sportT liet kranig optreden der brandweer, van den %ent Klein en van een burger, gered. tijdens het reddingswerk gal' de brandweer met twee stralen die binnen door werden gelegd (>n met, een slang voor de machinale ladderwater. Na een hall uur was zij den brand meester. De daldooze mannen, vrouwen en kinderen vonden een gastvrij tehuis in liet gebouw der 1- O. F. waar men alles deed om de verschrik ten zooveel mogelijk op hun gemak te brengen. Daar bleek ook, dat een kindje onmogelijk kon loopen, daar het beentje in een gipsverband zatl Uit een onderzoek, dat de brandweer instel de bleek, dat de brand is ontstaan op twee hoog voor. Juffrouw Schepers bleef met haar rok aan een petroleumkachel haken en trok deze om. Daar de kachel naast een met gordij nen bekleed schot stond, was de kamer in een oogwenk vol vlammen. Bovendien werd een hevige rook ontwikkeld, die een vlucht langs de trap naar beneden voor alle gezinnen on mogelijk maakte. De vlammen bereikten via de trap de derde verdieping, die eveneens uitbrandde, terwijl het trappenhuis totaal is doorgebrand en de zolder eveneens ernstig brandschade opliep. De eerste étage waar de I. O. F. administra tieve bescheiden had opgeslagen, kreeg ernstige waterschade. Hetzelfde is het geval met een garage gelijkstraats, waarin een aantal auto's stonden. De meeste gezinnen zijn tegen brand verze kerd. Ongelukken. Te Bellingwolde is gister een kindje van den arbeider Hageman in den kinderstoel in brand geraakt en aan de brand wonden overleden. Een der vele autobussen die tusschen Middelburg en Vlissingen rijden, is gistermiddag tegen een boom aangereden en toen in een sloot terecht gekomen. De chauffeur en de 4 inzittende passagiers kwamen er met enkele schrammen en lichte kneuzingen af. Goedkoope eieren. Te Dinxperlo is de prijs der eieren tot 50 ct. per pond gedaald. Brand. Gistermorgen is te Tiel de boerderij Koelenhof, van H. van den Berg geheel afge brand. De inboedel en de oogst gingen verloren eenige varkens en 180 kippen zijn in de vlammen omgekomen. Zonderlinge vondst. Te Rijssen is op het fabrieksterrein van de firma Ter Horst en Co. bij het graven een kist met 200 scherpe pa tronen gevonden. De patronen hebben een doorsnede van ongeveer 11/t c.M. De slaghoed jes waren nog ongeschonden. De drievoudige moord in het Koekangerveld. De politie is zeer ge sloten over de arrestatie van L. P., gearresteerd in verband met den drievoudigen moord op 3 Sept. 1919 in het Koekangerveld, gepleegd op den scheper H. Bakker, diens knechtje JWinters en diens huishoudster Hendrikje Bierman. Hij woonde tot voor kort in een woonschip in de Reest te Meppel en vertoefde bij zijn arrestatie bij zijn schoonouders, de landbouwersfamilie G. B. te Fort bij Zuidwilde. Reeds eenige dagen deed de politie bijzonderen bewakingsdienst. Hij moet zijn gearresteerd, omdat men ver dachte uitlatingen heeft gevonden in brieven van zijn broer in Amerika, die op doorzichtige wijze op de oude misdaad moet hebben gezin speeld. De dader bekent. In het laatst van November jl. is ongeveer 125 gestolen uit een kast van de woning der weduwe P. v. Z. te Monftfoort. Een 17-jarige scholier aldaar heeft na een lang verhoor eindelijk bekend den diefstal te hebben gepleegd. Tot nu toe had men steeds een boerenknecht verdacht de dader te zijn. Het ij s De ijsdam voor de Haven van Hui zen is opgeruimd door een detachement genie soldaten. Het opruimingswerk heeft ongeveer 2 dagen geduurd voor het doen springen van de ijsmassa is 65 K. G. picrine gebruikt. R u s't o o r d. Op Brakkenstein, bij Nijmegen, is een terrein aan den heidezoom