jM Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. the en Gelderland, waar de katholieke arbeiders betrokken zijn bij de uitsluiting in de textiel industrie, een brief van den aartsbisschop van Utrecht voorgelezen, waarin wordt gezegd, dat die arbeiders, voorzoover ze nog niet bij hun vakorganisatie zijn aangesloten, zich na het eindigen van het conflict bij de R.K. vakorgani satie hebben aan te sluiten. Prins Hendrik en het Gulden Vlies. Havas meldt uit Madrid, dat bij Kon. Be sluit de orde van ht Gulden Vlies is toegekend aan Prins Hendrik der Nederlanden. Ons gezantschap te Boekarest. Naar gemeld wordt, is binnenkort de benoe ming te verwachten van mr. J. E. H. Baron van Nagell, gezantschapsraad te Berlijn tot Br. Ms. gezant te Boekarest, ter vervanging van dr. Hendrik P. N. Muller, die een paar maanden ge leden tot gezant te Praag is benoemd. Bier en thee. Op het wetsontwerp tot verhooging van de accijns op bier en van het invoerrecht op bier en thee heeft de heer Oud een amendement ingediend, dat strekt, de wet te doen vervallen met ingang van 1 Januari 1916. Ontslag. Tegen 1 April zullen alle gehuwde ambte naressen bij de Rijkspostspaarbank eervol wor den ontslagen. Zomertijd. Belga seinde gister uit Parijs De afgevaardigden van Engeland, België, 'ederland en Frankrijk hebben vanmiddag ver gaderd om de maatregelen te bespreken, die zou den moeten worde genomen om overeenstemming te bereiken in zake den datum, van den overgang van winter- en zomertijd in hun resp. landen Voor Frankrijk, België en Nederland is daartoe gekozen den nacht van 29 op 30 Maart. Voor Engeland is die datum de nacht van 12 op 13 i pril. wegens de Engelsche wettelijke bepalingen oor het vervolg stellen de afgevaardigden als datum voor de invoering van den zomertijd voor, den nacht van den eersten Zaterdag op Zondag in April en als datum van den terugkeer tot den wintertijd de nacht van den eersten Za- terdam op Zondag in October. Commissaris der Koningin in Utrecht. Bij Kon. besluit is aan dr. F. A. C. graaf van Lynden v. Sandenburg, commissaris der Koning- gin in de provincie Utrecht, op zijn verzoek, met ingang van 1 April, op de meest, eervolle wijze uit gemeld ambt ontslag verleend met dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den Lande bewezen is met ingang van 1 Mei, als zoodanig benoemd dr. H. lh. s'Jacob, lid van de Staten dier pro vincie. De heer s'Jacob maakt deel uit van de Christe- lijk-Historische Unie hij is geboren in den Haag. Het nieuwe plan. Het loos kabaal, van S.D.A.P., N.V.V. en Bond van Ned. Onderwijzers tegen de „ondenvijs- vcrslechtering", maakt de soc.-dem. dagbladen ongenietbaar. Joch trachten wij zoo goed en zoo kwaad als het gaat ieder nummer van „Het Volk" door te werken. En soms loont het ook de moeite. Want midden in een of ander stuk vol opge schroefd proza vindt men wel eens een uitlating, die van gezond verstand getuigt en de moeite waard is, om vast te houden. Zoo ook in het num mer van j.l. Zaterdag, De parlementaire redac teur schrijft onder meer „Op de verspillende versplintering van het onderwijs door de vele kleine schooltjes wijzen onze woordvoerders herhaaldelijk. Men voert hun tegemoet, dat vele van die schooltjes open baar zijn. Het is voor hen geen reden, met die versplintering vrede te hebben." Des- te beter Als de parlementaire redacteur van „Het Volk" hier werkelijk de meening weer geeft van de S.D.A.P.-sche Kamerfractie, dan mag men verwachten, dat die fractie het voorstel uit de Kamer tot wijziging van art. 28 zal steunen Nog vóór er van het nieuwe plan iets bekend werd, schreef de sociaal-democraat P. Voogd volkomen terecht, dat dit art. 28 de onnoodige versplintering van scholen in de hand werkt. Er is nu een voorstel om dit artikel zóó te wijzi gen, dat de splitsing wordt tegengegaan. De S.D.A.P.