SPÖÏPË president Harding bij zijn ambtsaanvaarding in 1921, welke door 125.000 personen, die zich om het kapitool verzameld hadden, werd aan gehoord. In ons land zal de luidsprekende versterker het eerst in toepassing worden gebracht bij het Eucharistisch Congres, dat in Juli in het stadion zal gehouden worden. De geluidtrech ters zullen dan in het midden van het veld worden opgesteld. Waarschijnlijk zullen dan ook buiten de muren van het Stadion de spre kers gevolgd kunnen worden. Ter dood veroordeeld. De Sovjet rechtbank te Borisof in de provincie Minsk heeft na een verhoor van acht dagen 22 leden der roo- verbende onder den hetman Monitsj ter dood veroordeeld. Tot den veroordeelden behooren drie vrouwen. De hetman zeil' is nog niet gear resteerd. Een deel van deze beruchte rooverbende maakte zich gedurende geruimen tijd in de provincie Minsk aan plunderingen schuldig, vooral op treinen, had zij het voorzien. Naar beweerd wordt, trachtte zij ook pogroms te verwekken. In nog enkele andere provincies zijn proces sen tegen rooverbenden aanhangig. Z ij n vrouw vermoord. Te Suresnes (Frankrijk) lostte de 34-jarige Italiaan Emi) Michilon op zijn tien jaar jongere vrouw, die wegens zijn wangedrag naar haar zuster ge vlucht was vier revolverschoten. De vrouw die naar het ziekenhuis vervoerd werd bezweek aan haar wonden. In de straat waar de misdaad plaats had ontstond een oogenblik een paniek. Een 22 ja rige jongeman wierp zich intusschen op den moordenaar en overmande hem terwijl een agent den misdadiger zijn revolver ontrukte. Toen keerde de menigte zich tegen den mis- dadigen Italiaan en tracteerde hem ondanks de tusschenkomst van den agent op een flink pak slaag. Vrachtauto in een rivier ge stort. Uit Harrison (New Jersey) wordt gemeld dat 12 arbeiders verdronken zijn toen een vrachtauto met van hun werk terugkee- rende arbeiders over de leuning van een op haalbrug in de rivier de Passaic stortte. Val sc he bankbiljetten in Ned. I n d i De Chineesche hoofddader van het vervaardigen en uitgeven van valscbe biljetten der Javasche Bank van ƒ25 is gearresteerd. Te Jocja is beslag gelegd op een aantal val- sche bankbiletten tot een bedrag van 19800. Het Bataviasche politie-schan- d a a 1. De ontslagen commissaris van po litie 2e klasse B. K. Noorman aldaar zal ook gerechtelijk worden vervolgd wegens zijn aan deel in het Bataviasche politieschandaal. De m ij n r a m p in U t a h. De brand, die gisteravond uitbrak en nog niet geblnscht is, belemmerde het reddingswerk in de mijn nabij Salt Lake City, waar de bekende groote ontploffing heeft plaats gehad. Er zijn reeds 30 lijken gevonden. Acht ervan zijn naar boven gebracht. T r e i n o n t s p o r i n g. De trein van Calais naar Ventimiglia is op den wissel nabij de halte Grand Violents ontspoord. Er zijn 4 doodcn en 25 gewonden. Toetankhamen's graf. Bij de be handeling van het aanhangige proces van Carter c.s. tegen de Egyptische regeering trad de advocaat Maxwell op als raadsman van Carter c.s., schrijft de „Times." Vanwege de Egyptische regeering werd be zwaar geopperd tegen het verzoek van Carter, ten eerste op grond van bet feit, dat de regee ring wel een concessie aan lord Carnarvon ver leende en die na zijn dood aan zijn weduwe is overgegaan, maar niet een concessie aan Car ter. Voorts verklaarde de vertegenwoordiger der regeering, dat evenmin de drie executeurs van lord Carnarvon als diens weduwe voor de rechtbank wilde verschijnen om het verzoek van Carter te steunen. Die bewering leidde gister tot een merk waardige sensatie. De advocaat van Carter vroeg namelijk verlof als getuige te doen hoo- ren generaal sir John Maxwell, een der drie executeurs