DAGBLAD ¥OOÜP SCHIEBAM OMSTREKEN. FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Woensdag 20|Februari 1924. 13875. Bureau K 0 EjM ARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen)) wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 20(1 bij verlies van een hand, voet of oog f 208 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger: f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz. bank te Schiedam -1 i i 1 i ii -_H_isfcaw«fc<ijfei>iiww art. 40 in 1922 was een fout der regecring. Het Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Uit Parijs verluidt De commissie van ex perts onder voorzitterschap van Dawes heeft, kennis genomen van het rapport van de sub commissie, welke gisteren dr. Schacht heeft gehoord. Gisteren heeft Schacht een plan uiteengezet met betrekking tot de oprichting van een goud- credietbank, waarvan de zetel te Berlijn zou zijn gevestigd en die, met behulp van inter nationale garanties, ten doel zou hebben on middellijk het herstel van handel, nijverheid en landbouw 'van Duitschland te bevorderen. Na een ingesteld onderzoek zag de commissie van experts, zonder daarvoor echter eenige verantwoordelijkheid te willen aanvaarden, de eventueele fusie van deze bank, met een circu latiebank, waarvan de statuten op het oogen- blik nog in bewerking zijn, onder het oog. De tweede commissie ging voort met het onderzoek van de accountantsrapporten in zake de Duitsche kapitaalsvlucht. FRANKRIJK. Bij de debatten in den Franschen Senaat over de voorgestelde kieswetswijziging verklaar de de radicaal-socialist Francis Albert bij de bestrijding van het huidige kiessysteem, dat men niet met het argument moet aankomen dat „Berlijn zal illumineeren indien de regeering valt." Hij wees er met nadruk op, dat de Senaat in geen geval thans bij de behandeling van de kieswet wantrouwen in Poincaré's beleid aan den dag zal leggen, terwijl hij zulks in andere gevallen nimmer deed. Poincaré antwoordde, dat hij dit argument nimmer heeft gebruikt, daar hij er van overtuigd is, dat bij een even- tueelen val van dit kabinet zijn werk door zijn opvolgers zal worden voortgezet. DE ENGELSCHE HAVENSTAKING. Thomas Shaw, de Labour-minister van Ar beid, heeft gister in 't Lagerhuis de volgende verklaring afgelegd „In verband met de ern stige verliezen en den last, veroorzaakt door de havenstaking, beschouw ik het als mijn plicht het volk volkomen in te lichten omtrent de oorzaken en de moeilijkheden van het conflict. Om deze reden heb ik dan ook gebruik gemaakt van de bevoegdheid, welke de „Industrial Couits Act" mij verleent, namelijk een commissie van onderzoek te benoemen. Zooals bekend, is daarvoor de toestemming van beide bij het geschil betrokken partijen noodig. Ofschoon ik hoop, dat het resultaat van het nadere onderzoek der geschilpunten een vroegtijdige oplossing der staking zal be vorderen hangt deze toch ook in niet geringe mate af van een verandering in de houding van een der partijen. De commissie van onderzoek is geen scheids gerecht en er bestaat hoegenaamd geen ver plichting tot aanvaarding van de conclusies waartoe de commissie zal komen. Dit is ook aan geen der betrokken partijen gevraagd, noch is een dergelijke toezegging door een der partijen gegevën." Door een der Lagerhuisleden werd de vraag gesteld, of de minister van Arbeid bereid is, te trachten de stakers te bewegen den arbeid tijdens het onderzoek te hervatten. Hierover liet de minister zich echter niet uit. Intusschen heeft de commissie van onder- 41 Pardon, ook voor dn ouderen is gezorgd. Het Hasselwerter hotel ligt vlak aan het meer. Dat heb ik op Donderdag voor mij laten reserveeren. Het wordt van boven tot beneden in- en uit wendig met dennengroen versierd. In de zaal wordt na het vuurwerk gedanst, en de hotel kamers, die alle op het meer uitzien, worden Voor de ouderen behagelijk verwarmd en van speeltafels en praathoekjes voorzien. Dus is alles uitstekend voorbereid. Nu gij zijt ook bekend als arrangeur van origineele feestelijkheden. Van uw laatste boschfeest praat nog oud en jong. Gij zult geen enkel bedankje krijgen En ik neem uw uitnoodiging niet alleen voor mijzelve aan, maar ook voor mijn zoon. Zoo, komt Lothar met Kerstmis naar huis Ja eindelijk. Ik ontving zoo juist het bericht, dat hij Woensdag