omdat 't verkwiste water anders niet wordt betaalden de gemeente dit aan Rotterdam wel weer moet betalen. Weth. de Bruin verklaart zich eens met den heer Kavelaars. De heer I n g e 1 s e is van meening dat de positie van de gemeente bij een distributie bedrijf er niet beter op wordt. Weth. de Bruin gaat hiermee niet aCcoord en verklaart zich principieel tegen 't aanschaf fen van meters. Weth. v. V e 1 z e n raadt nogmaals aan tot voorzichtigheid. Meent d,e raad 't een paar maanden zonder meters te kunnen probeeren dan moet men ook 't verlies maar voor zijn reke ning nemen dat er ongetwijfeld 't gevolg van zal zijn. Uitstel herhaalt weth. is absoluut on- gewenscht. De heer Kavelaars blijft echter bij zijn voorstel om eerst eens een tijdje te contro leexen hoe de resultaten van de nieuwe wijze van waterlevering zullen zijn. Dit voorstel wordt hierop met 16 tegen 7 st. aangenomen. Tegen stemmen de heeren Scheffers, v. Dorp, Ingelse, Evers, Houtman, v. Velzen, Bód- deüs. Weth. v. Velzen komt er nogmaals op terug, dat dit nu genomen besluit de gemeente geld zal kosten. Weth. Houtman is geheel van dezelfde meening en vi'aagt, hoe men al die tekorten in de toekomst wil dekken, tenzij door een verhoog de inkomstenbelasting. De heer v. d. Valk zou in de dagbladen er ernstig voor gewaarschuwd willen zien, dat voortaan iedere verkwisting van water ophoude. De heer K o r p e 1 klaagt er tenslotte nog over, dat de electriciteitsmeters zoo duur zijn, waarop hij de toezegging krijgt dat dit ondex-- zocht zal worden. (Slot volgt). Gemengd Nieuws. Marineschepen verkocht. De di rectie der marine te Willemsoord heeft Woens dagmiddag onderstaande, afgevoerde schepen, verkochtde schoener „Dolfijn" voor 10.523 het logementschip „Schouten", voor ƒ2777 de kanonneerboot III voor 2376.25; de ka nonneerboot „Fret" voor 2510 de torpedoboot ,,G 10" voox 4566.45 de loodsscbokker „No.l.' voor ƒ500, en de motorboot „Giro" voor ƒ461. de vrouw 672 in ontvangst genomen, welk be drag zij echter onmiddellijk op de Boerenleen bank had gebracht. Autobus-ongeluk. Een autobus, die gistermorgen van de Lijnbaan in Den Haag naar 's-Gravenzande vertrok, is aan den Loos- duinschen Weg, ter hoogte van de Gaslaan, tengevolge van een aanrijding in de Loosduin- sche Vaart geraakt. De autobus, waarin 11 pas sagiers zaten, kantelde. Juist passeerde een schipper met zijn schuit, en de opvarenden van dit vaartuig redden een aantal van de passagiers, door hen door deur en ramen van de bus op de schuit te trekken. Twee voorbij gangers begaven zich met levensgevaar inde bus en hielpen de overige passagiers op de schuit. Behalve een man, een vrouw en een kind, die in een nabij zijnde woning werden binnenge bracht, zijn de passagiers met auto's van den geneeskundigen dienst naar den centralen post van dezen dienst vervoerd. Vijf der passagiers kregen min of meer ernstige verwondingen. De burgemeester van Den Haag en de hoofd commissaris van politie waren naar de plaats van het ongeval gegaan. De oorzaak van het ongeluk met de autobus op den Loosduinschen weg te 's-Gi-avenhage is geweest, dat de Westlandsche stoomtram, een met een paard bespannen wagen en de autobus alle in dezelfde richting reden. De autobus reed den wagen achterop, en reed dezen aan. De chauf feur van de autobus trachtte nog deze aanrijding te voorkomen, door naar links uit te wijken. De botsing was echter niet meer te vermijden, en de autobus kwam met een der aan de linkerzijde van den weg staande boomen in aanraking, welke boom gedeeltelijk wex-d ontveld. Nog stelde de chauffeur alle mogelijke pogingen in het werk, om de bus te houden op het ongeveer 21/2 ti 3 M. breede trottoir, tusschen boomen en de vaart. In