Iedereen en niemand Stads- en Gewestelijk Nieuws. Rfaeumatiek en spierpijn Gemeenteraad. De aandacht wordt er daarom op gevestigd, dat in gevallen, waarin de belastingschuldige geheel uit eigen beweging den inspecteur van de ge pleegde ontduikingen in kennis stelt, volstaan wordt met vordering van de ontdoken belasting, zonder eenige verhooging, terwijl geen straf vordering wordt ingesteld. Geestelijk adviseur en legerbestuur. Het lid der Eerste Kamer, Haazevoet, heeft den minister van koloniën de volgende vragen gesteld Zijn de berichten in de Indische bladen juist- dat het legerbestuur van Ned. Oost-Indië aan de R. K. Onderofficierenvereeniging St. Igna tius heeft doen weten, dat de statuten van deze vereeniging niet zullen worden goedgekeurd, indien daarin de bepaling is opgenomen, dat de vereeniging een geestelijk adviseur heeft Zoo deze berichten juist zijn, is de minister dan bereid te bevorderen, dat genoemd legerbestuur binnen de perken van zijn bevoegdheid blijft en zich voortaan onthoudt van inmenging in de bevoegdheid van het kerkelijk gezag naar aanleiding van het voorgevallene, spoed te maken met de aanstelling van legeraalmoeze niers Een moeilijke beslissing. Zooals men weet hebben de liefdadigheids zegels een 18.000 opgebracht ten bate van liefdadige instellingen. Naar wij vernemen heb ben een 160 tot 180 instellingen aangevraagd voor een deel van de opbrengst in aanmerking te mogen komen. De verdeeling lijkt ons wel moeilijk. Men is het op Binnenlandsche Zaken nog niet met zichzelf eens, hoe dit gebeuren moet. Hoe de Minister van Onderwijs wordt aangeblaft De Haagsche briefschrijver van de „Tijd" zet in den breede in 't licht, hoezeer minister De Visser door de linkerpartijen verongelijkt wordt. Een stukje van zijn protest laten we hier volgen. De schrijver heeft het over een ander verwijt dan aan de regeering is gedaan, en wel dit, dat wij verre boven onzen stand zijn gaan leven, dat wij de tering niet hebben gezet naar de nering, dat wetten zijn gemaakt zonder te rekenen. „Een dergelijk verwijt, dat van de zijde der oppocitie op zijn plaats zou zijn, hoort men niet. Er staat daaraan trouwens in den weg de vereenigde drang, door de heele linkerzijde uitgeoefend om op onderwijsgebied nog roeke- loozer te zijn dan men geweekt is. Men had daarom kunnen begrijpen, dat men had ge zwegen, dankbaar in zijn hart, dat de heer De Visser bereid was het kwaad, dat geschied is, te herstellen. Zij echter, die het zij herhaald onder alle Ministers van links te zamen niet deden voor het onderwijs, hetgeen onder dit Kabinet door den eenen en eersten rechtschen Minister van Onderwijs is geschied, zij hebben den treurigen moed denzelfden Minister, nu hij nog schroomvallig, te schroomvallig met de finan- cieele mogelijkheid rekening gaat houden, daar van op bet bitterste een verwijt te maken. Men gaaL zelfs verder en doet alsof het kind van den werkman hier moet beschermd worden tegen de rechterzijde als of de rechterzijde op niets anders te bezuinigen weet dan op het onderwijs. Men bralt bezuiniging op defensie iets dat de regeering wil, ernstig wil en bezig is te doen alsof men daarmede klaar is. In 1913 latere cijfers kan men hier niet vergelijken, omdat deze in den oorlog abnormaal hoog waren ontliepen de totaal uitgaven voor onderwijs en de totaal uitgaven voor oorlog elkaar na genoeg niets. (Onderwijs 33.880.000. Oorlog 33.100.000). I'hans zijn die voor oorlog (raming) 63.129.000 en die voor Onderwijs 157.000.000. Tegenover nog geen verdubbeling in het eene geval, staat thans ruim vier en een half maal het oude bedrag. Oorlog en Marine samen blijven ruim vijftig millioen beneden Onderwijs, dat in 1913 even hoog was als Oorlog alleen. De uitgaven voor Oorlog en Marine zijn trouwens in de laatste vijf jaren geregeld naar de laagte gegaan die van Onderwijs altijd door naar de hoogte. Nu is het allerminst de bedoeling, om een zekere verhouding tusschen defensieuitgaven en onderwijsuitgaven te bepleiten. Zij zijn daar voor van te