lestina en Egypte naar deze stad. Geen ver tegenwoordigers noch telegrammen kwamen uit Libanon en Syrië. Beweerd wordt, dat deze landen voorstanders blijven van het kalifaat van' Abdoel Medjid. Uit Bern De Bondsraad heeft zich gister bezig gehouden met de kwestie van het verblijf van den ex-kalief in Zwitserland. Een beslis sing werd niet genomen. De ex-kalief zal zich voorloopig te Tirritet kunnen ophouden. Later zal er over beslist worden, of een langdurig verblijf in Zwitserland kan worden toegestaan Uit Londen De premier MacDonald heeft gister in het Lagerhuis medegedeeld, dat de regeering de indiening van een wetsvoorstel omtrent gemeentelijke banken in beraad houdt. Het staat nog te bezien of de Labour-regeering daarvoor een meerderheid in het Lagerhuis zou vinden. Staten-Generaal. TW EEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 12 Maart. Aan de orde is de behandeling van het ver zoek van den heer J. ter Laan om verlof tot het ricnten van vragen aan de Regeering over den stand van zaken in de Centrale Commissie voor het georganiseerd overleg ten aanzien van de salarisregelingen en de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren. Het verzoek wordt toegestaan. De voorzitter stelt voor de interpel latie te houden op een nader te bepalen dag. Aan de orde is het wetsontwerp verhooging van den accijns op bier en van het invoerrecht op bier en thee. De algemeene beschouwingen worden ge opend. De heer Z ij 1 s t r a (A. R.) zal zich bij dit voorstel neerleggen omdat het nu eenmaal niet anders kan. Men is gedwongen de indirecte be lastingen te verhoogen en bij voorkeur uaar waar de schade het minst is. Spr. acht bier en thee een goede keuze daarvoor. De heer J. Ter Laan (S. D.) acht het een funest stelsel dat de Regeering het leven duurder gaat maken, terwijl dit juist goed- kooper moest worden. Tot nu toe was 49 pet. van de belastingen directe en 51 pet. indirecte. Door de voorstellen der Regeering wordt de verhouding 40 ,en 60 pet. De Regeering moet Z.i. eerst de belastingontduiking eens tegen gaan in plaats van het onsje volksthee met 5 cent te belasten. De heer Gerritsen (V. B.) begrijpt dat aan verzwaring der lasten niet valt te ontkomen, maar het gaat te ver de belasting op thee te verdrievoudigen. Voor de Indische theecultuur moet dit een nadeel worden. Mej. Groeneweg (S. D.) komt tegen dit voorstel op, omdat dit in geen enkel opzicht rekening houdt met de draagkracht. De accijns is even zwaar voor dure als voor goedkoope thee en drukt dus het meest op de goedkoo- pere. De minister van Financiën, de heer C o 1 ij n antwoordt. Vier sprekers waren principieel tegen dit ontwerp, en wel op gronden, die wel een zeer eenzijdig licht op de kwestie werpen. Het lijkt in hun betoog, alsof thee de eenige drank is in Nederland, die onschadelijk is. Men vreest dat duurder worden van de thee leidt tot meer sterkedrank gebruik. Dat ontkent spr. ten zeerste. Thee wordt binnenshuis gebruikt en alcohol meer buitenshuis. Dat thee een noodzakelijk levensmiddel is, gaat spr. te ver. Het is een zeer verbreid genot middel, dat echter nog niet algemeen verbreid is. Gevraagd is den druk te verdeelen over thee, koffie en cacao. De mogelijkheid van de hef fing van een recht op koffie is niet gemakkelijk gebleken. De koffie is vrij en daardoor is hier te lande een zeer groote koffiehandel ontstaan. Bij een heffing op de koffie is het gevaar niet denkbeeldig, dat 'die handel zich zou verplaat sen naar Antwerpen. Er is hier te lande boven dien zoo'n voorraad koffie aanwezig, dat de heffing de eerste jaren niet zou werken. Een ad valorem-heffing is onmogelijk door de veelvuldige menging der thee. Vermindering van afzet uit Indië zal niet noemenswaardig zijn en zeker niet van doorslaande beteekenis. Fraude bij bieraccijns-verhooging