deze pogingen is hij echter niet geslaagd zoo dat de bus te water geraakte. Een agent, die uit de Engelenburgstraat kwam verklaarde, dat de auto voor het passeeren van de brug, waarbij het ongeluk geschiedde, aan de rechterzijde van den weg had gereden. Na het ongeluk werd de autobus door een kraanwagen van de Brandweer onder leiding Van den hoofdcommissaris, den heer van 't Sant, rechtop getrokken, opdat een deskundig onderzoek van de auto zou kunnen volgen. Berouw? Bij de politie te Haarlem heeft zich aangemeld de 32-jarige J.H., chef van een naamlooze vennootschap aldaar, die zeide, in de laatste anderhalf jaar 300 ten nadeele van die vennootschap ontvreemd te hebben. Ook zou hij zich aan valschheid in geschrifte hebben schuldig gemaakt. Inbraken. Maandagavond is ingebroken ten huize van den heer Stok, aan den Muider- binnenweg te Weesp. Er werd uit een kistje gestolen een bedrag van 680, de kas van de Vereeniging ter bestrijding van de tubersulose, benevens ruim 200 van den bewoner en een bewijs, dat bij de kassiersfirma van Dockum en van der Meulen een bedrag van 290 gedepo neerd was ten name van genoemde vereeniging. Gisternacht is bij de weduwe Peernen te Heylaar, onder Princenhage, een poging tot inbraak gedaan. Omstreeks middernacht drong een kerel het slaapvertrek van de vrouw binnen. Be vrouw, opgeschrikt door het vallen van de Ehnk van de deur, sprong onmiddellijk uit het bed, en de kerel sloeg op de vlucht. De dief was den koestal binnengedrongen, 's Morgens had Nekkramp te Arnhem. Naar wij vernemen heeft het aantal lijders aan nekkramp te Arnhem zich niet uitgebreid. De Genees kundige Dienst heeft uitgebreide maatregelen getroffen om uitbreiding van de ziekte te voor komen. De toestand van de aangetasten, die in het militair hospitaal zijn opgenomen, is bevre digend. Straatroovers, Gisteren is te Antwer pen in het centrum der stad, n.l. op de Meir- plaats, een Nedexdandsche dame, Marie Kates, door een man aangevallen, die haar een harer kostbare oorringen afrukte, waarna hij op de vlucht ging. Hij loste revolverschoten in de lucht, om aan zijn achtervolgers te ontsnappen, wat hem, volgens de „Ned." gelukte. L' evenwel niet groot. Nog steeds worden er schok ken waargenomen. Stoomschip verongelukt. Het „Journal" verneemt uit Madrid, dat volgens een daar aangekomen kabeltelegram uit Valparaiso, een Japansch stoomschip uit Osaka met talrijke passagiers aan boord, en een gi-oote lading goederen, schipbreuk heeft geleden onder de kust. Bijna alle passagiers en de geheele be manning is daarbij omgekomen. Noodlottige ontploffing. Ten gevolge van een ontploffing in de Domaniale mijn te Kerkrade, kregen de mijnwerkers V. en P. verschrikkelijke brandwonden in het gelaat, het bovenlijf en aan armen en handen. V., een jonge man van 20 jaren, verloor beide oogen. Het geweer. Te Veenendaal ging de 21- jarige L. met 'n geweer het veld in om gansen te schieten, doch had de onvoorzichtigheid den haan niet in rust te zetten. Toen bij over een sloot zou springen, bleef de haan achter den polsstok haken, waardoor het geweer afging en hem nagenoeg de geheele hand werd afgeschoten Hij is in het ziekenhuis te Utrecht opgenomen. Nog ij s. De haven te Huizen (N. H.) is Maandag door 25 visschers met behulp van de gemeentelijke ijsboot opengebroken. Er is nu een vaax-geul.Voor den mond ligt nog een groote ijsberg, die evenwel met behulp van gemeente werklieden wordt weggehakt. De beurtschipper is reeds uitgevaren. Door den stevigen Z.W. en W.