DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Het familie-geheim. I 47ste Jaargang. Zaterdag 16 Februari 1924 No, 13872. Bureau: KOE-MARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk idverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 506 bij levenslange geüeele invaliditeiti 200 bij verlies van een hand, voet of oog i 200 bij dood ;f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; i 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de HolJ.AIiyem.Verz. bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. De president van de Duitsche Rijksbank, dr. Schacht is naar het buitenland vertrokken om de besprekingen over de oprichting van de nieuwe goudbiljettenbank en de daarvoor noo- dige credieten te hervatten. De Duitsche bladen melden, dat het door de expertscommissie uitgewerkte project een groot financieel plan omvat, dat een organischen band legt tusschen de valutahervorming en de schade- vez-goedingskwestie Als eerste voorwaarde voor het saneerings- werk, aldus de bladen, werd het herstel van de politieke en economische eenheid van het land beschouwd Het Duitsche rijk moet weer onder een vol ledig souverein bestuur komen te staan, ook wat betreft de belastingen en douanetarieven in het bezette zoowel als in het onbezette ge bied. Bovendien moet aan Duitschland een moratorium en een in het buitenland bijeen te brengen leening worden gegeven. ONLUSTEN IN DE OEKRAÏNE. Volgens berichten uit Jassy is er in verschil lende deelen van de Oekraine een revolutie uit gebroken. Er wordt van over de grens schieten vernomen. Tal van vluchtelingen van Russisch grondgebied willen de Roemeensche grens over steken maar worden aan de grens tegengehouden. De Roemeensche grenswacht wordt versterkt. ENGELAND De liberalen hebben gister in het Lagerhuis een motie ingediend, waarin verklaard werd dat de handelwijze van den minister van Open baar Welzijn werd afgekeurd, wat betreft de intrekking van de Poplar Order, terwijl er op werd aangedrongen dat de eenige oplossing van de moeilijkheden waarmede arme gemeenten te kampen hebben, in een hervorming der plaatse lijke besturen zou worden gezocht. Deze motie brengt de Labourregeering in gevaar. HET H1TLER-PROCES. Steeds worden er meer lieden, die in arrest werden gesteld in verband met de Hitler-af faire, hetzij om gezondheidsredenen hetzij zon der opgave van redenen in vrijheid gesteld. Van de tien beklaagden zijn, behalve Hitier zelf nog slechts drie in arrest. Het verzoek van de verdediging om ook dezen in vrijheid te stellen werd afgewezen op grond van ontvluchtingsge- vaar. BEPERKING BEWAPENING. Uit Rome wordt gemeld, dat afgevaardigden van Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en Tsjech Slowakije de openings-vergadering van de Vloot- conferentie hebben bijgewoond. DE STRIJD IN MEXICO. De troepen van Obregon zijn de stad Guadala jara in den staat Jalisco binnengetrokken. ALLERLEI. Uit Washington. De president heeft gelast de voorbereidingen voor den voorgenomen 39 HOOFDSTUK XI. V Sedert den dood van Joachim von Wilden gels waren volle twaalf jaren voorbijgegaan. Hef was een mooie heldere winterdag kort voor Kerstmis. Vanaf het meer kwam door het be sneeuwde parte een slanke jonge dame in de richting van het kasteel. Zij droeg een donker groene rok en een vlugge korte pelsmantel. Haar jeugdig mooie zeer veerkrachig voortbewegende gestalte werd door kleine voetjes gedragen die in hooge laarsjes staken. Flet lieflijke fijngetee- kende gezicht was door de frisschen winterlucht met het kostelijke rood der gezonde jeugd be dekt. Groote bruine oogen, die fonkelden, alsof het zonnelicht erin gevangen was, blikten vroo- lijk dè wereld in. Het fijne kopje was bedekt met zware, goudblonde vlechten van zeldzame schoonheid, waarop een pelsmutsje rustte. Alles bij elkaar genomen, zag de. jonge dame er aller liefst uit. Het was Johny Warrens, gravin Thca's pleegdochtertje. De schaatsen, die aan haar arm hingen, verrieden, met welk doel zij op het meer Was geweest. Toen zij den rijweg overstak, kwam juist een elegante slee voorbij. In zijn pels ge huld, zat een heer van ongeveer acht en veertig vliegtocht