ESMGSLMB W&OR SCHIEDAM EN! 0M&mEI€EM» FEUILLETON. Het familie-geheim- 47ste Jaargang. Zaterdag 0 Maart 1924. 13890. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 509 bij levenslange geheele invaliditeitf 20ö bij verlies van een liand, voet of oog i 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holi.Aïgem.Verz. bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. De vrijheid in de S.D.A.P. Wat geven de socialisten altijd hoog op over de vrijheid, welke er heerscht in hun partij. Onder broederschap en gelijkheid behoort ook Vrijheid tot hun leuze en ieder, die buiten hunne partij staat, beklagen zij diep, omdat men dan gedoemd is om aan den leiband te loopen en zijn persoonlijke vrijheid op le offeren. Van die hóoggeroemde vrijheid onder de roode broeders heeft het onlangs gehouden Congres weer een aardig staaltje geleverd. Zij hebben zoo waar weer een nieuw ei van Columbus u itgevonden en het op het Congres vertoond. In den laatsten tijd toch was men ge heel en al den weg bijster geworden, welke voert naar het beloofde en onbekende land. Vroeger ging de Partij al heel radicaal te werk. Weg met de kapitalistische Maatschappij, heette het toen. Wij zullen haar redden en daar om moet, wat het ook koste, het heele kapita listische stelsel in het socialistische systeem worden omgezet. Jaren zijn thans voorbijgesneld en nu? Daar is geen enkele socialist meer, zelfs de minst ont wikkelde niet, die er nog aan gelooftintegendeel diep is men ervan overtuigd, dat men jaren lang een utopie, een hersenschim heeft nagestreefd. Toen kwam de leuze der socialisatie. Doch de practische ondervinding in het buitenland heeft de voorstanders daarvan de oogen geopend en ook deze is naar het rijk der onmogelijkheden verwezen. Daar moest dus iets nieuws uitgevonden Worden om de agitatie levendig te houden en nu wil men zijn heil zoeken in bedrijfsorganisatie en medezeggenschap van de arbeiders in het bedrijf. Ziedaar de nieuwste leuze en daaraan werd te Haarlem het geheele Congres gewijd. Doch ook deze leuze is er niet als koek ingegaan en ont moette heel wat tegenstand. Daar stond lang niet één van de minste broeders op om deze leuze te bestrijden. Mr. Bonger, een knappe kop opponeerde zich vierkant tegen deze nieuwigheid en noemde eenvoudig den geheelen bedrijfsraad een onding. Een andere broeder, een man van de praktijk viel hem aanstonds bij n.l. de direc teur van „Het Volk" en leider eener belangrijke drukkerij. Ook hij bestreed met kracht de „richt lijnen" der studiecommissie, welke het resultaat van haar onderzoek in een rapport had neerge legd, als onuitvoerbaar. Doch men gaf zich zoo maar niet gewonnen en verschillende congressisten, waaronder Wi- baut, de roode wethouder van Amsterdam, wil den hun stokpaardje redden en bestreden het gevoelen van Mr. Bonger. Wellicht, zoo heette het Waren de arbeiders nu nog niet geschikt om de leiding te nemen, maar het zou wel komen en zij zouden het wel leeren. Wat geeft het, of zij het wel zullen leeren, repliceerde Mr. Bonger daar hebben wij niets aan, zij moeten het kunnen. Nu schaarde zich ook aan de zijde van Mr. Bonger een zekere heer Masereeuw. Ook hij was van meening, dat de arbeiders zulks niet zouden kunnen. En daar had men de poppen aan het dansen. De oude tac tiek werd gevolgd. Zij konden het met argumen teeren niet winnen, welnu dan zouden zij dien heer Masereeuw met schelden wel klein krijgen en o.a. werd hij uitgemaakt voor een „autocra tische Czaar." Doch al trachtte men door dergelijke schimp woorden hem den mond te snoeren, hij liet zich 57 Zij maakte verschrikt een afwerende be- Weging en dwong zich ook een schertsenden toon aan te nemen. 