DAGBLAD VOOR SGifSE&Mm EN OMSTREKEN* alleen in pakjes FEU1LL6TOAI. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Woensdag 13 Februari 1924. No. 13869 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Advertent iën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. post j 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. jftuim, tusschen naties, welke deze zelf niet langs directen, weg kunnen oplossen. Ook Duitsch is-Ongevallcnverzekcring f 500 bij levenslange geheele invaliditeit200 bij "verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een i; i 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz.bank teSchiedam Buitenlandseh Nieuws. MAC DONALD'S REDE. Namens de Labour-regeering heeft de En- gelsche premier gister in het Lagerhuis in een langdurige rede de regeeringsverklaring af gelegd, en begon met een explicatie van de Labourpolitiek en de hervatte betrekkingen met Rusland. Mac Donald behandelde daarna de kwestie van de betrekkingen met Frankrijk en de nog hangende kwesties tusschen de beide landen. Spreker zeide, dat hij heden nog geen volledige verklaring kon afleggen hieromtrent, hetgeen hem zeer speet, doch hij voegde hieraan toe ,,Ik ben verheugd te kunnen verklaren, dat, tenzij er iets geheel onvoorziens geschiedt en dit zal, naar ik meen, niet het geval zijn, ik hoop op bereiking van volledige overeenstem ming in zake de kwesties van de Palts in de eerstvolgende dagen." Ik maak van deze eerste gelegenheid ge bruik om mijn dank te betuigen voor de op rechte medewerking van Poincaré in antwoord op de stappen, welke ik in zake deze kwesties heb gedaan. Mijn eerste taak was een gezonde atmospheer te scheppen tusschen Frankrijk en Groot-Brittannië. Onze diplomatie nioet objectief, openhartig, en kiesch zijn en trach ten een zelfde houding te wekken aan den an deren kant. Frankrijk heeft niets te vreezen van eenige politiek, die wij volgen. Engeland is niet in staat geweest in te stemmen met alles, wat Frankrijk heeft gedaan en Engeland heeft niet verwacht, dat Frankrijk aan alle Britsche wenschen gevolg zou geven, maar er mag niets tusschen beide landen komen en ik ben ook zeker, dat niets tusschen beide landen komen zal, dat niet met goeden wil en eerlijk onder handelen geregeld zal kunnen worden." MacDonald meende, dat wanneer de politiek van reconciliatie voortgezet werd in den zelfden geest, waarmede men begonnen was, Frankrijk en, Engeland voor het einde van het jaar weer eensgezind zouden samenwerken met de andere naties van Europa om den toestand in dit werelddeel te regelen. Spr. kon evenwel niets doen, vóór hij de rapporten ontvangen had van de subcommissies in zake de herstelkwestie, de kwestie, welke de groote belemmering bleef voor een algemeene regeling. Zoodra deze commissies rapport zouden uit gebracht hebben over haar beslissingen, zou de tijd gekomen zijn voor een nieuw onderzoek van al onze problemen, verplichtingen etc., ten einde tot een definitieve oplossing te geraken. MacDonald voegde er aan toe; dat het, eind doel van de buitenlandsche politiek moet zijn te komen tot. een internationale overeenkomst in zake de bewapeningen. Dat zou het beste bewijs zijn voor een succesvolle politiek. De regeering is, naar de premier mededeel de, bezig met de opstelling van een memoran dum, waarin een uitnoodiging zal zijn vei vat voor een wereldconferentie voor de ontwape ning. MacDonald zeide zich er over te verheu gen, dat de vooruitzichten voor zulk een con ferentie gunstig zijn. Verder zeide spr. al zijn krachten in te spannen j getrokken. ten einde het representatieve en gezaghebbend j karakter van den Volkenbond te doen toe- I nemen. Hij zeide te hopen, dat de Volkenbond meer en meer als een internationaal gerechtshof zou worden gebruikt voor de regeling van kwesties land moet tot den Bond toetreden en de premier hoopte, dat ook Rusland daartoe zal overgaan. De premier zeide er van verzekerd te zijn, dat de Verecnigde Staten, wanneer zij zouden zien, dat de Europeesche kwesties van uit een nieuw standpunt worden aangevat, zooals