DAGBLAD VOOR SCHIEDAM FEUILLETOflL Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Zaterdag 1 Maart 1924. No. 13884 Gratis-Ongevallenverzekering f 5U0 bij levenslange gcheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 80 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz.bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws, Stsleii-GeïieraaK. Binnenland. f NIEUWE H EDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. A d v e r t e n t i n.: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. III Hl li— lil 'WIH1IIM—IIBllHllI11I I «II ii«ii lil m lannw^v.^- PI I SP mmmmstsmmm DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. De Duitsche Rijksminister van Buitenland- sche Zaken, dr. Stresemann, heeft gister in den Rijksdag, bij de voortzetting van zijn groote politieke verklaring, de uitgifte aangekondigd van een witboek, met het geheele materiaal betreffende de onderhandelingen van de Duit sche regeering met de experts. Daarna besprak hij, naast de noodzakelijkheid van een langer moratorium, ook de kwestie van een buitenland- sche leening voor Duitschland, waarvoor echter de eerste voorwaarde is, dat Duitschland de volkomen vrije beschikking heeft over alle eco nomische krachten, alsmede het herstel van de verkeerseenheid. Stresemann legde er den na druk op, dat hij bereid is verder over de herstel kwestie te discussieeren, doch dat Duitschland het thans hangende onderzoek van de experts niet wil belemmeren. Met voldoening zeide spreker te constateeren, dat de stemming in Frankrijk zich eenigszins begint te wijzigen, en dat men in dat land langzamerhand een lotgenootschap met Duitschland begint te gevoelen. Zeer uit voerig werd daarop de kwestie van Duitsch- lands toetreden tot den Volkenbond behan deld. Spreker verklaarde de aan den Volken bond ten grondslag liggende idee van inter nationale solidariteit te onderschrijven, welke echter door het thans geldende statuut slechts onvolkomen wordt verwezenlijkt. Het is de vraag, of de houding van de mogendheden, welke tot nu toe vijandig gezind waren tegen over Duitsehlands toetreding tot den Volken bond, zich zou veranderen. Indien deze kwestie acuut mocht worden, dan eischt Duitschland opneming, met dezelfde volledige rechten van de andere leden, speciaal in den Volkenbonds raad, terwijl het alle bijzondere of ruineerende voorwaarden zal afwijzen. HET HITLER-PROCES. Gister is het Hitler-proces met hot verhoor van Kriebel en van generaal Ludendorff voortgezet. ENGELAND. Met 288 tegen 72 stemmen is gister in het Lagerhuis in tweede lezing een initiatief-voorstel, in zake het stemrecht, aangenomen. Volgens dit voorstel zal het stemrecht worden uitgebreid tot vrouwen, die den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt, op dezelfde voorwaarden als de mannen, terwijl voorts nog eenige andere wijzigingen in het kiesstelsel zullen worden aangebracht. Krachtens het vigeerende systeem genieten alleen vrouwen boven de dertig jaar het kies recht. DE KABINETSCRISIS IN BELGIE. Tot heden is nog geen enkele politieke per soonlijkheid door den koning gevraagd, pogingen in het werk te stellen tot de vorming van een nieuw kabinet. De koning heeft gister wel besraadslsgingcn gevoerd met drie ministers van Staat, Hymans (liberaal), Segers (katholiek) en Vandevelde (so cialist). Het schijnt wel, dat de kans op een kabinet van socialisten en katholieke flaminganten uitgesloten is. Wel wordt ernstig gesproken over een katholiek-liberaal kabinet, met Ren- kin (katholiek en tegen het Fransch-Belgische economische verdrag) als premier. Ook Johny was levendiger dan anders en gravin Thea verheugde zich over de beide van geluk stralende menschen. Zij zag dat hunne °ogen af en toe een oogenblik in elkander rust een zag dat Lothar's warme zoekende blik steeds weer naar Johny toevloog en hoe de trekken van het meisje telkens opklaarden Wanneer hij het woord weer tot haar richt te. Het was de oude dame te moede als voelde Z1J de liefdegolf die van den een naar den ander stroomde. Ontroering hield haar gevangen, ^ij Verheugde er zich over dat Lothar er zoo knap uitzag verheugde zich dat Johny juist het princessekleed van zacht neteldoek aanhad at haar zoo goed stond en waarin haar lieve jeugdige gestalte zoo goed uitkwam en