DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN, Het familie-geheim m Een kind is gauw tevreden! FEUfLLETO ÜT 4 47ste Jaargang. Maandag 11 Februari 1924. No. 13867 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies vaneen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz.bank te Schiedam Buitenlandseh Nieuws. HET HERSTEL. De Eerste Commissie van Experts heeft het navolgende communiqué uitgegeven ,,De werkzaamheden van de commissie heb ben geleid tot het verkrijgen van overeen stemming ten opzichte van de plannen, welke voor de oprichting van een nieuwe Duitsche goudbiljettenbank werden aanbevolen, welke bank haar eigen bankbiljetten tegen die der Rentenbank zal inwisselen. De Commissie van Experts zal tegenover de Commissie van Her stel de meening uitspreken, dat het plan, zooals dit wordt voorgelegd, zoo spoedig mogelijk ten uitvoer zal moeten worden gelegd. Van officieele zijde wordt naar aanleiding van het communiqué der experts-commissie het volgende verklaard Het desbetreffende plan bedoelt de samen voeging van de tot nu toe onderling verschil lende betaalmiddelen op een nieuwen goud basis. De gedachte, welke de commissie daarbij heeft geleid is van dien aard, dat ook van Duitsche zijde een gunstig resultaat werd ver wacht. Overigens heeft de commissie nimmer ontkend, dat de bestaande economische en va- lutaire verhoudingen in Duitschland een ver betering dringend behoeven. De deskundigen zullen deze opvatting ook tegenover de Com missie van Herstel tot uitdrukking brengen en er op wijzen, dat, gezien de reeds getrof fen overeenkomst om de besprekingen op 18 Februari te Parijs voort te zetten het ook den Duitsehers ernst is, met de spoedige oplossing van het probleem. Ten einde de door dr. Schacht aangevangen besprekingen, betreffende toevoer van nieuw binnen- en buitenlandseh kapitaal, niet in den weg te staan en het voortzetten van deze besprekingen mogelijk te maken, heeft de commissie van de verklaringen van den president van de Rijksbank kennis genomen en in het communiqué openbaar verklaard, dat de bespre kingen door den Rijksbankpresident op dus danige wijze werden gevoerd, dat in het opnemen van de toe te voeren kapitalen, in het door de deskundigen definitief vastgestelde plan is voorzien. Wanneer derhalve alle betrokkenen willen medewerken, en overeenstemming bestaat om trent de hoofdpunten, dan zal verdere specu latie op de deviezenmarkt geen reden van be staan meer hebben en zal een waardevaste ver houding van de betaalmiddelen een beteren toestand in de toekomst verzekeren. Er wordt in de commissies hard gewerkt. De reden worden dertien uur per dag in beslag ge nomen door de verschillende werkzaamheden. Zij rekenen erop, Woensdag Berlijn te verlaten, en begin Maart met hun arbeid gereed te zijn. Britsche controle, doch zijn zij tevens onder zeer gunstige voorwaarden beschikbaar voor den doorvoer van Fransche goederen. De technische bijzonderheden der regeling zullen door een ge mengde commissie van Britsche, Fransche en Duitsche experts worden uitgewerkt, welke heden te Mainz zou bijeenkomen. Voorts zijn er de onderhandelingen met Frankrijk betreffende de separatistische kwestie in de Palts, welke naar verluidt zeer bevredigend verloopen. De Brit sche regeering heelt gewijzigde voorstellen van Frankrijk gekregen, welke naar verluidt, het bewijs leveren van het oprechte verlangen der Fransche regeering, om tot overeenstemming in dezen te komen en welke in dezen zelfden zin door de Britsche regeering onder oogen wor den gezien. ENGELAND EN FRANKRIJK. In officieele kringen en in de bladen te Londen wordt tevredenheid uitgedrukt over de jongste gunstige ontwikkeling van de Britsch-Fransche betrekkingen. In de eerste plaats over de oplos sing van de kwestie der spoorwegverbindingen tusschen de Fransch-Belgische zone en de Brit sche zone in het bezette gebied en het gebruik van de spoorwegen in laatstgenoemde zone, De Fransche regeering heeft thans haar goedkeu ring gehecht aan de ontwerp-overeenkomslwelke den 14den December tusschen de Fransch-Bel gische regie en de Britsche autoriteiten te Keu len is gesloten. Volgens deze overeenkomst blijven de spoorwegen in de Britsche zone onder 34 Zelfs het licht viel in blauwe reflexen door het venster, waardoor steeds doorschijnende gordijnen in dezelfde nuance