naar de Noordpool te staken. Dit be sluit berust op bezuinig;ingsoverwegingen. Aan het Congres, zal gelegenheid worden gegeven zich omtrent deze aangelegenheid uit te spre ken. Uit Londen.De algemeene werkstaking der havenarbeiders zal naar alle waarschijnlijkheid hedenmiddag aanvangen. Staten-Generaal TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 15 Februari. Na aanneming van enkele kleine wetsont werpen worden de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting voortgezet. De heer Rutgers (A. R.) de financieele politiek der regeering besprekende, constateert, dat de onderdeelen van het regeeringsplan voor wijziging vatbaar zijn. Spr. acht in de geleverde kritiek op dat plan veel onbillijks gelegen. Het budget dient bij voorkeur sluitend gemaakt te worden door reorganisatie en in krimping van den staatsdienst. Spr. bestrijdt de motie-Troelstra, waardoor de onderwij s- bezuiniging op de lange baan geschoven wordt. Spr. verklaart zich bereid de regeering bij de onderwijsbezuiniging te steunen. Hij ver dedigt verder de voornemens der regeering inzake de ambtenaarssalarissen tegen de critiek van mr. Marcliant, en verklaart, dat de regeering en de Kamer nooit gebonden kunnen zijn aan de onzekere uitkomsten van het georganiseerd overleg inzake art. 40 van het bezoldigings besluit. Dit artikel moet verdwijnen om een billijke salarisregeling mogelijk te maken. Spr. vraagt verder, op welke wijze de in de Grondwet vastgelegde inkomens zullen kunnen worden verlaagd. Hij komt op tegen bet per soonlijk karakter van mr. Troelstra's rede, en vraagt tenslotte een crematie-verbod, bestrij ding van het bioscoopgevaar, en een nieuwe Zondagswet. De heer Flesken's (R. K.) vreest, dat men zich te veel blind staart op de gaafheid van den gulden. Een herziening van het tarief acht hij dringend noodzakelijk en hij hoopt, dat ha, toegezegde ontwerp spoedig komt. Spr. wil aan de regeering de bevoegdheid geven om het tarief te wijzigen al naar gelang dat noodig is. Het lijkt een gevaarlijke bevoegdheid maar spr. acht dip practisch. Een groote tariefwet is niet soepel' genoeg voor reciprociteit. Spr. vraagt hoe de sociaal-democraten denken over subsidieering van bedrijven, die anders naar het buitenland dreigen te gaan. Is dit geen vorm van protectie Ook de opvatting der regeering vernam hij ten aanzien van dit punt gaarne. De heer Schokking (C. H.) vindt geen aanleiding voor breede politieke beschouwin gen. Het financieele vraagstuk overheerscht alles. Voor den persoon van den Minister van Financiën heeft hij geen bijzondere belangstel ling. Te veel belangstelling zou hem misschien meer schaden dan goed doen. Spr. heeft eerbied voor den man, die de zware „aak van Financiën op zich nam. Onjuist acht hij de voorstelling, dat deze Minister dicteert wat zijn collega's moeten doen. Deze collega's hebben elk voor zich na te gaan op welke wijze de bezuinigingen de minste schade aanbrengen. Voortdurend overleg en samenwerking tusschen de Ministers is onvermijdelijk voor een goeden gang van zaken. Dit punt beveelt hij vooral den Minister-president aan. De Memorie van Antwoord deed weldadiger aan dan de millioenennota. Zij gaf een duide lijker beeld van de plannen. Mej. Groene weg (S. D.) verdedigt het standpunt der S.D.A.P. ten aanzien van de gehuwde ambtenares. De heer Reumer (A. R.) betoogt, dat uit de cijfers blijkt, dat het aantal genuwde amb tenaressen gering is, voor spr. een reden om juist aan dien misstand een einde te maken. De gegevens van mej. Westerman over de ge schiedenis van de maatregelen tegen de gehuwde ambtenares waren niet juist. Voorts bestrijdt spr. verschillende uitingen van mej. Westerman en mevr. BakkerNort. Het recht en de plicht van den Staat acht hij het, dat de Staat zijn verhouding tegenover verschillende vraagstuk ken bepaalt, dus ook tegenover het huwelijk van de ambtenares. De Minister van Buitenlandsche Zaken is thans aan het woord. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. n n e n i a n d. Bezuiniging op onderwijs. De enkele aanduiding in de rede, door den heer Van Vuuren Donderdag in de Tweede Ka mer gehouden, dat het Voorioopig Verslag op het ontwerp tot wijziging der Lager-Onderwijs wet en der Leerplichtwet, voorstellen op onder wijsgebied bevatten zal en dat hij vertrouwde, dat de Regeering, daaromtrent overleg zal willen plegen, bevestigt, hetgeen ons dezer dagen ter oore kwam. Wij vernamen toch, dat ook ter rechterzijde ernstige bezwaren bestaan tegen de onderwijs plannen der Regeering, en dat daarover ter kennis van de Regeering is gebracht een wel overwogen, goed uitgewerkt en becijferd plan, dat minstens zooveel bezuigen zal als de Regee- ringsvoorstellen, terwijl hij aanvaarding daarvan de aan de Regeeringsvoorstellen verbonden be zwaren zullen vervallen. Het Voorioopig Verslag, dat de volgen de week zal verschijnen, zal daaromtrent wel de noodige opheldering brengen. „Tijd." De Koningin naar Amsterdam. Het bezoek van de Koningin aan Amster dam zal plaats hebben van 31 Maart tot 4 April a.s. Het „donkere Zuiden" Volgens een berekening uit de gegevens van de verslagen der examen-commissies die in 1923 voor de hoofdakte examineerden, zijn de per centages der geslaagden in verhouding tot de opgekomenen in de verschillende provincies als volgt Mannelijke candidaten. Breda 52 pGt. Nijmegen 51 Rotterdam 41 Den Flaag 40 Haarlem 42 Utrecht 51 Leeuwarden 50 Zwolle 50 Vrouwelijke candidaten. Breda 63 pCt. Nijmegen 63 L37 L.45 L51 Reünie 1914 - 1 Aug. 1924. Reeds geruimen tijd werd in verschillende kringen de mogelijkheid overwegen hen, die bij de mobilisatie van de Nederlandscbe land en zeemacht in 1914 betrokken zijn geweest, nog eens tot elkaar te brengen, om in gemeen schap lief en leed te herdenken. Aldus zou tevens de burgerij eene, van vele zijden gewenschte, gelegenheid krijgen te doen blijken van haar gevoelens ten opzichte van de medeburgers, die 10 jaar geleden in bangen tijd klaar stonden om 's lands onzijdigheid te ver dedigen. Thans heeft zich in verband daarmede 11. Zaterdag een comité geconstitueerd. Tot voor bereiding van de reünie 19141 Augustus 1924. Flet comité wees als zijn voorzitter aan den oud-commandant van het veldleger W. IJ. v. j Terwisga. Bijzonderheden omtrent hetgeen het Comité zich voorstelt zullen spoedig worden meege deeld. Voorioopig kan reeds worden gemeld f dat het plan bestaat, op te wekken tot herden king van den oproep van 31 Juli 1914 alom in den lande en in den Flaag op Zaterdag 2 Augustus van dit jaar een groote reünie" te houden. Rotterdam Den Raag Haarlem Utrecht j Leeuwarden Zwolle Flet gemiddelde pCt. geslaagde mannen is 811 van 1731 of 47 pCt. Beneden dat gemiddelde zijn ^Rotterdam, 's-Gravenhage en Haarlem. Het gunstigst was het resultaat in Breda, n.l. 5 pCt. boven het gemiddelde. Het gemiddelde pCt. geslaagde vrouwen is 407 van de 784 of 52 pCt. Beneden dat gemiddelde zijn Rotterdam, 's-Gravenhage, Haarlem, Utrecht en Zwolle. Het gunstigst was de uitslag in Nijmegen en Breda, n.l. 13 pCt. boven het gemiddelde. Wat evenzeer mannelijke als kouwelijke candidaten betreft, zijn dus de resultaten het minst gunstig geweest in Rotterdam, 's-Graven hage en Haarlem, het gunstigst in Breda. Het „Handelsblad", waaraan we deze be rekening ontleenen, trekt er de volgende con clusie uit We hebben al eerder, het laatst bij de Mulo examens, gewezen op de betere resultaten in de Zuidelijke provincies. De uitslag van het hoofdonderwijzers-examen bevestigt de ver onderstelling, dat in Katholieke streken met meer ernst gestudeerd wordt. Het donkere Zuiden of vijftig jaar achterin. Johny ziende, liet hij onmiddellijk stoppen. Lieve juffrouw Warmis dat moet wel een goede dag worden, wanneer het geluk mij zoo ver over den weg loopt, zei hij met een war men toon in zijn stem. Johny zag hem glimlachend aan, toen hij naar hand met een elegant gevaar aan zijn lippen bracht. Zijn eenigszins rood gezicht, waar in kleine blauwe adertjes zichtbaar waren, met de zwarten peper- en zoutkleurigen knevel, ver ried den vroegeren officier, evenals zijn op militaire wijze geknipt haar. Gij moet in de slee blijven, mijnheer vón Hasselwert. Hier op den weg ligt de sneeuw tamelijk hoog en uw schoenen zijn niet zoo op sneeuw berekend als de mijne, zeide Johny na de eerste begroeting. Baron Hasselwert