dat haar goudblond haar zoo goed afstak tegen het don kere wandbekleedsel. Ifet was een gelukkig uur dat de drie men schen doorleefden. Na tafel bracht Lothar zijn grootmoeder weer naar boven naar haar kamers. Johnv liep aan haar andere zijde. In de voorkamer begroette de jonge graaf Ind ien deze de opdracht niet zou aanvaar- I gaan de mogelijkheid, gedurende eenige den, of daarmee niet zou slagen, zou Vande- j een proef te nemen met het verstrel vijvere aangezocht worden. Intusschen bewijst een en ander, dat de cri sis lang zal duren. AMERIKA. De Amerikaansche minister van Justitie Daugherty gaat voort met zijn tegenstanders te trotseeren, en weigert (in verband met het olie schandaal) af te treden tenzij de president dit speciaal eischt. Coolidge aarzelt, welke hou ding hij zal aannemen. De STRIJD IN MEXICO. De Mexicaansche opstandelingen trekken zich terug op Laguno del Darmen. Naar verluidt, is generaal Alvarado, de bevelhebber der rebellen op weg naar Vancouver. Het congres van de Kamer van Koophandel te Monterey, gehouden, drong er bij de regee- ling op aan, den burgeroorlog door beiHidde- ling op to lossen. President Obregon weigerde daarop in te gaan en verklaarde, dat vrede alleen mogelijk is door onvoorwaardelijke overgave van de ontrouwe rebellen. DE REVOLUTIE IN HONDURAS. De rebellen, onder aanvoering van de gene raais Ferrara en Gafiro vallen Tegucigalpa, de hoofdstad van Honduras, aan. Volgens van de rebellen ontvangen berichten is de val der stad aanstaande. ALLERLEI. Uit Londen. In een rede aan een banket van de Canadian Club verklaarde de minister van Koloniën, Thomas, dat de Britsche regeering de meening is toegedaan, dat de Iersche geschil len niet kunnen worden geregeld door een lichaam huilen Ierland werkzaam, waaruit volgt, dat de grenskwestie tusschen Noord- en Zuid-Ier- land door de Ieren zelf geregeld moet worden door middel van een conferentie. De „Times" meldt uit Riga, dat de gezond heidstoestand van patriarch Tikhon ernstig is geworden en de doktoren hebben hem algemeene rust voorgeschreven, daar zijn inspannend wer ken gedurende de laatste maanden zijn reeds door het verbijt in de gevangenis geschok gestel, volkomen heeft ondermijnd. Uit Washington. Door een 40-tal leden van het Huis van Afgevaardigden is gister verklaard, dat zij een wetsontwerp zullen indienen, strek kende tot het wettelijk toeslaan van de fabri catie van en den handel in dranken met een al coholgehalte van 2 3/4 Uit Athene wordt gemeld, dat de officieren- bond, die den stoot tot de jongste revolutie heeft gegeven, opnieuw een bedreiging heeft geuit een opstand te zullen organiseeren, tenzij de dynastie onmiddellijk van den troon vervallen wordt verklaard. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 29 Februari. Bij den aanvang van de zitting wordt met 55 tegen 11 stemmen besloten om met 1 April a.s. het Kort Verslag der Kamer op te heffen. Tevoren was met 49 tegen 21 stemmen verwor pen een amendement-Duys om eerst met Sep tember tot die opheffing over te gaan. Zonder hoofdelijke stemming vereenigt de Kamer zich met de motie-Rutgers, om na te Grill die met. een van vreugde stralend gezicht naar hem opkeek. Als in zijn kinderjaren plaagde hij haar een beetje met haar voorliefde voor haar kanarievogel, Hans, van wien hij beweerde, dat hij honderd jaar oud was en alleen maar ie -re vijf jaar een nieuwe kooi en andere veeren kreeg. Grill had zich weliswaar in den loop der jaren minstens tien verschillende exemplaren aangeschaftzoodra een vogel stierf, verving ze dien door een anderen maar zij heetten allen Hans en Grill verbeeldde zich, dat het altijd dezelfde was. Lothar beweerde ook, dat Hans te gced gevoerd werd, hij kreeg niet als gewone kanaries hennepzaad te eten, maar pasteitjes en truffels, daarom had hij bij voort during een Karlsbader kuur noodig. Grill lachte met haar geheele gezicht. Met stralende oogen blikte zij hem na toen hij lachend in de zitkamer der gravin verdween. - God zij dank hij is nog de oude, dacht -"ij bevredigend en zeLte haar brill op, om een hoofdstuk uit haar feuilleton te lezen. Lothar praatte nog een uurtje met de beide dames. Tóen werd gravin Thea moede en Lothar stond op, om afscheid te nemen. Eerst sprak hij echter nog met Johny af, dat