van lord Carnarvon. De generaal was een half uur te voren te Cairo uit Califcr- nië aangekomen. Tot groote verbazing van liet talrijk aanwezige publiek verscheen de gene- radl voor de rechtbank. Hij verklaarde, deze lange reis te hebben ondernomen, om het door Carter ingediende verzoek te steunen. Hij had diens advocaat daartoe gemachtigd en ontving zelf daarvoor volmacht van de beide andere executeurs van lord Carnarvon. Tengevolge van de haast, welke bij op zijn reis betrachtte liet hij dat document echter te Nizza achter. De scheidsrechter van de gemengde rechtbank zal in den loop dezer week uitspraak doen. Pater Rutten. De Brusselsche „Stan daard" meldt, dat er ernstig over gedacht is, den populairen Domincaan Pater dr. Rutten met het ministerie van arbeid te belasten. Etn definitief aanbod schijnt niet gedaan toen vast stond, dat Pater Rutten voor de eer zou bedan ken. Wel staat vast, dat Pater Rutten over mogelijke candidaten zal worden gepolst, even als vroeger reeds geschiedde. Het nieuwe Duitsche gifgas. ■De Duitsche bladen weerspreken het door de Franschen verspreide bericht, dat 8 chemici in een militair laboratorium te Dresden zouden zijn gedood, tengevolge van de doodelijke werking- van een nieuw soort gas, dat reuk-, kleur- en smaakloos is. De Duitsche bladen verklaren daartegen het Rijk stelt geen gas beschikbaar voor militaire doeleinden in Dresden is geen militair labo ratorium een dergelijk ongeluk is daar ook niet geschied. Waar is, dat een kleine ontploffing- heeft plaats gehad in een huis bij Pirna, waar de communist Beclrich handgranaten aan het ma ken was. Telegrammen. HET OLIE-SCHANDAAL. WASHINGTON, 11 Mrt. (draadloos) Van daag treedt minister Denby, als secretaris van Marine af. Tot dusver is voor hem nog geen plaatsvervanger door president Coolidge aan gewezen. Naar verluidt zal Denby zich voor de Senaatsverkiezingen candidaat laten stellen. NOODLOTTIG AUTO-ONGELUK. NEW YORK, 11 Mrt. (draadloos) In een park te New York is een auto tegen een muur ge reden. Drie der inzittenden werden terstond gedood, de vier overigen doodelijk gewond. De auto is totaal vernield. DE ONTSPORING VAN EEN SNELTREIN. PARIJS, 11 Mrt. (draadloos) Bij de ontspo ring van den sneltrein van Parijs naar de Riviera, eenige kilometers voor het station te Lyon, zijn drie Britsche passagiers gedood. Toen het ongeluk gebeurde, reed de trein met een vaart van 80 K.M. Verschillende rijtuigen sloe gen om, waarna het voorste gedeelte van den trein in brand vloog. Met veel moeite slaagde men er in, enkele valiezen waarin veel waarde verbolgen was, in veiligheid, te brengen. De schade wordt geschat op 40.000 pond sterling. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matigen O. tot Z. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, nachtvorst, iets zachter over dag. De besmettelijke veeziekte. Naar wij uit Den Haag vernemen is bij nader onderzoek gebleken dat de in Drenthe gecon stateerde gevallen van besmettelijke veeziekte geen gevallen van longpest zijn geweest, 't Waren verschillende uitingen van niet ernstige iongziekte. Ook is onjuist, dat bij Dinxperlo, over de grens, longpest zou zijn geconstateerd. De voorzorgsmaatregelen in Drenthe zijn dan ook weer opgeheven. Het conflict in de textielindustrie. De Donderdag te Hengelo te houdeu meeting voor de uitgesloten katholieke textielarbeiders, zal naar men ons verzekert, buitengewoon goed slagen. Van verschillende plaatsen uit Twente trekt men in optocht met muziek en vanen naar hel meeting-terrein. Zeer waarschijnlijk zullen eeni ge R.K. Kamerleden aanwezig zijn. In de Almelosche textielindustrie, welke tot nu toe voor het overgroote deel