aangekocht, Waar een rustoord voor R.K. verjdeegsters zal worden opgericht. Brandstichting. Nadat Zondagmid dag brand was uitgebroken in den hooiberg bij de erven V. te Ermelo, is Maandagochtend, aldus meldt de Tel., bij den buurman, den sniid B., brand uitgebroken in een houten schuur, staande achter zijn woning. De brandweer die spoedig aanwezig was, kon alleen de belendende perceelen nat houden en voor verder onheil bewaren. Het perceel brandde geheel af. Kort daarop zagen de buren dat de woning van B. in brand stond. B. vertrouwde de zaak niet en Waarschuwde de politie. Nadat met een paar emmers water deze brand was gebluscht, werd een onderzoek ingesteld. De verdenking viel op de 14-jarige dienstbode, die bekende niet al leen het huis, doch ook de schuur in brand te hebben gesteleen. Het meisje is door de politie gearresteerd. Een brutale aanranding.'Een we duwe te Amsterdam, wonende Spuistraat 225, is gistermiddag het slachtoffer geworden van een brutalen aanslag. Twee mannen belden om half twee aan haar woning aan en vroegen, of zij van het bovenhuis de lichtenpunten mochten opnemen. De Gemeente-Electriciteitswerken hadden hun daartoe nl. order gegeven. De niets kwaad vermoedende dame vergezelde het twee tal tot in het huis. In een achtervertrek haalde plotseling een der mannen een breekijzer voor den dag en bracht de vrouw daarmede een paar slagen op het hoofd toe. Vervolgens doorzochten zij in de voorkamer eenige trommels, in de verwachting daarin geld aan te treffen, hetgeen echter niet het ge val was. De dame maakte in dien tusschen tijd een raam aan de achterzijde van het huis open en schreeuwde om hulp. Buren zagen de voordeur open staan en ver leenden haar de eerste hulp Zij had een ga pende hoofdwonde en eenige lichtere verwon dingen. Direct levensgevaar is er niet. Tot heden is wat de daders betreft, nog geen aanwijzing gevonden. Een speling der Natuur. Het is van algemeene bekendheid, dat op het eiland Schiermonnikoog een gedeelte der duinen is verdwenen. Het majestueuse strandhotel, welks gelijke men op geen der eilanden aantrof, werd zelfs voor een goed deel een prooi der zee. De Rijks waterstaat, ofschoon deze telken jare eenige honderden guldens besteedt om door middel van takkebossen de afslag tegen te gaan, bleek, ook al door de bekende bezuiniging, niet in staat de duinen te behouden. De eigenaresse van het hotel heeft nog gepoogd door het maken van een paalfundeering het ergste kwaad te voorkomen, maar door ondeskundige leiding was al dat werk tevergeefsch. Toen dan ook het eerste deel in zee stortte, heeft de Naaml. Vennootschap het hotel op afbraak verkocht en thans is men druk bezig te sloopen. Maar juist nu komt de natuur een woordje meespreken. De zandbak, die voor het eiland ligt en voor eenige jaren in plaats van op de gewone wijze te „rollen" doorbrak, deze zandbak nu is bijna tot het strand genaderd en zal hoogst waarschijnlijk binnen eenige weken bij paal 8 geheel bij het eiland aansluiten. Het strand is de laatste weken reeds eenige honderden meters breeder geworden en bedriegen de teekenen niet, dan hebben wij reeds dezen zomer het prachtige breede strand van vroeger terug. Ook de duinen vormen zich dan weer \an zelf. Aardig is zulk een duinformatie te velgen. Reeds besloot de slooper van het hotel het afbreken stop te zetten, omdat de mogelijk heid groot is, dat het oostelijk gedeelte van het hotel geheel behouden blijft. Ook de tweede zandbank is aanmerkelijk dichter bijgekomen en „rolt" als 't ware het eiland tegemoet. Kleine oorzaak, groot gevolg. Gister werd plotseling een ontploffing gehoord aan