-ers kunnen op dat punt dus hun zin krijgen. Tenzij. ...op het laatste oogenblik ,,de po litiek" hun weer parten speelt en zij onder een of ander voorwendsel terugkrabbelen. („Tijd.") 1 armen zouden komen. Eenmaal werd geld naar den Haag gestuurd, ten bate der Duitsche geestelijken, maar dat ging niet. af van de opbrengst der collecten in de parochie kerken. Voorts werd het voornaamste werk der verschillende onderafdeelingen en conferenties gememoreerd De bibliotheek werd naar de R.K. Leeszaal overgebracht, waar ze met be houd van zelfstandigheid in een aparte afdeeling werd geplaatst. Door de Conferentie der IJ.Maagd werden gem. per week 27 gezinnen bezocht, door de Conferen tie van St. Jan gem. 24 gezinnen ook die van den H. Rozenkrans werkte zeer ijverig en nam zelfs werk van anderen over. In 't St. Liduinagesticht worden thans 110 personen verpleegd, die vooral door de opofferen de liefde der Eerw. Overste en Zusters daar uit nemend worden verzorgd. Over de exploitatie van het Gesticht kon men over 't afgeloopen jaar tevreden zijn. Van de spijskokerij werd tot nu toe niet zoo ruim gebruik gemaakt als vorige jaren. De Aid. van de Kinderbescherming had niet veel reden om tevreden te zijn, vooral in verband met de intrekking der rijkssubsidies. Particuliere hulp is daarom voor vruchtbare voortzetting van het liefdewerk zeer noodzake lijk. Na de voorlezing van het zeer uitgebreide ver slag, richtte de zeereerw. pastoor Wamink een kort woord van aanmoediging tot de leden aan de hand van het Schrift-woord Mijn lust en mijn leven is het te ijveren voor den Heer, den God der Heerscharen. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Wederom met gebed werd hierop de vergade ring gesloten. Volks badhuis. In de week van 2 tot 8 Maart werden genomen 478 baden. lste klasse kuipbaden 31, regenbaden 61. 2de klasse kuipbaden 35, regenbaden 339. Kinderbaden 12. St. Vincentius>Verecniging. Gisteravond hield ra haar gebouw de Vin- eentius-Vereeniging haar jaarvergadering, welke goed was bezocht. De zeereerw. pastoor Warnink opende om ruim 8 uur de bijeenkomst met gebed, onmiddel lijk waarna de secretaris, de heer Adr. Zoetmul der een geestelijke lezing voordroeg over het schoone werk en de rijke resultaten der Vineen- tiusvereeniging. Vervolgens las de secretaris de nol uien der vorige jaarvergadering voor en werd de heer P. Groenendaal door den president-, den heci Cbr. Wouterlood, als nieuw lid gcinstalleerd. J Iierna nam de president 't woord, om na eeni- ge bai telijke w oorden van welkom 't jaarverslag over 1923 uit te brengen, waaraan 't volgende is ontleend Allereerst werd hierin nogmaals met klem weersproken, dat hier in onze stad gecollecteer de gelden naar den Ilaag zouden worden ge zonden en dus niet ten bate der Schiedamsche Vereenigde Glasfabrieken. In de gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de N. V. Vereenigde Glasfabrieken (United Glass Works) alhier waren 740 aandeelen, zijnde méér dan de helft van het geplaatste maatschappelijk kapitaal, vertegenwoordigd. De vergadering hechtte met algemeene stemmen, behoudens één blanco, haar goedkeuring aan het voorstel tot afstempeling der aandeelen van 1000 op ƒ500, en besloot met algemeene stemmen tot dc voorgestelde statutenwijzigingen. Aan de Veeartsen ij kundige hoogeschool te Utrecht, is bevorderd tot doctor in de veeartsenijkunde, de heer J. Witkamp, gouvernementsveearts, geboren alhier, op proef schrift Bijdrage Lot de kennis van de hyphomj- cosis destruens (met lof). UIT ROTTERDAM. Rotterdam in 1923. Verschenen is het jaarverslag over 1923 van onze Kamer van Koophandel. Het volgende is er aan ontleend In een inleidend woord wordt van een on gunstig jaar gewag gemaakt, een jaar, waarin aan de vele bestaande moeilijkheden nieuwe belemmeringen op den weg naar herstel werden toegevoegd, waarvan de handel geruimen tijd den druk bleef ondervinden. De druk der tijdsomstandigheden, die Rotter dam nog bij voortduring ondergaat, komt wol ten sterkste tot. uiting in den zeer grooten om vang, dien de werkloosheid hier heeft aange nomen. Rotterdam 'beeft in 1923 niet minder dan 6V2 millioen of 3/5 van de totale opbrengst der gemeentelijke