DAGBLMBWOOB SGHIEBAMJEU? OMSTREKEN. FEUILLETON."" Het famitie-geheim 47ste jaargang. Donderdag 28 Februari 1924, No. 12882. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentie n: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 588 bij levenslange gelieele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam - De afschaffing der staatsloterij. Zooals men weet heeft de regeering het plan om de staatsloterij af te schaffen. Daar zal wel heel wat over geboomd worden door voor- en tegenstanders, zoowel in 's lands vergaderzaal als in de dagbladen van verschillende richting, wanneer dit onderwerp in de Tweede Kamer wordt aanhangig gemaakt. „Het Huisgezin" is er al vast mee begonnen en breekt in haar artikel een lans voor het ont werp der Regeering. Zij juicht het plan van harte toe en gaat er geheel mee accoord op principieele gronden. Het gewone argument moet weer dienst doen, dat n.l. iedere loterij dus ook de Staatsloterij een speculatie is op de speelzucht van het publiek en dan komt er nog bij,'dat, wat de Staatsloterij betreft, die speelzucht van overheidswege wordt aangewakkerd. Mij dunkt, dat „Het Huisgezin" volkomen gelijk heeft, wanneer het de verkeerde en harts tochtelijke speelzucht op het oog heeft, een speelzucht n.l. die lijdt aan excessen, die de speelwoede in al haar hevigheid bij het volk ontketend en dikwerf met grooten zwendel gepaard gaatdoch dat een eerlijke loterij, gelijk die van den Staat of gelijk „De Tijdgeest", waar de speelzucht binnen zekere grenzen blijft, waar de overheid zorg draagt, dat de grenzen van het betamelijke niet worden overschreden en waar alle corruptie en zelfs elke gedachte aan zwendel wordt buitengesloten, dat zulk een loterij ongeoorloofd zou zijn en op princi pieele gronden moet bestreden worden, dat wil er bij mij niet in. Is ons volk dan zoo braaf en onschuldig en is die loterij dan zoo'n groot euvel, dat ons volk daardoor zedelijk bedorven wordt Ik voor mij geloof, dat er wel andere en veel grootere excessen en misbruiken onder het volk bestaan, welke meer dan de onnoozele speelzucht de zorg van de Regeering eischen. Daar hebt ge b.v. de Nieuw Malthusiaansche Bond met zijn koninklijke goedkeuring, welke op zedelijk ge bied allerverderfelijkst onder ons volk werkt daar zijn de bioscopen, die als paddestoelen uit den grond oprijzen en door hun perverse voor stellingen de schuld dragen van heel veel zede lijk bederf, reeds in jeugdige harten daar hebt ge de vrijheid van drukpers, die al het vuil, uit het buitenland tot ons gekomen, onder de verschillende lagen des volks verspreid. Laat liever de regeering daar eens tegen opkomen en aan dergelijke excessen een eind maken. De menschen willen nu eenmaal spelen en de speelzucht uitroeien is onmogelijk en ook niet noodig, wanneer zij in goede banen geleid wordt en tegen alle mogelijke excessen wordt gewaakt. En als de rijken of geldmagnaten hun speelwoede gaan voldoen in het buitenland of hun geld dikwijls wagen in groote en specula tie ve ondernemingen en alles op het spel zetten, la at men dan den eenvoudigen werkman door deze tamelijk onschuldige speelzucht ook eens de kans gunnen om zijn geluk te beproeven en zoo mogelijk een geldelijk voordeel te behalen. Dat men aan de Broekhuis-zwendelarij een eind gemaakt heeft, juich ik toe, doch laten wij ons volk gerust een kans in de Staatsloterij het zal er niet door bedorven worden en de over heid zal zich volstrekt niet