DAGBLAD VOOH SCHIEDAM EN FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Dinsdag 26 Februari 1924. Na. 12880. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 5U0 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een aPderei^vinger.r?e verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandseh Nieuws. DE ROER-BEZETTING. Een Parijsch ochtendblad bevatte gister de volgende verklaring -van McKenna „Vóór de Roerbezetting had wel het Duit sche volk erin toegestemd de schadeloosstel ling te betalen, maar de industrieelen hadden dat geweigerd. De Roerbezetting overtuigde hen evenwel van de noodzakelijkheid om deze schuld af te doen. Dat is de winst der Fransche politiek." In antwoord op een vraag van Léon Blum m de Kamer zinspeelde Poincaré op een der gelijke verklaring. De diplomatieke medewerker van Havas, die ovendien in staat is de verklaring van McKen na te bevestigen, wijst erop, dat het niet deze verklaring was, waarop Poincaré in de Kamer °p doelde maar in werkelijkheid de verklaring, onlangs door generaal Dawes afgelegd voor zijn collega's. De Engelsche en Amerikaansche mee ningen omtrent de Fransche politiek gaan hier dus samen. D UITSCHL A ND De Duitsch-nationale „Tag" weet heden te vertellen, dat het rijkskabinet zich in verbin ding heeft gesteld met den rijkspresident, ten einde te onderzoeken, welke maatregelen op 1 Maart, dus na het opheffen van den uitzon deringstoestand, zouden dienen te worden ge troffen. De regeering schijnt dergelijke maat regelen noodig te achten, omdat verschillende bondstaten tegen het besluit van het rijkskabinet bedenkingen hebben geopperd en omdat de sociaal-democraten nie't, zooals men eerst in regeeringskringen had vermoed, een minder telle oppositie aan den dag hebben gelegd, nadat de opheffing van den uitzonderingstoestand was aangekondigd. Aangezien ook de Saksische regeering maat regelen ter handhaving van de openbare orde had gevraagd, hebben de rijksautoriteiten heden den Saksischen minister-president en den Sak- sischen minister van binnenlandsche zaken ontvangen. Deze besprekingen werden gehouden °P het departement van verdediging, in tegen woordigheid van rijksminister Gessier. HONGARIJE. Uit Boedapest wordt gemeld, dat de Hongaar- sche ministerraad heeft besloten tot uitgifte van een gedwongen binnenlandsche leening van 1200 milliard Hongaarsche kronen. ROEMENIE EN HET VATICAAN. Men verneemt, dat een Roemeensche missie onder leiding van den oud-ininister van eere- dienst, Banoe, naar Rome gaat om met het jaticaan te onderhandelen over de hervatting der betrekkingen tusschen Roemenië en den leiligen Stoel en over het afsluiten van een concordaat. Dit besluit houdt verband met het voornemen der kerk regeering tot de unificatie der orthodoxe en tot regeling der verhouding tusschen deze en de andere kerken en kerkgenootschap- ENGELAND. In antwoord op een vraag of voortaan een mleenloopende politiek tusschen den gezanten- raad en den Volkenbond vermeden zou worden, eeft MacDonald in het Lagerhuis verklaard v doe al het mogelijke om een eind te maken aan tijdige besluiten tusschen beide organen." Neen, werkelijk niet. Daar zijt ge de persoon niet naar. Men kan uw opvattingen es rijden, maar er niet om lachen. Men kan s!'echts au serieux nemen. En zoolang uw da!F eerlijk is, hebt gij een zelfde recht R roP als ik °P de mijne. Laat ons in vrede a iden, Susanne. Heel lang zal ik u wel niet "leer ergeren. Zij reikte Susanne met een welwillend lachje Wo.Kf We'ke deze aarzelend aannam. Haar Dit 6 Ken Johny was echter nog meer gestegen om ,nicisle was naar de Wildenfels gekomen, overtuiging611 t6 Verbitteren' dat was haar HOOFDSTUK XIII. ffie™lW?n°!l een Dinsdag tegen het sche- huurl;^ nCMng der sLad kwam een jonmmvin 1"'"'p 0 Achterop zat een elegante verbrand, karakteristiek^ziS tf do f* von? 2Tv 7S Y VerraLnLnTt811 ko^ wilde errassen Aan het meer het hij de slede stilhou- MacDonald heeft een motie naar Parijs ge stuurd, waarin hij officieel zijn standpunt uiL- cenzet ten aanzien van de noodzakelijkheid om de geallieerde militaire controle van Duitsch- land te hervatten en de voorwaarden, waar onder die met vrucht op alle terreinen zou kun nen plaatsvinden. De Gezantenraad zal er spoedig over beraad slagen. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis betreffende minister Henderson's rede te Burn ley, waarin deze aandrong op wijziging van het vredesverdrag, heeft de Britsche premier ge antwoord, dat de regeeringspolitiek in dezen nog onveranderd is. ENGELAND EN DUISTCÏILAND. De financieele secretaris van den schatkist heeft omtrent de overeenkomst betreffende de uitvoerbelasting op Duitsche goederen ver klaard, dat de heffing van 26 pet. tot 5 pet. zal worden verlaagd, ten aanzien van alle goederen, die uit Duitschland worden uitgevoerd met ingang van heden middernacht. Ten einde waar borgen te hebben, dat geen deel van de heffing ten laste wordt gebracht van de importeur in Engeland heeft Duitschland toegestemd in een later te betalen schadeloosstelling van de Duit sche exporteurs en zal het in rekening brengen van een deel van de heffing aan den buiten- iandschen kooper strafbaar te stellen. De douane ontvangsten uit hoofde van goederen, die voor 26 dezer hier worden geimporteerd, dat wil zeggen, welke nog onderworpen zijn aan de heffing van 26 pet. zullen door de Duitsche regeering in goud-obligaties worden vergoed. DE ENGELSCHE BOOTWERKERSSTAKING GEËINDIGD. Het congres van de afgevaardigden der boot werkers heeft de voorwaarden van de regeling van het dispuut goedgekeurd. In alle havens wordt heden het werk hervat. Hoewel het nog onzeker is, welke houding de stuwers zullen aannemen, verwacht men dat de achterstand in de Londensche havens spoedig zal zijn ingehaald. Er wachten op het oogenblik 50 schepen op lossing en 20 op lading, terwijl er deze week nog 50 booten worden ver wacht. De aanneming van de voorwaarden van de regeling is vooral bespoedig^ door de toezegging van de patroons te willen medehelpen om een eind te maken aan het wisselvallig bestaan van de bootwerkers en vaste inkomsten te garan deeren. Binnen 24 uren na de hervatting van het werk zal de regeering den voorzitter aan wijzen van de commissie, die dit vraagstuk zal hebben te onderzoeken en welke voor het overige door de patroons en werklieden zal worden samengesteld. FRANKRIJK. De Senaat heeft gister een amendement van den heer Peytral, waarin het principe van den terugkeer tot het meerderheidsstelsel neergelegd was en waartegen Poincaré de vertrouwenskwes tie gesteld had, met 16 stemmen meerderheid (150 tegen 134) verworpen.Poincaré is dus bijna uit den zadel gewipt. BELGIE. Gisteravond is onder voorzitterschap van den premier Theunis een ministerraad gehouden, waarin o.a. is besloten, dat de premier heden bij de Kamer een wetsontwerp zal indienen, waarbij de financieele autonomie van de Staats spoorwegen wordt vastgesteld. Voorts zal morgen den, betaalde den koetsier en ging te voet door het park verder. Veerkrachtig, met een van verwachting stralend gezicht schreed hij in de richting van het huis. Toen hij de open ruimte voor het kasteel bereikte, bleef hij staan en omvatte, diep ademhalend met een enkelen blik het ge heele, welbekende beeld. Daar stond mid den in het besneeuwde gazon het zandsteenen beeld van de twee mannen, die met het ever zwijn streden. Een vroegere vorst had dit mo nument aan een van de voorvaders van Lothar geschonken, die hem op een zwijnenjacht het leven bad gered. De beide zandsteenen figuren hadden, naar men zeide, een zekere gelijkenis, met den vorst en diens redder. Nu lagen dikke sneeuwmassa's op de steenen figuren, zoodat dit een eenigszin komischen aanblik bood. In het kasteel waren slechts wemige vensters ver licht. De groote hal straalde echter in zijn ge- gewone lichlpracht en de booglampen voor het portaal verlichtten de geheele omgeving. Maar in de gelijkvloersche vertrekken was het even donker als in de kamers zijner moeder. Al leen de bediendenkamers in het sousterrein waren verlicht en de kamers van zijn groot moeder van van Johny. Snel liep Lothar thans op het huis toe, sprong de stoep op