-wind, gepaard met flinken dooi is eindelijk, nadat de Zuid- walkust bijna een maand door ijsmassa's ge blokkeerd is geweest, beweging gekomen in den gordel van ijs tusschen Muiderberg enSpaken- bui-g de velden zetten van de kust af. Verdronken. Dinsdag is te Gapelle a.d. IJssel het 6-jarige eenige zoontje van v.d. W. te Lisse, dat Maandag door zijn moeder bij zijn gi'ootvader was gebracht om daar te logeeren, in het kanaal van het stoomgemaal der Gecom bineerde Polders geraakt en verdronken. Een beden kei ij k verschijnsel. De burgemeester van Groningen heeft aan de verschillende boekhandelaren daar ter stede een circulaire gezonden van den volgenden inhoud „Dezer dagen bereikte mij de klacht, dat, door jongelui, die leerling zijn van de inrich tingen van Middelbaar Onderwijs te dezer stede dikwijls boeken worden besteld op naam en op rekening van hun vader, welke boeken zij niet noodig hebben of reeds bezitten, waar door zij in de gelegenheid zijn door verkoop aan deze nieuwe boeken aan zakgeld te komen. Al is het waar, dat dergelijke praktijken altijd wel zijn voorgekomen in den laatsten tijd is dit kwaad zóó voortgewoekerd, speciaal door jongelui, wier ouders niet zóó financieelkrachtig zijn en moeilijk in staat zijn de gevolgen van de door hun zoons gepleegde handelingen te dragen, dat het mij gewcnscht voorkomt daarop bijzondere aandaht te vestigen. Gebleken is, dat er te dezer stede handelaren in tweede hands boeken zijn, die er niet tegen opzien deze nieuwe boeken tegen zeer gededuceerd en prijs op te koopen. Tegen dezen zullen de meest scherpe maatregelen worden genomen. Tegelijk echter doe ik een beroep op u om mede te werken tot uitroeiing van dit kwaad, door geen boeken te leveren aan jongelui, als ook maar eenigszins twijfel bestaat aan de eerlijkheid der bestelling, hetgeen zal kunnen worden gecontroleerd, door in dergelijke geval len een bewijsje van den vader te eischen of door de boeken niet aan de jongelui mee te geven, maar aan het adres van den vader te bezox-gen. Hefnry Ford en de extra-be lastingen. Henry Ford, de rijkste man van Amerika, die circa 125 millioen dollar per jaar verdient, heeft met betrekking tot de extra belastingen, die de Democraten ten gunste van de arbeidende klasse en den middenstand willen heffen, verklaard, dat indien de regeering zijn inkomen met 99 pCt. belastte, hij nog van 1 pCt. zou kunnen leven, gelijk hij dit thans ook doet. Buitengewone belastingen zeide hij, dienen om de industrie te handicappen. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Meest zwakke O. tot Z. wind, nevelig tot licht of half bewolkt, waar schijnlijk droog weer, lichte vorst 's nachts, iets zachter over dag. Uit het Meubelbedrijf. Door de commissie van werkgevers in het meubelbedrijf zijn de door haar voorgestelde Verslechteringen alle ingetrokken. Zij heeft nu lot het voorstel gedaan het contract te ver- lengen voor een jaar en de verlaging der loonen is op 2 cent teruggebracht in alle klassen en groepen. Hierover hebben de samenwerkende arbeiders-organisatien beraadslaagd en dit voor stel onaannemelijk verklaard. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 5 Maart 6 Maai't. Londen 11 53 3/g 11.54 Berlijn - 0.60 V«* - 0.60Vs* Parijs - 10 86 - 10.91 V, België - 9 49 - 9.51 Vï Zwitserland - 46 45 - 46.42'/., Amerika... - 2 685/ia - 268% Weenen - 0.0<>3/, - 0,00% Kopenhagen - 42 25 -42.40 Stockholm - 69 97 Vj - 70.— Christiania - 36 75 - 36.35 Madrid - 42 75 -3297Vï -1151 - 11.52 per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen.. Stockholm Christiania New-York per billioen. 5 Maart 11.53s/g - 0.60Vi* - 10.87Va - 9 45 - 46.47l/i -0.0037 4 - 42.30 -70.— - 36.70 - 2.68 V, 6 Maart II 543/s - 0.60 Vï* - 10 87l - 9.47Vï - 46.42l/ï -Ö 0537 3/« - 42.40 - 70.