DMGBLMB WO OR SCHIEDAM FEUILLETON, Het familie-geheim* 47ste Jaargang. Woensdag 5 Maart 1924. No. 13887 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Advertent iën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden f2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. "^ajÉÉlÉI^ toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 580 bij levenslange geheele invaliditeit1 200 bij verlies van een hand, voet of oog i 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; i 60 bij verlies van een wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam wijsvinger; Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieeie af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 3 Maart 1924 het verzoek van lo. J. PENNING om vergunning tot oprich ting van een broodbakkerij in het pand Noord molenstraat 62, kadaster Sectie A. no. 1060, niet een heeteluchtoven en 2o. de N.V. M. COHN'sWIJN- en SPIRITU- ALIENHANDEL te Rotterdam om vergunning tot oprichting van een wijnkooperij in de panden Nieuwe Haven 105109, kadaster Sectie M. nos. 3088, 3089 en 3090, met 5 electromotoren van elk 1 P.K. waarvan één vervoerbarê drijvende 2 spoelbakken, 1 weiwaterpomp en 1 advocoaatmachine en 1 electromotor van 5 P.K., drijvende een lift, VERDAAGD, aange zien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 5 Maart 1924. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat op 4 Maart j.l. is afgekondigd de door den Raad dezer gemeente in zijn vergadering van den 15den Februari 1924 vastgestelde Verordening tot wijziging der Verordening op de Winkelsluiting (Gemeenteblad no. 53 van 1916 en no. 17 van 1919). Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland volgens hun bericht van den 25/28 Februari 1924, N. no. 367 (2e afd.) G. S. no. 116 in afschrift medegedeeld. Schiedam, 5 Maart 1924. Dat belooft wat Nu de techniek meer en meer vervolmaakt wordt, wordt zij op velerlei gebied toegepast, vooral in den laatsten tijd op de vlieg-machines. Voor 1914 werd de oorlog voorbereid door dé bewapening te land en ter zee. Na 1914 is daarin verandering gekomen. Immers in de toekomst zal niet meer te land of ter zee, maar in de lucht de verschrikkelijke en beslissende strijd gevoerd worden. Daarom wordt het na- ooilogsche tijdperk gekenmerkt door een toe nemende uitbreiding der luchtvloten. Engeland begint al ongerust te worden en wil die be wapening en uitrusting der luchtvloten zooveel mogelijk beperken en binnen zekere grenzen houden en geen wonder al is Engeland als zeemogendheid wegens zijn ligging in de beste en veiligste positie, nu het lucht wapen in om vang en practische bruikbaarheid toeneemt meer en meer toeneemt, ziet het heel goed in, dat de veiligheid van zijn positie begint te verminderen. Doch niet alleen uit strategisch standpunt bekeken, doch ook uit moreel oogpunt doet de oorlogstechniek van het luclilwapen niet veel goeds in de toekomst verwachten, doch wel iets onheilspellends. Nog versch liggen ons de verschrikkelijke en ontzettende verwoestingen tijdens den laat sten wereldoorlog in het geheugen doch de verwoestingen van de oorlogstechniek der lucht vloten zal in haar gevolgen veel verwoestender Wezen, dan de menschheid ooit gekend heeft. Een Canadeesche professor in de natuurkunde heeft ons zulks in een voordracht omtrent het luchtwapen in Montreal medegedeeld. Men 54 Deze onbuigzame uitdrukking had zij wel Hu en dan op het gelaat van haar schoonvader gezien. En deze liet zich nooit belemmeren in datgene, waartoe hij besloten had. Tiet Werd haar duidelijk in dit oogenblik, dat Lothar zich niet zou onderwerpen als hij niet wilde. Haar boosheid moest zich uiten. Uw toekomstplannen zijn u zeker wel door uw grootmoeder ingegeven Alles wat gij zegt, hewijst duidelijk, dat ge beinvloed wordt. Zij was er altijd tegen, dat ge diplomaat zoudt Worden, zeide zij smalend. Misschien omdat zij mij beter kende dan U. Zij heeft zich meer met mij bezig gehouden. Moet ik dat als een verwijt opnemen barst te zij los. Neen, ik stel slechts een eenvoudig feit vast. Overigens heeft