DAGBLAD WO OR SCHIEDAM OMSTREKEN. FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Vrijdag 7 Maart 1924. No. 13889 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentie n": 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij \erlies van een duim^BOJbi^erliesrvaiMjeij^ Buitenlandsch Nieuws. 1)E NIEUWE DU1TSCHE GOUDBANK. Aan de Duitsche Rijksdagcrisis is gister op eigenaardige wijze een plotseling einde gekomen. De minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Stresemann, is gisternamiddag in de zitting met de verklaring gekomen, dat de onderhandelingen met het buitenland over de oprichting van een Goudcredietbank geëindigd zijn en dat nog dezen Rijksdag een wetsontwerp in zake de Goudstandaardbank zal worden voorgelegd. Het is namelijk gebleken, dat de door den president van de Rijksbank, dr. Hjalmar Schacht, ontworpen tusschenvorm is aan vaard, zoodat de definitieve oplossing van het Duitsche valuta-vraagstuk verzekerd schijnt. Dr. Schacht heeft gister bij de regeering zijn verlangen te kennen gegeven, dat deze Rijksdag de zaak nog zal afdoen en daardoor is de meerderheid, welke gister nog vóór oogen- blikkelijke ontbinding van den Rijksdag was en de nieuwe verkiezingen op 6 April a.s. wilde zien vastgesteld, uiteen gevallen. Thans moet worden aangenomen, dat de verkiezingen voor den nieuwen Rijksdag niet eerder dan 4 Mei a.s. zullen den. worden gehou- Volgens een bericht uit Parijs, zal het rap port der experts medio Maart gelijktijdig in de belangrijkste financieele centra van de we reld gepubliceerd worden. HET HITLER-PROCES. In de gistermorgen gehouden zitting van het Hitler-proces deed de verdediger Kohl zulke ernstig beleedigende aanvallen op de „Staats- anwaltschaft", dat de eerste Staatsanwalt de zittingszaal verliet. De tweede Staatsanwalt verzocht schorsing der zitting, opdat hij niet het voorbeeld van zijn chef zou moeten volgen. Na hervatting der zitting gaven alle ver dedigers hun leedwezen te kennen over de aan vallen van den verdediger Kohl. Het proces werd daarop tot hedenmorgen verdaagd. DE KABINETSCRISIS IN BELGIE. Theunis heeft gister den geheelen dag voor bereidende stappen gedaan voor de vorming van een nieuw kabinet. Hij heeft verklaard, dat hij den koning hedenavond zal kunnen mededee- len of hij de opdracht van kabinetsformateur kan aanvaarden. Het ministerie zal weinig wijziging ondergaan. DE A.S. BRITSCH-RUSSISCHE CONFERENTIE. Gemeld wordt, dat de Britsche regeering aan de Sovj et-regeering heeft voorgesteld om de conferentie ter bespreking van de hangende kwes ties tusschen beide landen in de eerste week van April te Londen te doen plaats hebben. DE MILITAIRE CONTROLE. De nota van den Gezantenraad in zake de hervatting van de militaire controle in Duitsch- land, is gister aan den Duitschen gezant te Parijs overhandigd. FRANKRIJK. In verband met critiek van de Fransche Senaat op de machtigingswet heeft Poincaré laten weten, dat hij, zoo noodig, opnieuw de kabinetskwestic zal stellen. 56 Maar Lothar, waarom windt ge u daarom zoo op Het is toch geen schande, gezelschaps dame te zijn. Integendeel, ik vind het prettig, zoodoende heb ik toch een deel in mijn leven en eet ik geen genadebrood. Hij trok haar naar zich toe, en keek haar met teederheid in het gelaat. Kleine Johny lieve, kleine Johny Ge moet niet ootmoedig en bescheiden zijn. Ge hebt het recht, u als kind des huizes te voelen, ge zijt het lieve dochtertje van groot mama mijn zusje neen nog meer. Ik verdraag het niet, dat men u als een onderge schikte behandelt ook van mijn moeder verdraag ik het niet. Zeker het is geen schande gezelschapsdame te zijn, maar gij gij moogt niet alleen geduld worden, het is goed, dat ik thuis kwam -heel goed voordat ik heen ga, zal uw positie hier in huis en in de uitgaande wereld verzekerd worden, daar kunt ge op aan. Johny zag smeekend in zijn toornige oogen. Lothar ik smeek u zoo innig als het maar kan, verzet u niet