jr DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EM OMSTREKEN» alleen in pakjes FEUILLETON!. Het familie-geheim iü47ste Jaargang. Vrijdag Cl Februari 1924. No. 13889 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeliiigen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 208 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 80 bij verlies vaneen wijsvinger: f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Aigem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws, DUITSCHLAND. Uit Berlijn verluidt Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken wordt de civiele uitzonderingstoestand voor Beieren verklaard voort te bestaan. In een andere beschikking wordt de verkoop van wapenen en munitie verboden. Uitgezon derd hiervan zijn die fabrieken, welke door de Intergeallieerde Militaire Commissie toegelaten zijn tot de levering van oorlogsmateriaal. In de gister gehouden vergadering van den Rijksdag heeft de minister van Binnenland sche Zaken, dr. Jarres, een verklaring afge legd over den uitzonderingstoestand, in het bijzonder in zake den toestand in Saksen, naar dreigende communistische verschijnselen de ,totale opheffing van den uitzonderingstoestand minder wenschelijk doen zijn. Na de onderhandelingen met de Saksische regeering heeft de Rijksregeering echter afge zien van het laten voortduren van den uitzon deringstoestand in Saksen. De Saksische regee ring heeft te Berlijn nadrukkelijk verklaard, dat zij vast besloten is de orde en de rust te handhaven en de verantwoordelijkheid daar voor tegenover dc Rijksregeering op zich te nemen. DE KABINETSCRISIS IN BELG IE. Uit Brussel wordt gemeld Het is onmogelijk thans reeds te voorspellen, welke de oplossing zal zijn van de ministerieele crisis. Een coalitie tusschen de socialisten en dekatholiekeflamingan- ten was wel mogelijk, om het kabinet ten val te brengen, doch zeer moeilijk in practijk te brengen voor de uitvoering van het politieke program. Men spreekt van de mogelijkheid van een zaken- ministerie tot aan de verkiezingen voor 1924. Men verkeert echter in volslagen onzekerheid. Theunis is vast besloten geen nieuw ministe rie te vormen, doch de koning heeft hem ver zocht, zich niet terug te trekken, indien alle andere combinaties schipbreuk lijden. ENGELAND. De Britsehe minister van Binnenlandsche Zaken Henderson heeft bij de tusschentijdsche Lagerhuisverkiezing te Burnley met liberalen steun de overwinning behaald op zijn conserva tieven tegencandidaat. SPANJE. De „Daily Telegraph" meldt uit Madrid, dat Primo de Rivera onderhandelingen heeft geopend met de verbannen politici, onder wie Maura, betreffende hun deelneming aan de regeering. Het blad voegt er aan toe, dat Primo de Rivera bereid zou zijn af te treden. GRIEKENLAND. Uit Athene verluidtDe nationale vergadering heeft met 192 tegen 12 stemmen een motie der republikeinen verworpen, waarin werd voor gesteld de onmiddellijke vervallenverklaring van de dynastie. Vervolgens werd het regeerings- voorStel goedgekeurd, volgens hetwelk een plebisciet zal plaats vinden ter vaststelling van het regime. De dag en de wijze, waarop het ple bisciet zal worden gehouden, zullen door de regeering nader worden bepaald. ALLERLEI. MacDonald heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Henderson's uitlating over het Verdrag van 50. Zij* zaten een poosje zwijgend, hand in hand. Lothar dacht aan Johny en blikte verlangend naar de deur, of zij niet terugkwam. En gravin Thea doorleefde in gedachten nog eenmaal de begroeting tusschen Lothar en Johny. Zij had geheel met hen mee gevoeld, had begrepen, wat in die minuut tusschen hen ontwaakt was, om dat zij vermoedde, dat deze beide menschen dieper voor elkander voelden dan zij zelf wel wisten. Misschien las^zij zoo goed in die twee jonge harten, omdat zij sedert lang wenschte dat zij elkander in liefde zouden mogen vinden. Was er een heerlijker zoenoffer voor alle schuld denk baar, dan wanneer Lothar de kleine Johny