DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ES® OMSTREKEN* FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Woensdag 12 Maart 1924. Na. 19893. Gratis-Ongevallenverzekering f 5ÖÜ bij levenslange geheele invaliditeit21)9 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem.Verz. bank te Schiedam 0 Heidensch. S. Buiteuiaudseh Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. De liberale „N. R. Crt." heeft een beschou wing over den loop der bevolking, naar aan leiding der hoofdcijfers hierover in het „Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek." Hierbij teelcent de ,,N. R. Crt." aan: „Wat in de eerste plaats de nataliteit betreft, trekt het feit de aandacht, dat in rijk en steden in een vijftal maanden het geboortecijfer in 1923 dat van het vorig jaar overtrof. Zeker is in de nataliteitscijfers in 1923 over het geheel verdere daling merkbaar en zal deze naar alle waarschijnlijkheid verderen voortgang hebben. Maar het besef is toch blijkbaar nog verre van algemeen, dat een toestand, waarbij onze be volking met ver over de 100.000 zielen per jaar toeneemt, niet houdbaar kan heeten en zeker niet in de tegenwoordige omstandigheden." Er komt nog meer liberale wijsheid. Uit de statistiek immers blijkt ook, dat er een flink geboorteoverschot is. Om dit goed te laten zien, volgen dan nog een serie cijfers, waar bij het liberale blad de volgende opmerking maakt „Deze accres-cijfers blijken, al waren zij in verschillende maanden lager dan ten vorige jare, volkomen buitensporig. Laten wij slechts aanteekenen, dat ons bevolkings cijfer van 1 Dec. 1913 tot 1 Dec. 1923, dus in 10 jaar tijds met ruim één millioen zielen is toegenomen (van 6.197.931 op 7.199.329). II et voor de volkswelvaart bedenke lijk karakter een er zoo snelle volksvermeerdering indezentijd zal wel geen nader betoog be hoeve n." De „N. R. Crt." is blij dat het sterftecijfer zoo afneemt. Toch kan dit nog beter en dan wijst zij naar de gunstige cijfers der steden. Ligt dit aan het hooger peil der hygiene-begrippen of aan betere hulp in de Ziekenhuizen Wij achten de steeds toenemende concentratie in de groote steden 'n groot gevaar. De zuigelingensterfte is echter 'n zeer groote factor. Op 't platteland is deze veel erger dan in de steden. Wanneer men bedenkt, dat on geveer 1/7 van alle sterfgevallen in het eerste levensjaar plaats heeft, dan ligt het voor de hand, dat het sterftecijfer nog gunstiger te maken is. Het sterftecijfer moet dus gunstiger, maar het geboorte cijfer moet ongunstiger worden. Dat schijnt de ,,N. R. Crt." absoluut noodzakelijk te vinden. Leef zoolang mogelijk en geniet dan van het leven, zooveel gij kunt, maar zorg er voor, dat er zoo weinig mogelijk menschen zijn, opdat ge er zelf zooveel mogelijk van genieten kunt. Ziedaar een verderfelijke leer, welke ons terug voert naar het heidendom. Jammer, dat ook onder verschillende katholieken deze leer zoo niet theoretisch dan toch practisch beoefenaars vindt door de beperking van het kinderental. De mensch is z'n eigen voorzienigheid en, hoogste eind-ideaal. Zeker, ook wij zijn er niet voor om maar raak te huwen en maar kinderen te verwekken alsof wij redelooze wezens waren de liefde, het ver stand en 'n behoorlijke positie zijn ook noodig en behooren ook tot een gelukkig huwelijk. Maar wij zijn absoluut tegen elke zondige kinderbeperking, omdat zulks met de Goddelijke verordening en de heiligheid van het huwelijk in strijd is. Denk hier maar aan het Evangelie van Gods, 60 Grootmama, dat weet u beter. Maar ik gun .haar aan niemand. Zij is te goed voor hem en bovendien, ze moet in Wildenfels blij ven, altijd. Zij streek het haar van zijn gloeiend voor hoofd. Hebt ge haar zóó lief vroeg zij zacht en goedhartig. Hij kuste haar hand. Grootmama, als een bliksemstraal is het gisteren over mij gekomen, toen ik haar Weer terugzag, ik heb haar lief, anders dan gij denkt, anders dan ik zelf tot nu toe ge dacht heb. Johny moet mijn vrouw worden. Dan zal ik gelukkig zijn. Zult gij er u tegen verzetten? De oude dame legde, door verrassing over vallen, haar hand voor haar oogen. Grootmama, smeekte hij