compromittceren door dit tamelijk onschuldig spel te laten voort bestaan. arbeidstijd in dienst van hun patroon, geregeld voor derden arbeid verrichten. Men kan be grijpen, dat daardoor de patroons een ernstige concurrentie kan worden aangedaan. De mid- denstandsraad heeft dan ook den minister op dit euvel gewezen en als haar gevoelen te kennen gegeven,dat een bestrijding van deze concurren tie door bepalingen in het collectief arbeids contract absoluut onmogelijk is immers zoowel patroons- als arbeidersorganisaties verklaren zich ten deze in het algemeen onmachtig. Toch dient dit euvel bestreden te worden en dan is er naar het oordeel van den Raad geen daad werkelijke bestrijding mogelijk dan alleen door -wijziging der huidige arbeidswet. Met het oog daarop wenscht de Middenstands- raad de hhidige Arbeidswet in dier voege ge wijzigd te zien, dat het mogelijk zou worden, dat arbeiders, die langer dan acht en een half uur per dag willen arbeiden, in overleg met hun werkgevers ook in dienst van dezen werk gever tot ten hoogste 10 uur per dag arbeid mogen verrichten. Allen, die overtuigd zijn van de zegeningen welke de 8-urige arbeidsdag gebracht heeft, zullen van harte wenschen, dat in deze aan het billijk verlangen van den Midden- standsraad zal worden voldaan. W. gewaarborgd Frankrijk ten opzichte van het geldende tarief slechts inzake zijde, wijnen en in onbeduidende mate inzake Wol. Bovendien staan de gevallen niet gelijk, daar het in België's geval slechts i'Lcale rechten gold, terwijl Frankrijk een kor ting toestand op artikelen, die 't ook zelf voort brengt. Buitenlandsck Nieuws. BELGIE. De regeering afgetreden. Uit Brussel verluidtln cle Kamer namen gister 181 leden deel aan de stemming over het UIT HET ENGELSCHE HOOGERHUIS. Bij het beantwoorden van een vraag over de mogelijkheid van een staking van de mijn werkers, zei de lord-chancellor, 'dat de toestand zeer ernstig was. De regecring geeft nauwkeurig acht op het beloop van het geschil. De over eenkomst tusschen mijnwerkers en patroons loopt af op 17 April. Een conferentie van beide partijen heeft plaats op 6 Maart. Bij het beantwoorden van vragen zei Ammon, dat de vermeerdering van de Engelsche vloot in de Middellandsche zee niet beteekende een verandering van politiek van de zijde van de regeering. Shaw, de minister van arbeid, zei, dat de regeering van plan was, een wet in te dienen om de conventie van Washington nopens den 8-ui-igen werkdag uit te voeren. Fransch-Belgische liandelsverdiag. 95 Afge vaardigden stemden%tegcn, 79 vóór aanneming, dat de völkische beweging binnenkort naar HET PROCES-H1TLER. Uit München wordt gemeld Het was gister voor von Kahr een kwade dag. Het offensief tegen hem, eergisteren door Hitier ingezet, werd gister door Oberlandesgerichtsrat von Poehner voortgezet. Deze deelde o.a. mede, dat von Kahr hem in den loop van het afge- loopen jaar den post van burgerlijk gouverneur in Saksen en Thuringen had aangeboden. Vol gens Poehner nam von Kahr dus blijkbaar aan, Onmiddellijk na het verifieeren der stem ming stond minister Tlieunis op, begroet door ovaties van liberalen en katholieken, en ver klaarde dat daar de regeering ter zake de- quaeg- tie van vertrouwen had gesteld, zij na deze stemming haar ontslagaanvrage bij den koning zou indienen. Tegen hebben gestemd, volgens een later bericht van V. D., de socialisten, de frontpartij, de Vlaamsehe katholieken en de katholieke groep Renkin. Om vier uur