hulp dringend noodzakelijk. U zoudt toch ook niet willen hebben, dat die 12 missionarissen, waaronder verscheidene paters van de Hollandsche Congregatie van het H. Hart daar nog zouden verliezen van het weinige, dat zij na jarenlangen zwaren en energieken arbeid hebben gewonnen De parochie van Malmo b.v. is zoo groot als heel Holland en wordt bediend door slechts 2 priesters. En is het niet diep treurig, dat er in een zoo hoogst beschaafd land als Zweden, dat pl.m. 13 maal zoo groot is als Holland en o1/? millioen in woners telt, in het geheel mear 8 katholieke kerk jes zijn, die ongeveer 8 a 10 a 12 uur sporens (per sneltreinj van elkaar verwijderd liggen Moet dat zoo blijven Neen Er moét daar beslist iets worden gedaan en wel heel spoedig t Maar er moeten in Zweden niet alleen nieuwe kerken komen en de bestaande worden verbeterd en vergroot,doch ook de ziekenhuizen,de scholen en de inrichtingen voor weeskinderen en ver waarloosde kinderen al deze instituten zijn nog zeer gebrekkig vragen dringend om hulp. En hoe is het daar met onze scholen gesteld Deze zijn zeer primitief er is daar letterlijk ge brek aan alles. Ook missen wij die goed onderleg de leerkrachten er is geen geld om die te beta len. Zelfs de platen ter verklaring van de Bijbel- sche geschiedenis en de Catechismus ontbreken in onze scholen. Er moet daar voor onze scholen nog veel worden aangeschaft en verbeterd, om maar een beelje e kunnen concurreeren met de scholen der protestanten. En dit is dringend noodzakelijk, want anders kunnen de priesters geen kinderen in hunne scholen krijgen. Met de katholieke literatuur is het al even treurig gesteld. Deze moet ook noodzakelijk wor den uitgebreid, doch weder het zelfde hel geld onlbreekl. Wanneer men in Zweden over de noodige middelen beschikt en ik verwijs hiervoor naar het boekje van Z. .E. Kardinaal Van Rossum aangaande Zijn Skandinavische visitatie-reis dan kunnen daar vele bekeeringen worden ge maakt. De menschen zijn afkeerig van den staatsgodsdienst, denken katholiek en komen graag in de katholieke kerken. P. A. DIRKS, Rotterdam, Spoorsingel 12a. P. S. Giften kunnen ook worden gezonden aan den Weleerw. heer kapelaan P. M. Overschie, Kanalgatan 2 te Malmö. Voor die liefhebberij moesten de Franschen den laatsten tijd bloeden. Poincaré wilde met alle geweld iederen Zon dag twee monumenten onthullen, omdat zooiets naar zijn meening, tevens de gesc-hikste gelegen heid was, om de strijdlust, die na de oorlogser varingen, wat verflauwd was, weer aan te wak keren met een vurige toespraak, zoodat elke week twee plaatsen een aanschrijving kregen, om alles voor zoo'n plechtigheid in orde te maken. Kieskeurig was Poincaré nietalles wilde hij onthullen, wanneer hij maar spreken mocht. Iedere stand kreeg zijn beeld roestvrije ge denknaalden voor gesneuvelde kleermakers, zwaar-vertinde speculaas-poppen voor gevallen patissiers, koffie-potten in bas-relief voor naai- kransen, die bivakmutsen gebreid hadden, ja zelfs is er eens 'n triomfboog opgericht voor 'n kameel, die in den Parijschen dierentuin, zonder morren aan z'n oorlogsrantsoen gestor ven was en als er soms een klein gehuchtje was, dat bezwoer, geen krijgsheld te bezitten, dan moesten ze 'n afgeknotte reclame-zuil laten onthullen voor den onbekenden soldaat. Plet laat zich begrijpen, dat er in gemeenten, die nog zoo'n spreekbeurt tc wachten waren, een gedrukte stemming heerschte, want wanneer je eerst op onkosten gejaagd wordt, en je krijgt voor schadevergoeding, niets anders als een rede, voorgelezen uit een hoogen hoed, dien de -ge achte toaster, prompt twee uur als een grama- phoon-plaat ronddraait, terwijl je ooren tuiten van het liedje het is zoo heerlijk om roem t.e halen, die Duitsehland moet betalen, dan is t genoegen slechts aan één kant. De redding is gekomen in den vorm van de Labour-partij in Engeland. Poincaré is plots stil geworden hij onthult niet meer en spreekt niet meer, omdat hij vreest, Gemengd Nieuws. Wat spelen en zingen uw kin" deren? Onder den titel„Waarom laten wij de zedeloosheid toe in onzen familiekring richtte J. Rats in verscheidene bladen de aan dacht der ouders op een gevaar, dat de eer en deugd der grootere kinderen bedreigt. Na terloops te hebben