buiten den strijd gehouden is, doordat de Almelosche fabrikanten vereeniging niet deelnam aan de actie tot ar- beidsverlenging der Enschedesche werkgevers, dreigt thans een conflict uit te breken. Vooral onder de arbeiders van de Katoenmaatschappij v.h. gebr. Scholten, waar bijna 1000 arbeiders werkzaam zijn, heerscht groote ontevredenheid over het boete-stelsel. Deze arbeiders heb ben zich aanvankelijk tot de patroons ge wend, huns inziens met een negatief resultaat. Naar wij vernemen is er thans overleg gepleegd Lusschen de hoofdbesturen van Sint Lambertus, Unitas, de Eendracht en de federatie van textiel-arbeiders om middelen te beramen, om dit boete-stelsel op te heffen. Deze arbeidersbonden hebben thans besloten tot het houden van een vergadering met het personeel van de Katoenmij., waarin de mis standen aan deze fabriek, besproken zullen wor den. Woesdagavond wordt deze vergadering waar bij de hoofdbesturen tegenwoordig zullen zijn, in Scala gehouden. De Tiende Nedcriandscke Jaarbeurs. Utrecht, 11 Maart. Heden had in den Utrecht- schen Schouwburg de officieele opening plaats van de Tiende Nederlandsche Jaarbeurs. Onder de talrijke genoodigden bevonden zich Minister Aalberse, de burgemeester van U- trecht J. P. Fockema Andrae, de Voorzitter van de Eerste Kamer, de burgemeester van Amsterdam, Rotterdam, de heeren W. de Vlugt en mr. dr. J. Wytema, leden der Eerste Kamer, het Tweede Kamerlid Mr. A. I. M. J, baron van Wijnbergen, de Thesaurier-generaal van het Departement van Financiën, de heer Heringa, chef van de afdeeling Arbeid, Handel en Nijverheid, tevens Regeeringscommissaris bij de Jaarbeurs, de beide directeuren van de Ned. Spoorwegen, Ir. J. A. Kalff en Mr. H. van Maanen, Prof. Methorst, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek, verder eenige leden van de Gedeputeerde Staten van Utrecht. De voorzitter van de Ned. Jaarbeurs, dr. J. C. Koningsbergen, hield een korte rede. Spr. heette de aanwezigen welkom en noemde de opening van de 10e Jaarbeurs een groote vreugde, in de eerste plaats ontleend aan het feit, dat de instelling dit jubileum-aantal heeft bereikt, in de tweede plaats aan de omstandig heid, dat niemand minder, dan de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zich heeft bereid verklaard bij deze openingsplechtigheid het woord te voeren. Maat- aan den anderen kant een vreugde, die nog in geepen deele een feeste lijk karakter mag dragen, omdat de tijden in menig opzicht nog een bewolkten horizon ver toon en. Van menige zijde zei spr. were! ons in den loop der laatste jaren de voorspelling- toegevoegd, dat de geheele instelling hier te lande geen ander dan een tijdelijk karakter kon dragen, dat wij hier hadden te doen met een der vele oorlogskinderen, in de dagen van bangen nood geboren, maar na het sluiten van den vrede weder even snel tot verdwijnen be stemd. De uitkomst heeft deze voorspelling voor- loopig in het ongelijk gesteld. Ons Jaarbeurs- Instituut, zei spr., is gebleken van meer duur- zamen aard te zijn en ruim vijf jaar na het sluiten van den wapenstilstand zien wij het nog in levende lijve voor ons. Toch valt niet te ontkennen, dat het bange tijden heeft door geleefd. In de eerste jaren van zijn bestaan, van alle zijden begroet als redder in den nood en met groote snelheid tot een voor ons land on gewone hoogte geklommen heeft het niet kun nen ontkomen aan de algemeene inzinking, die zich in de laatste jaren over de geheele wereld op economisch gebied heeft geopenbaard. Ja, anderhalf jaar geleden heeft het zelfs een zoo bedenkelijke crisis doorgemaakt, dat in den boezem van den Raad van Beheer met ernst de vraag onder het oog werd gezien, of niet