onderscheiden aard. In eerste in stantie zijn defensie-uitgaven in zekeren zin onmisbaar, omdat zij noodig zijn voor het be houd van den Staat. Hiertegenover staat, dat uitgaven voor defensie alleen te rechtvaardigen zijn, voor zooverre zij uit noodzaak voortvloeien en uitgaven voor onderwijs, mits met verstand gedaan, nooit weggegooid zijn. Maar tegenover het geschreeuw van Oorlog, als er gesproken wordt over bezuiniging op onderwijsgebied, past deze vergelijking. Uit het bouwbedrijf. In een te Amsterdam gehouden conferentie tusschen vertegenwoordigers van de patroons organisaties en van de werknemersorganisaties in de bouwbedrijven is overeenstemming be reikt over de voorwaarden, waarop een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst zal kunnen wor den afgesloten. De besturen zullen deze voor waarden in de ledenvergaderingen verdedigen. De nieuwe overeenkomst zal, zoo de leden haar aanvaarden, ingaan op 15 dezer. De 82 urige werkdag, die in het vorige contract ook voorkwam, blijft gehandhaafd en zal binnenkort ook in Amsterdam en Zaandam ingevoerd worden, waar tot dusver nog de 8-urige werkdag gold. De gemiddelde loonsverlaging, oorspronkelijk door de patroons op 10 cent en later op 8 cent per uur voorgesteld, zal 5 cent per uur bedragen. De loonen in de super-klasse, waaronder vallen Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Haarlem en Utrecht, zullen dus op 80 cent per uur ge bracht worden. Voor de eerste loonklasse worden ze 70 cent. Uit het schildersbedrijf. Van de zijde van de patroonsorganisatie in het schildersbedrijf wordt meegedeeld, det gisteren in Den Haag een conferentie heeft plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van de patroons- en gezellenbonden. Op deze con ferentie is men tot overeenstemming gekomen omtrent het aangaan van een nieuw contract, behoudens goedkeuring daarvan door de ver schillende organisaties. Deze zullen zich daar over de volgende week moeten uitspreken. Salarisverlaging Rijksambtenaren. Gelijk bekend, is de regeering voornemens, belangrijk te bezuinigen op de salarissen enz. van het rijkspersoneel. Een gedeelLe van de gedachte bezuiniging 14.000.000) zou moeten worden verkregen door nog, met intrekking van het bekende art. 40, over 1924 de salarissen cn loonen aanzienlijk te verlagen. Daarenboven zou dan met ingang van 1 Januari 1925 door herziening van het bezoldigingsbesluit een be zuiniging moeten worden verkregen van 21.000.000. Naar wij vernemen, zouden de daartoe strek kende maatregelen reeds in gevorderden staat van"voorbereiding zijn. De voornaamste wijziging van het bezoldi gingsbesluit zou daarin bestaan dat het mogelijk zal worden gemaakt, dat naar een algemeenen regel voor ieder departement of dienstvak een afzonderlijke salarisregeling zal worden vast gesteld door den betrokken minister. De laatste twee periodieke verhoogingen zul len niet meer worden toegekend aan de onge huwde ambtenaren. Voor wettige of wettig erkende kinderen zal een toelage worden toege kend van 21/2 pet. per kind. Gehuwde ambtena ren boven 33 jaar en met ten minste 2 dienst jaren, die een salaris genieten van minder dan ƒ2000, ontvangen een toelage van 200. Salaris en toelage mag alsdan tezamen niet stijgen boven 2000. Bij periodieke verhooging wordt deze toelage met het bedrag dier verhoogingen ver minderd. Verder zal de korting wegens vrije woning enz. worden herzien, omdat deze in vele gevallen te laag moet worden geacht. Ten slotte ligt het in de bedoeling, door het invoeren van overgangsbepalingen voor gehuwden de salarisverlaging, die van deze wijzigingen het gevolg zou kunnen zijn, te beperken tot ten hoog ste 20 pet. Zou naar de nieuw te stellen regelen die verlaging meer dan 20 pet. bedragen, dan zal aan betrokkenen een toelage gelijk aan het verschil worden toegekend. Het ligt in het voornemen, deze toelage vooralsnog slechts voor één jaar te; verleenen. uitgezonderd, dient voor het verzorgen van elke plek der huid, welke ruw is of openge sprongen, stuk of ontstoken, gebrand of ver wond, gebruik te maken van Purol Doozen 30, 60 en 90 cent. Bij Apoth. en Drogisten. 