gewezen op het gevaar der slechte en lichtzinnige lectuur, vervolgde hij „Daar is echter nog een gevaar voor de zede lijkheid, vooral voor de zedelijkheid onzer kin deren, dat onder lectuur thuis hoort, doch dat schijnbaar aan de aandacht, van velen ontsnapt. Dit gevaar is te grooter, daar 't onder vermom ming van lustige muziek onze woningen binnen sluipt en zelfs burgerrecht eischt daar, waar anders levensernst regeert. Dat gevaar schuilt in de Duitsche cabaret liedjes, die onze Oostelijke Provinciën over- stroomen en in geheel Holland overbekend zijn. Die muziekstukjes met hun prikkelende titel plaat meestal en hun vaak zeer schunnige woorden. Och, we zijn er reeds aan gewoon, ze te vinden tnsschen de muziekboeken onzer groote en kleine kinderen. Ik behoef de namen dezer dingen niet eens te noemen, elkeen be grijpt voldoende, welke muziek bedoeld wordt. Hoe 't toch mogelijk is, dat we deze cabaret liedjes in vele onzer nette Kath. huisgezinnen vinden „Och", zullen, velen zeggen, „ik kan toch niet ieder nieuw muziekstukje, dat m'n kinderen in huis brengen, controleeren. En dan, men hoort die dingen overal 't zijn prettige melodieën. Die woorden och, men behoeft de woorden toch ook niet te zingen 't is enkel te doen om de muziek. En zijn de woorden wel werkelijk zoo gemeen Van de meeste dezer moppen ken ik ze niet eens." Jammer genoeg daarom duldt ge die dingen in huis. Maar denkt ge, dat uw kinderen, vooral de rijpere jeugd, die deze muziek mee in huis brengen, de woorden ookjjniet lezen en zingen en begrijpen Ze zullen 't u later wel aantoonen in hun levenswijze en denkbeelden. Hoe kan 't anders, of die lichtzinnige prenten op de omslagen moeten 't fijne zedelijke gevoel der kinderen afslijten. En die liedjes over vrije liefde en hartstochtliefde zullen hun zielen niet rein maken. Integendeel de kinderen zullen u wel lecren, welk idee ze over liefde hebben opgedaan. Waarom toch laten we toe, dat die muziek stukjes in onze huiskamer liggen Waarom laten we toe, dat ook de kleine kinderen met groote vraagoogen staren op die wondere pren ten. Denken wij misschien dat de kinderen van onzen modernen tijd tegen 'alles bestand zijn Denk toch na, ouders, opvoeders, gij allen aan wie kinderen zijn toevertrouwd. Zingend worden die kinderzielen met de onzedelijkheid vertrouwd gemaakt. Laten wij waken, ook voor dit gevaar. Weg met. die liederen uit onze huiskamer In onze katholieke huisgezinnen wordt zulke muziek niet geduld. dat de nieuwe bewindvoerders over het kanaal, wel eens verlangen konden, dat ook hrankrijk betalen moet wat het schuldig is. Over de Labour-partij, die nu in Engeland voor 't eerst een werkzaam aandeel in de re geering neemt, heerschen nog zonderlinge be- grippen. Er zijn hier in ons land nog heel wat socialisten, die werkelijk meenen, dat zij volle familie-leden van de Labour-roannen zijn. Grooter dwaasheid is moeilijk te vinden. De Labour-partij bestaat uit arbeiders van alle gezindten en wordt bestuurd door leiders, die op 'n enkele uitzondering na, hoogstaande man nen met nobele karakters zijn, die Kerk en Staat durven steunen. Haar pers, staat niet in t tee- ken van benepen eigengereidheid en geloofs- bespotting wroet evenmin bij voorkeur in mestvaalten. Wat een verschil met de S.D.A.P. in Neder land, die van haar oprichting af, met eenzijdige verwoedheid alles verscheuren cn neerhalen wil, wat tegen haar ingaat of hooger staat dan ZÜ zeh- Waar een groote mond met schelawoorden, of een ruwe pen vol rauwe taal, nog altijd voor de beste brevetten van bekwaamheid gelden. Wier pers de massa in 't gevlei tracht te komen door haar laagste hartstochten te be vredigen, en zoo wordt saamgesteld dat destijds tor. Aalherse weinig moeite had, om iedere week in zijn blad, een kolom te vtdlen met „Leugens uit „Het Volk" en toch is „Het Volk" nog niet het minderwaardigste van de roode schrifturen. Laatst bij de begrootingsdebatten in onzen raad heeft een der S.D.A.P.'ers, de Labour-partij san zijn tegenstanderstot voorbeeld gesteld; me dunkt dat 's mans eigen fractie,meer reden heeft om naar dat voorbeeld te zien 1 Maaslandus, NIEUWE SCHIEDA «MBMNlMmMHIMiMMMMMtiMlHmMmRpMaBMMra SLMg. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5