delpunt der politieke belangstelling. Naar men zegt, gevoelt hij weinig lust zijn oude functie te hervatten. Men verwacht, dat hem het commissa riaat van Buitenlandsche Zaken zal worden aan geboden als opvolger vanTsjitsjerin.die genoemd wordt als aanstaand Sovjet-agent te Lon den. Uit Moskou wordt gemeld, dat het aantal werkloozen aldaar 111.740 bedraagt, waaronder 54.766 vrouwen. Een groot deel der werkloozen bestaat uit ongeschoolde arbeiders. Het verluidt, dat de pogingen, door den Amerikaanschen gezant de Tegucipalga aan gewend tot bijlegging van den burgeroorlog in Honduras, goede resultaten schijnen op te leveren. In het nieuwe Belgische kabinet is de por tefeuille van Koloniën toegewezen aan den katholieken afgevaardigde voor Doornik, den heer Carton, en niet Carton de Wiart, zooals abusievelijk was gemeld. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 11 Maart. De heer J. t e r L a a n (S. D.) vraagt een interpellatie aan over den stand van zaken in de commissie voor georganiseerd overleg be treffende de salarisregeling en de arbeidsvoor waarden der rijksambtenaren. Hierover zal morgen worden beslist. Bij de voortzetting van de behandeling der begrooting van onderwijs stellen de heer Ger hard (S. D.) mej. Wester man (V. B.) en de heer Van der Molen (A. R.) vragen over het schooltoezicht. Minister De Visser deelt mede, dat hij een regeling ontwerpt, waar bij flink bezuinigd en voldoende schoolbezoek gewaarborgd wordt. Op vragen van den heer Heukels (A. R.) antwoordt de minister voorts, dat het aantal rijksnormaallessen en rijks kweekscholen met 35 wordt verminderd, en dat het beurzenstelsel vervalt. Als antwoord op ver dere opmerkingen zegt. de minister nog, dat Coe- vorden geen rijksdagnormaalschool krijgt, en dat de normaallessen zooveel mogelijk moeten verdwijnen, mede uit bezuinigingsoogpunt. Op een vraag van den heer Gerhard verklaart •de minister rich bereid de gelden voor de licha melijke opvoeding anders te distribueeren. Spr. zegt op een vraag van Deckers toe, dat de schip- persschool te Brielle zal worden geholpen. Bij art. 201 vraagt mej. Westerman (V. B.) of de Minister bij een salarisherziening zou willen letten op kostwinnerschap van hen die behoeftige familieleden onderhouden en op de repigieuse. onderwijzers en onderwijzeressen. Over art. 203 (bizondere bijdragen) vraagt de heer Van Ravesteyn (G. Fr.) stemming. De post wordt met 76 tegen 2 stemmen goed gekeurd. Bij art. 279 verdedigt de heer Gerhard (S. Di) een amendement om den post voor openbare leeszalen intact te laten. De Minister meent dat er niet meer be schikbaar gesteld kan worden en hij hoopt al leen dat particulieren meer steun zullen ver- leenen. Het amendement wordt verworpen met 53 tegen 19 stemmen. Bij art. 280 vraagt de heer Dr èsselhuvs (V. B.) wat de Minister van plan is voor de Volksuniversiteiten te doen, nu hij slechts een Menjoriepost heeft uitgetrokken. De m i n i s t e r antwoordt, dat de Memorie- post niet insluit dat het Rijk geheel met de Volksuniversiteiten heeft afgerekend. Wanneer er een dreigt, onder te gaan, zal spr. overwegen te helpen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 5713 stemmen. Tegen stemden de S.D.A.P. en de V.D. Avondvergadering. Aan de orde is de behandeling van hoofdstuk VII B (Financiën) der Staatsbegrooting voor 1924. De heer Van Schaik (R. K.) bespreekt den aanslag in de rijksinkomstenbelasting van religieusen. Wanneer zij een inkomen hebben, is aanslag normaal. Er zijn er echter, die geen inkomsten genieten uit arbeid, er zijn er die behooren tot de contemplatieve orden en nu toch worden aangeslagen. Dit aanslaan ge schiedt naar spr.'s meening ten onrechte. Een ander punt betreft de uitvoering van den tabaksaccijns. Dat de Minister de wijze van heffing niet wil wijzigen begrijpt spr. De be lasting werkt nog veel te kort om afdoende ervaring' te geven. Maar hij verdedigt de mogelijkheid van op leggen van voorwaardelijke geldboeten bij over