DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEU ILLETOM. Het familie-geheim. 47st« Jaargang. Donderdag 13 Maart 1924. N». 13894. Gratis-Ongevallen verzekering f 500 bij levenslange geiieele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Hoe langer hoe mooier. B uiten landseh Meuws, NIEUWE SCKIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. -Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advert entiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van CORNELIS JO HANNES VISSER te Rotterdam, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-voorlocali- teiten van de perceelen Oranjestraat 4 en 6 en herinneren dat binnen 2 weken na deze be kendmaking Legen het verleenen. van het verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen wor den ingebracht. Schiedam, 13 Maart. 1924. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. de N.V. W. A. HOEK'S MACHINE- EN ZUURSTOFFENFABRIEK om vergun ning tot uitbreiding van de machine- en zuur- stoffabriek aan de Havenstraat 19, kadaster Sectie N. Nos. 309 en 325, met 4 electromotoren van resp. 77a, 3, 2 en 2 P.K. waardoor in afwijking van de verleende vergunningen in totaal zullen worden geplaatst 23 electromotoren van totaal 906 P.K. drijvende diverse werk tuigen en 2o. J. v. d. SPREE, J. A. JERONIMUS en A. DE MAAIJER om vergunning tot oprichting van een electrische timmerfabriek in het pand Schie 30, kadaster Sectie A. No. 21, met 4 elec tromotoren van resp. 5, 4, 21/2 en ll/2 P.K., drij vende diverse houtbewerkingsmachines. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag, den 26 Maart, a.s., desv.m. 11 uur zal ten Raadhuize gelegenheid worden gege ven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der gemeen te, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin- derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 12 Maart 1924. We leven tegenwoordig wel in een democrati- schen tijd en het gekste is niet gek genoeg. Men is er op uit om de zorg van den Staat uit te strek ken over alles en nog wat. Het is niet voldoende, dat de Staat de ouden van dagen ondersteunt, dat hij den werkloozen hulp biedt, de kinderen kleedt en voedt, neen, de Staat moet er ook zorg voor dragen, dat aan allen een passend salaris wordt uitgekeerd, die daar recht op hebben en dat niet alleen aan hen, die een of ander vak uitoefenen of in een of ander bedrijf werkzaam zijn, doch ook aan hen, die huiselijke bezigheden verrichten n.l. aan de huismoeders. Lach niet, lezer, want het is ernst. In de „Vrouwenrubriek'' van de Vrij zinnig e- 6Ï Zeg mij nu eens na Lieve Lothar. Geheel willoos sprak zij hem na. Hij knikte teeder. Nu verder Lieve Lothar, ik noem u, al zou de geheele wereld zich daar ook tegen ver zetten, bij uw naam en zal u nooit meer anders noemen. Zij schudde het hoofd. Gravin Susanne verlangt gehoorzaafriheid- Hij zag haar teeder in de an stige oogen. Ik verlang ook gehoorzaamheid en hier op Wildenfels gaat mijn wil nog boven die van mijn moeder. Zeg dus snel Ik noem u bij uw naam, al zou de geheele wereld zich er ook tegen verzetten, omdat gij het wilt en zal u nooit meer anders noemen. Johny aarzelde nog steeds. Maar hij zag haar met een bevelenden stem aan. Ik wil het, zeide hij zacht. Toen sprak zij willoos zijn woorden na. Hij herademde Zoo, God zij dank nu kunnen wij verder gaan. En laat het u nooit meer in het hoofd ko men, mij ongehoorzaam te zijn. Johny wisL niet, of zij weenen of lachen moest. democraat" wordt n.l. met allen ernst de vraag behandeld, of het niet ligt op den weg van den Staat aan elke huismoeder een salaris uit te kee- ren voor liet werk dat zij in haar huishouding verricht. En al is de redactie het nog wel niet met zich zelve eens, of zij de vraag bevestigend of ontkennend zal beantwoorden, schijnt zij toch veel meer voor het eerste dan voor het laatste te gevoelen. Wij voor ons vinden het opperen dezer