en stond onmiddellijk daarop in de groote hal. Hier was juist de huismeester een serie amendementen op de begrooting van de verhaalbare uitgaven worden behandeld. Deze amendementen beoogen een bezuiniging van 700 millioen francs, buiten het milliard, dat, zooals de vorige week besloten is, op andere begrootingen zal worden bezuinigd.» MEXICO. Het departement van oorlog meldt een ver nietigende nederlaag voor de rebellen onder generaal Moran bij Delarcarue. De verovering van Tuxpan heet nu slechts een kwestie van een paar dagen. Generaal Lopez heeft de opstandelingen ver slagen te Paso del Macho. De rebellen hebben 150 dooden en gewonden verloren.Drie van hun aanvoerders zijn gevangen genomen, voor den krijgsraad gedaagd en terechtgesteld. BRITSCIKINDIE. De tweede zitting van het Indische nationale congres is gister gesloten, nadat de motie, waarin wordt aangedrongen op de instelling van een staatscommissie, was aangenomen. Deze com missie zal, zooals gemeld, tot zaak hebben de mogelijkheid van de onLwikkeling van den con- stitutioneelen staatsvorm te onderzoeken. De conferentie benoemde voorts een delega tie, welke naar Engeland zal gaan om aldaar voor deze beweging propaganda te maken. Voorts wordt in een motie onmiddellijk zelfbestuur gevraagd met uitzondering van de militaire macht en de buitenlandsche aange legenheden. ALLERLEI. Uit Berlijn. Volgens bericht uit Moskou heeft te Soechoem, waar Trotski op het oogenblik tot herstel zijner gezondheid vertoeft, een drietal personen met revolvers en handgranaten ge wapend getracht de villa van Trotski binnen te dringen. Bij het gevecht dat ontstond werden zij echter neergeschoten. Uit Weenen. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Sovjet-regeering bezig is met de organi satie van Joodsche kolopies met een auto noom bestuur in de Kl im en in de aangrenzende kustgebieden, ten einde het Joodsche vraagstuk in Rusland nader tot een oplossing te bren gen. Uit Straatsburg. Op de conferentie van gedelegeerden van den internationalen Midden standsbond is besloten, dat het eerste internatio nale congres van den middenstand van 2 tot 5 September te Bonn zal gehouden wor den. Uit Londen. Het overlijden wordt gemeld van Henry Williams, den dichter van het be kende Tipperary-lied. Hij werd 50 jaar oud. 1 Een draadloos telegram uit Rome, meldt, dat ook de kroonprins van Italië ongesteld is. Albert Thomas, de leider van het internatio naal bureau van den arbeid, vertoefde heden te Berlijn. Hij kwam uit Warschau en gaat naar Londen, waar hij met de Engelsche regeering een bespreking zou houden aangaande de ratificatie van de internationale overeenkomst betreffende den acht-urigen werkdag. De Epoca verneemt uit Fiume De Ser vische gendarmerie heeft de delta en de haven van Baros gister in gezit genomen. Er had geen enkel incident met de Italianen plaats. De stakers in de spinenrijen te Alexandrië hebben vandaag het werk hervat, daar hun lei ders zijn teruggekomen en hun raadsman dooi de werkgevers is erkend, waardoor de aanleiding tot de staking is opgeheven. De arbeiders in de katoenzaadkoekfabriek Egolin, die deze fabriek hadden bezet, ontruimden haar gisteravond. De fabriek is thans bezet door de politie, hangen de de onderhandelingen. Binnenland. De droogmaking van de Zuiderzee. Het Centraal Comité inzake afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee, samenwerkend met de R.K. Hanze-Zuiderzee-Gommissie, en zich ten doel stellend de behartiging van de belangen der visschers bij de afsluiting en de drooglegging, heeft gisteren te Amsterdam een algemeene vergadering gehouden onder leiding van den heer B. Demmer. Doel van deze ver gadering was bespreking van het regeeringsont- werp tot regeling van de tegemoetkoming aan de Zuiderzeebevolking. Ter vergadering waren aanwezig de Kamer leden Duymaer van Twist, mevr. Bronsveld, en Engels. Rectificatie. De Res.bode herstelt haar bericht omtrent de nieuwe bezuinigingsplannen der regeering, dat wij in het blad van gisteravond hebben overge nomen, in dien voege, dat waar staat„Alle personen