hartstochtelijk. Nu keek hij haar aan met een vreemde, stille, verrukte uitdrukking. Ik zag uw keus, mijn Lothar. Laat uw geluk niet verstoren door ledige vormen, door bedrieglijke oppervlakkigheid. Ik ben gelukkig en blij. Mijn hart is vol zaligheid. Kijk, ginds is het, alsof uw vader met blijde oogen op ons neerziet. voorzienigheid, waarin verhaald wordt, hoe God die de vogelen des hemels spijzigt en de leliën des velds omkleedt met hun prachtgewaad, ook als een liefdevolle Vader zijn redelijke kin deren verzorgen zal. God geeft het leven en Hij zal ook op Zijn wijze voor dat leven zorgen. HET HERSTEL. Naar verluidt, kunnen de rapporten der beide commissies van experts niet vóór het einde dezer maand worden verwacht. Sommige der op te lossen problemen bleken moeilijker dan aanvankelijk werd gedacht. In de eerste commissie werden gister de be sprekingen voortgezet over de statuten der voor gestelde Duitsche emissiebank. DE DUITSCHE RIJKSDAG-O NT BINDING Naar in parlementaire kringen te Berlijn verluidt, zal de rijkskanselier waarschijnlijk na afloop van de algemeene besprekingen van het voorstel tot wijziging van de noodverorde ningen en vóór het begin van de gedetailleerde behandeling er van overgaan tot ontbinding van den rijksdag. Te voren zullen evenwel nog de rijkswetten in zake de gouddiscontobank en do financiering van het postwezen worden afgedaan. Het seniorenconvent heeft voor de rest van de zitting zoodanige regelingen getroffen, dat Donderdag of Vrijdag de ontbinding kan plaats hebben. Verder bestaat het plan, evenwel nog niet definitief, dat de verkiezingscampagnes gedurende de Goede Week zullen rusten, zoodat in die week geen vergaderingen gehouden zulleu worden. DE GOUDDISCONTO-BANK. De Duitsche Rijksdag heeft zonder debat het wetsontwerp in zake de stichting van een nieuwe gouddisconto-bank naar de begrootingscommissie verwezen IN DE PALTS. JDe speciale commissie der geallieerde Rijnland commissie, welke voor onderzoek van den toe stand naar de Palts is gezonden, is te Spiers aangekomen. Zij heeft gistermorgen reeds een zitting gehouden. HET H1TL ER-PROCES. Onder algemeene spanning van de tot op de laatste plaats gevulde gerechtszaal, trad gister morgen Von Kahr voor het Volksgericht om te getuigen tegen Hitier en Ludendorff, c.s. Daar hij bij de gebeurtenissen van 8 op 9 November zoo nauw betrokken is geweest, wordt hij voorloopig buiten eede gehoord. Hij verzekert echter, dat het hem hetzelfde is, of hij al of niet onder eede wordt gehoord, daar hij uit sluitend zal zeggen, wat hij meent de waarheid te zijn. Hij begint met algemeene beschouwingen over den politieken toestand in den zomer en den herfet van 1923, over den toenemenden economischen nood in het algemeen en over den economischen en politieken achtergrond, waar uit „de comedie#van 8 November is voortge komen." De kringen in Beieren, welke zich om Hitier hadden geschaard zoo vervolgt Von Kalir meenden, dat het een machtskwestie was, wel ke slechts kon worden opgelost met wapen- Zou hij mijn keus goedgekeurd hebben, grootmama Ja, van ganscher harte. Wees zoo ge lukkig, als hij niet worden kon. Maar geloof mij, spreek nog niet het verbindende woord, Laat Johiiy in haar onbevangenheid. Spoedig moet ge weer weg, denk aan uw moeder. Liet zal niet zonder harden strijd gaan. En dan zou Johny alleen tegenover haar staan. Wacht daarom, totdat ge van Rome terugkomt. Ge zijt beiden nog jong en een jaar is gauw voor- biJ- Maar zal Johny in dien Lijd een ander toebehooren Gravin Thea glimlachte. Zij heeft u lief en ik ken haar toch heel goed. Zonder liefde geeft zij zich niet. Hij keek haar met stralende oogen aan. Gij zegt dat zoo beslist. Hoe weet ge, dat zij mij lief heeft Zij glimlachte fijntjes. Dat heb ik met mijn oude oogen gezien. Doe nu uwe jonge oogen maar open, dan merkt ge het ook. Maar nu stil, Johny komt. En over het ijsfeest spreken wij nog. Misschien is er toch nog wat op te vinden, dat Johny meegaat. geweld. Zij droomden van een dictatuur-Hit- ler-Ludendorff. Bij Von Kahr, Lossow, Seis- ser stond het echter, volgens getuige, van den aanvang af vart, dat