grootmama op geen enkele wijze getracht invloed op mij uit te oefenen. Ik heb met haar nog geen woord over deze aangelegenheid gesproken. Nu, laten we ons onderhoud eindigen. Ik ben moe. Maar wij komen er later nog op te rug. Ik geef het nog niet op, mijn w\\ <i00r te zetten, In een jaar kan veel veranderen. bij zal daarom, meende de Canadeesche geleerde, zijn toevlucht moeten nemen tot een sterke verdediging in de luchtwant daarin schuilt het eenige mogelijk afweermiddel tegen aan vallen uit de lucht met behulp van een geheel nieuw soort vreeselijke bommen. Deze zouden met een gas worden gevuld, waarvan de ont ploffingskracht zonder meer heele steden zou verwoesten. De komende oorlog zal, besloot de professor ten gevolge van dezen technischen „vooruitgang" een zoo ontzettend karakter dragen, dat de menschelijke beschaving haar niet zal kunnen overleven. Reeds een paar maan den geleden heeft een Italiaansch officier in een voordracht juist hetzelfde beweerd. Dat belooft wat in de toekomst. Wat daar tegen te doen Bomvrije kelders bouwen in de verschillende plaatsen van ons land Een internationale conferentie bijeenroepen De zaak den Volkenbond in handen geven Het zal alles niets baten, zoolang het eigen belang in de internationale betrekkingen blijft do mi neeren, zoolang de heerschzucht der grooten dezer aarde hoogtij viert en er geen rekening gehouden wordt met de rechtvaardigheid en naastenliefde, welke steunen op christelijke beginselen, op beginselen, die Christus, de Vredevorst aan de wereld verkondigd heeft. Doet men zulks niet, dan kan men de toekomst niet hoopvol, maai wel met groote vrees en angst te gemoet zien. Om die reden ook zullen de beraadslagingen welke op het oogenblik over de bewapening ter zee te Rome worden gehouden, al bitter weinig succes opleveren, omdat de vertegenwoordigers der verschillende landen zich niet laten leiden door het belang en bet heil van hun volk, maar door het egoisme en heerschzucht. S. Eenheidsfront. De vorige week hebben wij gemeld, dat de gemeenteraad van Velsen, voor den bouw van een R. K. Ziekenhuis, gedurende 50 jaren een subsidie heeft toegezegd van 10.000. Een aantal anti-papistische ingezetenen van Velsen, zullen daarover de gebruikelijke protest vergadering beleggen. Tot de initiatiefnemers behooren en nu komt het mooie eenige raadsleden van de Chr. Hist. Unie, Vrijz. Dein. Bond en S. D. A. P., de predikanten der Ned. Herv. Gem. te IJmui- den en Velseroord, de pastoor der Oud-Kath. Kerk en de predikanten der Doopsgez. Gem. en Chr. Gcref. Kerk te IJmuiden. Men zou zeggen hoe komt zoo'n fraai stel bij elkaar. Och heel eenvoudig Zoodra 't tegen Rome gaat, steken de uiteenloopendste wezens de koppen op en vormen 't eenheidsfront van benepenheid en haat. Het „Vdl." bracht gisteravond nog het vol gende „Ten slotte kunnen we nog melden dat de soc.-dem. Raadsfractie heeft besloten om met alle geoorloofde middelen te trachten het Raads besluit ongedaan te maken." Wat een stakkerige stumpers Buitenlandseh Nieuws. HET HERSTEL. Uit Parijs verluidtDe eerste commissie van experts heeft kennis genomen van den stand der werkzaamheden van de budgetaire sub-commissie welke hedenmiddag zou voortgaan met haar exposé van de resultaten waartoe zij is gekomen en welke zij definitief zal vaststellen in de .door haar morgenochtend te houden zitting. De com missie voor het bankwezen zou hedenochtend bijeenkomen om zich bezig te houden met de opstelling van haar rapport in zake de emissie- bank. RELG1E. De kabinetscrisis is thans weer verder van een oplossing gekomen dan ooit. De beraad slagingen met den koning zijn geëindigd. Gister morgen confereerde de koning met baronHoutart, den katholieken afgevaardigde voor Doornik, een zeer geachte persoonlijkheid in parlementaire kringen, en lid der eerste experts-commissie (onder Dawes). De koning verzocht Houtart, een nieuw ministe rie te vormen, doch deze heeft voor de opdracht bedankt. IIET HITLERPROCES. Gister begon eindelijk het verhoor van de getuigen in de zaak tegen Hitier c.s., welk ver hoor