660 7 Vincentius-Vcreeniging. Belangstellenden verwijzen wij naar de adver tentie van de Vinc.-Vereeniging, waarin kennis wordt gegeven, van de op Maandagavond, te honden jaarvergadering. Nieuwe roman. Overwinning is de titel van den nieuwen roman die de volgende week in „de Nieuwe Eeuw" zal verschijnen. De schrijfster er van is onze stadgenoote Marie Gijsen. Het verhaal speelt, evenals de andere boeken van deze wei-bekende en begaafde romancière, in Brabant. Technische Bedrijven der Gemeente Schiedam. Voor hen die er belang in stellen, het Pomp station van de Gemeente Drinkwaterleiding aan Schielands Hoogen Zeedijk te bezichtigen, zul len een beperkt aantal toegangsbewijzen be schikbaar worden gesteld, welke kaarten aan het kantoor van de Gemeente Technische Be drijven verkrijgbaar zijn. De Directeur. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie Lange Nieuwstraat 21 op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags ceintuur, sleutel,dames- taschje inh. zakdoek, portefeuille inh. nummer- bewijs, horlogearmband, fabriekspenning, moer- sleutel, roode wollen das, schop, knipmes, hand schoen, kinderportemonnaie inh. postzegels, kinderschoentje, rozenkrans, zwarte handschoen, kinderhandschoentje. Bij vindersroode boodschappentasch, A. Jansen, Brandpad 5a rozenkrans, J. de Koning, v. Beverenstraat 16 portemonnaie met inh, W. Kool, KI. Groenendal 7 gvmnastiekschoentje, J. Balijns, Mariastraat 35 Boxsleutel, F. Roden berg, Mariastraat 7 zwarte sigarenkoker, Hol leman, Rozenburgerstraat 5vulpen, J. v. Wagtendonk, KI. Groenendal 23/22, bont schort, Koremans, Beijerlandschestraat 59abruine damesceintuur, W. v.d. Stelt, Goereeeschestraat 14 bruin lederen damesportemonnaie met inh., W. Verschoor, Gustostraat 28aherdershond J. Grims, Broersveld 75/6 hondje, v.d. Wielen, Oosterstraat 13 2 duiven, R.' K. Weeshuis, Hoogstraatrozenkrans, W. Meijers, Nieuwe Haven 289 b papieren geld, kantoor directe Belastingen, Lange Haven 3 vierkante en 2 ronde balken, G. v.d: Horst, Houtstraat 10/3 Spoedige verlichting van de pijnen en weldra genezing door Sanapirin-Tabletten (Mijnfcardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. 661 5 portemonnaie met S cent, I. Hamerslag, Nieuwe LIaven 19 vernikkeld armbandhorloge, W. van Hattem, Maasdijk 126a witte das, J. Krab bendam, Korte Haven 38 ceintuur, Wed. v.d. Linden, Houtstraat. 17 kinderschoentje, Schoen makers, Zwaansteeg 2 bos sleutels, J. den Brinker, Nieuwe Haven 275. De a f d e e 1 i n g Belastingen en schoolgelden van de gemeente-secretarie is verplaatst van het Raadhuis naar het bureau van den Woningdienst, Nieuwstraat 30, naast het bureau van den Burgerlijken Stand. Naar ons wordt medegedeeld heeft de edelachtb. heer A. J. Gijsen, burgemees ter van Schiedam het eere-lidmaatschap van de schietverecniging „de Roos" aanvaard en de heer IT. Willems van Beveren, commandant van de Schiedamsche Burgerwacht aanvaardde mede op daartoe gedaan verzoek het beschermheer schap der vereeniging. In verband met het door het raadslid Noordennen bij den Raad ingediend voorstel tot het in 't leven roepen van een ver ordening waarbij het verkoopen en het venten van melk op Zondag wordt verboden, zijn door de* N.V. Melkhandelaren Vereeniging „de Land bouw", alhier, het „Hanze" gilde melkvr rkoopers „St.. Jan" en de N.V. Melkinrichting der ver eeniging van zuivelarbeiders, adhaezie-betnigin- gen bij den Raad ingezonden. De St. Ct. no. 47 bevat de w ij - ziging in dé statuten der naamlooze vennootschap Stoomververij en Chemische wasscherij en blee- kerij de Phoenix, alhier. UIT ROTTERDAM. Staking aan de Droogdokmaatsehappij. Onder het personeel van de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij is een staking uitge broken wegens de ingevoerde verlenging van den werktijd. De staking omvat 380 metaalbewerkers en 120 nageljongens. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 6 Maart 1924 VER GUNNING VERLEEND aan MUNSTER- MANN'S ISOLEERWERKEN tot uitbreiding der fabriek van isolatiematerialen' in het pand Westmolenstraat 29, kadaster Sectie C, no. 1274, door bij plaatsing van 2 E.M. van 5 P.K., en 1 E.M. van 12 P.K. door verwijdering van 2 E.M. van 1 en 3 P.K. en door verplaatsing van eenige electromotoren, drijvende diverse werk tuigen. Schiedam, 8 Maart 1924. (Slot.) Nieuwe meerstoelen 6. VöorsLel van B. en W. a. om te besluiten tot vernieuwing van de twee meerstoelen aan den mond van de Wilhel- minahaven de kosten hiertoe worden geraamd op 28000.— Den heer Evers heeft 't verwonderd, een dergelijk voorstel van B. en W. te hebben ont vangen, daar t College den raad hierin feitelijk voor een fait accompli stelt, doordat 't reeds t hout voor de meerstoelen heeft aangeschaft. De reden hiervoor zoeken B. en W. in de stijging van het hout, maar volgens spr. Rijgt het hout niet zoo, als men 't voorgeeft. Verder zou spr. dit werk niet onderhands, maar openbaar willen zien aanbesteed. De heer Dinkelaar zegt, dat de hout- prijzen wel geweldig stijgen, zeker van het Amerikaansche hout, dat voor de meerstoelen moet gebruikt worden. De heer v. d. K r a a n vraagt, wie de kosten betaalt, als een of ander schip die meerstoelen beschadigt. De heer Houtman verdedigt de handel wijze van 't college. Weth. weet 't zeker, dat de lioutprijzen stijgen, dus verstandig was 't, om t hout vroeg te koopen. Zelfs al was 't hout niet voor de meerboeien noodig geweest, dan had hij nig wel durven koopen, in de vaste overtuiging, dat er winst op te maken zou zijn geweest. Weth. is verder geen voorstander van openbare aanbesteding bij dit soort werken, dat vooral een zaak van vertrouwen is, hij wil dit echter nog nader onderzoeken. De schade, die de boeien wordt toegebracht, antwoordt weth. den heer v. d. Kraan, wordt betaald door de schade-veroorzakende schepen, die dit weer op hun assurantie-maatschappijen verhalen. De heer Evers blijft erbij, dal. openbare aanbesteding gewen cht is. Weth. Houtman belooft nogmaals te zullen onderzoeken. t Crediet wordt hierop z. h. s. verleend. Werkloozenoteun. 9. Bespreking der wijzigingen, gebracht in de steunregelingen voor de werkloozen. De voorzitter herinnert er aan, dat 't college den laatsten tijd verschillende moties over de steunregeling heeft ontvangen (welke wij reeds in ons blad publiceerden. Red.), maar daar de regeering zoo vast op haar eenmaal ingenomen standpunt blijft staan, hebben B. en W. er maar van af gezien, verder op die moties in te gaan. Ze hebben nu tenslotte zelf 't plan gemaakt, om de regeering voor te stel len haar besluit tot steunverlaging tot 1 April op te schorten en den kindertoeslag op 1te bepalen. Hierop zou de regeering misschien nog kunnen ingaan, maar nu, zegt spr., is er weel een motie-Dinkelaar ingekomen, die weer verder gaat dan 't plan van B. en W. en als volgt luidt De Raad noodigt B. en W. uit zich onverwijld tot Zijne Excellentie den Minister van Binnen landsche Zaken te wenden met het verzoek de normen der werkloosheidsuitkeering te hand haven zooals deze tot op heden zijn, n.l. a. 13.50 voor gehuwde rechthebbenden der werkloozenkassen, uitgetrokkenen en dubbel uitgetrokkenen b. 12.50 voor gehuwde ongeorganiseerden en niet rechthebbenden c. een toeslag van 1.50 per kind. Een langdurig debat ontwikkelt zich dan naar aanleiding van deze motie. De heer v. d. Valk merktvop, dat, wanneer Vrijdag j.l. 