vraag dol-onzinnig en bespottelijk. Alle huismoeders dus als huismoeder gesala rieerde ambtenaren van den Staat. Er staat jammer genoeg niet bij vermeld vol gens welke gegevens het huismoederloon zal worden bepaald of het accoord of huurloon zal zijn. Of het berekend zal worden recht even redig of omgekeerd evenredig met het inkomen van den man. Het is ongetwijfeld zeker, dat veelal het bestu ren van de huishouding door de vrouw des te moeilijker zal zijn naar gelang de verdiensten of het inkomen van den man kleiner zijn. Zij zal in dit geval beter gesalarieerd moeten worden. Wij vinden ook niet vermeld, welke de verhou ding zal zijn tot het aantal kinderen en of een huismoeder, die een of meer dienstboden houdt, gewoon salaris dan wel opzichtersloon zal ge nieten. Gij ziet hier uit, lezer, dat de zaak niet zoo heel gemakkelijk te regelen zal zijn, nog afgezien van de vraag, hoe de huismoeders er zelf over denken, of zij n.l. haar moederstaak in dienst van den Staat en dus ook onder zijn controle zullen willen verrichten.Wat er van komen zal,weten wij niet, doch zeker hopen wij, dat de eventueele huismoeder-wet een bepaling zal bevatten, waar in het verbod van staken ten stelligste wordt vastgelegd. S. ITALIË EN HET VATICAAN. Zou 't waar z ij n Volgens de „Daily Express" zou er tusschen het Vaticaan en de Italiaansche regeering een overeenkomst zijn gesloten, krachtens welke de Italiaansche regeering den geheelen Vati- caanschen heuvel, waarvan op het oogenblik nog slechts een deel aan den H. Stoel behoort, aan het Vaticaan zal afstaan. Verder zou, altijd volgens genoemd blad, de Italiaansche regeering op haar eigen kosten een paleis of een reeks huizen bouwen \oor het college van kardinalen, die op het oogen blik verspreid wonen over de geheele stad. De verspreide woningen der kardinalen zou den daarentegen door den IJ. Stoel aan de Italiaansche regeering worden teruggegeven. Als derde punt van de overeenkomst noemt de „Daily Express", dat de onafhankelijkheid van den Paus zal worden gewaarborgd door den volkenbond. Wij geven het bericht weer, zooals de „Daily Express" het onder schreeuwende headlines „De Paus niet langer een gevangene," „een 50-jarige oorlog met Italië geëindigd", afdrukt als een sensationeele primeur. Het blad geeft niet aan, van welke zijde het zijn inlichtingen ontvangen heeft en leidt het bericht met de volgende woorden in De „Daily Express" verneemt, dat het geschil tusschen den Paus en de Italiaansche regeering, dat sinds 1870 bestaat, op het punt staat van te worden bijgelegd en dat de Paus zichzelf niet langer als een gevangene ten Varicane zal beschouwen." Maar wanneer uw moeder het nu hoort, Lothar O, maak u daarover maar geen zorgen, ik zal met haar praten. Hoe is het morgen met het ijsfeest, Johny. Gaat ge mee Neen, grootmama zou kou vatten, dat is niets voor haar. Maar gij wildet toch graag mee. Zij- bloosde. Als gij er heengaat, zou ik er ook graag bij zijn. Alleen om mij Ook niet vanwege baron IJasselwert Zij zag hem verbaasd aan. Waarom wegens baron IJasselwert Nu omdat hij van plan is u tot barones IJasselwert te verheffen. Zij schrok. Om Gods wil. Houdt ge niet van hem Zij schudde energiek het hoofd. Neen o neen. Misschien houdt ge dan meer van een ander informeerde hij. Zij werd vuurrood en haar hart klopte wild. Wel vroeg hij ongeduldig. Johny schudde het hoofd. Neen neen niemand de mannen zijn mij allemaal volmaakt onverschillig. Voor mij maakt ge toch een uitzondering, schertste hij overmoedig. Zij liep sneller, als wilde zij wegvluchten en hij HET HITLER-PROCES. Het Llitler-proces had gister voortgang met het verhoor van Von Seisser. Na afloop van het verhoor ontstond een scherp conflict tusschen de verdediging en het O. M. Hitiers verdediger Roder verweet het O. M. dat het Von Kahr, Von Lossow en Seisser, in bescherming nam tegen de beschuldiging van hoogverraad, en