voor altijd aan zijn hart nam Joachim had Johny's moeder liefgehad *was het niet begrijpe lijk, dat Lothar het getrouwe evenbeeld van Annie eveneens zou liefhebben Het kon dan ook niet anders. Deze waren beiden voor elkander bestemd. Onwillekeurig vouwde de oude dame haar handen. Een gebed steeg in stilte ten hemel en toen zochten haar oogen naar Joachim's portret. Versailles niet de politiek der Labour-regeering weergeeft. Daugherty heeft verklaard niet aan af treden te denken, zoolang de tegen hem inge brachte beschuldigingen niet bewezen zijn. Uit Christiania. De uitsluiting zou gister beginnen. Ze omvat de brouwerijen, de chocola de-industrie, de electrochemische-industrie, de houtzagerijen en het drukkersbedrijf, behalve de kranten. Het totaal aantal betrokken arbeiders bedraagt omstreeks 60.000. Uit Berlijn. Door de sluiting van de scheeps werven te Hamburg zijn, volgens de bladen, van 25.000 tot 30.000 arbeiders werkloos geworden. Volgens een bericht uit Athene werd aan Venizelos een lijfwacht van honderd man toege staan, daar de regeering ter oore was gekomen, dat een aanslag op 'hem is beraamd. Te Dresden zijn 66 communisten gearres teerd die aan een geheime vergadering deelna men, onder wie de Saksische Landdagafge vaardigde Renner. Uit Londen wordt gemeld, zullen behalve het Roemeensche koningspaar, ook die van Italië, Spanje, en Joego-Slavië, alsmede de Sjah van Perzië dit jaar Londen officieel bezoeken. Uit Londen. Het aantal personen, dat op 16 Februari in Groot-Brittannië als werkloos was ingeschreven, bedroeg 1.124.000. Dit is 29.000 minder dan het aantal in de voorafgaande week. Staipn-Gftïimraal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 28 Februari. De voorzitter deelt bij de regeling van werkzaamheden mede, dat wegens ernstige ziekte van minister van Swaay's zoon de avondverga dering niet kan doorgaan, deze zal op Dins dag 11 Maart gehouden worden. Bij de voortzetting van de behandeling van de begrooting van justitie bepleit de heer Kleere koper (S. D.) wijziging van het toezicht op de gevangenissen en verschillende verbeteringen voor de gevangenen. De lieer v a n Z a d e 1 h o 1' f (S. D.) vraagt spoedige inwerking treding van de dienstweigeringswet. De heep Van G ij n (V. B.) begleit diensttijd verlenging voor het bewakerspersoneel als be zuinigingsmaatregel. Minister H eemskerk zegt overweging' van verschillende wenschen en bezwaren toe. Diensttijdverlenging zou o.i. schadelijk zijn voor het bewakerspersoneel. De dienstweigeringswet zal na uitvaardiging van den algemeenen maat regel van bestuur worden uitgevaardigd. Hij zal zel,f naarVeenhuizen gaan ter bespreking van doelmatige bezuiniging. De heer S n o e c k Henkeman.s (C. H.) vraagt als bezuinigingsmaatregel opheffing van de meisjestuchtschool en van een jongensop voedingsgesticht en overbrenging van die leer lingen in particuliere gestichten. De heer Dekkers (R. K.) houdt eenige beschouwingen over de reclasseering. Hij deelt mede dat er regenten zijn die weigeren dat re- classeeringsambtenaren de godsdienstoefeningen m de gevangenis bijwonen. Spr. neemt aan dat dit alleen een dwaling is en hij noemt daarom den naam van die regenten niet. Hij vraagt hoe de Minister daarover denkt. Omtrent de regeling der subsi'dieering van het reclasseeringswerk vraagt spr. nadere in lichtingen. De minister zegt de kwestie van de niet- toelating van reclasseerings-ambtenaren te zul len onderzoeken zoodra hij weet waar dit geval zich voordeed. Het hoofdstuk IV (Justitie) wordt goedge keurd met 47 tegen 11 stemmen. Tegen de sociaal-demoeraten. Aan de orde is het voorstel tot opheffing van het Kort Verslag van de vergaderingen der Kamer. De heer D u y s (S. D.) stelt prijs op het be houd van het verslag. De vraag van de demo cratie heeft hiermede niet veel te maken. Hij stelt alleen de vraag of het onontbeerlijk is. Dc heer Schokking (C. H.) zou in het algemeen het Verslag willen behouden, maar de kosten zijn onevenredig