thans door de Britsche regeering met enthousiasme en idealisme geschiedt, zij gaarne bereid zouden zijn, ook aan dien arbeid deel te nemen. HET HERSTEL. Nadat gister de eerste Commissie van Experts de aangekondigde bespreking had gehouden met vertegenwoordigers van de industrie en het bankbedrijf, waren haar werkzaamheden in Berlijn afgeloopen. Heden zou de sub-com missie voor de begrooting nog een korte slot vergadering houden. Generaal Dawes was van plan, hedenmiddag den rijkskanselier een af scheidsbezoek te brengen en van avond zullen de meeste leden van de commissie uit Berlijn vertrekken, deels naar Parijs, deels naar hun eigen landen. AMERIKA EN DE GEALLIEERDE SCHULDEN. De Ainerikaansche fundeeringscommissie voor de geallieerde schulden heeft medegedeeld, de rapporten van de expertscommissies af te wachten alvorens een beslissing te nemen nopens de kwestie der geallieerde schulden aan de Vereenigae Staten. Het is de vraag of de voorgenomen binnen- landsche leening slagen zal. DE MILITAIRE CONTROLE IN DUITSCHLAND. Naar de „Daily Mail" verneemt is de Engel- sche regeering voornemens, de eerste gelegen heid aan t.e grijpen om de kwestie te berde te brengen van het overdoen van de militaire controle in Duitschland aan den Volkenbond. HET EINDE DF.R SEPARATISTISCHE BEWEGING. Volgens de ,,B. Z. am Mittag" voltrekt zich het verdwijningsproces van de separatistèn in de Palts, thans met verrassende snelheid. In alle steden van de Palts, aldus genoemd blad, is de Duitsche politie weer bewapend en daar door in staat gesteld, de zuiveringen van de bestuursgebouwen krachtig ter hand te nemen. HONGARIJE. De herstelleening van Hongarije is na 'n be spreking van verschillende financiers te Londen, voor ombepaalden tijd uitgesteld. Waarschijnlijk zal dit land trachten zich nu met een binnen- landsche leening te helpen. De oorzaak van het niet doorgaan van deze, o.nder'de auspiciën van den Volkenbond te leiden herstelactie, schijnt te wijten aan de houding der Hongaarsche regeering zelf. Ten slotte toch schijnt de Hongaarsche ie- geering niet voldoende waarborgen te hebben, willen of kunnen geven, dat de wederopleving van haar land geen gevaar voor de omliggende staten medebrengen. Daarop hebben de financiers zich nu terug- 36 Gravin Thea lachte weemoedig. Toen ik nog heel jong en groen was, toen Was ik even trotsch op mijn geboorte als gij. Destijds geloofde ik, dat wij aristocraten een uitverkoren soort menschen waren. Maai ik heb 'Weldra leeren inzien, dat dit een vergissing Was. Wij zijn ook slechts arme, zondige menschen, evenals die, welke geen ouden stamboom hebben. Alleen het toeval bepaalt de geboorte en alle menschen hebben eenzelfde kans, het hoogste in het leven te bereiken, evenals wij allen de kiem van het. booze in ons dragen. En adellijk of niet in die diepte der schuld kunnen wij allen meegesleept worden. Susanne stond opgewonden op. Mama ik herken u niet meer. Bezin u toch. Wanneer Joachim of uw man u zoo had hooren spreken. Gravin Thea's blik verduisterde. Mijn man heeft zich nooit- tot die vrij heid van gedachten weten te verheffen. 'Hij Was er te zeer van overtuigd, dat al zijn stand- genooten zonder smet of blaam waren, zooals hij zelf. Zijn blik was niet ruim en vrij genoeg, om hem tot deze overtuiging te brengen. Maar met Joachim wist ik mij één in dit opzicht, hoe RUSLAND. Er heerseht blijkbaar een ziekte-epidemie onder de leiders van de Russische communisten. Rvkoff, Lenin's opvolger, de z.g. eerste mi nister van Rusland is te ziek om de-zittingen van het nieuwe kabinet bij te wonen. Zijn plaats wordt thans ingenomen door Kamencff. Sklians- ky neemt de plaats in van Trotzki, die eveneens ongesteld is. Dzherjinxky is tijdelijk niet in staat zijn functie als voorzitter van den opper sten economisohen raad waar te nemen. Het kabinet heeft besloten den stoel van Lenin bij de beraadslagingen onbezet te laten, aangezien niemand waardig is, er op 'plaats te nemen (IJ) GRIEKENLAND. In de nationale vergadering verklaarde de minister-president, dat alleen een verandering