beriep zich daarbij op de uitsluiting van de openbare behandeling van het protocol der bijeenkomst van 6 November. De eerste ambtenaar van het O. M. protesteerde heftig. Ten slotte ging de rechtbank de in raad kamer en besliste, dat in geheime zitting ge sproken zou worden over de vraag, of het be wuste protocol in openbare zitting zal worden behandeld. In de middagzitting werd het verhoor van Von Kahr voortgezet. Hij was blijkbaar zeer opgéknapt, en bij het kruisverhoor had hij dan ook meer succes dan eergisteren bij zijn methode om de tot hem gerichte vragen te ontwijken. Op een vraag over den opmarsch naar Ber lijn wilde hij niet antwoorden want hij heeft zeide hij dezen opmarsch nooit gepropageerd. In het gebouw waarin heL Hitler-proces wordt gehouden, liep gister het gerucht, dat de recht bank voornemens zou zijn na het verhoor van Von Kahr, Von Lossow en Seisser de verhoeren te sluiten opdat met de pleidooien kan worden begonnen. Dit zou wellicht verband houden met het feit, dat het Volksgericht 10 April a.s. ophoudt te bestaan. DE VOLKEN BONDSRAAD Uit Genève verluidt: De Volkenbondsraad heeft een exposé aangehoord van een ver tegenwoordiger van het bureau voor dc vesti ging van Grieksche uitgewekenen over den toestand. Verder werd besloten de kwestie, of de Volkenbond competent is in zake de vraag stukken van de bescherming van de belangen in Polen van de burgers en organen van Danzig, naar de juridische commissie terug te zenden ter beoordeeling. Voorts heeft de Raad het secretariaat opge dragen te verzamelen en te publiceeren alle inlichtingen, welke het kan verkrijgen betref fende den in- en uitvoer van wapenen en munitie door de staten, welke al of niet lid van denBond zijn. De behandeling der kwesties aangaande de beperking van de kosten der bewapeningen en de samenwerking van de tijdelijke gemengde commissie en dc permanente consultatieve commissie in zake militaire, marine- en lucht vaartproblemen is uitgesteld tot de volgende zitting op voorstel Van lord Parmoor, die ver klaarde, dat de Engelsche regeering nog niet den tijd heeft gevonden deze vraagstukken te bestudeeren, welke door haar zeer belangrijk worden gevonden. IERLAND. Generaal Mulcahy, de minister van Verdedi ging heeft in de Dail Eireann verklaard, dat de mogelijkheid bestaat, dat een groot aantal officieren van het leger ontslag uit den dienst zal nemen of de wapenen tegen de regeering van den Vrijstaat opnemen. De eenige plaats, waar echter een mogelijkheid van gevaar bestaat is het graafschap Cork waar de op een na hoogste bevelvoerende commandant ontslag heeft ge nomen. zag een oogenblik alleen maar haar kleine,blozen de ooren. Loop toch niet zoo, Johny,Wat mij zon dert ge toch uit Zij knikte haastig. Ja van u en grootmama houd ik evenveel. Toen liep hij, vroolijk gestemd verder en zong een lustig liedje, dat helder door het boscli klonk. Dat herinnerde hem aan Johny's weige ring om te zingen. Hij hield plotseling op. Vanavond zingt ge mij wat voor, hé? Graag. En het ijsfeest, dat hebben wij heelemaal vergeten. Ik hoop toch, dat u meekomt, groot mama zal dat wel in orde maken. IJij nam zich voor, haar deelneming aan het feest door te zetten. Thans vreesde hij noch Has- selwert, noch andere concurrentie. In het dorp aangekomen, begeleide Lothar Johny bij alle bezoeken, die zij in opdracht der gravin af te leggen had. De menschen waren eerst een beetje bevreesd,Lothar was hun vreemd geworden. Maar hij wist ze weldra vertrouwelij ker te maken en hen tot spreken te brengen. Toen vertelden zij lang en breed van al hun kleine zor gen en vreugden. Ook allerlei wenschen uitten zij en Lothar noteerde een en ander en beloofde er aan te zullen voldoen. Bij zijn gang door het dorp bemerkte hij, dat hier heel wat kon worden veranderd en ver beterd. Zijn voornemen, zelf zijn goederen te beheeren, nam steeds vastere vormen aan. ■Spreker voegde