zij gedurende zijn ver- b jf samen zouden ontbijten en dan, al naar het weer, het toeliet, samen een tochtje zouden ma- u of iets anders zouden doen. Daar gravin 1 hea zoowel als Lothar's moeder des morgens maanden strekken aan de leden van een ongecorrigeerden afdruk van de proef der Handelingen. Vervolgens worden van de staatsbegrooting zonder discussie en stemming aangenomen Hoofdstuk II (hooge colleges), Ploofdstuk Vila (nationale schuld), Hoofdstuk XII (onvoor ziene uitgaven) en de wet op de middelen. Een aanvang wordt hierop gemaakt met de behandeling van de begrooting van onderwijs. De heer Gerhard (S. D.) spreekt zijn ern stige teleurstelling uit over het beleid van den minister, waaraan vooral rust ontbreekt. Spr. somt verschillende verslechteringen op, die speciaal het onderwijs en niet de pacificatie betreffen. Vooral thans heeft de arbeidersjeugd behoefte aan ontwikkeling na de gewone school. De heer Van Wijnbergen (R. K.) zet voorop dat geen vitale belangen geschaad mogen worden en dat de pacificatie onaangetast moet blijven. Spr. wil zoomin mogelijk overheids bemoeiing en zooveel mogelijk particulier initia tief. Bij hooger, middelbaar en nijverheidsonder wijs blijkt dit zeer wel mogelijk. Bij de vitale belangen moet men zooveel mogelijk het kind zelf ontzien. Onderwijzers en gebouwen dienen het eerst in aanmerking te komen voor bezuiniging. Spr. is daarbij zeer gesteld op overleg en hij maakt er den Minis ter geen verwijt van dat hij een Koninklijk besluit intrekt als blijkt dat hetzelfde is te be reiken langs anderen weg, dan het Besluit wilde inslaan. De heer Van Wijnbergen (R. K-) zegt, dat de gelijkstelling geen geld kost, maar aileen geld heeft verplaatst. Tot overleg is spr. altijd bereid en hij wil met links gaarne samen- spreken over pogingen tot bezuiniging. Over de gansche linie wenscht spr. voor het onderwijs meer vrijheid, precies als de heer Gerhardt. De heer Marchant (V. D.) zegt ook gaar ne te willen medewerken aan een onderling overleg in zake de herziening van de L.O.-wet. De minister van Onderwijs, de heer D e Visser zegt geen aanmerkingen op zijn amb- 1 maren te gedoogen, omdat hij ten volle ver antwoordelijk is voor alle daden van het depar tement. Spr. is verweten, dat hij het onderwijs in zijn vrijheid belemmert. Hij verzoekt dringend de gevallen te noemen waarin dit is geschied. Want aan een algemeene grief heeft hij niets. Wanneer de wet dc vrijheid heperkt, dan heeft de Kamer daaraan zelf schuld. Voorts ontkent spr., dat het onderwijs vraagstuk uit financieel oogpunt een salaris- vraagstuk is. Van de 157 millioen gld. der be grooting zijn 110 millioen voor salarissen. Wie dus wil bezuinigen, moet wel trachten den salarispost te verlagen door vermindei ing van het aantal personen, dat in dienst is. Men is toch niet blind voor den algemeenen toestand in ons land Denkt men dat spr. hier voor zijn pleizier staat Alle bezuinigingen gingen hem aan het hart. Bij art. 13 stelt de heer Vissoher (A. R.) voor den post voor rijksbeurzen te verminde ren met 20 mille. Het is zoo moeilijk uit te maken wie beurzen verdienen en veel van dat beschikbare geld komt niet goed terecht. Deze gansche post acht. spr. schadelijk voor het particulier initiatief. Het is een luxe-post. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. zeer lang sliepen, wilden Johny en Lothar de vroege uren goed besteden. Toen nam hij afscheid om zijn moeder op te wachten. HOOFDSTUK XIV. Lothar bewoonde de kamers van zijn vader. Hij had de opdracht gegeven, dat men bet hem dadelijk moest zeggen, als zijn moeder terug gekomen zou zijn. Opgewonden e"n onrustig door de indrukken van de laatste uren, liep hij door zijn kamers, Waarvan de tmschendeuren alle open stonden. Zijn gedachten verwijlden bij Johny. Hij had reeds menige mooie vrouw zijn hulde gebracht, was als student ook eenige malen echt verliefd geweest, maar wat bij het zien van Johny in hem was ontwaakt, dat had hij nog voor geen Vrouw gevoeld. Van uit de verte had hij aan baar gedacht, zooals een groote broer aan zijn teergeliefd zusje denkt. Hij zag haar steeds voor zich met de hangende vlechten op haar rug en het wat hoekig opgeschoten bakvischjesfiguur, zooals hij haar het laatst voor drie jaar ge zien had. Nooit was