hoog aan het aantal personen dat prijs stelt op dit Verslag. Spr. gaat na wat de commissie in den loop der tij den heeft gedaan om tot wijziging te geraken. Het getal abonnés bleef dalen. Wel degelijk 'ijn de adviezen van den directeur steeds inge wonnen. Spr. wijst er op, dat na de aanbieding van „Het Vaderland" de Landsdrukkerij met een andere berekening is gekomen. Spr. meent, dat de grieven tegen de commissie onbillijk zijn. De heer Rutgers (A. R.) vraagt of het niet mogelijk is de ongecorrigeerde proeven van de Handelingen ter beschikking te stellen van de leden. Het lijkt spr. dat daartegen geen bezwaren zijn aan te voeren, tenzij de techni sche en hij stelt voor een proef daarmede te nemen. De heer D u y s (S. D.) stelt voor den datum 1 April te wijzigen in 16 September. De heer Van Rap pard (V. B.)- vraagt of het niet mogelijk was meer advertenties te krijgen. De heer S c h o k k i n g (C. H.) meent, dat het voorstel-Rutgers groote bezwaren heeft. De commissie wil echter de kosten er van onder zoeken. Morgen stemming. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland. De R.K. Universiteit en Thomas van Aquino. Bij de academische zitting, ter viering van het zesde eeuwfeest der heiligverklaring van Thomas van Aquino, was de groote zaal van het Concertgebouw „De Vereeniging" te Nijmegen geheel gevuld met een belangstellend gehoor. Behalve curatoren, hoogleeraren en studenten waren o.a. aanwezig de burgemeester van Nij megen, de heer F. M. A. van Schaeck Mathon, president-curator der universiteit, de deken van Nijmegen, mgr. C. A. van Son, de rector van het Canisius College, de katholieke wethouders van Nijmegen, het Eerste Kamerlid Dobbelman, de commandanten van het elfde reg. infanterie en van de Koloniale Reserve, kolonel Web ben majoor Roukens. Tijdens de zitting sprak prof. Schrijnen de feestrede uit, waarna de minister van Arbeid, wwmmmwi; hi»1» ithhmmmc. nine tMm&mtrmmHtiim de heer Aalberse, sprak over den H. Thomas, vooral 'over diens staats- en maatschappijleer. Baldadigheid. De Nederlandsche gezant te Brussel heeft een stap bij den Belgischen minister van buiten- landsche zaken gedaan, om hem ter kennis te brengen, dat in den afgeloopen nacht de ruiten van den benedenverdieping van hetgezantschaps- gebouw, aan de zijde van de Berlaemintstraat, zijn ingegooid. Hij heeft verzocht het gezant schapsgebouw te doen bewaken, waartoe on middellijk last gegeven is. Het is de tweede maal, dat een dergelijk feit zich voordoet. Het gezantschap heeft niet de minste aanwijzing voor de aanleiding tot deze baldadigheid, maar naar ridder Fluyzen van Kattendijke, de eerste kanselier van het gezant schap ons verzekerde, ziet de gezant er niet in het minst een uiting van welke politieke gevoe lens ook in De Emigratie-Centrale Holland. De gemeenteraad van Amsterdam heeft na langdurige bespiekingen met 24 tegen 6 stem men besloten aan de Emigratie-Centrale Holland een voorschot van 25.000 te verleenen. De post-uirodienst. Op 25 Jan., aldus de „Rott,.", legde de mi nister van Waterstaat de geruststellende ver klaring af, dat de heropening van den girodienst binnen enkele wreken mocht worden verwacht. Enkele weken is vaag. Echter is met een maand de limiet van enkele weken zeker wel bereikt, zoo niet overschreden. De enkele weken zijn thans voorbij. En de heropening van den giro-dienst Eerste Kaïner. De Eerste Kamer is ter hervatting der werk zaamheden saamgeroepen tegen Dinsdagavond 4 Maart ten 8V2 ure. Het ligt in de bedoeling Woensdag d.a.v. in de afdeelingen hei. onderzoek te doen plaats hebben van de algemeene beschouwingen der Staatsbegrooting en Donderdagochtend ten 11 ure openbare vergadering te houden voor de behandeling van het wetsontwerp betreffende aardolie- en Indische productenbelasting, en eenige kleinere wetsontwerpen, welke voor openbare behandeling gereed zijn. Zegels plakken voor vverkloozen. De Minister van Binnenlandsche Zaken be richtte den gemeenteraad van Winschoten, dat