1 O neen, ik ben bang voor de straf. Was het heel erg, kleine Jolmy lij Ontzettend erg, zeide zij plagend, t- Zullen wij dus vrede sluiten Ja, de slag is geëindigd. Hij klopte met zorg de sneeuw van zijn schou ders en stak zijn arm door den haren. Zij zette haar muts weer recht, terwijl zij verder liepen en streek heur haar terug. Het zat echter te los, de muts wilde niet meer houden. Zij bleef staan en nam die af. Houd die alsjeblieft een oogenblik vast, Lothar. Ik moet mijn vlechten vaster steken, zij blijven niet meer zitten. Hij nam gehoorzaam de muts. Haastig trok zij de spelden uit heur haar en legde die op de muts. De goudblonde vlechten vielen in al hun pracht over haar rug. Haar kam haalde zij door haar verwarde haren en nu wilde zij haar vlech ten weer vaststeken. Lothar had 1 der vlechten gegrepen en woog die bewonderend in zijn hand. zoo gemakkelijk maar niet uit het veld slaan. Hij zou zich verdedigen en toonen aan welke kant het gelijk was. Doch ook dit werd hem on mogelijk gemaakt en nog wel door den voorzitter van het Congres, die hem eenvoudig het woord ontnam, welke handelwijze door een formeel besluil van het Congres bevestigd werd. Ziedaar wat er van de zoogenaamde vrijheid in de S.D.A. P. overblijft. Die vrijheid kreeg hier weer een stevigen duw en zelfs de vrijheid van gedachte wisseling werd cr niet toegestaan. Voorwaar een fraaie geschiedenis. Wijnkoop is het niet eens met de opvolgers van Lenin en de Moskousche despoten roepen hem telegrafisch op om zich te komen verant woorden, en hier krijgt Masereeuw, die wegens oneenigheid met dengene, die het rapport inzake de bedrijfsleiding opstelde, geen gelegenheid zich te verdedigen en wordt hem eenvoudig den mond gesnoerd. Is er grooter dwang denkbaar Het is en blijft het oude liedje. Wie het lidmaat schap der S.D.A.P. wil handhaven, moet nood zakelijk onder het socialistische juk door en afstand doen van zijn persoonlijke vrijheid. S. Buiteniaitdsch Nieuws. HET HEKSTEL. De eerste commissie van Experts heeft gister middag een onderzoek ingesteld naar de mid delen, welke moesten worden aangewend, ten einde Duitschland in staat te stellen, buiten de bronnen voor zijn bcgrooting betalingen te uoen, waarschijnlijk in natura, gedurende het moratorium, dat het zou worden verleend, tot het oogenblik, dat het herstel van de financiën Duitschland weer in staat zal stellen, zich geheel van zijn schulden te kwijten. Het onderzoek in deze aangelegenheid is Ver wezen naar de sub-commissie voor het bank wezen, welke er zich heden mede zou bezig houden. DE KABINETSCRISIS IN BELGIE. Theunis ondervindt eenige moeilijkheden bij de verdeeling van de portefeuilles. De katholie ken zjn van meening, dat de liberalen te goed bedeeld zijn door de toekenning van de porte feuille van Buitenlandsche Zaken aan Ilymans en die van Justitie aan Masson. Zij eischen de portefeuille van Buitenlandsche Zaken voor een hunner op, met name voor Poullet. Deze heeft echter geweigerd tot het nieuwe kabinet toe te treden. Het is nog niet bekend, op welke wijze Theunis de verschillende groepen der rechter zijde zal tevreden stellen. ^Om half één begaf hij zich gister naar den koning om dezen op de hoogte van