treding der tabaksbelasting. Die aangelegen heid bestaat nog niet, maar zij is wel gewenscht. De heer Staalman (V. B.) meent dat de fiscus niet genoeg moeite doet om onbillijk heden tegen te gaan. Het euvel van geheime branderijen neemt toe, In 1921 werden er 10, in 1922 26 en in 1923 49 ontdekt. Hoe langer hoe minder wordt men dit euvel baas. Als de Minister dit zal inzien, dan zal hij tot accijnsverlaging moeten overgaan. De heer Van D ij k (R. K.) spreekt over de nooduitkeeringen aan de gemeenten. De zoo urgente herziening van de financieele verhou ding tusschen rijk en gemeenten is nog steeds niet tot stand gekomen. Thans is nog niet te zeggen wanneer eenig resultaat is te verwachten. Minister de Geer heeft ondubbelzinnig gezegd dat over 1923 een uitkeering was te wachten. De teleurstelling over het niet verleenen daarvan is zeer groot. De heer J. Ter Laan (V. D.) die meent dat er bij de mededeelingen van de Mij. voor Nijverheid en Handel rijp en groen is, wenseht voor de inkomstenbelasting een scherpere con trole, want ze wordt op afschuwelijke wijze ont doken. Voor de personeele belasting wenseht spr. progressie in de aanslagen voor huurwaarde en meubilair, en sluit zich bij den, heer van Dijk aan wat betreft de rijksuitkeering aan de ge meenten. De gemeenten hebben op die uitkee- ringen gerekend en nu deze uitblijft, zijn zij in groote moeilijkheden gekomen. Flij dient een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt dat over 1923 alsnog een uitkeering moet worden verstrekt en dat overwogen moet worden of over 1924 ook nog een uitkeering moet worden verstrekt. De heer S m e e n k (A. R.) verdedigt aftrek van de contributie voor de vakvereeniging van het bruto-inkomen bij de berekening van den aanslag voor de inkomstenbelasting. De heer Van Voorst tot Voorst (R. K.) komt er tegen op dat men steeds -voort gaat schatkisthiljetten~uit te geven en nalaat de vlottende schuld te consolideeren, die al is gestegen tot boven de 500 millioen gulden. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Bi n n e n i a n d. Noord-Frankrijk. Het Bureau der R. K. Vakorganisatie heeft aan den Minister van Staat, Handel en Nijver heid het rapport toegezonden der door het R. K. Vakbureau 'benoemde commissie van onderzoek naar de omstandigheden, waar onder de Hollandsche in Frankrijk werkzame arbeiders leven en werken, speciaal bezien' van uit godsdiensHg-zedelijk oogpunt. Daarbij wijst het Vakbureau er Z.Exc. op, dat vrij al gemeen de wenschelijkheid is gebleken, om den Nederlandschen autoriteiten in overwe ging te geven, dat er le. in Feignies en Tourcois (grensplaatsen) komt een (onbezoldigd) vice-consulaat om de belangen van de Hollandsche emigranten te behartigen 2e. dient te komen een vooraf vastgesteld contract aan te gaan tusschen den emigrant en den Franschen landbouwer, een contract, dat dient te steunen op een tractaat, te sluiten door de Nederlandsche en Fransche regeering een verdrag als reeds gesloten tusschen de Fransche en Italiaansche regeeringen. Verder wijst het R. K. Vakbureau er Z.Exc. op, dat, wanneer de Nederlandsche overheden of overheidsinstellingen, de emigratie direct of indirect bevorderen, het noodzakelijk is er voor te zorgen dat den arbeiders in het emigratie-land loo- nend werk en behoorlijke slaapgelegenheid verzekerd is dat, zoo noodig, hulp kan geboden worden door het benoemen van eenige (onbezoldigde) vice-consuls dat een tractaat tot stand komt, waardoor de rechtstoestand en arbeidsvoorwaarden wor-- den geregeld dat door samenwerking met de daarvoor geëigende organisaties maatregelen worden ge nomen, waardoor de godsdienstige belangen der emigranten behoorlijk worden behartigd. Debat geweigerd. Men schrijft uit Enschedé aan de „Tijd" Gisteravond was in het socialistisch veree- nigingsgebouw „Ons Huis" een openbare ver gadering belegd door de vrijdenkersvereeniging „De Dageraad", waar als spreker zou optreden de ongelukkige afvallige, die thans in het