DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN feuilleton. Het familie-geheim- 47ste Jaargang. Woensdag 27 Februari 1924, JVV 12881. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39, Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. is voornemens in het Lagerhuis-over deze zaak te interpelleeren. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een bij verlies van een wijsvinger; i 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam iiim m i iiiiwhiiiiihimiii—■iiimwihiiiiii mm hm anil rijkspresident op denzelfden dag als de ver kiezingen voor den Rijksdag te bepalen. De besprekingen over een Duitsch-Turksch vriendschapsverdrag zullen Zaterdag te Angora oeginnen. Op het departement van buitenlandsche za ken te Belgrado zijn gisteien Duitsch-Servische besprekingen over de uitvoering van het vredes verdrag begonnen, die vooral over het vraag stuk van de leveringen in natura loopen. Daar een deel der arbeiders in de Berlijn- sche metaalindustrie geweigerd heeft, de over eengekomen verlenging van de werkweek tot 54 uren te erkennen, heeft in vijftig bedrijven met ongeveer achtduizend arbeiders, een al- gemcene uitsluiting plaats gehad. Men vreest, dat de beweging verder om zich heen zal grijpen. In alle havens van Engeland is gisteren de arbeid hervat, met uitzondering van Londen, waar de stuwadoorsbond besloot de staking voort te zetten. Oostenrijk heeft de sovjetregeering rech tens erkend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan- kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 25 Februari 1924 VERGUNNING VERLEEND aan M. BOS tot uitbreiding van de brandhoutzagerij in het pand Kethelstraat 27, kadaster Sectie A. no. 141b, met een electromotor van 5 P.K., drijvende een cirkelzaag, ter vervanging van den bestaan- oen electromotor van 3 P.K., Schiedam, 27 Februari 1924. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van 1°. de firma VISSER Sz CO om vergunning tot oprichting van een distilleerderij in het pand Lange Haven 52, kadaster Sectie G. no. 1242, met een electromotor van 1 P.K., drijvende een spelmachine ~o. de N.V. Distilleerderij en Likeurstokerij „De VINK" om vergunning tot oprichting van oen distilleerderij in het pand Lange Haven 50, kadaster Sectie C. no. 1243, met een electromo tor van 1 P.K., drijvende een pomp 3o. de N.V. Distilleerderij en Likeurstokerij „DE VINK" om vergunning tot oprichting van oen distilleerderij in liet pand Lange Haven 32. kadaster Sectie C. no. 1239. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, 12 Maart a.s., des v.m. 11 uur, zal ten Raadbuize gelegenheid worden gegeven °m bezwaren tegen het toestaan van die verzoe ken in te brengen en die mondeling of schrifte- hjk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde kun bezwaren mondeling toe te lichten, i e d a in, 27 Februari 1924. Sc h Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND. Op de agenda van den Rijksdagzitting, welke gisternamiddag door president Loebe voor een goedbezette zaal en een stampvolle tribune js geopend, stond de behandeling, in eerste ezing, van de noodbegrooting voor 1924 in verband met het voorstel tot opheffing, q.q. ^'jziging van een aantal op grond der inach- 'gmgswet afgekondigde verordeningen. Onmiddellijk neemt de Rijkskanselier het Woord tot het afleggen eener kla regeermgsver- nng. Hij betoogt dat de regeering geens- zms de critiek op de door haar krachtens de hiachtigingswet getroffen maatregelen vreest °jl wenscht te beperken. Hij zet uiteen, dat deze a 11 kon doel hebben den financieelen toestand es rijks te verbeteren om de begrooting in evenwicht te brengen zoomede het economisch leven op gang te helpen. Het schadevergoedingsvraagstuk is een le venskwestie voor Duitschland. Bij de talrijke Nu vindt ge echter uw moeder niet thuis, ij zal niet voor elf uur terug zijn. Dan kan ik intusschen ongestoord met u beiden het wederzien vieren. Johny is toch 0 thuis Of heeft mama zij ook meegenomen Neen, uw moeder neemt Johny nooit met zich mee. Zij is thuis. Lothar's gezicht betrok. Staat zij altijd nog zoo vreemd tegenover de kleine dat