inkomstenbelasting ovei 1922/ 23 besteed aan de uitkeeringen voor werkloozen. Het scheepvaartverkeer van Rotterdam en van den Nieuwen Waterweg is in 1923 afge nomen. De cijfers vertoonen bij die van 1922 een vermindeiing van 214 schepen en 196.972 netto registertons. Voorzitterschap Kaïner van Koophandel. Aan het eind van de gistermiddag gehouden openbare vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rotterdam heeft de voorzitter, de heer W. H. Croockewit, in ver band met den gang van zijn zaken, het voor zitterschap neergelegd. Bezuiniging. Volgens de bladen hebben burgemeester en Wethouders van Rotterdam het voornemen, om tot bezuiniging over te gaan op de arbeiders- voorwaarden van het gemeentepersoneel. Op de rivier alhier ter hoogte van de Schie- haven heeft een aanvaring plaats gehad tusschen de sleepboot. Johanna van den stoomsleepdienst J. van de Graaf die voorbij de Schiehaven de rivier opvoer en de sleepboot Pollux van den Internationalen sleepdienst, die de Schiehaven uitvoer. De Johanna kreeg een groot gat aan bakboordzijde, maakte water en kon met pom pen niet drijvende gehouden worden, zij werd door de Pollux de Schiehaven ingesleept en is dicht onder den wal gezonken. De Pollux kreeg een flink gat in den voorsteven aan stuurboord zijde, doch is drijvende gebleven. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. U als abonné, beleefd, eenige ruimte in Uw geacht populair en veel gelezen dagblad te willen af staan. M. de R. ik zal moeten beginnen met de vraag te stellen Is er een van de groote bezuinigings mannen, die aan steller dezer regelen, eene op lossing kan geven, hoe een gezin bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, een inkomen hebbende van 18,25, eene huishuur betalende van ƒ6,50, ƒ1,81 voor fondsgelden, belasting gelden buitengelaten, die natuurlijk moeten, betaald worden, per week dus voor levens onderhoud heeft te Verteren 9,94, alzoo per hoofd en per week 1,24, daarop nog bezuini gen kan. Het is echter mijn. vermoeden, dat de heeren met hunne oplossing achterwege zuilen blijven, het betreft immers maar een „arbeiders gezin." Heeren vergeet niet, wij zijn allen naar Gods evenbeeld geschapen, Die zelfde God heeft twee geboden gesteld, waarvan Hij heeft gezegd, het tweede is aan het eerste gelijk en deze twee volmaken geheel de Wet. Alzoo het eerste, God lief te hebben boven alles en onzen, even naasten gelijk ons zelve. Zoo er dus iemand is, die durft beweren God lief te hebben, en zijn evennaaste niet, dan zeg ik, gij zijt een leuge naar." Die zelfde God heeft ook na den zon- denval van Adam tot „ons" gezegd In bet zweet des aanschijns zult gij uw brood ver dienen. En Jezus, die tot vervolmaking dei- Wet op de aarde kwam, zeide de arbeider is zijn loon waard. Hieruit kan dus niet begrepen worden onthoud den arbeider van het hem toekomende loon en tracht u door uitbuiting, en uitzuigerij zoo kapitalistisch mogelijk té maken. Het zijn juist deze heeren, die in den regel aan het bezuinigen zijn, doch ik zeg U, dit verschijnsel geeft aan de ingetreden, voor genomen en nog te verwachten loonsverlaging, een zoo bitteren bijsmaak. Immers, dit behoef ik U allen niet te zeggen, dat hoog en laag loon, een betrekkelijk begrip is de vraag is wat kan men er voor krijgen. Als dus de kosten van het levensonderhoud, (dit opgevat in den ruimsten zin, met inbegrip dus van huishuur, en belasting) laag zijn, kan men met een laag loon meer doen dan met een hoog loon, wanneer de prijzen van het levensonderhoud worden opgedreven. Het feit ligt dus voor de hand, dat de meeste arbeidersgezinnen leven op de grens van het te kort. Is dit nu voor het behoud dei- volkskracht, voor de ontwikkeling der industrie zelf ook gewenscht, de arbeider in het algemeen te brengen tot het pauperisme. Hiervan zal toch zeer zeker niet het herstel der maatschappij te wachten zijn, wordt dit wel gedaan dan zal het einde daarvan zijn lasten dragen. De liberalen hebben een deel van het volk naar het socialisme gedreven. De