is natuur lijk wel te vreezen, maar het hebben van een geheime brouwerij is veel moeilijker dan een geheime distilleerderij. Spr. erkent, dat de kleine brouwerijen meer te lijden zullen heb ben van den accijns. Gaarne overweegt de Mi nister later een tegemoetkoming. De datum van het brouwsel wil de Minister wel op 1 April stellen. Art. 15 worden goedgekeurd. Art. 6. Hierbij is aan de orde het amendement-O u d om den einddatum in de wet te plaatsen, en wel 1 Januari 1926. De heer Van G ij n (V. B.) stelt voor den duur der wet te stellen op drie jaar en den len Juli 1927 als einddatum te stellen. De Minister meent, dat ons geheele be lastingstelsel dient te worden herzien, als de begrooting sluitend is gemaakt. Het amendement-Van Gijn wordt aangeno men met 42 tegen 36 stemmen. Het amendement-Oud, aldus gewijzigd, wordt verworpen met 46 tegen 33 stemmen. Het wetsvoorstel wordt aangenomen met 48 tegen 30 stemmen, rechts tegen links. De vergadering wordt verdaagd tot lieden één uur. Binnenland. „In liart en nieren socialist." „MacDonald, Engelands eerste minister is in hart en nieren socialist. Niemand zal dat tegenspreken." Aldus de aanhef van een hoofdartikel in de „Voorwaarts", het Rotterdamsche orgaan der S. D. A. P., gisteravond verschenen. Nu nemen wij de „N. R. Ct."ochtendblad van heden ter hand. En daar lezen we in een telegram uit Londen d.d. 11 Maart De ondersecretaris voor het luchtwezen heeft bij de behandeling der begrooting voor zijn dienstvak in het Lagerhuis een overzicht ge geven van 't werk van 't departement „De minister zeide, dat sommige menschen zich afvragen hoe een arbeidersregeering het met haar standpunt overeen kan brengen de luchtverdediging te versterken, terwijl zij juist van de arbeidersregeering een vermindering der bewapening verwachten. Hij wees er ech ter op dat de nieuwe regeering de bewapening niet heeft versterkt, doch juist verminderd, zij heeft de beschikbare krachten tusschen de 3 dienstvakken verdeeld, doch het resultaat blijft een vermindering voor militaire uitgaven op de begrooting. Bovendien heeft de arbeiders partij nooit een algemeene ontwapening van Engeland bepleit, om 't even wat andere landen deden, en hij maakte zich dan ook geen illusies omtrent de houding die het Britsche volk zou aannemen als de regeering tot zulk een „een zijdige ontwapening" mocht overgaan. „Inter nationale ontwapening" is het wachtwoord der regeering. Dit wenscht iedereen, doch het is voor niemand afzonderlijk bereikbaar en in middels denkt hij er niet aan Engeland on verdedigd te laten." Ziedaar De S. D. A. P. beleeft tot dusver weinig pleizier van het optreden barer partij- genooten in Engeland, die toch ook „in hart en nieren socialist" heeten te zijn. Draadlooze telegrafie. De minister van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat tusschen de Nederlandsche en de Fransche regeering verklaringen zijn uitge wisseld, waarbij is bepaald, dat de tusschen beide regeeringen bestaande overeenkomst be treffende de wederzijdsche toepassing van de wetten en reglementen nopens de veiligheid van de zeescheepvaart, zich ook zal uitstrekken tot de bepalingen inzake draadlooze telegrafie. (Stct.). Provinciale Staten van Zuid-Holland. Bij Kon. besluit van 11 Maart is machtiging verleend aan den commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland om de Staten van die provincie in buitengewone zitting op 1 April bijeen te roepen ter voorziening in de vacature mr. Kolkman. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft gister het wetsont werp tot verhooging van den accijns op bier en van het invoerrecht op bier en thee aangenomen met 48 tegen 30 stemmen (rechts tegen links). Heden zal worden begonnen met de behande ling der voorstellen inzake den zomertijd. Jhr. Mr. A. F. De Savornin Lohman. Omtrent den toestand van den heer De Sa vornin Lohman kan de „Ned." mededeelen, dat er niet langer reden bestaat, daaromtrent geregeld bericht te geven. R. K. Tweede Kamerfractie. Naar wij vernemen, is gisteren gekozen tot vice-president van de R. K. Tweede Kamer club in de vacature mr. Kolkman Jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt. Uitvoer uit Rclqic. Men meldt, dat men om goederen uit België te kunnen uitvoeren, thans een bewijs moet overleggen, dat men zijn Nederlandsch geld voor den aankoop op een Belgische bank heeft ingewisseld, en een bewijs van de winkeliers, voor welk bedrag bij hen is gekocht. De bedra gen, waai voor is gekocht, mogen niet hooger zijn, dan het bedrag, dat bij een bank is inge wisseld. Op Zon- en feestdagen is alle uitvoer ver boden. Chr. Hist. Unie. De Christelijk-Historische Unie zal, naar „De Nedeil." meldt, op Woensdag 11 Juni te Utrecht haar algemeene vergadering houden. Luchtvaart. In Februari zijn op het vliegterrein Schiphol bij Amsterdam 153 en op liet vliegterrein Waal haven te Rotterdam 186 vliegtuigen aangekomen Van Schiphol vertrokken er 156 en van Waal haven 183. Uit het slagersbedrijf. De hoofdbesturen van de moderne, christe lijke en neutrale bonden van slagersgezellen hebben aan den minister van arbeid een adres gezonden, waarin aangedrongen wordt op een spoedige invoering van een wet op de winkel sluiting. Staking aan het hoogovenbedrijf. Aan het Hoogovenbedrijf te Velzen zijn 50 losse arbeiders wegens loonsverlaging in staking gegaan. Prins Hendrik in Spanje. De Nederlandsche gezant te Madrid, jhr. P. R. A. Melvill van Carnbee, heeft, naar Havas seint, gisteren ter eere van den Prins der Neder landen een maaltijd gegeven, waaraan ook de koning en de koningin van Spanje waren ge- noodigd. De „Heemskerck", welke oorlogsbodem den Prins naar Spanje heeft gebracht, is thans op weg van Barcelona naar Pasajes. Het ligt in de bedoeling, dat de Prins in die havenplaats, aan de Noordkust van Spanje, even beoosten San Sebastean, weer aan boord van de Heemskerck zal gaan ter aanvaarding van de terugreis naar Nederland. Het vertrek naar IJmuiden zal den 22sten dezer plaats heb ben. Opheffing privaatrechtelijke belemmeringen. Een hiertoe strekkend wetsontwerp is einde lijk ingediend. Dit wetsvoorstel en de daarbij behoorende Memorie van Toelichting kunnen over het algemeen worden aangezien als uitkom sten van den arbeid der Staatscommissie voor de Waterstaatswetgeving, ingesteld bij K. B. van 21 April 1892, behoudens noodzakelijk ge bleken afwijkingen van de door die commissie ingezonden ontwerpen. Het wetsvoorstel berust op geen nieuw be ginsel van wetgeving, maar geeft enkel een meer algemeene toepassing aan het beginsel waarvan is uitgegaan bij de wet van 26 April 1918 tot opheffing van belemmeringen aan de totstandkoming en de instandhouding van electriciteitswerken in den weg gelegd. Liet is rationeel dat voor belemmeringen op grond van private rechten een even algemeene regeling worde tot stand gebracht als sinds 1899 reeds bestaat met betrekking tot belem meringen, uit publiekrechtelijke verhoudingen voortspruitende. Daardoor zal een einde komen aan den thans bestaanden toestand dat een openbaar bestuur, nadat de belemmeringen, die het krachtens publiek recht aan de totstand koming van een openbaar werk had in den weg gelegd, ingevolge de regeling van de wet van 1899 zijn weggeruimd, daarna, krachtens pri vate rechten, die totstandkoming zou kunnen beletten of althans in hooge mate bemoeilijken. Wijziging der Radenwet. Blijkens de Memorie van Antwoord nopens het ontwerp van wet tot wijziging der Radenwet acht de Minister de door enkele leden der Tweede Kamer tegen den voorgestelden maatregel aangevoerde bezwaren te breed uitgemeten. Het feit, dat