de Ruyterkade te Amsterdam bij de visch- hal, het volgende oogenblik zetten hoogoplaai- ende vlammen den steiger in brand van daar ligplaats hebbende beurtschepen. Niet alleen de steiger, ook de daarop geplaatste goederen werden door het vuur aangetast. Scheeps- personeel en spoorwegemployé's trachtten den brand te stuiten, doch eerst na het optreden van de brandweer kreeg men het vuur onder de knie. De oorzaak was de volgende Onder den steiger ligt het uiteinde van een buis om, uit een der spoorwegwerkplaatsen, afgewerkte gasolie in het IJ te loozen. Die olie drijft daar op het water. Nu had een jongen een door hem in brand gestoken mand op de drijvende olie geworpen en zoo zijn ontploffing en brandje ver oorzaakt. Inbraken. Te Zoetermeer is ingebroken in bet kantoor van de boterhandelaars gebr. Noor- dam. De brandkast werd geforceerd, doch bevatte gqen papieren van waarde. Een bedrag van 15.000 dat in een andere kast lag, werd door de inbrekers over het hoofd gezien. Aan de Oude Leede te Pijnacker is gister middag, terwijl de bewoners afwezig waren, ingebroken ten huize van den landbouwer A. van der Kooy. Een bedrag van 300 aan contanten zoomede eenige effecten, werden door de dieven medege nomen. De aardolie te C o r Te. Naar de L. K. meldt, heeft de Keuringsdienst van Waren in het district Maastricht, welke de te ■Corle gewonnen aardolie heeft onderzocht, geconstateerd, dat deze olie benzine en petroleum in waardevolle, mate bevat. R oo kende Chineezen. Als werk- ver ruiming is de mogelijkheid opengesteld voor plaatsing van vier miliioen sigaren in China. Vanwege het gemeentebestuur te den Bosch zijn reeds de noodige stappen gedaan om de Rijkscommissie voor Werkverruiming ten deze gunstig te adviseeren. De mijnramp in Utah. Tot dusverre zijn reeds 78 lijken naar boven gebracht uit de mijn te Salt Lake City, waarin Zaterdag een ontploffing heeft plaats gehad. Ernstig ongel uk. Te Ghampagne-sur- Seine (Seine et Marne) is Zaterdag een ernstig on geluk gebeurd, dat den dood van vier arbeiders tengevolge had. Terwijl een nieuwe electrische machine geprobeerd werd, sprong een turbine omvormer uit elkaar. Drie man werden op de plaats gedood. Een vierde werd met gebroken beenen in het hospitaal opgenomen, en stierf kort daarna. Voorts werden nog vele ingenieurs en voor werkers licht gewond. De fabriek behoorde aan de wereld-firma Creusot, die naar hoofdzetel te Clialons-sur-Marne heeft. Zou het waar zijn? Een officieele Fransche expeditie zou in Zuid-Tunis een docu ment hebben gevonden, dat het Romeinsch bevelschrift over het rechterlijk proces van den Zaligmaker zou bevatten. ^Tramwagen in brand. Een tram wagen te Syracuse vloog in brand, terwijl hij met een snelheid van 35 mijlen van een helling reed. De inzittenden sprongen, door een paniek bevangen, uit den wagen. Een vrouw werd gedood en 17 mannelijke passagiers Werden gewond. Ontploffing aan boord. Uit Ha lifax wordt gemeld, dat bij het vertrek van de robbenjagers van uit St. John, een vreeselijke ramp heeft plaats gehad. Aan boord van de ,,Ferra Nova" ontplofte een kruitvaatje, waar door 23 man van de equipage overboord werden geslingerd. Drie verdronken, de anderen zijn gered. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matigen O. tot Z. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, nachtvorst, zachter overdag. De Teylcr-zaak. Naar wij vernemen, is van het arrest betref fende de Teyler-zaak cassatie aangeteekend bij den Hoogen Raad. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 11 Maart 12 Maart. Londen ƒ11 537« 11.52'/, Berlijn - 0.6072* -0.607,* Parijs - 9 96 - 10.69 België - 8.62 - 9.20 Zwitserland - 46 57Va - 46.40 Amerika... - 2 707, -2.6817i, -0007, - 0.007, Kopenhagen -41.