tegen uw moeder. Ik zou het niet kunnen verdragen, als ik er de oorzaak van was, dat ge met haar oneenigheid kreegt. ENGELAND. De „Daily Mail" meldtHet kabinet ontving gister het rapport van de subcommissie onder Clynes, welke belast was met liet onderzoek natr de voorstellen omtrent de vlootbasis te Singapore liet blad zegt, gegronde redenen te hebben om mede te deelen, dat de regeering besloot het plan niet door te zetten. De legerbegrooting is gister bekendgemaakt. Zij bedraagt 45 millioen pond sterling, tegen 52 millioen in het vorige jaar. De legersterkte, alle rangen te zamen ge nomen, doch met, uitzondering van Britsch- Indië is 152.592 man, tegen 154.538 in het vorige jaar. ALLERLEI. Uit New York. President Coolidge heeft aan de Philippijnsche Onafhankelijkheidsdelegatie verklaard, dat naar zijn meening de tijd nog niet is gekomen voor een afscheiding van de Philip- pijnen van de Vereenigde Staten. Uit Sofia. De arrestaties van Maccdoniërs in Bulgarije duren nog steeds voort thans zijn meer dan 300 personen in de gevangenis opge sloten. De regeering weigert Macedonische revolutionnaire actie in Bulgarije toe te staan. Uit Weenen. Het is den kanselier, mgr. Sei- pel, gelukt het conflict tusschen de anken en hun personeel bij te leggen. Het werk zou gister worden hervat. Uit Berlijn.Wegens het lijdelijk verzet dei- arbeiders is gister de Badische Anilin-und Soda- fabrik te Ludwigshafen gesloten. Ongeveer 20.000 arbeiders werden uitgesloten. Het kwam tot botsingen met de uitgeslotenen, waarbij de politie tusschenbeide moest komen. Verscheidene arbeiders en agenten werden gewond en eenige gedood. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag6 Maart. Aan de orde is de verlaging van de producten belasting voor 1923 en invoering van een aard- oliebelasting. De heer De M u r a 11 (V. B.) verklaart zich tegenstander van dit ontwerp, dat z.i. geen cor rectief is, maar onbillijke verzwaring van belas ting bëteekent. De. heer De G ij s e 1 a a.r (G. LI.) verklaart zich eveneens tegenstander van het ontwerpen ziet geen rechtsgrond voor deze belasting. De heer Cramer (S. D.) zegt, dat de Volks raad zich in groote meerderheid voor dit ont werp heeft verklaard, en dat de Kamer geen ander standpunt mag innemen daar is zijns in ziens geen dringende reden voor. De heer Van Lanschot (Kath.) geeft een korte uiteenzetting van het meeningsver- schil tusschen hem en den minister. Dat is niet zoo bijster groot, de minister erkent dat de productenbelastingen en de aardoliebelasting, die hij maar een jaar wil heffen, niet onver mijdelijk zijn in het Indische belastingstelsel, maar het verschil tusschen spr. en hem loopt over het tijdstip van afschaffing. Minister De G r a a f f is vol lof over de kundigheid der advies-commissie, al kon hij haar advies niet volgen. De bedoeling van dit ontwerp is nooit een andere geweest, dan fou ten in het belastingapparaat te herstellen. De 20 millioen, die hiermede gemoeid zijn, vormen een zeer gewichtigen factor in de sluitend-ma king van het budget. Het ontwerp, wordt aangenomen met 24 tegen 14 stemmen. Hierna worden zonder beraadslagingen of stemming aangenomen de volgende ontwerpen Nadere wijziging en aanvulling van de Indi sche tariefwet. Nadere wijziging van de be grooting van Ned.-Indië voor 1924. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag over 8 dagen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag6 Maart. Bij de behandeling van het nijverheids- en handelsonderwijs van de onderwijsbegrooting vraagt de heer Deckers (R. K.) verlaging van den minimumleeftijd voor het eindexamen van leerares bij het huishoud- en landbouwhuishoud- onderwijs. De heer D u y m a e r van Twist (A. R.) dringt aan op steunverleening bij de opleiding van Zuiderzeevisschers. De heer Ge r hardt (S. D.) klaagt over de salarisverlaging en de vacantieregeling voor leeraren van het nijverheidsonderwijs. Mej. We ster man (V. B.) critiseert