Misschien nog wel meer dan vroeger, zal ook wel niet anders worden. Maar u dat toch niet bedroeven, mijn jongen, ■w moeder beeft nu eenmaal een koele natuur. Lothar kuste haar de hand. doet me toch altijd weer pijn, groot- Wa. len vergeet het, wanneer men van -*li|hi°tn nkt, wanneer men thuis komt, alles licht en warm te vinden. i klat is het ook, Lotliar. Warme harten komen u tegemoet Johny en ik, wij spreken Van bijna mets anders meer, als van uw thuis komst, sedert wij uw brief hebben kothar kuste haar nogmaals innig op. Maar waar zit het kleintje dan toch? pogingen tot herstel is het steeds weer fataal gebleken, dat men het steeds weer van den politieken kant aanpakt. Ook andere landen, vooral onder de Geallieerden hebben zware buitenlandsche schulden. Deze worden echter niet noodlottig voor hen, omdat bij onmacht tot betaling niet steeds, gelijk bij ons het geval is, van buitenlandsche zijde militaire en poli tieke executie voor de deur staat. Geen andere staat wordt bedreigd met een militairen inval of andere dwangmaatregelen, welke het economische leven bedreigen. Wij juichen het toe, dat eindelijk het onderzoek in zake de schadevergoeding aan economische deskundigen is opgedragen en zien hun beslis sing zonder overdreven optimisme doch met een vertrouwen tegemoet, dat gebaseerd is op het inzicht en verantwoordelijkheidsgevoel dezer mannen. De negentiende eeuw heeft de afschaf- ging van het pandelingschap in het privaat recht gebracht laat ons hopen, dat ook in het verkeer tusschen de volkeren de ontwikkeling zal gaan van het pandelingschap en het mili taire geweld in de richting van een vreedzame, bevrijdende regeling. Overgaande tot de afgekondigde noodver ordeningen sprak Marx de verwachting uit, dat de Rijksdag het optreden der regeering zou billijken. IIET PROCES HITLER. Hitler heeft gistermiddag te Munchen voor de rechtbank, in een rede,die bijna vier uren duurde getracht zich te verdedigen. Op een meesleepen- de, dikwijls humoristische wijze, trachte hij duidelijk te maken, dat hij zich niet heeft schul dig gemaakt aan hoogverraad, aangezien het uit den weg ruimen van de restanten van de revolu tie van 1918 een nationale plicht is, maar als hij schuldig is zijn Kahr, Lossow en Seisser mede schuldig, aangezien zij den putsch in détails hebben medevoorbereid. Hierover beloofde Hit- Ier met gesloten deuren mededeelingen te doe. BELGIE. De Kamer heeft gister nog een heele vergade ring gewijd aan het handelsverdrag met Frank rijk. Baels (kath. Oostende) zal tegenstemmen. België heeft Frankrijk geholpen om Elzas- Lotharingen terug te krijgen, maar heeft daar mee tevens de clientele van die provincies ver loren tengevolge van de protectionistische maat regelen van Frankrijk. Daar had dit land reke ning mee moeten houden. Van Cauwelaert wees cr op, dat de premier de tegenstanders van het verdrag verantwoordelijk heeft willen stellen voor het financieele gevaar, dat het land be dreigd. Uit zijn naam en dien zijner vrienden verklaarde hij, dat zijn stem onafhankelijk zou zijn van hun oordeel over de binnen- en buiten landsche politiek. Zij zullen alleen tegenstem men, omdat hun geweten dat verbiedt. De stemming is bepaald op hedenmiddag half vier. Alle groepen houden 's ochtends een vergadering vooraf. ENGELAND EN IIET ONTWAPENINGS VRAAGSTUK. Lord Parmoor, de lord president van den ge- heimen raad, heeft*meegedeeld, dat de regeering het heele vraagstuk van de ontwapening in overweging heeft genomen en nagaat welk poli tiek zij dienaangaande moet volgen. toen en sprong ENGELAND EN DUITSCHLAND. Het besluit van de regeering om de heffing op Duitsche uitvoerartikelen voor Engeland be stemd voortaan slechts met 5 pet. te belasten welke dan in Engeland zouden worden geheven heeft in het Vereenigd Koninkrijk in industrieele kringen groote oppositie gewekt. Men wijst er op, dat de oorspronkelijke toestand op deze wijze geheel is veranderd. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat Duitschland dit recht zou heffen en de opbrengst daarvan aan de belanghebben de mogendheden zou uitkeeren, terwijl de 26 pet. zouden worden uitgekeerd door den Duitschen staat aan den Duitschen exporteur. Tijdens de bezetting van het Roergebied heeft Duitschland echter deze uitkeering aan zijn onderdanen ge staakt zoodat de kosten der in Engeland inge voerde waren met bet bedrag der inheffing wor den verhoogd. Hierdoor was op de Duitsche con currentie een belangrijke rem gezet, doch als thans inplaats van 26 slechts 5 pet. zou worden geheven, vreest men dat opnieuw de concurrentie veel sterker zal worden. Lloyd George, onder wiens regeering tot de héffing werd besloten, vroeg hij ongeduldig. Gravin Thea glimlachte. Llij zou verbaasd staan over ,,het kleintje." -Zij komt direct hier, ze wilde slechts een handwerk van haar kamer halen. Lothar lachte. Ze zal verbaasd zijn, hé, mij hier te vin den. - Dat geloof ik ook - maar luister eens ik geloof, dat zij komt, ik hoor haar deur dicht slaan. Lothar stond hoog opgericht en vol ver wachting midden in de kamer en keek naar de deur, waardoor „het kleintje" zou binnen komen. Johny kwam, zonder iets te vermoeden, de kamer binnen. Plotseling trilde zij over haar geheele lichaam, haar oogen sperden zich wijd open, een lichte blos verspreidde zich over het lieve gezichtje en met een half onderdrukte jubelkreet vloog zij in Lothar's armen. Lothar Lothar 1 De oogen der beide jonge menschen ver zonken diep in elkander. Een ademlooze Ver bazing, maar een zoete'schrik tevens, lag daarin. Lothar's blik omvatte het mooie lieflijke meisje met een uitdrukking, alsof een heerlijk wonder zich plotseling aan hem had geopenbaard. Johny sidderde onder dezen blik en er kwam een bijna bange uitdrukking in haar oogen. Hij voel de dit sidderen en het bloed vloog hem plot- GRIEKENLAND. De Nationale vergadering heeft met 233 tegen 106 stemmen haar vertrouwen in de regeering uitgesproken. (Dit bericht komt na het telegram, van 25 dezer, dat de regeering gevallen is, doordat de nationale vergadering zich uitgesproken heeft voor de instelling van de republiek, zonder de kiezers eerst te raadplegen. Klaarblijkelijk heeft de Kamer met het latere votum te kennen willen geven, dat zij er prijs op stelt, dat de regeering niettemin aanblijft.) TURKIJE. Tengevolge van de circulaire van den Turksclie minister van onderwijs over de godsdienstige eereteekenen in de buitenlandsche scholen, zijn de Fransche en Italiaansche scholen, te Angora gesloten. De plaatsvervangende commissaris-generaal van Frankrijk te Constantinopel heeft gister bij Adnau bei, den vertegenwoordigers van de Turksche regeering, een stap ondernomen inzake het vraagstuk van de scholen, waarbij zich de Engelsche en Italiaansche commissaris-generaal hebben aangesloten. Zij hebben Adnan bei een gezamenlijke nota ter hand gesteld ter overbren ging aan Angora. uitgebreide ALLERLEI. De Turksche regeering heeft besloten de Mohammedanen in de geheele wereld uil te noodigen bij te dragen voor de civiele lijst van den chalief als oppersten chef van den Islam. Uit de aangifte voor de successie-belasting blijkt, dat ex-president Wilson een fortuin van 225.000 heelt nagelaten. Het „Journal" verneemt uit Barcelona Er heeft een botsing plaats gehad tusschen de politie en een groep syndicalisten, waarbij twee syndicalisten werden gedood, terwijl eenige agenten en voorbijgangers verwondingen op liepen. Talrijke syndicalisten zijn gearresteerd. De krijgsraad te Madrid heeft uitspraak gedaan in zake het Spaansche échec bij Tizza Aza. Generaal Puero en kolbnel Sirvent zijn tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, kolonel Lacanal tot zes maanden generaal Cavalconti is vrijgesproken. De Duitsch-nationalen hebben een wets ontwerp ingediend om de verkiezing van den seling wild door de aderen. Hij werd zich plot seling bewust, dat bet geen kind meer was, dat hij in zijn armen hield, maar een allerliefste jonge vrouw. Gelijk vroeger boog hij zich over haar, om haar te kussen. En bij dezen kus ont waakte iets in de beide jonge harten, wat zij tot dusver nooit hadden waargenomen. Alles om zich heen vergetende, zagen zij elkander een poos lang aan. Toen vloog er een blos over beider