— - 41.35 Stockholm - 70.55 - 70.55 Ghristiania - 35.75 - 36.15 Madrid - 32.95 - 33 35 Milaan -11.15 - 11.327, per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 11 Maart 12 Maart. Londen H 527, 11.5374 Berlijn - - 0.607/ - 0.607/ Darijs - 9 95 - 10.85 Brussel - - - 8.62V, - 9 25 Zwitserland -. - - - 46.527, - 46.45 Weenen„. -0.00377, -0.00377, Kopenhagen - - - 41.10 -41.30 Stockholm - 70 50 - 70.50 - 36 -36.— New-York... - 2.707, -2.687, per billioen. Telegrammen. RUSLAND. LONDEN, 12 Mrt. (draadloos) De „Times" meldt uit Riga Ofschoon kort na de begrafenis van Lenin een soort van wapenstilstand was gesloten tusschen Trotzky en het Sovjet-directoir blijft Trotzky in den Kaukasus, hoewel zijn dokter hem reeds lang genezen heeft verklaard. Zijn ongeneigdheid terug te keeren wordt te Moskou druk besproken. De regeering wil ten koste van alles de samenwerking met Trotzky herstellen, en ze heeft hem een delegatie gezon den, die hem een hooge positie in de regeering heeft beloofd, doch zonder resultaat. Gemeld wordt, dat Tsjitsjerin zou worden benoemd tot ambassadeur te Londen en dat Trotzky zou worden uitgenoodigd hem als volkscomm. van buitenlandsche zaken op te volgen, welk ambt Trotzky korten tijd heeft bekleed. DE DUITSCHE HAVENSTAKING. BERLIJN, 12 Mrt. (draadloos) Door de staking der havenarbeiders te Flamburg is het geheele scheepvaartverkeer stilgelegd. De havenarbeiders te Bremen besloten een sympa thiestaking te beginnen. LAGER BELASTING IN AMERIKA. WASHINGTON, 12 Mrt. (draadloos) ln een speciale boodschap, beveelt president Coolidge, een vermindering van 25 op de inkomstenbe lasting aan, ingaande 14 Maart. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. MADRID, 12 Mrt. (draadloos) Gedurende ge vechten bij Tizziazza, hebben de Spaansche troe pen aanvallen der rebellen afgeslagen en hen uit hun stellingen verdreven. De rebellen verlo ren 300 dooden en veel gewonden de Spaansche verliezen bedragen 12 dooden en 80 gewonden. LONDEN, 13 Mrt. (draadloos) Uit Tanger wordt gemeld, dat gevechten hebben plaats ge had bij Azibmidar en Dardri, waar de Spanjaar den moesten terugtrekken. BOMAANSLAG. WEENEN, 12 Mrt. (draadloos) In het politie bureau ontplofte een bom waardoor materieele schade werd aangericht. Er werden nog drie bommen gevonden, die als zij ontploft waren, het geheele gebouw zouden hebben verwoest. Kerknieuws. Mgr. M. Meulenbcrg. Mgr. Martinus Meulenberg, van de Paters van het Gezelschap van Maria, le apostolische prefect van IJsland, is, na dö vergadering der 5 bisschoppen van Scandinavië te Kopen hagen bijgewoon te hebben, in Holland aan gekomen. Zijne Hoogwaardigheid vertoeft voor ecnigen tijd te Meerssen (L.) bij de Paters van het Gezelschap van Maria en rekent op de gulle vrijgevigheid der Katholieken van Holland, om in staat gesteld te worden zijn houten kerkje door een waardiger Godsgebouw te kunnen vervan gen. Missionarissen-martelaars. Sedert het begin der 19e eeuw hebben in China 118 missionarissen hun leven voor het heilig geloof gegeven. Onder hen bevonden zich 7 bisschoppen, 84 priesters, 8 broeders en 19 zusters. Volgens hun nationaliteit verdeeld waren er onder deze geloofshelden, 78 Franschen, 16 Italianen, 15 Belgen, 5 Nederlanders, 2 Duitschers, 1 Span jaard en 1 Ier. Doch China heeft thans meer dan twee miliioen Katholieken met meer dan liOO Chineesche priesters. DAMMEN. Maandag jl. speelde de R. K. Damclub „I. D. O." (alhier) een wedstrijd tegen de Damclub „U. D. L". De uitslag was als volgt I.D.O. U.D.I. A. M. v. SlobbeJack Buller 2—0 J. Neid—N.N. 0—2 H. v. GelovenJ. v. Katwijk 0—2 A. v. GelovenRollof 0—2 J. v. SlobbeScheuler 2—0 N.N.Pettinga 02 v.dHeidenKrabbendam 2—0 A. KalkmanRisseemv 0—2 J. Jacquemijnsv. Noordennen 1—1 A. v. Eijck— den Hou ting 0—2 Totaal 7—13 Onderwijs. Het doet. examen geneeskunde. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvulling van de wet van 24 Nov. 1922 tot wijziging en aanvulling van de wet van 25 Dec. 1878, hou dende regeling der voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, tandarts, apotheker vroedvrouw en apothersbediende, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 27 Nov. 1919. Het is nl. gebleken dat art. 17 der wet niet voor alle belanghebbenden voldoende gelegen heid biedt om hun studie te voltooien. Zij, die na de inwerkingtreding van de wet-Limburg in plaats van het prop. examen in de genees kunde en het cand. examen afgelegd hebben het eerste en hef tweede natuurkundig examen en niet in de gelegenheid waren vóór 1 Jan. jl. het theoretisch geneeskundig examen met goed gevolg af te leggen, kunnen volgens de vieerende bepalingen geen aansluitend examen doen. Ten einde hierin te voorzien, beoogt het wetsontwerp de gelegenheid te openen voor be langhebbenden om tot 1 Jan. 1925 af te leggen hef doctoraal examen in de geneeskunde volgens het nieuwe academisch statuut. Burgerlijke Stuud. Geboren: Mrt. 10. Geertruida d. v. L» J. M. Luplter en J. H. van Mastrigt, Kinder- buurt. Theodora Johanna d. v. A. Zonne en W. Oostrum, Voorneschestraat. 11. Pieter z. v. A. Molenaar en E. Meerhof, Brandpad. Overleden: Mrt. 8. Een levenloos kind van L. Visser en M. C. Smal, Breedstraat. 10. Jacoba Maria Hoogendam, oud 41 j., echtge- noote van J. F. van den Berg, Overschiesehe- straat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 12 Maart v.m. 6.17, n.m 6.38. 13 Maart. v.m. 6 57, n.m. 7.30. 14 Maart, v.m 7.55, n.m 8.41. SCHIEDAM, 11 Mrt. Vertrokken s.s. „Al- chymist", kapt. G. W. Dines, ledig naar Huil. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 12 Maart. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 20. Namens de commissie voor de noteering'. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 12 Maart. Men noteert voor Spiritus 100 f 44. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. S poe! ingvereen ging Heden f 2.20 per ketel. ROTTERDAM, 11 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 212 paarden, 5 veulens, 858 magere runderen, 846 vette runderen, 200 vette kalveren, 2312 nuchtere kalveren, 65 giaskalveren, 36 schapen of lammeren, 262 biggen, 7 bokken of geiten, 60 overloopers. Prijzen per 7 a K.G. Koeien 37 73—60 et., ossen 47^2571/ss ct., stieren 4551 ct., kal veren 65—9772 ct. Prijzen per stuk van mager vee Melkkoeien 350510, kalfkoeien ƒ380500, stieren ƒ200 420, pinken 120190, graskalveren 90 150, vaarzen 200275, paarden ƒ250400, biggen 1018, slachtpaarden 10Q160, big gen per week 1.502.25, hitten 140—300, overloopers 2445, veulens 90—140, fok nuchtere kalveren van 2536, slacht nuchtere kalveren 1016. Eieren. Veiling N. V. Rotterdamsche Gons. -Veiling Weenaplein). Aanvoer 200,00(\ stuks. Kippeneieren 5.507, eendeneieren 88.50 ganzen eieren 1216. Rotterdamsche Veiling Delftsche Straat Kip eieren 5.70—8, eendeieren 7.80—8.85 de 100 -tuks. Aanvoer 165,000 stuks. Rotterdamsche Boter en Kaas veiling: Aanvoer boter 4350 K.G. Hoogste prijs 2.20, midden prijs ƒ2, laagste prijs 1.50 per K.G. Aanvoer kaas 2950 K.G. Goudsche ƒ0.281.04, Leidsche 5275 ct. per K.G.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3