van regeeringsregime het land nieuwe ramper Zóu besparen.. Om echter de republikeinsche constitutie op loyale en onverdachte wijze in te voeren, was het noodig, een beroep te doen op het volk. De nieuwe Grieksche regeering zou een voorstel daaromtrent indienen. voor den internationalen handel de haven was sedert December j.l., ten gevolge van het op treden der rebellen, gesloten. Uit LondenGisteravond bestond hier groote hoop, dat door de tusschenkomst van den Labour-minister van Arbeid, Thomas Shaw, de dreigende staking van de havenarbeiders nog zal Worden voorkomen. Uit Rome De Sovjetregeering heeft haar goedkeuring gehecht aan de benoeming van graaf Manzoni tot Ilaliaanschen gezant te Moskou. Manzoni zou nog gisteravond naar Moskou vertrekken. Uit Dusseldorp De arbeid in de Dussel- dorpsche metaalindustrie is thans definitief hervat. Staten-Generaal. ALLERLEI. Uit Moskou wordt een anti-sovjet-opstand in het Uiterste Oosten gemeld, welke onmiddel lijk na het overlijden van Lenin, voornamelijk in de streek van Blagowjesjtsjensk is uitge broken. Er is aldaar een voorloopige regeering gevormd. Dusdanige opstanden hebben zich tezeFder tijd ook voorgedaan op Sachalin en in het ge heele gebied van de Amoer. Verontrustende berichten komen ook uit het gebied van Chiva en uit Turkestan. Uit New-York wordt gemeld, dat presi dent Coolidge een verklaring heeft gepubliceerd, waarin hij verzekert, dat hij niet zal aarzelen, het ontslag te eischen van léderen ambtenaar, w'iens gedrag ten opzichte van de olievelden der Amerikaansche marine tot strafmaatregelen noopt. - Uit Buenos Avres De politie heeft een revolutionnair complot in Argentinië ontdekt. De samenzwering was voor het eerste gedeelte van deze maand beraamd. De leiders zijn ge arresteerd. Senator King heeft in den Amerikaanschen Senaat een voorstel ingediend waarin er bij president Coolidge op wordt aangedrongen de groote mogendheden uit te noodigen tot een conferentie om de politieke en economische betrekkingen tusschen de landen opnieuw te regelen. -De datum,' waarop de conferentie zal aanvangen tusschen de Oostzee-Staten en Polen is thans definitief vastgesteld op 15 Februari a.s. De buitenlandsche ministers van de be langhebbende lauden zullen aan de conferentie deelnemen. Uit New—OrleansHet Mexieaansche consulaat verklaart, dat president Obregon de haven van Vera Cruz weer heeft opengesteld TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag12 Februari. De algemeene beschouwingen over de staats begroting van 1924 vangen aan. Bijna alle ministers zijn aanwezig. De heer B r a a t (P. B.) de eerste spreker critiseert de dure politiek van de regeering, die ook belastingverhooging blijft voortzetten. Er moest, eigenlijk een extra-parlementair ka binet zijn. Dus moeten wij, meent spr., terug op 1924 en alle dure staatsbemoeiing stopzetten. Spr. bepleit voorts stopzetting van de wacht gelden en pensioenen, waardoor er perspectief in de begrooting komt. De kinderbijslag moet aan de landbouwers en niet aan de ambtenaren worden gegeven. Productieve werkverschaffing is noodig, evenals verlaging van de salarissen van ministers en kamerleden. Zeven ministers zijn voor ons land voldoende. Voorts wenschte spr. samenvoeging van oorlog en marine, koloniën en buitenlandsche zaken, en opheffing van arbeid. Wanneer de regeering stad en platteland wil tevreden stellen, zal hij meewerken. Deheer Dresselhuys (V. B.) betoogt, dat eigenlijk in geen enkel deel der begrooting het mes zoo diep is gezet. Het Ministerie zal moeten erkennen, dat de gulden veilig is ge bleven ondanks het gemis aan daden der Regee ring. Het Kabinet is een nieuw kabinet, een krakende wagen, die nu eenmaal het langst duurt. Spr. had gehoopt van Minister Colijn een betreden van een nieuwen weg van sociale reconstructie te zullen zien. Een nieuwen koers had spr. verwacht, maar dat is anders gegaan. Thans is het een beetje bezuinigen geworden en daarnaast nieuwe belastingen. Nergens ziet spr. eenig diep-ingrijpen bij de bezuinigingen. Bij Oorlog wordt het slechts een beperking