dit denkbeeld noodlottig' was voor Beieren en het rijk en Seisser nam op zich den voorstanders er van op de onuitvoer- vaarheid te wijzen. Von Kahr zelf sprak eerst met Hitier op den avond van S November. Ludendorff kende hij slechts uit den gezel schapsomgang. Met Lossow en Seisser echter was hij in het herhaalde besprekingen eens geworden, dat een opmarsch naar Berlijn al lerlei onheil na zich zou slepen, voor het rijk zoowel als voor de nationale beweging. Lu dendorff noch ILittler worden erkend als Beier- sche leiders. Ludendorff was ook in het Noor den niet populair. De gebeurtenissen in den Bürgerbraukeller besprak Von Kahr zeer uitvoerig aan de hand van zijn manuscript. Dit gaf den verdediger Holl aanleiding er op te wijzen, dat zijn ver klaringen bijna woord voor woord gelijk wa ren aan die van Lossow. De president ver klaarde, dat ook hem die overeenstemming was opgevallen, dat hij zich echter van aan merkingen daarvan onthouden had omdat de getuige toch inderdaad niet had voorgelezen, maar ex tempore had gesproken. De voorstelling, welke Von Kahr gaf van de gebeurtenissen in de vergadering, nadat Hitler zijn rede had onderbroken, komt daarop neer, dat Von Kahr, Losoow en Seisser na die onder breking het terstond er over eens waren ge weest, dat zij komedie moesten spelen. Ietwat onduidelijk is het geval van de gebeurtenissen na de vergadering in den Bürgerbraukeller, d.w.z. tijdens het begin van den nacht. Aan vankelijk was Von Kahr naar zijn ambtswo ning gegaan, waar hij telefonische besprekingen had gevoerd met minister Matt en met Pöhner en Frick. Daarna is hij echter naar de kazerne gegaan om met Seisser en Lossow verdere maat regelen te bespreken. Het kruisverhoor hierna van Von Kahr was uiterst pijnlijk en wreed. Een dozijn verdedigers begroef Kahr onder honderden vragen en deze zat verlegen voor den voorzitter als op den elec- trischen stoel en antwoordde nu eens fluisterend ontwijkend, dan weer in het geheel niet. De ver dediging stelde een reeks van Vragen, waaruit zou moeten blijken, dat de grondwet, waartegen het hoogverraad was gepleegd, reeds lang door von Kahr buiten werking was gesteld,aangezien hij maanden lang zonder wetten had geregeerd. De rechtbank liet deze vragen niet toe. Daarop werden tal van vragen gesteld met be trekking- tot Kahr's voorgenomen opmarsch naar Ber lijn. Liedenochtend zou Seisser verhoord worden en- in den namiddag het kruisverhoor van Von Kahr worden voortgezet. IERLAND. De president van den Ierschen Vrijstaat Cos- grave verklaarde in den Dail Eireann, van generaal Tobin en kolonel Dalton een ultimatum te hebben ontvangen namens den bestuursraad van het Iersche republikeinsche leger. Cosgrave verklaarde, dat dit een uitdaging- was, welke geen regeering kon negeeien. De arrestatie van Tobin en Dalton is gelast wegens muiterij, volgende op de demobilisaties. HOOFDSTUK XVII. Reeds eenige minuten liep Lothar aan Johny's zijde door het park in de richting van het dorp. Hij zag haar onderzoekend van ter zijde in het gezicht, maar zeide niets tot zij midden in het- park kwamen. Toen schoof hij plotseling zijn arm onder de hare. - Gij zijt zoo stil, Johny. Zij werd vuurrood. Ik heb hoofdpijn. Altijd nog Ja. Is het zoo erg, dat ge niet kunt praten Zij streed met zichzelven. Toen richtte zij zich kaarsrecht op en zeide,recht voor zich uitkijkend: Mijnheer Von Wildenfels, wilt ge mij, als 't u blieft, niet meer tutoyeeren, wij zijn geen kinde ren meer. Een oogenblik kwam er een glimlach over zijn gezicht, maar toen kreeg het plotseling een harde, duistere uitdrukking. Hij bleef stokstijf staan en versperde baar den weg. Zij schrok, toen zij zijn veranderde gezichts uitdrukking bemerkte. Wat waren dat voor dwaze woorden, Johny Pardon, mijnheer Von Wildenfels. Hij greep haar met beide armen aan de schou ders en schudde haar in smartelijken toorn. Waag het niet, mij nog eens zoo aan te spreken. Dat duld ik niet, verstaat ge Zij zag hem met smartelijke blikken aan. Ibj had het lieve hulpelooze gezicht wel met kussen willen bedekken. Met wecke stem vervolgde 1 ij Hoe heet ik dus, Johny blaar lippen