ge- heele Noorden rondtrekt, om Kerk en klooster te belasteren. Er was aangekondigd vrij debat. Wat van dit laatste terecht kwam, zal blij ken uit het volgende Na herhaald dringend verzoek van geeste lijke zijde, was de heer B. Th. de Wolf bereid gevonden als debater op te treden. Toen echter de voorzitter de vergadering opende, bleek alras dat men op een debat van onzen katholieken propagandist niet gesteld was. De Dageraadsspreker zeide, met den heer de Wolf niet te zullen debatteeren, omdat deze „dit nietfijdorst te Amsterdam" en omdat in Bolsward een circulaire was verspreid, waarin hij (de spreker) als niet-toerekenbaar was ge signaleerd. Een groot tumult ontstond na deze debat- weigering in de zaal. Men schreeuwde „geef debat", „vrij debat 1" De voorzitter: Voor ieder, behalve voor de Wolf 1 De heer de Wolf stond toen op en verliet de zaal, gevolgd door tal van katholieken, die luide het lied „Roomsche Blijdschap" aanhie ven. De achtergebleven niet-katholieken bleven echter protesteeren, en het tumult werd zóó groot, dat de voorzitter geen kans zag de orde te herstellen, waarna de inspecteur van politie de zaal deed ontruimen. Intusschen wareti de Katholieken naar het Katholiek Vereenigingsgebouw „Concordia" ge togen waar in een oogenblik zaal en galerijen vol liepen met katholieken, aangevuld nog met, hen, die uit de beide kerken toestroomden, waar zij een Lof tot eerherstel hadden bijgewoond en waar voor den ongelukkige was gebeden. De heer de Wolf met donderend applaus begroet, werd verzocht om een speech, waar aan hij direct gul voldeed. In zijn rede liet hij nog eens duidelijk uitkomen, alleen als hooge noodzakelijkheid dit eischt, bereid te zijn te debatteeren. Voor zijn genoegen echter niet. Met tegenzin ga ik er gewoonlijk heen, aldus spreker, ook naar hier. Doch nu de zaak zoo geloopen is en ik hier het woord mag voeren voor een zoo geestdriftig Roomsch publiek, moet ik eerlijk bekennen, thans verheugd te zijn het woord te mogen voeren. In enthou- Voor allen die sukkelen met moeilijken en onregelmatigen stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Zij wer ken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten 705 6 siaste taal sprak de Wolf daarna de menigte toe en werd tenslotte daarvoor met een don derend applaus beloond. Daarna sprak een der aanwezige eerwaarde heeren den dank uit van de R. K. geestelijkheid en verzocht de ver gadering met een „lang zal hij leven", den heel de Wolf voldoening te geven voor zijn komst. Daarna werd deze geestdriftige vergadering gesloten en daarmede den dag, welke een te leurstelling voor de geloofshaters en een succes voor de katholieken was geworden. Roomsche reis. De Federatie der R. K. Volks- en Werklieden bonden schrijft ons Thans is alles betreffende de reis naar Rome, die in Mei a.s. zal worden gedaan, vastgesteld. De deelnemers zullen vertrekken op Zaterdag 3 Mei a.s. om 4 uur n.m. van Roosendaal en daar weer aankomen op Zaterdag 17 Mei, on geveer om 1 uur n.m. Op de heenreis zal een bezoek worden ge bracht aan Milaan, Florence, op de terugreis aan Genua, Lugano, en Z w i t- s e r 1 a n d. Het verblijf te Rome zal 6 dagen duren, zoodat er volop gelegenheid is om de heilig dommen en monumenten, welke daar in zoo groot aantal worden aangetroffen, te bezoeken. Wie aan deze reis nog wil deel deelnemen, vrage ten spoedigste inlichtingen aan het kan toor der Federatie, 2e L. de Colignystraat 55, Den Haag. De prijzen bedragen Voor 2e klasse coupé en 2e klasse hotels 220.voor 3e klasse coupé en 2e klasse hotels 190.Spoorwegpersoneel, met recht op vrij vervoer voor de gehèele reis, betaalt slechts 140. Ook niet-leden kunnen aan deze reis deelne men, doch. zij betalen 10,per persoon meer. Engelsche schepen. Reuter meldde gisteren uit, Londen In antwoord op een vraag heeft minister Webb gezegd Sedert 1 Sept. 1923 zijn 33 Engelsche schepen van gezamenlijk 109,408 ton in Nederland aangekomen om er herstellingen te ondergaan en de laatste drie weken zijn er drie Engelsche schepen te Rotterdam aange komen voor uitgebreide herstellingen. In geen van deze gevallen is gebleken dat de Nederlandsche regeering of Nederlandsche gemeenten aan de scheepsbouwers subsidies hebben verleend op de loonen. Vliegtuigen voor Nederl.