er aan toe, dat hij zich vol komen meende te kunnen vertrouwen op de regeeringstroepen in de overige deelen van het land. DE DALING VAN DEN FR ANC. De „Petit Parisien" merkt op, dat men in parlementaire kringen algemeen van meening is, dat de Senaat bereid is spoedig de fiscale voor stellen aan te nemen en dat de door de Banque de France ontvangen steun van de Vereenigde Staten en Engeland een zeer gunstigen invloed op den toestand zal kunnen hebben. De jongste berichten uit New York schijnen aan te toonen, dat de Amerikaansche financiers bereid zijn den franc daadwerkelijk te steunen. DE DUITSCHE RIJKSDAG-ONTBINDING. Waar wij vernemen Zou de heden te houden Rijksdagzitting om twaalf in uur den middag beginnen. In de eerste plaats zou het wetsont werp in zake de gouddiscontobank in tweede en derde lezing behandeld worden. Daarop dan volgen verklaringen van de Duit.sch-nationalen en sociaal-democraten, zoodat men kon ver wachten, dat de verklaring van den Rijks kanselier, waarin deze mededeeling zou doen van de ontbinding van den Rijksdag, tegen twee uur zou worden afgelegd. DE DUITSCHE GOUDDISCONTO-BANK. De begrootingscommissie van den rijksdag heeft gister het wetsontwerp betreffende de oprichting van een Duitsche gouddisconto-bank HONGARIJE'S HERSTEL. De Volkenbondsdelegatie te Boedapest heeft het meerendeel van de kwesties geregeld met betrekking tot de toekomstige emissiebank. Het ontwerp zal binnenkort aan de Natio nale vergadering kunnen worden voorgelegd. OOSTENRIJK'S HERSTEL. De Volkenbondsraad heeft besloten, dat de contröle op het gebruik van de leeningsgelden door de Oostenrijksche regeering voorloopig gehandhaafd zal blijven. DENEMARKEN. Naar uit Berlijn verluidt, heeft het Deensche kabinet zijn ontslag ingediend. ALLERLEI. Uit Delhi. De Mohammedaansche leider, Mohamed Ali, heeft in antwoord op het telegram van Moestafa Kemal in zake het Kalifaat ge antwoord, dat de Inlandsche Mohammedanen, hoewel zij niet verlangen, tusschenbeide te ko men in de zuiver nationale aangelegenheden van hun Turksche broeders, vastbesloten zijn, de instelling van het Heilige Kalifaat te hand haven. Uit Berlijn. De Pruisische regering heeft zich tot de rijksregeering gewend met het voor stel over te gaan tot invoering van den zomer tijd. Uit Hamburg Bij de gistermiddag ge voerde onderhandelingen betreffende de staking van de havenarbeiders bij de werven kon geen overeenstemming worden bereikt. De staking wordt dus voortgezet. Uit Jeruzalem Koning Hoessein is gister te Sjoenen tot kalief uitgeroepen. Voor deze plechtigheid trokken talrijke Arabieren uit Pa- Op den weg naar huis sprak hij daar met Johny over. Zij ging daar vol warmte en belangstelling op en het vervulde haar met een heimelijken trots en een groote vreugde dat hij haar tot zijn vertrouwde maakte. Eerst in de buurt van het kasteel werd zij weer gedeukt en weinig spraakzaam. De angst voor gravin Susanne werd opnieuw in haar wakker. Lothar merkte dit aan haar. Alvorens het kasteel binnen te treden, zeide hij bemoedigend Het hoofd niet laten hangen, Johny. Ik duld niet, dat iemand u iets aandoet. IJoofd omhoog en een vroolijk gezicht gezet. Ik kan het niet aanzien, wanneer ge treurig zijt. Zij glimlachte dapper. Lothar ging onmiddellijk naar boven, naar zijn grootmoeder. Gravin Susanne was niet te spreken. Zij was bezig toilet te maken voor het diner. Hij vertelde de oude dame, wat zijn moeder van Johny verlangd had. Gravin Thea knikte stil voor zich heen. Ik wist wel, dat er weer onaangenaamheden zouden komen. Wat wilt ge nu doen Natuurlijk mama onmiddellijk verklaren, dat ik Johny beschouw als behoorende tot onze familie en ik een dusdanige stijve tituleering niet kan dulden. De oude dame keek nadenkend voor zich. Wilt ge een raad van mij aannemen, Lothar? Gaarne. Gij weet, dat ik dat altijd met vreugde doe. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1