aanvankelijk met gesloten deuren plaats had. Deze eerste getuigenverhooren betroffen na melijk de gebeuitenissen in de Krijgsschool. Von Kahr zal eerst Vrijdag a.s. worden gehoord. TURKIJE. De Nationale Vergadering heeft het voorstel aangenomen, waarbij het commissariaat voor godsdienstige aangelegenheden wordt opgeheven, en deze onder leiding komen van den voorzit ter van den ministerraad. Voorts is besloten, dat de chef van den generalen staf geen deel meer zal uitmaken van het ministerie. Zooals gemeld, besloot de Nationale Ve.gadering ver der tot afschaffing van het kalifaat, en ver banning van den kalief en de leden der Otto- maansche familie. Deze laatste maatregel be treft 32 prinsen en 35 prinsessen. Zij zullen financieel schadeloos worden gesteld. Volgens nadere berichten is de Kalief reeds naar Zwitserland vertrokken. De wet betreffende de afschaffing van het Kalifaat en de verbanning der Ottomaansche familie uit Turksch gebied bepaalt voorts, dat alle leden dezer familie het Turksche burger schap verliezen, binnen 10 dagen Turkije moe ten verlaten, dat voorts alle paleizen geconfis- keerd worden door den staat, en zij een jaar tijd hebben om verdere bezittingen door hun zaakgelastigden te gelde te laten maken. DE OPSTAND IN MEXICO. Uit Mexico verneemt Reuter De rebellen leiders in West-Mexico zoeken een veilig heen komen over de grens. Zij hebben erkend, dat de opstand mislukt is en hunnen volgelingen aan geraden naar huis terug te keeren en zich van plunderingen te onthouden. Het Mexicaansche departement van Oorlog deelt mede, dat de georganiseerde tegenstand in het Noordelijke petroleumgebied ten einde is. CHINA. Volgens berichten uit Peking is de president der Ghineesche republiek ernstig ongesteld. En ik heb uw woord, dat ge naar Rome zult gaan. Dat zal ik .houden. Het is goed en nu goeden nacht. Hij drukte beleefd een kus op haar hand cn bracht haaf buiten de kamer. HOOFDSTUK XV. Den volgenden morgen toen Lothar in de kleine kamer kwam, waar het ontbijt Werd gebruikt, stond Johny reeds aan het raam op hem te wachten. Zij had een eenvoudig wandelcostuum aan en was dus reeds klaar om uit te gaan. Lothar vond, dat hij nooit zoo iets liefs ge zien had als dit eenvoudig costuum, waar in zij hem weer in een geheel ander licht ver scheen. Misschien hadden daar ook de stra lende zonneoogen en het lieve gezichtje deel aan. Ge zijt vroeger op dan ik, kleine 'Johny, zei hij, haar handen grijpend en haar weer naar het raam draaiend. Kom, laat ik je nog eens bij daglicht zien. Ik kan het nog altijd maar niet begrijpen, dat mijn kleine Johny zulk een groote jonge dame geworden is. Zij keek hem blozend in het gelaat, maar bedwong dapper haar veilegenheid en lachte hem schalks toe. Ge zijt evenveel veranderd, Lothar, ik moet ren, dat het hun voornemen is het beginsel van de driemijlenzone te handhaven, maar Groot- Brittannië stemt er in toe, dat de Vereenigde Staten schepen onder Britsche vlag ook buiten de Amerikaansche territoriale wateren naar ster kedrank kunnen onderzoeken, doch alleen binnen een gebied, reikende tol op één uur afstand van de Amerikaansche kust. Uit New York. De bekende financier Pierpont Morgan vertrekt heden naar Napels. In Wallstreet-kringen gelooft men, dat hij tijdens zijn verblijf in Europa, verzocht zal worden deel te nemen aan de besprekingen in zake de leeningen aan Duitsc.hland en Hongarije. Uit Weenen. De staking van de bankbe dienden te Weenen duurt onveranderd voort. Gister werd door een duizendtal stakers voor de groote banken gedemonstreerd. De politie moest de directeuren in bescherming nemen. De Bondskanselier Seipel heeft zijn pogingen tot bemiddeling hervat. Uit Berlijn. De ex-rijkskanselier dr. Wirth is opnieuw ernstig ziek. Naar gemeld wordt heeft hij hooge koortsen Stat«n-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 4 Maart 1924. De voorzitter deelt mede, dat de Cen" trale Sectie besloot Woensdag in de afdeelin" gen de algemeene beschouwingen over de Staats" begrooting te houden en Donderdag te 11 uur in openbare vergadering