-ïndie. Het „Hbld." meldt dat de bestelling van 700.000 op vliegtuigen ten behoeve van de Indische Militaire Luchtvaart Afdeeling, waar voor een commissie uit Indië naai Europa was overgekomen is geplaatst bij de N. V. Neder landsche Vliegtuigenfabriek te Amsterdam. In opdracht is gegeven de bouw van 15 verkenners van het type Fokker C. IV, uitgerust met een Napier „Lion"-motor van 450 P.K. en van drie verkenners van hetzelfde type zonder motor. Aan de N. V. Nationale Vliegtuig-Industrie in den Haag is bij wijze van proef de levering opgedragen van een verkenner van het type Koolhoven F.K. 31, uitgerust met een 400 paards Bristol Jupiter-motor. Overbelasting van autobusseu. Op vragen van het Tweede Kamerlid Hugen- holtz betreffende wijziging van de wet op de openbare middelen van vervoer, in verband met de overbelasting van de autobussen ten plattelande heeft de minister van waterstaat geantwoord Zooals reeds uit de Staatsbegrooting 1924 moge zijn gebleken, is aan de provinciale be sturen advies gevraagd omtrent een aanvulling van den uit artikel 7 der wet van 1880 voort- gevloeiden algemeenen maatregel van bestuur, waarbij ook voorziening wordt getroffen tegen overbelading van autobussen. Hoewel de reeds in November jl. gevraagde adviezen nog niet alle zijn ingekomen, is ter voorkoming van ver traging de verdere voorbereiding van de wijzi ging onlangs voortgezet. Het versleten dogma. Vrijdagavond heeft prof. m. dr. A. van Gijn, lid der Tweede Kamer, voor de Geldersche In- dustrieele Club te Arnhem een rede gehouden over Vrijhandel en Bescherming. Veel nieuws heeft de spreker niet verteld. Hoewel de tijden zoozeer Veranderden, blijven de liberalen aan hun versleten dogma vasthouden. Hoewel er wel enkele bekeerlingen zijn -dezer dagen voerden we hls zoodanig Dh. W. Koster nog op Dh. Van Gijn blijft halsstarrig. Een staaltje van zijn wijsheid is het vol gende „De protectionisten hebben nu een nieuwe theorie, waarin gezegd wordt, dat eenzijdige vrijhandel, d.w.z. vrijhandel voor één land te midden van protectionistische landen, een ver keerd systeem is. Voor een klein land als Ne derland is z.i. juist verkeerde politiek om door repressaille-maatregelen het buitenland van zijn verkeerde koers af te brengen. Hij achtte het juister om andere landen tot vrijhandel te br- keeren dan tegen hun protectionistisch systeem te ageeren. Wat protectie doet, leert ons het schoenen wetje, dat f 6 millioen per jaar uit de zakken der Nederlanders klopt. Voor den protectionist Fleskehs was het zeer gemakkelijk om de noodzakelijkheid van zijn stelsel aan te toonen. door te wijzen op de werkloosheid en de slapte in de industrie, terwijl de voorstanders van vrij handel moeilijk konden komen met getuigenis van degenen, die ten gevolge hiervan hoogere schoenenprijzen moeten betalen." Dat lezen we zóó in de verslagen. Of hij dat cijfer van 6 millioen nader toegelicht heeft, blijkt niet. Wellicht heeft hij het uit de lucht gegrepen. In elk geval, we willen hier wel eens graag na dere gegevens vernemen. Vooral, waar juist sinds het wetje werkt, de schoenen veel goedkoo- per zijn geworden en we in onze dagen weer ongeveer even goedkoop als vóór den oorlog schoenen kunnen dragen. Het heeft dus allen schijn, dat de 6 millioen een aardigen duit voor de schatkist is geworden, zonder dat ons volk er een cent voor betaalde, omdat de schoenfa brikanten nu wéér behoorlijk konden laten wer ken. En daarenboven zijn er nog enkele millioenen uitgespaard, die anders aan werldoozenuit- keeringen hadden moeten besteed worden. Om van de overige ellende der werkloosheid verder niet te spreken. Neen, heer v. Gijn gij zult andere voorbeelden moeten