alle hoop op herstel moest worden opgegeven. Intusschen, die crisis is op gelukkige wijze door staan. Geleidelijk, zéér geleidelijk heeft sinds dat oogenblik een ontwikkeling in de opgaande lijn plaats gehad en zoo die ontwikkeling al geen verrassende snelheid vertoont, haar ge stadige vooruitgang vermag ons met goede verwachtingen voor de toekomst te vervullen. Hebben de vier beurzen, vervolgt spr. onder den drang der omstandigheden geen ander dan een nationaal karakter kunnen dragen, deze beurs is reeds de zesde, waaraan ook van buiten- landsche zijde wordt deelgenomen. En al is die deelneming ook nog niet van zoodanigen om vang als wij wel zouden wenschen, zij is toch van voldoende beteekenis om de denkbeeldig heid te bewijzen van de vrees, dat in de buiten- landsche deelneming een gevaar zou kunnen liggen voor de Nederlandsche producenten. Die opleving, waarop ik zooeven doelde, zei spr., is geen op zich zelfstaand verschijnsel, dat aan toevallige oorzaken zou kunnen worden toegeschreven. Integendeel zij houdt verband, en tevens tamelijk gelijken tred, met een lang zame verbetering in de toestanden hier te lande, die men zonder zich aan të groot optimisme schuldig te maken, ongetwijfeld hier en daar kan waarnemen. Spr. eindigde met tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de uitnoodiging te richten tot opening van de Tiende Nederlandsche Jaar beurs over te gaan. Daarop hield minister Aalberse de openings rede, waarna een rondgang over de Beurs werd gemaakt. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 10 Maart 11 Maart. Londen/II .547, /II 531/, Berlijn -0.607,* - 0.607,< - 9 96 - 9.96 België - 8.88 - 8.62 Zwitserland - - 46.59 - 46.577 Amerika... -. -«707, - 2.707 Weenen - o.oo7, -0.007, Kopenhagen - 41.70 -41 Stockholm -70 35 - 70.55 - 36 25 - 35.75 Madrid - 33.05 - 32.95 Milaan _:v. -11.30 -11.15 per billiocn. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 10 Maart 11 Maart. Londen 11 541/a 11.527, Berlijn - 0.607,* - 0.607,* Parijs - 10.02l/t - 9 95 Brussel-- 8 927, - 8 621/, Zwitserland - 46.55 - 46.521/1 Weenen-0.0037'/, -0.0037'/, Kopenhagen-41.90 - 41.10 Stockholm -70.30 - 70 50 Christiania - 46.20 - 36 New-York-2.707, - 2.703/, per billioen. Rechtzaken. De moord te Etten. De rechtbank te Breda heeft gister uitspraak gedaan in de zaak tegen de vijf beklaagden, die terecht hadden gestaan ter zake van dief stal met geweldpleging, den dood ten gevolge hebbende, gepleegd op den landbouwer Naalden, te Etten. De Rechtbank veroordeelde den bekl. Balts overeenkomstig den eiscli van het O. M. tot vijftien jaar gevangenisstraf, bekl. Van Peer tot zes jaar gevangenisstraf (eisch acht jaar), bekl. Ve.rsteijlen tot zes jaar gevangenisstraf (eisch acht jaar), bekl. Van Zetten tot zes jaar gevangenisstraf (eisch negen jaar), en bekl. de Belyser, overeenkomstig den eisch, tot zes jaar gevangenisstra f. Kerknieuws. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft' benoemd tot directeur der Congregatie van de Zusters Ursulinen in het Bisdom Haarlem en tot rector van het St. Antonius-pensionaat te Bergen, den zeereerw. heer G. P. J. van den Burg, thans leeraar aan het Seminarie Hage- veld te Heemstede. Tot kapelaan te Amsterdam (H. Augustinu.-,) den weleerw. pater fr. W. Wybenga. O. E. S. A. Terug uit de missie. Dezer dagen zijn de Eerw. Paters C. Mulder van Amsterdam en A. Marrevée van hier, van de Priesters van het H. Hart wegens ziekte uit de missie in de Congo in het vaderland terug gekeerd. Zij verblijven thans in het klooster te Rotterdam. Nieuwe Kardinalen. Volgens een bericht uit Rome zullen op het a.s. grootconsistorie op 10 April de aartsbis schoppen van New York en Chicago den kardi naalshoed ontvangen. Fiuanc. en Econ. Mededeelingen. 