te behandelen verschil lende wetsontwerpen, w.o. de Indische belasting- ontwerpen. De vergadering wordt verdaagd tot Donder dag 11 uur. ALLERLEI. Uit Londen. Het Engelsch-,Amerikaansche verdrag betreffende de regeling van het vervoer Van sterkedrank aan boord Van Engelsche sche pen binnen deAmerikaansche territorialewateren, hetwelk 23 Januari is geteekend, is thans ge publiceerd. De contracteerende partijen verkla- ook eerst uit uw trekken lezen, dat ge de oude nog zijt'. Ge vindt nog altijd den u hartelijk en innig toegenegen Lothar, zei hij warm. Hebt ge goed geslapen? vroeg zij, haastig haar handen terugtrekkend. Hij glimlachte en keek haar voortdurend aan. Niet zoo goed als anders. Zij haalde diep adem. Ik ook niet; van vreugde, dal ge er weer zijt, duurde het lang voordat ik kon inslapen. ZijL ge er werkelijk zoo blij over? Maar Lothar, dat kunt ge u toch wel vor stellen. Hebt ge uw moeder nog gesproken Ja, ik had nog een zeer ernstig onderhoud met haar. Toch niets ernstigs voor u vroeg zij be zorgd. Neen, het was slechts een verschil van op vatting. Mama wil, dat ik diplomaat blijf, maar ik ga nog slechts cen jaar naar Rome, dan kom ik voor goed naar Wildenfels terug. Johny drukte haar handen samen en keek zoo overgelukkig naar hem op, dat hij zich ternauwernood nóg kon beheerschen. Voor al Lijd ach Lothar is dat waar Zeker, Johny. Vindt ge dat prettig O, ik kan niet zeggen, hoe blij ik ben. Hij greep haar hand. Dan blijf ik altijd bij u, altijd, zei hij met TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 4 Maar!. Voortgegaan wordt met de behandeling van hoofdstuk Va (Onderwijs) van de Staatsbegroo- ting voor 1924. De behandeling van art. 13 (rijksstudiebeur zen) met arnendernent-Visscher tot vermin dering van den post, wordt voortgezet. De heer Dekkers (R. K.) is van oordeel dat van uitbreiding van dezen post geen sprake mag zijn. Van opheffing van dezen post gelijk de heer Visscher schijnt te willen, zij het ge leidelijk, wenscht spi'. niet te weten. De Re geering is niet voortgegaan met geleidelijke verhooging van dezen post, gelijk vroeger de bedoeling was. Het thans aangevraagde be drag dient geheel en al aan reeds toegekende beurzen te blijven betalen. Daarom wil spr. zijn stem niet geven aan willekeurige vermindering die beurs-houders zou dupeeren. De heer Gerhard (S. D.) ontraadt het amendement en sluit zich geheel bij den heer Dekkers aan. De Minister van Onderwijs, de heer D e Visser, kan de aanneming van dit amende ment niet sterk genoeg ontraden. Het amendement wordt verworpen met 55 tegen 14 stemmen. De heer Duymaer van Twist (A. R.) wijst op de geregelde uitbreiding der homo- oepathische geneeswijze en hij betreurt dat deze geneeswijze nog steeds wordt achtergesteld. Hij vraagt den Minister toezegging dat hij,meer zal doen om deze methode te steunen. Mej. Van Dorp (Lib.) wijst ten aanzien van de theologische faculteit er op dat mannen van zeer uiteenloopende opvatting vóór ophef- bewogen stem. Zij keken elkaar diep in de oogen. Sterker werd de blos op Johny's wangen. Zeg, wij moeten nu ontbijten, daarna gaat ge met mij mee naar het meer, is het niet zeide zij en nam plaats aan de ontbijttafel. Hij ging tegenover haar zitten Alles wat ge wilt, kleine Johny. Ik wil je in deze enkele weken, dat ik thuis ben zoo verwennen, dat ge daarna steeds zult denken was hij er toch maar weer. Zij lachte verward en streek de losse lok ken van haar voorhoofd terug. Hij kende deze karakteristieke beweging van vroeger. Maar ook die vond hij heden nieuw en vol bekoring. Weet ge, dat denk ik altijd, reeds zoolang ge van Wildenfe's weg zijt. Het is toch alles duizend maal prettiger als ge thuis zijt. Een knecht bracht het ontbijt. Lothar zond hem weer weg. Wij tweeën hebben geen bediening noodig, is het wel Johny j Neen, ik zeker niet. Zal ik u thee of chocolade geven, och neen, ik weet het al, thee zonder suiker, is het niet zoo, zoo drinkt ge het nog altijd Ja, ja thee zonder suiker. En geef mij ook wat te eten. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1