— - 36 50 - 2.683/« Telegrammen. Een fraaie toestand. De raad van Hattem moest twee wethouders benoemen, docher is er geen benoemd. Want voor beide vacatures werden eerst op een candidaat 2 stemmen uitgebracht met 9 blanco en bij twee de stemming 1 stem met 10 blanco. Brand. Te Wolvega is Dinsdagavond de kapitale boerderij van den heer S. van der Veen geheel afgebrand. 20 Koeien en veel varkens zijn in het vuur gebleven. De oorzaak is on bekend. Chinees ohe veerboot verdwe- n e n. E/n Chineesche motorveerboot die de verbinding tusschen de rivieroevers bij Hong kong onderhoudt is in den nacht van Maandag op Dinsdag plotseling spoorloos verdwenen. Men vermoedt met zeeroovers te doen te hebben. De eigenaars dachten aanvankelijk aan een ongeval en stelden derhalve zelve een onder zoek in. Zij waarschuwden de politie ongeveer drie uur na de ontdekking van het verdwijnen van het schip. Onmiddellijk begon men met dreggen doch zonder succes. Er waren genoeg kolen aan boord voor vier dagen. Het aantal passagiers bedroeg vijftig. Aardbeving. Berichten uit Costa Rica melden, dat de aardbeving vooral veel schade heeft aangericht in de plaatsen San José en Heredia. Het verlies aan menschenlevens is SPANJE EN MAROKKO. LONDEN, 6 Mrt. (draadloos) De Spaansche linie is bij Tizzarra doorbroken. De Riffs rukken in wig-formatie op. Vliegtuigen der Riffs hebben Menilla gebombardeerd. De Spaansche verlie zen zijn ernstig 14.000 man hulptroepen zijn in allerijl naar Melilla vertrokken. BERLIJN, 6 Mrt. (draadloos): Uit Madrid wordt geseind, dat volgens berichten aan de bladen de geheele stad Melilla in brand staat. GRIEKENLAND. ATHENE, 6 Mrt. (draadloos) De aanbieding van de regeering van den eisch der officieren, voor de onmiddellijke proclamatie van de republiek en het niet doen houden van een volks stemming, wordt elk oogenblik verwacht, on danks het dreigement der i'egeering, de officieren die den eisch onderteekenen, wegens insubordina tie en gebrek aan discipline te zullen doen straf fen. DE REVOLUTIE IN HONDURAS. BERLIJN 6 Mrt. (draadloos) Volgens een bericht uit Honduras is de president van Hon duras, voor de opstandelingen naar fde haven stad Amapala gevlucht, om zich vermoedelijk op den Amerikaanschen kruiser „Milwaukee" in veiligheid te stellen. DE STRIJD IN MEXICO. MEXICO-CITY, 6 Mrt. (draadloos) Over de Rio grande del Worte zijn een 150tal Mexi- caansche rebellen op Amerikaanschen grond doorgedrongen. DE AAHDBEVING IN COSTA RICA. WASHINTOW 6 Mrt. (draadloos) De legatie van Gosta Rica alhier deelt mede, dat er veel schade door de aardbeving is aangericht te San José en Port Limon vele personen zijn gewond, doch dooden worden niet gemeld. Een ontvangen telegram uit San José meldt, dat de aardschokken aanhouden. De seimografen gaven 400 aardschokken aan. De straten van San José zijn geblokkeerd door puinhoopen van ingestorte gebouwen. ZELDZAAM. WASHINGTON, 6 Mrt. (draadloos) Het Huis heeft de wet aangenomen, waarbij de belastingen op depersoneele inkomsten met'ingang vanApïil verlaagd worden met 25 Kerknieuws. De Utrechtsehe seminaria. Naar het „Centr." verneemt, zal de cursus in philisophie, welke tot nu toe aan het Se- j minarie te Culemborg werd gegeven, overge- 1 bracht worden naar Rijsenburg en tevens met een jaar uitgebreid, zoodat voortaan zoowel aan het Klein- als aan het Groot-Seminarie de studie zes jaar zal omvatten. Boekbesprekingen. In den dienst des Scheppers. Bij Linssen en Derkx, te Venlo, is onlangs een door pater Jos. Dieben S. J. uit 't Duitsch vertaald boekje verschenen, getiteld „In den dienst der Scheppers" en speciaal bedoeld voor katholieke verloofden en gehuwden. 