aankomt. Ik wilde eigenlijk, dat hij ook dezen winter een groote reis zou ondernemen, maar mijn groote jongen bedankt daarvoor. Hij is een droomer en verlangt naar den kerstboom, naar kerstbrood en pepernoten als een baby. Zij had dit op haar licht spottenden toon gezegd. Hasselwert knikte. zoek reeds gister haar eerste bijeenkomst ge houden. Zooals gemeld, staat zij onder voor zitterschap van den bekenden advocaat der Kroon, Holman Gregory. Het eigenlijke onderzoek zou beden een aan vang nemen. De zittingen zullen openbaar zijn. In zake den door de staking veroorzaakten toestand meldt Reuter nog, dat de staking weliswaar het ijzer- en staalbedrijf heeft ont redderd, doch dat de algeheele uitwerking van het conflict in dit bedrijf nog niet wordt gevoeld. De importhandel en in het bijzonder de handel met Europa is nagenoeg geheel stilgelegd. De meeste continentale fabrikanten hebben zich uit de Engelsche markt teruggetrokken. Ongeveer 1000 arbeiders in het scheepsbouw bedrijf te Southampton hebben gisterochtend de werkplaatsen verlaten. Zij eischen een loom- verhooging van 1772 shilling per week. Alle reparatiewerkzaamheden ten behoeve van de scheepvaart te Southampton zijn dientengevolge stopgezet. IN DE PALTS. Volgens berichten van officieele Britsche zijde ontvangen, gaat de toestand in de Palts de richting uit van een algemeene regeling. Bijna alle plaatsen in de Palts zijn thans door de separatisten ontruimd, die zich te Spiers hebben verzameld. Zij zijn ongeveer vierhonderd in getal. Naar verluidt zullen zij door de Fran- sche autoriteiten worden ontwapend. Een aan tal Duitsche ambtenaren, die door de separa tisten waren uitgewezen, zijn reeds teruggekeerd en hebben de oude functies hervat. BEIEREN. In een gisteren gehouden bijeenkomst heeft het Beiersche kabinet besloten, de uitvoerende macht zelf weer in handen te nemen. Een nieuwe staatscommissaris zal er dus niet worden be noemd. De Beiersche regeering heeft Von Kahr in een brief bedankt voor de aan den staat be wezen diensten. ENGELAND. Het gerucht, dat MacDonald van plan zou zijn, spoedig als minister van buitenlandsche zaken af te treden is, zoo seint Reuter, van allen grond ontbloot. BEPERKING VAN BEWAPENING. In een brief aan een lid van het Huis van Af gevaardigden te Washington verklaarde Hughes, dat het ondoenlijk is. thans een internationale conferentie bijeen te roepen ter bespreking van een verdere beperking der bewapeningen. RUSLAND. Volgens een bericht uit Warschau zijn in den Kaukasus en het Dongebied ernstige opstanden uitgebroken. Ook uit Borissof in Wit-Rusland, worden opstandige bewegingen gemeld. ITALIË EN RUSLAND. De „Messagero" meldt, dat de Italiaansche gezant Manzoni met groote plechtigheid te Moskou is ontvangen. Aan het station waren ter ontvangst aanwezig verschillende hooge j ambtenaren en een compagnie der roode garde onder bevel van een generaal, welke de mili taire eerbewijzen bracht. Toen de gezant uit den trein stapte werd op zilveren trompetten zoo meldt met een zekeren trots het bericht het signaal „geeft acht" geblazen. -f Buiten het station inspecteerde de gezant de eerewacht. v s gjj Daags na aankomst van den gezant werd een Italiaansch-Russische Kamer van Koop handel gesticht, waarvan de eerste leden waren Krassin en de Russische staatsbank. Naar ver luidt zou ook reeds de oprichting van een Ita- liaansch-Russische bank in voorbereiding zijn. ALLERLEI. Uit Washington. De budgetcommissie uit het Huis van Afgevaardigden heeft voorgesteld, dat het leger der Vereenigde Staten bij zijn tegenwoordige sterkte van 125.000 man 12.000 officieren blijft behouden. Uit Weenen. Het personeel van alle Oostenrijksche banken w.o. ook de Nationale Bank is gister in staking gegaan. Uit Rome Een jong-fascistische bende heeft gisteren een sneltrein van Rome naar Florence aangehouden, het postrijtuig open gebroken en de pakken met oppositiebladen eruit gegooid en verbrand. De Italiaansche premier Mussolini heeft de verantwoordelijke politieautoriteit ontslagen en arrestatie van de schuligen gelast. De Amcrikaansche Senaat heeft met 59 tegen 13 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan de benoeming van oud-senator Atlee Po- merene uit Ohio tot openbaar aanklager in de te openen procedure in zake het