keek verrukt naar de kleine voetjes. Daarbij kreeg hij het zoo warm, dat hij zijn pelsjas opensloeg. Pardon juffrouw Warrens, dat beetje sneeuw hindert een oud soldaat niet. Als u het goedvindt begeleid ik u tot aan het kasteel. Johny lachte ondeugend. En wanneer ge dan later aan verkoudheid sukkelt, ben ik de schuld. Dat kan ik niet ver antwoorden. Och, neen, rijdt gij liever. Onder geen vootwaarde, liever verkouden dan van uw gezelschap afstand te doen. Hij gaf den koetsier bevel vooruit te rijden en ging met johny langs het voetpad door het park. Zij praatten zeer levendig met elkander en Johny's vroolijk lachen klonk helder dooi de klare winterlucht. Zij nam de zeer duidelijke complimenten van den baron schertsend op en vermoedde niet, dat deze zijn woorden zeer ern stig meende. Toen zij over de open ruimte voor het terras kwamen, zag Johny met haar jonge, scherpe oogen. dat het blauwe gordijn voor het venster van gravin Susanne's boudoir zich be woog, alsof het snel was losgelaten. Een oogenblik gleed er een schaduw over haar gezicht en Zij liep zoo snel, dat baron Hasselwert haar in zijn zwaren pels bijna niet kon bijhouden. Maar freule, waarom die plotselinge haast Wilt ge mij wreed van de weinige minuten, die het geluk mij beschoren heeft, nog enkele weg nemen Johny keerde hem haar ernstig geworden gezicht toe. Neen, m'nheer vonFIasselwcrt, maar ik heb juist bemerkt, dat ik te laat ben. Toep zij de groote hal binnengetreden waren en de baron een bediende hoed en pels gaf, kwam gravin Susanne juist de trap af. Zij was nog steeds een zeer mooie, statige verschijning, zate er veel jeugdiger uit dan zij was en verstond het. uitstekend haar aantrekkelijkheden door haar toilet te doen uitkomen. Uit haar koud, onbe weeglijk gezicht, zagen haar oogen op dit oogen blik nijdig op Johny neer. Gij zijt zeer lang Weggebleven, juffrouw Warrens. Mama heeft al naar u laten vragen, zeide zij berispend, zooals men tot een onder- O, Moeder, die Kater Variatie op 'n ouden volksdeun. Waarvan de eerste regel in 't geheugen is blijven hangen van der jeugd af. Die het róépt is de S. D. A. P. En de „Kater", nu ja, is 'n kater. Zooals de student en ook de niet-student dien hebben kan na een opwindenden avond en een doorgefuifden nacht. De zaak is deze In het „kolt verslag" der vergadering van het Partijbestuur der S, D. A. P. in 't dagblad „Het Volk" lees ik o.m. dit Ook het Partijbestuur heeft, de inz-nking na onze geweldige actie bij het Vlootwet-petition nement ontwikkeld, waargenomen, doch acht deze volkomen verklaarbaar, daar na elke groote actie een tijdelijke inzinking moet volgen. Boven dien werd vastgesteld, dat uit de gewesten zelf geschikte spreekt, die zich aan een plichtsver zuim heeft schuldig gemaakt. Johny's gezicht was donkerrood geworden. Ik ga onmiddellijk naar boven, zeide zij haastig, maakte een lichte buiging voor den baron en snelde de trap op .Baron vanliasselwert zag haar bepaald verdrietig na. Gravin Susanne nam hem echter dadelijk in beslag. |4— Welkom, beste mijnheer von Hasselwert gij hebt u de geheele week niet laten zien. Ik was eenige dagen op reis, mevrouw. Hoe is het met uw gezondheid •Susanne opende de deur naar de kleine ont vangkamer, welker wanden met heerlijke gobe lins versierd waren. Zij noodigde met een handbewegng den baron uit te gaan zitten en leunde zelf in achtelooze houding in een fauteuil. Dank u, mij gaat het zeer goed. Hij komt te voet. Ik zag uw slede ledig arriveeren. Volkomen waar. Ik ontmoette juffrouwWar» eens in het park en gaf er de voorkeur aan, in haar gezelschap het overige gedeelte van den weg af te leggen. Helaas was dat genoegen maar van korten duur. Susanne s lippen trilden zeer nerveus. Beste mijnheer van Hasselwert, gij ver went het meisje met uw beleefdheden. Gij moet niet vergeten, dat juffrouw Warrens maar de gezelschapsjuffrouw van mijn schoonmoeder is. MiLke meisjes zetten zich gauw dwaasheden in het hoofd, zeide zij gepiqueerd. (Wordt vervolgd) ■,™1"f nl i f[r 'uri'iuiiiiibii in iiifrniiiiininiiiiiMTiiirfniiir rniiirum «i»—wi—inniKiiiiiiiiiiwii—uur—n - g '11.;,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1