liberalen bereiden ook de revolutie voor.Wie onrecht zaait, zal't ook moeten maaien. Neemt echter dezen raad van schrijver aan, en blijf zonder onderscheid van persoon, rang of stand niet langer gelijk aan Saulus. Want ook tot U roept de stem Gods Waarom vervolgt gij mij Mede-arbeiders, ook richt ik een enkel woord tot u, bedenkt, dat als er ooit een tijd is geweest, om U aaneen te sluiten dan is het deze tijd, weest derhalve zonder uitzondering propagan dist, wij moeten tot ieder onzer gaan, dit eischt wel veel werk, doch dit werk is van duurzaam resultaat. Het maakt ons vereenigingsleven intiemer, en brengt het tot de ontwikkeling van eene groote familiegemeenschap. En in zulk een gemeenschap voelt men zich ook door andere dan stoffelijke banden aaneengesloten. Men leert dan beter begrijpen en waardeeren, de groote beginselen, die ons samenbinden tot de hervorming der Maatschappij. Mede-arbeiders rust op ons niet de plicht te strijden en te ijveren voor het geluk van onze broeders in Christus, die op dwaalwegen zijn Zijn wij niet verplicht mede te bouwen aan eene betere, aan eene in Christus hervormde samenleving. Uit overtuiging moeten wij allen propagandist zijn, met nog meer ijver, onze zware maar heerlijke taak vervullen laat ons derhalve solidair strijden voor onze vak- vereeniging, strijden voor onze standsorganisatie, want dit doende zijn wij strijders voor de eene en ware kerk van Christus. M. de R., ik zal eindigen, daar ik te veel plaatsruimte van Uw blad zou vergen, doch dit laatste wil ik nog met nadruk tot onze bezuini gingsmannen zeggen, dat er in de H. Schrift staat „Een is uw Meester en gij zijt allen broeders." M. de R„ U hij voorbaat mijn hartelijken dank voor de verleende plaats ruimte Uw abonné J. W. B. beide beenen. Beiden werden per brancard naar het Gasthuis vervoerd. De bestuurder van de bus, Van Beek, verwondde de handen bij het inslaan van de ruit. De auLobus is zwaar geha vend. Het ongeval werd veroorzaakt doordat de bestuurder van het bellen van de tram niet tijdig heeft vernomen. Ernstig auto-ongeluk. Omtrent het auto-ongeval te Amsterdam meldt men nog Gistermorgen heeft voor het hoofdbureau van politie aan den O.-Z. Achterburgwal een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Even over 9 hoorden de politiebeambten van het bureau hulpgeroep. Een atax, die van de zijde van het Rusland was komen aanrijden en waarschijn lijk met een vaart tegen een hij het trottoir staand paaltje was gebotst, was met een kleine bocht in de gracht terecht gekomen. De twee chauffeurs, waarvan de eene een leerling, die naar men zegt den auto heeft, bestuurd, ston den op den nog drijvenden wagen. De politie- sloep was door' den schok omgekanteld. In allerijl werden ladders uitgezet. De chauf feurs, die zeer waren geschrikt, vertelden dat zich een passagier bevond in den wagen, die reeds in de modderige diepte wegzonk, (inmid dels was een brandvragen en de reddingswao-en van de stadsreiniging gearriveerd. Met een vlotje trachtte een brandweerman den auto te naderen. Het gelukte hem de kap van den auto los te snijden. Een dreg werd uitgegooid en na een hall' uur slaagde men er in den arm van den verongelukten passagier vast te krijgen. Spoe dig nadat bij was opgehaald, kwamen ook zijn aktentasch en zijn wandelstok bovendrijven. Met vereende krachten begon men vervolgens met het naar boven halen van den auto. Een groot aantal nieuwsgierigen had zich om aan den walkant verzameld om het schouwspel gade te slaan. Om half 11 werd het nummer van den auto zichtbaar en even later kon men beginnen den wagen op te graaien. De verongelukte, die waarschijnlijk in de modder was gestikt, is de heer Fruyt, directeur van de N.V. Nederlandsch Veem, woonachtig te Bussura. Ongelukken. De werkman v.d. B., werk zaam aan de Maatschappij de Schelde teVlissin- gen is van een ladder gevallen en bijna onmiddel lijk daarna overleden. Hij laat een vrouw en cenige kinderen achter. Toen de bejaarde vrouw van A. M. te Westwoud gisteren de