Teapot-schan- daal. Pomerene behoort tot de democratische partij. Uit München wordt gemeld, dat Ehrhardt sinds den avond, waarop hij zich met Ludendorff verzoend heeft, spoorloos verdwenen is. Hij vreest vermoedelijk, ook in Beieren niet meer veilig te zijn. Volgens een bericht uit Tokio aan de Duitsche bladen, heeft een betooging van meer dan 100000 personen het aftreden van het huidige Japansche kabinet geëischt. Tot opvolger van Von Lossow als rijks- weer-commandant van Beieren is generaal Von Kressenstein aangewezen. Staten-Geueraal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 19 Februari. Bij den aanvang van de vergadering herdenkt de voorzitter het overlijden van den Kamernestor, mr. Kolkman. Spr. schetst zijn parlementaire loopbaan. Ernst was de onder grond van zijn karakter, terwijl hij een fijn ge voel voor humor had, hetgeen in zijn rede voeringen tot uiting kwam. Namens de regeering sluit minister R u y s de Beerenbrouck zich bij de woorden van den voorzitter aan. Bij de regeling van werkzaamheden stelt de voorzitter voor, de staatsbegrooting vóór Paschen geheel af te handelen en tevens de interpellatie-Wijnkoop over het spoorweg personeel. Bij de voortzetting van de algemeene be schouwingen over de staatsbegrooting betoogt minister Ruys de Beerenbrouck, dat art. 40 van het Bezoldigingsbesluit moet wor den ingetrokken om den schijn van recht aan de zaak te ontnemen. De ambtenarenpositie is niet van contractueelen, maar van publiek rechterlijken aard. Art. 40, door de Kroon uit gevaardigd, kan door de Kroon weer w-orden ingetrokken. De wijziging van de redactie van Dat kan ik best begrijpen, mevrouw. In den kersttijd lijden de meest verstokte globetrotters aan heimwee en Lothar was sedert langen tijd niet thuis. Sedert twee jaar. Er kwam altijd wat tusschen- bëiden. En thans is hij tot attaché benoemd bij het gezantschap in Rome. In Januari moet hij daar zijn. Daarom wil hij thans in ieder geval Kerstmis thuis vieren Ik verheug me er zeer op hem op mijn feest te zien En wij rekenen er dan op, u dikwijls te zien. Met oude jaar wil ik ter eere van mijn zoon een groot bal op Wildenfels geven. Hij moet toch weer eens in aanraking komen met onze buren. Hij was de laatste zes jaar altijd slechts voor korten tijd thuis. En in de universiteitsvacan- ties heeft hij bijna altijd groote reizen gemaakt om de wereld te leeren kennen. Dat is ook een volkomen juiste opvatting. Overigens valt het mij moeilijk, in u de moeder van een volwassen zoon, een toekomstigen ge zantschapsattaché, te zien. Gravin Susanne zuchtte. Het komt mij zelf eenigszins vreemd voor, zeide zij, een verholen blik in den spiegel wer pend. Gij zult er aan zijn zijde uitzien als zijn zuster. Wat, helpt mij dat, beste mijnheer von Has- selwert. Ik kan hem toch niet verloochenen. Men moest niet zoo jong trouwen ik was nog half een kind, antwoordde zij geresigneerd. Zij praatten nog een weinig over allerhande beuzelingen. Daarna stond Hasselwert op. Mag ik mevrouw uw schoonmoeder mijn opwachting maken Ik zou haar en juffrouw Warrens ook gaarne willen vragen, aan het ijsfeest deel te nemen. Susanne's gezicht betrok bij het noemen van Johny's naam. Mama gevoelt zich heden niet erg lekker, en kan geen bezoek ontvangen. Bovendien zal haar, op haar leeftijd, het feest wel te vermoeiend zijn. Zij zal er bezwaarlijk aan kunnen deel nemen. De baron zette een teleurgesteld gezicht. Hij had gehoopt, Johny nog te zien, om haar persoonlijk te kunnen uitnoodigen. Juist op haar komst stelde hij grooten prijs. En hij wist dat Johny slechts naar feesten ging, wanneer gravin Thea erbij was. Met Susanne ging zij nooit uit of liever, Susanne had haar nooit medegenomen. Zij behandelde Johny slechts als de gezelschapsjuffrouw van haar schoon moeder, en legde steeds den nadruk op d:l standpunt. Daar gravin Thea "Johny aan al haar kennissen als haar pleegdochter voor stelde, en het jonge meisje de oude dame groot mama noemde dreef de wereld een beetje don spot met dit verschil in opvattingen. Daar echter gravin Susanne niet zeer be mind was wegens haar kouden en hoogmoedigen aard, gevoelde men er bijna overal wat voor, overleg met de commissie van georganiseerd overleg over de salaris-verlaging draagt alleen iret karakter van de inwinning van een advies. Spr. deelt