de heele stopzetting van steun aan nieuwe scholen. Mej. Groene weg (S. D.) beveelt stelsel matige bezuiniging aan door gedeeltelijke ver- eeniging van huishoud- en industrieonderwijs. De heer Ketelaar (V. D.) laakt den in vloed van de bezuinigingsinspectie op het in wendige van het nijverheidsonderwijs. Mevrouw Bronsveld (R. K.) bepleit krachtigen steun aan opleiding van Zuiderzee visschers. De heer K e r s t e n (Geref. staatspartij) vraagt verzekering van de réchten voor den bezitter van het einddiploma Handelsschool met 5-jarigen cursus.' De heer T i 1 a n u s (C. LI.) bepleit school examens. De heer Heukels (A. R.) veroordeelt het, dat de minister verwachtingen van steun wekt, die hij niet vervult. De Minister van onderwijs antwoordt, dat de het wetsontwerp tot steunregeling aan Zuider zeevisschers om adyies is bij den Zuiderzee raad, welk advies eerlang kan worden tegemoet gezien. De leeftijdsgrens voor het diploma wenscht de Minister te handhaven. Hij acht het een onmogelijk stelsel, dat iemand het diploma heeft maar moet wachten tot hij 21 jaar wordt vóór hij onderwijs mag geven. Voor de meisjes is de leeftijd al teruggebracht van 23 op 21 jaar, maar verder kan de Minister niet gaan. In het algemeen is spr. bezig het Nijverheids onderwijs te vereenvoudigen en nog meer aan te passen bij de praktijk. Wat de bezuiniging betreft, wijst spr. er op dat het Rijk nauwkeurig wil nagaan, waaraan de gelden worden besteed, nu het 70 pet. be taalt van alle kosten. Vandaar de vele circu laires, die onvermijdelijk zijn. Het onderzoek te Rotterdam naar beperking van het drietal soorten huishoud- en industrie scholen volgt spr. met belangstelling en hij wacht de resultaten daarvan af. De salarisregeling voor het personeel der huishoudscholen is behandeld in de commissie van. georganiseerd overleg. Belanghebbenden hebben zich voor het geven van advies niet aangemeld. Het optreden van den bezuinigingsinspecteur heeft spr. ernstig afgekeurd. Het komt niet te pas, dat een inspecteur zich inlaat met tech nische aangelegenheden, waarover het departe ment heeft te beslissen. A vondvergadering. Aan de orde is voortzetting van de behande ling van hoofdstuk IX (Waterstaat) der Staats- begrooting voor 1924. Minister Van Swaöy behandelt allereerst de overbrenging van de Eendracht. Een be slissing over de subsidieering kan thans nog niet worden genomen, vooral ook omdat er bij de belanghebbenden nog verschil van meening bestaat. Wat de eischen van bekwaamheden voor de chauffeurs der autobussen betreft kan worden gewacht tot de behandeling van het voorstel tot wijziging van de Motor- en Rijwielwet. Liet. vraagstuk der ongebreidelde concurrentie van autobussen met spoor- en tramwegen moet worden opgelost door de Vervoercommissie- Patijn. De heer Hiemstra (S. D.) dient een motie in om te verklaren, dat opneming van minimum loonen in de bestekken van werken, die voor het Rijk worden uitgevoerd, wensche- lijk is. Bij art. 49 (onderhoud en verbetering van de Noord, de Oude Maas, het Spui, het Malie- gat en de Dordtsche Kil en daarmede in ver band staande uitgaven 595.000) klaagt de heer Zadel hof f (S. D.) dat het aanvankelijk uitgetrokken bedrag slechts met 400.000 is verhoogd in plaats van met 700.000, zooals was toegezegd. De M i n i s t e r meent ook dat deze verbete ring voor Dordrecht een vitaal belang is, en zooveel mogelijk spoed moet worden betracht. Bij art. 121 (aanleg van een weg voor ge woon verkeer van 's-Gravenhage via Delft naar Rotterdam 250.000) zegt de heer Bierema (V. B.) dat hij in de stukken niets heeft kun nen vinden van den uitslag van het overlegjmet de belanghebbenden over een bijdrage van de zen, zooals aanvankelijk in het voornemen lag. Hij is tot de conclusie bekomen dat het rijk de kosten van aanleg geheel zal dragen. Een bijdrage van alle belanghebbenden is zeer ge- wenscht. De heer Brautigam (S. D.) wijst op de dringende noodzakelijkheid van een zeer spoe