6 pet. leening "s-Gravenhagc. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft in zijn vergadering van gister besloten tot het aan gaan van een 6 pet. leening, groot ƒ5 inillioen, tegen een koers van 98 pet. VOETBAL. Donderdagmiddag 3 uur speelt Oud-Vitesse een voetbalwedstrijd tegen S.P.S.V. op het terrein van Excelsior Damlaan. Burgerlijke island. Geboren: Mrt. 8. Willem Frederik z.v. J. W. N. Boot en .M. Duijn, Westfrankelandsche- straat. Hermanns z.v. M. Jansen en G. de Mots, Voornesehestraat. 6. Maartje d.v. Th. J. P. Zwagers en M. Onderwater, van Beveren straat. 9. Hendrik Cornells z.v. H. C. van Gerven en E. - Klein, Broersveld. Peter z.v. M. P. den Hartog en J. E. Baron, Kortlandstraat. 10. Jacob z.v. J. C. Brouwer en J. M. Staal, W estfrankelandschestraat. Overleden: Mrt. 8. Johannes Catharinus de Lange, oud bijna 1 dag, Nassaustraat. Willemijntje den Breejen, oud 60 j. en 3 mnd, weduwe van J. Winters, Beierlandschestraat. 9. Maria Catharina Offerman, oud 81 j. en 6 mnd, Konijnenbuurt. Cornelis Josephus de Lange oud 1 dag, Nassaustraat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 11 Maart. v.m. 5.42, n.m. 5.58. 12 Maart v.m. 6.17, n.m. 6.38. 13 Maart. v.m. 6.57, n.m. 7.30. SCHIEDAM, 10 Mrt. Aangekomen Eng. s.s. Carmarthenshire", met olie en stukgoederen van Vladivostock voor N.V. Schieveem aan de W iihelminahaven. AVONMOUTH, 7 Mrt. Vertrokken s.s. „Alchymist", tank, met olie naar Schiedam. SCFI1EDAM, 11 Mrt. Aangekomen Eng. s.s. „Alchymist", kapt. G. W. Dines, met olie van Avonmouth voor N.V. Schieveem in de Oude Spuihaven. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 11 Maart. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 20. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 11 Maart. Men noteert voor Spiritus 100 f 44. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 2.30 per ketel. ROTTERDAM, 10 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 501 vette runderen, 230 vette kalveren, 197 schapen of lammeren, 1243 varkens. Prijzen per 1j2 K.G. Koeien 371/st60 et. ossen 5060 ct., stieren 477253 rt., .kalveren 6772100 ct., schapen 40—45 ct. lammeren 2740 per stuk varkens 3437 ct. per 72 k.g. Binnen 1. Granen. Tarwe ruim aangeboden moest in alle soorten lager worden afgegeven om te kunnen ruimen van 12.2513 uitgezochte partijen daarboven betaald, afwijkende 1-1 tot 12. Rogge 10 tot 10.50. Gerst. Chevalier flauwer gestemd, 12 tot 12.40. Haver onveranderd ƒ9.50 tot /ll. Rogge. Pacific stoomend 10.40, Chili dispo nibel 10.45, Zuid-Russische disponibel 10,30, idem aangekomen en st.oomend 10.10. Gerst 64 k. Zuid-Russische disponibel 220, 62/3 idem stoomend 215, 62/3 Bonau dispo nibel 220, 60/1 id. stoomend 213,.. Tunis aan gekomen 195. Haver. 52 Ko. Petersburger disponibel ƒ9, La Plata disponibel 8.40, Donau disponibel 8.85, Pommersche Maart-aflading 10. Boekweit per 2100 kilo Petersburger dispo nibel 11.75. Mais per 2000 Ko. Amer. Mixed disponibel 233, idem aangekomen 228, idem stoomend 227—226. Aardappelen. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt Brielsche eigen heimers 7.25 a 7.60. Zeeuwsche blauwe 7.25 4 8, Zeeuwsche eigenheimers 6.75 4/7. Zeeuw sche bonte 7.25 5/8. Blauwe eigenheimers 6.50 5 f6.75. Bravo's 6.50 a 7.25, Poters 4 a 4.7o. Red Star 6 a 6.75, Li mburgsche industrie 4.60 a 4.75, Limburgsche Red Star 4.40 a 4.50, Drentsche aardappelen fik f 4.25. Malta's 10 a 14 c. per K.G. Met tamelijf,en aanvoer tamelijke vraag. Zeeuwsche eieren ƒ6 5/ 7.50, Over- maasche eieren 6 5 7.50 per 100 stuks. Parijs

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3