verder mede, dat een Koninklijk besluit in overweging is tot het geven van ont slag aan de huwende ambtenares. Deze zal worden ontslagen om conflict te voorkomen tusschen de belangen van den dienst en die van het huisgezin. De minister verklaart, dat de rechtsche be ginselen als basis zullen blijven gehandhaafd. Hij zou het betreuren, indien voor principieele onderwerpen geen tijd bleef. Spr. werpt de beschuldiging van mej. van Dorp, dat de regeering het staatssocialisme zou aanvaarden, van zich. Ten aanzien van de handelspolitiek staat de regeering niet op een exclusief standpuntzij bezit echter de pro- tectie-mogelijkheid van elke industrie afzonder lijk. De regeering overweegt vermindering van de rijksuitkeering aan de gemeentebesturen, die zelf een salarisregeling voor de ambtenaren vaststellen. Dat het besef van bezuiniging nog niet ge noeg bij de Regeering is doorgedrongen, ont kent de Minister ten stelligste. Wat bezuinigingen op het onderwijs betreft, natuurlijk is daarop scherpe critiek geoefend, maar geen andere middelen zijn aan de hand gedaan. De motie-Troelstra acht iedere bezuiniging op het onderwijs onmogelijk zonder een vol ledig onderzoek. Daardoor is de motie een uitstel op zeer langen termijn en dat kan de Regeering niet aanvaarden. Gaarne wil de Regeering gedachten overnemen om de zaken te onderzoeken, terwijl bezuinigingen alreeds worden toegepast. De Minister van Financiën, de heer G o 1 ij n, is thans aan het woord. Er zijn 3 punten te onderscheiden de millioenennota en de Me morie van Antwoord, het bezuinigingsplan en de vraag of er een andere wijze van dekking mogelijk is. Vooraf zegt spr. eenige woorden tot mr. Troelstra. Zijn rede samenvattende heeft minister Golijn nog eens de voornaamste cijfers gegeven te kort 130 millioen verlaging van uitgaven 90 millioen, verhooging van belastingen 40 (met de hoop dat 30 genoeg zal zijn). Voor 1925 hoopt de heer Colijn, dat 70 van de 90 millioen be sparing reëel zal zijn 20 millioen blijft dan pers pectief en daarvoor zal de 18x/2 millioen van het fnvaiiditeitsfonds gebruikt worden. Op '25 zal dan nog drukken het te kort op de bedrijven in 1924. Harde maatregelen zullen noodig zijn. De Regeering is er zich van bewust. Critiek aan vaardt zij, maar wat haar grieft is de voor stelling,- van socialistische en communistische zijde gepropageerd, alsof de Regeering haar bezuinigingsmaatregelen zou nemen uit een soort wellust om anderen (en speciaal den kleinen man) te plagen. Hetgeen op dit gebied van bedoelde zijde ge propageerd wordt, is kortweg weerzinwekkend te noemen. Het eenige excuus, dat hier kan worden aangevoerd, is dat velen op flit terrein een hoog woord voeren zonder de materie te kunnen omvatten. Uit de rede van minister Golijn noteeren we nog eenige punten. Tegenover mr. Troelstra verweerde de Minister zich krachtig. Vrij staande van ieder groepsbelang kan de socialist of communist hem dat nazeggen ontzegde aan den wensch dejr gravin gevolg te geven en Johny te behandelen als een gelijkwaardig lid der gezelschapskringen, waartoe de Wilden- felsen behoorden. Hasselwert verzocht Susanne gravin Thea zijn uitnoodiging over te brengen. Hij hoopte toch nog, dat zij zou aannemen en Johny mee brengen. Daarop nam hij met een hoffelijken randkus afscheid van Susanne. Susanne bleef in zeer slechte stemming achter. De gedachte aan de tegenwoordigheid van Johny Warrens was haar onaangenamer dan ooit. Nog nooit had zij den wensch, Johny voor altijd van Wildenfels te verwijderen, zoo sterk gekoesterd als heden - Reeds dikwijls had zij in den loop der jaren gepoogd het jonge meisje te verdringen, maar gravin Thea hield steeds de beschermende hand boven haar. Ook Lothar wierp zich bij iedere gelegenheid, zoolang hij nog in huis was, als Johny's ridder op. Daarom was Susanne blij, :oen Lothar naar Bonn naar de hoogesehool ging. Zijn vriendschap voor de kinderlijke in- Iringster, gelijk zij Johny bestempelde, mis- haagde haar in de hoogste mate. Daar haar groote zoon haar bovendien geneerde, omdat lij haar ouderdom te duidelijk deed uitkomen, zorgde zij er voor, dat hij zoo weinig mogelijk raar huis kwam. Op die wijze wilde zij hem ook aan den invloed harer schoonmoeder onttrekken. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1