kwam de kabinetsraad bijeen, waarin alle ministers hun verzoek om ontslag hebben geteekend. Toen de ministers om 6 uur van het koninklijk paleis terugkeerden ver klaarden zij tegen journalisten, dat men nog niets kon zeggen. Over het algemeen is men verwonderd over den nitslag van de stemming. Men vei'wachtte een kleine meerderheid niet meer dan enkele stemmen voor of tegen het ontwerp, en de meerderheid ertegen was dan ook veel grooter dan men had gedacht. Men vindt het échec dan ook zeer ernstig. Oneerlijke concurrentie. Het is volstrekt geen geheim, dat verschillende arbeiders na beëindiging van den wettelijken 49 Herademed trad Lothar nader en nam Jolmy bij beide schouders. Was.het dan zoo erg, Jolmy. Heb ik u zoo verschrikt Vergeef mij, dat heb ik nietbedoeld. Zij richtte zich op en zag hem onzeker aan. Och, ik schaam mij zoo vreeselijk. Lothar. Wat dwaas van mij. Maar ik weet volstrekt niet wat mij plotseling overkwam, toen ik u zag. Wat dom van mij, nietwaar zei ze zacht. Hij zag haar met schittei-ende oogen aan. Dom vind ik dat heelemaal niet, Jolmy. Warm heel warm is het mij om het hart ge- Worden ik heb gevoeld, dat ge u verheugdet, mij te zien. Nietwaar, dat hebt ge toch gedaan Zij drukte de handen tegen de slapen en knikte levendig. En per slot van rekening waart ge niet meer verrast dan ik. Zoo groot zijt ge geworden en 2°° zoo anders heelemaal niet meer de kleine Johny van vroeger, een echte dame. Ze lachte zachtjes. O, dat is maar uiterlijk. Innerlijk ben ik nog geheel de oude met al mijn fouten en dwaas heden ik kom mij zelf werkelijk nog heelemaal FRANKRIJK EN BELGIE. Op het oogenblik beschikt men te Parijs nog niet over vele gegevens omtrent het aftreden van het Belgische kabinet wegens de verwerping van het 12 Mei 1923 te Brussel geteekende han delsverdrag. In gezaghebbende kringen kan men zijn gegriefdheid hierover niet onderdruk ken. Men onderstelt, dat andere dan oeconomi- sclxe factoren er de doorslag toe gaven en laat uitkomen, dat Frankrijk België edelmoedig behandelde door het op 120 tot 140 artikelen 8 tot 10 pi-ocent reductie op liet minimum ta rief toe te staan, waartegenover Belgie onvol doende prestaties stelde. Dit land toch stelde verzachtingen van de toepassing van het toe komstige tarief in uitzicht en begunstigde deze landen zou overslaan. Von Kahr had hem trouwens onbewimpeld te kennen gegeven, dat er eindelijk in het Noorden opruiming moest worden gehouden. De zitting droeg nu en dan een zeer opge wonden karakter en belooft sensationeel te worden als von Kahr zal worden gehoord. Von Poehner liet namelijk doorschemeren, dat ka pitein Ehrhardt. met von Kahr en von Seisser samen plannen had ontworpen voor een op- marsch naar Berlijn, plannen waarover hij in een zitting met gesloten deuren nadere mede deelingen zou doen. De verdediging verlangde met nadruk, dat Ehrhardt als getuige zou wor den gehoord. Het Openbaar Ministerie had onder de behandeling medegèdeeld, dat Ehrhardt onvindbaar was. Een der verdedigers deelde daarop Ehrhardt's adres te' Munchen mede, hetgeen groote vroolijkheid teweegbracht. niet damesachtig voor. En vergeet heelemaal, dat Lothar hongerig en dorstig zal zijn, bi'acht' de gx-avin, goedig bex-ispend in het midden, teneinde een onbe vangen gesprek te doen beginnen. Johny zag Lothar verschrikt aan. Werkelijk daaraan heb ik niet gedacht. Het is ook heelemaal niet erg, troostte hij. Ik eet naderhand met jelui. Gij hebt toch