op het oogenblik reeds de helft der Raden van Arbeid het secretariaat laat waarnemen door een ambtenaar, toont aan, dat met eenigen goeden wil de onderhavige maatregel niet tot bezwaren van beteekenis behoeft te leiden. De voorgestelde maatregel is bedoeld als bezuinigingsmaatregel. Eenige principieele beslissing omtrent de toekomstige organisatie der so'ciale verzekering ligt buiten dit voorstel. De Minister heeft zijn volle aandacht ge vestigd op de vraag wat kan worden gedaan ter bezuiniging op de uitgaven van de Raden van Arbeid. Indien het hem zal blijken, dat bezuiniging, zonder vrees voor benadeeling van de belangen der verzekerden, kan worden verkregen door vermindering van het aantal Raden van Arbeid, zal hij niet in gebreke blijven de noodige maatregelen, om tot die vermindering te geraken, te bevorderen. De ontslagen secretarissen komen te vallen onder het Rijkswachtgeldenbesluit en zij zullen dus recht hebben op een wachtgeld, in tijdsduur varieerend van 3 maanden tot ten hoogste een jaar. Het conflict in de textielindustrie. Het is opmerkelijk, dat naargelang de strijd in Twente langer duurt, de steunbeweging steeds krachtiger wordt. Verschillende afdeelingen zonden reeds be dragen in-eens uit haar afdeelingskassen. Naar wij vernamen zullen er nog meerdere volgen. Op verschillende vergaderingen en bijeenkom sten wordt van de gelegenheid gebruik gemaakt om steun in te zamelen. Zoo werd van de afd. Amsterdam van den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden 37 gulden ont vangen meerdere zullen volgen. In verscheidene plaatsen wordt des Zondags aan de Kerken gecollecteerd, altijd met toe stemming der zeereerw. pastoors, soms zelfs met een aparte aanbeveling van dezen. Daardoor konden door de comité's te Assen delft, te Goes, te Millingen, te Heerlen, Kerkrade, Jutphaas e.a. deze week belangrijke bedragen worden opgezonden. Het steuncomité te Arnhem kon deze week de belangrijke som van bijna 550.afdragen. In verschillende, vooral de kleinere plaatsen, wordt prachtig gewerkt. De groote steden, Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Utrecht bleven tot dusverre beneden de verwachting. Naar we vernamen zullen daar maatregelen worden genomen, om de actie scherper te voeren. Van uit Helder werd aan het Bestuur van het R. K. Vakbureau in overweging gegeven om kinderen uit Twente, daar, en ook in andere plaatsen van ons land, een onderkomen te be zorgen. Wel een bewijs, dat de sympathie voor de uitgeslotenen steeds hooger oplaait. Tevens kwam bij het R. K. Vakbureau van niet-arbeiderszijde het verzoek binnen om ge regeld elke week de niet-arbeiders die met den strijd svmpathiseeren, in de gelegenheid te stellen hun bijdrage te storten. Dit verzoek werd aan de betrokken steun- comité's overgebracht. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De grensregeling. Dinsdagavond vond op initiatief der R.K. Kiesvereeniging een bijeenkomst plaats, waarbij alle politieke partijen te dezer stede vertegenwoor digd waren, ten einde de binnenkort te verkie zen raadscommissie zonder stemming vast te stellen. Deze raadscommissie zal met den gewonen gemeenteraad de grensregeling tusschen Schie dam en Rotterdam hebben te bepalen. De discussie's hadden een aangenaam verloop en alle partijen waren het er over eens, dat door deze verkiezing bij enkele candidaatstelling te doen geschieden, veel geld, moeite en tijd,zoowel voor de gemeente als de kiesvereenigingen, zou worden bespaard. Besloten werd de 25 zetels welke hiervoor open zijn, als volgt te verdeelen Roomsch-Katholieken 7 zetels S.D.A.P. 6 Ghrist.-Hist. 4 Ant.-Rev. 3 Vrijheidsbond 2 Vrijz.-Dem. l t) Soc.-Partij 1 n Comm.