hingen. En 's avonds zorgde het electrische licht in een blauw- kristallen glasstolp voor dezelfde tooverachtige verlichting. Gravin Susanne had bemerkt, dat deze kleur haar verschijning zeer voordeelig deed uitkomen. En daar zij overigens in huis bijna uitsluitend witte kleeren droeg, zag haar voorname Juno- gestalte er ook werkelijk steeds zeer voordeelig uit in deze blauwe grot, ongeveer alsof men een mooi marmeren beeld -daarin had tentoonge steld. Thans echter in haar donkere rouw- kleeren, zag zij er uit als een donkere scha duw. Toen zij na de begroeting van haar schoon moeder was teruggekeerd, trad zij aan het venster en schoof het gordijn wat op zij. Na denkend tuurde zij in de lichte, bloeiende na- zomerpracht daarbuiten. In het park begon reeds op verschillende plaatsen een donkere herfst achtige schakeering zichtbaar te worden. Su sanne zuchtte. Ook haar levenszon stond op het hoogtepunt en kon niet meer hooger klimmen. NOORWEGEN EN RISLAND. De Moskouschc correspondent van de te Mi laan verschijnende „Secoio" meldt, dat Noor wegen dezer dagen met de Russische regeering over het herstel der normale- betrekkingen in verbinding is getreden, doch daaraan zekere voorwaarden heeft verbonden. Tsjitsjerin, de Russische volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Noorsche regeering geant woord, dat alléén Italië met Rusland een han delsverdrag kon afsluiten alvorens Rusland te erkennen, m.a.w. dat Noorwegen de Russische regeering eerst de jure dient te erkennen, eer tot verdere onderhandelingen kan worden over gegaan. DE ONTWAPENING IN DE LUCHT. De „Star" meldt, dat de Engelsche regeering het plan overweegt, een internationale confe rentie bijeen te roepen tot beperking van de bewapening in cle lucht. Tot nu toe heeft de regeering zich nog met geen enkel land in ver binding gesteld, doch het is mogelijk, dat tot het houden van een internationale bijeenkomst zal worden besloten, na de in Mei aanstaande verwachte ontmoeting tusschen Ramsay Mac- Donald en Poincaré te Parijs. DUITSCHLAND. De regeering heeft aan den rijksraad een wetsontwerp voorgelegd, waardoor het aantal Rijksdagafgevaardigden van 460 wordt terug gebracht op 399. Tot nu toe werd op iedere 60.000 kiezers één afgevaardigde gekozen. In de toekomst zal dit aantal worden vergroot tot 75.000. ENGELAND EN MEXICO. De onderhandelingen tusschen Groot-Brit- tannië en Mexico over de erkenning van de Obregonregeering zijn voorloopig afgebroken, daar Groot-Brittannië weigert, een eisch der Mexicaansche regeering te aanvaarden, welke zij na de Britsche erkenning cle jure van Sovjet- Rusland heeft gesteld. De Mexicaansche regeering eischte nl., dat de regeling der Britsche vorderingen op Mexico eerst na de erkenning zou geschieden, terwijl zooals bekend Groot-Brittannië deze vorderin gen geregeld wcnschte te zien, voordat zij tot de erkenning der Obregon-regeering kan over gaan. DE OPSTAND IN MEXICO. De opstandelingen hebben Donderdagavond Orizaba en Anordoba opnieuw bezet. Te Vera Cruz, waar gevallen van plundering zijn voorgekomen, is de staat van beleg af gekondigd. Langzaam maar zeker zou deze gaan dalen. En juist nu ging een kostbaar jaar verloren. Nog stond haar schoonheid op het toppunt, nog volgden de blikken der mannen met bewondering haar verschijning maar zulk een vervelend rouwjaar verstompt. Het leven verloopt ge lijkvormig, en het is, alsof de geheele persoon lijkheid zich in een sluier hult. Gravin Susanne kende slechts één vrees, namelijk oud te worden en geen bewondering meer te wekken. Zij philosofeerde over het dwaze van het of ficieele rouwjaar. Wie een gestorven geliefde persoonlijkheid wilde betreuren best die kon het in zijn hart doen, zoolang hij er behoefte toe gevoelde. Maar koevele waren er bij die duizenden gevallen, waarin de zwarte kleeren slechts uiterlijke vorm waren. Waarom verboden de goede zeden den louwenden iedere verstrooiing, iedere opvroo- lijking die deze toch juist zoo noodig hadden? Waarom dwong men haar, die haar man ge- durende zijn leven zoo vreemd was gebleven, een heel, kostbaar jaar voor kluizenares te spélen, juist nu een jaar voor haar dubbele waarde had Het was onzinnig. Zij zou zich allervreeselijkst vervelen en de kans loopen te verzurenBezoek zou er weinig genoeg kom n immers, wie zou vrijwillig zijn levensvreugde 