op kleinere gedeelten maar de groote dingen blijven onaangeroerd. Aan de belanghebbenden zelf moet meer worden overgelaten o.a. bij de sociale ver zekering. De Staat moet meer aan particu lieren overlaten en minder bemoeizucht toon en. Omzetting van staatsbedrijven in gemengde bedrijven zou tot beperking van de staatsbe moeiing leiden. Is de tijd weer beter dan zou sor. bijv. een goede ouderdomsverzorging wen- onbegrijpelijk u dat. misschien ook mag voor komen. En denkt ge Lothar's opvoeding in dien zin te heinvloeden Gravin Thea streek zich over het voorhoofd. Ik zal het aan hem zelf overlaten, zich in dit opzicht een oordeel te vormen. Dat zou ik ook onvoorwaardelijk van u moeten verlangen, mama. Het stuit mij al genoeg tegen de borst, dat zijn onderwijzer n dit opzicht geheel verkeerde opvattingen heeft en wanneer ik niet door Joachim contrac tueel gebonden was, dan had ik al lang een anderen onderwijzer geëngageerd. Hem kan ik echter eenige voorschriften geven. Wel het komt mij voor, dat ge die mij ook geeft. Ja, daar dwingt gij mij toe. Lothar moet er trotsch op zijn, graaf Wildenfels te heeten en tot een oud, eerwaardig geslacht te belmoren Lees de kroniek van onze familie geen Wilden- fels heeft ooit iets gedaan, waardoor de geringste .•met op zijn naam geworpen werd. Mijn zoon moet zich met- trots zijn bevoorrechte geboorte bewust zijn, cn mijn eerzucht voor hem gaat. zeer' ver. Gravin Thea drukte haar handen vast te /.amen. De smartelijke trek, die zij in dien stervensnachf op het gezicht van haar zoon gezien had, trad haar thans weer duidelijker voor den geest. Geen Wildenfels heeft ooit iets gedaan, wat ook maar de geringste smet °p zijn naam kon werpen. De door Susanne gesproken woorden vervulden haar ziel met smart. Zij wist wel beter. Laat ons vrede sluiten, Susanne. Wij zijn beiden zoo van verschillende naturen, dat wij elkander noodgedwongen, van weerskanten, wel concessies moeten doen. Wees niet hard «n ontzeg het arme kind de opname in ons huis niet, Over vijf jaar ongeveer gaat Lothar van Wildenfels weg, om te studeeren. Dan is de kleine altijd nog een kind. Verder behoeven wij ons thans geen zorgen te maken. Wees niet onbarmhartig tegenover een wees. Susanne maakte een ongeduldige beweging. - Een onmensch ben ik niet, al houd ik ook uw opoffering voor overdreven. Ik hoop slechts, dat dit kind geen onheil over ons zal brengen. De gevolgen zijn voor uw rekening. Gravin Thea liet een zucht van verlichting hooren. 0 Mag ik de kleine nu laten binnenbrengen Susanne boog toestemmend Als 't u belieft. G ravin Thea liet Grill roepen en beide dames namen weer plaats en wisselden eenige onver schillige gemeenplaatsen. Een oognnblik daarna trad Grill binnen, de- kleine Jolmy aan de hand hield. Het kind snelde naar de oude dame toe. Grootmama, lieve grootmama Susanne's gezicht verduisterde bij rieze _- trouwelijke benaming. Maar zij zei er geen van, hoe ongepast zij die ook vond Gravin Thea kuste Jolmy hartelijk. Zijt ge daar, krullebol. Mag ik naar buiten in den grooten tuin vroeg Jolmy begeerig. Zeker, nog een oogenblikje, want het wordt gauw donker. Maar ga nu eerst eens naar die andere dame en zeg haar netjes goeden dag. Johny wendde zich tot Susanne en ging aarzelend naar haar toe. Die koude, hoogmoedige .ogen maakten haar verlegen. Kinderen voelen instinctief, wie het goed met hen meent. Goeden dag, zeide zij zacht en reikte busan- ne angstig haar ha'ndje. Deze moest erkennen dat zij zelden zoo mooi cn lief kind Ifad gezien en dat men de kleine niet van een aristocratenkind kon ondei- scheiden. Maar juist daardoor werd zij tegen Jolmy ingenomen. Zij wilde met onder de be koring van het kind komen cn voelde reeds op dat oogenblik, dat het haar lastig en onaange^ naam zijn zou. Goeden dag, antwoordde zij koel en raakt e liet, uitgestrekte kinderhandje slechts vluchtig Ik heet Johny Warrens, zeide kleine haastig en onzeker. - Dat is best, Johny, antwoordde Susanne onbe wogen. (Wordt vervolgd) ga „STER-KOFFI 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1