de door hem gedane stappen te brengen. Hij kon echter nog niet mededeelen, dat hij de opdracht tot kabinetsformatie definitief aanvaardt. Indien de besprekingen heden niet tot een resultaat leiden, zal Theunis er voor bedanken een ministerie samen te stellen. DUITSCHLAND. ^De democratische Rijksdagfractie heeft zich er tegen verklaard, dat de verkiezingen worden uitgesteld tot na de week voor Paschen. De Duitsch-nationalen hebben een motie in gediend om de presidentsverkiezingen tege lijkertijd met de Rijksdagverkiezingen te doen plaats hebben. Rijkspresident Ebert heeft den wensch uit gesproken, dat deze motie nog door dezen Rijksdag zal worden behandeld. Wat hebt ge toch prachtig haar, zei hii zacht. Zij maakte een haastige beweging en de muts met de spelden vloog uit zijn hand op de sneeuw. Lachend bukten zij er beiden naar. Maar houd nu toch goed vast, zei zij nog steeds lachend. De eene speld na de andere nam zij uit zijn band. Daarna zette zij het bonten mutsje weer stevig op haar blonde lokken. Zoo, nu ben ik klaar, zie ik er behoorbjk uit vroeg zij zonder het minste vermoeden, dat zij Lothar zoo in verrukking had gebracht. Misschien een spiegel vroeg hij lachend en haalde een zakspiegeltje te voorschijn. Zij keek er vluchtig in. Hm, dat kan er mee door. Dank u. Maar nu moeten wij naar huis. Grootmama zal al zitten wachten. Langzaam liepen zij naar het slot terug. Johny haalde eenige koeren diep adem, alsof naar borst beklemd wao. En eindelijk zei zij, door haar gevoel overweldigd Ik zou het luid kunnen uitroepen, zoo blij ben ik, dat ge er zijt. Doe bet. Zij schudde het hoofd. Neen, ik wil mijn vreugde liever voor mijzelf houden. Maar aan mij moet ge ze toonen, Johny, zei hij met bewogen stem. DE A.S. BRITSCH-HUSSISCHE CONFERENTIE. De Engelsch-Russische commissie voor re geling van de tusschen beide landen nog han gende kwestie komt einde Maart te Londen bijeen, onder voorzitterschap van den Britsehen premier MacDonald. HET HITLER-PROCES. Gisterochtend is nog kolonel-generaal van Bothmer als getuige gehoord, die verklaarde, dat Kahr, Lossow en Seisser niet anders hadden kunnen handelen, daar er anders ongehoorde toestanden zouden zijn ontstaan. Van woord breuk van von Kahr kan geen sprake zijn. Gister middag is na generaal-majoor van Hemmar „Ministerieldirektor" Mueller gehoord, die het binnendringen van gewapenden in de Buerger- brankeller als een onverwachte inval had be schouwd. Luitenant-generaal von Kleinhenz had evenls von Hemmer den indruk gekregen, dat den deelnemers hun besluit vreeselijk zwaar was gevallen. Daarna volgde het verhoor van generaal von Kress en luitenant Braun. TURKIJE. Gemeld wordt, dat de kalief, die op weg naar Zwitserland is, zich in dat land zal vestigen met twee zijner vrouwen. Hij zal zich niet met politiek inlaten en zich geheel aan de studie wij den. Isined Pasja heeft gisteravond formeel zijn ontslag ingediend als premier, doch terstond opdracht gekregen tot vorming van een ni»uw kabinet. EEN NIEUWE KALIEF. Naar Reuter uit Jeruzalem verneemt is Koning Hoessein tot, kalif uitgeroepen door de Mohamme danen in Mesopotamia, Transjordanië en den Hedsjas. Naar verwacht wordt, zullen de Mohamme danen in andere gebieden dit voorbeeld vol gen. ALLERLEI. Poincaré heeft gister weer eens een rede over de binnen- en buitenlandsche politiek van Fran- rijk gehouden. Volgens geruchten zou Poincaré het Kamer lid de Prevost de Launay tot een