-Partij 1 Stille Omgang. Na Woensdag 19 Maart, 's middags te 12 uur, bestaat de gelegenheid niet meer, om tegen de matige vergoeding van ƒ4.50 zich bij het Ge nootschap voor den Stillen Omgang aan te sluiten. Het vertrek is bepaald op Zaterdagavond 22 Maart met den trein van 11.13. Ruim half twee begint de Stille Omgang na afloop is de kerk van den H. Thomas van Aquino (het Torentje) al leen en uitsluitend toegankelijk voor de deel nemers van het Schiedamsche Genootschap. Te 3 uur gezongen H. Mis met uitstelling van het Allerheiligste, predikatie en algemeene H. Com munie. Het vertrek uit Amsterdam is bepaald op Zondagmorgen 8.33 uur aankomst te Schiedam 9.57 uur. De kosten van deelname bedragen zonder ontbijt ƒ4.50 men meldt zich aan bij p. Biesta, pastorie Singel. De gehuwde onderwijzeres. In een Maandagmiddag a.s. te houden open bare vergadering van Gedep. Staten zal wor den behandeld het beroep van J. KleinVeen- stra alhier, tegen het Raadsbesluit waarbij haar ongevraagd eervol ontslag is verleend als onder wijzeres aan de o.l.s. C2. R.K. Volksbond. De afdeeling Schiedam houdt hedenavond in het Bondsgebouw (ingang Westvest) een leden vergadering en tevens cursusavond, met kap. Paulussen als spreker. Aller opkomst gewenscht. Paardenmarkt. In verband met de morgen te houden paarden markt wordt er aan herinnerd, dat evenals het vorig jaar de paarden slechts aan de zijde der Boterstraat ter markt mogen worden aangevoerd De aanvoer der paarden moet plaats hebben tusschen des v.m. 7V2111/2 uur. Voordat de paarden op de markt worden toegelaten worden zij door den veearts onderzocht. Op den Binnenweg te Rotter dam zijn gisteravond een autobus van den dienst SpangenOootplein en een van den dienst DiergaardelaanSchiedam tegen elkaar ge botst. De schade was gering. Persoonlijke on gevallen vonden niet plaats. UIT DELFT. De werkloosheid. De officieele werkloozencijfers liepen in de afgeloopen week met 100 terug, en wel van 945 op 845. De daling valt voornamelijk te constateeren bij de bouwvakken en verder ook bij de losse arbeiders. Gemengd Nieuws. Door een varken aangevallen. De 16-jarige zoon van een landarbeider te Sprang werd, terwijl hij in het varkenshok werk zaamheden verrichtte, door een der dieren aan gevallen, die hem een groot stuk vleesch uit zijn dijbeen scheurde. De jongen, die hevig bloedde, werd onmiddellijk verbonden en naar het ziekenhuis overgebracht. De vriendelijke reiziger. Te As sen is gevankelijk binnengebracht B. I., verdacht, het taschje, dat hem op het perron werd ter hand gesteld, niet aan de eigenares in den trein te hebben afgedragen. Men herinnert zich, dat een vrouw, die terwijl de trein wegreed dit ver geten taschje van het perron af aan de eigenares in den trein wilde toereiken, het gaf aan een man, die uit een coupé leunde en zei-het wel te zullen overhandigen. De eigenares, die hiervan ^niets bermerkte, kreeg het tacshje echter nimmer terug. Om een boterham. Te Mer kelbeek had een bloedige vechtpartij plaats tus schen een viex-tal personen uit die gemeente en Schinveld over een boterham. Met knup pels en messen ging men elkaar te lijf. De politie zette twee der belhamels in de kast. Geslipt. De motorrijder B. uit de Hoven te Zutphen is op den weg naar Brummen geslipt en op den weg geslingerd. Hij is in zeer zorgwekken- den toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Het gestolen collier. Een juwelier te Eindhoven heeft aangifte gedaan, dat hij sedert eenigen tijd een gouden collier miste. Hij vermoedde, dat zijn vorig dienstmeisje dit had ontvreemd. In verband daarede is dit Duitsche meisje gearresteerd. Na eenigen tijd ontkend te hebben, bekende zij ten slotte het collier te heb ben ontvreemd, dat nog in beslag kon genomen worden. Branden. Te Beek en Donk brandden de twee boerderijen van R. en H. op het gehucht Dondersvoort geheel af. Oorzaak onbekend,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2