zeker nog niet gesoupeerd Neen, maar ter eere van u kunnen wij dat onmiddellijk doen, zei gravin Thea glimlachend. Ga, Johny, en zeg den huismeester, dat wij heden een half uur vi-oeger eten. Johny snelde Weg, blij een oogenblikje onder den ban van Lothar's oogen vandaan te komen, die een heimelijke onrust in haar ziel opwekt#n. Toen zij weg was, zag Lothar haar nog een 'ijdlang stilzwijgend na. Toen zette hij zich op -en lagen stoel aan de voeten zijner grootmoeder. Hij nam haar hand en zag haar peinzend aan. Grootmama, wat is de kleine Johny een be koorlijk schepseltje geworden, zeide hij half- uid als in gedachten verzonken. Dat was zij eigenlijk altijd, LoLhar. Reeds als kind beloofde zij een schoonheid te worden, antwoordde de oude dame glimlachend. Ja zeker maar weet u de schoonheid alleen is het niet ik heb al heel wat mooie vrouwen gezien maar er is iets onbeschrijfe- UIT HET BEZETTE GEBIED. Nu de mijnen in het Roerbekken tengevolge van de verdi-agen met de Micum .steeds meer steenkolen aan de bezetting leveren, heeft deze het weghalen van de tijdens het lijdelijk verzet in beslag genomen voorraden gestaakt. De restanten worden nu aan de meestbiedenden bij inschrijving verkocht. De regie heeft van de spoorwegdirectie Keulen van het oude Duitsche personeel 6872 ambte naren en 6800 arbeiders in dienst genomen, d.w.z. ongeveer 34,2 percent van het aantal, dat vroeger in het door de Franschen bezette gedeelte van de directie dienst deed. DE MILITAIRE CONTROLE VAN DUITSCIILAND. De Gezantenraad te Parijs heeft kennis ge nomen van de Engelsche memorie over de ge allieerde militaire contröle. Hij heeft haar ter lijk liefs in haar wezen iets heel eigenaardigs. De gravin knikte. Ge hebt gelijk, Lothar, maar niet wij tweeën alleen hebben dat ontdekt. Lothar zag onrustig vragend in haar gezicht. Moet dat beteekenen dat zij vereei-ders gevonden heeft Gravin Thea bleef hem onderzoekend aan kijken. Ja, men behandelt haar zelfs in gezelschap met onderscheiding, hoewel ze slechts een arine, burgerlijke juffrouw Warrens is. En ïuen denkt er ernstig aan, haar ten huwelijk te vragen. Lothar sprong op en streek opgewonden met- de hand door het haar. Op zijn levendig gezicht spiegelde zich een hevige schrik af. Maar dat mag toch niqt zij is toch nog te jong. Nu-, zij wordt weldra negentien, ik ben wel met achttien jaar getrouwd. Lothar liep onrustig op en neer. Toen bleef hij staan en zag haar met gloeiende oogen aan. Zij heeft haar keus zeker al gedaan vroeg hij met onderdrukten hartstocht. Er lag een onrustige angst in zijn gezicht, als1 wilde hij het antwoord van haar gelaat af lezen. Gravin Thea zag hem met groote ernstige oogen aan. Neen, Lothar, Johny's hart is nog een on- Al gem. onderzoek toegezonden aan de geallieerde mi litaire commissie te Vci-sailles, onder voorzitter schap van Foch. Vervolgens heeft hij het ont- werp-antwoord aan Duitschland over de con tröle besproken. TURKIJE. Onder luide toejuichingen is er in de Natio nale Vergadering een motie ingediend, waarbij werd geëischt afschaffing van het kalifaat, uitsluiting van den commissaris voor gods dienstige aangelegenheden uit het kabinet en afschaffing van de rechtbanken voor de theo logische scholen. ALLERLEI. Ui Londen In de vei'gaderingen van de leden van den stuwersbond in drie Londensche districten is met algemeene stemmen besloten, de staking op te heffen en het werk in de Lon densche haven heden te hervatten. De