'aten verstoren door een bezoek in een rouwhuis. Niemand wordt graag aan den dood herin- wm De moeder is echter niet tevreden voordat de kleertjes absoluut schoon zijn. Veel werk behoeft dit thans gelukkig niet meer te kosten. Meer dan vijf minuten zijn niet noodig om het waschgoed 's avonds in een RINSO sopje te zetten. R1NSO doet 's nachts het werk en maakt al het vuil los. Het moet dan alleen maar uitgespoeld worden zonder wrijven of boenen. RINSO, de fijnste zeep in korrelvorm is overal verkrijgbaar. AMERIKA. De begrootingscommissie uit het Huis van Afgevaardigden heeft de jaarlijksche Marine- begroPting ten bêdrage van 271.942.867 dollar- goedgekeurd. Deze begrooting is 4.453.000 dollar minder clan de raming van het betrokken departement en 23.024.000 dollar minder dan het bedrag door het Congres een jaar geleden voor de marine uitgetrokken. De begrooting stelt 14.590.000 dollar ter beschikking van de luchtvloot of wel 57.174 dollar minder dan het vorige jaar. BR1TSCH-IND1E. In antwoord op een motie ten gunsle van zelfregeering voor Indië als Britsch dominion, zeide Sir Malcoln Halley voor de regeering in een volledige landsvergadering, dat het on middellijk toestaan van volledige veranlwoor- nerd, zoodat zij haar kennissen hun opvatting zelfs niet kon ten kwade duiden. Ongetwijfeld was het zeer bedroevend, dat Joachim zoo jong moest sterven. Het was haar ook aangenamer geweest, wanneer hij was blij ven leven, want hij was een zeer beleefd en voor komend echtgenoot en gaf haar oen zeker ge mak in het gezelschapsleven. Midden onder deze beschouwingen kwam haar plotseling het kleine meisje weer in de gedachten, dat Grill naar boven had gebracht. Wat zou dat voor 'n geschiedenis zijn. Als daar maar weer niet de een of andere sentimentaliteit van mijn schoonmoeder achter steekt, dacht zij. Zij keerde naar het venster terug en het zich in een stoel neervallen. Om den tijd te verdrijven nam zij haar lectuur van zooeven weer op, maar het boek vermocht haar niet te boeien. Per slot, van rekening was zij toch ongeduldig en nieuwsgierig geworden en zij herademde, toen haar schoonmoeder eindelijk binnen trad Gravin Thea nam tegenover haar plaats. Zijt ge niet zeer moe van de reis, mama, vroeg Susanne beleefd, maar zonder warmt - Neen, ik voel mij tamelijk wel en ik v r- lang er naar, u wat mee te declcn. Ge hebt toch den tijd aan u zeiven Zeker mama, ik ben geheel te uwer be schikking. delijkheid onmogelijk is, maar dat de regeering officieel ?een onderzoek zal instellen, ten einde de moeilijkheden op te sporen, en den weg te banen voor een wet, waarhij de regeering van Indië nader zal worden geregeld. Het debat werd daarop verdaagd. TURKSCIIE REGEERING EN CHRISTE LIJK ONDERWIJS. Uit Angora wordt gemeld, dat de Turksche regeering last heeft gegeven, dat kruisen en andere religieuze emblemen uit de Christelijke scholen verwijderd moeten worden. Indien dit niet geschiedt, zullen de scholen gesloten worden. ALLERLEI. Uit Londen Reuter seint uit New-York, dat prins Viggo van Denemarken zich te Ottowa verloofd heeft met een zekere miss Green. De Gravin Thea steunde haar hoofd in haar hand en zag in het koele, onbewogen ge zicht barer schoondochter. Toen zeide zij half luid Ik moet een beetje uitvoerig zijn, Susanne, heb dus geduld. En zij vertelde haar de geschiedenis van de verdwenen halsketting, van Horst's ont slag en van de verdenking, die op hem rustte. Toen zij zoover gekomen was, keek Susanne belangstellend op. Zoo, daarom is Horst destijds met zijn familie zoo snel van Wildenfels verwijderd. Eigenaardig er liepen heel andere geruchten daaromtrent. Gravin Thea zag haar onrustig aan. Andere geruchten Wat waren dat voor geruchten Wél, men zei, dat Joachim liefde koesterde voor de dochter van den rentmeester, dat zijn vader daarachter was gekomen en die bron van ergernis uit. den weg had geruimd, teneinde een domme streek van zijn zoon te voorkomen. Ue oude dame drukte, een oogenbhk haar lippen vast op elkaar. Daarop vroeg zij toon loos En wal dacht ge wel van dat gerucht, toen kort daarop Joachim om uw hand vroeg Susanne haalde de schouders op. (Wordt vervolgd) Oplossen in koker>4 water volgens gebruiksaanwijzing Overgieten in de kuip. DE LEV ER'8 ZEEP MAAT8CHAPPÏJ. VLAARDINGEN.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1