beefden. Och, begrijp toch,het gaat niet anders,het moet Niets moet ik. Hier op Wildenfels ben ik de FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft met 425 tegen 135 stemmen het voorstel aangenomen om den in terest van de bons de Défense Nationale van belasting vrij te stellen. HET NIEUWE GRIEKSCIIE KABINET. Uit Athene verluidtDe republikeinsche leider Papanastasioe heeft gister den regent de lijst der leden van het nieuwe kabinet aan geboden, dat als volgt is samengesteld Papanastasioe, premier, minister van Buiten- landsche Zaken en (tijdelijk) van Financiën. Kolonel Kondylis, minister van Oorlog. Kapt. Ilajikyriakos, minister van Marine. Aravantinos, minister van Binnenlandsche Zaken. Bakalbassis, minister va-n Landbouw. Stamoelis, minister van Justitie. Mitsotakis, minister van Onderwijs. Pazis minister van Eeredienst. Met uitzondering van den premier en den minister van Marine bestaat liet kabinet uit persoonlijkheden, die nog nooit minister zijn geweest. DE STRIJD IN MAROKKO. Uit Madrid wordt aan de bladen gemeld, dat gisteren, bij het gevecht nabij Tizzi Azza, de Spaansche troepen de Riffrebellen hebben terug geslagen en met een bajonet-charge uit hun inge graven stellingen verdreven. De rebellen verloren 300 man, terwijl een groot aantal hunner werd gewond. Aan de zijde der Spanjaarden telde men 12 dooden en 80 gewonden. De regeering heeft medegedeeld, dat de operaties, onmiddellijk begonnen zijn tegen de rebellen met het doel, den leider AbdelKrim gevangen te nemen. DE OPSTAND IN MEXICO. Liet Mexicaansche ministerie van oorlog heeft medegedeeld dat een afdeeling regeeringstroepen Puerta Mexico heeft bezet zonder tegenstand te ondervinden. ALLERLEI. Naar de „Chicago Tribune" uit New York meldt ligt thans een Whisky-vloot, bestaande uit 28 schepen, tezamen met meer dan 160.000 kisten sterkedrank aan boord, ter waarde van meer dan vijf' millioen dollars, voor de kust gereed, om, zoodra zich een gunstige gelegen heid voordoet, de verboden lading aan wal te zetten. Gedurende de laatste 24 uur heeft „ad miraal alcohol" nog een zevental groote sche pen bij zijn vloot gevoegd, welke thans de kust streek bij New-York belegert. Volgens een bericht uit Zwitserland zal de afgezette Kalief Abdoel Medjid een proclamatie aan alle Mohammedanen richten, waarin hij zal protesteeren tegen de afzetting en deze krachtens het Mohammedaansch recht nietig zal verklaren. Naar de „Daily Telegraph" nog meldt, eischen de Indische Mohammedanen de bijeenroe ping van een congres van Mohammedaansche gedelegeerden ter benoeming van een Kalief, in dien de regeering te Angora de afzetting van den kalief handhaaft. Uit Hamburg. Gistermorgen is te Hamburg de havenarbeidersstaking begonnen. Bij het sleepbooLbedrijf wordt nog gewerkt. 20000 per sonen staken. Uit Riga. Trotzki vormt wederom het mid- heer, die heeft te bevelen en niet te moeten.Direct hier op deze plaats zegt ge Lieve Lothar, ik was heel dwaas, vergeef mij, ik zal het niet weer doen. Johny's oogen vulden zich met tranen. Ik kan toch niet, ik mag niet, zeide zij zacht. Toen sloeg hij zijn arm om haar schouders, nam haar zakdoekje uit de hand en droogde haar tra nen. Gij domme, kleine Johny gij zijt toch anders geen wezel. Hebt ge je laten bang maken. Vanmorgen en gisteravond hebt ge mij ook zon der bezwaar getutoyeerd. En nu plotseling be- leedigt ge mij met zulk een ceremoniealen onzin. Maar dat komt niet van u zelf voort. Beken het maar mijn moeder heeft die muizenissen in het hoofd gepiaat. Gravin Susanne heeft gelijk,het was tactloos van mij, opdringerig. Hij was heel bleek geworden. Zoo, zoo, dat heeft mijn moeder u ingepraat tactloos indringerig gij En daardoor hebt ge u laten verschrikken, arme kleine Pardon, mijnheer Von Wildenfels dat hoort zoo. Stil, ik wil dat woord niet meer hooren. Dat vreeselijke „mijnheer Von Wildenfels" maakt mij wild, stoof hij op. Daarop vervolgde hij, zichzelf beheerschend Klein, dom kindje, meent ge, dat ik mij dat van u laat welgevallen Kijk mij eens aan. Llij hief haar hoofd op en keek haar diep in de oogen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1