regeling van de stuwersstaking is op de zelfde loonsvoorwaarden tot stand gekomen als die van den transportarbeidersbond, maar de stuwers blijven erbij, dat zij kostbare con cessies in andere richting hebben verkregen, o.a. officieele erkenning. Volgens de „Daily Express" overweegt de Engelsche regeering de mogelijkheid van eredieten en een leening voor Rusland. De Mexicaanscbe regeei'ingstroepen heb ben de belangrijke havenplaats Tuxpan bezet. Dr. Hergt heeft ontslag genomen als voor zitter van de Duitsch-nationale groep in den Rijksdag. Zijn gezondheid schijnt den laatsten tijd te wenschen te laten en dit heeft hem be wogen het voorzitterschap neer te leggen. President Goolidge heeft in verband met het olieschandaal den minister van Justitie ge adviseerd, af te treden. IJit Gleinitz De politieke afdeeling van het commissariaat van politie heeft de laatste dagen 70 lieden in hechtenis genomen onder ernstige verdenking van hoog- en landverraad. Stat<en-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 27 Februari. Na de regeling van werkzaamheden wordt de behandeling van de begrooting van justitie voort gezet. De heer S c h a p e r (S. D.) vraagt een onder zoek naar het partijdig optreden van den burgemeester van Meppel als hulpofficier van justitie. De beer van de Bilt (R. K.) vraagt kostelooze naturalisatie van uit buitenlandsche ouders in Nederland geboren kinderen. Minister Heemskér k beantwobrdt de sprekers. Hij deelt verder mede, dat de commissie-Limburg vermoedelijk dit jaar een ontwerp betreffende het huwelijksrecht zal aanbieden. Bij gratie- verleening moet het element „welwillendheid" worden rekening gehouden. Dit is ook inAugustus 1923 gebeurd. De minister acht het ongewenscht de wetsbe paling betreffende het hooren van medeplichti gen of getuigen te veranderen. Spr. behandelt vervolgens de Goudsche poli tiezaak. De politie-klerk wist bij zijn eervol ont slag nog niet, dat hij als getuige zou worden gehoord. Bij de replieken stelt de heer Van Rave- s t e y n (C. Fr.) een motie voor waarin wordt uitgesproken, dat de cclsti-af niet meer in over eenstemming is met het huidige rechtsbewust zijn en waarin wordt gevraagd de instelling van een staatscommissie die het vraagstuk der herziening zal bestudeeren. beschreven blad dat weet ik te goed. Lothar ging weer kalm op zijn plaats zitten. In zijn oogon lag een blijde glans. Grootmama, ik ben zoo blij, dat ik eindelijk weer eens thuis ben. Ik verheug mij zoo ont zettend op_ den tijd van mijn hier zijn. Het is toch nergens op de wex-eld zoo goed als thuis. De gravin streek hem glimlachend over het voorhoofd. Dat zegt ge nu, nadat ge u buiten in de groote wereld moe gefladderd hebt. Ge weet best, grootmama, dat het niet altijd in overeenstemming met mijn wenschen was, wanneer ik in mijn vacanties groote reizen maak te. Ook in de wijde wereld is het schoon en men leert veel op reis. Maar dikwijls zou ik toch liever thuis gebleven zijn. Mama wensehte ech ter dringend, dat ik alle landen zou leeren ken- ron. Ditmaal zeido hij lachend, wilde zij mij naar Portugal sturen. Maar toen heb ik 'gestaakt. Het Kerstfeest wilde ik toch weer eens thuis \ieren. En einde Januari wilt ge naar Rome gaan Ja - dien wcnsch van mama wil ik nog ver vullen, in het bijzonder omdat mijn nieuwe ambt een onderscheiding voor mij beteekent. Wat er daarna gebeurt daarover spreken wij later nog. Wordi vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1