wier salaris of totaal aan salarissen minder dan 800 bedraagt per jaar, vallen buiten de pensioenwet" inplaats van ƒ800 gelezen moet Worden 500. Het Hoog Militair Gerechtshof. Ingediend is thans een wetsontwerp tot wijzi ging van de organisatie van en de rechtspleging bij het Hoog Militair Gerechtshof. De opzet is, dat het Hof naar 's-Gravenhage zal v\orden vex-plaatst en dat een lid van den. Hoogen Raad of van het Gerechtshof zal wor den aangewezen om nevens dat lidmaatschap het praesidiaat van het Hof waar te nemen. Op dezelfde wijze zal gehandeld worden ten aanzien van het andere rechtsgeleerde lid. Bezuiniging op ouderwijs. In de te Utrecht gehouden conferentie van wethouders van onderwijs van verschillende gemeenten, in zake de onderwijsbezuiniging werd geconcludeerd, dat er bij Kamer en Regee ring op aangedrongen dient te worden, bij de bezuiniging op onderwijs de organisatie er van geheel ongemoeid te laten. Goederenvervoer. Men meldt uit Oldenzaal aan de ,,N. Rott" De invoer van verschillende artikelen uit Duitschland, die sinds ettelijke weken over Oldenzaal uiterst gering was, begint eenigszins te herleven.In hoofdzaak betreft het nog dames- confectie. De uitvoer van allerhande levens middelen naar Duitschland is zeer groot. met eenige lakeien bezig groen en bloemen aan te brengen. Lothar zou den volgenden dag fees telijk ontvangen worden. En nu stond hij plot seling met een lachend gezicht midden de feestelijke voorbereidselen. Den huismeester bleven van schrik de woorden in de keel steken. Hij moesteerst eenige malen naar lucht happen, voor hij kon spreken. De jonker komt al vandaag en er i. geen rijtuig aan het station de jonker moet het niet kwalijk nemen, maar wij hadden niet het vermoedenstamelde hij ver schrikt. Lothar klopte hem kalmeerend op den schouder. Houd u maar kalm, Schiffer, ik ben, zooals ge ziet ook zonder het rijtuig heel huids overgekomen. Laai: ik u niet storen. Maar maak nu, als u blieft, geen kabaal ik wil de familie verrassen. Excuseer, jonker, maar de jonge me vrouw is helaas niet thuis. Zij is een half uur geleden naar Liebenau gereden voor een feeste- hjkheid. Zoo, zoo, maar de oude mevrouw is toch thuis Zeker, mevrouw de gravin bevindt zich in haar vertrekken. Mag ik den jonker behulp zaam zijn Gedeputeerden in Zuid-Holland. yj|De Iiaagsche correspondent van „De, Tijd" heeft vernomen, dat sinds mr. Kolkman's dood in de kringen der Statenleden van Zuid-Holland weer de vraag naar voren is gekomen, of van de ze gelegenheid gebruik moet worden gemaakt, om het college van Gedeputeerde Staten iets meer naar links' te oriënteeren. Wie de partijverhouding in de Provinciale Staten nagaat, zal moeten toegeven, dat de zeer geringe meerderheid der rechtsche par tijen in de Provinciale Staten niet rechtvaar digt een zoo overwegende meerderheid in het college van Gedeputeerden. Rekent men den Commissaris der Koningin ssssssssy Lothar wierp hem vluchtig hoed en jas toe en stormde daarop met groote springen de trap op. De voorkamer was leeg. Grill was beneden in de keuken. Hij opende de deur naar de zit kamer en stak voorzichtig zijn hoofd naar binnen. De oude dame zat in haar leuning stoel bij den haard. Zonder zich om te draaien, vroeg zij Zijt gij het, Grill Neen, grootmama, ik ben het. Zij draaide zich in blijde verrassing om. Lothar, mijn lieve Lothar Toen lag hij echter ook ïeeds aan haar voeten en omarmde haar met zijn jonge, sterke armen. Grootmama lieve, iieve grootmama Zij streek met sidderende vingers over zijn baar, dat, evenals vroeger, in den nek en op zijn achterhoofd geheel kort geknipt was en alleen maar over het voorhoofd licht golfde. Heb ik u nu eindelijk weer bij mij, na zoo'n langen, langen tijd. En nu nog zoo verrassend vroeg. Hij zag lachend naar haar op, maar in zijn oogen lag een gelukkige uitdrukking. Plotseling kon ik het niet meer uithouden van verlangen en daar er niets was, dat mij terughield, ging ik reeds gisteren op reis. Er lag iets van zijn ouden stonnachtigen aard in zijn wezen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1