gezichten. Snel lieten zij elkander los en keken een oogen- blik bedremmeld voor zich. Eindelijk kreeg Lothar zijn zelfbeheersching. Johny kleine Johny wat zijt ge een groote dame geworden ik ken u bijna niet terug, stamelde hij. Het jonge meisje streek zich in hulpelooze verlegenheid het haar van het voorhoofd en Kaf zich angstig moeite, die verwarring te be strijden. Ik ben zoo verrast zoo En plotseling, zonder haar zin te vervol gen, liep zij naar gravin Thea en verborg haar gloeiend gezicht aan den schouder der oude dame. Het zeldzame, ongekende gevoel, dat zich van haar had meester gemaakt, brak zich baan in een onderdrukt snikken. De oude dame had met gevouwen handen n groote, stralende oogen de begroeting der beide jonge menschen waargenomen. Zij wierp een blik naar het portret van haar zoon en een stille, gelukkige glimlach speelde om haar lip- Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 26 Februari. Bij de behandeling van de begrooting van justitie bepleit de heer Van D ij k (R. K.) de indiening van een wettelijke regeling van het vennootschapsrecht en van de positie der handelsreizigers en agenten. De heer Van Rappard (V. B.) bepleit gemeenschappelijken arbeid van gevangenen ui hun eigen beroep tegen hooger loon, wat geen extra-kosten, doch winst oplevert. De heer Kleerekopcr (S. D.) laakt de houding van den minister in de Goudsche poliLiezaak en verklaart zich niet tevreden met de houding van den bewindsman in zake het getuigen van medeplichtigen tegen elkaar. De heer Oud (V. B.) vraagt den Minister voortgang te maken met de regeling der rechts positie van de ambtenaren. In het particulier bedrijf is men bezig allerlei regelingen te tref fen, door onderling overleg verkregen, en on der bescherming van de overheid te stellen. Iets dergèlijks wenscht spr. ook voor de amb tenaren. De heer Van Ravesteijn (G. Fr.) acht de Justitie een duur paard op stal. De inrich ting is geheel en al verouderd. Spr. wijst bijv. op de actie tegen De Spelbreker, waarvan men niets meer hoort. Groote dossiers werden op gemaakt en veel geld is er verknoeid voor niets. Papier, tijd en geld worden verspild en het is dikwijls ridicuul. Mevr. B a k k e rN o r t (V. D.) vraagt hoe het staat met. de herziening van ons huwe lijksrecht Zij vraagt voorts den Minister eens nota te nemen van de industrieele werken in dienst der gevangenen, gelijk die in Zwitserland zijn tot stand gebracht. Voorts verzocht zij niet zoo te besnoeien op de subsidies voor verwaar loosde kinderen. Ten slotte vraagt zij een hetere publicatie bij onder curateeie-stelling. De heer J. Ter Laan (S. D.) wil in tegen stelling met den heer Oud voor de rechtspositie der ambtenaren vasthouden aan de reeds voor gedragen wettelijke regeling. De heer Van Sasse van Ysselt (R. K.) betreurt, dat zooveel op dit hoofdstuk wordt bezuinigd, vooral op de subsidies. Het kan helaas niet veel anders. pen. Er lag een waas van heilige vreugde over haar. Zacht streek zij over Johny's gouden haar en keek met haar vriendelijke oogen naar Lothar, Die stond nog steeds onbeweeglijk in de kamer. Zijn handen waren tot vuisten gebald, als moest hij zichzelf terughouden en in zijn oogen lag oen peinzende blik. Als een kind had Johny in zijn gedachten geleefd, als een teeder geliefd kind. En plotseling had zij voor hem gestaan als een heerlijk droom beeld een jonge vrouw in haar volle, heerlijke schoonheid en lieflijkheid. Hij kon het niet be grijpen en kon zich niet verklaren, waarom hij plotseling geheel anders voor Johny gevoelde als tot dusverre. Zijn grootmoeder knikte hem zwijgend toe, als wilde zij zeggen Ik begrijp u, Lothar ik weet wat ge voelt, Hij zag haar met groote, ernstige oogen aan en trad een schrede nader, als wilde hij zich over Johny heenbuigen. Maar hij bleef weer staan en streek zich het haar van het warme voorhoofd. Met geweld bedwong hij zijn op winding. Kijk nu eens, Lothar, wat uw verrassing voor gevolgen heeft. Johny is geheel van streek, zek de oude dame glimlachend, om de jongelie den op hun gemak te zetten. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1