kerk zou binnentreden, zakte zij plotseling ineen. De ijlings ontbo den geneesheer kon slechts den dood consta- teeren. De 19-jarige Mej. A. v. W. te Medemblik heeft dezer dagen een wondje aan het been ge kregen, waardoor bloedvergiftiging ontstond, ten gevolge waarvan het meisje in korten tijd is overleden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) _r Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de k opy niet teruggegeven Naar het pauperisme. M. de R: Voor bovenstaand opschrift en de hiermede in verband staande uiteenzetting, verzoek ik Dranksmokkelarij. Zondagnacht heb ben de kommiezen te Zierikzee met behulp van de visscherijpolitie een groote partij gedistilleerd aangehouden, die binnengesmokkeld werd door de motorschuit Z.Z. 19 van Gebr. O. te Zierikzee. De partij bestaande uit 140 liter-flesschen en 23 manden met gedistilleerd was uit België aange voerd door een klipperschip, geladen met ster nen, met bestemming naar Wolfaartsdijk, en is in de Zandkreek overgeladen op de Z.Z. 19 Het schip is eveneens in beslag genomen. 1 u 0 en tram. Eergisteravond omstreeks halfnegen is de autobus van den heer Jonker gouw uit Den Bosch, die uit de richting van Strvp kwam, op den hoek bij den Emmasingel te Ein.il- oven door een stoomtram in de flank gereden. De bus, waarin verscheidene passagiers zaten, kantelde en viel dwars over de Stadsvest, doch bleei boven het water hangen. De bestuurder sloeg een ruit in, en door die opening konden de passagiers zich redden. Een man uit Stratum is nog al ernstig aan het zitvlak verwond, en een meisje uit Philipsdorp kreeg kneuzingen aan In het been geschoten. Zaterdag avond hadden twee kooplui ruzie ten huize an S.P. in de van Ravesteynstraat in Den Haag. Op de komst van twee agenten gooide L. een ongeladen cylinder-revolver weg. De man werd aangehouden en op het bureau bleek hij nog in het bezit te zijn van een geladen brow ning. Verder bleek dat hij gewond was aan het been. Hij verklaarde dat dat kwam, doordat de revolver in zijn zak was afgegaan. De dokter van den geneeskundigen dienst verwijderde den kogel. Op de kamer in de v. Ravesteynstraat is een huls gevonden. Tentoonstellingsverrassingen. De bezoekers van een ter gelegenheid van het *~1/2-jhrig bestaan van de Gooische H.B.S. te Bussum door leerlingen georganiseerde tentoon stelling werden gistermiddag ongeveer 2 uur opgeschrikt door een hevigen knal. Het bleek, dat vuurwerk, in een van de bovenzalen van het gebouw opgeborgen, ontploft was. Verscheidene ruiten waren gesprongen. Een begin van brand werd door de brandweer, die spoedig ter plaatse was, gëbluscht. Stakende kerkvoogden. Toen de kerkvoogden te Oosthur en, in het gemeente" huis bijeen waren gekomen om rekening en verantwoording te doen van hun gehouden be heer, deelde de burgemeester hun mede, dat om be-umigingsreden het gebruikelijke diner achterwege zou blijven. Deze mededeeling ont stemde de kerkvoogden dermate, dat zij de boeken dichtsloegen en de vergadering ver lieten Verdronken. Te Delft is bij de familie bericht ontvangen dat de heer J. Tielenius Kruyt- hoff, officier aan boord van een naar West-Indië vertrekkend stoomschip, in het Kanaal over boord is geraakt en verdronken. De luidsprekende versterker. Het komt bij meetings en groote vergade- ringen meermnlen voor, dnt een terrein of een zaal te groot is om door één spreker bestreken te worden. Mén is dan wel genoodzaakt meer sprekers opverschillende plaatsen te laten op treden, hetgeen veelal storend werkt. De N. V. Ingenieursbureau Bartels en van Nie deelde ons mee, dat zij aan dit euvel tege moet kan komen. Op eenige meters afstand van den spreker wordt een gevoelige microfoon geplaatst, welke het geluid van de stem opvangt dat na dui zenden malen versterkt te zijn door luidspre kende telefoons, verbonden met groote geluid- trechters, wordt weergegeven. Door de Western Electric Co. is dit systeem reeds in practijk gebracht, o.a. bij de rede van,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2