bijbrengen, vóór we aan uw voortref felijk vrijhandelsdogma in dezen tijd geloo- ven„Resb." Stads- en Gewestelijk Nieuws. R. K. Openbare Leeszaal. Men heeft ons verzocht mede te deelen, dat voortaan de lees- en krantenzaal des Zondags niet meer geopend zullen zijn. Auto-ongeval. Gistermiddag reed op de Westvest een vrachtauto van S.luyters Steenkolenhandel te Rotterdam. De auto die ledig van Vlaardin- gen kwam werd bestuurd door den chauffeur J. B., naast hem zaten de gebroeders Sudorp, wo nend alhier en in dienst bij genoemde firma. Nabij de Branderssteeg, stuurde de chauffeur om de bocht snel te nemen naar den linkerkant van den weg, en wel zoo scherp dat het voorwiel van den auto tegen den trottoirband botste. De chauffeur, die de macht over zijn stuur kwijt scheen te zijn, haalde nu veel te ver naar rechts uit, met het gevolg, dat de auto met kracht tegen den boom aanreed dievlak bij deKippebrug staat. De schok was zoo hevig dat de gebroeders Sudorp door de voorruit sloegen en op straat smakten, bij welke ongewone manier van uitstappen, zij nogal ernstig aan 't hoofd gewond werden. Na door dr. Endtz te zijn verbonden, hebben zij zich voor verdere behandeling naar het zieken huis begeven.De auto beliep ernstige schade aan chassis en motor en kon niet verder rijden. Van den boom was wel een derde van den stam totaal afgescheurd. Tegen den chauffeur, die er ove rigens goed was afgekomen, is proces-verbaal opgemaakt wegens links rijden. B ij de politie heeft zich a a n- gemeld een zwerver uit Oud-Beijerland die zeide ziek te zijn. De polit.ie-dokter heeft den man onderzocht en hem daarna doen opnemen in het ziekenhuis. De St. c t. no. 4 9 bevat o. m. de statuten der naamlooze vennootschap Schiedam's lloutvervoer, alhier. UIT ROTTERDAM. Massa-ontslag. Naar wij vernemen heeft de directie van de Rotterdamsche Elec. Tram Mij. 150 a 200 man van haar personeel, waaronder bestuurders en conducteurs die reeds meer dan 20 dienstjaren hebben, tegen 1 April ontslagen. Gemengd Nieuws. Felle brand te Amsterdam. Gis teravond omstreeks elf uur bemerkte de politie beambte Klein, dat brand was uitgebroken in perceel 432 aan de Keizersgracht nabij het Molenpad, een oud hoog huis, dat door ver schillende families wordt bewoond. Direct na het ontdekken van den brand klonk uit de ramen van twee etages angstig gegil. Vrouwen riepen om hulp, kinderen schreeuwden terwijl de vlammen knetterend uit de tweede verdieping sloegen. De agent Klein begaf zich in gezelschap van een burger naar het dak van perceel 430, waarin de Inde pendent Order of Old Fellows is gevestigd en slaagde er in met z'n sabel eenige dakpannen en spanten te verbrijzelen. Terstond puilde een hevige rook uit het gat. Desniettemin wis ten de beide dappere mannen met levensge vaar zes kinderen, een nian en een vrouw te redden. Even later had het vuur vrij spel op den zolder en het sloeg met kracht uit het ont stane gat. De brandweer, die inmiddels ter plaatse was gekomen haakte zoowel aan de voor- als aan de achterzijde redladders in. Het bleek, dat vijf in noodverkeerende personen die nog niet via het dak in veiligheid waren ge bracht, naar de achterzijde van het huis waren gevlucht, daar de vlammen in de voorkamers een verder verblijf onmogelijk hadden gemaakt. Terwijl de brandwachts met hun kostbaren last langs de ladders afdaalden, werd het redze'l in den tuin door vaardige handen uitgespreid, zoodat in alle opzichten voor de veiligheid zorg gedragen was. De brandweer en de politie hebben gered van de derde verdieping de familie J. Anders, bestaande uit man, vrouw en zes kinderen de bejaarde mej. Schepers en haar kleinkind, die de voorkamers van de tweede verdieping be woonden en de familie v. d. Velde, die op de achtervertrekken huisde en die bestond uit cwee zusters en een broeder. De dochter van mej. Schepers en haar man waren niet thuis. In totaal zijn dus dertien personen, dank zij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2