't comité was doorgegaan, men toen reeds 't zelfde voorstel als van Dinkelaar had kunnen verwachten. De heer Dinkelaar verdedigt zijn motie en dringt er op aan zijn voorstel met kracht en klem bij den minister aan te bevelen. De werk loozen, de vakvereenigingen en ook de burgers zijn er van overtuigd, dat van den steun niets meer af kan. Meer wil spr. er niet over zeggen, daar deze zaak niet door een politiek debat vertroebeld moet worden. De heer v. d. Valk wijst er op, dat men met deze zaak in 't comité binnen de 15 minuten had klaar kunnen zijn. De heer v. Noordennen wil deze kwestie ook niet in de politiek halen. Hij klaagt, er over, dat de regeering geen enkel motief voor haar voorgenomen verlaging noemt. De steunrege ling berustte tot nu toe op een basis van 65 van het loon, wat door allen steeds als een goede basis werd aanvaard. Men moet dus hieraan nu niet gaan tornen. De heer Collé schimpt wat op de rechtsche raadsleden, die de vorige week 't comité aan vroegen en op de handelwijze van B. en W. inzake de steunverleening. Hij stelt tenslotte voor, om alle werkloozen eenzelfde uitkeering te geven, gelijk aan die van de crisiswerkloozen. Wat wd men verder doen, vraagt hij nog, als de regeering weigert op de motie-Dinkelaar in te gaan (Weth. de Bruin wat zoudt u dan willen doen?) Dan moeten de arbeiders, zegt de heer Collé, fikscher optreden en desnoods maar stelen, om hun honger te stillen, wat Ook volgens den Bijbel is geoorloofd. De heer K r a m e r-F r e h e r gaat met 't voor.-tel van den heer Collé mee zijn gemoed, verklaarde spr., was te vol, om veel te zeggen. Weth. B o d d e s wil niet spreken namens 't college, maar alleen zijn persoonlijke opinie over deze kwestie zeggen. Weth. ontkent, dat de regeering geen enkel motief voor de verlaging zou hebben opgegeven, zooals de heer v. Noor dennen beweerde. Het hoofdmotief is wel hierin gelegen, dat b.v. de minimum-loonen in den scheepsbouw de maximum-steunuitkeeringen na deren en dit schept, zooals ieder zal inzien, een zeer ongewenschte verhouding, daar men dan met niet werken evenveel zou verdienen als met hard werken. Hieraan wil weth. dan ook niet meewerken. Misschien ware er wel een ande re regeling te vinden, die met. 't zelfde resultaat, als de regeering zich voorstelt, toch zoo weinig mogelijk de werkloozen zou drukken. Weth. noemt dan een norm van 13, met een kindertoeslag van 1 per kind tot een maximum van 6. Die norm acht weth. voor iedere plaats verschillend, dus moet men Schie dam b.v. niet gaan vergelijken met Vlaardingen, Delft of Rotterdam. De regeering blijft volgens weth. vast op haar standpunt staan, dus bereikt men met tactiek meer dan met pressie. Weth. Houtman verklaart zich eens met de zienswijze van weth. Boddeüs. De basis voor de uitkeeringen, meent weth. verder, moet voortaan voor Schiedam in de metaalbedrijf- loonen gezocht worden, daar de metaalindustrie op 't oogenblik reeds de hoofdindustrie voor onze stad is en niet meer de glasindustrie. Weth. is er van overtuigd, dat de minister tot de steun verlaging moest overgaan, dus er niet meer van terug te brengen zal zijn. Men kan dus daarom beter een tusschenweg nemen, en iets vragen, dat tenminste nog eenige kans van slagen heeft. Weth. de Bruin is can een afwijkende meening. Hij vindt 't door weth. Boddeüs aan gehaalde verlagingsmotief niet juist, want dat pleit niet tegen de liooge uitkeeringen, maar tegen de te lage loonen. Hij beschouwt dus de zaak juist van den anderen kant. Overigens gaan den laatsten tijd, b.v. in de metaalindustrie, de loonen weer omhoog en ook een werklooze moet toch zóóveel steun trekken, dat hij er van leven kan. Met de nieuwe regeling, zal b.v. een gezin met 6 kinderen 5 minder ontvangen, wat toch niet is toe te laten. Weth. meent, dat Schiedam alleen het slachtoffer is van de voorgenomen steunverlaging, van andere gemeenten heeft weth. tenminste nog niets gehoord. Tenslotte dringt hij er met alle klem op aan, de motie- Dinkelaar aan te nemen en dat dan mondeling in den Haag voor behoud der bestaande regeling wordt gepleit. De heer Kavelaars wil even opmerken, dat hij er voorstander van is, dat de bestaande regeling b.v. tot 1 Mei blijft bestaan. Weth. v. V e 1 z e n maakt vooraf de op merking, dat de werkloosheid-kwestie zwaar te controleeren valt. Verder vindt hij 't verkeerd, om, zooals weth. de Bruin wil, den minister iets voor te leggen waarvan hij toch niets wil weten. Maar om iets te bereiken, moet men voorzichtig zijn en een middenweg nemen, zooals b.v. 't college thans heeft voorgesteld blijven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2