duel hebben uitgedaagd. Uit Antwerpen. De sleepbootfirma's alhier kregen gistermiddag de aanzegging van den bond van hun personeel, dat zij vóór drie uur hadden in te gaan op een ultimatum betreffende loonsverhooging. Zoo niet dan zou een algemeene staking volgen. Deze staking, die ingegaan is, beperkte zich tot nu toe tot drie firma's van de zeesleepbooten, doch door werkwilligen werd de dienst verzekerd. De staking zou zich evenwel kunnen uitbreiden tot vier firma's van den sleep dienst voor de binnenvaart met twee en veertig booten en tot tien sleepdiensten van Antwerpen op Dordrecht, met 26 booten en daardoor groo- te stagnatiek unnen brengen in het havenbe drijf en de voedselverdeeling alhier. De pa troons besloten niet toe te geven. Met werk willigen en booten, welke zij uit Engeland en Nederland willen laten komen, hopen ze het ver keer te kunnen verzekeren. Staten-Beneraal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 7 Maart. Bij den aanvang van de Kamerzitting wordt de motie-Hiemstra (opneming van minimum- Zij knikte zwijgend en keek met een blik naar hem op, die hem geheel de onbegrepen zalig heid van haar jong hart onthulde. HOOFDSTUK XVI. De huisknecht ontving Lothar met het be richt dat zijn moeder hem wachtte. Lothar nam daarop afscheid van Johny en zei tot haar lk kom straks bij grootmama, zeg haar, dat mijn moeder mij geroepen heeft. Hij bleef op de gang staan, tot zij verdwenen was. Daarna ging hij bij zijn moeder binnen. Zij ontving hem in haar blauwe boudoir en lag in een trage houding in een stoel, toen hij bin nenkwam. Een zachte, elegante huisjapon in een teere lila tint omgaf haar gestalte. Door het blauwe licht in de kamer had deze tint iets zeer eigenaardigs. Ondanks de tooverachtige belichting zag Lothar vandaag toch, dat ook voor zijne mooie moeder de tijd gekomen was, waarop de aanvangende ouderdom zijn schat ting verlangde. Zonder op het gesprek van den vorigen avond terug te komen, babbelde zij op den haar eigen kouden toon met haar zoon. Geen enkele maal liet zij eenige warmte Voelen. Weer voelde Lothar, dat tusschen hem en zijn moeder nooit een hartelijk, innig gevoel kou bestaan. Verkillend drukte hem de gedachte, hoezeer hij liefde ontbeerd zou hebben, als zijn loonen in bestekken van 's rijkswaterstaats werken) verworpen met 52 tegen 17 stemmen. Bij de voortzetting van de behandeling der begrooting van onderwijs acht de heer Tila- nis (C. II.) economischer beheer bij het onderwijs mogelijk zonder wetswijziging en zonder een nieuwe pacificatie-commissie. De heer van Z a d e 1 h o f f (S. D.) betoogt, dat door de ondeiwijsverslechteringen het stand punt der S.D.A.P. tegenover den minister radi caal in gewijzigd. De heer Win termans (R. K.) wil o.a. de administratie van het schooltoezicht ver eenvoudigen. Het formalistisch stelsel kan on getwijfeld veel verzwakt worden zonder dat het eigenlijke toezicht er onder lijdt. Verminde ring van dit toezicht zou indirect veel bezui niging op het onderwijs geven. De heer Ketelaar (V. D.) zegt, dat hij in geen geval de vrijheid der ambtenaren wil belemmeren, doch wanneer de Kroon iets uit te maken krijgt, dat gaat het niet aan, dat de ambtenaar tevoren zegt zoo is het en zoo moet het zijn. Spr. dringt er op aan, dat de minister dit eens met zijn ambtenaren zal bespreken. Thans een enkel woord over het vervolgonder wijs. Op 15 December 1922 heeft spr. reeds ge zegd, dat de minister