het in hem opgekomen dat drie jaren bij een meisje van haar leef tijd, wonderen kunnen verrichten en als een bekoorlijk wonder had zij nu heden voor zijn verbaasde oogen gestaan, zoo onbegrijpelijk veranderd, zoo volkomen een nieuw wezen, dat De Zomertijd. Op uitnoodiging van het bestuur van den Bond Vereeniging Westland is gistermiddag te Poel dijk een vergadering gehouden van vereenigingen op land- en tuinbouwgebied, gemeente-, kerk en schoolbesturen in het Westland. Vertegen woordigd waren 66 vereenigingen of besturen, en van 5 corrporaties waren betuigingen van in stemming met een actie voor behoud van den zonnetijd ingekomen. In de vergadering werd met algemeene in stemming uitgesproken de handhaving van den zonnetijd niet een enkele stem verhief zich daartegen. Oostenrijk en de Jaarbeurs. Oostenrijk zal in een door de administra tie der Utrechtsche Jaarbeurs te zijner beschik king gehouden paviljoen, geurende de aanstaan de Jaarbeurs wederom een officieel informatie bureau inrichten. Het kort verslag. De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 55 stemmen tegen 16 het voorstel van de Com missie voor het Kort Verslag aangenomen om het Kort Verslag met ingang van 1 April a.s. af te schaffen. Salarisverlaging Rijkspersoneel. De parlementsredacteur van Het Volk seint aan zijn blad Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, ligt hei; in het voornemen der regeering de salarissen der subalterne officieren met ingang van 1 April a.s. met 121/2 pCt. te verlagen. Op de sa- laiissen der hoofd- en opperofficieren zal alsdan een korting van 10 pet. worden toegepast. Wij meenen hieraan te mogen toevoegen, hetgeen ons reeds vroeger ter oore kwam, n.l. dat met ingang van bovengenoemden datum op de salarissen van alle rijksambtenaren een voor- loopigekorting van 10 pCt. zal worden toege past, in afwachting van de herziening van Be zoldigingsbesluit 1920 door minister Wester- veld. Van andere zijde daarentegen bereikt»ons het bericht, dat deze kortingen met 1 Juli a.s. zou den ingaan. Uit het bouwvak. De ledenvergadering van de afdeeling Amster dam van den Ned. R. K. Bond van Bouwvak arbeiders heeft de voorstellen van de patroons verworpen. De arbeiders blijven de looneisch van 85 cent voor geschoolden en 80 cent voor geoe- fenden handhaven. Dit besluit is genomen met algemeene stemmen tegen het advies van het bestuur in, dat voorgesteld had de voorstellen van de patroons aan te nemen. Eerst leeren en dan Studeeren is een mooi vak en een weten schappelijk mensch studeert eigenlijk heel zijn leven. Als dus menschen op leeftijd zich nog eens extra aan dc studie begeven en zich offi cieel als student aan een universiteit laten in- sc rijven, valt er te prijzen. Toch heet het ook zijn schaduwzijde, als de Tweede Kamer „Studentenhuis" wordt. Eerst kregen we 't bericht, dat de Hoog- Edelgestrenge heer Jan Duys na zijn emeri taat en zijn nonactiviteitstractement te hebben gehaald als rijksambtenaar en later zijn pensioen als wethouder actief dienende blijvend als zijn gevoelens voor haar een even groote ver andering doormaakten. Hij was een mensch, die gewoon was zich zelf rekenschap te geven van zijn denken en voelen. Ook nu beproefde hij met zichzelf in het reine te komen. Hartelijk lief had hij Johny altijd gehad, 1 ij had er zich over verheugd als hij een wensch van haar kon vervullen, of haar kon beschermen. En het was hem warm en goed om het hart ge weest, toen zij zich tegen hem had aangevlijd, hem met glanzende oogen zoo teer en dankbaar had aangezien. Ja, hij herinnerde zich uit zijn jongenstijd, dat hij soms gedurende zijn lesuren een dwaas verlangen naar haar had gehad. Sliep toen misschien reeds in zijn hart, wat heden ontwaakt was, toen hij de slanke, beven de meisjesgestalte in zijn arm gehouden en haar had gekust Waarom was hij zoo geschrokken, toen grootmama hem verteld had van al de ver- erders van Johny Was het geen naijver, wat hij daarbij voelde Had hij zich niet tusschen haar en alle andere mannen willen plaatsen, was het voor hem niet een verademing geweest, Hen grootmama hem verteld had, dat haar hart nog vrij was Neen, aan niemand gunde hij haar liefde, aan niemand, omdat hij haar zelf lief had. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1