hij er kennis van had gekregen, dat de raad had besloten zegels te plakken voor tewerk gestelde werkloozen bij door het Rijk gesub sidieerde werken. De^Minister wees er in het schrijven op, dat het rijk uit bezuiniging geen rentezegels plakte. Nu de raad daartoe wel besloot, achtte de minister zich verplicht alle subsidies voor werkverschaffing op te doen houden. De raad trok daarop het vroeger genomen besluit inzake het zegels plakken in. Naar Indie. De onderzeeboot K IX, commandant luit. ter zee le kl. F. W. Coster, is gistermiddag van Nietwaar, gij zoudt het goedkeuren, dacht zij. Bijna had zij het volgens haar ge woonte, luid gezegd. Lothar ontwaakte uit zijn gepeins en zag dien blik. Grootmama gij hebt mij eigenlijk nooit eens uitvoerig verteld, hoe het kwam, dat ge Johny naar Wildenfels bracht. Mag ik ook nu n'og niet geheel in ons geheim ingewijd worden Wee3 tevreden met dat, wat ge nu weet, Lothar wij willen niet zonder noodzake lijkheid het droevig verleden aanroeren. Slechts wanneer ik het werk niet kon volbrengen, moest gij, volgens den wensch van uw vader, worden ingewijd. Ik hoop, dat ik het nog zal kunnen ten einde brengen. Gij helpt mij immers daarbij. Vergeet nooit, wat wij terwille van Johny doen, vermindert mijn schuld je weet im mers wel in verband met de halsketting. En ook in den geest van uw vader handelen w-ij. Ten einde u dit nog duidelijker te maken, wil ik u nog één ding vertellen maar ook dat moet tusschen ons blijven: Mijn woord daarop, grootmama. Nu boor dan. Uw vader, die uw moe der slechts op wensch en bevel van zijn va der trouwde, heeft haar nooit lief gehad. Zijn hart behoorde eens aan Johny's moeder. Lothar keek verrast op. Zijn gezicht werd vuurrood. Johny's moeder Heeft zij gelijkenis met haar. Ja, zij is haar evenbeeld. En mijn vader liet haar gaan Niet precies zij ging immers toen met haar ouders naar Venezuela. Maar hij schikte er zich in een ander te trouwen -mijn moeder Ja, Lothar, hij was in strenge stands- vooroordeelen opgevoed en zijn vader kon zeer hard zijn. Lothar nam haar beide handen. Vooroordeelen op u hebben zulke standsvooroordeelen geen invloed, groot mama Neen, Lothar, al lang niet meer. Vroeger heb ik er ook aan gehecht. Gij zoudt er dus nu niet tegen zijn, dat een graaf Wildenfels een burgerlijk meisje zou trouwen Wanneer zij overigens zijner waardig, is zeer zeker niet. Hij kuste innig haar handen. Grootmama, mijn hart is vandaag zoo vol alsof mijn lot vandaag moet beslist worden Zij boog zich over hem en kuste zijn voor hoofd. Er zijn zulke uren in het leven, mijn jongen. Misschien vertoonde het geluk zich op uw weg. Houdt het dan vast, dat het u niet ontglippe. Hij omarmde haar stormachtig. Grootmama, lieve beste grootmama Mijn Lothar Zij keken elkander een oogenblik zwijgend aan en wisten, gelijk reeds dikwijls vroeger, dat zij het geheel met elkander eens waren. Toen kwam Johny weer terug.Zij had buiten tijd gehad, haar zelfbeheersching terug te win nen en meldde nu, schijnbaar onbevangen, dat men over vijf minuten aan tafel zou kunndn gaan. In vroolijke, opgewekte stemming zaten de drie menschen toen in de kleine eetzaal. De huismeester had, overeenkomstig den smaak der gravin, slechts een kleine tafel laten dekken. Sneeuwwit damast met kostbaar porcelein en zilveren eetservies sierde, met een ruiker chry- santhemus in een kristallen vaas, de tafel. Dat alles stak licht af tegen de donkere houten bc- kerldeurige eiken meubels, waarin het wapen der graven van Wildenfels was uitgesneden. De huismeester bediende zelf, ten einde toch in iets een feestelijk karakter van dit eerste gemeenschappelijke maal tot uitdrukking te brengen. Lothar was in overmoedige stemming en wendde daarbij zijn oogen nauwelijks van het blonde kopje tegenover hem af. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT nrirrrr -iininmrnrmmnm-n-r'iimiiii iiniiiwii rwwi c v. ROSSErs „STER-KOFFIE" 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1