daaraan den doodsteek had toegebracht. De feiten, die zich hebben geopenbaard na de afschaffing van het subsidie van de gemeenten voor het vervolgonderwijs, bewijzen dat sprekers voorspelling juist is ge weest. De minister van onderwijs, De Visser, gaat in de eerste plaats na wat de heeren Ketelaar en Van Zadelhoff tegen zijn beleid hebben aan gevoerd. De heer' Ketelaar heeft spr. verweten zijn kracht te zoeken in kleinigheden. Intusschen heeft spr. geen enkele circulaire kunnen vinden waar gevraagd werd naar het aantal kubieke centimeters der schoollokalen, zooals de heer Ketelaar bij de algemeene beschouwingen be weerde. De heer Ketelaar: Stelt u nu bewezen, dat het vervolgonderwijs niet vermoord is De minister: Als het inderdaad ver moord is door gebrek aan subsidie, dan blijkt daaruit hoe weinig diep het in ons volk had wor tel geschoten en hoe weinig liefde er bij de onder wijzers voor dat onderwijs is om in de avond uren dat onderwijs gratis te geven. De heer Ketelaar: Dat moet u ook maar eens tot uw ambtenaren zeggen. De minister: Wat den heer van Zadel hoff aangaat, geen enkel minister van onder wijs kan thans zonder bezuiniging het onderwijs verzorgen. Was de heer van Zadelhoff minister van onderwijs, hij zou hetzelfde moeten doen. bpr. constateert ten slotte, dat van het zoo breed opgezette debat over de vrijheidsbe perking bij het onderwijs, bij geen enkelen tak van onderwijs iets is overgebleven. Te 7 uur wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdagmiddag 1 uur. Bi n u e n 1 st ii d. Be lastingon (duiking. Het Nederl. Corr.-bureau te 's-Gravenhage verneemt van bevoegde zijde Het schijnt voor te komen, dat personen, die in vroeger jaren vermogens- of inkomstenbe lasting hebben ontdoken, jaar in jaar uit onjuiste aangiften blijven inleveren, omdat de vrees voor ontdekking van het begane verzuim en de daaraan verbonden gevolge hen weerhoudt hun verhouding tegenover den fiscus te zuiveren. grootmoeder en Jolmy hem niet met den rijk dom hunner zielen overgoten hadden. In den loop van het gesprek vermeldde gravin Susanne ook de uitnoodiging tot het ijsfeest bij Hasselwert. Lothar hoorde dit bericht met voldoening. Hij wist niet, dat het zoo goed als uitgesloten was, dat Johny mee zou ga'an en hoopte bij deze gelegenhed. door zijn gedrag voor de geheele wereld vast te stellen dat hij Johny door ieder als zijn zuster geëerbiedigd wenschte te zien. Een uur later ongeveer kwam Johny bij de twee binnen. Zij boog heel beleefd voor de gravin en wendde zich toen tot Lothar Grootmama laat u verzoeken, Lothar, bij haar te komen, als ge tijd over hebt. Gravin Susanne kneep verontwaardigd de oogen toe en keek daarna Johny met strakken blik aan. Lothar stond dadelijk op. Gij staat toch zeker wel toe, dat ik groot mama goeden morgen ga wenschen, mama Natuurlijk, antwoordde zij koel. Ilij drukte een kus op haar hand, en wendde zich toen tot het jonge meisje. Gij gaat toch mee, Johny Een oogenblik alsjeblieft, juffrouw Warrens, zei Susanne met een scherpen nadruk op het woord juffrouw. Ik heb iets met u te bespreken. Ga maar vast vooruit, Lothar. {Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE r»niTrirniniiiwiiriirM iiiii)iiiWiWiiii>iiiiiii|iBiirMiiiiiiiniiiiwiiiiiii"iwii i mwmil iuhiiiiiiiiii i miininmyiiiriwiniiiiniiminiwiiiMii» uuwimiii ii nniAnnm n ii 11 muum m m iniiftiiinriin n ifiiiiim mriwricnimi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1