dige verbetering van den verbindingsweg tus schen den Llaag en Rotterdam. De M i n i s t e r meent dat dit een Rijksweg moet worden, en als zoodanig geen bijdragen ITij drukte een kus op haar handen. Neen, neen, wees maar niet bang. Ik bepraat het alles eerst met grootmama en hoop cle goede woorden wel te vinden. Maar beloof mij, heb niet het gevoel, alsof ge hier slechts geduld wordt. Hier ben ik nu meester, en bij mij zijt ge thuis, ge hoort bij ons voor altijd, verstaat ge Tranen kwamen in haar oogen, door aan doening overmand legde zij haar gezicht op zijn handen, waarmee hij nog de hare omklemd hield. Gij zijt zoo goed zoo goed gij en grootmama ik ben u beiden zoo dankbaar, zoo onnoemelijk dankbaar voor uw liefde en goedheid. Hij trok haar dicht naar zich toe. Bijna had hij haar gezegd, wat hij voor haar voelde. Maar daar keek zij geloovig en vol vertrouwen als een kind naar hem op. En deze kinderlijke blik maakte het hem duidelijk nog mocht hij niet met, haar spreken. Deze jonge ziel was zichzelf nog van niets bewust. Als ge gelooft, ons dank schuldig te zijn, dan kunt ge dat gemakkelijk bewijzen, zei hij zacht. Hoe dan zeg het gauw, zei zij levendig. Heb ons hartelijk lief, grootmama en mij. Och dat doe ik vanzelf, of ik wiPof niet. Ik dacht, dat ik iets anders voor u zou kunnen doen, iets dat heel, heel moeilijk is. Zij zag er bijna teleurgesteld uit. Misschien vraag ik dat nog eens op zekeren dag aan u. Zij knikte. Doe het maar, daarnaar verlang ik heel erg. Hij liet haar plotseling los en deed een schre- cle terug. Zwaar haalde hij adem. Kom laat ons naar buiten gaan,zeide hij haastig. Johny keek naar de klok. Wij hebben geen tijd meer om naar het meer te gaan. Grootmama mag niet op ons wach ten. Als ge het goed vindt, gaan wij nu slechts het park in. Mij is alles goed. Gaat ge vandaag, na tafel, als grootmama rust, ook met mij schaatsenrijden Graag daar verheug ik mij al op. Eenige oogenblikken later verlieten zij het slot. Johny had haar bontmantel aangetrokken en zich de muts op het blonde hoofd gedrukt. Lothar keek haar steeds van terzijde aan en ondanks de koude winterlucht had hij het zeer warm in zijn overjas. Weet ge wat wij nu zullen doen vroeg hij, terwijl gij haar arm nam. Nu Wij zullen elkaar met sneeuwballen gaan gooien. Herinnert ge u nog, hoe wij elkaar menig maal gebombardeerd hebben. O heerlijk, o Lothar, het is verrukkelijk, dat, ge hier zijt. Ik zou willen, dat de tijd nu stil bleef staan, honderd jaren lang. Hm, een beetje veel 1 dan zou het toch nog mooier moeten zijn. Ja, voor u is het nu ook niets bijzonders- om met mij in het park rond te loopen. Hij trok haar arm door de zijne. O, denkt ge dat In het park liepen zij heel rustig en verstandig naast elkander en babbelden over verschillende dingen. Maar daarna deed de weeke, onberoerde sneeuw hun jeugdigen overmoed ontwaken. Zij begonnen een wedstrijd met sneeuwballen. Haar oogen straalden en haar ware levenslust kwam te voorschijn. Bevallig en veerkrachtig sprong zij heen en weer en bombardeerde haar tegenstander met goedgemikte ballen. Lothar genoot veel meer bij het zien van haar jonge lenige ledematen dan van het spel zelf. Hij weerde niet zoo handig af, als hij wel moest. Plotseling sprong Johny op hem toe en wilde hem een hand vol sneeuw in het gezicht wrijven. Maar eer zij daartoe kwam, sloeg hij snel beide armen om haar heen en kuste haar. Een donkere blos kwam op haar gelaat en haastig maakte zij zich los. Hij haalde onrustig adem. Zijn bloed joeg warm naar zijn hart. Maar hij zag haar verwarring en dat maakte hem kalm en sterk. Ziet ge wel, zoo gaat het degene, die een aanslag doet, zei hij schertsend en schijnbaar onschuldig. Dat was nu de straf, dat ge mijn gezicht zoo barbaarsch hebt willen behandelen. Wilt ge het nog eens doen (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT v. ROSSEM's „STER-KOFFIE"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1