't Is een werkje, zóó rijk en leerzaam van inhoud, zóó schoon van strekking en vol van zuivere katholieke huwelijks-ideeën, dat we iedex-e verloofde en gehuwde met klem kunnen aanraden, zich 't boekje aan te schaffen en er zijn profijt uit te trekken, dat zeker niet zal achterwege blijven. Vooral in dezen tijd is ware voorlichting op 't gebied van 't huwelijk allernoodzakelijkst en deze kan men in den juisten vorm in genoemd boekje vinden. Bij den R. K. boekhandelaars is 't tegen kleinen prijs te krijgen. Slamperius- Bi bli otkeck. Van den uitgever E. J. Bosch Jbn. te Baarn mochten wij ontvangen een drietal nummers uit de door hem uitgegeven Stamperius Bibliotheek n.l. „Eccoline" door Truida Kok „De portier van de Laxxgepoort" door Joh. IT. Been (de be kende Brielsche archivarus) en „Vier maanden niet naar school" door M. J. Molanns-Stamperius. De ondanks den lagen prijs, keurig verzorgde boeken, zijn zoo bewerkt, dat men ze tot hun voordeel, gerust in handen van alle jongens en meisjes kan geven, die de boeiende verhalen gretig zullen lezen en de karaktervormende ele menten ongemerkt in zich zullen opnemen. SPORT. NederlandBe lgie Het Belgische elftal, dat 23 Maart a.s. te Amsterdam tegen het Nederlandsche elftal uitkomst, is officieus als volgt samengesteld Doel De Bie, achter Swaertenbroecks (r.) en Verbeek midden Swaeidenbroecks, André Fierens en Musch voor Coppée, Gillis, Larnoe, Grymonpres en Houet. Financ en Econ. Mededeelingen. Naar H u m f. Fin. van ter z ij d e ter oore komt, zou een reorganisatie van de Kon. Stearinekaarsenfabriek Gouda worden overwogen waarbij het gewone aandeelenkapitaal van 6.400.000 met 40 pet. door afstempeling wordt gereduceerd. Bovendien zou de geheele reserve van 2.000.000 voor afschrijving worden aange wend. Totaal dus uitmakende een afschrijving van ruim 4 millioen gulden. Aan de recten der preferente aandeelen zou niet worden getornd. Rechtzaken. Opgeheven is het faillissement van F. A. Varkevisser, koopman alhier, Spieringhoek 101. Burgerlijke Stand. Geboren Mrt. 4. Leonardus Michiel z.v. C. A. Timmersen en G. M. J. Holierhoek, Huys- mansstraat. 5. Jan z.v. J. de Reuver en R. N. W. Holster, Zwaansteeg. Hendrik z.v. A. J. Melief en M. Meulstee, Groeneweegje. Wil- helmina Josephina d.v. H. Leerentveld en M. S. van Schaik, Strijenschestraat. Overleden: Mrt. 4. Maria Louisa Antonia Volk, oud 14 j. en 1 mnd Nassaustraat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 6 Maart v.m. 3.02, n.m. 3.06. 7 Maart. v.m. 3.32, n.m. 3.40. 8 Maart. v.m. 4.03, n.m. 4.03. SCHIEDAM, 4 Mrt. Aangekómen: Noorsch s.s. „Kaprino" ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 5 Mrt. Aangekomen s.s. „Vo- lendam" (Holl. Am. Lijn) ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wiltonhaven. KEY WEST, 28 "Febr. (Gepasseerd, s.s. „Li- tiopa", ledig van Schiedam naar Tampico. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 6 Maart. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 20. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 6 Maart. Men noteert voor Spiritus 100 f 54. Spoeling. Noteering van de Goop. Vereen. „Schied. Spoelingvereen ging". Heden f 2.50 per ketel. VEEMARKT DELFT, 6 Maart. Aanvoer227 runderen 109 schapen ot lammeren, 8 paarden, varkens vette kalveren, 562 biggen, 406 magere kalveren, 9 geiten of bokken, - vette varkens, veulens. Vette koeien le kw. 1200—460, 2e kw. f kalfkoeien Ie kw. f250—500, 2« kw. fle kw. vaarkoeien f 150—1350, 2e kw. ffvette kalveren le kw. f 2e kw. fvette schapen ie kw. f,2e kw. f schapen met lamxnen le kw. f2e kw. i vette lammeren le kw. fweilom meren, fmagere varkens le kw. f 16 34, biggen, f 1234, nuchtere kal veren le kw. f 10f22, paarden f150350 RundVleesch per kilo f 1.201.10—f 1. Boter f2.70 a 2.75 per kilo. Aanvoer 12/8, en 3/16 wegende te namen 270 kilo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3